DE ZEEUW Levenswijding. ECHT ELAND N.V. 1AART TWEEDE BLAD De Eerste Kamer. Wijziging van het reglement van orde der Eerste Kamer. 7 38 1.30 inbegrip van aart 19 uur, uitverkocht. {KAARTJE s. Verpachtingen FEUILLETON igkaart en van fl I.— terug- bouw. 1938 is betaal bewijs 16 der ewijs 16 der ge- ijs 7 der bewij- htigdheid, p te Goes en maTHEODOOR eidam. lommissarissen. eb. Fiiius d. ve 2 j. jm; M. rdon. 3 j. jm. en A. Snaaijer 20 j. d. j. jm. en J. E. eulen 28 j. .jm. (M. C.) Jhiery en Heij- ïboedel, Wille- Batten. Blaupot. Blaupot erpstra. idje en Bouw huis en Bouw- 41., Kram. olen, Jonkers, uis (Oud-Sab^ en, Blaupot. en Weiland, ibrieksgebouw rs. tn, Jonkers. oeff. VAN DONDERDAG 16 MAART 1939, Nr 142. BEGROOTING ECONOMISCHE ZAKEN EU LAN DBOU W-CRISISFONDS 1939. In de Eerste Kamer kwam gisteren aan de orde de begrooting van Economi sche Zaken en bet Landbouw-crisisfonds, D'e beer De La Bella (S.D.) maakte bezwaar tegen de opvatting, als zou de werkloosheid bevredigend zijn ge daald, De kleine verbetering die is inge treden is in hoofdzaak bet gevolg van de vergrooting der lichting en bet afvloeien van arbeiders naar D'uitscbland. D'e Re geering zal wel moeten erkennen, dat de bestrijding van de werkloosheid op geheel ander gebied dan tot nu toe moet ge schieden. Spr. is verder van meening, dat bet consumptievermogen van ons land moet worden verhoogd. De koop kracht neemt tegenwoordig af. Al betwijfelt spr., of er veel te berei ken zal zijn, hij wil toch zijn vollen steun geven aan alle maatregelen, die de mi nister zal nemen voor de industria lisatie Hij dringt aan op groote daden tot oplossing van bet werkloosheidsvraag stuk. De beer Van Voorst tot V o o r a t (R.K.) verklaart, dat de Katho lieke fractie zich in bet algemeen met het economisch beleid van den minister kan vereenigen. Hij wil zich bepalen tot beperking van de agrarische vraag stukken en juicht bet voornemen tot overneming van landbouw crisis maatregelen door de bedrijfsgenooten toe. De verruiming van het aantal b i g - genmerken met 150.000 is volgens spr., achteraf gebleken een verkeerde be slissing te zijn, want bierdoor is groote ontevredenheid ontstaan over de varkens- prijzen. Er zal een belangrijk aantal uit de markt genomen moeten worden, wil de markt schoon zijn. Daarom bepleit spr. een prijs van 3 per kilogram voor op koop van varkens om in te blikken. Ten aanzien van bet plan West- bof f is spr. bet volkomen met den mi nister eens. Bestrijding der werkloos heid en verbetering der loonen zal ten gevolge hebben, dat bet afzetgebied van land- en tuinbouw belangrijk zal worden vergroot. Spr. acht den steun aan de kleine boeren een der best geslaagde cri sismaatregelen. Ten aanzien van de nieuwe trans fer-regeling met D u i s c fa- la n d zegt Spr., dat bet hem niet duide lijk is wat de minister bedoelt met ren dement van Nederlandsch kapitaal in Diiitschland. De Duitschers met bezittin gen in Nederland verkeeren in heel wat betere positie dan de Nederlanders met bezittingen in Duitschland. De beer H i e m s t r a (S.D1.) acht de Memorie van Antwoord op de begrooting van bet landbouwcrisisfonds voor de ag rarische werkers niet gunstig. Men be- zorge den landarbeider een behoorlijk bestaan en de exportverliezen bebooren door den staat te worden gedragen. Ten aanzien van de overneming van cirsismaatregelen door de bedrijfsgenoo ten is spr. van meening, dat bet de vraag k, of de organisaties die verantwoorde lijkheid willen dragen. Wil de minister ook de vaststelling van de loonen aan de organisaties (d.w.z. de werkgevers) over laten? Is de minister verder bereid een commissie in te stellen, die maatregelen overwegen zal om den landarbeiders een minimum-bestaan te waarborgen? Spr. is van oordeel, dat het gewenscht is, dat door uitbreiding van cultuurgrond, in het rapport-Westhoff voorgesteld, geen vermeerdering van producten, die tegen 'agen prijs worden geëxporteerd, moet plaats hebben. Hij hoopt, dat de minister bereid zou z'jn een grooter bedrag voor den tuin bouw uit te trekken. He heer Heldring (Lib.) wijst er 84) j „Wat bedoelt u, vader? Hanni zal na tuurlijk een behoorlijk deel erven van baar vader's bezittingen". „Helaas, neen. Het eenige bestaande cstament was zeer onrechtvaardig en hoe Zu'k een man als mijn oude vriend ooit zooiets kon laten opmaken, is mij een raadsel. Hij heeft alles aan zijn weduwe en 'laar zoon en dochter vermaakt, terwijl hm eigen kind slechts het geringe fortuin °n erven, baar door baar moeder nage- n en aan den heer Allister toever- ,r°Uwd. Helaas is dit vertrouwen mis- Rukt, want al het geld is opgeteerd in een wendel-affaire, zoodat bet arme meisje Rtelijk zonder geld zit." revor stond op en wandelde de kamer P sn neer, terwijl bij' toornig vroeg: b]/oe.kon meneer Allister toch zoo on- 1Jk zijn tegenover zijn eenige dochter. Bl5aroni Het hij geen ander testament op- ben, toen het fortuin van baar moeder op, dat de vermindering der werkloos heid grootendeels is toe te schrijven aan vergrooting van het legercontingent en de werkzaamheid van Nederlanders in Duitschland. Thans heeft vestiging plaats in het bui tenland van Nederlandsche arbeiders en bedrijven. Spr. erkent, dat op het gebied van de ordening een taak voor de overheid is weggelegd. Er moet echter voor worden gewaakt, dat niet bet gebeele bedrijfs leven op den duur onder de macht van de overheid komt te staan. Overheidshulp zal dikwijls onontbeerlijk kunnen zijn. De bevoegdheden der Regeering moeten dan zoo gering mogelijk zijn en de regie menteering van korten duur, Spr, heeft met schrik gehoord, dat de Regeering op den grondslag van het rap port-Westhoff een voortbrengings middelenfonds zal vormen. Spr. ge looft niet, dat dit van blijvende waarde zal zijn. De nieuwe cultuurgronden zul len n.l. blijvende bronnen van verlies zijn, zoolang onze export verder ondermijnd wordt. Men moet liever zijn toevlucht nemen tot openbare werken, daar indu strialisatie te traag gaat, De heer Kranenburg (V.D.) is be zorgd over de toepassing van de Bedrijfs- vergunningenwet. Het beroep is daarin niet voldoende geregeld. Spr. wijst op een weigering op een verzoek om een aluminiumfabriek hier te lande op te richten. De afwijzende beschikking in be roep is niet gemotiveerd. Er moeten ernstige redenen zijn om de vergunning te weigeren. Spr. meent, dat die hier niet aanwezig waren. Spr. heeft vele bezwaren tegen de warenhuizen. Deze hebben ten aan zien van den handeldrijvenden midden stand een invloed als de wilde bussen op de spoorwegen. Zij roomen de distri butie af en trekken den verkoop der beste artikelen naar zich toe. De heer Van Rappard (Lib.) is van meening, dat ten aanzien van de over neming van crisismaatregelen door de bedrijfsgenooten, het er van afhangt, of een redelijk prijspeil kan worden bereikt en gehandhaafd. Het ware te wenschen, dat tusschen de Regeering en de drie landbouworganisa ties overeenstemming kon worden bereikt. Komende tot bet plan-Westhoff zegt spr. te hopen, dat de bebossching nader onder de oogen zal worden gezien. Met de belangen van den landbouw moet rekening worden gehouden. Het uit de markt nemen der rogge acht spr. ver kieslijker dan steeds nieuwe monopolie heffingen. Spr. wijst op het verschil tusschen het loonpeil ten plattelande en in de steden. De inkomsten der landarbei ders en boeren zijn zeer gering. Het uit de markt nemen van varkens geschiedt tegen te lagen prijs en in onvoldoende mate, aldus spr. Spr. acht het niet in het be lang van Nederland, datbui tenlanders in ons Jand grond koop en. De heer Janssen (R.-K.) spreekt de hoop uit, dat de interdepartementale com missie in zake de natuurbescherming snel zal werken. De Kamer gaat daarna in de afdee- lingen. BURGEMEESTERS. Bij Kon, besluit zijn opnieuw benoemd: tot burgemeester der gemeente 's-Heer Arendskerke A. A. Elenbaas; Staveni» A, F. Hanssens, secretaris der gemeente; Waarde, J, C. van Burg, secretaris der gemeente. MIDDELBURG. Afscheid van Burgemeester Fernhout van het Middelburgsch Politiecorps. Woensdagmiddag was bet personeel van de Middelburgsche gemeente-politie op het bureau vereenigd om de laatste orders van den scheidenden burgemees ter in ontvangst te nemen. Dhr J. Fontijne, commissaris van po litie, vertolkte de gevoelens van zijn man schappen en memoreerde, dat de burge meester niettegenstaande de zorgelijke gemeente-financiën steeds op de bres heeft gestaan om bet corps op een hoo- ger plan te brengen en de innerlijke waarde daarvan te verhoogen. Mijnheer de burgemeester aldus spreker onze beste wenschen vergezellen U en Uw gezin in uwe nieuwe woonplaats en wij geven U de verzekering, dat wij U niet zullen vergeten. De heer Fernhout herinnerde aan de zes moeilijke jaren, dat hij hoofd der politie mocht zijn, jaren waarin het corps uit bezuinigingsoverwegingen moest wor den gereorganiseerd, -Spr, weet echter een corps, dat zooveel mogelijk geperfection- neerd is, onder doeltreffende leiding ach ter te laten. Vooral in deze dagen kan de waarde van de politie als gezags orgaan niet onderschat worden. Hierna richtte spr. een meer persoonlijk woord tot de inspecteurs en agenten en nam bij met een handdruk van ieder afscheid. VLISSINGEN. Vlissingen krijgt geen hertenkamp. De plannen tot den aanleg van een her tenkamp zijn, althans voorloopig, van de baan. Zooals bekend zou dit werk door werk- loozen geschieden, waartoe de minister van sociale zaken reeds subsidie had toe gezegd. Ged. Staten wilden echter bun goedkeuring niet hechten aan het desbe treffende raadsbesluit. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft nog een „Er moet orde zijn om behoorlijk te kunnen beraadslagend. In -de gisteren gehouden vergadering van de Eerste Kamer beeft de griffier voorlezing gedaan van een voorstel van de hoeren van Lanscbot, De Zeeuw, Die penhorst, De Savornin Lobman, Gelder man en Van Embden tot wijziging van het Reglement van 'Orde, ter versterking der bevoegdheden van den voorzitter. Voorgesteld wordt, de verscherpte be palingen indertijd voor de Tweede Ka mer aangenomen, ook voor de Eerste Ka mer toepasselijk te verklaren. Dit voorstel is reeds gistermiddag in de afdeelingen onderzocht. Aan bet eindverslag is het volgende ontleend Eenige leden achtten de toelichting: „De ervaring beeft geleerd, dat deze ver sterking van de bevoegdheden van den voorzitter noodig is" zeer onvoldoende. Immers, nooit is huns inziens gebleken, dat de bedoelde versterking noodig was. Veeleer achtten deze 'leden aanleiding aanwezig om in het reglement van orde zoodanige wijzigingen aan te brengen, dat de machtsuitoefening van den. voor zitter binnen de juiste grenzen wordt ge houden. Wat betreft ontwerp-artilkel 16 c, dat den voorzitter de bevoegdheid geeft, een lid der Kamer van de bijwoning 'der ver gadering van dit staatscollege uit te slui ten, zoo oordeelden deze leden zulks in strijd met de Grondwet. In bet algemeen, aldus deze leden, legt dit voorstel in banden van den voor zitter een bevoegdheid, welke tot ernstige misstanden aanleiding zou kunnen geven. Tegen het voorgestelde artikel 16 f, houdende, dat de uitsluiting kan worden verlengd voor een tijd, die zelfs den ge- heelen verderen duur der zitting, dus tot en met de sluiting er van in September kan beslaan, gelden huns inziens uiter aard in nog sterkere mate grondwette lijke bezwaren Ten slotte betoogden zij, dat dit voor stel is ingediend uitsluitend door ver tegenwoordigers van alle in de Eerste Kamer vertegenwoordigde democratische partijen en de conclusie gewettigd is, dat het is gericht tegen de Nationaal-Socia- listische Beweging. De ontworpen wijzi ging beoogt klaarblijkelijk den vertegen woordigers dier beweging te beletten vrijelijk het woord van 'het door hen in gevolge de 'Grondwet in de Kamer ver tegenwoordigd Nederlandsche volk, in de Kamer te doen klinken, Zeer vele leden konden zich met de geoefende critiek in geenen, deele ver eenigen. In de eerste plaats betoogden zij, dat uit de gebeurtenissen van den laatsten tijd wel degelijk is gebleken, dat bet reglement van orde aanvulling be- 1 hoeft. Zij verklaarden, dat elke bevoegdheid, met name die tot bijwoning van een par lementaire vergadering, wordt gegeven ter verwezenlijking van een bepaald doel. Wordt die bevoegdheid echter aangewend in strijd met dat 'doel, dan is ingrijpen daartegen alleszins gewettigd. Ongrondwettig kunnen, volgens deze leden, de ontworpen, maatregelen van orde niet zijn, waar de Grondwet er van uitgaat, dat de Staten-Generaal hun ar beid behoorlijk kunnen verrichten en ver zekering 'daarvan in de lijn der Grond wet ligt. Resumeerend verklaarden zeer vele le den, dat, ofschoon zij de noodzakelijk heid van het voorstel betreurden, de aan neming er van in de gegeven omstandig heden aanbeveling verdient. adres aan Ged. ü-.aton gezonden waarin de wenschelijkheid van de uitvoering van dit werkobject werd bepleit, doch thans is van den minister van sociale zaken be richt ontvangen, dat hij op zijn beslis sing is teruggekomen en geen subsidie zal toestaan. (VI. G.) GOES. Ned. Natuurhistorische' Vereeniging. Dinsdagavond hield de1 afd. Noord- en Zuid-Beveland der Ned. Natuurhistori sche vereeniging een zeer geslaagde pro- paganda-filmavond in hotel Centraal. Dhr A. L. G. A. van Nijnanten uit Bre da, die een zeer gevarieerde collectie na tuurhistorische films vertoonde, wees op bet uitgestrekte terrein dat de vereeni ging door haar werkzaamheden bestrijkt. Van de vele boeiende opnamen mogen vooral genoemd worden de Canadeesche Beverfilm, een tocht door het vulcanische Het wrak van de doormidden gebroken Noorsche tankboot „Jaguar" is Dinsdag van Schiedam naar Pernis gesleept, waar de nog aanwezige olie uit de tanks zal worden gepompt. verdwenen was?" „Hij was juist van plan zulks te doen", verklaarde de predikant droevig. „Hij sprak er met mij over den avond vóór zijn dood en toonde mij de ruwe schets van bet testament dat bij ten gunste van Hanni wilde maken. Maar bet was te laat. Het plotseling afsterven van mijn vriend heeft zijn kind van huis en geld beroofd, terwijl zij, die het in onze oogen zoo on waardig schijnen, zich in de buit verbeu gen." Eensklaps ging Trevor weer zitten, zijn hoofd in de handen geleund, terwijl bij stamelde in diepe ontroering: „Dus is mijn kleine Hanni beroofd, straatarm en verbannen. Vader, ik kan het zoo niet uithouden. Ik moet haar da delijk opzoeken, om haar te laten weten, dat zij' tenminste nog een vriend beeft, die voor baar zorgen wil in baar een zaamheid en nood." „Ze beeft nooit kunnen twijfelen aan onze liefde en trouw; dat weet ik zeker", protesteerde de predikant. „Maar het be vreemdt mij, dat zij ons niet beeft ge schreven, om ons te verzekeren van haar welstand." Weer stond Trevor op, en stapte on rustig de kamer op en neer. Toen legde hij zijn banden op de schouders van zijn ouden vader en blikkend in de kwijnende blauwe oogen, zei bij' met mannelijke waardigheid: „Vader, dit beteekent meer voor mij' als IJ zich kunt voorstellen. Ik ben geen kind meer, en ik heb reeds lang ontdekt, dat ik Hanni niet alleen meer als zuster wensch. Zij is alles voor mij geworden, en ik kwam ditmaal naar huis, verlangend om baar mijn liefde te verklaren. Ik zal haar zoeken tot ik haar vind en dan zal ik haar bij U terugbrengen." De predikant zag in het ernstige gelaat van zijn jongen en een zoete glimlach speelde om zijn lippen. Trevor had naar waarheid gesproken. Hij' was geen kind meer, maar een man; sterk, zelfbewust, met de hoop en begeerte voor de vervulling van 's levens hoogste en edelste idealen. Hij vatte de sterke banden in zijn eigen zwakke banden en zijn stem beefde van ontroering toen bij uitriep: „God zegene je, mijn jongen en helpe je bij het zoeken." Een half uur later stond Trevor bij' het verschgedolven graf op de kleine dooden- akker, waar een overvloed van kransen neergelegd waren, van heinde en ver ge zonden, maar die nu dood en verwelkt daar lagen. Hij dacht zich in, hoe Hanni's teerge voelig hart moest hebben gebloed van on zegbare smart, toen ze daar haar laatsten groet kwam brengen en zijn gedachten gingen terug naar dien lang vervlogen dag, toen zijn liefdeoffer van het viooltjes- kruis haar had getroost in haar groote smart en verlatenheid. (Die verlatenheid was thans grooter dan ooit, en nu was ze buiten het bereik van zijn teedere zorg, zijn sterke, onuitblusc'h- faare liefde, die haar zeker eenigermate zou verzoenen met wat ze verloren had. Hiji herinerde zich ook, hoe ze hem on schuldig had gevraagd, waarom de purpe ren viooltjes zijn lievelingsbloemen wa ren. Hij hoopte haar het nu spoedig, zeer spoedig te kunnen vertellen, en nog veel meer dingen, welke zoo .zoet-befcoorlijk klinken van de lippen van een die lief heeft. Hij moest haar zonder uitstel vinden en alles zou weer goed zijn, als ze maar weer bij elkaar waren. Wel moest nog eenigen tijd verloopen, eer zijn studiën voltooid waren, maar zij zou geduld hebben en het wachten zou gebied bij Lapels, en de Bisonfilm, terwijl de excursiefilm nogmaals duidelijk deed uitkomen, hoezeer de leden der vereeni ging in staat worden gesteld op verschil lende manieren in nauwer contact met de de natuur te treden. ZUID-BEVELAND Kloetinge. De afd. van den Ned. Chr. Landarbeidersbond kwam gisteravond in goed bezochte jaarvergadering bijeen. Voorzitter dhr A. Hoogesteger. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het 'ledental met 10 was vooruit gegaan. De penningmeester kon zijn boelken slui ten met een klein batig saldo. De aftr. bestuursleden werden herkozen. Toespra ken werden gehouden door Ds Boersma en dhr Vingerling. Een gezellig samen zijn verhoogde de feeststemming. De ver gadering, die ook door verschillende da mes werd bijgewoond, werd door d!hr Vingerling met dankzegging gesloten. Kapeüe. De A..R. Kiesvereeuiging ver gaderde ondei voorzitterschap van den heer A. Slabbekoorn. In zijn openingsrede wees de voorzitter op de Statenverkiezing, die Ons wacht. Hij' wekte op tot trouw aan het beginsel, ook straks bij de gemeenteraadsverkie zing. De penningm. de heer J. Balkenende deed rekening en verantwoording. Een saldo was aanwezig van enkele guldens. Herkozen werden de bestuursleden A. Slabbekoorn en Jn. de Jager. Een bespreking volgde over de gehou den wethoudersbenoeming voorheen en in de toekomst. Tot candidaatstelling voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing werd overgegaan. Gesteld zullen worden de heeren P. Ze- gers en Jn. Balkenende, beiden aftreden- gemakkelijk vallen met zulk een heerlijk doel voor oogen, en volmaakte liefde, rus^ tend op wederzijdsch vertrouwen zou de afstand tusschen het heden en de toe komst overbruggen. Hij ging nu door het kleine dennenbosch en bleef daar toeven, terwijl hij' in de herinnering terugriep de gelukkige, on- 1 schuldige tijden van blijde ontmoeting, de gouden uren doorgebracht aan de zijde van Hanni, toen hij heerlijke visioenen weefde en stil droomde van de onbekende verre toekomst. Toen hij de poort van Strathmore bin nentrad, was zijn herinnering nog steeds werkzaam, en hij vroeg zich droef af, hoe Hanni, die zoo teergevoelig was en lief hebbend, het dragen kon, dat zij' 'haar dierbare geboortehuis had moeten ver laten om als banneling onder vreemden te vertoeven. De overdenking gaf zijn stem een iet wat ruwen klank, toen hij' een onderhoud aanvroeg met mevrouw Allister en bin nen gelaten werd door de oude dienst bode, die hem vroeger dikwijls naar huis gedragen had als een vermoeid, slaperig jongetje, nadat hij zich vermaakt 'had met zijn speelmakkertje. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5