Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Radioprogramma. EERST Zeeland en NOORD-BEVELAND SCHOUWEN-DUIVELAND DINSDAG 53e JAARG aardbeving „Straffen. Hoe wèl. Hoe niét". In de lokalen der school was op zeer overzichtelijke wijze het werk der leerlin gen tentoongesteld, waarbij een afzonder lijke tafel gewijd was aan het vak taal onderwijs, als eindonderwijs op de Lagere school. Tenslotte sprak het hoofd der school over het onderwerp: „Waar wij trotsch op zijn?" De voorzitter der sohoolvereeniging dhr A. de Jager, dankte het personeel voor het werk voor dezen avond en voor hun sohoolarbeid. Arnemuiden. Vrijdagavond hield de vereeniging voor bijzonder lager onder wijs haar jaarvergadering. Voorzitter dhr P. v. BeLzen. De secretaris dhr J. J. Boone, ge waagde in zijn jaarverslag van de zege ningen des Heeren in het afgeloopen jaar. Verder herinnerde Spr. er aam dat mej. J. P. Brouwer, onderwijzeres, dit jaar wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd, de school zal verlaten. Het ledental der Vereen, be draagt 52. De rekening over D938 werd goedge keurd. mot een ontvangst en uitgaaf van f'12.715,40. De balans had een eindcijfer van f 1377,25. De bestuursleden H. Crucq en C. Dek ker werden herkozen. Serooskerke (W.). Donderdagavond hield de afd. Groene Kruis Serooskerke- St. Laurens alhier haar 31ste jaarverga dering. Dhr P. Boon van St. Laurens, voorzitter, opende de vergadering en heet te inzonderheid welkom burgemeester Drogmans en wethouder Wondergem van St. Laurens als vertegenwoordigers der beide gemeentebesturen. Verder den heer P. Vader, namens de Ghr. Wijkverpleging op Walcheren. Hierna gaf de voorzitter een overzicht over het werk der vereeniging. Hij wees op de aangename samenwerking die er is tusschen Groene Kruis en Ghr. Wijkver pleging. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental met 16 vermeer derde en thans 646 bedraagt. De rekening Groene Kruis bedroeg f 1324.29 aan ontvangsten, f 1040.65 aan uitgaven, goed slot f 277.64. De rekening afd. T.b.c. f 408.80 aan inkomsten, f 471.10 aan uitgaven, nadeelig slot f 62.36. De be grooting Groene Kruis werd vastgesteld op f 1225 in ontvangst en uitgaaf, met een batig slot van f 125. De begrooting T.b.c. f 530 in ontvangst en uitgaaf, na deelig slot f 85. Zuster Smit rapporteerde, dat in de magazijnen alle benoodigde verplegingsar- tikelen voorradig waren en in besten staat verkeeren. In Serooskerke werden door haar in 93 gezinnen 140 bezoeken afgelegd en in St. Laurens in 84 gezinnen 125 bezoeken. Koudekerk®.. Loop der bevolking van 1—15 Maart 1939. Gevestigd: G. E. Snijders en gezin, zon der beroep, B 276, van Ritthem; C. Ven huizen en gezin, onderwijzer, E 340, van Hoogeveen; ,G Huijsman, dienstbode, A 221, van Middelburg; L. J. Goedbloed en gezin, onderwijzer, E 221, van Biervliet; G. C. de Ron en gezin, portier, E 222, van Maastricht; C. Meulmeester, dienstbode, B 457, van Vlissingen; H. de Roede en gezin, officier v. d. M. S. D., B 439, van Soerabaja; H. M. J. Martens en gezin, kok, D' 218, van Souburg; J. M. Kuiler en gezin, zonder beroep, B 291, v. Duitsch land; A. M. van Schaik en gezin, bouw kundige en aannemer, E 167, van Sou burg; P. Dekker, tuindersknecht, D 217, van Serooskerke; L. Wouters, tuinders knecht, D 217, van Biggekerke. Vertrokken: P. de Wijze, zonder beroep, van D 174 naar Soest; C. Deij en gezin, timmerman, van E 171 Daar Middelburg; H. P. Valk, stuurman K. P. M., van D 159, naar Batavia; R. J. Scheele, land bouwer, van E 330 naar Luxemburg; J. Izeboud, zonder beroep, van A 4 naar Zeist; M. Grucq, dienstbode, van D 108, naar 's-Gravenhage; G. de Vos, dienst bode, van E 384 naar Amsterdam; G. Dekker, landbouwer, van D 82 naar Rit them. (VI. G.) Slecht voor zijn hon den gezorgd. Het was reeds lang bekend, dat een bewoner van den Lagen weg onder deze gemeente een zestal hon den in deerlijk verwaarloosden toestand, vooral ook wat de voeding betreft, in een geheel onvoldoend verblijf op zijn erf had. Men meende bewijzen te hebben, dat de half verhongerde dieren ook op rooftoch ten uitgingen als zij daartoe een kansje zagen. De hulp werd ingeroepen van de Ver eeniging voor dierenbescherming en on der toezicht van de politie heeft de in specteur der vereeniging, dhr G. G. van Akker, een onderzoek ingesteld. Een foto is genomen van de droeve omgeving, die de honden als hun „home" moesten be schouwen. Met machtiging van hooger hand zijn drie der honden in beslag geno men en naar het asyl aan den Seisweg overgebracht. De drie andere dieren zijn voorloopig nog bij1 den eigenaar gelaten. In hoeverre hier sprake is van een ge val van dierenmishandeling zullen de daartoe bevoegde instanties wel nader na gaan. Kortgffin®. Een gulden van Deventer gevonden. Op het land van dhr M. J. de Looff alhier is een zilveren munt gevonden. Jammer genoeg is het stuk nogal beschadigd, want de munt bleek zeldzaam te zijn. Het is een gulden van de voormalige rijksstad De venter, onder het muntrecht der Veree- nigde Provinciën geslagen. Het bijzondere aan dezen gulden ia, dat hij een foutief wapen vertoont. Op de voorzijde ziet men het wapen van Deventer, een adelaar van sabel (zwart) met uitgespreide vleugels naar rechts ziende, hetgeen niet juist is, daar de arend naar links gewend moet zijn op een veld van goud. De arend is ongekroond. Omschrift: „Mo(neta) no(va) arg(entae) civ(itatis) Deventriae" (dat is: Nieuw zil vergeld van de stad Deventer). Het jaar tal 1682 staat boven de kroon van het wapenschild. De keerzijde van dezen gul den vertoont de Nederlandsche Maagd met speer en vrijheidshoed, met den lin kerarm op een Bijbel rustende. Omschrift: „Hac nitimur, 'hanc tuemur". De zin van dit omschrift is, dat men op den (Bijbel) wil steunen, en de vrijheid zal blijven ver dedigen. Het valt te betreuren, dat het exem plaar aan één zijde wat afgesleten is, zoo dat èn de adelaar in het veld, èn het eigen muntteeken van den Deventerschen muntmeester Pieter Sluysken (1682-1708) een zittend hondje, niet goed te zien zijn, want juist op deze beide punten komt het wat de zeldzaamheid betreft aan. Bruinisse. Gemeenteraad. Vrij dagavond vergaderde de Gemeenteraad. Voorz. de loco-burgem. W. van den Berg. Van het ministerie van Sociale Zaken was een schrijven ingekomen, dat er geen bezwaar bestaat om deel te nemen aan het Centrale werkverschaffingsob ject te Duivendijlke, door werkloozen uit deze gemeente, met dien verstande dat daar alleen werklooze hoofden van ge zinnen, behoudens uitzonderingsgeval len worden te werk gesteld. Het uurloon zal 22 cent bedragen. Van den Inspecteur der werkverschaf fing te Middelburg was een schrijven in gekomen, dat voor tewerikgestelden 'die m'eer dan 2 maal 20 km per dag .moeten afleggen, de Vervoerkosten geheel voor rekening van de overheid komen; zij die 2 maal 15 km moeten afleggen, krijgen f 1 per week vergoeding en zij die 2 maal 10 km afleggen f 0.50 per week. B. en W. stellen voor ara aan den mi nister te berichten, dat aan de hierbij behoorende voorwaarden zal worden voldaan. Het vervoer zal per autobus ge schieden. Voor kennisgeving wordt aangenomen een adres van de afd. Ned. Bouwvakar beidersbond om de steunnormen voor de werklooze bouwvakarbeiders te brengen op f 15 per week, daar de minister zijn goedkeuring iniet kan hechten aan ver hooging der steunnormen. Door de Ned. Chr. Landarbeidersbond werd verzocht om aan werklooze arbei ders en aan hen die kasuitkeering genie ten, kindertoeslag te verstrekken zonder normen en niet zooals is vastgesteld, te beginnen bij het 5e kind. Aan dit verzoek werd voldaan. Btoor Gebr. van Oeveren werd ge vraagd om de sloot voor hun perceel in de i adjes van Gemeentewege te laten rioleeren. Hieraan zal worden voldaan, .met dien verstande, dat de gemeente gratis de huizen levert, en de Gebr. van Oeveren het andere werk voor hun reke ning nemen. Er zeul daar nu een rechte weg komen. Van Gedep Staten was een schrijven in/gekomen, dat de Commissie van over leg zich niet kan vereenigen met de op de begrooting 1939 voorkomende posten voor steunverleening en centrale werk verschaffing, die gezamenlijk een bedrag vormden van f 24.000. Dit moet worden teruggebracht tot f 22.500. Voor den legger van wegen en voet paden wordt een bedrag vam maximum f 200 gevoteerd, terwijl de post onvoor zien zal worden verminderd met f235. Birr v. Oeveren vraagt meer aandacht voor de rioleering. Dhr Van Vessem bespreekt nogmaals de mlo'sselzaak. De pacht moet door de kweekers worden betaald, hetgeen voor degenen wie een te laag kwantum mos selen werd toegewezen moeilijkheden zal opleveren. Hij dringt er op aan nog maals een poging aan te wenden bij het Centraal Verkoopkantoor te Bergen op Zoom, om alsnog degenen wie te weinig mosselen werd toegewezen in de gelegen heid te stellen nog mosselen te leveren. De voorz. zegt, dat de kleine kweekers vaak niet meer kunnen leveren. Zeer ze ker is er nog wel een belangrijke cate gorie van de middengroep! die nog wel kan leveren. Hij is het met Van Vessem eens, dat er kweekers zijfu, wie een te laag kwantum) werd toegewezen. Er ware nog te onderzoeken of er nog een verbetering in den toestand van de gedupeerden te brengen zou zijn. Hij wil met Van Vessem en met andere heeren hierover saamspreken. Voor dit seizoen mioet men zich geen illusies meer ma ken, daar het met 14 dagen afloopt. Overigens maakt het kwantum voor Bruinisse over het geheel genomen, een goed figuur, vergeleken met de an dere plaatsen. AUTO RIJDT TE WATER. Vier personen verdronken. Te Vreeswijk is Zaterdagmorgen een auto-ongeluk gebeurd, waarbij vier per sonen het leven verloren, doordat de be stuurder van de verongelukte auto tracht te het leven van een 19-jarigen wielrijder te sparen. Te half elf naderde uit de richting Utrecht een auto. Op de Handelskade te Vreeswijk moest de chauffeur voor een wielrijder naar links uitwijken, als ge volg waarvan hei voertuig slipte en in het Merwedekanaal geraakte. Hoewel de auto langzaam zonk, konden personen, die het ongeluk zagen gebeuren niet voorkomen, dat het voertuig geheel onder water verdween. Een in de nabijheid liggend vaartuig werd met spoed naar de plaats van het ongeval gesleept en met een takel trachtte men de auto te lichten. Na twintig minu ten hard werken slaagde men er in het voertuig gedeeltelijk boven water te bren gen en te kantelen, waardoor het mogelijk was een der portieren te openen. Het bleek toen, dat zich in den wagen vier personen bevonden, twee dames en twee heeren. Intussohen was geneeskundige hulp ter plaatse verschenen en medici trachtten bij de slachtoffers, toen deze op den wal waren gebracht, door toepassing van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken. D'rie der drenkelingen bleken overleden te zijn, bij de vierde bestond nog een ge ringe hoop, dat de levensgeesten nog kon den worden opgewekt. De auto bleek afkomstig te zijn uit Hil versum en de inzittenden waren op weg naar den voetbalwedstrijd België-Neder- land. De inzittenden waren de 32-jarige heer Wi. Sohönbergen en zijn eohtge- noote, de 29-jarige Joh. Brienne en de 40-jarige L. Luza, met diens 38-jarige vrouw, S. Witteboom. De doktoren zijn twee uur bezig ge weest om te trachten de levensgeesten bij het vierde slachtoffer op te wekken. Deze pogingen zijn helaas zonder succes ge bleven, zoodat bij- dit ongeval vier men- schenlevens' zijn te betreuren. Het echtpaar Luza had vier kinderen, het echtpaar Schönbergen twee. Vervalschers van pas sen gearresteerd. In den loop van de vorige week heeft de rijksrecher che een aantal arrestaties verricht in ver band met het maken en verhandelen van vervalschte passen. Er is een inval ge daan in een woning in de Kerkstraat te Amsterdam, waar een complete instal latie is aangetroffen, zooals stempels van de gemeente, handteekeningstempels, fo to's en vele opgekochte oude paspoorten die op handige wijze werden veranderd en vervalscht. Deze oude passen werden o.a. bij stempellokalen gekocht van werk loozen, die hun pas toch niet meer ge bruikten. Aan vele vreemdelingen, voor al Buitschers, werden de passen door het complot, waarbij' vele menschen zijn be trokken verkocht voor belangrijke bedra gen, varieerende tusschen f 150 en f 300. Y erzekeringszwend e - laar gearresteerd. Een verze- keringszwendel, welke zich over geheel Brabant uitstrekt, is te Breda aan het licht gekomen. Als gevolg van deze ont dekking heeft de politie gearesteerd en in het huis van bewaring opgesloten den di recteur van het assurantiekantoor Het Zuiden, J. C. van S. te Breda. Reeds lang had de politie verdenking tegen den gearresteerde en eerst na een langdurig onderzoek, waarbij o.m. huis zoeking werd gedaan in het kantoor van v. S., gelukte het de noodige bewijzen in handen te krijgen. De zwendel werd uitgevoerd met brand- polissen. Van S. specialiseerde zich op het verzekeren van zeer brandgevaarlijke huizen, in het bijzonder huizen met rieten daken, welke geen enkele maatschappij wilde verzekeren. Hij gaf daarbij voor een groote buitenlandsche maatschappij te vertegenwoordigen, welke in het geheel niet bestond. Ook werden door hem in verschillende plaatsen agenten op borgstelling aange steld. Hiervoor gebruikte hij eenvoudige mensoh, die, nadat zij hun geld hadden gestort, op een klein weekloon werden aangesteld en na eenige weken onder een of ander voorwendsel weer werden ont slagen. De gestorte borgstelling kregen zij echter niet terug. Een zeer groot aantal menschen in N. Brabant heeft hij op deze wijze van ge heel ongedekte brandpolissen voorzien. Eindles in paardenkennis te Oostkapelie. In tegenwoordigheid van burgemeester K. Fabius, de leden der commissie van toezicht, de heeren Z. Maljaars, W. N. van Liere en A. P. van Nieuwenhuijzen en de heeren, die hun stallen beschik baar stelden voor de practische lessen, had te Oostkapelie de eindles plaats van den cursus in paardenkennis uitgaande van de Z.L.M. Burgemeester Fabius kon aan 14 cur sisten een herinneringsdiploma uitreiken en hij deed dit met een toepasselijk woord aan: G. de Visser Jr., Jac. Visser Sz., Chr. Dekker Pz., P. Kodde, allen te Aagteker- ke; W. v. d. Meulen, 8. v. d. Heulen, P. Minderhoud, Joh. de Visser, allen te Dom burg; I de Buck, Grijpskerke; St. Wijk- huijs Pzn., A. Maljaars Jacz., A. Coppool- se Kz., J. Wondergem, allen te Oostka pelie. Hierna word verschillende heoren dank gebracht. De cursisten zijn achtereenvol gens toegesproken door den leeraar, den heer L. J, J, Geldof, dierenarts te Oostka pelie; den heer van Llere, secretaris der afdeeling en M. Kleinepier, secretaris van den kring Walcheren der Z.L.M. Namens de cursisten heeft de heer Chr. Dekker dank gebracht voor het genoten onderwijs. Hij bood den leeraar een foto in lijst van den kampioen Aeron van Ave- nir aan. DAG. BESTUUR ZEEUWSCHE LANDBOUW MIJ. Het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Mij vergaderde Maandag on der leiding van den heer A. I. Leenhouts te Retrenchement. Deze wenscht den heer Kranenburg ge luk met de herdenking van het feit, dat hij 25 jaar in den Wilhelminapoider is werkzaam geweest. O.m. kwamen de navolgende onderwer pen in bespreking. Nationale Landbouwüemon- stratie 1940 te 's-Gravenhage. Op initiatief van den burgemeester van 's-Gravenhage heeft een vergadering plaats gehad ter bespreking van een plan om in den zomer van 1940 te 's-Graven hage een nationale landbouwdemonstra- tie te houden. Het doel dezer demonstra tie zal o.m. zijn het geven van een selec te demonstratie aan de stedelijke bevol king van het hooge peil, waarop de Ned. land- en tuinbouw staat. Het Dag. Be stuur verklaarde zich in beginsel bereid aan deze demonstratie medewerking te verleenen. Radioweerberichten. Het is ge bleken, dat in België en Duitschland de radioweerberichten veelvuldiger worden uitgezonden dan in ons land. Het Landbouw-Comité zal worden ver zocht nadere stappen te doen, opdat ook de radioweerberichtgeving in ons land worde verbeterd in den zin als in ge noemde landen reeds geschiedt. PlanWesthoff. Een der zusterorga nisaties heeft aan het Landbouw-Comité medegedeeld, dat in principe met het plan-Westhoff wordt medegegaan, mits bij invoering daarvan een bestemming van de producten met een loonenden prijs wordt gewaarborgd. Het Dag. Be stuur heeft zich met deze zienswijze ge heel vereenigd. Overname der crisismaatregelen. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over het regeeringsrapport betreffen de de overname der crisismaatregelen door de landbouworganisaties. Het Dag. Bestuur is van oordeel, dat de georganiseerde landbouw zich niet aan de verantwoordelijkheid van de uit voering der maatregelen moet onttrekken en medewerking dient te verleenen. Het acht dit echter alleen mogelijk wanneer de Regeering het standpunt in neemt, dat het bedrijf loonend moet zijn en niet, dat het bedrijf door de crisis maatregelen uitsluitend in stand moet worden gehouden. Mocht de Regeering haar standpunt niet in eerstbedoel- den zin willen wijzigen, dan meent het Dag. Bestuur, dat de georganiseerde landbouw de verantwoordelijkheid voor de uitvoering der maatregelen niet kan dragen. Steun pootaardappelverbou- w e r s. Een der zusterorganisaties heeft tot het Landbouw-Comité het verzoek ge richt stappen te doen om te komen tot een betere pootaardappelregeling. Verzocht wordt den potérsteun 1939 uit sluitend ten goede te doen komen aan degenen, die poters verbouwen met de bedoeling deze voor den verkoop als goedgekeurd pootgoed te bestemmen, met andere woorden: uitsluitend aan hen, die in 1937 of 1938 reeds aan de aardappel keuring hebben deelgenomen. Voorts wordt o.m. aangedrongen op het tijdig bekend maken van de potersteun. Het Dag. Bestuur heeft zich met deze voorstellen geheel vereenigd. Tevens werd besloten het verzoek van den Keuringsdienst Zeeland gericht tot den N.A.K. om het tarief voor aangifte van aardappelen te verhoogen en het plombetarief overeenkomstig te verlagen, te steunen. Landbouwonderwijs. Het Landbouw-Comité heeft inlichtin gen gevraagd omtrent de voorziening van leerkrachten met landbouwacte, zulks in verband met de toenemende behoefte aan landbouwonderwijs bij de landbouwende bevolking. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat Zeeland althans plaatselijk te weinig onderwijzers heeft met land- of tuinbouwacte. 'Het Dag. Bestuur staat op het stand punt, dat op de dorpsscholen de benoe ming van een onderwijzer met land- of tuinbouwacte de voorkeur verdient boven iemand die een dergelijke acte niet bezit. Suikerbieienproefvelden. Het Dag. Bestuur heeft zich eenigen tijd geleden gewend tot het Instituut voor Suikerbietenteelt te Bergen op Zoom met het verzoek de resultaten der suikerbie tenproefvelden te publiceeren. Uit een ingekomen antwoord-schrijven is gebleken, dat genoemd Instituut hier tegen bezwaar heeft. Daar het Dag. Be stuur het echter van belang acht, dat de verbouwer een keuze moet kunnen doen uit de beste rassen en hiermede een groot landbouwbelang wordt gediend, werd be sloten zich andermaal tot het Instituut te wenden met het verzoek de gemid delde opbrengst der ras sen over 5 jaar gerekend te publiceeren. Bestrijding Colodarokever. In verband met de gevaren welüe do land- en tuinbouwexport bedreigen bij uitbreiding van het optreden van den Co loradokever, besloot het Dag. Bestuur na te gaan op welke wijze de öonlrole op het bespuiten der aardappelvelden met het gratis beschikbaar gestelde calciumarse- naat het beste zal worden georganiseerd en tovens wie de kosten van deze controle zal dragen. Een desbetreffend schrijven werd aan den Plantenziektenkundigen Dienst te "Wageningen gezonden. Voorts heeft hét Dag. Bestuur de wen- schelijkheid uitgesproken, dat de verbou wers hun volle medewerking verleenen bij de uitvoering der bestrijdingsmaatregelen. Vrijdom heffing Thoolsche brug. Naar aanleiding van een bespreking welke een com missie uit de Z. L. M. met den Minister van "Water staat heeft gehad over het verkrijgen van tolvrijdom van de Thoolsche brug werd besloten een onder houd aan te vragen aan Gedep. Staten, teneinde de medewerking van de pro vincie hiervoor te ver- k r ij g e n. „Paul van Luntershoek" oogst veel lof. Op de dezer dagen gehouden centraio hengstemkeuring voor Zweden, behaalde do uit Zeeland geïmporteerde koud- bloedhengst Paul van Luntershoek den kampioensprijls. Hierover schrijft de hoogste Zweedsche autoriteit op het ge bied van paardenfokkerij! in het „Svens- ka Dagbladet Snall-posteoa": i,Winnaar van den grooten kaompi- oensprijs, die ieder jaar door het depar tement van Landbouw uitgeloofd wordt, werd 'dit jaar de schitterende Paul van Luntershoek, door Avenir K 1468. Deze hengst, is bijzonder voornaam van uit drukking. Hiji is ongewoon harmonisch, breed en diepi, iheeflt prachtige lijnen, machtig beenwerk en een schitterenden gang. Hij is, wat exterieur 'betreft, de beste en mooiste hengst, van vijf jaar en ouder, die ooit hier is gezien." Fokker van dezen hengst is de heer Corn, de Feyter van Boschkapelle. Ex porteurs waren de heeren Dekker te Axel. Dinsdag 21 Maart 1939. HILVERSUM I. 1875 en 301,5 M. AVRO-Uitz. 6,30—7,00 RVU. 8,00 Orgel. 8,15 Ber., gram. 10,00 Mor- genw, 10,15 Gram. 10,30 Voor de vrouw. 10,35 Ensemble Bert van Dinteren. Ca. 12,15 Ber. 12,30 Omroeporkest. In de pauze: Gram. 2,00 Gram. 2,45 Knipcur sus. 3,45 Viool en piano. 4,30 Kinderkoor 5,00 Kinderhalfuur. 5,30 AVRO-Salonor- kest- en solist. Ga. 6,30 Ber. 6,30 Causei „Mislukte levens en onvervulbare wen- schen". 7,00 Voor de kinderen. 7,05 AVRO's Meisjeskoor met piano. 7,30 Eng. les. 8,00 Ber. ANP., Radiojournaal, me- dedeelingen. 8,20 Gram. 8,30 Bonte Dins- dagavondtr. 10,00 Radiotooneel. 10,20 De Twillight Serenaders. 11,00 Ber. ANP., hierna tot 12,00 Gram, HILVERSUM II. 415,5 M. KRO-Uitz. 4,00—5,00 HIRO. 8,00—9,15 Gram. Om 8,15 Ber 10,00 Gram. 11,30 Godsd. causerie, 12,00 Ber. 12,15 Het KRO-orkest. 1,00 Gram. 1,20 Verv. conc. 2,00 Voor de vrouw. 3,00 Modecursus. 4,00 Gram. 4,05 Causerie „De toestanden in het hiernamaals". 4,20 Gram. 4,25 Causerie „Plaats en taak van de vrouw in de mij. van morgen". 4,40 Gram. 4.45 Ber. 4,50 Gram. 4,55 Causerie „Gedachten zijn niet tolvrij". 5,10 De KRO-Melod, en solist. 5,45 Gelukw. 6,05 Verv. conc. Om 0,30 Ber. 6,35 Sportpr. 7,00 Ber. 7,15 Cyclus „Naar de nieuwe Gemeenschap". 7,45 Causerie namens de F1KA „Kinderleed". 8,00 Ber. ANP., meded. 8,15 Lijdensmeditatie. 9,30 Het KRO-symphonie-orkest, en solist. 10,30 Ber. ANP, 10,40 Gregor Serban en zijn Roemeensch orkest. 11,0012,00 Gram. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: weer: te Vlissingen zwaar be wolkt; wind: zwak N.-W.; temperatuur 3; minimum hedennacht 2; neerslag afgeloo pen etmaal 2. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: meest zwaar be wolkt met eenige buien, matige tot krach tige, later tijdelijk stormachtige Z.-W. tot N.W. wind, weinig verandering in tempe ratuur. Stand van hedenmiddag 3 u.: Stand van Zaterdagmorgen 10 uur: Licht op voor fietsers: Maandag 6u. 85 min. Uitgave: N. V. Luctor et Eme het bh Bureaux Lange ostrekening 4445 Bijkantoor M Idd J.J.FANOY, L Directeur - Hoofdr Dit nummer bes De schrijver vanl Soheldeboorden" (1 spreeLt met duidell „partijpolitiek": Goel schappen „zijn slechl de ontwikkeling van| ideale broedstoof is Zeeland stellig „De bokken en de sc lande reeds streng menige Zeeuwsche de tinnegieters, nol zonder aanstalten tJ We willen het ml partijpolitiek gaarnof Maar de laatste vermoeden, dat hij verstaat dan wij. is ontleend aan Mal Daar staat: „En vóó| des menschen, den tus) zullen alle de worden, en hij zal ze. den, gelijk de herdei bokken scheidt; en h' zij'ne rechterhand zi ken tot zijne linkerh| „boklken" vervloekt eeuwige vuur geworl (We laten even dal telijk ironisch een bi dat ontleend is aa.n| het geweldigste en h| uit de wereldgeschie de conclusie, dat de blijven van bokken I vindt, m.a.w. dat hijl „links" en „rechts"! (Een briefschrijver ij Ikan ook moeilijk anq Daarmee is samenj politiek, volgens de eigenlijk uitgesloten, langs elkaar heen iiL willen we er nog ietsl Iemand, die meent," de verwezenlijking graim het geluk voor brengen, doet, als hij' schappij van zijm bea niet aan partijpolj let hij op de belangeil ruim beschouwd, w| vaderland. Wiji behooren meerL voor de vaste, ernstil den strijder, die aanl zijn richting voorspel toekent, dan voor he| zóó, maar 't kan ook ginselen. Gebrék aan overtoil wantrouwenwekkend die overtuiging. Partijpolitiek, zóó li met de beginselen dei] kracht tot arbeiden L land, is niet te ver| prijken. Maar partijpolitiek,! als stuwkracht, maar I gen als einddoel, is iij Antirevolil doet in den aan part ijl pol Br Colijm heeft ge| r'gwijzen naar den eeuw), een streven on 'toren die toen werl nu nog als weWkzaan, volksleven te behoudel anders dan een diener belang in den diepste woord." En: „Welnu, tot in| den toe heeft de A.R zij den moed bezit te die zij in het nationa kelijk acht, ook al ko| van stemmen." Bit laatste is trefi] Juiste partijpolitiek: Partij achteruit in ledel 'der beginselen iroor maar naar buiten tr| winst wordt het da Een hevige aardbevij dert de laatste 5 jaaif unddag om 12.22 uur tl ere deelen van het eill gevoelen. Be aardschokken q achtereen en hebben dd gen verwoest. 'Vooral ernstig warl ijasaki, waar de srhi fn de ruiten verni| cheidene slachtoffers el aantal is nog niet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6