Minister Steenberghe over Nederlands economische positie. Kerknieuws Onderwijs. Blijf t\alru,neerr) Vl Gemengd Nieuws Geneesmiddel® tegen HUIDAANDOENINGEN Rechtszaken Telegrammen. Finantiëele Berichten Wisselkoersen. Laatste Berichten. MIDDELBURG. Burgerlijke Stand. Marktberichten langstelling, die blijkbaar voor de U.L.O.- school bestaat. Nadat bet boofd der school een korte inleiding bad gehouden over het doel van het U.L.O., gaven een paar leerlingen een bijdrage ten beste. Vervolgens werden door de meisjes-leerlingen een viertal zangnummers ten gehoore gebracht. In de pauze was er gelegenheid eenige werkstukken der leerlingen te bezichtigen. Tenslotte werden enkele cultureele films vertoond. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Gouderak, G. G. T. Post- ma te Jaarsveld. Qhr. Geref. Kerk. Beroepen te Oosterbeek, W. F. Laman te Middelharnis. Bedankt voor Gouda, W. F. Laman te Middelharnis. Voor Murmerwoude, A. Dubois te Oud-Beyerland. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Stadskanaal, G. Fafie, hulppr. te Vlissingen. Aangenoimien naar Edam, M. J. Mun ter, prop. te Epe. Emeritaat. Ds F. A. Franse, pred. bij de Ned. Herv. Gemeente te Jisp, is voornemens eind 1939 eervol emealtaat te vragen. Goes. Zaterdagmiddag vergaderde de afd. „Zuid-Beveland en Omstreken" van Chr. onderwijzers in de Melksalon Bustraan te Goes, onder leiding van den heer Van Wijk. Als afgevaardigde naar de voorvergadering, te houden in Utrecht, werd gekozen de heer Van Wijk, secundus de heer J. M. de Nie te Wissekerke. Daarna werd de agenda voor deze ver gadering besproken. De heer De Borst deed verslag van den stand der Vojo-kas en drong er op aan voort te gaan met voor de kweekeUngen met acte te offeren. Na de pauze volgde een zeer leerzame causerie van den heer A. J. de Neef, oud zendeling van Nieuw-Guinea, over het onderwerp: Op reis langs Nieuw-Guinea's kust. De rede werd opgeluisterd met licht beelden. Aan de universiteit te Leiden wrerd bevorderd tot arts de heer W. C. Burger te Nieuw- en Sint-Joosland. hW AMERICAN CIGARETTE ARRESTATIES IN DEN HAAG. Een roovershol ontdekt. De Haagsche politie heeft in verband met de serie inbraken, welke het laatste half jaar in de residentie is gepleegd, en waarbij in totaal voor een waarde van ongeveer twee ton werd gestolen, Vrijdag in het geheel vijf personen aangehouden. Bovendien heeft de politie behalve de gioote hoeveelheid goud, brillanten en diamanten, armbandhorloges en andere waardevolle voorwerpen, die de arrestant in de Parkstraat by zich had, waarvan wij Vrijdag melding maakten, in een woning in de Scheldestraat nog een zeer groote party sieraden, tafelzilver en andere goe deren, van diefstal afkomstig, kunnen op sporen. Op niet minder dan zeven plaatsen in de stad is huiszoeking gedaan. Alleen in de Scheldestraat, ten huize van een be rucht heler, den 58-jarigen D'essauer en diens 49-jarige echtgenoote leverde de huiszoeking verrassende resultaten op. Deze Dessauer en zyn vrouw werden dadelijk gearresteerd, kort na de aanhou ding van hun zoon in de Parkstraat. De familie D. bewoont in de Schelde straat een winkel met daarachter een woonhuis en daarboven eveneens nog een woonhuis. In den winkel werd een handel m tweedehands meubelen gedreven. Toen de politie het perceel betrad, trof het haar, dat de woonruimten zoo luxueus waren ingericht. Alles maakte den indruk, dat hier welgestelde lieden woonden. D'e huiszoeking werd uiteraard zéér nauwkeurig verricht. In een vertrek ach ter den winkel vond de politie vier geld kisten, inhoudende gouden sieraden, gou den horloges, gouden ringen en een groot aantal bank van leeningbriefjes. In den winkel werden aangetroffen een groote party hotelzilver en een zilveren beker. In den kelder van den winkel deed de Politie de verrassende vondst van negen smeltkroezen. Voorts werden daar ver schillende gereedschappen gevonden om edelmetaal te smelten. Ook werden daar eenige goudweegschaaltjes aangetroffen, len slotte vonden de politiemannen in dezen kelder juweliersgereedschap. In het bovenhuis werd beslag gelegd op een groote party goederen, zeer vermoe delijk afkomstig van winkeldiefstallen. In den tuin ondekte de politie een luik, dat toegang verschafte tot een kelder on der de garage. In dezen kelder stond on geveer een halve meter water.- De politie- Ontvangst hij de Ver. Nederland en Oranje te Berlijn. Minister Steenberghe is Zaterdag de gast geweest van de vereeniging Neder land en Oranje te Berlyn. De belangstel ling voor deze ontvangst was; buitenge woon groot. Minister Steenberghe sprak over de economische positie van Nederland. Zon der de groote moeiiykheden, welke ieder land in dezen tyd doormaakt, gering te achten, moet wel worden vastgesteld dat Nederland in de laatste crisis voor bui tengewoon zware problemen is gesteld. D'e natuuriyke ligging van het land brengt mede, dat de wereldcrisis en de daarmede gepaard gaande vermindering van het in ternationale 'handelsverkeer, een land als Nederland zwaar zou treffen. Spr. ging het verloop van zaken sinds 1929 na en legde den nadruk op de sterke daling van de prijzen van landbouwartikelen en grondstoffen. De groote problemen voor Nederland waren: het werkloozenvraag- stuk en het vraagstuk der prijzen, vooral die der landbouwartikelen. Aan de band van verschillende cyfers toonde de Minis ter de catastrophale daling van de pryzen van landbouwartikelen aan; de onkosten konden niet evenredig dalen. Vandaar dat ingrypen van de overheid noodzakeiyk was. Dit heeft geleid tot een groot inge wikkeld complex van maatregelen met ook zeer vele repercussies op andere bedryfs- takken. Geconstateerd mag worden, dat de maatregelen het beoogde doel hebben ge had, dat de landbouw in stand is geble ven en in doorsnede de kostpryzen heeft kunnen bereiken. Bij den langen duur van de crisismaatregelen bestaat het groote nadeel dat de Nederlandsche boer te wei nig zelf kan regelen. D'e Nederlandsche Regeering heeft daarom het initiatief ge- nomen de maatregelen aan de landbouw organisaties over te dragen. Spr. wees er o.a. op, dat in de laatste drie jaar circa 175.000 personen meer in j het bedryfsleven konden worden te werk i gesteld. Tevens mag worden geconsta teerd, dat in de laatste jaren de koop kracht niet verder is gedaald, doch geste gen. Thans worden nieuwe werkverruimings plannen door de Regeering overwogen, zoowel op het gebied van ontginning en landaanwinning, als op het terrein van beteugeling van de stedelyke werkloos heid. De economische positie van Nederland is zeer kwetsbaar; thans dreigen nog vele handelspolitieke gevaren. De ervaring heeft echter geleerd, dat wanneer de con junctuur opleeft bewy'zen hiervan heb ben wij in 1987 ondervonden - ook het internationale handelsverkeer grooter wordt. Naar sprekers meening zyn de zuiver conjunctureele vooruitzichten niet slecht; als andere tegenstrevende facto ren opgeheven zy'n, zijn de voor uitzichten zelfs gunstig. Spr. eindigde zyn causerie met woor den van waardeering voor het werk dat de Nederlandsche kolonie in Berlijn, ook in het belang van het vaderland verricht. Duitschland beoordeelt Nederland in de eerste plaats naar den arbeid en het op treden en het karakter van de Nederlan ders, die in het ryk wonen en daarom hebben ook deze landgenooten een natio nale tank te vervullen. Minister Steenberghe is Zondagochtend in Dén Haag teruggekeerd. D'r H, M. Hirschfeld, directeur-gene raal van handel en nyverheid en dr F. L. Rutgers van het departement van kolo niën zyn in de D'uitsche hoofdstad ach tergebleven wegens het hervatten van de besprekingen over het Duitsch-Neder- landsche handelsverdrag. D D J5. li nu h«id«r* rlo«i- itoi, die diep in de porlén doordringt en de ilekte- klemen doodt. Flacons 4 75 ct., I. 1.50 en i, 2.5a mannen trokken schoenen en sokken uit en stapten in het brakke water. Deze ploeterparty was niet vergeefsch, want aldra stuitte men op een zwaren koffer, welke met touwen was vastgebon den. Dé koffer werd naar boven gebracht en bleek een groote hoeveelheid tafelzil- ver tot een waarde van f 1800 te bevat ten, afkomstig van een inbraak. Een juwelier, de heer G. Merkle, eige naar van ,,'t Gouden Molentje" aan het Spui, by wien enkele maanden geleden voor ongeveer f 50.000 werd gestolen, heeft een aantal der gestolen voorwerpen herkend. Groot smokkelcomplot ontdekt. Twaalf leden der bende gearresteerd. Dank zy de verhooging der invoer rechten is er weer een periode van leven- digen warensmokkel aangebroken Er zit voor de smokkelaars aan vele artikelen een ruime verdienste, vooral wanneer ze hun waren in Diuitschland met hier gekochte papiermarken betalen. Meestal is dit het geval. Men koopt hier by banken of handelaren Duitsoh papier geld, smokkelt dit Duitschland binnen en op die manier goedkoop gekochte artike len gaan naar ons land. Deze smokkel levert voor de smokkelaars zeer groot risico, omdat zy zich én in Duitschland én in ons land strafbaar maken. Dezer dagen is een groot smokkelcom plot ontdekt, waarvan men reeds tien leden op Nederlandsch gebied en twee in Duitschland heeft gearresteerd. Men is echter nog meer leden der bende op het spoor. Deze Lende maalkte gebruik van het vertrouwen, dat de grensambtenaren stel den in een groote wassohery te Enschedé, die ook in Duitschland veel klanten heeft. De auto dezer firma reed herhaaldelyk met vuil waschgoed ons land binnen en by controle was nooit iets verdacht ge vonden, zoodat men na verloop van tyd den wagen byna nooit meer onderzocht. D'e leiders van de thans geknipte smok kelaarsbende wisten den chauffeur, die den wasscheryauto geregeld bestuurde, over te halen met 'hen mee te doen. Sindsdien kochten de Duitsche bendele den in 'Gronau en andere Duitsche plaatsen de smokkelwaar, 'laadden die in de wasscheryauto onder het vuile wasch goed, de chauffeur reed de vracht naar ons land, waar de Nederlandsche bende leden zorgden voor verdere expeditie. In verschillende Twentsche plaatsen, vooral Enschede en Almelo 'hadden zy een goed afzetgebied gevonden, maar ook gingen verscheidene duurdere artikelen naar de groote steden, speciaal Amsterdam. Deze smokkelhandel omvatte vooral dure radiotoestellen, fototoestellen, geysers, vulpennen, zyden damesgoed, rywielon- dèrdeel-en, scheermesjes etc. De affaire werd ontdekt, toen 'dezer dagen de wasscheryauto heel toevallig en zonder vermoedens werd aangehouden en men eenige radiotoestellen in den wa gen vond. Deze is daarop in beslag ge nomen en de chauffeur gearresteerd. By het onderzoek, dat 'hierna werd ingesteld bleek de wasscheryfirma van de 'heele smokkelzaak niets te weten en daarop is de wagen vry gegeven. By vernoor heeft de chauffeur bekend voor wiens rekening hy werkte, waarop zyn opdrachtgever werd aangehouden, die op zyn beurt nieuwe medeplichtigen noemde. Door de Nederlandsche jRyksambtena- ren zyn in Enschede en Almelo vele 'huiszoekingen verricht, waarby voor meerdere bonderden guldens aan smok kelwaar in beslag is genomen en waarby tien personen werden gearresteerd. Autobus reed op een auto. Verschillende lic'htge- waakt oogenblik in het water van een vij vertje naby de woning gevallen en ver dronken. Oude mau van de trap gevallen. Gistermiddag is in een perceel in de Louis Bothastraat in Am sterdam-Oost de 77-jarige I. K. van de trap gevallen en zoo ongelukkig op het hoofd terechtgekomen, dat de dood on- middellyk intrad. Het eerste kievitsei. De landbarbeider G. van Boven heeft Zondagochtend te de Gocksdorp op Texel het eerste kievitsei gevonden. wonden. Zondagavond reed op den Ryksweg naJby (Beesd (Old.) een chauf feur uit Laren, verblind door een tegen ligger in volle vaart tegen een lichtpaal, waardoor de auto eenige malen over den kop sloeg. Men wist den chauffeur uit de wrakstukken te bevryden. De man was ernstig aan Ihet hoofd gewond. Na ver bonden te zyn werd hy per auto naar zyn woonplaats vervoerd. Even later kwam een „wilde 'bus" uit Eindhoven, bestemd ivoor Amsterdam, aan. Eveneens verblind door een tegenligger zag de chauffeur van deze bus de auto niet en reed er in volle vaart tegenop. De om standers stoven uiteen, doch een man uit Beesd, De Vaal geheeten en zyn doch tertje, die zich niet snel genoeg uit de voeten konden maken, werden aangere den. 'De man liep een hersenschudding op. In de vol'le bus was het een con sternatie van belang. Eenige dames raak ten bewusteloos. Een 23-jarige dame, mej. O. uit Eindhoven, was door den schrik haar geheugen kwyt geraakt en moest naar de'neurologische kliniek te Utrecht worden vervoerd. Inmiddels was een monteur van de provinciale electrische maatschappy ge waarschuwd om het licht te herstellen. Toen deze monteur in den lic'htpaal was geklommen raakte hy den onder span ning staande draad aan, waardoor hy van een hoogte van plm. 5 IM. naar be neden viel, doch gelukkig in een hoop zand terecht kwam. Hy kwam er goed af. Door een auto doodgere den. De chauffeur gearres teerd. Zondagmorgen, heeft te Abcoude een aanryding plaats gehad, wélke aan één persoon het leven heeft gekost. Een auto', eigendom van Ir Middelberg en bestuurd door zyn chauffeur, reed met volle vaart, toen hy voor een motor wilde uithalen, op een voor hem rijdenden fiet ser. De wielryder, de 37-jarige 'heer W., uit Utrecht, werd tegen een yzeren hek geslingerd. Dé auto kwam in de langs den weg loopende rivier terecht. De chauffeur kon zich uit den wagen be vryden en op den wal komen. Hulp mocht den wielryder niet meer baten, het slachtoffer moet op slag zyn gedooid. De chauffeur van de auto, die de aan ryding veroorzaakt heeft, is gearresteerd. Een vreeselyke ontdek king. Zaterdagmorgen heeft een be woner van pand 16a in de Slotboomstraat te Rotterdam, die op de tweede verdieping woont, een afschuwelyke ontdekking ge daan. Hy bemerkte, dat de deur, die toegang geeft tot den zolder, openstond. Op de trap, die naar dezen zolder voert, lag het lijk van den bewoner van een zolderkamer den 48-jarigen ongehuwden P. L. De man lag met het hoofd naar 'beneden, dat be kneld zat tusschen de onderste trede en de zymuur. Waarschynlyk heeft 'heit on geval zich aldus voorgedaan, dat de man eerst op den zolder is geweest en daarna, de trap weer afgaande, in het donker ge struikeld is. 'Ketelontploffing ineen ijzerfabriek Zaterdagmiddag is in de lakkerij- en moffelafdeeling van de Veenendaalsche stoomfabrieken voor de yzer-industrie van de Gebr. Van Leeuwen een ketel geëxplodeerd. De 17-jarige v V. uit Ingen was juist bezig den moffelketel te poetsen, toen deiz© door onbekende oor zaak ontplofte. Met brandwonden over dekt werd de jongen opgenomen. Zyn toe stand was' ernstig. Binnen een half uur tijds was men den brand meester. Kind verdronken. Eén tweejarig zoontje van de landbouwersfa milie H. L. te Fynaart is in een onbe- Arroiidissementsrechtbank te Middelburg. Uitspraak van 13 Maart 1939, Oneerlyke concurrentie: N. M. K., 30 jaar, sigarenreiziger te Kloetinge. 1 mnd gev. straf en toewyzing civiele vordering wegens geleden schade ten bedrage van f 14,55 aan G. Wisse te Koudekerk©. Verduistering: E. M. N., 41 jaar, huis vrouw A. de M. te Vogelwaarde, thans in voorarrest. 5 mnd. gev. straf met af trek voorarrest. Faillissementen. Het faillissement van J. L. Schroots, koopman, destyds wonende te Middelburg thans handelende onder den firmanaam v./h. H. Rahbers Go., te Terneuzen, is geëindigd wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslyst. Curator: Mr F. W. Adriaanse, advo caat te Middelburg. Het faillissement van Jan Dingemanse, timmerman en metselaar, wonende te Middelburg, Langeviele 46, is geëindigd wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslyst. Curator: Mr A, H. Kuipers, advocaat te Middelburg. Beëedigid. Ter openbare terechtzitting der arron- dissements-rechtbank te Middelburg is beëedigd als makelaar in hypotheken en assurantiën de heer J. A. de1 Wolff, wo nende te Middelburg. Op vrije voeten gesteld. Dé vijf kooplieden, die in den loop der vorige week te Bergen op Zoom, alwaar zy woonachtig zyn, werden aangehouden, als verdacht van oplichting, en ter be schikking van de Justitie te Middelburg werden gesteld, zy'n thans wederom op vrye voeten gesteld. DE BRAND TE UTRECHT. HET GEHEELE GEBOUW IN PUIN. UTRECHT. Omtrent den brand wordt nader gemeld dat het vuur zoo snel om zich heen greep dat het personeel zich met veel moeite heeft kunnen redden. Niets kon van den inboedel uit het brandende gebouw worden verwijderd. De brandweer rukte met al het be schikbare materieel uit en stond voor een vrywel hopelooze taak. Aan alle kanten werd met water ge worpen, doch aan blusschen viel voor- loopig niet te denken. Het vuur verrichtte snel het vernielen de werk. Spiegelruit na spiegelruit viel kletterend aan stukken. Met een knal stortte het dalk ineen,, daarna begonnen de zyigevels te werken en stortten ook deze ineen. Het geheele perceel is totaal vernield. Het bedryf zal voorloopig worden stil gelegd, daar het geruimen tijd zal duren voordat weer tot den verkoop kan, worden overgegaan. De schade wordt door verzekering ge dekt. Alles is) reddeloos verloren. De söhade wordt voor wat betreft de opgeslagen goederen op ruim f 500.000 geschat. Toen de brand uitbrak, bevonden zich ongeveer 350 personen in het gebouw, waarvan ongeveer 300 leden van het per soneel. Met donderend geraas vielen de zware verwarmingsradiatoren van de hooger ge legen verdiepingen in de keldergewelven. HITLER BLIJFT TE BERLIJN. BERLIJN. De Führer is niet uit Ber lyn vertrokken oan de herdenking van de aansluiting van Oostenrijk by Duitsch land mee te vieren. In politieke kringen neemt men aan, dat dit in verband staat met de gebeurtenissen ta Tsjecho-Sio- wakyle. HITLER 15 OF 16 MAART NAAR WEENEN. BERLIJN. Officieel wordt gemeld, dat de Führer "Woensdag 15 Maart een be zoek zal brengen aan Weenen. Van bet Ministerie voor Propaganda wordt gemeld, dat de reis 16 Maart zal plaats hebben. den de brandweer en de politie gewaar schuwd, dat brand was uitgebroken ten huize van den heer Vergouw, Gortstraat 47, De brandweer spoedde zich zoo spoe dig mogelyk met de magirusspuit er heen, terwijl ook de politie zich er heen begaf. Gelukkig bleek er voor beide geen werk meer te zyn. In de werkplaats achter het huis, staat een kachel, waarop een waschketel had gestaami. By het afnemen daarvan had de echtgenoote van den heer V. een blok hout op de kachel geworpen. Vertmtoedelijk heeft zy de ketel toen niet voldoende boven het gat gezet. Althans is even later toen het hout 'ging branden, de vlam uit de (kachel geslagen en heeft de wandbekleeding vlam doen vatten, terwijl ook een ruit is gesprongen. De huisvrouw, die aan andere werk zaamheden was gegaan, bemerkte geluk kig nog tydig, het vuur. Door haar cor- daat optreden is erger voorkomen. Zij mocht er in slagen het vuur met em mers water te blusschen. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. H. V. A. Ned. Ind. Handelsbank Philips Unilever A. K. U. Amsterd. Rubber Kon. Olie Kon. Boot Scheepv. Unie Déli My. Nederland 1937 Nederland 1938 S. Steel Anaconda Bethl. Steel Cities Serv. Int. Nickel Gont. Oil Shell Kennecott Radio Am. Enka Car Foundry Tidewater Midpetco Rep. Steel Waterworks Gen. Motors vorige koers 442 126 215 143Va 39% 210 3257» 122 113% 232 99 7s 100% 49 23 567a 42 2l7s 11 29a/s 67» 28% 23V« 107s 12 167» 107s 397e heden 434 125 207 140% 38% 207 322 122% 113 232 99% 1007s 477s 227s 547/s 6% 42 217a 10% 285/s 63/s 28% 22% 107s 12 Vs 16Vs 107s 39 De beurs was terughoudend en alge meen lager. Men acht de internationale positie ongunstiger wegens de moeiiykhe den in Tsjecho Slowakye, wat aanleiding gaf tot eenig aanbod met afbrokkelende koersen. Kon. Petroleum was 37a pet., Philips 6 pet. lager. Fokkers, die Zaterdag een flinke stoot naar beneden gingen, open den onveranderd op 330 en konden later tot 340 pet. oploopen. De Rubberaandee- len waren weinig lager; het is bevredi gend dat de voorraden blijven afnemen, thans weer met 967 ton, terwijl het arti kel goed pryshoudend blyft. De Amerikanen waren allen lager en onder de koersen van hedenmorgen, wat hoofdzakelyk te danken aan de loome stemming te Londen. De Beleggingsafdeeling was weinig ver anderd; de rijzing in Brazilianen zette niet door, zoodat de koersen ongeveer aan die van Zaterdag gelyk waren. Amsterdam, 13 Maart, 2.30 u. Berlyn 75.40—75.60. Londen 8.828,84. Parys 4.985.00. Brussel 31.64—31.69. New-York 1,87%—1.88%. Begin van brand. Hedenmorgen omstreeks half tien wer GOES. Huw.-aang.: Pieter Cornells Heb hoer 31 j. jmi. te Kattendyke en Jo hanna Christiana den B-oer, 26 j. jd.; Dïngeniis Bolle 38 j. jm. en Jasperina Boudens, 31 j. jd.; Jakob Albertus Ho gen Esoh 30 j. jm. te Wageningen en Maatje Santina Adriana van de Reepe 22 j. jd. Geboren: Martinus Wilhelmus Jozefus z.v. Arnoldus Nicasius van Bree en Ma ria Ainitonia Berkers. Overleden: Wilhelmina Verplakke, 77 j., wed. van Pieter Sandee. Rotterdam, 13 Maart. Veemiarkt. Aanvoer 617 koeien en ossen, 243 vette (kalveren. 350 schapen en lamineren, 24 nuchtere kalveren, 715 varkens, 15 zuiglainmeren. Prijzen: koeien tot 70, tot 60, 3646, ossen tot 64, tot 58, 36—46, vette kalve ren tot f 1, tot 90, 607Q, schapen 50, 43, 32, lammeren 56, 47, 42, varkens 49, 48, 43, schapen per stuk f 25, f 19, f 17, lamineren per stuk f 22, f 16, f 12. Koeien en ossen aanvoer iets kleiner, handel traag, prijzen als vorige week. Eén prima koe tot 74, een prima os tot 66. Vette kalveren aanvoer iets korter, handel lui, prijshoudend; een prima kalf tot 1,10, 'Schapen en lammeren aanvoer korter, handel tamelyk, pryzen <1© kwal. schapen en lammeren iets duurder, ver der onveranderd. Varkens aanvoer rui mer, handel levendig, pryzen van vorige week moeilytk te handhaven. Eenige klei-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3