DE ZEEUW Levenswijding. SUNLIGHT ZEEP TWEEDE BLAD De Eerste Kamer. Uit de Provincie De N.V. Haven van Vlissinfjen keert voor de eerste maal dividend uit. FEUILLETON DE K. N. A. C. TEGEN DE VELE AANHOUDINGEN OP DEN WEG. ZUID-BEVELAND. Natriumverlichting van rijkswegen. Gemeenteraad van Middelburg. VAN WOENSDAG 15 MAART 1939, Nr 141. DE BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN GOEDGEKEURD. De Eerste Kamer heeft gisteren de be handeling van de begrooting van Sociale Zaken voortgezet. Nadat nog dhm Hi ems tra (S.D.), Van Embden (V.D.), de Bruijn (R.K.) en von Bönninghausen (N.S.B.) het woord hadden gevoerd, heeft Minister Romme de sprekers beant woord. Tijdens de rede van den heer Von Bönninghausen kreeg de N.S.B.-fractie het met den voorzitter aan den stok, met het gevolg, dat de vergadering enkele oogenblikken werd geschorst. De Minister van Sociale Za ken, de heer Romme, verklaarde, dat binnenkort betreffende het Werkfonds de Staten-Generaal mededeelingen zul len bereiken. Spr. kan dus nu niet op een onderdeel ingaan. Wat het werken van Nederlanders in het buitenland betreft, het gaat er alleen om of het betrekking heeft op passenden arbeid. Is het die, dan komt hij, die weigert, niet voor onder steuning in aanmerking. Aan den aandrang om anderen arbeid dan gezinsarbeid niet voor ondersteuning in aanmerking te nemen, kan de minis ter geen gevolg geven. Spr. wijst in dit verband op het vertrek van vele Duit- sche dienstboden. Voor de werkloosheidsbestrijding wordt het mogelijke gedaan. Van zelfvoldaan heid is geen sprake, dit kan spr. den heer Van Embden verzekeren. Spr. heeft zich in geen enkel opzicht ongenaakbaar ge toond, maar de minister heeft zeer zeker overwogen wat voor vervroegde pension- neering met staatshulp en het te werk- stellen van arbeiders met loonbijslag bij wijze van dwang was te doen. Het laatste is ondoenlijk gebleken. Een algemeene maatregel tot verbod van arbeid door ouderen dan 60 jaar met overheidssteun, stuit af op de netto las ten, welke niet te dragen zijn. Spr. wijst op hetgeen is gedaan voor arbeidsspreiding, door het stellen van hooger leeftijd voor het mogen werken door kinderen, als crisismaatregel voor jongens, als blijvende maatregel voor meisjes. Bij arbeidsspreiding zullen trou wens altijd beperkende omstandigheden nth voordoen. Doch passief zal de Over heid zich ook ten deze niet gedragen. De begrooting werd z.h. s. aan genomen met aanteekening, dat de N.S.B. er tegen is. Vervolgens werden nog verschillende ontwerpen behandeld en aangenomen, o.a. een wetsontwerp houdende nieuwe bepalingen tot regeling van de paar denfokkerij en een voorstel tot wijzi ging en verhooging van het tiende hoofd stuk der Rijksbegrooting voor 1938 (kos ten deelneming aan de tentoonstel ling te New-York). In de gisteren gehouden vergadering van commissarissen van de N.V. Haven van Viissingen werd besloten om aan aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1938 een dividend uit te keeren van 3Vs pet. Deze N.V. werd in Juni 1934 opgericht en gaf tot op heden de navolgende resul taten te zien: Halfjaar 1934 verlies f4.743.13; 1935 verlies f4.094.94; 1936 winst f 15.445; 1937 winst f25.569.14; 1938 winst f41.917.68. (VI. C.) GOES. Candidaatstelling Prov. Staten. len stadhuize zijn gisteren voor de -O 83) „Maar u hebt verandering noodig" 'eld de oude man in vertwijfeling vol. 's ik maar een lieve vrouw had, die u erzorgen kon, dan zou ik u meenemen. aar ik ben een saaie oude vrijgezel en ®!jn huishoudster is al even korzelig. Du.s at is geen plaats voor een jong meisje zooals u". „Maar waarom toch maakt n er zich 00 bezorgd over, alsof ik mijn dierbaar ais moet verlaten?" vroeg ze versla- vaaij "¥evr0Uw en Sylvia zullen hier niet oa,i 1Z1Jn' wan! ze houden meer van het dsleven en Clive en ik zouden elkaar a gezelschap kunnen houden. Wenschte lüWt vader, dat ik hier vertrok?" „Neen, het was zijn wensch, u Strath- 1 1 e a's laatste dierbare gift te schen- 1 Maar ach, ik moet en wil u de waarheid vertellen." jr heerschte een angstig stilzwijgen tren stamelde ze, terwijl een pijnlijke over haar gelaat gleed: an is bet misschien de wensch van ZIJ BEPLEIT NOGMAALS EEN EENVOUDIGER SYSTEEM VAN CONTROLE OP DE MOTORRIJTUIGEN BELASTING. Herhaaldelijk bereiken de K. N. A. C. klachten van automobilisten over den overlast, welke zij: ten aanzien van de controle voor de motorrijtuigenbelasting ondervinden. Dat deze klachten geenszins overdreven mogen worden genoemd, kan blijken uit het feit, dat er automobilisten zijn, die niet minder dan tienmaal op één dag voor deze en andere controles werden aangehouden. Reeds vele malen heeft de K.N.A.C. bij den Minister van Financiën aangedron gen op de invoering van maatregelen, welke aan dezen overlast voor 'den auto mobilist een eind kunnen maken. Zij heeft daarbij een lans gebroken voor een systeem, waarbij de belastinglkaart zicht baar aan het motorrijtuig zou moeten worden bevestigd. Nog in den zpmer van het vorig jaar heeft de 'Minister van Fi nanciën aan de K.N.A.C. medegedeeld, dat een dergelijk systeem in studie was, waarvan bet resultaat binnen afzienba- ren tijd zou kunnen worden medegedeeld. Inmiddels is uit verschillende maat regelen en mededeelingen van Regee- ringszijde, o.m. uit de Memorie van Ant woord van den Minister van Waterstaat aan de Eerste Kamer bij de behandeling der Waterstaats- en Verkeersfondsbe- grooting gebleken, dat de Regeering voor nemens is de motorrijtuigenbelasting te handhaven, terwijl daaruit tevens mag worden, afgeleid, dat in de wijze van be taling en van controle daarop geen ver andering zal worden gebracht. Ongeacht de zeer vele klachten van auto mobilisten, die vele malen op één dag voor deze controle worden aangehouden, acht de K.N.A.C. ook om redenen van verkeersveiligheid bet voorkomen van verkeersopstoppingen en van bezuini ging vermindering van de controle- kosten, welke een aanzienlijk deel van de inningskosten uitmaken de invoering van een eenvoudig controlesysteem drin gend gewenscht. Zij acht de voordeelen voor bet automobilisme, welke zijn ver bonden aan het gebruik van belasting- kaarten, welke op de voorruit van auto mobielen, en op speciale bevestigings- klemmen voor andere voertuigen kunnen worden aangebracht, zóó groot, dat zij in een adres aan den Minister van Fi nanciën haar aanbieding herhaalt, om de kosten voor 'het vervaardigen der model len voor haar rekening te nemen, en be reid is desgewenscht ook nog de leve ring der benoodigde nieuwe belasting- kaarten voor haar rekening te nemen voor de eerste zes maanden waarvoor deze benoodigd zullen zijn. Het eventueele bezwaar, 'dat het zicht baar voeren dezer belastingkaarten nog niet in de motorrijtuigenbelastingwet is voorgeschreven, onderschrijft adressante niet, omdat diegenen, die zulks niet vrij willig doen, in de praktijk van het weg verkeer oponthoud en hinder zullen on dervinden van de aanhoudingen, door controle- ambtenaren, terwijl dengenen, die de belastingkaart wel zichtbaar voe ren, deze lasten bespaard kunnen blijven. Weliswaar zullen naar de meening der K.N.A.C. de lasten der vele aanhoudin gen op den weg ook al uit anderen hoofde door dit systeem niet ten volle worden weggenomen, maar dan toch aan zienlijk worden verminderd. THEE doet ie goed! Prov, Statenverkiezingen candidatenlijs- tcn ingediend voor de A.-R. partij, C.-H. Unie, R.-K. Staatspartij, Vrijheidsbond, Vrijz.-D'em. partij, S.D.A.P., N.S.B., S'tk. Geref. partij en Herv. Geref. partij, in totaal negen lijsten. Driewegen. Maangavond kwam de on- derafdeeling voor ziekenbuisverpleging in jaarvergadering bijeen, onder leiding van den voorz. Job. Nij'sse. De penningm. braoht verslag uit van het financieel beheer. De ontv. waren f 1695,22, de uitg. f 1658,69, saldo f 36,53. Totaal in kas met bet saldo van vorige jaren f 196,10. Dhr J. van Oosten Mzn bracht verslag uit van de centrale vergadering gehou den te Goes. Als afgevaardigde naar de centrale vergadering werd gekozen dhr J. de Witte. Besloten werd dat de bode f 0,10 krijgt van de aanbrengpremie voor bet werven van nieuwe leden. Opheffing van gevaarlijke verkeers- toestanden bij duisternis. Destijds hebben de besturen van A.N. W. B., K. N. A. C., K. N. M. V. en B. B. N. de aandacht van den minister van waterstaat gevestigd o>p de gevaarlijke situatie, welke na het vallen van de duis ternis op den rijksweg 's Gravenhage Rotterdam ontstaat. Doordat er geen scheiding tusschen op- en afgaand verkeer op dezen weg is, terwijl ook kruisend verkeer tusschen de beide parallelwegen plaats beeft, worden telkens gevaarlijke verkeerstoestanden geschapen, welke vooral bij duisternis dikwijls tot ongevallen aanleiding gaven. Le voornoemde besturen verzochten den minister een spoedige, moderne ver lichting van dit voor het verkeer in ons land zoo uiterst belangrijke traject te willen bevorderen. Thauas is van den minister antwoord ontvangen, dat door en op kosten van het Rijfc tót het aanbrengen van een na triumverlichting op den rijksweg 's Gra venhage:Rotterdam zal worden overge gaan, voor zoover althans met de leve ranciers vain den electriscben strooimi en de beheerders van eventueele bestaande gemeentelijke verlichtingen overeenstem ming kan worden verkregen. Onder de zelfde voorwaarden zullen bovendien een aantal andere wegen van een natrium verlichting worden voorzien. Mevrouw dat ik mijn eigen, lief buis zal verlaten? Is dat de waarheid? Hij knikte van ja, want de woorden ontbraken hem. Met bevende lippen zei ze droefgeestig: „Dan zal ik gaan. Ik zou hier nu niet meer kunnen blijven. Maak u niet be zorgd. God zal voor mij zorgen." In dienzelfden nacht kreeg Hanni te midden van haar groote verlatenheid de vertroostende verzekering, dat haar ver trouwen niet beschaamd zou worden. Voor ze zich ter ruste begaf, haalde ze uit haar schuilplaats te voorschijn het versleten leeren dagboek, waarin baar moeder zoo menige gedachte had bewaard, en de eerste woorden, die haar gretige oogen ontmoetten, waren zoo rijk en troostvol, dat het haar was, alsof de He- melsche Trooster zelf bij haar stond en haar de zoete boodschap in het oor fluis terde: Leidt uw weg naar 't Vaderhuis door dichte donkerheid, En raakt g' het spoor op 't eenzaam pad steeds kwijt, Vergeet dan nooit: uw Heiland is u toch nabij, Hij schenkt u kracht en hulp, hoe groot de nood ook zij. AFSCHEID VAN BURGEMEESTER FERN HOUT. (Vervolg van het Elerste Blad.) De oudste wethouder, de heer J. O n - d e r d ij' k, was de volgende spreker. I11 zes jaar tijds, aldus Spr., kunnen groote veranderingen plaats grijpen. Waar Spr. ter gelegenheid van de installatie, het woord tot den 'burgemeester richtende, een beeld gaf van den toestand der ge meente met haar hooge werkloosheids cijfers en daaruit ontstane financieele zorgen, kan getuigd worden, dat de werk loosheid thans nog van weinig minderen omvang is en de financieele toestand der gemeente allerminst gunstig is te noemen, terwijl de bevolking niet toeneemt. Met alle kracht heeft de heer Fernhout er naar gestreefd te doen wat in de gege ven omstandigheden mogelijk was, en een zijner eerste bemoeiingen was dan ook pogingen aan te wenden om het destijds pas aangelegde industrieter rein in exploitatie te brengen, wat he laas slechts ten deele is gelukt. D'e oplos sing van het aiatto jrvraagstuk is een stap nader gebracht door de ver strekking van een werkfondscrediet, al zijn nog niet alle moeilijkheden overwon nen. Tot voltooiing kwam de electrificatie van het Pomp gebouw aan de Oranjezon en bijkomstige werken, waardoor mogelijk werd de levering van duinwater aan diverse gemeenten op Walcheren, terwijl de medewerking aan de oprichting der waterleiding-maat schappij „Midden Zeeland" in de naaste toekomst tot gevolg kan hebben, dat geen gemeente op Walcheren van zuiver drink water verstoken behoeft te blijven. Met medewerking van het „Werkfonds" kwam tot stand derioleering van het ZW. deel der gemeente, de verbetering en gedeeltelijke demping der Dokhaven, de bouw van het nieuwe Gasthuis, dat hopelijk een eind zal maken aan de groote financiëele offers van de gemeen te. Voorts moge niet onvermeld blijven, dat de Raad van Arbeid voor Mid delburg behouden bleef en zelfs nog uit gebreid werd en het mede van groot belang mag geacht worden, dat de S. D. O. A., die vlak voor de komst van den burgemeester haar intocht deed, in de stad een blijvende plaats belooft in te nemen, door den bouw van haar nieu we school en de tegelijkertijd verdubbel de administratie-troepen. Overigens moge nog vermeld worden, dat onder de leiding van burgemeester Fernhout of met medewerking zijnerzijds tot stand kwam de regeling der rechts positie van de politie. De instel ling van een Commissie van Bijstand Wees daarom nooit versaagd, maar rustig en verblijd. Want wijs is Hij, Die u naar 't Vaderhuis geleidt. Zijn Naam is sterke God; leg daarom al uw smart Aan Zijne voeten neer, en vlucht naar 't Vaderhart. Bedenk toch steeds, Zijn last is licht en zacht. Hem moet ge volgen in den duist'ren nacht. Dan zal geen donkerheid beneev'len Zijn gena. HOOFDSTUK XVIII. Trevor begint te zoeken. „Vertrokken, zegt u vader? Hanni ver trokken, en komt zij: niet terug op Strath- morel" kreet Trevor, verbaasd en veront waardigd, op den dag van zijn thuis komst om weer in de stille pastorie zijn lange vacantie door te brengen. „Het is zoo onbegrijpelijk, dat ik het bijna niet kan gelooven." „Toch is het waar, jongen, volkomen waar" zei de predikant droef. „Arm kind. Ik heb groot medelijden met haar. Ze beeft zooveel verdriet gehad". voor de gemeentebedrijven, en de omzet ting der Commissie van Fabricage in een commissie van Bijstand voor Gemeente werken en Reiniging, bracht ongetwijfeld meer werk voor verschillende raadsleden, maar ook een betere en meer geregelde samenwerking tusschen den Raad on hot College van li. en W. De verkeersverordening en nieuwe politieverordening brachten een noodzakelijke voorziening, waaraan reeds lang groote behoefte be stond. Nog zij genoemd de wijziging van het „ge 0 r g ani s e e r d o v e r 1 e g", de regeling der wethouderspensio- neering, die in het afgeloopen tijd perk tot stand kwamen. De grondverkoop aan de P.Z.E.M. voor het thans in aan bouw zijnde administratiegebouw mag zeker in dit overzicht niet onvermeld blijven. Het streekplan voor Walcheren, het uitbreidingsplan der gemeente en niet minder de reorganisatie van gemeente werken en reiniging zijn zaken, die B. en W. reeds lang bezig houden en binnen kort de aandacht van den raad zullen vragen. Spr. dankt den heer Fernhout voor de prettige wijze, waarop hij steeds de ver gaderingen van B. en W. wist te leiden, en ook bij verschil van meening den goeden toon wist te handhaven, zonder het vrije woord aan banden te leggen. Ook voor datgene, dat hij in het belang der gemeente heeft tot stand gebracht. Namens B. en W. wenschte spr. den heer Fernhout toe, dat hij in Bussum niet alleen een belangrijken, doch ook een aangenamen werkkring zal vinden. Te vens sprak hij de hoop uit, dat de bur gemeester en ook mevrouw Fernhout een tijdperk van goede gezondheid tegemoet gaan en met de geheele familie nog vele gezonde jaren in die omgeving mogen doorbrengen. Namens den Raad en den Secretaris bood spr. een ets van het Mid- delburgsche Raadhuis aan, terwijl een omslag van het er bij gevoegde album de tijd, welke hij in de mooie omgeving van Middelburg heeft vertoefd, in leven dige herinnering zal doen blijven. Bur gemeester en mevrouw Fernhout aldus spr. het ga U beiden en Uw gezin voorspoedig in Uw nieuwe woonplaats. Vervolgens verkreeg de heer J. F. Heemskerk (A.-R.) als oudste raads lid het woord. Ook deze gaf een kort over zicht van hetgeen in de afgeloopen zes jaar tot stand is gebracht, dank zij ook grootendeels de leiding, die daarbij van den burgemeester uitging. Spr. wil niet verheelen, dat die ambtsperiode van zes jaar niet lang was en naar zijn overtui ging tekort duurde, en dat de tijdsom standigheden zoodanige moeilijkheden op leverden, dat veel, dat gewenscht voor kwam, geen voortgang kon hebben dan in een te langzaam tempo. Spr. herinnert allereerst aan het monument voor de diepbetreurde Koningin-Moeder, waaraan was voorafgegaan de aanwinst van het standbeeld voor Karei V op den Choer- toren van het Stadhuis, van denzelfden beeldhouwer; aan de geleidelijke conver sie van de geconsolideerde schulden; dan aan de voortgezette en voltooide reorgani satie van het politie-corps; aan de ver betering van verschillende wegen, al had men dat gaarne in grooter mate gezien; aan het behoud der S.D.O.A.; aan de op wekking tot en de aanvankelijke invoe ring van maatregelen tot afweer van luchtgevaar; aan de tariefsverlagingen der gemeente-bedrijven; aan onderschei dene bezuinigingen, die de raad wel niet met groote geestdrift doorzette, maar die wel onvermijdelijk waren; aan de tot standbrenging van een nieuwe bouw verordening; aan de nieuwe eischen ter voorkoming van brandgevaar; aan de algemeene herziening van de politle-ver- oi'dening; aan de verordeningen op het verkeer; aan de verbouwing van het zie kenhuis en aan de restauratie van den Langen Jan. Als het verblijf te Middel burg nog slechts een korten tijd langer zou geduurd hebben, zou die lijst veel langer zijn. Nog zeer belangrijke zaken zijn door den burgemeester voorbereid en bijna tot rijpheid gebracht. Do norzaak van inderdaad te groote langzaamheid bij die voorbereiding mag niet aan den burgemeester noch aan het college van B. en W. geweten worden, maar is het gevolg èn van de chronische behoefte aan extra Rijkssteun met de daaruit voortspruitende afhankelijkheid van verschillende Regeerings-organen, en met de daarbij onvermijdelijk langade mige correspondentie èn met Ged. Staten èn met verschillende departementen her haaldelijk over éénzelfde zaak met twee, drie, misschien ook wel meer verschillen de departementen. Het gevolg is, dat de burgemeester, zon der tekortkoming zijnerzijds, niet zooveel kon tot stand brengen als hij zelf dat wel gewenscht heeft en dat een ander veel meer zal kunnen oogsten van wat hij voorbereid heeft en dat bijna rijp is voor een beslissing. De heer Fernhout was een goed voorzitter, een spreker, die ook droge en ingewikkelde zaken onderhoudend en betrekkelijk kort en helder uiteen wist te zetten, die, als het noodig was, voor eigen beginsel kloek uit kwam, maar over beginselen niet sprak als geen be paalde beginselvraag in het geding was. Hij was ook een redenaar, die bij offi- ciëele ontvangsten, de gemeente met eere vertegenwoordigde tegenover vreemde congressen. Hij was een aangenaam voor zitter, die als het noodig was durfde ver manen tot kortheid, en tegen een uit weiding buiten de orde; maar die altijd hoffelijk en humaan wist te blijven. Spr. durft wel uit te spreken, dat de raads leden aan den heer Fernhout zullen blij ven denken als aan een goed en bekwaam en aangenaam burgemeester en voorzit ter en dat men allen hem en zijn gezin in alle opzichten het beste toewenscht in de nieuwe gemeente. God zegene U aldus eindigde de heer Heemskerk in Uwe ambtsbediening en in Uw gezin. ISjl EIK NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST „Maar waarom vertrok ze dan?" vroeg Trevor weer met een zenuwachtige tril ling in zijn zware stem. „Als ik maar in staat geweest was de begrafenis bij te wo nen, dan zou ik haar wel overreed heb ben om hier te blijven. In zou in eik geval gekomen zijn, indien ik geweten had, dat ze een vriend noodig had in haar een- aamheid. Kon u haar dan niet tegenhou den, vader?" „Mijn jongen, ik zou graag gebleven zijn. Maar je vergeet, dat ik den dag na de begrafenis van mijnheer Allister naar Schotland geroepen werd, omdat mijn broeder zwaar ziek lag. Toen ik terug kwam, was Hanni vertrokken. Het speet me zeer,afwezig te zijn geweest, juist toen ik haar in groote verslagenheid en nood had kunnen terzijde staan." „Maar u hebt haar natuurlijk geschre ven. En ik weet bij' ervaring vader, dat uw brieven soms even dierbaar en ver troostend zijn als uw tegenwoordigheid". „Het was onmogelijk" bekende de pre dikant zuchtend. „Het kind is spoorloos verdwenen. Ik weet niet waar ze heen gegaan is, en kan geen enkele inlichting verkrijgen". „Maar ze zal toch zeker wel een bood schap of een brief hebben achtergelaten" riep Trevor ongeloovig. „Ze zou ons toch niet in onwetendheid omtrent haar laten en ons onnoodige bezorgdheid veroorza ken. Zooiets zou Hanni niet doen". D'e oude man schudde het hoofd. „Ik heb geen boodschap ontvangen en ik weet niet wat ik doen moet" zei hij hulpeloos. „Ik zal haar spoedig vinden vader, heb maar geen vrees" riep Trevor beslist uit. „Maar u hebt mij nog niet verteld, wat haar uit dit lieflijk oord verdreef". „Mijn jongen, ik kan niets met zeker heid zeggen, omdat ik toen juist afwezig was, maar ik geloof, dat ik de reden ge makkelijk kan raden. Johanna wordt op Strathmore niet langer gewenscht, nu haar vader gestorven is". „Maar het is haar huis toch! Ze heeft ei toch recht op om er te wonen" riep Trevor met vuur. „Hoe durven die gehate indringers haar er uit zetten!" „Stil, mijn zoon, stil! Wij mogen niet hard zijn in ons oordeel!" berispte de predikant zacht. „Maar het schijnt wel vreeselijk onrechtvaardig, dat er geen voorziening is getroffen in de behoeften van Hanni." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5