DE ZEEDW Levenswijding. ABDIJSIROOP TWEEDE BLAD Elke Lepel helpt Gemengd Nieuws. Uit de Provincie Landbouw. Wat er deze week voorviel. Amice, FEUILLETON ZATERDAG 11 MAART 1939, Nr 138. MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Zoo zal over eenige dagen onze „eerste burger" voor goed onze bijna calamiteuze gemeente verlaten. Dat wij de grena van noodlijdendheid (hè, wat een woord is dat toch eigenlijk) nog niet bereikten is mede te danken aan bet voorzichtig beleid van burgemeester Fernhout, V.n.l. in de eerste jaren van zijn ambts periode is er geschaafd en gesnoeid in de gemeentehuishouding en dit is de geheeie 6-jarige periode volgehouden; de laatste ambtelijke daad in den Raad was ook al weer een vereenvoudiging die op den duur geld in 't laadje houdt (ik bedoel de sa menvoeging van twee gemeentediensten). Dat wij desniettemin bijna calamiteus werden is te wijten aan oorzaken die lig gen ver 'buiten het bereik van Middelburg- sche gemeentebestuurszaken. Op den inwendigen dienst der Gemeente is er de laatste 6 jaren geducht gereorga niseerd en bezuinigd. Om eenige zaken te noemen: de reorga nisatie der politie; de opheffing van het gemeentelijk bewaarsohoolonderwijs, ver laging of intrekking van diverse subsidies zooals b.v. van Stedelijk Muziekkorps, bijz. bewaarscholen e.a. Van de laatste kan gezegd worden, dat bij Fernhouts intrede, deze inrichtingen zidh staande hielden, dank zij een paar solide gemeentelijke kruikken, thans mar- scheert men aardig met als hulpmiddel een stevige stok met zilveren knop. Positief is er ook nog wel wat bereikt. Zie naar onze gemeentelijke bedrijven. De laatste jaren steeds crescendo en momen teel kerngezond. Voorts het brandend vraagstuk der zie kenhuis-exploitatie kwam tot oplossing. Eerst de naaste toekomst zal hier de langzaam rijpende vruchten afwerpen. Dan, eindelijk werd ook de abattoir- kwestie tot een goed -einde gebracht en zal straks op gemeentelijken grond weer voor een kwart millioen worden verwerkt aan bouwmateriaal. Wat dat laatste betreft, wat is er de laatste jaren aan officieele gebouwen be steed en wat zal er nog besteed worden in de allernaaste toekomst. Ik denk aan nieuw- of verbouw van ziekenhuis, S. B. O. A.-s-chool, Ambachts school, P. Z. E. M.-kantoor, abattoir. Aan deze bouwwerken wordt toch meer dan een millioen gulden verwerkt en dat in eenige jaren. Neen, men kan niet zeggen, -dat onze burgervader onze s-tad verlaat als een ka pitein die nog net op 't kantje af van eigen zinkend schip kan stappen. Ons gemeenteschip heeft no-g wel be hoorlijk diepgang, maar de vaart is ver beterd zelfs, en wij zullen zeker nog wel bijtijds een goede haven bereiken, waar dan eens grondig „gedokt" kan worden. Met moed gaan wij verde^ en met be langstelling zien wiji uit naar de „orders" van de „Ree-derij", die ons zeker wel weer een nieuwe Kapitein zal zenden. To-t zoo lang doen we het met een zeer bekwaam stuurman, die daarvan reeds vroeger de bewijzen leverde. Met moed gaan wij verder. Het woord „moed" herinnert mij- aan de eerste magistrale rede van onzen schei denden burgemeester. Zóó zei hij het: „Met goeden moed en met vreugde treed ik to-e op de mij' toe vertrouwde bestuurstaak. Met goeden moed, omdat ik ge-loof, dat al hetgeen, waarvoor ik temidden van den soms verbasterenden gang van zaken geen raad weet, onderworpen is aan de Opper hoogheid van den Almachtigen God, Die Souverein regeert en Die in he-t regeeren van het leven, dat Hij Zelf eenmaal schiep zoowel Zijn recht en wijsheid, als Zijn liefde en goedheid openbaart". Het overlezen ten volle waard en een genot zijn vele van Fernhouts redevoerin gen. 3D -o- HOOFDSTTJK XVII. Verbannen. Zoo gebeurde het, dat Mevrouw Allis- ters belangrijke afspraken tenslotte toch n°g onverwachts moesten worden inge- tr°kken, en de familie-advocaat, die op verzoek van zijn cliënt op den afgespro- i? arriveerde, ontdekte, tot zijn schrik eo> ontsteltenis, dat de belangrijke rasacti©, waarover hij ontboden was, niet afgewikkeld kon worden. Hij was een vriendelijk, oud man en ende Hanni reeds vanaf haar kinderja- en- Zijn hart deed pijn om het eenzame persje, dat nu zoo verlaten achterbleef geheel aangewezen was op vreemde- dhf81?' ^'■oe betreurde hij het, dat zijn asten niet één dag eerder waren ge- opdat de wensch van den heer Al- er, omtrent zijn dochter, Lad kunnen vervuld worden. Helaas, dit noodlottige uitstel beteeken- voor Hanni armoede inplaats van ervloed, en zeer waarschijnlijk zou ze Nu wij weer vlak voor een Gemeente raadsverkiezing staan, zijn de volgende woorden, gesproken in een Raadsvergade ring in 1936, weer actueel: „Het heeft waarde, dat ernstige men- schen, door hun geestverwanten naar den Raad gezonden, gelegenheid hebben om trent algemeen-e lijnen van bestuursbeleid en omtrent datgene wat met het gemeen tebelang, gezien in het licht van de be grooting, samenhangt, hun meening en overtuiging uit te spreken. Men voelt dan eens eenerzijds, welke remmen worden aangelegd en anderzijds, welke aandrijvende krachten er op de ma chine worden tewerk gesteld. Dat alles is goed om elkander eens1 te leeren kennen hier, want men is als de bemanning van een schip, waarbij- over de koers en het vaarwater moet gespro ken worden Het is burgemeester Fern'ho-ut niet ge lukt, -de Middelburgsche Raad van de spreekwoordelijk geworden breedsprakig heid (door ve-len als een ziekte beschouwd, door anderen als een verdienste- aangere kend) te- genezen. Al is er dan o-ok bij de laatste behande ling der Gemeentebegro-oting een verdien stelijk record behaald. Overigens geloof ik niet, dat hij persoonlijk zoon' sterk voor-stander is van het „Pantomine-spel". Van deze plaats de beste wensch en aan Burgervader Fernho-ut bij- 't vertrek na-ar de gemeente, waar men met van-volle^ verwaöhting-klo-ppende-harten uitziet naar een zeer bekwaam en geëerd magistraat. Dat het hem en de zijnon zeer wèl moge gaan in zijn nieuwe woonplaats, wenscht ook STENTOR. De professor en z'n baard. Een van de meest -bekende professoren van de Farijsche Universiteit stond tot n-og toe o.m. bekend -om zijn geweldigen baard. Doch nu loopt hij voor alle kennissen onkenbaar geworden zonder baard -door de wereld. De professor hhd -bezoek gekregen van een collega uit Amerika. Deze collega was zeer nieuwsgierig. Zoo vroeg hij op zekeren avond aan -den professor, hoe deze eigenlijk sliep: met zijn baard hoven o-f onder de -dekens. De professor, moest erkennen, dat hij dat niet wist. Maar toen hij 's avonds in bed lag, wou hij- er eens opletten. En het merkwaardige van het geval was, -dat hij in geen van beide gevallen in slaap kon vallen. De baard boven -de dekens hin derde hem al evgn erg als -de baard on der de dekens. 'Hij draaide van -den eenen kant op den anderen, lag te woelen en had een slapeloozen nacht. Dat beviel hem heelemaal niet en reeds bij het krieken van den morgen sprong hij uit zijn bed, nam een schaar enknipte zijn baard af. Toen nam -hij: zijn scheermes, dat hij al tientallen jaren niet meer gebruikt had en schoor de laatste restjes van zijn baard weg, die hem opeens zoo -lastig geworden was. Toen hij- op de universiteit verscheen, vielen de studenten van stommen ver-ba- zing bijna uit de banken. iGroote juweelendief stal in Denemarken. Een deel van de buit in Rotter dam achterhaald. De Rotter- damsche politie beeft in samenwerking met de D'ee-nsche politie te Rotterdam een de-el van den buit achterhaald afkomstig van een grooten juweelendiefstal het betreft hier een zaak, waarin het gaat om een waarde van tienduizenden guldens welke juweelendiefstal werd gepleegd in Denemarken. Eenigen tijd geleden is in ons land aan gekomen een Deen, die een groote hoeveel heid juweel en bij zich had, als losse stee- nen, ringen, armbanden, enz. enz. Hij be landde al spoedig in Rotterdam, waar bij trachtte de juweelen van de hand te doen, echter niet bij- juweliers, maar bij parti culieren. Voornamelijk zocht de Deen zijn klanten in kleine b-ars. Verscheidene juweelen -heeft- de man verkocht tegen uiteraard abnormaal lage prij-zen. Op een van zijn bezoeken aan de bovenbedoelde bars, kwam -de Deen ook in contact met een s'hipchandler, -die- hem, omdat hiji goed Deen-sch sprak, te Rotler- zelfs het fraaie Strathmore niet kunnen erven en straks zonder een tehuis zijn. Mevrouw Allister was in haar diepen en kostbaren rouw een nog indrukwek kender verschijning dan anders. Ze ont ving den ouden advocaat met een ijzige beleefdheid, op den dag na de bekend making van het testament. De inhoud ervan was geheel naar haar wensch en verlangen uitgevallen en haar sluwe be rekening had niet gefaald, nu zij zou ont vangen wat ze voor haar en haar kinde ren had begeerd. Een sneeuw-wit zakdoekje, afgezet met diep-zwart, lag binnen het bereik van haar hand, maar haar oogen bleven droog en koud, terwijl ze hooghartig vroeg: „Is uw boodschap erg belangrijk, me neer Merton? Ik ben erg bezet vanmor gen". „Ja, zeer belangrijk, Mevrouw', was bet dringend antwoord. „Ik kom om uwe clementie in te roepen voor uwe stief dochter, juffrouw Hanni die bij het be staande testament geen deel ontvangt van haar vaders rijkdom." „Dan pleit u tevergeefs. Ons onderhoud is dan afgeloopen", was het bitse ant woord. „Het testament, zooals u heel goed weet, mijnheer Merton, is- volmaakt rechtsgeldig en kan niet veranderd wor den". „Ja, het testament is ongelukkig genoeg rechtsgeldig", zuchtte de advocaat, „maar dam röndleidde. Deze Rotterdamsche chipchandler was er echter getuige van, dat de Deen trachtte zaken te doen met juweelen. De Rotterdammer stelde zich daarop in verbinding met connecties te Kopenhagen, teneinde te informeeren of deze- zaak wel safe was. Deze connecties hebben op hun beurt contact gezocht met de Deensohe politie en aangezien er in Denemarken een groote juweelendiefstal was gepleegd, begaven eenige vertegenwoordigers van de Kopen- haagsche politie zich naar Rotterdam, al waar zij zich in verbinding stelden met •den justitiedienst van het hoofdbureau van politie. De Deen werd in een hotel aangehou den. Hij1 had eenige juweelen bij zich en al spoedig kon worden vastgesteld, dat deze afkomstig waren van den hierboven gesignaleerden grooten juweelendiefstal in Denemarken gepleegd. De D'een werd naar 'het hoofdbureau van politie overge bracht en opgesloten. De politie is daarna op zoek gegaan naar de reeds verkochte- juweelen. Ver schillende personen werden aan een ver hoor onderworpen en op die manier is een -deel van den buit terug gevonden, of schoon nog het grootste deel zoek is. Met kraoht wordt het onderzoek thans voort- ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Terneuzen. De -Gemeenteraad besloot een verzoek van 290 winkeliers om -de winkelsluiting in den zomer te bepalen op 8 uur namiddag inplaats van 9 uur, nader te bestudeeren. Een verzoek van 200 inwoners van Sluiskil om aldaar een hulpsecretarie te stichten werd met 4 stemmen tegen, voor kennisgeving aangenomen. De 'begrooting voor 1939 bleek -do-o-r Ged. Staten niet te zijn goedgekeurd. Dit college merkte daarbij op, dat moest worden ingevoerd de sdhool-gel-dregelin-g en vo-orts de wegen belasting, als door B. en W. waren voor gesteld, doch d-oor den Raad niet waren aanvaard; verder moest -de bestaande riool-belasting worden ingetrokken. Zoodra U een lepel Abdijsiroop hebt ingenomen voelt U al direct de ver zachtende, slijmoplossende werking. Na elke lepel bemerkt U dat de slijm loskomt, dat Uw hoest minder scherp en minder veelvuldig wordt. Ge zult U prettiger voelen, minder afgemat. Binnen enkele dagen zal Abdijsiroop dien naren hoest verdreven hebben. Deze werking dankt AKKER's Ab dijsiroop aan haar samenstelling uit oude beproefde geneeskruiden, waaraan nu nog is toegevoegd de krachtig hoeststillende stof codeïne. Terecht zegt. men thans dan ook ,,'s-Werelds beste Hoestsiroop'" v Is Eenic, der genees/er. kruiden AKKER 'S vesistèzkte tegen hoesTgrlepN^JPbronchitls, asthma Flacon 90 ct., f 1.50. f2.40, f 4.20. Alom verkrtlgbaar het drukt niet de wenschen van uw over leden echtgenoot betreffende zijn bezittin gen uit, toen hij- stierf. Indien hij- slechts een dag langer geleefd had, zou hij- onge twijfeld een ander testament hebben laten opmaken en zou het tegenwoordige een waardeloos vodje papier geweest zijn". „Hoe weet u dat?" vroeg ze scherp. „Welke gronden hebt u voor zulk een dwaze veronderstelling?" Verscheidene, Mevrouw. Mijn geachte, overleden cliënt ontbood mij- te Strath more den dag vóór zijn dood met de uit drukkelijke bedoeling een testament te la ten maken ten gunste van zijn dochter. Ook heb ik een ruwe schets van het testa ment gevonden, dat hij wilde laten ver lijden, gedateerd op den dag vóór zijn dood." „Laat me het eens zien!" kreet Me vrouw Allister, met een angstschaduw in haar oogen. Maar de oude advocaat vervolgde, alsof hij haar bevelende stem niet had gehoord: „Het bestaande testament, zooals u waarschijnlijk zult weten, is onmiddellijk na uw huwelijk met den heer Allister op gemaakt en toentertijd scheen er, om on bekende redenen, eenige vervreemding te zijn ontstaan tusschen mijn cliënt en zijn dochter. Vandaar, dat hij, terwijl voor u en uw zoon en dochter een ruime bepa ling werd gemaakt, aan zijn eigen kind slechts het geringe vermogen van haar DE PLUIMVEEHOUDERIJ IN ZEELAND. Klachten over de regelenngsmaatregelen. Gistermiddag hield de vereeniging tot bevordering van -de pluimveehouderij in Ze-eland (V. P. Z.) in hotel Centraal te Goes haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer H. A. H a n k e n, spreekt zijn beste wenschen uit voor de In onzen tijd bestaat er vooral groot gevaar, dat wij, wat we „-gewoon" noe men, niet meer opmerken en dat wij het niet waardeeren, -zooals dat toch zou be- hoeren, Dat in ons land de volksverte genwoordiging -over 'het algemeen haar bevoegdheid juist ziet, dat onze regeering in samenwerking met net parlement haar taak 'kan volbrengen en dat zij daarin niet gehinderd wordt dooj; een meerder heid in -de Kamers, we stellen het dik wijls veel te weinig op prijs. We zijn er te weinig dankbaar voor, dat hier te lande, evenals in Engeland, het democra tische staatsbestel dag aan dag toont juist te kunnen functionneeren. Men zie maar eens naar Frankrijk, waar men om de haverklap een crisis heeft, Men lette op Bel-gië, waar het nu moet komen tot Kamer-ontbinding, -dank zij -de starre en onverzettelijke houding van sommige partijgroepeeringen. Het schijnt, -dat men -daar de oogen gesloten heeft Voor de groote gevaren, die in on zen tijd het parlementaire stelsel bedrei gen. Ook de scherpe brief, welken koning Leopold aan zijn eersten minister Pierlot gericht heeft, is een verwijt aan degenen, die het hem onmogelijk maakten „een duurzame regeering" saam te stellen, welke in samenwerking met „een vaste parlementaire meerderheid" de staatsza ken- kan behartigen. En dat geschiedt, zooals de vorst zegt, „op het oogenblik, dat men zich -bovenal zou moeten inspan nen om de eendracht van het land te verstevigen". Aan de -grondwettelijke beginselen van het land wordt door het parlement zelf getornd: ,,-de verantwoordelijkheden wor den verplaatst; de scheiding der machten wordt niet meer geëerbiedigd. Het staats hoofd bevindt zich meermalen in de nood zakelijkheid beslissingen te bekrachtigen, welke bui-ten. hem om genomen- zijn. Deze koninklijke brie-f omvat in enkele, rake woorden -de gehee-le droeve situatie van het Belgische politieke leven. De Engelsc'he regeering heeft de-ze week weer enkele plannen mee-gedee-ld betref fende de versterking der luchtmacht geweldige bedragen zullen hiervoor no-o- dig zijn terwijl zij- ook heeft bekend gemaakt, -dat voorbereidingen worden ge troffen om tijdig 19 divisies naar Frank rijk te verschepen. Fwb ,1: i? dr.'M" ten- gewoon verblijft, aangezien het bexi-g was ingeval van oorlog te lang de eerste -stou ten te moeten opvangen. De Duitsche pers doet erg verwonderd, omdat geen agressieve -Duits^hs bedoelingen tegenover Frankrijk bestaan, noch iets bekend i® van Aanvalsplannen van Frankrijk tegen over Duitschland, In Italië vestigt man er de aandacht op, dat de bewapeningen- van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Yereenigde Sta ten, voortaan openlijk een offensief en uitdagend karakter aannemen. De houding van Engeland wijst er in- tusschen op, dat de internationale toe stand nog altijd gespannen is -en dat de Engelsche regeering op alle gebeurlijk heden voorbereid wil zijn. In het Canadeesche parlement heeft de minister-president Mackenzie King de ietwat verrassende meded-eeling gedaan, dat de internationale toestand de laatste dagen aanmerkelijk is opgehelderd, zoo danig -dat vele zorgen van de Europee- sche minister-s van bu-itenlandsche zaken weg w-eggenom-en. 'Zes weken geleden, zeide hij, was de algemeene toestand in Europa somber. Wij hopen, dat de Canadeesche pre mier in zooverre gelijlk heeft, dat -de spanning wat minder is geworden. Toch zouden we wi'llen wijzen op het Spaan- seho vraagstuk, dat er zek-er niet -gemak kelijker op wordt, naarmate het einde er van nadert. Ook wordt deze week onze aandacht weer naar Midden-Europa getrokken. Duitschland verwijt Engeland, -dat het Oost- en Zuid-Oost-Europa tegen Duitschland in het harnas jaagt. Maar is het niet Duitschland zelf, -dat door de openlijke verkondiging van zijn imperia lisme, een Zoodanige bezorgdheid verwelkt heeft, -dat -de zich bedreigd voelende lan den op de eerste plaats, ouderlingen en wederzijdschen steun zo-eken. Er is in IMiidden- en Zuid-Oost-Europa verzet tegen den Germaanschen Drang nac'h Osten losgekomen. Men zoekt er steun by Engeland en Sovjet-Rusland. De Pools-che (Mini-ster Beek heeft zoo kort na het bezoek van den Italiaan Ciano, besloten binnenkort naar Lon-den te gaan om het contact tusschen Pö'len en Engeland, en daarmede natuurlijk ook met Frankrijk, weer veel nauwer aan te halen. iHet is in de internationale politiek weer buitengewoon bedrijvig I pluimveehouderij in 1939. A-an het verslag van -den secretaris, de heer J. M. S1 e g t, o-ntleenen wij het vol gende: In den algem-eenen toestand van den pluimveestapel in Zeeland kwam weinig verandering. De regeeringsmaatrege-len hebben hun uitwerking niet gemist. De kwaliteit der hoenders verbeterde nog steeds. De eieropbrengst per -dier steeg. Dó hoeveelheid oudere hennen nam niet beduidend toe. Wel is bet aantal jonge hennen 'hooger geworden. Het aantal eie ren zal in 1939 wel hooger zijn dan in 1938. De aanvragen om jonge hennen waren in -het najaar zo-o talrijk, dat niet aan alle verzoeken kon worden voldaan. De pre zen waren dientengevolge hooger dan het vorig jaar. De prijzen der oudere dieren waren nog steeds slecht. De voerprijizen waren iets lager. De eierp-rijzen waren iets: hooger. Het ledental liep terug van 606 tot 576. De secretaris herinnerde verder aan de tot stand ko-ming van de centrale eiervei- ling te Go-es, -dank zij het optreden van den heer Van Asperen Yerve-nne, rijks- pluimveeteeiltoonsulent. De eierveiling van de afd. Zui-d-Beve- land der V. P. 'Z, is stop-gezet en overge daan aan -de Veilingsve-reen. Zuid-B-eve- land. Sedert 17 Mei 1938 worden eiken Dins dag eieren gev-eild. De poging kan als: ge slaagd worden beisc-houwd. De aanvoer neemt den laatsten tijd, ook van buiten Zuid-Beveland, toe en de prijzen zijin 'heel wat beter dan vroeger. Dat in dezen met de belangen -der V. P. Z. voldoende is rekening gehouden en dat alle- bij de overname gemaakte af spraken behoorlijk zijn nagekomen, zou moeder vermaakte. En dit geld is, wat ik u tot mijn spijt moet mededeelen, geheel verloren in een noodlottige belegging, zoodat juffrouw Hanni thans totaal on bedeeld is. Meneer had reeds lang de noodzakelijkheid erkend om een billijke regeling voor zijn dochter te maken, maar hij stelde ongelukkigerwijze zóólang uit, tot het te laat was. Dit stuk vermeldt ech ter duidelijk zijn wenschen ten opzichte van zijn dochter, en indien het slechts onderteekend was geworden, zou het haar in een geheel andere positie, dan waarin ze nu verkeert, gebracht hebben. Ik dacht, dat u gaarne de laatste wensch van uw man zoudt willen uitvoeren, althans eeni- germate, ofschoon het stuk, dat niet wet tig is, geen rechten kan doen gelden." „Laat me het eens zien!" herhaalde Mevrouw Allister, op zeer gestrengen toon. Half tegen zijn zin reikte de advocaat haar het papier over. Ze zag het vluchtig door en een ondoor grondelijke glimlach speelde om haar mond, toen zij zich realiseerde, dat het verlangen van haar gestorven echtgenoot, om het testament te veranderen, haar nu nimmer behoefde te verontrusten. Zij was zeker, geheel zeker voor zich zelf, want het testament, waartoe zij haar echtgenoot had weten te verleiden onder den betooverenden invloed van haar be koring, was het eenige bestaande, het Spr. niet durven beweren. Spr. brengt hulde aan den administra teur -der veiling, -den heer Duvekot, voor zijn vele werkzaamheden en het overwin nen van allerlei moeilijkheden. Verder wordt gewezen op het pullorum- onderzoek der hennen op de vermeerde- ringsbe-drijven en bij de fokkers. Dit was door -de regeering verplichtend gesteld en door de V. P. Z. georganiseerd. De kosten bedroegen vier cent per dier, wat goed koop er was dan bij dierenartsen. Van -de 44 betrokkenen hebben er 32 aan dit col lectieve onderzoek -deelgenomen. De oprichting van de selecteer-cursus kreeg haar beslag. Een zestal personen werd uit de liefhebbers aangewezen, nl.: M. Lindhout Mz. te St Maartensdijk, M. den Hollander te Ctostkapelle, J. Schouls Jao.z. te Zierikzee, I. Me-euwse te Nieuw- dorp, A. 'G. Rottier te Vlissmgen en J. Wisse te -Goes. De heer Van Asperen Vervenne is het niet eens met de uitdrukking over het niet nakomen van gemaakte afspraken door de centrale eierveiling. De leden der V. P. Z. hebben dezelfde rechten als de leden der veiling. De heer SI egt meent, dat er no-g an dere toezeggingen zijn gedaan. De v o o r z i 11 e- r zegt onderzoek toe. Maar Spr. merkt op, dat eerst de finan- cieele resultaten -der eierveiling -dienen te worden afgewacht en de gemaakte: kosten gedekt moeten worden. De secretaris vraagt of het juist is, dat er verandering is gebracht in .ie kosten voor de eierveiling (2 pet. in plaats van 4 p-ct. plus vrachtkosten). De voorzitter zal dit onderzo-eken. De rekening wordt vastgesteld in ont vangst op f 383,45, uitgaaf f 328,87, ba tig saldo f 56,58. echte dat van kracht was. Dit testament zou haar voor schulden maken en voor ellendig tobben behoeden, tot zij wellicht een nieuw voordeelig huwelijk zou heb ben bewerkstelligd. Toch meende zij, was het verstandiger, het zekere voor het onzekere te kiezen, en zou het daarom beter zijn dit onbetee- kenende stuk te vernietigen, opdat het haar in de toekomst niet zou vervloeken om haar harteloosheid. „Zeer interessant, maar geheel waarde loos", zei ze luchtig. „Het kan evengoed vernietigd worden". De advocaat schoot vooruit om het stuk te grijpen, maar ze was hem te vlug af. Het volgend oogenb-lik brandde het niet- geteekende testament lustig in het gloeien de houtvuur, en was spoedig een prooi der vlammen geworden. De heer Merton was sprakeloos van he vige verontwaardiging. Hij had bij zich zelf besloten, dat Hanni in elk geval zou weten, wat de wenschen van haar vader betreffende haar waren geweest, ofschoon ze onmogelijk verwezenlijkt konden wor den. Hij stelde zich reeds voor, hoe hoog zij deze laatste uiting van zijn liefde en zorg jegens haar zo-u opvatten, o-f schoon het alles- waardeloos voor haar zou blijken. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5