Gemengd nieuws Rechtszaken Radioprogramma. EERS Klein- De zenuw* S. G. P. Duitsche critiek op de verhooging van invoerrechten. De zwerftochten van Kees. L. I Duitschland vreest, nog meer benadeeld te worden. De „L o k a 1 a n z e i g e r" publiceerde gisteren een artikel, getiteld: Nederland remt den handel. Verhooging van invoer- rechten voor glas, aardewerk, papier, hou ten voorwerpen, textielwaren, leder en metalen goederen beteekenen volgens het blad een verhooging van 12, 18 en 20 procent. Om te beoordeelen in hoeverre Duitsch land door dezen maatregel wordt getrof fen, zoo schrijft het blad, moet men zich er eerst rekenschap van geven, welke beteekenis de Nederlandsch-Duitsche goe- derenruil heeft. In dit verband werd er op gewezen, dat Nederland een van de belangrijkste klan ten van het Duitsche rijk is. In 1938 stond Nederland in den Duitschen export zelfs op de eerste plaats. Het actief saldo van den Duitschen handel met Neder land werd evenwel voor een groot deel geneutraliseerd door het passief saldo van de Duitsche handelsbalans met de Neder- landsche koloniën. Dit is des te opmerkelijker omdat de activiteit van den Duitschen handel met Nederland en zijn koloniën vóór en ook dadelijk na den oorlog hooger was dan thans. Dat de uitvoer van Duitsche waren naar Nederland sedert enkele maanden gestadig achteruit gaat, komt omdat Ne derland niet voldoende van Duitschland koopt. Waarom koopt het niet voldoende van Duitschland? zoo vraagt de „Lokal- anzeiger". Het antwoord van het blad luidt: Onbevoegde politieke elementen beder ven de handelsbetrekkingen. Tegen deze elementen zou men gemeenschappelijk moeten optreden. (Wordt hier gedoeld op de N.S.B.?) Een tweede oorzaak van den achteruit gang is volgens het blad het handels verdrag, dat geen plaats laat voor een dynamische ontwikkeling. Verder is er nog de kwestie van de Duitsche schul den aan Nederland en bovendien het streven van Nederland naar oen eigen industrie, De contingenteering van den invoer zou aanvankelijk slechts dienen ter bescher ming van de bestaande binnenlandsche industrie, maar heeft ook een aanzienlijke opleving van de eigen industriëele bedrij vigheid bevorderd. Het resultaat van een en ander is, dat het aandeel van Duitschland in den invoer in Nederland van 10 procent in 1928 is ge daald tot 8 procent in 1 9 3 8. Door den nieuwen maatregel, waarmede Nederland ten doel heeft de binnenland sche industrie nog meer dan tot dusver te beschermen, alsmede de werkloosheid te bestrijden, wordt van alle industrie landen, die naar Nederland uitvoeren, in de eerste plaats Duitschland getroffen. De verhoogingen van de inkomende rechten hebben immers betrekking op zoodanige goederen, welke vanouds in hoofdzaak door Duitschland in Neder land werden ingevoerd. Cijfers toonen aan, dat de a.s. verhoo gingen een remmende werking zullen hebben op den Duitschen invoer naar Nederland, terwijl toch anderzijds de nabuurschap, de goede transportmogelijk heden en alle verdere bekende factoren een natuurlijken grondslag voor een in tensieve economische samenwerking tus- schen Duitschland en Nederland bieden. In ongeveer denzelfden geest schrijft de „Frankfurter Zeitung": Nederland zou wel gaarne meer in Duitschland invoeren, maar het vervalt in protectionisme inplaats van dat het verbetering zoekt van den goederenruil. Vroeger kon men nog zeggen, dat de werking van beschermende rechten zeker, de vooruitzichten van export echter on zeker waren. Thans is dit bezwaar ver vallen, aangezien Duitschland een sta biele markt heeft, die zeer veel kan af nemen. Juist de invoer uit Duitschland wordt door de Nederlandsche maatrege len het zwaarst getroffen, hetgeen voor Duitschland van het grootste belang is. Nederland betaalt de groote bescher ming van zijn industrie met slechtere vooruitzichten voor don export van zijn landbouwproducten en dus ook met slechtere vooruitzichten voor zijn schoep- vaart. De sportvliegers Rous en Hymans zijn behouden op Tjililitan geland. De beide aviateurs voor het toestel na aankomst op Indischen bodem. meester er altijd op gericht was, het wel zijn van anderen te bevorderen, en al zijn handelingen getoetst waren aan het onfeilbaar woord des Heeren, richtsnoer voor zijn gansc-he leven. Als blijk van hoogachting en waardee ring voor hun oud-chef werd vervolgens namens alle gemeente-ambtenaren, volon tairs ter secretarie, en een 7-tal oud-vo lontairs, hem en 'Mevrouw een zeer pas send en mooi huldeblijk aangeboden, dat dankbaar werd aanvaard. Een zeer gezellig samenzijn besloot verder den avond. Arnemuiden. Dinsdagavond had alhier de eindles plaats van het tweede jaar van den Landbouwcursus alhier. Aan de volgende cursisten werd door den rijks- landbouwconsulent een diploma uitge reikt. J. Crucq, P. de Visser, 'G. W. v. Belzen, J. Baas, P. Baas, W. J. D'inge- manse, P. J. de Klerk en F. de Dreu, allen te Nieuw- en St. Joosland; P. Du- vekot, D. A. Dijke, J. Scheele, J. Ludik- huize, W. Besuien, P. Dieleman, M. Die- leman, M. de T'roije, A. Go-verse, A. Abra- hamse, allen te Arnemuiden, terwijl de cursist J. de Kraker, reeds in bezit van een diploma was. Cursisten en Land- bouwondèrwijzers werden achtereenvol gens toegesproken door de heeren Droo- gendijk, landbouwconsulent, E. Verlare, voorzitter Commissie van Toe-zicht, C. Franse, voorzitter afdeöling Arnemuiden Z. L. M. en Kleinepier, secretaris Kring Walcheren Z. L. M. Door den heer D. A. Dijke werd na mens -de cursisten een leeslamp en een keurige bloemenmand aan den 1-andbouw- onderwijzer aangeboden. Vrouwenpolder. Dinsdagavond hield de afd. der Z. L. M. alhier haar jaarverga dering, onder voorzitterschap van dhr A. Mesu. Uit het financieel verslag bleek, dat er een batig saldo van f 1.95 was. In de plaats- van dhr W. van Hekken, die bedankte, werd als 'bestuurslid ge kozen dhr M. de Vlieger. RESERVEBEEN IN VOOR RAAD. Bliksem sloeg in kerktoren te Qud-Beijerland. Tijdens een hevig onweer is gisteravond de bliksem ingeslagen in den toren van de Ned. Herv. Kerk te Oud-Beijerland, waardoor brand ontstond. Onmiddellijk werd de plaatselijke brandweer gewaarschuwd en ook die van Rotterdam. Bij het uitbreken van den brand be vond zich niemand in de kerk. 's Avonds zou hier een bidstond voor het gewas worden gehouden, die natuurlijk niet kon doorgaan. D'e brand beeft zich tegen 10 uur aan merkelijk uitgebreid, aangewakkerd door den krachtigen wind. Het vuur woedde hoofdzakelijk in de spits van den 40 me ter boogen toren. Een zware vonkenregen viel omlaag, zoodat de vele nieuwsgieri gen, die den brand gadesloegen, op een aanzienlijken afstand moesten worden ge houden. In den loop van den avond kwam de Rotterdamsche brandweer aan. De spuitgasten konden echter het vuur niet bereiken. D'e brand was tegen middernacht nog niet gebluscht. Toen kwamen bet kruis met bal en haan naar beqeden en sloe gen daarbij door het dak van de consisto riekamer. D'e brandweer bluschte onmid dellijk de brandende stukken. Om bij de vlammen in den toren te kunnen komen, moest tegen wind in wor den gespoten. D'e wind was echter zoo krachtig, dat bet water wegwaaide. Men vreesde, dat de geheele spits ver loren zal gaan. Door den brand lag het dorp geheel rn- der een vonkenregen, maar de brandweer wist elk begin van brand in de kiem te smoren. Trein nam het verkeer de spoor. Gisteravond om vijf minu- Tijdens een wedstrijd in een Engelsch plaatsje, nam één van de fatsbowlers den bal ter hand en bowlde een zeer harden bal. Ongelukki gerwijze kreeg de batsman dezen bal tegen zijn been, dat barstte en totaal versplinterd was. Of er niets aan de hand was, wandelde de batsman naar het paviljoen, verwissel de zijn been met één, dat hij altijd voor reserve bij zich had en zette de innings rus tig voort. De batsman had een houten been. 143. De reizigers vervolgden hun tocht met den boemeltrein door een prachtige om geving. Door nauwe klooven, over wilde bergstroomen en woeste ravijnen ging het voort. Als ze over zoo'n ravijn reden en naar beneden keken, werden ze er haast duizelig van. 144. Soms onderbraken de vrienden hun reis, en gingen wandeltochten maken in de schitterende omgeving van enkele plaatsjes. Ze zwierven langs rotsachtige wegen en door dicht begroeide hosschen. ten voor half tien vertrok van het Gen- I traal Station te Amsterdam een extra- I trein, bestemd voor Enschedé. De trein i reed, doordat de machinist door een on veilig signaal reed, bij post 4 op een ver keerd spoor. In plaats dus naar het Gooi te gaan, boog de trein af naar het Wees- perpoortstation. De overweg bij de Java- straatEerste van Swindenstraat was, doordat geen trein verwacht werd, niet afgesloten. Gelukkig zag de machinist op het laatste oogenblik vóór hij den over weg zou passeeren, dat hij op het verkeer de spoor was. Hij gaf noodsignalen en juist op het laatste nippertje kon een vrouw met een kinderwagen, die nog de spoorbaan wilde oversteken, zich in vei ligheid stellen. Met een kwartier vertraging kon de personentrein de reis vervolgen. De politie stelt naar het gebeurde een onderzoek in. Felle brand te Bernmel. Gisteravond is te Bemmel brand ontslaan in de woning van de familie Janssen. D'oor den feilen wind sloegen de vlammen over op de graanmaalderij van den heer Derksen, welke voor een groot deel af brandde. Een aanzienlijke partij opgesla gen graan en meel ging verloren en wat door het vuur niet werd aangetast, kreeg zware waterschade. Ook de machinerieën hebben ernstig van vuur en water te lij den gehad. Huis en inboedel van d familie Jans sen gingen geheel verloren. D'e oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. Verzekering dokt de schade. VREES VOOR GIFGASSEN OVERDREVEN? Naar professor dr R. H. Bullard van Hobart College te Geneva in den staat New-York, een erkende autoriteit op het gebied van het gifgas-onderzoek, dezer dagen verklaarde, is de uitwerking van den gasoorlog door de propaganda schro melijk overdreven. Uit de statistieken van den wereldoor log is gebleken, dat negen van de tien „ge gaste" soldaten na korten' tijd weer naar het front konden terugkeeren, terwijl dit bij verwondingen door granaatvuur slechts in 50 procent van de gevallen mo gelijk was. Op de vraag, of thans een groote stad door middel van een gasaanval uit de lucht vernietigd zou kunnen worden, ver klaarde de professor, naar de „United Press" meldt, dat een licht gas, zooals bij voorbeeld chloor, niet in staat is, een ge bouw binnen te dringen, welks deuren en vensters gesloten zijn, terwijl het boven dien in weinige uren vervluchtigt. Een zwaar gas daarentegen, zooals mosterdgas, blijft dicht boven den aard bodem hangen en kan de bewoners, die naar de hooger gelegen verdiepingen van de huizen de wijk nemen, niet schaden. Bovendien kunnen de diensten, die daar toe in alle groote Europeesche steden wor den opgericht, een dergelijk gas in korten tijd verwijderen. Professor Bullard wees er tenslotte aan de hand van gegevens, welke hij te zijner beschikking had, op, dat gifgas, in tegen stelling tot het geloof in breede kringen, slechts zeldden blindheid, tuberculose of andere ziekten veroorzaakt. oordeelden de vervangende hechtenisstraf hadden ondergaan. De officier van justitie gaf toe, dat de controle inderdaad wel iets beter had kunnen zijn, maar daarvan mocht ver dachte geen misbruik maken. De door verdachte gepleegde feiten zijn zeer ernstig. De eisch luidde: twee jaar. Verdachte's raadsman drong aan op een clemente straf. De rechtbank zal op 21 Maart vonnis wijzen. Ter terechtzitting der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg is be- eedigd als ambtenaar van den Burgerlij ken Stand der gemeente Borssele de beer M. F. Boogert, secretaris dier gemeente. Door B. van V., 30 jaar, timmerman te IJzendijke, is hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis van den Politie rechter te Middelburg van 21 Februari 1939, waarbij hij wagens „huisvrede- breuk" en „het uitlokken van huisvrede breuk" is veroordeeld tot f25 of 15 d. h. Bcefegelden verduisterd door gevangenis- commies. Wegens verduistering van aan den Staat toekomende gelden heeft voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan een 37-jarige commies, belast met de admi nistratie van de bijzondere strafgevange nis te Scheveningen. Verdachte, die de hem ten laste gelegde feiten volledig be kende, heeft van tot geldboeten veroor deelden verschillende bedragen ontvan gen en zich deze gelden toegeëigend, doch ln de boeken aangeteekend, dat de ver- WALCHERENSCHE HENGSTENSHOW D'e maand Maart is voor de Walcher- scko paardenkweekers een interessante maand. Dan immers konnen de Walcher- sehe bengstenhouders der traditie go- trouw des Donderdags met hun hengsten en dezen netjes getoilletteerd naar do markt te Middelburg, om ze daar aan het oordeel der kweekers te onderwerpen. Deze dagen zijn voor den Walcherschen paardenkweeker belangrijk; immers hij heeft daar een totaal overzicht van dat gene wat er aan mannelijk materiaal wordt getoond. Als we het geheel overzien dan kan Walcheren er prat op gaan, dat het geen enkelen hengst van inferieure kwali teit heeft loopen. Het heeft de beschik king over concourspaarden, vaderpaarden en goede gebruikspaarden. Wanneer we het totaal aantal heng sten (het is eigenlijk te groot voor een be hoorlijke exploitatie) onderverdeelen in rubrieken naar den leeftijd, dan vinden we drie driejarige hengsten t.w. Henk K 1850, door Henk van Kruiningen K 1600, 3e prijs centrale keuring te Goes, groote maat, (daaraan behoeft niets toe gevoegd te worden), welke geroepen is de door zijn vader gevestigden Laam hoog te houden. We vinden dan Julian van den Berg K 1866 door Primèra de Petit d'Engbien K 1500 en Dragon van Melo. Deze Dragon d'Hondzochtzoou moge mo menteel nog een enkele afwijking hebben, het is toch een zware, breede, diepe en grove hengst welke gezien zijn afstam ming (wel een der allerbeste) en zijn en tree op de keuringen als veulen enz. toch wel zeer de aandacht waard is en nog wel een verrassing kan bieden. Bij de 4-jarigen vinden we een tweetal Glaironszoon n.l. Clairon van Hengstdijk K 1816 en Ben van Graauw K 1852, Deze laatste ontwikkelt zich wel zeer in de goede richting en zal bij goede verzorging nog wel meer in de goede richting gaan. Hij is de aandacht, ook door zijn afstam ming, wel waard. Bij de 56-jarigen vinden we het ge weldige vaderpaard Aria's Clairon K 1740, welke op de veulenkeuring „Hip pos" 1938, de aandacht, en terecht, trok door zijni veulen. Verder Moustique K 1853 door Adriaan K 1036, welke zeer in de goede richting is opgegaan en wel een der beste zonen van zijn vader is. Bij de 7-jarigen en oudere hengsten wijzen we eerst op den uitnemenden Des sert van Waarde K 1631 door Certain van Lamswaarde K 14-29 een zijner beste typische en sterk gebouwde zonen. Zijn hooge bekroningen bevestigen, dat ook de respectieve jury's er hoog mede staan en terecht. D'an noemen we verder de typi sche Coureur Clinge K 1566, de idem Fre- derik K 1638, de mooie voshengst Carlo van Alstein K 1685, de zware Floran de Rustique K 1577 en de machtige Sultan van Turkeije K 1672, ook een die de volle aandacht verdient. Men houde bij de keuze der hengsten ten volle rekening met het eigen vrouwe lijk materiaal en vergete niet dat een mer rie met een bepaalde tekortkoming niet mag gepaard worden met een hengst welke dezelfde tekortkoming heeft. Maar men vergete ook niet, dat in de paardenfokkerij rekensommen niet op gaan, daarin is 2 maal 2 niet altijd 4. De Walchersche hengstenhouders zijn op den goeden weg, zij' beschikken over goede tot beste paarden, de fokkers kun nen daaruit wel keuze doen. Mocht men evenwel zijn eischen nog hooger stellen dan is ook daartoe gele genheid, want een tweetal der allerbeste hengsten van Zeeland n.l. de intimidee rend mooie Clairon van Hoek K >1714 en de Certain van Lamswaarde zoon Kovacs van Kruiningen K 1786 met zijn maten, ongeëvenaarde ijzeren en zware beenen en buitengewone gangen zijn, welke even eens op de markt demonstreeren, daar om U in de gelegenheid tot bet verkrij gen van het beste van het beste te ver schaffen. Tot slot vergete men nooit, dat bij te leurstelling in de fokkerij, de merrie veelwerf daaraan schuld heeft. A. DE FEIJTER EIEREN VOOR DUITSCHLAND. D'e verkoopprijzen voor kippeneieren naar Duitschland zijn voor de periode v 710 Maart als volgt vastgesteld: D-ei>- ren f2,15, G f2,30, B f2,35, A f2,43, S f 2,48. De prijs voor eendeneieren boven de 60 kg bedraagt voor genoemde periode f 2,35, van 54 kg tot 60 kg f 2,25, bened 54 kg f2,10. De restitutie bleef onver-iu derd. Na 9 Maart kunnen ook eieren ne -r Düitschland worden geëxporteerd in koe, huisverpakking. Vrijdag 10 Maart 1939. HILVERSUM I, 1875 en 301.5 m. 8.00 VARA, 10.00 VP'RO, 10.20 VARA 12.00 AVRO, 4.00 VA'RA, 7.30 VPRO, 9.0! VARA, 10.40 VPRO, 11.00—12.00 VAI 8.0'0 Gram. (Om 8.16 ber.) 10.00 M genw. 10.20 Orgel. 11.00 Declam. 11 Fantasia. 12.00 AVRO-Amusement- (Om 12.15 Ber.) 12.45 Gram. 1.00 AVI Amusementsorkest, AVRO-girls en sr. (opn.). 1.45 Gram. 2.30 Modepr. 2.50 I Palladians en gram. 4.00 Gram. 4.30 De Ramblers. 5.0'5 Voor de kinderen. 5 Gram. 6.00 „Es-meralda". 6.28 Be> 6.39 Liter, causerie. 6.50 Hammond-orgel. 7 cd VAR A-kalender. 7.05 Causerie „De meente en de volkshuisvesting". 7.23 IV ANP. 7.30 Ber. 7.35 Causerie „Le- waarden in het beden". 8.00 Ned. Kan. - koor en een strijkensemble. 8.30 Cau.-< „Het loven in Indië". 9.00 Fragm. u:' i operette „Les cloches de Corneville", 1 Causerie „Welk dialect werd er ge ken?" 10.30 Ber. 10.40 Avondwij 11.00 Sportreport. 11.30 Jazzmu/ek 11.55—12.00 Gram. HILVERSUM n, 415.5 m. Alg. P-< i.t verzorgd door de NCRV. 8.00 Sehriftl., medit. 8.15 Ber., gram (9.309.45 Gelukw). 10.30 Morgend. I "9 Gram. 11.15 Cello en piano en gram. 12/X) Ber. 12.15 Gram. 12.30 „Quintolia" n gram. 2.00 Gram. 2.30 Chr. Lect. 3.00 Zang met piano en gram 3.50 Gram. .00 Amsterd. Salonorkest en gram. 6.30 f! causerie voor tuinliefh. 7.00 Ber. Lit. causerie. 7.45 Gram. 8.00 Ber, ANP. herh. SOS-ber. 8.15 Arnh. orkestver. en soliste en gram. 9.30 Ber. ANP, ac: ■halfuur. 10.05 Causerie „Gezins- en welij'ksmoeilijkheden". 10.35 Piano en gram. 11.10 Gram. 11.50—12.00 SchiftL TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: weer: te Vlissingen zwaar be wolkt; wind: matig F.-W.; temperatuur 5; minimum hedennacht 3; neerslag afge- loopen etmaal 3. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: aanvankelijk meest matige later zwakke tot matige N.-W. tot N. wind, afwisselende bewol king, weinig of geen regen, koude nacht, weinig verandering in temperatuur over dag. Stand van hedenmiddag 3 u.: V R IJ D A 53e JAA: Uitgave: N. „Luctor et hej Bureaux L a n| Postrekening Bijkantoor M J.J.FANO' Directeur - Hol Dit nummer De heer Wel eigen partij gedf iitieken leider tii laar, heeft dezel een politieke redl Blijkens het v( is hij slecht te ringsbeleid van De zaak staat I De heer WeiJ tief. „Wanneer het 1 bij de a.s. ver en voor de gemeel men op de A.-Rl zal dit ook op drf slag hebben. Als! resultaat van h-f toeneming vanl Staatspartij, dan| der zijn." Dat de heer aan den tijd toeif de Lib. Staatspaif gen van 1937 een| is verklaarbaar. Maar toch del dwaze dingen tel doen aan de verf dat Dr Golijn de| Rome. Wij zullen hej ons volk, omdal gelooft, de positif net verzwakt. Maar wél, alsL ook in Staten en| hebben, die lever Overheid regeert zij zich bij de uj heeft te laten Gods. Laat van d a 11 verkiezingen Mijl- Stand van gistermiddag 3 uur: 76/. Licht op voor fietsers: Vrijdag 0 u. 17 min. Een bijzondere „Times" schreef 1 tikel over: „De ga Hij wees er dal landsche openbar! 'heden van den il ten spijt, kalm bil „Dit blijkt ook uit het feit, dat ken vrijwel onversl Nederlanders heb onder bedwang". Dit is goed gezj Het stil geloofs] tig voorgaan van tige en rust-gever als Golijn is op ol vloed gebleven. Het voortdurend om onrust te stola roering te brengea invloed. In 1937 was heu een overweldigend Golijn, Er is rellen oml bij de komende v| dat de kiezers hul dwang hebben. Voor Mussert zoo hun best doen ming te kweeken, Maar voor wij zoekt verblijdend. Deze twee kunna noemd worden. el is er i| gevolgd wordt een] En merkwaardij hoorlij'k gedrag vl Tonningen in del slechts één blad zf ming wordt genor uier", het orgaan Het incident, week in de Karna meld onder het opl voor de Tweede leden worden uit Dit opschrift is juist. Immers- de zaak-l de Kamer naar al van Minister Gose behandeld. En niet „de N. de Kamer gegooid'! leden had op last Kamergebouw te i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6