DE ZEEUW Levenswijding. TWEEDE BLAD m J-m-MMliWK:. ïWSBZFv Schiphol geen centrale luchthaven jriep? Uitvoering van het rapport-Westhoff. feuilleton een eet* 3p griep. &te Kruis vóórdat krijgt, bp voor* [te Kruis j zijn ge* ondheid. 1 montere loos van cachets kabletten othekers EEST lland: GOES. VAN DONDERDAG 9 MAART 1939, Nr 139. Vermeerdering van werkgelegenheid van overwegende beteekenis. Mededeelingen van Minister Steenberghe. In verband met de opmerkingen die no pens de uitvoering van bet rapport-West hoff gemaakt zijn in bet voorloopig ver slag der Eerste Kamer inzake de begroo- ting van Economische Zaken schrijft mi nister Steen bergbe in de memo rie van antwoord bet volgende: Uitbreiding van den cultuurtecbnischen arbeid vermeerdert uit den aard der zaak op de eerste plaats de werkgelegenheid ten p 1 a t t e 1 a n d e, al zullen ook niet-plattelandscbe werkloozen bij den ar beid plaatsing kunnen vinden. De groo- tere bedrijvigheid op bet platteland zal voorts, naar mag worden verwacht, op de werkgelegenheid in de steden een gunsti- gen terugslag hebben. Zooals de Regee ring bij de behandeling der Rijksbegroo- ting in de Tweede Kamer heeft medege deeld, wordt nagegaan, wat nog meer in het hijzonder tot bestrijding der werkloos heid in de groote steden gedaan kan wor den. Den leden der Eerste Kamer, die aan de verbetering der reeds aanwezige cul tuurgronden de voorkeur gaven hoven den aanmaak van nieuwe cultuurgronden door ontginning van woeste gronden met het oog op de daaraan verbonden groote kosten, zou de minister het volgende wil len antwoorden. In de eerste plaats moge de aandacht erop worden gevestigd, dat het rapport-Westhoff niet alleen het oog heeft op ontginning van nieuwe gronden, doch dat mede in ruime mate aandacht is gewijd aan den arbeid, welke verbete ring, ruilverkaveling en herontginning der bestaande gronden met zich mede zal brengen. Voorts moge ten aanzien van de financieele zijde worden opgemerkt, dat tegenover de kosten van ontginning en in cultuur brengen van 1 ha nieuwen grond staat de waarde, verbonden aan de di recte en indirecte werkverruiming, de versterking onzer economische weerbaar heid, de bevrediging van den landhonger en de uitbreiding van ons cultuurbezit. Of het een en ander in economisch opzicht met elkaar in evenwicht zal zijn is uiteraard, mede gezien de onzekere economische vooruitzichten, niet vast te stellen. Wel staat echter vast, dat de met de uitvoering der werken beoogde verhinde ring' der werkloosheid voor ons geheele maatschappelijk leven van zoodanig over wegende beteekenis is, dat het nemen van risico's en het brengen van bijzondere of fers verantwoord moet worden geacht. Daar de minister zich de moeilijkheden, welke uitbreiding der pro ductie in den landbouw ten gevolge van de uitvoering van het rap port Westhoff zal medebrengen, zeer wel bewust is, zal mede aan bebossching op daarvoor geschikte terreinen ernstige aan dacht worden besteed. Wat de in het voorloopig verslag voor komende passage betreffende de gevolgen van de in het rapport beoogde uitbreiding van het oppervlakte grasland voor de rundveehouderij aangaat, merkt de minis ter op, dat van een vermeerdering van de hoeveelheid grasland met 200.000 ha. geen sprake kan zijn. D'at door de uit breiding van den akkerbouw de inkom sten uit de heffing bij den invoer van gra nen zullen verminderen, zal niet te ver mijden zijn. Hierbij, en tevens ook bij alle andere gevolgen, welke uitvoering van de door de Regeering uit het rapport-Westhoff over genomen voorstellen voor den landbouw zal hebben, moet echter wel worden be dacht, dat deze gevolgen niet plotseling 'uilen optreden, maar dat dit, naar mate de gronden in cultuur worden gebracht, 29) ^o^ frevor had zijn medische studiën met veel succes voortgezet, terwijl hij geregeld vorderingen maakte en hoe langer hoe meer het begeerde doelwit naderde. Maar ztin succes had hem niet bedorven in deze jaren en iedere vacantie kwam hij erug naar de stille pastorie als dezelfde liefhebbende zoon, als dezelfde teere, rouwe vriend gelijk in vroeger dagen. A? had het droeve ongeluk in de 'Pen, dat hem bijna het leven had ge- "ost, geen zwakheid achtergelaten. Daarover verheugde Clive zich in stilte, wanneer hij zich indacht de levenslange vloeging van het bittere berouw, waar- va?. hij nu zoo- genadig verlost was. ,anni's lang gekoesterd verlangen was eindelijk vervuld, want deze twee, uiter- 1 z°o uiteenloopend in alles, waren rouwe vrienden geworden. Er was een ogenblik aangebroken van eerlijke be- entenis, een oogenblik tevens van volle re vergiffenis, waarvan die twee alleen visten en waardoor vriendschapsbanden slechts geleidelijk zal geschieden. Ook thans worden geregeld nieuwe gron den, men denke bijv. aan de Wieringer- meer, in gebruik genomen, zonder dat dit tot merkbare vergrooting der moeilijkhe den in den landbouw aanleiding geeft. D'e minister deelt nog mede, dat zijn departement in samenwerking met het departement van zijn ambtgenoot van So ciale Zaken doende is de verschillende mogelijkheden, welke er zijn om de uit voering van de voorstellen van Westhoff in voor den landbouw zoo gunstig moge lijke hanen te leiden, onder oogen te zien. Dammen. Om het damkampioenschap van Zee land, voorronde groep B, werden te Mid delburg nog de volgende partijen gespeeld met als uitslagen: J. v. Eenennaam-J. Boogaard 20; W. Cijsouw-W. Lente 0—2. Door deze uitslagen 'hebben de heeren J. v. Eenennaam en W. Lente zich in de finale geplaatst met hoogstwaarschijnlijk ook dhr J. Strooband. GOES. Loop der bevolking. Ingekomen: D. J. de Regt en gezin, zon der beroep, 's-H. H.kinderendijk 59, van Wolfaartsdij'k; F. Knopjes, electrisch las- scher, Emmastraat 6, van Den Helder; Wed. Filius-Schrijver, kraamverzorgster, Ooistsingel 168, van Kloetinge; J. A. Kes- selaar, dienstbode, Singelstraat 5, van 's-Gravenpolder; M. Meulpolder, huis houdster, Oude Singel 81, van Kloetinge; S. W. Zandee, huishoudster, Stationsweg 31, van Vlissingen; J. Milhous en gezin, melkknecht, Westsingel 11, v. Kloetinge; D. J. Heijboer en gezin, administrateur, Rimmelandplein 2, van Ned. Indië; L.-J. Elenbaas, opzichter, Kleine Kade 21, van Poortvliet; I. J. G. van Velsen, zonder be roep, Westwal 26, van St Maartensdijk; J. van 't Veer, zonder beroep, M. A. de Ruyterlaan 58, van 's-Heer Arendskerke; J. Wisse, dienstbode, Vosmaerstraat 14, van Kapelle; D. E. Blok, dienstbode, Lan ge Kerkstraat 12, van. Ellewoutsdijk; A. H. de Smidt, bakker, Kreukelmarkt 14, van Krabbendyke; H. Scheffer, winkelbe diende, Rimmelandplein 7, van Zierikzee; D. G. F. v. Zweeden, zonder beroep, Mag- dalenastraat 6, van ÉJundert; J. Lagen dijk en gezin, landbouwer, M. A. de Ruy terlaan 40, van Krabbendijke; B. J. Geer vliet, zonder beroep, Klokstraat 15 boven, van Rotterdam. Vertrokken: G. Kusse, hulp in de huis houding, van Kloetingsche weg 32 naar Zierikzee; G. Vaes, kleermaker, van La^n- ge Vorstsitraat 5 naar Bergen op Zoom; A. Laven, kleermaker, van M. A. de Ruy terlaan 20 naar Wissenkerke; E. A. van der Wiele, dienstbode, van Lange Kerk straat 36a, naar Dinteloord ca.; A. Ovinge en gezin, landbouwingenieur, van Zonne bloemstraat 25 naar Wieringermeer; G. A. van Sabben, schipper, van Koningstr 4 naar Maasbracht: H. Meijaard, zonder beroep, van Groote Markt 40 naar 's-Heer Arendskerke; ,P. So'hier en gezin, van Oude Singel 70, naar 's-Heerenhoek; P. J Bink, dienstbode, van Wijngaardstraat 44, naar Vlissingen; J. de Bad, zonder be roep, van zusterstraat 11 naar Kruinin- ZUID-BE VELAN D Hansweert. Woensdagnamiddag tijdens stormweer kwam de sleepboot „Leen" voor de haven met twee ledige schepen. Bij' het binnenkomen van de haven brak de sleeptros, waardoor het eerste schip de „Marknimpf" op den Oosthavendam werd geslagen. Het schip kon later door de sleepboot worden vlotgesleept en in de haven getrokken, alwaar bleek, dat het schip zware lekkage had bekomen, zoodat het in de vluchthaven omhoog gezet moest worden. Men zal trachten het gat met een noodreparatie te dichten. Toen kwam de sleepboot „Egalité" met de schepen „Mig- na" en „Lya" voor de haven. Ook deze sleeptros brak af, zoodat ook deze sche pen op den havendam terecht kwamen. Later konden ze woiden vlotgesleept en in de haven gebracht. Beiden hebben be langrijke schade bekomen, doch zullen de reis wel kunnen vervolgen. Nieuwdorp. Woensdagavond gaf de G'hr. Zangvereeniging „De Lofstem" haar 17de uitvoering. Directeur dhr J. v. Wes ten. Het programma bevatte deels ge makkelijke, deels moeilijke nummers. Ook het kinderkoor „De Kleine Lofstem" werkte aan deze uitvoering mee; terwijl dJhr Melse 'het orgel bespeelde, zooals we dat van 'hem gewoon zijn. Het koor zong over het geheel genomen beschaafd. Het rhythme liet echter wel eens wat te wem- sc'hen over. Ook dient meer geel op ue fralseering en vooral de ademhaling. Men haalt vaak adem midden in een regel en vlak voor een te zingen 'hooge noot, soms midden in een woord, hetgeen de oor zaak was, dat men, ondanks 'het hooger zetten van de meeste nummers, deto neerde. Bij: het nummertje „Meinacht" was de ei-klank wat te scherp. De alt soliste, mej. v. Boven zong goed, 'doch moet ook meer letten op de ademhaling. „Zomeravond'lied" werd verdienstelijk gezongen. 'Het kinderkoor zong zes num mertjes, waarvan vooral de twee laatste in den smaak vielen. Alle nummers wer den drie-stemmig gezongen. De stemmen waren 'soms wat ruw en onzuiver, waar door de toonhoogte niet op peil bleef. Toch zongen de kleintjes dapper en gaven blijk, van ernstige studie. De eere-voor- zitter, Ds Beukema opende en sloot deze door 'het slechte weer zwak bezochte ver gadering. Schore. Dinsdagavond hield de Ghr. Meisjesvereeniging „Advendo", haar jaarfeest. Ze vierde haar 15-jarig be staan. Ds Postma opende met gebed. De presidente, mej. v. d. Brink-Glerum, sprak een welkomstwoord. Uit het verslag van de secretaresse- penningmeesteresse bleek, dat het leden tal tegen 't vorig jaar lager was. Een samenslpraak en een voordracht oogstten veel succes. Van het hoofdbe stuur der Ghr. Meisjesvereeniging in Ne derland was een passend souvenir ont vangen. Ten slotte werd het in 3 bedrijven be staande tooneelstuk „Als de poorten open gaan" opgevoerd. Vermeld 'kan nog worden, dat de ge maakte kleedingstukken (65 stuks) op de gewone wijze zullen worden verdeeld. Kapelle. Woensdagavond gaf de Zang vereeniging „Zanglust" in de Ned. Herv. Kerk een uitvoering, die alle verwach tingen overtrof, hoewel de opkomst, door het minder gunstige weder matig was. De vereeniging bestaat uit 3 afdeelin- gen met plm. 80 leden; het gemengd koor directeur dhr A. Kousemaker en het Kinder- en Meisjeskoor, directrice Mevr. Beenakker-Koning. Door het gemengd koor werd op bij zonder verdienstelijke wijze een achttal nummers gezongen, vooral Psalm 103 door E. Mobaoh, voor Soli, koor en bege leiding en het koor uit de Schepping door Jos. Haydn, werd op voortreffelijke wijze ten gehoore gebracht. 'Ook 't kin'der- en meisjeskoor trokken bijzonder de aandacht. Het wals een ge not hier naar te luisteren. Dr J. D. Schmidt sprak een openings- en een slotwoord. In zijn slotwoord dankte star. voor al het gebod ene en bepaalde hij zijn gehoor bij het „0 Hoofd bedekt mot wonden". Het was jammer, dat de opkomst niet grooter was. WALCHEREN Oostkapelle. Woensdagavond 'hield de Ring 'Serooskerke van Jongel. Ver. op Geref. Grondslag haar jaarvergadering in de Geref. Kerk. De heer A. Hofland van Naaldwijk hield een referaat over „De jonge Calvinist en 'de Literaire Kunst". 0pr. verdedigde de volgende stellingen: D'aar God zelf niet alleen de Waar heid en 'het eenig Goed, maar ook de Alscho'one is, heeft Hij „ieder ding schoon gemaakt op zijn tijd." De mensch, naar 'Gods beeld gescha pen, verkreeg door algemeene openbaring niet alleen de normen van het Ware en het Goede, maar ook de norm nam hel Schoone, welke laatste het wezenselement van Kunst uitmaakt. 1 P <1111 v... CV; m?4 v' :u Van zijn verblijf in West-Indië is Hr. Ms, „Gelderland" Woensdag te Den Helder teruggekeerd. De aankomst van den oor logsbodem in de haven, waar de Marinekapel ter begroeting aanwezig was. waren gelegd, zoo heilig en sterk, dat slechts de dood ze kon verbreken. Het Londensch seizoen was op zijn heer lijkst en mevrouw Allister stond voor haar spiegel, gereed voor een schitterenden feestavond, met een groote zelfvoldaan heid op haar trotsch gelaat. Haar klee ding was bijzonder kostbaar en rijk, wel ke haar stralende schoonheid nog beter deed uitkomen. Zeldzame juweelen schitterden aan haar hals en armen en op haar zwarte haar rustte een diamant, die ze droeg met de waardigheid van een koningin. Plots werd de deur geopend en trad haar echtgenoot binnen met loomen tred en een verdrietigen blik op zijn vermoeid gelaat. Ze keerde zich veibaasd om en vroeg op gebiedenden toon: „Hoe komt het, dat je nog niet klaar bent, Malcolm? Je be loofde toch mij van avond te zullen ver gezellen". „Ik voel me er niet toe in staat", ant woordde hij vermoeid en liet zich in een gemakkelijke stoel vallen. „Je hebt Syl via tot gezelschap, het beteekent dus niets voor je". „Maar je hebt me zoo vaak alleen ge laten den laatsten tijd", prote&teerde ze met een onvriendelijken trek op haar ge laat. „Het moet de menschen opvallen dat je zoo herhaaldelijk verzuimt je verplich tingen na te komen. Je kunt niet begrij pen, hoe vervelend 'tvoor me is, je voort durend te moeten verontschuldigen". „Je behoeft je niet bezorgd te maken" zei hij onverschillig. „Ik kan dit onge wone en drukke leven niet langer volhou den, daarom geloof ik, dat het verstandig zal zijn morgen maar naar Strathmore te vertrekken, waar een paar rustige weken mij' geheel zullen opknappen". „Maar we hebben nog zoo geweldig veel afspraken", riep ze onrustig, vree- zend dat haar echtgenoot zou verwach ten, dat ze met hem mee zo-u gaan. „Het geeft niets, dan moeten ze maar opgezegd worden", zei hij op beslisten toon. „Dat kan onmogelijk, onmogelijk", kreet ze verontwaardigd. „Ik ben niet van plan ze op te zeggen, om daarmee de schitterende kans te verliezen, die ik voor Sylvia verwacht vóór het einde van het seizoen." „Ik heb niet de minste bedoeling je genot te ontrooven", sprak 'hij' 'koel. „Jij en Syl'via kunnen hier toch blijven en nog een vroolij'ken tijd doorbrengen, als je wenscht. Hanni zal mij wel gaarne ge zelschap willen 'houden. Zij geeft even min om dit pret-leven als ik.'" „Maar waarom moet je nu onze plan nen zoo bemoeilijken, Malcolm, terwille van een dwaze inval?" 'vroeg ze ota zach- teren toon, zich verlicht gevoelend, nu ze begreep, dat haar man er niet op stond, dat ze haar genoegen om hem zou moe ten prijsgeven. „Het zou nutteloos zijn, daarvoor een nadere verklaring te geven," zuchtte hij en stond op om te vertrekken. „Ik zal je i waarschijnlijk niet weer zien, want ik vertrek heel vroeg, voor je nog ontwaakt bent. Vaarwel, ik hoop dat je 'veel ge noegen zult hebben". „Adieu", antwoordde zij luchtig, ter wijl ze zijn toegestoken hand haastig drukte. „Als je beslist weg wilt, moet je maar gaan, vind ik, maar mijns inziens zou je veel beter hier kunnen blijven dan je te verkniezen in Strathmore". Hij antwoordde niet, maar toen 'hij zich wilde verwijderen, hield ze hem te gen met de vraag: „Hoe vind je mijn japon, Malcolm? Je hebt,nog geen enkel woord van waardeering gesproken. Vind je haar niet schitterend?" Hij keek naar de schoone gestalte voor hem met moede en lustelooze oogen en vroeg met een cynische glimlach: „Het is, dunkt me, alweer een nieuwe, niet waar?" „Nu ja, ik kon vanavond toch niet DE MINISTER VAN WATERSTAAT ZAL EEN COMMISSIE INSTELLEN, DIE OP KORTEN TERMIJN ADVIES MOET UITBRENGEN. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Waterstaatsbe- grooting voor 1939 wordt medegedeeld, dat de regeering aan haar voornemen tot het indienen van een wetsontwerp, be- oogende een samengaan van den Staat der Nederlanden en de gemeente Amsterdam met het doel, het luchtvaartterrein Schip hol als nationaal luchtvaarterrein te ex- ploiteeren, niet verder gevolg heeft gege ven. Gelet op de vele stroomingen op het ge bied van de ontwikkeling der luchthavens in het Westen des lands en de wensche- lijkheid om bij het doen van verdere stap pen te beschikken over een zoo veelzijdig mogelijk inzicht in de verschillende on- derdeelen van het vraagstuk, heeft de minister van Waterstaat in overleg met zijn daarbij betrokken ambtgenooten zich voorgenomen, een commissie in te stellen, welke tot taak zal hebben, op korten ter mijn advies over het vraagstuk van een centrale luchthaven uit te brengen. In die commissie zullen de bij deze aangelegen heid betrokken departementen en gemeen ten, alsmede de K.L.M. zijn vertegen woordigd. Het Calvinisme 'heeft een eigen kunst beschouwing. Op grond van Gods Woord leert het, dat door de zonde: a. het on- Schoone met het 'Schoone in de schep ping vermengd is, en b. wij de norm van het Schoone uit de algemeene openbaring niet meer volledig verstaan kunnen, maat daartoe do Bijzondere op ei baring noodig LeLben. De jonge Calvinist, die zich harmo nisch ontwikkelen wil, moet ook de Kunst op de juiste plaats, tijd en wijze beoefe nen, daar op alle levensterrein, ook op het gebied van het aestibetische, het Soli Deo Gloria moet uitkomen. Daar van alle kunsten de literaire kunst de meest op 'den voorgrond treden de is, zal de jonge Calvinist zich hoofd zakelijk tot deze moeten beperken. Omdat de jonge mensch geneigd is zich door den uiterlij'ken vorm der dingen te laten verblinden, moet 'hij goed weten, dat in een literair kunstwerk vorm en inhoud wel te onderscheiden, maar niet te scheiden zijn, omdat de normen van waarheid, goedheid en schoonheid niet te scheiden zijn. Hoewel een groot gedeelte der moderne literatuur buiten het bereik van onze jonge menschen moet blijven, is ihet toc'h soms aan te bevelen, -dat zij in de ge legenheid gesteld worden, pnder goede leiding, zelf bet eventueel Schoone en on- S'cboone bij niet-Christelijke schrijvers te constateeren. Christelijke 'bibliotheeken zouden daartoe werken van Ina Boudier- Bakker, Diet 'Kramer, -enz., eventueel voorzien van een korte recensie, in hun catalogi kunnen o'pnemen. Jeugdvereenigingen, die de geestelijk- zedelijke vorming der jeugd bedoelen, be- hooren onderwerpen over literaire 'kunst in hun werkprogramma op te nemen. Vervolgens werden door hem enkele verzen van Ghr. dic'hterls gedeclameerd. Hierna volgden de verslagen en de 'huishoudelijke werkzaamheden. De 'Op komst was door het slechte weer niet ,rroot. Crijpskerke. Dinsdagavond vereenigden zich ten huize van oud-burgemeester De Keijzer, de ambtenaren van deze ge meente en van de gëmeente Meliskerke, om a''snog van hun oud-chef, alsmede an Mevrouw, afscheid te nemen, aange zien de omstandigheden niet toelieten bij het ontslag als burgemeester op 1 Maart j.l. op meer officieele wijze zulks te doen Namens alle ambtenaren bracht de gen een te-secretaris den afgetreden bur gemeester dank voor al datgene, wat hij gedurende al de jaren voor hen is ge weest, wijzende op de uitstekende ver houding, die tusschen den burgemeester en alle ambtenaren bestond, daarbij her innerend, hoe nimmer eigen eer werd ge zocht, maar het streven van den burge- verschijnen in een japon, die ik al eerder gedragen heb. Vind je haar niet erg mooi?" „Ze is schitterend en zeer kostbaar odk, vermoed ik", merkte hij ernstig op. „Ongetwijfeld zul je hiermede lof in- oogsten van anderen, wier oordeel je meer op iprijis stelt dan de mijne". Het volgend oogenblik was hij vertrok ken en zijn vrouw keerde zich naar den spiegel, om haar kostbaar toilet in orde te maken, met een blik van groote erger nis op haar trotec'h gelaot. Twee dagen later zat Hanni in de lieve, oude studeerkamer te Strathmore. Haar blonde hoofdje rustte tegen haar vader's knie, terwijl ze beiden zacht vertrouwe lijk met elkaar spraken over vele dingen. Langzamerhand en bijna onbewust hadden vader en dochter hun oude be trekkingen van teedere en trouwe 'liefde van vroeger jaren weer opgevat. Hanni kwam tot de ontdekking dat haar vader meer dan ooit haar verzorging noodig 'had, om de 'sombere vlagen van neer slachtigheid, die hem dikwijls bestorm den, te verdrijven. ("Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5