Binnenland. Uit de Provincie VLISSINGEN. MIDDELBURG. F. 1.2i N.V. WILL ZEEUWSC „Het ontbieden van den Duitschen am bassadeur te Londen en te Parijs voor het uitbrengen van rapport naar Berlijn, als mede het afwijzen van hot Britsche en het Fransche protest drukt het misnoegen van de Duitsche rijksregeering over de houding, vooral van Engeland, ten aan zien van de oplossing van de Tsjecho Slo- waaksche kwestie uit. De houding van de Britsohe. pers en de uitlatingen van Brit sche politici en van den minister-presi dent hebben in Duitschland buitengewone ontstemming gewekt". En men mooht er niets van lezen? Troepenbewegingen op groote schaal. De wegen in de N. W. districten van Roemenië zijn vol troepen, die zich met spoed naar de grenzen van de Karpathen- Oekraine en Hongarije begeven. Ofschoon men er in officieele kringen den nadruk op legt, dat er geen algemeens mobilisatie is, is een groot aantal man nen opgeroepen om zich bij hun regimen ten te voegen. De extra-troepen, die naar de Karpathen-Oekrainische grens worden gezonden, schat men op 90.000 tot 100.000 man. Deze maatregelen zijn, naar men meent te weten, niet slechts genomen in verband met den algemeenen internationalen toe stand, doch omdat de Roemeensche regee ring het noodig oordeelt, ernstig rekening te houden met de berichten omtrent een opmarsch van Duitsche troepen door Slo wakije naar de Karpathen Oekraine. De Fransche ministerraad bijeen. De Fransche ministers zijn gistermid dag om vijf uur onder voorzitterschap van Lebrun bijeen gekomen. Daladier legde den president een reeks wetsdecreten ter onderteekening voor, houdende maatregelen tot versterking van de middelen en de veiligheid van de lands verdediging. Volgens inlichtingen, na afloop van den ministerraad verkregen, zou het decreet, dat vandaag in het staatsblad zal ver schijnen en dat betrekking heeft op de re geling van den arbeidstijd in de fabrie ken, die voor de landsverdediging werken, de mogelijkheid open laten, den werk- tijd in deze fabrieken, die tot nu toe beperkt was tot 45 uur per week, al naar gelang van de behoeft en der productie te brengen op 60 uur per week. Tot de militaire maatregelen behoort o.m. een decreet, waarbij de regeering het recht krijgt, militairen, die ter beschik king staan, en reserves onder de wapenen te roepen. ITALIANEN ZIEN GEBREKEN AAN DE AS ROME—BERLIJN. Te Rome heerscht ondanks de alar- meerende berichten, die couranten en radio brengen, geen bijzonder gespannen stemming, meldt het Hibld. De geruchten, dat er binnen weinige dagen verscheidene lichtingen onder de wapenen zouden worden geroepen, vin den tot nu toe geen bevestiging in de feiten. De pers tracht met de grootste objec tiviteit 'haar berichtgeving voort te zet ten. Een objectiviteit die men moet be wonderen, als men haar vergelijkt met den toon der Duitsche bladen. Niet al leen heeft anten de geheele rede van Chamberlain afgedrukt, doch bovendien hebben de 'redacties zich van ieder af keurend oordeel over die rede onthou den. Men heeft natuurlijk geen woord van afkeuring voor het Duitsche optreden. Integendeel, men zet het. Duitsche stand punt uitvoerig uiteen. Doch er is ook geen aflkeuring van de wijze, waarop En geland reageert. Zelfs trekt het de aan dacht, dat de Londensche correspondent van de „Tribuna" in zijn corresponden tie een opmerking kan-maken als de vol gende: Het zou wel eens kunnen zijn, dat Duitschland ditmaal te veel heeft gege ten. Het spreekt van zelf, dat de Italiaan- sche pers nog steeds en met kracht de politiek van de as RomeBerlijn voor staat. Wat wij' echter na een reeks ge sprekken, die wij heden voerden, wel zouden durven zeggen is, dat er in Italië onder het groote publiek niet weinig menschen zijn, die de politiek van de as niet onverdeeld bewondereq, en die er niet rouwig om zouden zijn, wanneer de regee ring de handen met Duitsch land een weinig minder strak aanhaalde. H.et heeft zeer de aandacht getrokken, dat Mussolini meg geen telegram van gelulkwensch heeft gezonden, zooals bij' vroegere bezettingen door Duitschland. Ontspanning? Maandagavond laat had men in Lon den den indruk, dat er eenige ontspan ning was ingetreden. Ook in Boedapest had men den indruk, dat er geen acuut gevaar meer bestond, meldt Havas. Zegt Hitier het Duitsch-Britsch vlcotverdrag op? Tijdens de conferentie, die Hitier na zijn terugkeer te Berlijn met zijn voor naamste medewerkers heeft gehouden, is ook het Enigelsch-Duitsche vlootver- drag van 1935 ter sprake gekomen. De vraag is besproken, of dit verdrag moet Neville Chamberlain, de Engelsche minister-president, tijdens zijn groote rede be treffende den internationalen politiek?® toestand; welke hij te Birmingham hield. worden opgezegd in verband met Enge- land's houding inzake Zuidoost-Europa. Men heeft evenwel geen beslissing ge nomen. De ministers gaven er zich re kenschap van, dat het voor Duitschland onmogelijk is terstond een vloot te bou wen, die ver buiten de grenzen van dit verdrag gaat. Men meent veeleer, dat Hitier zijn ver bolgenheid over de Europeesche reactie op de Duitsche veroveringen zal toonen door uitbreiding van de Duitsche lucht vloot. Wat er tijdems de con ferentie tusschen Hitier en zijn medewerkers is be sproken, wordt streng ge heim gehouden. Britsche handelsmissie naar Roemenië. De Britsohe minister van Handel, Oli ver Stanley, beeft in het Lagerhuis, on der gejuich medegedeeld, dat de Engel sche regeering besloten heeft een han delsmissie naar Roemenië te zenden. Het arbeiderslid Bellinger vroeg, of het wel zin had, een dergelijke missie naar Boekarest te zenden, gezien de vergaan de eischen van Duitsche zijde. De minis ter antwoordde hierop: „Dit Duitsche optreden is juist een van de beste argu menten vóór het zenden van de missie". TOENEMENDE ONRUST IN SYRIë. Fransche militairen bezetten Damascus. Aangezien zich den laatsten tijd ette lijke incidenten hebben voorgedaan, heeft Puaux, de hooge commissaris, de Syri sche regeeiing medegedeeld, dat hij de bevoegdheden van de veiligheidspolitie en gendarmerie overdraagt aan zijn gedele geerde. Dit houdt o.a. de militaire bezet ting in van de stad Damascus. Het le ger heeft de voornaamste punten der stad bezet en wachten geplaatst voor de offi cieele gebouwen. De politie heeft van de vuurwapenen gebruik gemaakt. Er zouden verscheiden slachtoffers zijn. De hooge commissaris was van mee ning, dat de Syrische regeering niet lan ger in staat was, de orde te handhaven. Korte Berichten De zomertijd zal in België worden ingevoerd in den nacht van 15 op 16 April aanstaande. CONTACT-CENTRALE DER DRIE MIDDENSTANDSBONDEN. Bespreking verschillende misstanden. Onder voorzitterschap van den heer W. G. Scheeres, is de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Contact- Centrale der 'drie Nederl. Middenstands bonden. Aanwezig waren, behalve de dagelijk- sche besturen van deze drie bonden ver tegenwoordigers van B.O.V.A.G. (Bond van Automobielhandelaren en 'Garage houders), den Bond van Ne'd. Handela ren in Brandstoffen, den Bond van Sme denpatroons in Nederland en den Ned. Bond van Fotografenpatroons. Besproken is allereerst de misstand, dat ondanks opgemaakt proces-verhaal, een onrechtmatig gevestigde zaak inge volge de Vestigingswet Klein- b e d r ij f niet oogenblikkelijk gedwongen kan worden tot stopzetting. Besloten werd, wanneer eventueel een ontwerp tot wijziging van de Vestigingswet aan de orde zal komen, op dit punt de aandacht te vestigen. Vervolgens is behandeld het euvel van den brandstoffenin'koop door onderofficieren, personeelsorganisaties, organisaties van spoorwegpersoneel, e.d. Na een uitvoerige bespreking zegden de vertegenwoordigers van de Middenstands bonden toe om deze zaak met kracht ten departemente te zullen voordragen. D'it geschiedde eveneens ten aanzien van de volgende punten: de levering van brandstoffen door fabrikanten aan niet- personeelsleden en de gewenschte inscha keling van den handel bij levering aan werkloozen. In het bijzonder zal in het algemeen nog eens gewezen dienen te worden op het zeer ongewenschte van het verrich ten van bijwerkzaamheden door overheidspersoneel. Deze zaak wordt wederom bij den Middenstands- raad aanhangig gemaakt. Hierna was aan de orde het protest van den B.S.P.N. tegen den verkoop van cdkes-vulkaankachels door de Gemeente- gasfabriek te Almelo beneden de in de zen bedrijfstak geldende verkoopprijzen. De Middenstandsbonden zullen de 'ver dere actie krachtig steunen. Ten slotte is nog besproken de stand van zaken betreffende 'de ouder domsvoorziening voor den middenstand en diens inschakeling in de sociale verzekering, waarbij door de Middenstandsbonden de verzekering ge geven is, dat in hun binnenkort te publi- ceeren urgentie-programma, aan deze zaalk de noodige aandacht besteed is. werk, wordt opgevoerd en enkele korte toespraken gehouden zullen worden. De minister-president, Dt H. G o 1 ij n, de commissaris van de Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, Jhr Mr Dr A. H. van Karnebeek en de burgemeester van Amsterdam, D r W. de V 1 u g t, zullen dien avond het woord voeren. VLUCHTELINGENKAMP IN DRENTHE? Naar gemeld wordt, is de mogelijkheid niet uitgeslote® dat in verband met de ernstige bezwaren, die van verschillende kanten zijn gerezen tegen het inrichten van een kamp 'voor vluchtelingen te Els- peet op de Veluwe, waardoor het vreem delingenverkeer zou kunnen worden be nadeeld, een dergelijk kamp thans in Drenthe zal worden ingericht. Tot dit doel zou de regeering o.m. het oog hebben laten vallen op een complex grond gelegen onder de gemeente Wes- terbork, welke gronden onder beheer staan van het Staatsboschbeheer. Behalve dit terrein zijn er nog meer terreinen o.a. in Noord west-Overijsel in overweging, terwijl ook enkele andere terreinen voor 'het genoemde doel zouden zijn aangebo den. Een beslissing is evenwel nog niet genomen. BARTIMEüS. De plannen voor den bouw van een nieuw internaat van het Ghr. Blinden instituut „Bartimeüs" te Zeist zijn thans zoover gevorderd, dat opdracht is gege ven aan den heer Knevel, architect te Ermelo, om een ontwerp te maken. DE „J. P. COEN" GAAT VAREN. Extra-reis naar Indië. Het stoomschip „J. P. Coen" van de Stoomvaart-maatschappij „N ederlan d" komt half Mei in de vaart voor een extra- reis naar Indië, hetgeen vroeger in bal- 1 laat wel eens meer is geschied. Op de heenreis zal nu echter een detachement troepen worden meegenomen, voor Indië bestemd. Op de thuisreis gaan Indische verlofgangers mee. SMOKKELAAR VAN GLOELAMPEN AANGEHOUDEN. Door de douanebeambten te Terneuzen is aangehouden en proces-verbaal opge maakt tegen een zekere J. de L. uit IJzendijke, die trachtte 16000 gesmokkel de gloeilampjes te vervoeren. De zending was op weg naar Amsterdam, doch op de boot van Terneuzen naar Hansweert werd de zaak ontdekt en volgde beslag legging. Iedereen wil natuurlijk graag krach tig en gezond blijven - het dagelijk- sche kauwen van WRIGLEY'S P.K. Is hierbij op de meest natuurlijke wijze behulpzaam. Bovendien bevor dert het de spijsvertering. P.K. kauwen sterkt de zenuwen en neemt dat drukkende gevoel na den inaaltüd weg. Het schept nieuwe levenslust en verhoogt de werkkracht. Houdt steeds enkele pakjes by de hand. n.r.t. Veel genot voor weinig geld: 5 cent. AAAAAAAAAAAAAA den opgetrokken in gele en paarsche Limiburgsche baksteen. De vier eindpun ten worden bekroond met hooge metalen booglantaarnis. De ouderwetsche afsluithekken zullen worden vervangen door automatischo electrisoh bediende slagboomien. Donderdagmorgen arriveert de ver nieuwde brug op de plaats van bestem- imling. Zes electrische motoren zullen voor het draaien zorgen. Nader vernemen wij', dat de brug met twee bokken naar hier zal worden ge- biacht en op de spil geplaatst. De hekjes zullen verdwijnen. In de plaats daarvan komen muurtjes. Roode flikkerlichten zullen waarschu wen als de hoornen neergelaten worden. Van een dak gevallen. Gisteravond is de timmerman S. werk zaam op de Schelde alhier, van het 9 m. hooge dak gevallen. Het slachtoffer werd ernstig gewond naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij hedenochtend is over leden. GOES. Hij rook den stal Aangewezen als adjunct-inspecteur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie te 's Gravenhage met ingang van 1 Mei a.s. de referendaris der Posterijen, Telegrafie en Telefonie P. G. Demmer, thans aange wezen als adjunct-inspecteur te Middel burg (Inspectiebureel). De nieuwe Stationsbrug. Thans begint men op te schieten met den afbouw van de Stationsbrug. De steunpunten in het water zijn op hoogte gemetseld en nu is mien bezig aan de borstweringen, biji de opritten. Deze wor- Gistermorgen was de groentenventer G. Luijk aan den Westhavendijk bezig zijn wagen te laden. Op een gegeven oogei - blik ging opeens het paard in vollen ren er van door in de richting van de stad D'e heer R. trachtte het dier tegen te houden, doch het week uit en vervolg le zijn gang over het fietspad. Het ging ver volgens de Zaagmolenstraat in, liep die af en bleef voor zijn stal aan de Wester straat staan met een bijna ledigen wagen, want overal op den weg was wat achter gebleven. Hier een kist sinaasappelen, daar een paar kooien en rapen en meer van wat een groentenkar pleegt te bevat ten. Met ingang van 1 April 1939 is b vorderd tot conducteur der posterijen heer E. J. van Riet, thans besteller-chan feur alhier. Hij is benoemd tegen g noemden datum te Eindhoven. WERKLOOZENZORG DER KERKEN. Nationale collecte in Mei. De Centrale voor Werkloozenzorg, ge sticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche kerken voor practisch Christendom, hoopt haar nationale col lecte, ditmaal de vijfde, te houden in de week van 813 Mei a.s. Aan de voor bereiding voor deze inzameling wordt thans met kracht gearbeid. Op 8 Mei zal de N.C.R.V. weer een specialen ra'dio-avond organiseeren, waar een hoorspel, 'verband houdende met hef hebben millic trouwbaarhe in de groote als in het de Ook U rijdt motor Bosch teerd. Wanneer U\ spre. an zou bougies vrac Prijzen der c Verkrijgbaar b automobielhan houders AMSTERDAM (C.) TELEFOON Westkapelle. De jarigen landbouw den heer W. Spi Middelburg, had r heid va,n den Rij! Goes, den heer Ir Mede tegenwoo wethouders (de b hinderd), de comi heeren mr v. d. voorz. en secr. va ren der Z.L.M., cursisten. .Loor den heer diploma's met 'ra] wenschte daarop diploma en spoort onderzoek en het bladen. Ook werd het w< houder K. Minder sluys, voorz. van den heer mir v. Spinnaay, die den, voor de blijvende 1 als blij'k van waar den cursist J. Li den. Aan de navolge diploma uitgereikt Chr. Minderhoud Mz., P. Minder'hou A. de Kam LzA vense Diz., allen te Ez., W. Janse E Kam, A. Janse Pz Koets en A. Domi lande. Terneuzen. B r school. Enlkelo lessen waren begc een begïni van bra kaal van de R.K. s De brandweer schuwd en was si tusschen waren n tot ontruiming va hetgeen ordelijk kc .Uit een ingestelt de rodkgeleiding der leslokalen, wat van den brand is seert n.l. het plaft dit plafond heeft, hetzij! door te sterl vat. Toen de brai het vuur dadelijk worden, en werd brand voorkomen. CIJFERS OVE VERMOGEN Over het 'belastii ren er in Zeeland in de in'komstenbel zuivere inkomsten, per aangeslagene f 265. Er waren 73 E'e kabelballons, die in navolging van Engeland ook Berlijn zullen moeten be schermen bij eventueele luchtaanvallen, ontbraken niet op den „Tag der Mehr- macht" in de Duitsche hoofdstad. Bij het monumenl dag door „de Pi

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2