Prettig Paschen" 8 DROSTE De electriciteitsvoorziening in ons land. Kerknieuws Onderwijs Finantiëele Berichten Rechtszaken De werkzaamheden van den Middenstandsraad over het jaar 1938. Burgerlijke Stand. Telegrammen. Concentratie van e.ectriciteitsvoorziening afhankelijk van de distributiekosten. De Nederlandsche Unie van Accoun tants hield de vorige week een bedrj'fs- wetenschappelj'ke samenkomst. Op deze samenkomsit werd o.a. ihet woord ge voerd door prof. J. van Gelderen over de electriciteitsvoorziening in Nederland. In zijn inleiding gaf spr. in groote lij nen de ontwikkeling der electriciteits voorziening in ons land aan. Het is niet de overheid geweest die be gonnen is met de stichting van electrici- teitsbed'rijven, imlaar het zijn de p a r t i- c u\Jh eren geweest, die hieraan den eersten stoot hebben gegeven. Alhoewel het vraagstuk der electrioiteitsvoorzie- nirag in Nederland reeds lang de belang stelling der regeering had en verschil lende staatscommissies 'hieraan een stu die hebben gewijld, zijtn de eerste wette lijke regelingen, deze voorziening betref fende, pas vastgesteld in de Electrici- teitswet 1938. Spr. ging verder na hoe bet gebruik van electricitedt zich ontwikkelde, omdat de stroom behalve voor verlichting later ook voor motorische aandrijving in fa brieken werd benut. Zooals uit het aan tal personen, werkzaam in de Neder landsche electriciteitsvoorziening, zijnde 9500, blijkt, behoort deze industrie niet tot de loonintensieve. De Nederlandsche electriciteitsvoorzie ning is op enkele uitzonderingen na ge heel in handen van overheidsli chamen De ontwikkeling in ons land is historisch aldus verloopen, dat de grootere gemeenten zelf opwekken en distribueeren, eventueel leveren aan de omliggende gemeenten en dat de provin ciale bedrijven, hetzij en gros aan de ge meenten, 't zij; en detail aan de in de ge meenten wonende personen den eleotri- soher stroom leveren. Vaak hoort men de stelling verdedi gen ,dat de provinciale bedrijven de ge meentelijke 'bedrijiven moeten exploitee- ren, omdat provinciale bedrijven het kos tendekkingsprincipe, in tegenstelling miet de gemeentelijke bedrijiven, die zich op winstbasis stellen, huldigen. Spr. per soonlijke meening is, dat dit niet juist is. Komende tot de vraag, of de opwek king en distributie der electriciteisvoor- ziening in Nederland in een hand moet zijn, zegt spr., dat het antwoord bepaald wordt door de vraag of bet mo gelijk is productie en transport en distri butie zoo te scheiden, dat de scheiding geen nadeeligen invloed op den totalen kostprijs en dus op den verkoopsprijs heeft. Spr. behandelde hierna de kwestie van de monopolies der Gemeentelijke en provinciale 'bedrijven. Spr. kwam tot de conclusie, dat de provinciale bedrijven practisch geen monopolie hebben voor 't voortgeleiden van electriciteit. Indien zij deze electriciteit willen verkoopen, dan moeten zij steeds, evenals elk ander in- d' etrieel bedrijf comcurreeren en wel in casrn met opwekking door de afnemers. De tarievenpolitiek is wel een der allerbelangrijkste punten in de Nederlandsche electriciteitsvoorziening. Het kernprobleem van de kostprijsbepa ling en tarifeering ligt opgesloten iin de omstandigheid, 'dat er geen voorraad- vorming tmiogelijk is en dus de productie direct aan de consumptie moet worden aangepast. Tenslotte besprak prof. Gielissen het koppelvraagst uk. Z.i. zal uit berekeningen blijken, dat een koppeling geen economische voordeelen brengt. NaaT sprekers overtuiging, is bet toch gewensoht de electricdteitsfabrieken met elkaar te verbinden. In ons land zijn reeds verschillende centralen met elkaar verbonden. Intusschen is het te verwach ten, dat unieer ringen met zeer hooge vol tages zullen moodig blijken, ofschoon het zich laat aanzien, dat de kosten bier voorloopig hooger >zullen zijto dan de op brengsten. met Droste eitjes natuurlijk! Er zijn vele nieuwe smaken... neem als feestelijk vóór- proefje alvast 'n zakje mee. len. C. bleek een pols te hebben gebro ken en K. had verwondingen aan het hoofd. Laatstgenoemde is ter observatie in het gasthuis opgenomen. De politie stelt een onderzoek in hoever hier van schuld sprake zijn zijn. ZUID-BEVELAND. 's Gravenpolder. Incident op de werkverschaffing. Mien schrijft ons: Zaterdagmiddag deed zich op de werk verschaffing te Schore met de tewerk ge stelden van hier een incident voor. Vijf minuten voor 1 uur gaf de putbaas, zoo als gewoonlijk, last dat de arbeiders hun kruiwagen mochten gaan schoonmaken. Opeens kwam daar iemand van de in spectie, maakte daarop aanmerking en dreigde met straf. De putbaas bood daar op zichzelf aan voor straf, want de werkmenschen waren onschuldig. Doch dit baatte niet. De man van de inspectie bleef bij de straf: een dag schorsing. Thans hebben B. en W. zich er mee ingelaten en bevolen dat niemand van de uitgestotenen meer mag gaan werken voor deze zaak in orde is, want de werk verschaffing dient om de menschen mo reel op te heffen. Doch als men de ge- heele week in modder en slijk gewerkt heeft en men krijgt dan nog geen 9 gul den, met bovendien nog een dergelijk na gerecht, dan Ikoimlen niet veel gedachten van dankbaarheid bijl de menschen op. Dtez-e zaak zal eerst uitgezocht dienen te worden. WALCHEREN Arnemuiden. Doordat vermoedelijk de stuurinrichting niet goed functionneerde kon Zaterdagmiddag een luxe auto, wel ke uit de richting Sloedam kwam den bocht niet neanien hij café Halfweg en reed eenige betonnen paaltjes af aan de overzijde van den Rijksstraatweg. Daar na kwam de wagen in botsing met de aldaar voor het verkeer staande balu strade, welke gedeeltelijk vernield werd. De auto was van voren ingedrukt, terwijl van achteren flinlke deuken in- de carros serie waren. De inzittenden, de bestuur der en dames kwamen wonderlijk genoeg met den schrik vrij. Eenigen tijd later werd de auto naar de garage van den heer Adriaanse te Goes, alwaar de wa gen thuisbe'hoorde, weggesleept. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Hoek. Zaterdag hield de vereeniging het Groene Kruis alhier haar jaarverga dering. Voorzitter Mr J. A. v. Tienhoven. Uit de jaarverslagen bleek dat 1938 een 'gunstig jaar voor de vereeniging is geweest. Vele bezoeken werden door de wijkverpleegster afgelegd. Het consulta tiebureau voor zuigelingen verriohtte nut tig werk en een cursus eerste hulp bij ongelukken werd dezen winter eveneens weer gehouden. Het ledental klom tot 635. Er is een 'batig stot. In dit jaar zal men beginnen met de voorbereiding ounl te Ikomen tot het stichten vam een Groene Kruis-gebouw, waarin de wijkverpleegster zal wonen, waar bet materiaal een plaats zal krij gen enz. Een bestuursvoorstel om bet aantal bestuursleden van vijf op acht te bren gen werd met groote meerderheid ver worpen. Het was de bedoeling om zoo mlogelijk alle gezindten in 't bestuur op te nemen. Thans is het bestuur eenzijdig samengesteld, terwijl het thans onmoge lijk is gemaakt hierin oök imlaar eenige verandering te brengen. Samenwerking der verschillende volksgroepen is hieir een ideaal dat voorloopig nog niet te verwezenlijken is. Jammetr voor een ver eeniging, die alle bevolkingsgroepen dient te omvatten. Voor de Geref.-gezin den was deze avond een groote teleur stelling. Meer dan 160 personen waren aanwezig. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Stavenisse. In de Vrijdagavond j.l. ge houden jaarvergadering van de afd. van het Groene Kruis bleek uit het jaarver slag, dat het ledenaantal van 267 tot 317 gestegen is. De aanstelling van een wijkverpleeg ster, sinds Sept. 1938, bleek in een zeer groote behoefte te voorzien. D'e rekening stoot met een nadeelig saldo van f 164.59. Dit bedrag zal van het reservefonds wor den afgeschreven. De begroeting werd in ontvangsten vastgesteld op f 1085 en in uitgaven op f 1600. Geraamd tekort plm. f500. Door de wijkverpleegster werden sinds half September 1938 tot 1 Januari 1939 in totaal 808 bezoeken afgelegd. Namens de vereeniging werd Dr Bernhardi har telijk dank gezegd voor de stichting van het Consultatie-Bureau voor Zuigelingen, welke instelling in een zeer groote be hoefte blijkt te voorzien. In de spoedei'schende ledenvergade ring van de veilingsvereeniging „Stave nisse en Omstreken" werd de rekening over 1938 met een klein nadeelig saldo vastgesteld. De waarde der aanwezige materialen overtreft echter verre de schulden. Als voorzitter der veiling werd herkozen dhr J. C. Droogendijk. Besloten werd aocoord te gaan met het verzoek van het bestuur van het 'Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland om 1 pet. van den omzet in 1938 in een apart fonds te storten. Met behulp van het alzoo te vormen fonds zal het vraagstuk van de verbetering van den afzet krachtig ter hand genomen worden. De veilingskost'en voor aardappels werden verlaagd en ge bracht op 2 pet., terwijl de kisthuur 2 ct. zal bedragen. Besloten werd om bij vol doende deelname in bet a.s. najaar tot het veilen van uien over te gaan. Ned. Herv. Kerk. Beïloepteni te IJzendoora, 'C. Mulder, cand. te Amsterdam. Aangenomen naar Serooskerke (W.), N. Visser, cand. te Utrecht. 'Geref. Kerken. Beroepen te Rijnsburg, G. J. Hoytexna te Smilde. Emeritaat. Aan Ds G. Tiche laar, Ned. Herv. pred. te Lisse, is met ingang van 1 Mei a.s. eervol emeritaat verleend. Examen Handelsschool. Het bestuur der Vereen, voor Han delsonderwijs te Middelburg benoemde onder nadere goedkeuring van den Mi nister van O, K. en W. tot gecommit teerden bij de in 1939 af te nemen eind examens der Middelbare Handelsdag school met 4-jarigen cursus: Ir E. G. Ghijisen, jhr. F. Beelaerts van Blokland, Luit. Kol. G. Berghuys, J. A. van D'oor- ninck, mej. dr H. C. M. Ghijisen, mevr. dr G. M. Kooiman, F. P. C. Mijs, dr B. D. H. Teilegen, Mr G. W. A. de Veer, mr M. W. G. van der Veur, en A. van West- reenen. Voor de eindexamalens der Middelbare Handelsavondschool werden tot gecom mitteerden benoemd: M. H. Boasson, F. B. den Boer, Ir A. A. Brevet, mr W. K. H. D'ieloman, mr H. Doorenbos, G. W. Graafhuis, mr L. J. A. van der Harst, J. W. Kögeler, mr A. J. G. C. Mes, mr J. A. Diuimlon Tak. Middelburg. Tot hoofd der Chr. Bur gerschool voor L.O. en U.L.O. alhier (Sin gelstraat) is tegen 1 Sept. a.s. benoemd de heer R. A. Swanborn, hoofd eener dergelijke school te Treebeek (Limburg). Middelburg. De afdeeling Walcheren van de Vereeniging van Chr. onderwijzers hield Zaterdagmiddag een algemeene ver gadering onder leiding van den vice-voor- zilter den heer Goumou. Aan de Christe lijke scholen in België zal f 5 gegeven worden. Blijkens de besprekingen is er onder de leden nog al belangstelling voor ten Ward-cursus. De vereeniging School museum zal deze nader regelen. Volgens het verslag van den penningmeester was er een goed slot van f 52.23. In de plaats van den heer I. van Nop pen, die niet herkiesbaar was, werd als bestuurslid gekozen de heer B. van Ligte- ringen te Vlissingen. Tot afgevaardigde raar de jaarvergadering te Leiden werd benoemd de heer B. J. de Mej te Ritthem met den heer B. van Ligteringen als se cundus. De heer I. van Noppen deed verslag van de paedagogische conferentie, waar prof. Waterink had gesproken over de principieele grondslagen voor onderwijs vernieuwing. Hierop volgde een geani meerde discussie. Middelburg. D'e heer I. Sinke alhier is benoemd tot lid der commissie belast met het afnemen der examens ter verkrijging van het Middenstandsdiploma „Handels kennis" te Dordrecht. Benoemd aan de Chr. school te Oolt- gensplaat met ingang van 27 Maart tot tijdelijke onderwijzeres, mej. Joh. de Rid der te Middelburg. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. 408 412 Ned. Ind. Handelsbank 115 115 Philips 201 204/5 Unilever 131 133V2 A. K. U. 36 36% Amsterd. Ruhber 19414 200'% Kon. Olie 305Vs 308% Kon. Boot 112 114 Scheepv. Unio 105% 10'6% Deli Mj. 210 204 Nederland 1937 96% 97% Nederland 1938 99% 99% U. S. Steel 431/s 438/s Anaconda 21% 22 Betbl. Steel ölVs 51B/a North American 177/s 177/s Int. Nickel 38 38 Cont. Oil 20% 20V2 Shell 97/» 10 Kennecott 27% 27V2 Radio 5% 6 Am. Enka 25 247/e Car Foundry 207/s 2lVs Tidewater 106/i« IOV2 Midpetco 11% 11 Rep. Steel 145/s 1418/n W aterworks 9 9Vs Gen. Motors 35% 35% De beurs was goed prijshoudend; voor de lokale hoofdfondsen zelfs tamelijk vast, met gunstige koersverschillen van ongeveer 3 4 pCt. Tabaksaandeelen al leen waren wat lager. De buitenlandsche politiek werd na de rede van Mussolini iets rustiger geacht, zoodat er bijna geen verkooporders in de markt waren, maar de neiging om te koopen, was ook zeer gering. De Londensche beurs was eveneens zeer stil en wat terughoudend, in verband met de waarschijnlijke reconstructie van het kabinet. De Amerikaansche aandeelen waren iets hooger; de verschillen waren echter zeer gering. De Beleggifigsafdeelingen waren even eens gunstiger gestemd; ook de Engelsche Staatsleening was hooger. De Young- leening was wat lager op 21% Wisselkoersen. Amsterdam, 27 Maart, 2.30 u. Berljn 75.35—75.60. Londen 8.808.82. Parjs 4.974.99. Brussel 31.6131.66. New-York 1.87V2—1.88%. Rechtbank te Middelburg. Ter terechtzitting der Arrondissements- Rechtbank te Midel'burg is beëedigd als makelaar in onroerende, dhr E. M. J. v. d. Hemel, administrateur, te Oostburg. N. M. K„ 30 jaar, koopman in sigaren, te Kloetinge, is in hooger beroep gekomen tegen het vonnis der Arrondissements rechtbank te Middelburg van 13 Maart 1939, waarbj hj wegens „oneerljke me dedinging, tweemaal gepleegd", is ver oordeeld tot 1 maand gev. straf. Faillissement. Het faillissement van C. van Boven, aardappelhandelaar, te 's-Heer Arends- kerke, is geëindigd wegens het verbin dend worden der uitdeelingsljst Curator Mr E. P. A. Akkerman-Weber, advocate te Goes. MS»-. 3k «FEW Verschenen is het verslag van de werk zaamheden van den Middenstandsraad over het jaar 1938. Uit de vele onderwer pen worden hieronder de volgende ge noemd: Vormen van oneerlijke concurrentie. „Bekender en hateljker woord, dan het woord „cadeaustelsel", zoo zegt het ver slag zal in de verslagen van den Midden standsraad kwaljk te vinden zijn. Inzake het cadeaustelsel wordt de par lementaire beraadslaging over dit onder werp gememoreerd. Tjdens het door den minister ingestelde onderzoek deed de middenstand geen nadere stappen. Toen de minister medegedeeld had, dat het resultaat van 't ingestelde onderzoek, neergelegd in een rapport van den centra len accountantsdienst, geen aanleiding gaf om tot een wetteljke regeling dezer materie te komen, heeft de Middenstands raad zich met een uitvoerig schrijven tot den minister gewend. Daarin werd o.a. inzage van het rapport gevraagd. Op nieuw ontwikkelde de Middenstandsraad ernstige bezwaren tegen het cadeaustel sel. D'it stelsel wordt een kwaad op zich zelf genoemd, het breidt zich steeds uit. De fabrikanten passen bet cadeaustelsel toe en de middenstand is meer de Ijden- de partj, dan medeplichtig. De minister heeft daarop geantwoord, dat het accountantsrapport niet ter inzage kon worden gegeven, daar het gericht was op een bestemming voor intern ge bruik. Het handeldrjven door ambtenaren, maakte opnieuw on derwerp van bespreking uit. De Raad van Ministers heeft zich in 1935 reeds tot de betrokken colleges gewend, met een uit eenzetting omtrent het verbod voor amb tenaren om nevenbetrekkingen te aan vaarden, nevenwerkzaamheden te ver richten en nering en handel te drjven, in dien zulks schadelijk is voor de dienst vervulling of niet in overeenstemming met het aanzien van het ambt. De Middenstandsraad is bereid het ge- heele vraagstuk opnieuw aan de orde te slellen en ook aandacht te wjden aan de consequenties, verbonden aan het intrek ken van eenmaal verstrekte vergunnin gen. Overheidsinstellingen als concurrenten van den middenstand vroegen wederom aandacht. Het Rjksinkoopbureau streeft de laatste jaren zoo- veel mogeljk naar inschakeling van den plaatseljken mid denstand, maar een principieele wjziging kwam er niet. B j de regeering werd aan gedrongen op wjziging der instructie van het Rjksinkoopbureau. D'e Minister van Financiën antwoordde echter, dat een herziening der doelstel ling niet in zjn voornemen ligt. Wel wordt „binnen het kader van den huidi- gen opzet" inschakeling van den midden stand zooveel mogeljk nagestreefd. Voorts geeft bet Verslag een overzicht van hetgeen in 1938 door den Raad is ge daan om aan het nieuwe opkomende ge- GOES. Geboren: Maria Johanna Elisa beth, d. v. Henricus Capello en Maatje van Dalen; Michiel Frederik Arie, z. v. Comelis van Muiswinkel en Marretje Scherpenzeel. KRUTNINGEN. Geboren: Aarnout z. v. Marinus Aarnout Stroosnjder en Jacoba Verhulst; Joban Sigmund z. v. Johan Sigmund Schiebaan en Louise Charlotte Latza. Gehuwd: Gerard Jacobus Wabeke 25 j jm. en Maria de Vrieze 22 j. jd. te Oost- en West-Souburg; Jacobus Minnaar 29 j. en Elizabeth Jacomjna Quaak 28 j. (I. C.) THOLEN: 'Geboren: Marinus Leendert, z. van G. O. Verkerke en L. P. Deurloo. ALTIJD WELKOM! Spaart plaatjes voor ons album „Het Water op"! vaar der rustelooze uitbreiding van het Centraal Inkoopbureau der Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten te weerstaan. Tevens wordt daarbj ver meld, hoe uiterst gering het ter zake be reikte resultaat is geweest. Onder hetzelfde hoofd wordt nog een eu ander medegedeeld over de stappen, die zjn ondernomen om redeljke uitbrei ding van de bemoeiingen der Landsdruk- ker j tegen te gaan en over de minder on bevredigende daarmee bereikte resultaten Het werk der Commissie inzake den handel in apparaten door Overheid sbedrjven is tot dus verre allesbehalve vlot verloopen. De zaak schjnt mislukt, nog voor er door de Commissie werkzaamheden wer den verricht. De Minister van Economi sche Zaken heeft dan ook in de Tweede Kamer opgemerkt, dat, wanneer er niet spoedig schot in de zaak komt, h j in over leg met zjn ambtgenoot van Waterstaat zal pogen tot een regeling te komen. Het Gruotwinkel- en Filiaalbedrijf. Dit vraagstuk, zoo bljkt uit het verslag, is zeer uitvoerig door den Middenstands raad behandeld en besproken. Zeer veel statistisch materiaal is er in verwerkt. De middelen tot verweer, de documentatie, de voorlichting worden behandeld. Cor respondentie met den Minister wordt af gedrukt. Het onderzoek wordt me't kracht voortgezet en de Minister zal den Midden standrad op de hoogte' houden. De Middenstandsraad behandelde het ontwerp Nationale Inkomsten en Winstbelasting, waarom trent advies werd uitgebracht. Wetteljke regeling van het accountantswezen werd bepleit. Schending van verpakkingen van merkartikelen was wederom aan de orde. De Minister meende, dat de stand van de huidige rechtspraak met betrekking tot artikel 1401 van het Burgerljk Wetboek een wetteljke regeling op het oogenblik overbodig maakt. D'e Njverheidsraad en de Middenstand- raad, welke laatste met de eerste in over leg trad, hebben gezamenljk toen als hun meening te kennen gegeven, dat de juris prudentie b.i. ontoereikend is. Vanzelfsprekend heeft de Middenstands raad veel arbeid te verzetten gehad in zake de Vestigingswet-Klei n- b e d r j f. Immers alle aanvragen werden in zjn handen gesteld en passeeren dus in het verslag de revue. Ook alle juridische moeiljkheden wer den onder de oogen gezien. 1 De bemoeiingen van den Raad met be trekking tot de uitvoering van de Wet op de Uitverkoopen zjn in het Verslag even eens medegedeeld. De wenscheljkheid tot herziening dier wet werd onder 'de oogen gezien. Zj is in overweging. Dan volgen onder het hoofd „Onder werpen van verschillenden aard", o. m. mededeelingen over de sociale verzekering van kleine zelfstandigen, over crediethulp van den middenstand, over de regeling van het veilingwezen, over beperking der winst van electriciteits- en gasbedr jven, over distributie van goedkoope levens middelen en de inschakeling van den middenstand en voorts oveT nog eenige andere onderwerpen, waarbj de belangen van den middenstand betrokken zjn. ZWITSERSCHE GRENSBEVEILIGING. BERN. De Federale Raad van Zwitser land heeft besloten de jaarljksche oefe ningen van de troepen der grensbescher ming te verlengen van 1 tot 2 weken. HET HONGAARSCH—SLOWAAKSCHE CONFLICT. BOEDAPEST. In de gevechten der laat ste dagen zjn 23 Hongaarsche militairen en burgers gedood en 55 gewond. De ver liezen der Slowaken zjn niet bekend doch 360 Slowaken en 211 Tsjechen zjn ge vangen genomen. Uit Bratislava wordt gemeld, dat de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3