SANOSTOL Schoonmaak De nieuwe wet op het wegverkeer Binnenland. Zlenderoogen flinker! Dèt is wat alle kinders worden, die Sanostol krijgen, het lékkere levertraan product Sanostol, met het hooge vitaminengehalte A en D, maar tevens nog rijk aan vitamine C van het zoo heerlijk smakende, toegevoegde sinaasappelsap en aan vitamine B van het diastase - houdend mout. Neemt de „familieverpakklng" k t. 2.75, die 2% x zooveel bevat als de bekende flacon f. 1.40. Want Sanostol is ook voor Uzelf 'n natuurlijke bron van gezondheid. „Het' lékkere levertraan-product BROCADES STHEEMAN PHARMACIA H M. de Koningin is Woensdag van Haar teruggekeerd. De aankomst bezig bielden, van 1 Mei a.s. af zal een speciale cursus van rijkswege worden in gesteld voor de opleiding van rijksveld wachter tot brigadier. Er is een uniforme regeling voor het geheele land tot stand gebracht. Eerst na een diensttijd van drie jaar zullen voortaan die rijksveldwachters mogen deelnemen aan dezen tweejarigen cursus, die eventueel verlengd kan worden tot drie jaar. Na den cursus kan een exa men worden afgelegd. De studiestof zal voor geheel Nederland dezelfde zijn. De cursus omvat o.a. studie in strafrecht, strafvordering, dienstvoorschriften, Ne- derlandsche taal, het maken van situatie^- teekeningen etc. OVERZICHT VAN DE BELANGRIJKSTE VOORSCHRIFTEN. Als bijvoegsel van de Nederlandsche Staatscourant is thans de Wegenverkeers- beschikking gepubliceerd. Hieraan is het volgende ontleend: Koplampen, Alle koplampen moeten di rect worden voorzien van gloeipeertjes met hulpspiraal, welke door een napje is afgeschermd. Met ingang van 1 Januari 1943 moeten alle koplampen van een goedgekeurd soort zijn (met rijkskeur) be halve de koplampen van auto's, die na 31 December 1938 zijn ingevoerd of hier te lande worden vervaardigd. Deze moeten direct van een goedgekeurd soort zijn. Motorrijwielen met een cylin- der-inhoud van 60 cm3 of minder behoe ven geen goedgekeurde koplampen of gloeilampen te gebruiken. Richilinfllwijizeirs. Als tweede stel rich tingaanwijzers mag in den vervolge ook gebruik worden gemaakt van vaste, te verlichten pijlen aan de achterzijde of knipperlichten (clignoteurs). Handrem-parkeerrem. De handrem wordt voortaan parkeerrem genoemd. De rem-eischen voor deze rem zijn iets ver minderd. Geluidssiianalen» De minimum-sterkte van geluidssignalen is gebracht van 75 op 70 decibel, het maximum van 95 op 90 dicibel. Het maximale geluid dat een rij dend of met werkenden motor stilstaand motorrijtuig mag voortbrengen, is geko men van 85 op 80 decibel. Aanhangwagens. Motorrijtuigen, die een aanhangwagen voorttrekken, moeten zoo mogelijk bovenop en anders aan de voor zijde van het trekvoertuig een bij avond verlicht kenteeken hebben, bestaande uit een gelen driehoek op een blauw veld. Ontheffing maximum snelheid. Wegen binnen bebouwde kommen, waarvoor het algemeene maximum snelheidsgebod van 45 km per uur niet geldt, worden aange duid door vierkante blauwe borden met in witte letters het woord: „bebouwde kom". Aanduidingen door verkeersborden. Het einde van een voorrangsweg wordt aangeduid door het vierkante bord je met oranje middenveld als in gebruik om een voorrangsweg aan te duiden, doch thans met een zwarten balk er door heen. Er komt een nieuw bord autowe g, bestaande uit een rond blauw bord met een wit figuurtje van een auto. D'e betee- vacantiereis uit Zwitserland te Den Haag aan het S.S.-station. kenis van dit 'bord is, dat een weg geslo ten is voor rijwielen, wagens, rij- en trek dieren en vee en dat voor dt hoofdrijbaan een stopverbod geldt. De wet kent reeds borden, waarbij het parkeeren voor slechts één zijde van den weg verboden werd. Overeenkomstige bor den komen er thans voor de stationneer- en stopverboden. ACHT SOORTEN RIJBEWIJZEN. Er komen acht soorten rijbewijzen, t.w.: 1. voor motorrijwielen zonder zijspan; 2. voor motorrijwielen met of zonder zijspan; 3. voor motorrijtuigen op drie wielen a. ingericht voor het vervoer van meer dan 7 personen, b. bestemd of gebezigd voor het vervoer van personen tegen ver goeding, c. ingericht voor het vervoer van goederen, d. waardoor een aanhang wagen, geen kampeer- of kofferwagen zijnde, wordt voortbewogen; 4. voor motorrijtuigen op 3 wielen, an ders dan genoemd onder 2 en 3; 5. voor motorrijtuigen op 4 of meer wielen met een eigen gewicht van ten hoogste 3500 kg, voorzien van luchtban den en niet behoorende tot onder 2 van ad genoemde motorrijtuigen; 6. voor motorrijtuigen op 4 of meer wielen met een eigen gewicht van ten hoogste 3500 kg, voorzien van luchtban den, met uitzondering van voertuigen in gericht voor vervoer van meer dan 7 per sonen, van samenstellen van trekker en oplegger en van voertuigen, die een aan hangwagen voorttrekken (geen kampee; of kofferwagen zijnde); 7. voor motorrijtuigen op 4 of meer wielen, voor zoover niet genoemd onder 5 en 6: 8. voor motorrijtuigen, die aan bepaal de, in verband met een lichamelijk g brek van den bestuurder, noodzakelijke in het bewijs omschreven, eischen voldoe Medische keuring;. Voor het verkrijgt van een rijbewijs is een medische keurir; vereischt, door een anderen arts dan een huisarts. Er is een uitgebreide lijst sa mengesteld van minimum eischen op m disch terrein. Voor bestuurders van autobussen, tou ringcars, vrachtauto's en auto's met a.r hangwagens gelden zwaardere medbr eisch dan voor anderen. In sommige re- vallen kan een specialistisch onderzot- vereischt worden. Tegen een afwijzende medische verklaring kan men in berot- komen bij den minister van Waterstae Oude rijbewijzen kunnen geldig blijven. Zij, die reeds in het bezit zijn van ge dige rijbewijzen of van rijbewijzen, niet ouder dan vijf' jaar, waarvan alleen do geldigheidsduur is verloopen, behoeven geen keuring of rijvaardigheidsproef te ondergaan. Nochtans kan nog altijd een nieuwe rijvaardigheidsproef worden vereischt, indien er reden is om aan te nemen, dat de aanvrager van een rijbe wijs niet aan de gestelde eischen van ge schiktheid en bekwaamheid voldoet. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. D'eze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. (Adv.) Hiernaast: Op Schiphol is de nieuwe opleiding begonnen der nieuwe air-hostesses en stewards, die op 17 April a.s. op de Europeesche luchtlijnen van do K.L.M. zullen worden aangesteld. De eerste rondgang op het vliegveld. Star, heeft hier een pijnlijken indruk gemaakt. Deze nieuwe crisis, zoo v er volgt het blad, wordt be schouwd als de voorbode van nog ergere, die voor het einde der maand verwacht worden, want de Amerikaansche diplomaten in Midden-Europa laten uitkomen, dat de regeeringen van Duitschland en Italië voorbereidingen treffen om de dingen op de spits te drijven. Officiëele kringen te Washington zien, volgens Reuter, in de gebeurtenissen van gisteren het onmiskenbare bewijs van het voornemen der totalitaire staten, zich in den komenden strijd met Frankrijk en Engeland te verzekeren van de gehoor zaamheid der overblijvende kleine demo cratieën. Vraagit Memel Duitsche interventie? Te Berlijn doen geruchten de ronde, dat het Memelgebied beden, Donderdag den steun van Duitschland zou vragen. Soortgelijke geruchten doen te Berlijn de ronde ten aanzien van Danzig. Neumann, de leider der Duitsche bevol king in het Memelgebied, beeft de leden van den Landdag bijeengeroepen en hun medegedeeld, dat hij, met het oog op den nieuwen toestand in Midden-Europa, zich gerechtigd voelde „eventueel de noodige stappen te nemen", zonder den Landdag te raadplegen. Men is van meening, dat deze waarschuwing ernstige gevolgen zou kunnen hebben. WEDEROM EEN PREDIKANT VAN QPPOSITIONEELE BELIJDENISKERK GEARRESTEERD. Naar te Berlijn verklaard wordt, is de vorige week wederom een predikant van de oppositioneel© Belijdeniskerk gearres teerd, zoodat zich thans tien predikanten in arrest, in de gevangenis of in con centratiekampen bevinden. Twee; Belgische militaire vliegers verongelukt. Boven Diest zijn twee militaire vlieg tuigen in de lucht met elkaar in botsing gekomen. Zij vielen op den grond te plet ter. De beide piloten, een adjudant en een sergeant, verloren hierbij; het leven. DE ZOMERPOSTZEGELS. In verband met de verlaging van de posttarieven, waardoor voortaan een briefkaart in interlocaal verkeer niet meer 4, maar slechts 3 cent zal kosten ,is ook wijziging gekomen in de zomerpostzegels, die dit jaar uitgegeven zullen worden. De postzegel van 4 cent komt te vervallen en in de plaats daarvan treedt een postzegel van 27a cent. De geheele serie zal dus nu bestaan uit: (met bijslag 3) cent, met beeltenis van Mathijs Maris; 272 (5) cent, Anton Mauve; 3 (6) cent, Gerard van Swieten; 5 (8) cent, Nicolaas Beets; 12 Yt (16) cent, Pieter Stuyvesandt. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Dreigende staking in Enschedé. De drie samenwerkende textielarbeiders bonden „St Lambertus", „Unitas" en „D'e Eendracht" hebben voor de handweefstof- verwerkende wevers, werkzaam bij de Bato te Enschedé, een ultimatum gesteld. Geëischt wordt, dat de omstandigheden waaronder deze wevers arbeiden, zóó wor den herzien, dat een gemiddeld uurloon van 45 cent, exclusief vergoeding voor ploegenwerk, voor de wevers van 23 jaar en ouder bereikbaar wordt. Indien vóór of op 25 Maart aan dezen eisch niet wordt voldaan, zal op 27 Maart een staking in gaan. DE MISLUKTE WINTERTARWE. Verheuging van den tlarweprijs niet noodzakelijk. Op vragen van bet Tweede Kamerlid, den beer Droesen, betreffende verhooging van den tarweprij® voor het oogstjaar 19'39, ten einde de doodgevroren winter tarwe zooveel mogelijk door zomertarwe te doen vervangen, heeft de minister van Economische Zaken geantwoord, dat het hem bekend is, dat zeer veel, in sommige deelen des lands bijna alle wintertarwe is doodgevroren en dat hij van meening is, dat vervanging van de mislukte tarwe door zomertarwe wenschelijk zou zijn. De minister acht echter verhooging van den tarweprijs voor het oogstjaar 1939 niet noodzakelijk ter bereiking van deze vervanging. Bovendien ontmoet een inci denteel© verhooging groote bezwaren in verband met de consequenties ten aanzien van andere producten. De aan de gewes telijke tarwe-organisaties gegeven gele genheid om voorradige zomertarwe voor zaaidoeleinden af te geven, acht de minis ter een geschikt middel om deze vervan ging te bevorderen. UITVINDING OP VERLICHTINGS- GEBIED. Lamp, die verschillende kleuren kan uitstralen. Een Hilversuimsch ingenieur heeft een electrische lamp uitgevonden, die licht van verschillende kleuren kan uitstralen. Hij heeft deze lamp» genoemd „Kame- leon"-lamp. Behalve voor gebruik in „levende" lichtreclames en in eenlaimpsverkeers- lichten (een lamp kan tot zelfs drie kleu ren geven, bijv.: groen, geel, rood) is er een ruim toepassingsgebied voor de Ka meleon-lamp 1)en dienste van luchtbe scherming. In den daarvoor bestemden uitvoe ringsvorm bezit de lamp het vermogen om dienst te doen als: '1. gewone verlich- tingslamp, die dus „wit" licht uitstraalt in alle richtingen en met voor de betref fende toepassing geëigende lichtsterkte; 2. gekleurde (blauwe) lichtbron van be perkt lichtgevend vermogen, die uitslui tend onder een soherp begrensden hoek met den horizon licht uitstraalt, dat van uit de lucht niet waarneembaar is, doch als noodverlichting in tijiden van drei gend luchtgevaar het meest geëigend en noodzakelijk is gebleken. Reeds in 1936 zij'n in Nederland en elders octrooien op deze vinding aange vraagd en nu deze binnenkort verleend zullen worden, is de voorbereiding van de productie dezer lampen op groote schaal 'krach'ig ter hand genomen. Tevens heeft de uitvinder een nieuwe schakeling ontworpen. Hierimiede is het mogelijk, zonder aan leg van extra 'kabels, de met Kameleon- lampen uitgeruste straatverlichting van uit de centrale om te schakelen van ge wone verlichting op „luchtheschermings- verlichting" en omgekeerd. Ook kan deze bijzondere schakeling worden benut voor alarmeering door sirenes enz. Zoowel bij luchtbeschermings- en de fensie-autoriteiten, als bij gloeilampen fabrieken in Nederland en in het buiten land, bestaat voor deze Nederlandsche uitvindingen groote belangstelling. VERLAGING POSTTARIEVEN. Inwisseling briefkaarten en zegels. In verband met de verlaging der post tarieven kunnen de bij het publiek voor handen postzegels van 4 en 2772 cent, alsmede de briefkaarten (enkele en dub bele) met een zegelafdruk of opdruk van 4 cent, mits gaaf en ongeschonden, tot en met 31 Mei a.s. op de postkantoren worden ingewisseld tegen resp. postzegels van 3 en 2272 cent en briefkaarten van 3 (6) cent, eventueel met verrekening van het overschietende bedrag in geld. Inwis seling tegen eenzelfde aantal zegels of briefkaarten met terugbetaling van 1 cent c.q. 5 cent per ingewisseld exemplaar (per dubbele briefkaart 2 cent) kan desge- wenscht eveneens geschieden. D'e bij' het publiek voorhanden arbeids lijsten met aangehechte briefkaart van 4 cent en die' met aangehechte briefkaart van 5 cent worden tot en met 31 Maart a.s. tegen vergoeding van 9 cent per lijst teruggenomen. Na dien datum hebben de briefkaarten met een zegelafdruk van 4 cent, welke deel uitmaken of uitgemaakt hebben van arbeidslijsten, alsmede zoo danige 'briefkaarten von vroegere uit giften met een zegelafdruk van 5 cent, nog slechts een waarde van 3 cent. DE OPLEIDING BIJ DE RIJKSVELDWACHT. Naar de „Tel." verneemt, heeft de mi nister van Justitie zijn goedkeuring ge hecht aan het plan om meer eenheid te brengen in de opleiding voor brigadiers der rijksveldwaoht. Waren bet tot nog toe de verschillende politie-organisaties, die zich met de opleiding der brigadiers De Diplomatieke activiteit te Rome. Gisteren heersclite te Rome een inten sieve diplomatieke activiteit. Ciano heeft niet alleen bezoek ontvangen van den Hongaarschen gezant, maar ook van den Poolschen ambassadeur. Voorts voerden de Hongaarsche gezant en de Poolsche ambassadeur verscheidene besprekingen. Hongaren sluiten de grens af. Sinds gisteravond is Roemenië afge sneden van Roethenië. Hongaarsche troe pen staan thans tegenover de Roemeen- sche grenstroepen op alle punten nabij den -Westelijken hoek van de vroegere Roemeensche-Roetheensehe grens. De spoorlijn is gesloten en de Hongaren staan geen verkeer over de grens, die op 2 km. ten Noorden van Halmeu ligt, toe. Langs de geheele grens is Roemenië present met al zijn strijdkrachten. De Geneefsche bladen nemen geen blad voor den mond. De angstwekkend snelle wij- ze, waarop wederom een klei ne staat zijn onafhankelijk- heid heeft verloren, heeft op de Zwitsersche bevolking een diepen indruk gemaakt, die ook in de Geneefsche avondbladen tot uit drukking is gekomen. Het liberaal-con servatieve Journal de Genève, de partij- looze Tribuna de Genève en de socialis tische Le Travail, zijn het eens in hun veroordeeling van het optreden van Duitschland tegenover Tsjecho-Slowakije. Het Journal de Genève en Le Travail spreken tevens over de lessen, die Zwit serland uit deze gebeurtenissen moet trek ken. Het socialistische orgaan wijst er op, dat de Duitsche inmenging zoowel in Tsjecho-Slowakije als in Oostenrijk ver gemakkelijkt werd door het uitlokken van incidenten door nationaal-socialisten, die zich reeds op Oostenrijksch en Tsje- cho-Slowaaksch grondgebied bevonden. Het blad dringt er op aan, dat de Zwitsersche regeering on verwijld alle Duitsche agen ten van de Duitsche regeering uit Zwitserland zal uit w ij zen en tevens de Zwitsersche nationaal-socia listen tot rede zal brengen voordat zij in Zwitserland ordeverstoringen uitlok ken, die het binnenrukken op Zwitsersch grondgebied zouden verontschuldigen. Pijnlijke indruk te Washington. De feitelijke ontbinding van Tsjecho- Slowakije, aldus schrijft de Washington Hierboven: De treinramp nabij Ghateauroux eischte Dinsdag talrijke slachtoffers, ruïne op de plaats de3 onbeils.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2