NlMrikse&F Bank Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland Wonderlijke voorlichting. Buitenland. AMERIKA'S ANTWOORD AAN DUITSCHLAND. De terugkeer van bet Memel- gebietf naar Duitschland. De toestand in Roemenië. DE AS ROME BERLIJN. De strijd in China. T.FABERY DE JONGE Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Coupons Effecten Alle Bankzaken WOENSDAG 22 MAART 1939 53e JAARGANG - No. 147 Nederland aan de spits op het gebied van den kustvaartuigenbouw. Gemeenteraad van Goes. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Ylissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting In een te 's-Gravenhage gehouden ver gadering van de Liberale Staatspartij heeft een der spreeksters, Mevr. van den Bosch-de Jong'h, op wonderlijke wijze de aanwezige vrouwen van voorlichting ge diend. Zij1 betoogde o.m., dat er goed onder wijs moet komen, opdat het niet, zooals haar bekend was, kan voorkomen, dat leerlingen uit de 4e klasse der H. B. S. zoo slecht hun eigen taal kennen, dat ze de gekste fouten maken, In aansluiting hieraan zouden we kun nen zeggen, dat de Liberale Staatspartij verstandig zou doen te zorgen dat dege nen, die voor haar als spreker optreden, zich behoorlijk op de hoogte stellen, op dat het niet kan voorkomen, dat zij in het openbaar de grootste dwaasheden ver kondigen. Deze zelfde dame verklaarde toch vol gens het verslag in het „Vaderland": „E r is geen geld om de groote klassen te doen verdwij- nen, maar er is wèl geld voor het bijzonder onder- w iji s". Zij: bedoelde blijkbaar te zeggen, dat het bijzonder onderwijs ten koste van de openbare school bevoordeeld wordt en dat de Regeering verstandig zou doen het bij zonder onderwijs van zijn rechten te be- rooven, teneinde bij het openbaar onder wijs meer leerkrachten te kunnen aan stellen. Het is niet noodig de dwaasheid van deze „voorlichting" nader aan te toonen. Merkwaardig was zeker wel, dat de spreekster op haar aansporing het dwang systeem in eere te herstellen, opdat de jeugd in ware gemeenschapszin kan wor den opgevoed inplaats van in verdeeld heid, liet volgen: dat bij: de liberalen de geestelijke vrijheid niet wordt gesugge reerd door dwang. De Amerikaansche nota aan Duitsch land, luidt: „De regeering der Vereenigde Staten beeft er kennis van genomen, dat de bedoelde provincies thans de facto on der bestuur der Duitscbe autoriteiten staan. De regeering der Veree nigde Staten erkent niet, dat er eenige wettige ba sis bestaat voor den aldus aangegeven statu a." Een ambtenaar van het departement heeft verklaard, dat de regeering der Ver eenigde Staten weigert de wettigheid te. erkennen van Hitiers daden jegens Tsje- cho Slowakije, hetgeen geacht kan wor den, tevens betrekking te hebben op de diplomatieke vertegenwoordiging van Tsjecho Slowakije. De Tsjechische legatie te Washington is nog open. De Lithausche minister van buitenland sche zaken, Urbsys, is Dinsdagochtend te Kaunas teruggekeerd. Onmiddellijk na aankomst ontving hij' den Duitsohen ge kant en vervolgens woonde hij den minis terraad bij, welke onder voorzitterschap van president Smetona gehouden werd. Op deze bijeenkomst werd de houding van Duitschland ten aanzien van het Memel- vraagstuk besproken. Terstond na afloop van den minister raad kwamen de afgevaardigden van den Lithauschen landdag in geheime zitting bijeen. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Duitsch land heeft voorgesteld het Memelgebied onmiddellijk aan het rijkover te dragen. Lithauen zou evenwel ook in de toe komst van de haven van Memel gebruik kunnen maken. Men beweert, dat Duitschland troepen heeft geconcentreerd in Oost-Pruisen na bij de grens van het Memelgebied. Volgens kringen te War schau zal Duitschland, wan neer het zich meester van het Memelgebied maakt, trachten daarna algeheels controle te vestigen over Lithauen zelf, evenals over Lethiand en Estland. In Memel doen hardnekkige Seruchten de ronde, vol gens welke Duitschland e e n r.eeks eischen van ver re strekking voorbereidt, flie binnenkort aan de Li thausche regeering zullen worden voorgelegd. Volgens berichten zou een Duitsche no ta de ontruiming van het Memelgebied binnen een termijn van vijf dagen eischen. In elk geval van tegenstand van Lithau schen kant zouden de Duitsche troepen opmarcheeren. DE TERUGGAVE. De Ministerraad van Lithauen heeft na dat de Minister van Buitenlandsche Za ken Urbsys verslag had uitgebracht van zijn onderhoud met den Duitschen Mi nister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, waarbij von Ribbentrop had voorgesteld het Memelgebied vrijwillig aan Duitschland terug te geven, besloten dit verzoek in te willigen. Vandaag zal een Lithausche delegatie naar Berlijn vertrekken om de overdracht te regelen. VERKLARING VAN DE LITHAUSCHE REGEERING. Vannacht heeft de Lithausche regeering de volgende verklaring gepubliceerd: Nadat de Minister van Buitenlandsche Zaken, Urbsys, op 21 Maart te Kaunas was teruggekeerd, heeft hij in den Minis terraad welke van 1419 uur heeft ver gaderd verslag uitgebracht van het re sultaat van de besprekingen welke hij heeft gevoerd met den Minister van Bui tenlandsche Zaken van Duitschland, von Ribbentrop. Hieruit blijkt, dat von Ribbentrop uit naam van de Duitsche regeering aan de regeering van Lithauen voorgesteld heeft, het Memelgebied aan Duitschland terug te geven. Hij noemde dit de eenig doeltreffende oplossing welke den vrede kon dienen en voegde hieraan toe, dat indien dit terug geven tot stand kwam langs den weg van vrije overeenstemming, Duitschland op groote schaal rekening zal houden met de economische belangen van Lithauen en de havens van Memel. Bijna alle Joden gisteravond reeds vertrokken. Den geheel en dag vertrokken gisteren Joden en Ldthauers in paniëk uit Memel. Bijna alle Joden waren tegen den avond vertrokken. Het spoorwegstation van Memel was vol vluchtelingen, die trachtten een plaatsje te vinden in de treinen. Alle be schikbare auto's waren gehuurd door Jo'den en Lithauers, die weg wilden. AMBASSADEUR TE LONDEN NAAR BOEKAREST ONTBODEN. De Roemeensche ambassadeur te Lon den is voor besprekingen naar Boekarest ontboden. Hij zal zijn regeering in kennis stellen van de laatste, door Groot-Brit- tannië genomen maatregelen en de ont worpen verklaring, die ter teekening zal worden aangeboden aan regeeringen van Europeesche staten, welk gevaar van Duitschland te duchten hebben. De reden van Tilea's reis schijnt te zijn, dat men er te Boekarest in twijfel over verkeert, of het wel wijs is open lijk aan een Europeesche defensieve ac tie tegen Duitschland deel te nemen. In politieke kringen is men overtuigd, dat Roemenië met den steun van Groot- Brittannië gemakkelijker met Duitsch land als gelijke zal kunnen onderhan delen. Er zijn militaire maatregelen genomen in de streek van Boe karest. Talrijke personen, die onder de wapenen kunnen wor den geroepen, hebben bevel zich gereed te houden. De Roemeensche regeering heeft be sloten in het grensgebied verscheidene contingenten reservisten te concentree- ren. Dat de militaire toebereidselen van Roemenië sedert gisteravond laat in ver sneld tempo voortgaan, wordt door de kringen, die met de regeering in nauw contact staan, wel toegegeven, doch dat Hongarije een ultimatum gesteld zou hebben, geprotesteerd heeft of zelfs maar diplomatiek heeft laten informeeren naar Roemenië's troepenconcentratie in Trans- sylvanië, is namens de regeering offi ciéél ontkend. In hooge regeeringskringen heeft men de overtuiging, dat de crisis haar hoogtepunt nog niet heeft bereikt, doch dat de komende dagen wel degelijk een beslissing zullen brengen. ITALIë EN FRANKRIJK. Fransche gezant naar Rcme? In invloedrijke kringen in Frankrijk wordt een beweging op touw gezet om een niet-officiëelen afgezant met een spe ciale missie naar Italië te zenden. De namen van den oud-premier Laval, die destijds met Mussolini over het ver drag inzake Noord-Afrika onderhandelde, en van den oud-ambassadeur graaf De Chambrun worden genoemd, ofschoon Laval ontkent, dat hij is aangezocht. Men is er zich van bewust, dat als er een desbetreffend besluit wordt genomen, men het snel moet doen, daar wordt ver wacht, dat Mussolini Zondag a.s. een rede zal houden. EEN UITSPRAAK VAN DEN GROOTEN FASCISTISCHEN RAAD. Gisteravond heeft de Groote Fascisti sche Raad onder voorzitterschap van den Duce vergaderd. Nadat de gevallenen waren herdacht, heeft de Fascistische Raad da volgende dagorder aangenomen De Groote Fascistische Raad verklaart ten aanzien v^n de dreigende vorming van een „democratisch eenheidsfront verbonden met het bolsjewisme" tegen de autoritaire Staten, een eenheidsfront dat geen vrede doch oorlog brengt, dat het geen in centraal Europa is geschied, in de eerste plaats een gevolg is van het verdrag van Versailles, en vooral op dit oogenblik bevestigt hij zijn volledige aanhankelijkheid aan de politiek van de as RomieBerlijn. JOEGOSLAVIË HOUDT ZICH AFZIJDIG. In politieke kringen verklaart men, dat Joegoslavië geen enkel belang heeft bij het Britsch-Fransche plan in zake een conferentie, waartoe ook Moskou zou wor den uitgenoodigd. HARTELIJKE ONTVANGST VAN PRESIDENT LEBRUN TE LONDEN. De president der Fransche republiëk en mevrouw Lebrun, zijn buitengewoon hartelijk door de Londensche bevolking ontvangen, die uiting gaf aan de innige gevoelens van vriendschap, welke de bei de naties verbinden. Het gejuich der menigte was overweldigend. De harte lijkheid van de verwelkoming te Londen heeft president en mevrouw Lebrun ten zeerste getroffen. Met moeite kon de auto door de drukte heenkomen. Duizenden juichten den pre sident toen. Zij- riepen: „Leve Frankrijkl" DE SOLIDAIR-VERKLARING TEGEN DUITSCHLAND. Ook Amerika zou een gelijke verklaring afleggen. De gezamenlijke verklaring, waarin zal worden aangekondigd, dat de vier mo gendheden solidair zullen zijn in geval van verdere Duitsche daden van agressie, welke verklaring door Groot-Brittannië bepleit wordt, zal waarschijnlijk in alge- meene termen worden gesteld. De tekst wordt 'bestudeerd door de vier betrokken regeeringen, n.l. Engeland, Frankrijk, Rusland en Polen. Tëiwijl de Russen en Polen wenschen, dat het document clausules zal bevatten, welke de onderteekenaars binden tot op treden, meent men, dat Britsche kringen meer voelen voor een onmiddellijke a 1 - gemeene verklaring. Men is van gevoelen, dat een confe rentie in de huidige crisis uiterst te on pas zou zijn, vooral wanneer zij te Boe karest zou worden gehouden, gelijk do Russen voorstellen. 'Groote belangstelling toont men in do houding van Italië, welke ongetwijfeld opgehelderd zal worden door de rede, die Mussolini Zondag zal uitspreken. Van betrouwbare zijde wordt ver klaard, dat wanneer de voorgestelde anti- agressie-verklaring zou worden ondertee kend, Amerika bereid zou zijn een gelijke verklaring' voor zichzelf af te leggen. JAPANSCHE TROEPEN ZETTEN GROOT OFFENSIEF IN. In samenwerking met de Japansche strijdkrachten in Noord-China en met de vloot hebben eenheden van het Japansche expeditieleger in Midden-China 20 Maart een algemeen offensief op groote schaal ingezet. Zij staan tegenover 800.000 man Chineesche geregelde en ongeregelde troepen, die, volgens persberichten uit Sjanghai, over een front van meer dan 1000 km verdeeld zouden zijn. Japansche troepen hebben, naar Tokio meldt, de rest der Chineesche troepen in het gebied langs de rivier Han, in het Noorden van het district Woehan, een vernietigenden slag toegebracht. Dömei meldt verder, dat aan het front langs de rivier Sioe bij de eerste gevech ten na vier maanden rust de Japansche troepen Maandagochtend vroeg een alge meen offensief hebben ingezet. Korte Berichten. De Britsche bladen van gisteren zijn door de Duitsche geheime politie in be slag genomen. Het Maandblad „Schip en Werf" ont leent aan een Engelsch zusterorgaan een beschouwing over het feit, dat het motor schip in de klasse koopvaardijschepen tot 1000 ton bruto een overwegenden invloed oefent. Van hetgeen in de geheele wereld in 1938 aan .handelstonnage onder 500 ton te water werd gelaten, waren 295 motor schepen en slechts 61 stoomschepen. Onder de 500 ton bruto bouwt de Ne- derlandsche scheepsbouw blijkbaar goed koop en degelijk. De tewaterlatin gen bedroegen van dit type in 1938 namelijk 8 6, of meer dan in eeniganderland ter wereld. Wat aan motorkustvaartuigen, hetzij voor de geregelde lijnvaart of voor de trampvaart werd afgeleverd, mag er quantitatief en qualitatief zijn. Ruim 80 schepen, variëerend tusschen de kleine „Nora", die op eigen kracht naar de La Plata voer, en de „Tixendale", met een draagvermogen van 1500 ton, gebouwd voor Engelsche rekening. Op 1 Januari 1939 waren 90 motor schepen in Nederland in aanbouw (87 op 1 Januari 1938), terwijl sedert dien datum nog verschillende opdrachten, ook van het buitenland, werden verworven. Nu meriek staat Nederland met Duitschland aan de spits. JUWELIER HORLOGER LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES EXPORT VAN EIEREN. Verzoek om restitutie' graanrechten te verlagen. Daar de prijzen van de eieren geduren de de laatste weken zoo hoog zijn geloopen dat in de winkels voor den populairen prijs van 4 cent geen eieren meer met winst kunnen worden verkocht, heeft de algemeene hond van groothandelaren in eieren in het binnenland zich tot den minister van Economische Zaken met het volgend telegram gericht: „Algemeene bond van groothandelaren in eieren in het binnenland verzoekt drin gend restitutie graanrechten bij export van eieren aanmerkelijk te verlagen, daar huidige prijzen eieren te hoog voor bin- nenlandsche consumptie en voor conser veering winterbehoefte. Watervoorzie ning binnenland loopt gevaar". INSTELLING VOOR ZWERVERSZORG. Naar een centraal zwerversregiister? Dezer dagen is opgericht het „Lande lijk Verbond van Instellingen voor Zwer- verszorg". Dit verbond stelt zich ten doel een federatieven band te leggen tusschen in stellingen, welke zich hier te lande wijden aan den maatschappelijken arbeid ten behoeve van onbehuisden, bedelaars en landloopers; het is tot stand gekomen op initiatief van de Nederlandsche Vereeni- ging voor Armenzorg en Weldadigheid. De vraag rijst of zwerverszorg wel een gemeentelijke zaak behoort te blijven. De band tusschen gemeente en ondersteun de ontbreekt hier, hetgeen tot onbevredi gende resultaten leidt. Verwacht wordt, dat de oprichting van het verbond o.m. zal voorzien in een centraal zwerversregister. Het bestuur van het verbond is als volgt samengesteld: Dr I. van Mesdag, Groningen, voorzitter; Mr Ch. de Jong, Amsterdam, secretaris; leden: G. H. Ho ning, J. P. Rawie te Amsterdam; J. E. Faber, Dr L. A. Rademaker te 's-Graven hage. NEDERL. HERVORMDE STICHTING VOOR ZENUWZIEKEN. Plan voor inrichting in Zuid-Holland. De Ned. Herv. Stichting voor Zenuw en Geesteszieken heeft onderhandelingen aangeknoopt over aankoop van terreinen in de gemeente Leidschendam voor den bouw van een gesticht in Zuid-Holland; Binnenland. Nederland en de kustvaartuigenbouw. Opheffing ingangscontrole spoorwegen. Buitenland. Het Memelgebied weer aan Duitschland. De toestand in Roemenië gespannen. Japansch offensief in China. Amerika's antwoord aan Duitschland. Vergadering groote Fascistische Raad. een beslissing is nog niet genomen, en het is mogelijk, dat de keus alsnog op een andere gemeente valt. De exploitatie kosten van een gesticht in deze provincie schat men globaal op twee millioen 'sjaars. De vereeniging heeft naar men weet een ziekenhuis te Amersfoort („Zon en Schild") en twee inrichtingen te As sen („Licht en Kracht" en „Port Natal"). INGANGSCONTROLE BIJ DE N.S. WORDT OPGEHEVEN. Naar wij vernemen staat thans wel vast, dat, ingaande 15 Mei a.s., de in gangscontrole bij de N.S. zal worden op geheven, een maatregel, die door het publiek (vooral door de laatkomers) on getwijfeld zal worden toegejuicht. Hierdoor zullen een 80-tal contröle- beambten ter beschikking komen, die, althans gedeeltelijk, wel benut zullen worden voor de treincontröle. Immers het spreekt van zelf, dat de afschaffing van de ingangscontrole medebrengt, dat de treincontróle intens wordt uitgeoefend. Dit zal nog wel bezwaren opleveren wat aangaat de rijtuigen in de stoomtreinen, voor zoover deze rijtuigen nog van het oude systeem zijn. Maar de uitgangscon- tróle is er nog en deze blijft natuurlijk, totdat de contróle geheel in alle treinen kan plaats hebben. Het zou in het voornemen liggen, op groote stations voorloopig een man aan den ingang te plaatsen voor inlichtingen, toezicht, enz. en de toegangsdeuren zoo in te richten, dat men door die deuren wel in, doch niet kan uitgaan. De luchtbescherming. Gisteravond kwam de Raad van Goes in spoedeischende zitting voltallig bijeen. Ingekomen zijn diverse goedkeuringen van Raadsbesluiten en verslagen, die alle voor kennisgeving worden aangenomen. Het voorstel tot vaststelling van het bedrag per leerling, bedoeld in art. 101 bis le lid der L. O. wet 1920 voor 1939 wordt z. h. st. aangenomen. Voorstel tot het doen inrichten van de voormalige brugwachterswoning tot bu reau en bewaarplaats ten behoeve van den luchtbeschermingsdienst. De voorzitter wijst er op, dat er sedert Sept. 1938 hard gewerkt is om de aan den dag gekomen tekorten bij: den luchtbeschermingsdienst in te halen. Het nu ingediende voorstel is reeds eenigen tijd aanhangig. We zijn weer opgeschrikt door allerlei berichten. Spr. heeft nu niet durven wachten met dit voorstel tot de e.v. gewone Raadsvergadering. Hij wil geen risico nemen. Daardoor is dit voor stel op korten termijn aan de orde gesteld. Tot nu toe moest men zich met een pri mitieve lokaliteit behelpen. Daarin kan nu verbetering komen. Dhr H o 1 1 e s t e 1 1 e brengt namens de fin. commissie een gunstig rapport uit. Er kan eenig gevaar dreigen. Daarom moeten we niet langer uitstellen. Spr. vraagt echter of het niet beter is het cen trum van den luchtbeschermingsdienst in het centrum van de stad te brengen. De voorzitter antwoordt, dat alle posten en onderdeden van den dienst telefonisch met elkaar zijn verbonden. In zeer verren staat van studie is nu e'en contact door kleine radiozenders onder ling. Daardoor zou ook de telefoon over bodig worden. Dhr R e e d ij' k vraagt of de gekozen plaats bij de haven niet te kwetsbaar is. Water is bij'nacht gemakkelijk te zien. De voorzitter antwoordt, dat, als we ruim in het geld zaten, we wellicht een andere plaats zouden kiezen. W» moeten nu met zoo weinig mogelijk geld een zoo goed mogelijk resultaat 'bereiken. Die gelegenheid is er nu.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1