Land- en Tuinbouw Rfichts7al<Pn Radioprogramma. burg een felle brand gewoed en wel in Ue. .and 'Ie velstraat 97, een uit drie etages bestaand perceel, waarin de firma DanielsHamers een zaak in dames hoeden drijft. De Heuvelstraat is een zeer smalle straat, Er bestond dus gevaar voor de belendende perceelen. Nog grooter werd de consternatie, toen bekend werd, dat in het brandende huis, op de slaapka mer op de eerste verdieping zich vijf kleine Ikinderen bevonden. De ouders waren op het oogenblik van den brand niet thuis, alleen de dienstbode bevond zich in de woning. Met vereende krachten slaagden en kele personen er met behulp van de dienstbode in de vijf kinderen, die door het geknetter van de vlammen trouwens reeds wakker waren geworden, veilig uit het brandende huis te krijigen Intusschen woedde de brand met on verminderde hevigheid voort. De vlam men joegen met groote snelheid door het gebouw. De brandweer was spoedig mei groot materiaal aanwezig en wierp in een minimum van tijd van alle kanten een groote hoeveelheid water in het vuur. Er deden zich intusschen bij het iblusschmgswerk nog eenige ongevallen voor. Zoo Ikreeg de brandmeester v. d. M. een stuk naar beneden vallend glas op zijn hand, waardoor hij een flinke wonde opliep. Een hoofdbrandmeester de heer W., stortte van het dak in het nog ten deele brandende huis. Men kon hem spoedig redden. W had een bloedende wonde aan het hoofd bekomen en een blessure aan de hand. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand geeft echter geen reden tot ernstige be zorgdheid. Na ongeveer een uur hard werken kon men zeggen, dat de brandweer het ge vaar definitief had bezworen. Het pand ia VTijiwel geheel uitgebrand. Dood aan de spreeu wen 1 De gemeenteraad van Schellink hout nam een verordening aan op het verstoren der spreeuwennesten geduren de den broedtijd, voor zoover dit betreft nesten op en tegen gebouwen in die ge meente. Dit is geschied naar aanleiding van een verzoekschrift in dien geest, in- fgediend door eenige vruohtenlkweekers, die zich aan het hoofd hadden geplaatst van een actie tot beperking van het aan tal spreeuwen, wegens de enorme en steeds toenemende schade, welke deze vogels aan alle mogelijke fruitgewassen toebrengen. Bijl nauwgezet onderzoek is gebleken, dat het nut van de spreeuw tot minimale proporties moet worden teruggebracht. Familiedrama in Frank- r ij Ik. Een 41-jarige werklooze schilder teAustin heeft vier van zijn tien kinde ren, resp. aciht, zes, vijf, en twee jaar oud, met bijlslagen van het leven be roofd, tijdens afwezigheid van zijn vrouw. Hierop is hij de bosschen in ge vlucht, nog twee zijner dochtertjes met zich meenemend. Later heeft men de lijken van de beide ongelukkige kinderen, die met revolver schoten waven gedood, in het bosch te rug gevonden. De dader, die vermoedelijk in een vlaag van waanzin heeft gehandeld, is gearresteerd. Van zestien meter hoogte gestort. Gistermiddag .is de 23-jarige B. uit Dordrecht, bij het verrichten van schilderwerk aan de spoorbrug Baamhodk oiver de Merwede te Sliedrecht, van een hoogte van zestien meter gestort. D'e man kwam bij zijn val in aanraking met een brugpijler en bleef zwaar gewond op een steenen glooiing liggen. In het plaatselijk ziekenhuis, waarheen hij werd vervoerd, is hij latar op den middag overleden. De zwendel te Breda, n i. am. met de arre. talie van J. v. St., directeur van het assurantiekantoor „Het Zuiden" te Breda, wordt nog ge meld: De zwendel door den gearresteerde verricht, moet o.p het platteland van Brabant een grooten omvang hebben aangenomen. \an St. stelde agenten aan, meest werkloozen, tegen borgstelling van f 75 tot f 250 en garandeerde dezen een weekloon varieerend van f 7,50 tot f 15. Wanneer deze agenten een paar we ken in dienst waren, waarin hun het weekloon was uitbetaald, had v. St. steeds een reden tot ontslag. Was een agent aangesteld en dus de borgstelling gestort, dan kreeg hij van v. St. een pak materiaal toegezonden, waarin formulieren en dergelijke aan wezig waren, van '14 verschillende maat schappijen, waaronder heel bekende. Bij informatie bij de 14 maatschap pijen bleek men in acht gevallen van het bestaan van het assurantiekantoor „Het Zuiden" te Breda niets te weten en met v. St. in geen enkele relatie te staan. Van vier dezer maatschappijen bleelk v. St. werkelijk agent te zijn geweest, maar daar te zijn ontslagen:, omdat hij de ge ïnde premiën niet afdroeg en met slechts één levensverzekeringsmaatschappij, die niet bepaald gunstig bekend staat, had hij relaties. De aangestelde agenten hadden in hoofdzaak de taak, te zoeken naar risi co's, die een bona fide verzekeringsmaat schappij niet wilde dekken. Kreeg v. St. van zijn agenten deze adressen, dan ging hij daarheen en sloot de verzekering af, op formulieren, die onderteelkend wer den door een niet bestaande en dus door v. St. gefingeerde Portugeesche brand- waarborgmaatschappij. Op deze wijze zijn op het platte land in Brabant meerdere tientallen verzeke ringen afgesloten en premies geïnd op volkoimien waardelooze polissen, aange zien elke dekking ontbreekt. 'Militair vliegtuig in een sloot. Bestuurder ge wond. Gistermiddag geraakte een mili tair vliegtuig uit Soesterberg, de F. 0 9 nr 626, boven de gemeente Maartensdijk in moeilijkheden. De bestuurder zag zich gedwongen een noodlanding te maken en zette het toestel aan den grond op een weiland tussdhen Groenekan en het oude dorp Maartensdijk. Het weiland was te klein, zoodat het vliegtuig in een daarlangs loopende sloot terecht kwam en gedeeltelijk werd ver nield. De bestuurder, de sergeant-vlieger v. Damme, bleef ongedeerd; de andere in zittende echter, sergeant-vlieger Van Looyen, werd vrij ernstig gewond. Een geneesheer uit Maartensdijk verleende geneeskundige hulp, waarna de gewonde per ziekenauto maar het militair hospi taal te Utrecht werd overgebracht. GROENTENEXPQRT NAAR BELGIë. In het Belgische staatsblad is een Kon. Besluit verschenen, waarbij worden afge schaft de bijzondere taxen, verschuldigd voor invoervergunningen betreffende kom kommers, augurken, andijvie, krulandij- vie, sla en wortelen in bussels, tomaten, tuinwortelen niet in bussels en aard beien. UITVOER VAN TUINBOUW PRODUCTEN NAAR NOORWEGEN. Het invcervcrLcd van Nederlandsche groenten opgeheven. Half December werd mededeeling ge daan van het besluit der Noorsche regee ring om, in verband met het gevaar voor 'esmetting met mond- en klauwzeer, den invoer van groenten en planten uit Ne derland te verbieden. Dat beteekende een nieuwe ernstige slag voor onzen groen- tenexport; onze uitvoer van groenten naar Noorwegen, die in 1036 al belangrijk was, had zich juist in de laatste beide jaren nog aanzienlijk ontwikkeld. In 1938 heeft ons land vooral veel witte kool, bloem kool, peen en uien en verder ook vrij be langrijke hoeveelheden sla, tomaten, kom kommers en spruiten naar Noorwegen uitgevoerd. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in ons land heeft toen dadelijk den minister van oeconomische zaken dringend verzocht, bij de Noorsche regee ring stappen te doen teneinde opheffing van dat invoerverbod te verkrijgen. Uit voerig werd betoogd, dat gevaar voor be smetting met mond- en klauwzeer door onze groenten als uitgesloten mocht wor den beschouwd, aangezien in ons land de tuinbouw en de veehouderij vrijwel volko men gescheiden worden bedreven. De Tuinderij, het officieele orgaan van het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen, meldt thans, dat Noorwegen in derdaad het invoerverbod voor onze groenten heeft opgeheven. De vorige week zijn al weer eenige partijtjes sla, kom kommers en peen naar Noorwegen ver zonden. STRIJD TEGEN DEN COLORADOKEVER. Besipuitiintv der aardappelplanten. Om het optreden van den Coloradoke ver volledig tegen te gaan, zal het dit jaar noodig zijn, dat alle aardappelplanten eenige malen met een arsenicumhoudend middel bespoten worden, om de daarop eventueel voorkomende kevers en larven te do-oden. Als het gebied, waarin deze bespuiting algemeen zal moeten worden toegepast, zal worden aangewezen het ge deelte van Nederland gelegen ten Zuiden van den Rijn, de Lek en de Nieuwe Maas. Deze bespuitingen zullen dus uitgevoerd moeten worden niet alleen op alle land en tuinbouwperceelen, waarop aardappe len voor consumptie of voor pootgoed ge teeld worden, maar ook op kleine percee len en in particuliere tuinen, waar aard appelen voor eigen gebruik worden ver bouwd. Teneinde moeilijkheden bij de uitvoering der be spuitingen te voorkomen, vestigt de Plantenziekten- kun d i g e n dienst er de aan dacht van alle verbouwers op, dat het gewenscht is de aardappels zoodanig te planten, dat de bespuiting zonder bezwaar voor ande re gewassen kan worden uitgevoerd. De aardappels moeten dus zoo wsinig mo gelijk tusschen andere ge wassen wor de n geplant en in geen geval tusschen ge- i wassen, die voor directe j consumptie bestemd zijn, j daar deze door de bespui- ting ongeschikt voor ge bruik worden gemaakt. Vooral op kleine perceelen en in parti culiere tuinen plante men de aardappelen dus in rijen en op aaneengesloten vakjes en daarnaast geen oonsumptiegewassen, die spoedig geoogst worden als sla, andij vie, aardbeien e.d. Tegen het planten tus schen aardappels van een gewas dat laat geoogst wordt b.v. spruitkool, bestaat geen gevaar. Indien hiermede rekening wordt gehou den, levert de besnuiting der aardappels met een arsenicumhoudend middel ceen enkel 'bezwaar op en kan deze gemakke lijk en snel worden uitgevoerd door de snuitrliensten, die daarvoor zullen worden ingesteld. De aardannels zelf ondervinden van Vswuiting geen enkelen nadeeligen in vloed. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter to Middelburg heeft veroordeeld wegens: Overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet en/of het Motor- en Rijwielreglement en andere verkeersovertredingen: D. W. te Middelburg f 2 b. of 2 d. h.; P. J. K. te Arnemuiden vrijspraak; A. J. to Nieuw- en St. Joosland vrijspraak; J. K. B. te Oost- en Wes.t-Souburg f 6 b. of 3 d. h.; D. J. L. te Rilland-Bath f 5 b. of 5 d. h.; P. R. te Heinkenszand f 5 b. of 3 d. h.; A. J, te Goes f 7,50 b. of 5 d. h.; P. J. v. H. te Goes f 10 b of 10 d. h.; L. P. te Middelburg f 2 b. of 2 d. h.; P. F. te Middelburg f 1 b. of 1 d. h.; C. J. den H. te Rilland-Bath f 5 b. of 3 d. h.; J. P. te Ierseke f 1 b. of 1 d. h.; G P. te Ierseke f 3 b. en f 2 b. of 2 d. h. voor iedere boete; D. I. S. te Goes f 15 b. of 10 d. h.; W. A. R. te Kapelle f 1 b of 1 d. h.; J. J. v. V. te Middelburg f 3 b. en f 1 b. of 1 d. h. voor iedere boete; J. P. te Goes f 2 b. of 2 d. h.; J. A. te Oost- en West-Souburg f 1 b. of 1 d. h.; A. M. B. te Middelburg f 2 b. en f 1 b. of 1 d. h. voor iedere boete; M. K. K. te Waarde f 10 b. of 1 d. h.; I. J. D. te Ierseke f 2 b. of 1 d. h.; M. G. te Amsterdam f 1 b. of 1 d. h.; I. v. M. te 's Heer Arendskerke f2.50 b. of 1 d. h.; Th. J. W. G. te Amsterdam f 2 b. of 2 d h.P. M., Middelburg f 2,50 b. of 2 d.h.; J. v. A te Wemeldinge f 2 b. of 2 d. h. Te Middelburg een rijwiel onbeheerd la ten staan tegen het verhoogde gedeelte van de markt: A. S. de V. te Middelburg f 1 b. of 1 d. h. Te Heinkenszand als hoofd van het ge zin geen aangifte doen van het verblijf in de gemeente met een woonwagen: A. D1., reizende met een woonwagen f 1 b. of ld. h, Overtreding ventverbod: Th. v. W. te Dordrecht gedomicilieerd, f2 b. of 2 d. h.; F. ten B. te Bergen op Zoom f 2 b. of 2 d. h„- Ph. V. te Goes f 1 b. of 1 d. h.; W. M„ gedomicilieerd te Rotterdam f 1 b. of 1 d. h. Een vuurwapen voorhanden hebben: A. V. te Koudokerke f 5 b. of 5 d. h., met ver beurdverklaring van het in beslag geno men geweer. Overtreding Arbeidswet 1919: M. R. te Goes 2 maal f 1 b. of 1 d. h. voor iedere boete: A. M. S. te Middelburg 2 maal f 1.50 b. of 1 d. h. voor iedere boete. Een valschen naam opgeven: G. J. L., zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande f 15 b. of 10 d. h. Dronkenschap op den openbaren weg: W. W. te Middelburg f 10 b. of 10 d. h. Zich op een openbaren overweg bege ven, terwijl de afsluitboomen zijn gesloten en een tot den spoorweg behoorend werk beschadigen: W. F. A. te Ginneken 2 maal f 2.50 b. of 2 d. h. voor iedere boete. OEFENEN VAN MOTORRIJDERS. Mag niet op den openbaren weg geschieden. De kantonrechter te Utrecht heeft 18 November j.l. een advocaat, die voor het verkrijgen van een rijbewijs als motorrij wielbestuurder op den openbaren weg te Bunnik een proefrit had gemaakt, toen hij derhalve nog niet in het bezit van dat rijbewijs was, ontslagen van rechtsvervol ging. De ambtenaar van het O.M. evenwel, die vier gulden boete had gevorderd, stel de beroep in cassatie in, aangezien hij van oordeel was, dat de kantonrechter ten on rechte had aangenomen, dat er voor den candidaat-motorrijwielbestuurder geen andere mogelijkheid bestond om zich be hoorlijk voor te bereiden op het afleggen van den wettelijk voorgeschreven proefrit dhn door te handelen gelijk hij deed, n.l. door zonder rijbewijs over den openbaren weg te rijden. Naar zijn meening had de betrokkene zich ook op een particulier terrein kunnen oefenen, terwijl noch van een wettelijke verplichting, noch van een overwegend maatschappelijk bolang zou zijn gebleken, waardoor rnr Van B, ge- dwongon zou zijn gowoost, desnoods met overtreding van wettelijke voorschriften, een rijbewijs te verworven. De Hooge Raad heeft gisteren het von nis van den kantonrechter vernietigd en mr Van B. alsnog veroordeeld tot een geldboete van 50 cent, Woensdag 22 Maart 1939. HILVERSUM I, 1875 en 301.5 m. VARA^uitzending. 10.0010.20 vm. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Esmeralda (c.a. 8.16 ber.). 8.30 Gram. 9.30 Causerie: „Onze keuken". 10.00 Morgenw. 10.20 Voor arb. in de Continubedr. 11.40 Voor de werkloozen. 12.00 Gram. 12.15 Ber. 12.17 VAR A-orkest I.00 Gram. 1.15-1.45 Orgel. 2.00 Voor de vrouwen. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Gram. 6.00 Esmeralda. (Om 6.28 ber.), 6.40 Voor de niet-leerplichtige jeugd. 7.00 VARA-kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Vocaal concert met orgel. 7.30 Bijbelvert. 8.00 Ilerh. SOS-ber. 8.03 Ber. ANP on VARA-varia. 8.20 VARA-orkest en soliste 9.00 Radiotooneel met muziek (opn.). 9.30 De Ramblers. 10.00 Ber. ANP. 10.10 Syl- via-amusementsork. en solist. 10.40 Cello en piano. 11.10'12.00 Gram. HILVERSUM II, 415,5 m. NGRV-uitz. 6.307.00 Onderwijsf. voor de Scheep vaart. 7.158.00 Ned. Evang. Vereen. 8.00 Schriftl., medit. 8.15 Ber., gram. (9.309.45 Gelukw.). 10.30 Morgend. II,00 Gram. 11,15 Zang met piano en gram. 12,00 Ber. 12,15 Gram. 12,30 De Postillons en Gram. 2,00 Gram. 2,30 Trio Beute-Zepparoni-Hemerik en gram. 3,45 Gram. 4,00 Piano en gram. 4,45 Gelukw. 5,00 Kinderuurtje 5,4-5 Gram. 6,00 Voor land- en tuinbouw. 6,30 Taalles en cause rie over het Binnenaanv.-reglement. 7,00 Ber. 7,15 Causerie „Grenzen van leervrij- heid". 8,00 Ber. ANP., herh. SOS-Ber 8,35 NCRV-orkest. 8,45 Gram. 9,00 Ver. conc. 9,30 Missiepr. 10,00 Ber. ANP., act. progr. 10,30 Gram, 10,45 Gymnastiekles 1.1,00 Cello met piano en gram. 11,35 Gram. 11,5012,00 Schriftl. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: weer: te Vlissingen zwaar h wolkt; wind: "krachtig N.-W.; tempera tuur 5; minimum hedennacht 1; neerslag afgeloopen etmaal 2. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: zwaar bewolkt tot betrokken met nu en dan regen, kracl - tige, tijdelijk stormachtige meest V wind, weinig verandering in temperatuur. Stormvloedwaarschuwingsdienst. Hedenmorgen om 10.10 werd geseind: Wordt verwacht flink hoog water op le Zeeuwsche stro omen. Stand van hedenmiddag 3 u.: Lie t op voor fietsers' Dinsdag 6 u. 37 min. De pijp van het in aanbouw zijnde mailschip „Oranje" is Maandag van de Ned. Dok-Mij naar. de Ned. Scheepsbouw-Mij te Amsterdam vervoerd en in twee gedeelten aan boord van het schip geheschen. Het huwelijk van den kroonprins van Irak met prinses Fawzia van Egypte. Vl.n.r.: koningin Farida en koning Farouk van Egypte, het bruidspaar en koningin-moeder Nazli. De bruid draagt de bruidsbouquet, waarvan de bloemen door de Aalsmeerder kweekers geleverd werden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6