VITVBERIMS DER LANDEflflWCRISISMAATREGELER. jecovJÖl De Eerste Kamer. Uit de Provincie. Afschaffing van de personeele belasting voor motorrijtuigen. De overneming door de bedrijfsgenooten. Graanpolitiek. Distributie blikvleesch. Koudegrond-tuinders. IEDER DIE VEEL IN HUIS ZIT! Het rijtijdenbesluit. 3. Wat is den minister bekend van de moeilijkheden, welke in den laatsten tijd zich bij het vervoer van strookarton, aardappelmeel en dextrine uit de veenko loniën in dit verband voordoen? 4. Is de minister bereid, zoo deloyale concurrentie tusschen de Nederlandsche spoorwegen en het vervoer te water plaats heeft, aan deze concurrentie een einde te maken? EEN VLUCHTELINGENKAMP TE ELSPEET? Barakken voor 3000 personen. Behoudens eenige formeele voorzienin gen staat nu vast, dat op de Veluwe een kamp zal worden ingericht voor Joodsche vluchtelingen en hun gezinnen. Nadat verschillende terreinen bekeken waren, is, naar wij vernemen, in principe overeenstemming bereikt met het gemeen tebestuur van Ermelo. Het betreft hier een terrein van 100 H.A., ongeveer tus schen Vierhouten en Elspeet, waarop in barakken Duitsche Joodsche gezinnen tot een totaal van 3000 perso nen zullen worden ondergebracht. D'e gemeenteraad van Ermelo is tegen Vrijdag a.s. in spoedeischende vergade ring bijeengeroepen, ten einde te beslissen over het voorstel van B. en W. dier ge meente om het terrein in erfpacht uit te geven aan den Staat der Nederlanden. Vereenigt de gemeenteraad zich hier mede dan zal er een wetsontwerp worden ingediend, ten einde de bekrachtiging van de Staten-Generaal op deze voorziening in verband met den vluchtelingenstroom te verkrijgen. RADIOBEDE VAN MINISTER ROMME. De regeeringsperadienst deelt het vol gende mede: De radiorede van den minister van so ciale zaken over het onderwerp: „De or ganisatie der geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van werkloozen ter vervan ging van het z.g. stempelen, welke is aan gekondigd tegen Donderdag 9 Maart a.s., desi avonds te 7.15 uur, kan wegens ver hindering niet doorgaan en is uitgesteld tot Donderdag 16 Maart a.s., des avonds te 7.15 uur. RADIOTELEFOONVERKEER MET NED.-INDIE. Toenemend aantal gesprekken. In Februari 1939 werden met Ned.-In- dië in totaal 784 (verleden jaar 588) ge wone gesprekken gevoerd, waarvan 255 in Nederland en 529 in Indië werden aan gevraagd. Tusschen Indië en andere landen wer den via Nederland 28 (verleden jaar 19) gesprekken gevoerd, n.l. met België 5, Duitschland 8, Frankrijk 2, Groot-Brit- tannië 8, Tsjecho Slowakije 1 en Zwitser land 4. In het radiotelefoonverkeer van Malaya met Groot-Brittannië via Nederland wer den 16 gesprekken gevoerd. In het verkeer tusschen Malaya en Ne derland werd één gesprek gevoerd. VERBOUWING STATION UTRECHT. In April zal waarschijnlijk met de uitvoering begonnen worden. Het verbrande bovengedeelte van het stationsgebouw te Utrcht zal worden op getrokken in dezelfde stijl als het bene dengedeelte, zoodat mede uit architecto nisch oogpunt een behoorlijk geheel zal worden verkregen. Het plan wordt, naar de minister van Waterstaat meedeelt aan de Eerste Kamer in zijn memorie van antwoord over de begrooting van zijn de partement, met spoed uitgewerkt. De schoonheidscommissie heeft haar goedkeuring aan het plan verleend. De bouwvergunning zal met spoed worden aangevraagd, teneinde zoo mogelijk in April met de uitvoering te kunnen begin nen. DE BEGROOTING VAN JUSTITIE. De Eerste Kamer heeft gisteren de Justitiebegrooting behandeld. De heer Van Rappard (Lib.) be toogde, dat men de hoofdlijtnen van een nieuwe organisatie van de politie in een wet moet vastleggen. Wat het toelaten van vluchtelingen be treft, was s;pr. van meening, dat hieTbij de uiterste voorzichtigheid moet worden in acht genomen. Is de regeering imet het geven van toestemming in zeer bijzondere omstandigheden echter niet een beetje te karig? Verder drong spr. er bij" den minister op aan, maatregelen te nemen tegen ex tremistische stroomdngen en] onbetame lijke uitlatingen in pers en vergaderingen. Het na-apen van misselijk buiten- landsoh gedoe rechtvaardigt scherper optreden. Wat een bezoedelaar van spre kers naam in „De Misthoorn" schrijft, is walchelijfc. Hijl betrekt er zelfs het ko ninklijk huis in. In „De Natioraaal-So- ciaList" schrijft de beer Van Ratppard b.v.: „wijl Dnitsohgezinde nazi's". Adolf Hitler wordt als geestelijk leider door hen aanvaard. Spr. illustreerde het een en ander met citaten, waarin o.a. het Nederlandsche volk wordt aangeduid als „volk van Nedermark". Het artikel ein digt met „Heil Hitler". Ook wees de heer Van Rappard op het gedicht „Op ten strijd, voor het Duitsche Nederland". Art. 197 van het Wetboek van Strafrecht kan toch bier van toepassing zajln. Er bestaat toch verstandhouding met een „buiten- landsoh persoon", met bet doel een om wenteling voor te bereiden.. Indien dit artikel niet van toepassing kan zijn, dan dient toch de regeering mat andere middelen op te treden. Dergelijke personen noemt spr. „echte landverra ders". Zoo noodig moet tot verandering van de wet worden overgegaan om te zor gen, dat de uitingen wel onder beleedi- ging van een bepaalde bevolkingsgroep vallen. Ook in „Volk en Vaderland" ko men walgelijke uitingen voor, zoo goed als in „Het Nationale Dagblad", o.a. in verband met Hellevoetsluis. De N.S.B. moést zich schamen om zulke dingen in haar pers op te nemen. De heer Kranenburg (V.D.) drong er op aan dat met de afdoening vam, ver schillende onderwerpen meer spoed zal worden betracht. Volgens Spr. is de minister alleen ac tief ten aanzien van twee onderwerpen, die zijn bijzondere belangstelling hebben, n.l. de echtscheiding en het reóht van vereeniging en vergadering. Met klem wees spr. er op, dat de minister niet moet terugschrikken voor uitbreiding van personeel, indien dit noodig is om ver schillende onderwerpen krachtig aan te pakken, D'e heer Miohiels vanKes- seoich (R.K.) heeft waardeering voor den door den minister verrichten arbeid. De geschiedenis van Oss, de kwestie der wilde bussen, het toelaten van Duitsche vluchtelingen hebben aanleiding gegeven tot ongegronde critiek; bovendien hebben we eindelijk weer eens priincipieele po litiek. Wat betreft de Duitsche vluchtelingen, is den minister ten onrechte verweten, nu eens te veel, dan weer te weinig te hebben gedaan; hij heeft den juisten middenweg gekozen. In vele opzichten,', wetswijziging bur gerlijk recht, enz., heeft de minister zich nog tot voorbereidend werk moeten be palen. Men moet bet beroep van den minister op tijdsgebrek aanvaarden. D'e beer Ia 't Ve 1 d (S.D.) consta teerde, dat men van R.K. zijde bestrijders van dezen minister maar al te gauw van anti-papisme beschuldigt. Aan spr., wiens critiek wordt gedragen door zake lijke motieven, is dit vreemd. De heer V o r r i n k (S.D.) zeide, dank baar te zijn voor het vele, dat voor de vluchtelingen is gedaan. Spr. erkent de groote moeilijkheden, waarvoor de regee ring werd geplaatst en noemde de oor zaak viaiu de massa-vlucht een „afgrijse lijke uittarting van de beschaving". Spr. drong er bij den minister op aan, het onderscheid tusschen legale en ille gale vluchtelingen zoo spoedig mogelijk te liquideeren. Hij wensohte dat de re- geering toelating zal verleunen aan per sonen, van wie aan te nemen is, dat zij in staat zullen zijn te etmigreeren. De heer Van Vessem (N.S.B.) wees op de affaire-Oss, en wilde-bussenkwes- tie, waardoor hij 's ministers gezag miiet versterkt achtte. Spr. memoreerde dat de voorzitter in overweging heeft gegeven niet oveT de kwestie-Oss te spreken. Dit valt moeilijk; een justi'tie-begrooting zon der Oss is als hazepeper zonder haas. De Minister van justitie de heer G o s e 1 i n g, zal vandaag de sprekers beantwoorden. EEN VOORSTEL VAN DE REGEERING TE WACHTEN, Gedeeltelijke compensatie door verhooging met 12V» pCt. van de motorrijtuigen belasting. De Regeering zou aldus zegt minis ter Van Buuren in de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van Waterstaat en het Ver- keersfonds bij het uitwerken van haar belastingplannen overwegen, de perso neele belasting van motorrijtuigen aan zienlijk te verminderen of deze heffing af te schaffen met gelijktijdige invoering van een geringe verhooging van de an dere belastingen, welke op het motor- rijtuigenverkeer drukken. Die overweging heeft er toe geleid, dat in de belastingvoorstellen van den mi nister van Financiën zal worden opge nomen een voorstel tot afschaffing van de personeele belasting naar den grond slag motorrijtuigen, waarbij voor pl.m. 30 pCt. van de opbrengst dier belasting compensatie zal worden gezocht in een verhooging met 21% pCt. van de motor rijtuigenbelasting voor de voor personen vervoer ingerichte motorrijtuigen. Hierbij wordt er op gerekend, dat afschaffing van de personeele belasting voor motor rijtuigen een niet onbelangrijke toene ming van het aantal personenauto's tot gevolg zal hebben, waardoor reeds een aanzienlijk gedeelte van het verlies door vermeerdering van de opbrengst van andere belastingen (motorrijtuigenbelas ting, benzinebelasting en invoerrechten) zal worden gedekt. De toestand van 's Rijks financiën laat een vermindering van de overige lasten, welke op 't motorverkeer drukken, niet toe. Aangezien de motorrijtuigenbelasting over de jaren 1936, 1937 en 1938 resp. f20.933.000, f21.923.000 en f22.996.000 heeft opgebracht, kan de raming voor 1939 ad f23.750.000 niet optimistisch worden ge noemd. In de meening van sommige leden der Kamer, dat een benzinebelasting beter en billijker zou zijn dan een belasting van de motorrijtuigen, omdat laatstgenoemde belasting ook moet worden betaald als het motorrijtuig niet of weinig gebruikt wordt, kan de minister geenszins deelen. Blijkens de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake bet ontwerp van wet tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het landbouw- crisisfonds' voor 1939, geeft de minister ten aanzien van bet doen overnemen der landbouwcris. ismaat- regelen door de bedrijfs- geno oten gaarne de verzekering, dat hij de toepassing van het beginsel, dat al len, die aan een bedrijfsregeling rechten of verplichtingen ontleenen, bij overne ming van zulk een regeling zullen worden betrokken, zal bevorderen. Voorts deelt de minister mede, dat zeer binnenkort door voorzitter en ondervoor zitter van het ooilege van regeeringscom- missarissen met den Nederlandsohen in dustrie- en handelsraad voor land- en tuinbouw een 'bespreking zal worden ge houden over de overneming in het alge meen. Daarnaast bestaat het voornemen, dat met de betrokken organisaties van handel en nijverheid en van den landbouw zal worden overgelegd. Het ligt in de bedoeling, dat bij de overneming der crisismaatregelen deorga- nisaties de bevoegdheid kr ij'gen zelf teelt- en pro ductieregelingen te tref fen, ten einde de produc tie zooveel mogelijk aan de afzetmogelijkheden aan te passen. Op de vragen omtrent de door 'hem te voeren graanpolitiek, kan de minister antwoorden, dat hij voornemens is de huidige politiek in bet algemeen te blijven volgen, zoolang althans de econo mische omstandigheden niet tot wijziging nopen. Hij moge hierbij echter een reser ve maken, n.l. dat deze mededeeling slechts van kracht is, zoolang hem door de commissie, welke op 'het oogenblik de geheele graanpolitiek in onderzoek heeft, nog geen rapport is uitgebracht. Immers de mogelijkheid bestaat, dat de minister na kennisneming van dat rapport net noodzakelijk zou achten in de huidige maatregelen 'ten aanzien van de granen wijziging te brengen. Zooals de regeering reeds meermalen te kennen heeft gegeven, ziet ook zij naast het groote voordeel, dat uitbreiding van de oppervlakte zoowel door de inpoldering van het IJsselmeer, alsook door uitvoering van het z.g. rapport-Westhoff voor de be strijding der werkloosheid en ter tege moetkoming aan den landhonger mede zal brengen, de bezwaren welke daaraan in verband met moeilijkheden voor den afzet van de op de nieuwe gronden voort te brengen landbouwproducten zijn ver bonden. Om deze bezwaren zooveel mogelijk te l ondervangen, zullen de regeeringsinstan- ties, welke met de uitvoering t.z.t. zullen worden belast, in nauwe samenwerking met het departement van den minister ar beiden, opdat waar eenigszins mogelijk, omtrent de bestemming van de in cultuur te brengen landen van te voren aanwij zingen kunnen worden gegeven, welke een zoo economisch mogelijk gebruik waar borgen. De voorriemng der distributie van blikvleesch aan werkloo zen is reeds voor een tijdperk aanzien lijk grooter dan een jaar gewaarborgd. De recente verlaging van den prijs, wel ken de Nederlandsche veehouderijcentrale voor „zouter s" betaalt, was noodza kelijk, omdat een abnormaal groot aan bod van baoonvarkens op den duur de marktverhoudingen nadeelig beïnvloedt. D'at het langer aanhouden der varkens door deze verlaging in de band zon ge werkt worden, vermag de minister niet in te zien. Detoestand van de koude- grondstuinders is bijzonder moeilijk, vooral indien door buitengewone omstandigheden als gedeeltelijke misoogst de bedrijfsuitkomsten slecht zijn. Toch komt bet den minister onjuist voor dit te wijten aan den steun en een onderscheid te maken tusschen koudegrondstuinders en glastuinders. Voor beide catagorieën wordt de steun berekend door een toeslag op basis van den bedongen gemiddelden veilingprijis tot den richtprijs. Hoewei de oogstresultaten van de kou- degrondscultuur wisselvalliger zijn dan van de glascultuur, blijkt uit de totaal aan gevoerde hoeveelheden aan de veilingen, dat de oogsten in verschillende jaren over het algemeen niet ver uiteenloopen. Bij de bepaling der richtprijzen aan de hand van de door belanghebbenden gemaakte kost prijsberekeningen is met een normaal oogstrisico van de koudegrondscultuur 1 voldoende rekening gehouden. Bijzondere mislukkingen kunnen niet in een richtprijs worden gecalculeerd. De steun aan de markt- tuinders wordt afgeleid van de steuntoeslagen op de producten aange voerd aan de veilingen. Het totale steun bedrag voor markttuinders is niet aan een limiet gebonden. D'e jeugdige prinses Margaret Rose van Engeland nam met haar zuster, prinses Elizabeth, deel aan de kinderpartij, welke ten huize van Viscountess Astor te Londen gegeven werd. Prinses Margaret Rose temidden der andere gasten. MIDDELBURG. Vereeniging voor beroepskeuze. Gisteren hield bovenstaande vereeniging baar jaarvergadering onder voorzitter schap van dhr G. Wagenvoorde. Het reeds eerder gepubliceerde jaarverslag van den secretaris, dhr J. Lorier, gaf geen aanlei ding tot opmerking. D'e rekening van den penningmeester, dhr H. W. Naezer, wees aan een eindcij fer van f231,01. Zij begon met een goed slot 1937 van f 126,40 en eindigde met een goed slot van f 107,76. De vergadering herkoos tot bestuurs leden d'hrn J. Broekhuijsen, A. J. W. Mat- thijssen en L. J. van 't Westende. Bij de rondvraag ontspon zich een dis cussie, die gelegenheid bood om nog eens duidelijk het mooie streven van de Vereen, naaar voren te brengen. Dat is bet aan de ouders behulpzaam zijn bij de keuze voor hun kinderen, die aan het begin staan zich een bepaalden levensweg te kiezen. Er zijn verschillend© gevallen, waarbij de raad van bestuur of oommissies uit de leden, gevolgd werd met een voor den be trokkene zeer gunstig resultaat. Men moet echter goed begrijpen, dat de Ver eeniging niet in staat is betrekkingen te geven, doch alleen advies over den te vol gen weg. Ook dit jaar zijn reeds weer enkele gevallen, ook van buiten Walche ren, in behandeling genomen. Voor enkele daarvan is het onderzoek nog gaande. Een adres*. Onder de ingekomen stukken voor den gemeenteraad van a.s. Dinsdag is een adres van een 21-tal werkloozen waarin zij er op wijzen, dat Dr 'Colijn een aanbeve ling heeft doen hooren voor bet bijeen brengen van gelden voor de Joodsche vluchtelingen, waarin hij als bedrag, dat per dag noodig is voor huisvesting, voe ding en kleeding f 1,50 aanneemt. Adres santen wijzen er op, dat dit voor een ge zin van vier personen beteekent f42 per week. Zij vragen door middel van een col lecte of anderszins het mogelijk te maken, dat hen althans een minimum van f 15 per week wordt gegarandeerd. Ook ouderen hebben zon J noodig. Herstel het tekort met JECOVITOL, de beste levertraan. Die verhoogt Uw weerstandsvermogen en Uw energie! En voorkomt I griep èn verkoudheden! BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA In MEI IN WERKING. In de memorie var. antwoord aan de Eerste Kamer nopens het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van hel departement van Waterstaat in 1939, zegt de minister van Waterstaat, dat het rij tijdenbesluit dezer dagen zal worden af gekondigd. Zonder hiermede op de beslissing te dezer zake te willen vooruitloopen, wil de minister in dit verband tooh wel mede- deelen, dat bij de inwerkingtreding om streeks Mei van dit jaar verwacht. VLISSINGEN. Een hertenkamp te Vlissingen,. In zijn vergadering van 27 Januari j.l. besloot de Raad van Vlissingen op voor stel van B. en W. om over te gaan tot stichting van een hertenkamp. De V. V. V. b© Vlissingen heeft zich naar aanleiding van dit besluit in een adres tot Gedeputeerde Staten van Zee land gewend. In dit adres verklaart zij het besluit van den Raad ten zeerste toe te juichen. Zij wijst verder op de beteeke- nis van Vlissingen als badplaats, waar door men mede op het vreemdelingenvu- keer is aangewezen. Wordt er een herten kamp gesticht, iets wat zeer goed rnogehk is en geen groote offers eischt, dan sti muleert men het bezoek aan Vlissingen nog meer. Daarom meent de vereeniging j Gedep. Staten met klem te moeten ver/ - ken hun goodkeuring aan dit Raadslk- sluit te hechten, zoo mogelijk op korten termijn, opdat men spoedig met den leg kan beginnen. GOES. De jeugd en de geestelijke herbewapening. Gisterenavond werd in het Schutten hof een bijeenkomst gehouden, waarin de jeugd van Goes zich zou uitspreken over de idee der geestelijke herbewape ning, naar aanleiding van de rede van H. M. de Koningin. Pl.m. 300 jongelui uit alle kringen had den aan den oproep gehoor gegeven vulden de zaal van Schuttershof. Burgemeester van' Dusseldorp opende de bijeenkomst met een kort woord, waarin hij duidelijk maakte, hoe hij de taak der jeugd zag in verband met eet betere en gelukkiger toekomst voor ons volk. Dhr S. Faber uit Den Haag, die meer dere soortgelijke bijeenkomsten in ver schillende plaatsen van ons land heeft bezocht en geleid, gaf vervolgens een overzicht van de wijze waarop door onder scheidene bevolkingsgroepen was gerea geerd op de idee der geestelijke herbewa pening. Hij feliciteerde Goes met de pri meur, een jeugd- bijeenkomst te heb ben tot stand gebracht. Verschillende jongelui vertelden iets van de wijze, waarop zij dachten, mede te kunnen werken aan een betere samen leving. Daarna werd door enkele ouderen, o.m de heeren Dogge en Beekhuis, nog eens duidelijk de kern van het veelomvatten de vraagstuk belicht, n.l. „Verbeter de wereld, begin bij jezelf", daarbij in het oog houdende Gods geboden, voorname lijk dat der liefde tot Hem en den naaste, de onderwerping van eigen neigingen aan Zijn wil en bedoelingen. Mr van Dusseldorp sprak tenslotte den wensch uit, dat de jongelui de hier uit gesproken ideeën zullen overwegen en in eigen kring verder uitdragen. Met het zingen van het Wilhelmus werd deze mooie avond besloten. ZUID-BEVELAND Driewegen. Woensdagavond kwam b A.R. Kiesvereeniging in vergadering bij een onder leiding van den voorzitter, dhr Aug. Nijsse. Naar aanleiding van 1 Kon. 18 sprak deze een kort openingswoord. 'De beer A. de Lange uit Goes hield een rede, ge titeld: „Waar om 'het gaat". Spr. begon met te zeggen, 'dat het in onzen verwar den tijd vóór alles noodig is de A.R be ginselen door en door te kennen i! oip onze vergaderingen is beginselstud'e noodig. Daarom zijn onze jeugdorganisa ties en A.R.J.A. van zooveel belang. Verder sprak spreker over de taak br Overheid, de Defensie en de werkloos heid. De gebeurtenissen in het buitenlan zijn zoo buitengewoon leerzaam. Onze re geering doet was zij kan. Laten wij on® hoeden voor onbillijke critiek. Ook wij dankbaar voor de aangekondigd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2