Alle COUPONS sn LOSSINGEN NI HENDRIKSE Co.'s BANK Mussolini heeft gesproken Dagblad voor de Provincie Zeeland De strijd in Spanje. EERSTE BLAD. MAANDAG 27 MAART 1939 53e JAARGANG - No. 151 De rede wel dreigend van toon, doch gematigd van inhoud. Het Nederlandsch Duitsche Handelsverdrag. Belangrijkste Nieuws. GOES. Binnenland. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprija fÏ.50 pev kwutes! Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeilHgen 60 cent per rege! Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting In zijn met spanning verbeide rede heeft Mussolini allereerst de duizenden kameraden herdacht, die voor de beweging gevallen zijn, zoowel op de straten en pleinen van Italië, als in Afrika en Spanje. De revolutie, aldus Mussolini, is niet geëindigd, maar wat betreft gewoonten, karakter en sociale betrekkingen nauwelijks begonnen. Het reusachtige werk, dat wij tot stand gebiacht 'hebben, is bestemd om de eeuwen door voort te blijven bestaan, en het zal blijven bestaan. Wat wij g>edaan hebben is belangrijk, doch voor ons is nog belangrijker wat wij zullen doen. Onze koers is_ bepaald en onze begin selen zijn duidelijk'. Mussolini zette deze beginselen in ijf punten nader uiteen. Hoewel het bekend is, dat wij een eeuwigdurenden vre de als een ramp voor de menschelijke beschaving zou den beschouwen, zijn wij van oordeel, dat een langdurig tijdperk van vrede noodza- kelijk is om de menschel ij ke beschaving zich verder te laten ontwikkelen. Doch, hoewel wij nog kort geleden gepolst zijn, zullen wij geen enkel initiatief nemen, voor onze heilige rechten zijn erkend. Pogingen om de spil 'RomeBerlijn te verbreken zijn kinderachtig. D'e spil is niet alleen een betrekking tusschen twee staten, het is een ontmoeting tusschen twee revoluties, die lijnrecht ingaan tegen alle andere opvattingen van de heden- daagsche beschaving. Ik verklaar hier met nadruk, dat het geen zich In midden-Europa heeft afge speeld noodzakelijk moest gebeuren. Ik verklaar, dat, als het, zooals de be doeling Is, mocht komen tot de vorming van een coalitie tegen de autoritaire re gimes, deze regimes de handschoen zul len opnemen en op alle punten der aarde van de verdediging tot den aanval zullen overgaan. De betrekkingen met Frankrijk. In mijn rede te 'Genua heb ik gespro ken van een barricade, die Italië van Frankrijk scheidde. Deze barricade 'kan als vrijwel geslecht worden beschouwd en over enkele 'dagen, wellicht over enkele uren, zal de prachtige infanterie van het nationale, Spanje den laatsten slag geven en zal dit Madrid, waar de linkschen den dood van het Fascisme verwachtten, in tegendeel bet graf van bet Communisme zijn. In de 'Italiaansche nota van 17 Sep tember 1938 zijn de Italiaansche vraag stukken ten aanzien van Frankrijk, vraagstukken, die van (kolonialen aard zijn, duidelijk gesteld. Deze vraagstukken hebben een naam: zij heeten Tunis, Djziboeti en het Suez- kanaal. De Fransche regeering is volkomen vrjj te woigeren deze problemen ook maar te bespreken, zooa'ls zij tot dusver heeft ge daan met een teveel herhaald en wellicht te uitdrukkelijk „nooit". Doch ze zal er zich niet over mogen bekla gen, als de kloof, welke de 'bei de landen op het oogenblik scheidt, zoo diep wordt, dat het zeer moeilijk zal worden 'haar te overbruggen. 'Hierna kwam Mussolini tot het pro bleem van de Middel land sche Zee, die, naar hij zeide, in geografisch, historisch, politiek en militair «opzicht een vitale ruimte voor Italië is. Wanneer wij Middellandsdhe zee zeggen, aldus de Duce, rekenen wij hiertoe natuurlijk ook de golf, 'die Adriatische zee heet, en waarin de Italiaansche belangen de voornaamste, doch ten aanzien van de Slaven niet exclusief zijn. En daardoor heerscht er sedert twee jaar vrede. Tenslotte legde Mussolini den nadruk op de noodzakelijkheid van wapening. Het wachtwoord, zeide hij, is dit: wij zullen de kanonnen, schepen en vliegtuigen vermeerderen tot eiken Prijs, zelfs indien wij tabula rasa moes ten maken van alles, wat men 'het bur gerlijke leven noemt. Wanneer men sterk is, is men bij zijn vrienden geliefd en wordt men door zijn vijanden gevreesd. NADERE TOELICHTING UIT ROME. In diplomatieke kringen te Rome wordt de redevoering van Mussolini druk van commentaar voorzien. Mussolini is van oordeel, dat voortaan tusschen Italië en Frankrijk nog slechts één vraagstuk moet worden opgelost, een vraagstuk, dat den naam heeft „Tunis, Dzjiboeti, Suez-kanaal." De Duce preciseerde niet nader, doch in dezelfde kringen maakt men melding van het veelbeteekenend feit, dat Mus solini niet 't woord „eischen" heeft gebezigd en dat, indien hij den aard van het probleem niet nauw keurig heeft omlijnd, hij het toch heeft genoemd. Bevestigd wordt dat Mussolini er zich voor heeft gewacht het Italiaan sche spel bloot te geven. De minimale aspiraties van Italië zijn: Een algemeen statuut voor de Italia nen in Tunis. Afstand van den spoorweg van Dzji- boeti. Een vrije zone te Dzjiboeti. Herziening, ten gunste van Italië, van de tarieven der Suezkanaal-maatschappij. Toetreding van Italië tot den raad van bestuur dezer maatschappij. Italië verwacht, dat Parijs den eersten stap zal doen en het initiatief zal nemen voor onderhandelingen met Rome. In het kort is de aigemeene Indruk, dat de redevoering den toestand niet ernstiger heeft gemaakt en dat zij zelfs misschien zekere nog vage, vooruitzich ten, opent op een ontspanning In de Mld- dellandsche Zee. De Indruk van de rede. Fransche diplomatieke kringen hebban met uiterste reserve en voorzichtigheid de door Mussolini uitgesproken rede ont vangen. Men toonde zich zeer behoed zaam bij de formuleering van een oor deel wat aangaat de vooruitzichten, wel ke de verklaringen van den D'uce al. dan niet openen op het gebied der Fransch- Italiaansche betrekkingen. Door de duis tere punten, welke de rede in zekere es- sentieele kwesties bevat, is de uitlegging uiterst moeilijk geworden. De redevoering van den Duce heeft een element van duidelijkheid gebracht, dat onder de huidige omstandigheden 'verre van waardeloos is, doordat hij voor de eerste keer het vraagstuk op het diplo matieke plan heeft gebracht, het duidelijk op het terrein der onderhandelingen heeft geplaatst 'en het tot koloniaal gebied be perkte: Dzjiboeti, Tunis en Suez, zonder het den vorm te ge\en van het dreigend dilemma, waarin de Italiaansche pers het tot nu toe stelde. Voor het geval Frankrijk zou weigeren voldoening te geven aan de Italiaansche aspiraties, heeft de D'uce zich van iedere bedreiging onthouden. Hij bepaalde zich er toe te verklaren, dat de klove tusschen de beide landen moeilijk te overbruggen zou worden. Resumeerende schijnen de vooruitzich ten voor den internationalen toestand na de redevoering beter noch slechter. De eerste indrukken in gezaghebbende kringen zijn, aldus Reuter uit Londen, dat Mussolini de verwachtingen niet heeft geloocfaenstraft, welke gewekt wa ren door de recente rede van den Itali- aanschen koning. De rede geeft uitdruk king aan de opvatting, dat er nog tijd is voor Frankrijk en Italië om tot onder handelingen te komen over de op den voorgrond staande moeilijkheden. In dit verband constateert men de afwezigheid van een btdreiging of ultimatum of eenigerlei uitwerking en uitbreiding van de Italiaansche eischen, die op de be kende basis bbjven. Mussolini's rede, aldus meldde Reuter uit B e r '1 ij n, wordt daar niet als oor logszuchtig beschouwd. Mussolini heeft duidelijk doen uitkomen, zoo zei een poli tiek woordvoerder, dat vrede geen voor wendsel is voor onvoorwaardelijk behoud van het verleden. M'en betoogt, dat Dditschland het door den Duce uitgesproken standpunt ten volle deelt. Men s;ree'kt de meening uit, en wijst dienaangaande op de redevoe ring, dat de bruggen met Frankrijk niet vernield zijn en verzekert, dat het rijk ■"■een enkel bezwaar zou zien, veeleer het tegendeel, in een hervatting der Fransoh- Italiaansche 'besprekingen. De rede van Mussolini wordt in Duit- sche politieke kringen in hoofdzaak voorgesteld als een „gemeenschappelijk antwoord van Duitschland en Italië" aan de democratieën en als een „waarschu wing" op grond van de „omsingelings- pogingen", die door deze mogendheden tegen de autoritaire staten zouden war den ondernomen. FRANCO STAAT MADRID GEEN UITSTEL TOE. Offensief begonnen. Juan del Rio, de secretaris van den na- tionalen verdedigingsraad, heeft gister avond voor den zender van Union Radio een toespraak gehouden, waarin hij' de volgende telegrammen, gericht tot de rechtsche regeering, voorlas: „D e Nationale Raad aan de rechtsche regeering. Morgen, Maandag, zullen wij onze lucht s trijidkrac fa- ten zenden als symbolische overgave. Wij verzoeken U het tijdstip vast testel- 1 e n". Het tweede telegram luidde: „De verdedigingsraad aan de rechtsche regeering: „Het is misschien moge- lijk, dat wij' vandaag zelfs in den loop van den mid dag, de overgave ten uit voer kunnen legge n". De rechtsche regeering antwoordde: „Het dringt zeer, dat gij' de wapenen overgeeft in verband met het op handen zijn van ons volgende offensief, dat reeds op eenige fronten is begonnen. Geeft Uw troepen bevel de witte vlag te hijschen". Uit Madrid wordt gemeld: De rechtsche regeering heeft de onmid dellijke overgave gevraagd van de repu- blikeinsche luchtstrijdkrachten, bij wijze i van symbolische overgave. Deze overgave had op 25 Maart moeten geschieden tus schen 15 en 18 uur. Wij vroegen uitstel om deze materieel onmogelijke voorwaar de in korten tijd te vervullen. Vandaag om 18 uur hebben de vertegenwoordigers van Burgos bevel gekregen de onderhandelin gen af te breken en onzen beiden verte genwoordigers werd verzocht terug te kee- ren naar de republikeinsche linies. Voor de geheele wereld en voor alle Spanjaarden stellen wij de algeheele ver antwoordelijkheid aan de kaak van de na tionale regeering, die op deze wijze de slachting verlengt. Met het oog op het op handen zijn van het rechtsche offensief doet de verdedi gingsraad weten, dat hij „defensiemaat regelen neemt". Havas meldt uit Burgos, dat de troepen van Franco gisteren, bij het aanbreken van den dag, in den sector Oordova tot het offensief zijn overgegaan. Het front werd zonder eenige moeite doorbroken. D'e troepen rukten snel op. Nader meldt Havas uit Salamanca, dat het groote rechtsche 'hoofdkwartier mee deelt, dat de Andalnsische troepen gister op verscheidene punten door het front van Cordova 'zijn gebroken. Tijdens den slag heschen geheele repu blikeinsche bataljons de witte vlag en ga ven zich over zonder weerstand te bie den. Er zijn tienduizend krijgsgevangenen gemaakt. ROEMENIE VERDEDIGT ZICH TEGEN IEDEREN INVAL. De Paris Soir publiceert verklaringen door den R'oemeenschen minister-presi dent tegen, Jules Sauerwein, afgelegde verklaringen Er is één zaak, aldus Calinesco, waar over men twijfel kan noch moet hebben, dat is n.L, dat Roemenië zich den dag waarop het zal worden aangevallen, zal verdedigen tegen wien ook en dat het tot de grens van zijn krachten de integriteit van zij'n grondgebied zal bevestigen in overweging te nemen. Wij moeten ons voor de geschiedenis mannen toonen, de verantwoordelijkheden waardig, die het lot onze generatie heeft toebedeeld. Wij hebben versoheiden lichtingen re serve-personeel onder de wapenen geroe pen om onze dekkingstroepen te verster ken. Er melden zich drie keer zooveel manschappen aan als waren 'opgeroepen. Dat toont 'den geest en de discipline van het land. OPNIEUW EEN LAWINE IN FRANKRIJK. Vijftig reddingsmanschappen geïsoleerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in het dal van Pradieres, waar zich onlangs de ramp bij het meer van Izourd afspeelde, opnieuw een lawine ontstaan. Tussohen Izourd en Pradieres wend de communicatie 'verbroken. Vijftig reddings- manschappen die zich sedert eergisteren ter plaatse bevonden, werden geïsoleerd. Zij slaagden er tot dusverre in van zeven- Tot volledige overeenstemming gekomen. Over het Nederlandsch-Duitsche han delsverdrag meldt de Regeeringspers- dienst: Sinds 13 Maart j.l. werden te Berlijn tusschen een Nederlandsche en een Duit sche delegatie de onderhandelingen over de regeling van het Nederlandsch-D'uit- sche handelsverkeer voortgezet. De besprekingen, welke in vriendschap- pelijken geest werden gevoerd, hebben op 25 Maart tot een volledige overeenstem ming geleid. Het nieuwe verdrag treedt den lsten April 1939 in werking. In vertrouwen op de stabiliteit in de ontwikkeling der oeco- nomische betrekkingen tusschen Neder land en Duitschland werd het verdrag, in tegenstelling met vroegere regelingen, wel ke voor een korteren termijn golden, voor het eerst voor een langere periode, n.l. tot 31 December 1940, afgesloten. Tevens hebben de Nederlandsch-Duit sche regeeringscommissies de betalings contingenten voor het 2e kwartaal 1939 voor den uitvoer van Nederland en kolo niën naar Duitschland vastgesteld. tien, tijdens de laatste lawine bedolven, I slachtoffers de lijken te bergen. Een later bericht van Havas meldt, dat 12 van de 50 geïsoleerde red'dingsman- schappen er in geslaagd zijn dwars door de bergen Pradieres te bereiken. I ONEENIGHEID IN HET BRITSCHE KABINET? Geruchten over het aftreden van Chamberlain ongegrond. Volgens Reuter hebben gisteren te Lon den geruchten de ronde gedaan over een scheuring in het kabinet en zelfs over de mogelijkheid 'van een aftreden van Cham berlain, Reuter verklaart echter, dat die geruchten ten aanzien van Chamberlain ongegrond zijn. Het geruoht betreffende een scheuring in 'het kabinet is waar- i schijnlijk ontstaan door het feit, dat zon der twijfel de kwestie van invoering van dienstplicht reeds bestudeerd is en de ministers misschien niet allien dezelfde meening te dien aanzien zijn toegedaan. Men gelooft echter niet, dat dit een onmiddellijk punt van minisltrieele be sprekingen zal uitmaken. Men gelooft niet, dat de zaak reeds een concreten vorm heeft aangenomen. De herbewape ning en de vorderingen daarvan in de grootste mogelijke snelheid blijven de eerste zorg van de ministers. Eden heeft te Grimsby een redevoe ring gehouden, waarin hij aandrong op de 'vorming van een regeering op de breedst mogelijke basis. Een dergelijke regeering, zoo zeide Eden, zou een tweeledig doel hebben: ten eerste organisatie van Engeland's indus trie, rijkdom en menschenmateriaal, ten einde een maximale militaire krachtsin spanning in d'en kortst mogelijken tijd naar voren te brengen en ten tweede aanvaarding van een krachtige buiten- 'landeche politiek door vereeniging van de vredelievende naties om weerstand te bieden aan daden van agressie. SLOWAAKSCHE VLIEGERS NEERGESCHOTEN? Volgens een Havas-bericht uit Boeda pest wordt in een communiqué over de luchtgevechten, welke op 23 en 24 Maart in SuhkarpathiS'C'h Rusland zijn gele verd, verklaard, dat vliegtuigen uit Slo wakije de HongaaTsche plaatsen Ugar, Utcas, Revhelp, Nagyberezna, Tiba, Sze- branc, Alohalas en Palosz, zoomede de stad Ungvar hebben aangevallen. Er wordt thans een onderzoek naar de schade ingesteld. De totale verliezen der Slowaken be droegen in deze twee dagen veertien vliegtuigen. Als vergelding hebben de Hongaarsohe vliegtuigen het vliegveld Iolo gebombardeerd. Drie Slowaaksche bombardeurs en veertien andere vlieg tuigen werdfen vernield. 'Sinds 25 Maart heeft de Slowaaksche luchtmacht zich niet meer laCten zien. ZWITSERLAND BEWAAKT ZIJN GRENZEN. Alle mijnen geladen; eenheden opgeroepen Als voorzorgsmaatregel heeft de Zwit- sersehe bondsraad het laden der mijnen aan alle grenzen gelast -en ter bewaking van deze zijn de desbetreffende eenheden onder de wapenen geroepen. Voor verdere maatregelen bestaat op het oogenblik geen aanleiding Het Zwitsersohe telegraaf agentschap deelt uit offieieele bTon mede: In sommige streken van ons land zij'n Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Het NederlandschDuitsche handels verdrag. Het bezoek van Prins Bemhard aan Zeeland. De tewaterlating van de Prinses Beatrix. Buitenland. Rede van Mussolini. Weer gevechten in Spanje. welke per 1 April 1939 vervallen worden aangenomen door alarmeerende geruchten verspreid, die bij de bevolking ongerustheid hebben veroorzaakt. Een objectief onderzoek van den po- litieken toestand, evenals de geloofwaar dige inlichtingen, die dooT de militaire autoriteiten zijn ingewonnen, toonen duidelijk aan, dat de geruchten betref fende een onmiddellijke bedreiging je gens Zwitserland, direct of indirect, on gegrond izijn. LITAUEN VERWERPT DUITSCH PROTEST. De E'xpress Poranny, het orgaan der Poolsche regeering, meldt, dat de Duit sche gezant te Kaunas uit naam zijner regeering heeft geprotesteerd tegen de uit breiding1 der wapening van Litauen, welke volgens Duitsche opvatting, tegen het Duitsche rijk is gericht, hetgeen in strijd zou zijn met een artikel 14 van het Duitsoh-Litausche non-agressiepact. De Litausche regeering heeft het protest verworpen, en er in haar antwoord op ge wezen, dat de versterking van de lands verdediging de „verdediging van de vrij heid van Litauen ten doel heeft. Korte Berichten. Het kanaal van Korinthe is versperd door een aardverschuiving, welke» door een hevigen storm is veroorzaakt. Een Grieksch en een Fransoh schip zijn gezon ken. Een toestel van de lijn ChicagoDal las'Texas is enkele oogenblikken na uit Oklahama zijn opgestegen, neergestort. Het toestel vloog in brand. Zeven passa giers en de stewardes kwamen in de vlammen om. De twee bestuurders en twee passagiers werden ernstig gewond. i Naar Tass uit Moskou meldt, zijn de voorloopige cijfers der op 17 Januari 1939 in de Sowjet-Unie gehouden volkstelling bekend gemaakt. Volgens deze gegevens zou de bevolking 170.126.000 zielen tellen. i Hitler is gisterochtend per extra- trein te Munchen aangekomen. Op het station werd hij verwelkomd door den rijksstadhouder in Beieren, Ritter von Epp, en tal van autoriteiten. De stad is geheel versierd. Hitier begaf zich naar zijn woning op de Prinz Regenten-Platz. HANDELSBESPREKINGEN MET BELG IE. Uit Brussel wordt gemeld: Op 't oogen blik worden besprekingen gevoerd tus sohen een Belgisch-Luxemburgsche en een Nederlandsche delegatie, met het doel te komen tot een handelsovereenkomst, wel ke met ingang van 1 Mei a.s., de overeen komst, welke op 13 Augustus 1938 tus sohen Nederland en België en Luxemburg is gesloten, moet vervangen. De Belgische delegatie staat onder lei? ding van den heer Boutquin, directeur van de afdeeling handelsverdragen van het ministerie van buiteniandsche zaken en buiteniandsche handelsaangelegenhe den en omvat vertegenwoordigers van de departementen van buiteniandsche zaken, economische zaken, landbouw en trans port, alsmede een vertegenwoordiger van Luxemburg. De Nederlandsche delegatie staat onder leiding van den heer Lamping, directeur van de handelsverdragen van het mini sterie van economische zaken. De Belgische delegatie vraagt o.a. een herziening van de huidige regeling van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1