De toestand in Spanje. NI Fin. Mij. „Zeelandia" Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Geen geestelijke weerloosheid HET BELGISCHE PARLEMENT ONTBONDEN. De strijd in China. DINSDAG 7 MAART 1939 53e JAARGANG - No. 134 ia. I hedenmorgen en betrokken; Iratuur 7; mi- Jag afgeloopen Buitenland. Een nieuwe republikeinsohe regeering. Het Prinselijk Paar in Zwitserland. Belangrijkste Nieuws. een Automobiel Binnenland. it rate; Gor ier Maale leras 27 j, ;er 25 j. id. wijk, 53 j., (I. C.) ari. lovicus Ja- Godefridus elina Wil- 75 j., echtg. van Ma/- Ddngeman Johanna kind vam Johanna arius Dijlk- i.a. en Vir- id. (I. G.) L0, Marinus fbendijke en 23, Wijnant Lena Schou- [an Zweden reduwe van z. v. Cor- ^n en Geer- 5,v. Cornelis van Bem- ^n kind van an Johanna Plasse, 61 Molhoek; j echtgenoote D. Boo- J. Davidse Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Voretitraat 7 0, doei 'Postrekening 44458 Telefoon 11 en: |jm. (M. G.) L. E. (V. G.) Ilous, 61 j., (M. G.) de Pagter, 5e; J. Steyn, re. (M. C.) adbloed geb. (M. G.) 939. 301.5 m. 10.00 Mor- 1.30 Voor de Imentsorkeat. 3ert. v. Din- Orgel. 12.30 le. 1,00 Orn- Pxnroeporkest 45 D'isco-Va- Kinderhalf- kest. 6,15 De Ber. 7,00 rkoor „Zang les. 8,00 Ber. 8,20 Gram. 10,00 Ra- Is. 11,00 Ber. 's ensemble. KRO-Uitz Ber. 10,00 12,00 Ber. Gram. 2,00 cursus. 4,00 i. 5,00 KRO- fervolg conc. btpr. 7,00 Ber. luwe gemeen- ANP., mede- Iditatie. 9,30 solist. 10,30 lan en zijn or- BERICH1. edanavond tot ir: Jtot zwaar be ltregen, meest reinig veran- lot zwaar be ren, enkele re- |W. tot Z.-W. temperatuur. lag 3 u.: Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA AkoBMSKtotjprüf f 3óe pep i;s®! Weekabonnementen your Msdd«<burg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën id cent psr rsgsï Ingezonden mededeeilngcn 43 tent par engel Kleine Advertentiën Dinsdag# en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting |n 10 u.: 706. Br<: Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Van den Koninklijken oproep tot gees telijke en moreele herbewapening is een droevig imlisbruik gemaakt. Wijl hebben daarop reeds gewezen. Onze „Rotterdammer" die hierop mede de aandacht vestigt, waarschuwt in ver band hiermede, tegen het gevaar van verflauwing der grenzen. „Lofwaardig, aldus dit orgaan, was de reactie, welke zich in breede kringen on- middellijik openbaarde en de Commissa rissen der Koningin in de verschillende provincies stonden daarbij! im de eerste rij. Zijl werden dan ook later tot een be spreking met de Koningin persoonlijk uitgenood-igd. Wij prijzen deze activiteit zeer. D'ooh men 'behoort daarbij! niet te vervallen in de fout, welike de Coiminis- saris der Koningin in de provincie Gro ningen maakte, die zich veroorloofde te zeggen: „De burgerzin is wel aanwezig, maar hij! is nog niet goed wakker, hij uit zich nog maar alleen langs enkele aparte en zorgvuldig gescheiden weggetjes en paadjes, hij doet nog niet, wat hij zou kunnen doen, wanneer een beslist beroep op hem werd gedaan." Kort en goed kwam deze oproep hier op neer: wees nu niet onverdraagzaam, laat ons allen wat geven en nemen, de een duwe zijn „kerk" wat achteruit en de ander zijn politieke organisatie. De verdraagzaamheid, waartoe wij in zulke gevallen worden opgeroepen, be- teekent dit slechts, dat de positieve C'hris- tus-belijiders uitsluitend geven en de vrij zinnigen alleen nemen. De eerbied voor anderer overtuiging spreekt alleen daar uit, dat men over Christelijke beginselen niet spreekt en deze huiten de deur houdt. Dit is in Christelijk Nederland toch wel een zonderlinge situatie. Wanneer 't omgekeerde gebeurde, zou het veel meer verklaarbaar zijn; doch wanneer een or thodox geloovig burgemeester een comité voor ophouw stichtte en daarbij verklaar de, dat zijn geloofsovertuiging behoorde te praedomineeren en richtsnoer te zijn, dan zou men van vrijzinnige zijde daar tegen heftig protesteeren. Maar met welk reoht vergt men van ons dam wel ver doezeling van -beginselen en verflauwing van de grenzen? Zóó gaat het niet. Uit Padang kwam dezer dagen een verrassende tijding. Daar is een comité gesticht voor de gees telijke en moreele herbewapening. Alle 'Plaaiselijlk beschikbare richtingen zijn er in vertegenwoordigd. Een roomsch-ka- tholiek heeft broederlijk plaats genomen naast een vrijmetselaar en de jood ont breekt er evenmin als de nationaal-so cialist. Dat lijkt heel mooi. De >roode pers voegde er echter niet ten onrechte aan toe, dat dit wel eenigszinis lijkt op de stichting van een duizendjarig vrederijk, doch dat; het wel op een ontgoocheling zal uitloopen. Want, zegt het blad naar waarheid: „er zijn nu eenmaal in onze mensohelijlke samenleving beginselen, die, uit hoofde van hun innerlijk© tegenstel ling), onverzoenlijk blijlven. Recht staat -te genover onrecht, goed tegenover kwaad, licht tegenover duisternis. Aan deze keu ze ontkomt niemand. Wie deze keuze schuwt, onttrekt zich aan een hooge plicht. Wat te Padang gebeurt, is geen moreele -en geestelijke herbewapening. Het is moreele en geestelijke verwarring, lerval en geen opbouw!" Wij moeten dit oordeel onderschrijven. Verflauwing der grenzen en verdoe zeling van beginselen brengen geen vre de. Geen samenbinding met verlooche ning en uitbanning van beginselen. Wat dan? Is dan elke samenwerking onmogelijk? Hebben we dan geen waaT- oeerin-g voor de activiteit, welke zich al om openbaart en loven we niet het in.it.ia- hef van mannen, die daarbij een voor aanstaande plaats innemen? Het tegendeel is het geval; we durven act in volle oprechtheid getuigen. We terzetten ons allen tegen de nieuwe po gingen, welke thans weer gedaan worden de Christelijk© levensovertuiging als onbruikbaar af te wijzen. Voot elk reëel Dan, hetzij verdediging onzer nationale onafhankelijkheid of krachtige be^trij- mug -der werkloosheid z-ijtn wij' tot sa menwerking bereid, maar dan moet dit rennen zonder een offer der beginselen altaar der z.g. verdraagzaamheid i.i: meenen het woord der Koningin met slechter begrepen te hebben -dan an- 6ren en 'het bevreemdt ons, -dat menig een wel het algemeen karakter der rede verstaan heeft, doch aan de per soonlijke belijdenisi geen aandacht schenkt. Eln toch is dat voor ons 'het voornaam ste. Wil mien zelfzucht overwinnen en naastenliefde beoefenen, dan moet daar aan voorafgaan „Christus voor alle s". Wij nemen dit waarschuwend woord met instemming over. Wat velen nog wel met een 'beroep op het Koninklijk woord 'beoogen, is in den grond niet anders dan geestelijke ontwapening, geestelijke weer loosheid. Het is jammer, dat deze dingen gezegd moeten worden. Maar hier mag niet wor den gezwegen. Te groote belangen staan hier op het spel. OP 2 APRIL NIEUWE VERKIEZINGEN De Belgische regeering heeft, na de beide laatste dagen te hebben gewijd aan het zoeken van ele menten voor een oplos sing van de tegenwoordige po litieke moeilijkheden, met a 1- gemeene stemmen het besluit genomen, dat het noodzakelijk was, den koning voor te stellen de kamers te ontbinden. De koning heeft het ontbin dingsdecreet onderteekend. Zijne Majesteit heeft verklaard, dat hij het ontslag der regeering niet aanvaard de. De regeering Pierlot zal dus tot de verkiezingen in functie blijven. De ver kiezingen zullen op 2 April worden ge houden. Kening Leopold maant tot eendracht. Koning Leopold heeft een uitvoerig en markant schrijven aan minister-president Pierlot gericht. De koning begint met te constateeren, dat hij het decreet inzake ontbinding van het parlement heeft moeten onderteeke nen op het oogenblik, dat het land meer dan ooit behoefte had aan eendracht, om het te verstevigen en ernst, om het goed te rgeeren. Het is echter in den loop der laatste tijden onmogelijk ge bleken, een vaste regeering aan het be wind te hebben. Er was dan geen andere uitweg meer dan een beroep te doen op de natie. Het land werd in dien toestand ge bracht, zoo gaat de koning voort, door politieke dwalingen en vergissingen van den laatsten tijd. Met spijt moet gecon stateerd worden, dat de grondwettelijke beginselen meer en meer verplaatst wer den. De uitvoerende en de wetgevende machten wisten niet altijd de juiste schei dingslijnen te trekken en meer dan eens werden den grondwettelijken souverein beslissingen ter bekrachtiging voorgelegd, waarover hij niet altijd naar behooren was ingelicht. Het staatshoofd kan op deze wijze niet langer de rol spelen, die hem door de grondwet wordt voorgeschreven en de kroon komt hierdoor in het gedrang. Ook ik heb bij mijn troonsbestijging gezworen, de grondwet te doen eerbiedi gen. Dien eed wil ik trouw blijven. Vervolgens roept de koning zijn mede burgers op, om het binnenlandsch even wicht te handhaven, om hartelijk en loyaal met elkaar samen te werken en om ook saamhoorig te zijn ten opzichte van de problemen van internationale politiek, die een nabije toekomst zal stellen. De Belgen moeten indachtig blijven, wat tijdens den oorlog de soldaten van koning Albert voor het land hebben ge daan. Het lot van België ligt in de han den van België, zelf. NEGRIN EN DEL VAYO NAAR FRANKRIJK GEVLUCHT. Union Radio Madrid meldt de vorming van een regeering van nationale verde diging onder voorzitterschap van gene raal Miaja. Negrin en Del Vayo zijn met hun par ticuliere secretarissen in een Spaansch luchtipostvliegtuig om 17.30 aangekomen op het vliegveld Francazal bijl Toulouse. Zij1 begaven zich per auto naar Toulouse, waar zijl hun intrek namen in een hotel. Waarschijnlijk zal notg een tweede vliegtuig aankomen met oog andere leden van de vroegere regeering-Negrin. Te oordeelen naar de uit latingen van versoheiden leden van den nationalen verdedigimgsraad is de nieuwe regeering geens zins afkeerig vu het sluiten van vrede met Franco. Dit is ook de meening in de kringen van Franco te Burgos; men kenschetste daar de situatie aldus: de balans heeft thans de neiging door te slaan in de richting van een ordelijke overgave. Im Madrid is het op verschillende plaatsen tot botsingen tusschen de verte genwoordigers der openbare orde en de communisten gekomen. Verscheidene personen werden gewond. Havas meldt uit Madrid dat aldaar volkomen Ikalmte heerscht. De toestand is normaal. Barrio, voorzitter der Cortes, die op het oogenblik te Parijs verblijft, heeft een vertegenwoordiger van Havas medege deeld, dat hiji het volkomen eens is met den Verdedigingsraad te Madrid. Hij verheelde niet zijin voldoening over den terugkeer van Miaja te Madrid en zeide: „Dat is een man, die zich met Franco kan verstaan om den vrede in Sipanje te herstellen. Ik heb Azana dat verschei dene malen gezegd." Wat de opzienbarende gebeurtenissen betreft, welke zioh Zondag hebben afge speeld te Cartagena, de groote vlootba- sis van het republikeinsche Spanje en een van de fraaiste havens der Middel- landsohe Zee, wordt nog gemeld: Franco's „vijfde colonne", bestaande uit militairen en burgers, die in het ge heim (met den Caudillo sympathiseeren, organiseerden bet verzet. Bij' verrassing maakten zijl zioh meester van het garni zoen, bezetten het radiostation en riepen de hulp in van nationalistische oorlogs schepen uit Majorca, Barcelona en Ca- dix. De opstand mislukte evenwel en in den namid dag moesten de nationa listen zich overgeven na bloedige straat gevechten met geweren en mitrail leurs. De nationalistische agenten te Gibral tar beweren echter, dat de republikein sche vloot, bestaande uit drie kruisers, veertien destroyers en vijf onderzeeërs, zich genoodzaakt heeft gezien de haven te verlaten. Dit laatste schijnt bevestigd te worden door het volgende Havas-telegraim uit Algiers:. „De Stpaamsche republikeinsche vloot is hedenmorgen gezien ter hoogte van Algiers. Zij bestond uit elf eenheden, waarvan de drie voornaamste schepen i kruisers schenen te zijra. Zij voer onder vollen stoom. Aangezien Bizerte de eeni- ge haven van. Noord-Afrika is, waar oor logsschepen worden toegelaten om ont wapend te worden, hetgeen den Span jaarden niet onbekend is, denkt men, dat de vloot koers zet naar Bizerte." Bij Hankau wordt fel gestreden. Volgens Chineesche berichten wordt thans in midden-Heipei, ten Oosten van de rivier Han, op 200 K.M ten Westen van Hankau, tusschen de Chineesche en Japansche troepen de hevigste strijd van dit jaar gevoerd. De Japansche aanvallen worden met vliegtuigen gesteund. De slag woedt reeds tien dagen. D'e Chineezen beweren de vastberaden pogingen der Japanneezen om de rivier over te steken, te hebben doen mislukken. Het aantal dooden en gewonden zou aan beide zijden gelijk zijn en in het ge heel 6000 bedragen. Verklaard wordt, dat beide partijen met spoed versterkingen naar dit front zen den. DE MINISTER-PRESIDENT VAN ROEMENIë OVERLEDEN. D'e patriarch en minister-president van Roemenië, Miron Christea is gisteravond te Cannes overleden in den ouderdom van 71 jaar. De koning heeft Armand Calinescu nu benoemd tot voorzitter van den Minister raad, in opvolging van Miron Christea. De nieuwe minister-president was vice- minister-president. BRITSCHE VOORSTELLEN VOOR PALESTINA. Een geheime Joodsche zender. In de Zaterdag gehouden conferentie tusschen de Britsche regeering en het Arabische comité heeft de Britsche regee ring voorstellen gedaan voor de regeering van Palestina gedurende de overgangs periode. Van gezaghebbende zijde verneemt Ongemotlveere Engelsche geruchten over een gevaarlijken ski-tocht. Het schoon© weer in Grindelwald is verdwenen; een stroomende regen heeft alle plannen van de Prinses en den Prins en hun gezelschap in de war gestuurd. Tot den 16den of 17den Maart zullen bei den nog in Grindelwald blijven; dan is de wintersP'Ortvreugde voorhij. Engelsche bladen wisten gisteren te melden, dat Z. K. H. Prins Bernnard op een skitocht in de omgeving van Grin delwald in ernstig gevaar zou hebben verkeerd. De correspondent van de Maasbo de te Genève heeft deze 'berichten eoh- ter op besliste wijlze tegengesproken. Hij! telefoneerde namelijk het volgende: „Engelsche collega's ontvingen uit Londen het bericht, dat daar geruchten werden verspreid dat Z. K. H. Prins Bernhard Zondag op een skitocht van het IJsmeer naar Grindelwald ini ernstig levensgevaar zou hebben verkeerd en slechts met moeite door zijin gidsen zou zijln gered. Op grond van inlichtingen, die wij' per soonlijk hij de gidsen van Z. K. H. te Grindelwald hebben ingewonnen, kunnen wij deze geruchten beslist tegenspreken. De skitocht van Prins Bernhard van het IJsmeer naar Grindelwald, welke Zondag heeft plaats gevonden, heeft gee nerlei gevaarlijk incident opgeleverd. 'Door het plotseling ingetreden regen weer heeft de tocht alleen noodzakelij kerwijze, juist om redenen van voorzich tigheid, veel langer geduurd dan voor zien was. De late terugkeer van Prins Bernhard met zijn gids Steuri heeft wellicht in Grindelwald aanleiding gegeven tot on rustbarende geruchten, die ook hun weg naar Londen hebben gevonden, doch men verzekerde ons, dat er hoegenaamd niets op den tocht is gebeurd, dat ©enigen ge- rechtvaardigden grond voor deze geruch ten zou 'hebben kunimen opleveren". Reuter, dat deze voorstellen de verdeeling van Palestina in twee of meer kantons behelzen, alsmede de instelling van een wetgevend lichaam, bestaande uit een Lagerhuis, waarin de Arabieren en Joden ten naastebij in de tegenwoordige ver houding der bevolking vertegenwoordigd zouden zijn, en een Hoogerhuis, dat op soortgelijke wijze zou zijn samengesteld. In het Lagerhuis zouden besluiten wor den genomen door de meerderheid, ter wijl in het Hoogerhuis de Arabieren en Joden afzonderlijk zouden stemmen. De overgangsperiode zou afloopen, zoo dra de toestand zoover verbeterd is, dat de beide bevolkingsdeelen kunnen samen- I werken in het belang van het welzijn van het land. Zondag heeft in Palestina een geheime radiozender in het Hebreeuwsch een op roep gepubliceerd. De uitzenders hebben de verantwoorde lijkheid op zich genomen voor alle ter reur in de afgeloopen week. De Joodsche bevolking wordt aangespoord zich te ver zetten tegen iedere oplossing van het Palestijnsche vraagstuk, in strijd met de Joodsche verlangens. De politie heeft den bezitters van radio toestellen verboden naar de uitzendin gen te luisteren. Britsche troepen hebben bij een onder zoek in het heuvelachtige gebied bij Toel- karem een hoeveelheid smokkelwaar in beslag genomen. Men meent het hoofd kwartier der Arabische terroristen bezet te hebben. Tot de contrabande behooren negen geweren, 2000 patronen, 200 staafjes ge- ligniet, 200 slaghoedjes, een groot aantal Britsche uniformen, welke door de ter roristen werden gedragen. De troepen zijn ook slaags geweest bij Hebron, waar twee Arabieren werden gedood en, naar men gelooft, eenige an deren werden gewond. TREINONGELUK IN DUITSCHLAND. Op het traject KarlsbadJohanngeor- genstadt zijn drie zwaargeladen wagons van een goederentrein losgeraakt en op een steil hellend spoorbaangedeelte tegen een achterop-rijdenden personentrein ge reden. Veertig personen werden licht, vijf zwaar gewond. GANDHI ZOU HEDEN MET VASTEN OPHOUDEN. Bulabhai Desai, de leider van de oppo sitie van de Wetgevende Vergadering zou gisterenmiddag een onderhoud hebben met den onderkoning Lord Linlithgow in verband met het geschil met den 'heer- scher van Rajkot. Gandhi zou dus waar- Binnenland. D'e Ministers Colijn en Steenberghe naar New-York. Aalsmeersche bloemen voor Egypte. Het Prinselijk paar in Zwitserland. Buitenland. Het Belgische parlement ontbonden. Weer hevige gevechten in China. GE* r\ beschikbaar voor U den aankoop van op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt Inlichtingen. Z.Eïxc. minister mr J. A. de Wilde heeft Maandag zijn werkzaamheden op het Departement van Financiën hervat. De begroeting door den portier. schijnlijk gisteren ophouden met vasten. D'e bloeddruk van Gandhi is van 168 tot 180 gestegen. Zijn gewicht is met twee pond afgenomen. Naar het laatste bulletin meldt, neemt Gandhi's uitputting toe; wegens duizelig heid kon hij niet in bed opzitten. Reuter meldt later, dat aan Gandhi een document is overhandigd, dat vermoede- lijk afkomstig is van den onderkoning. Er zijn thans aanduidingen, dat men bin- I nenkort een regeling van het conflict tus schen den Mahatma en Thakore Saheb mag verwachten. Korte Berichten. i Gisteren zijn de Britsche thuisvloot en de Middellandsche Zeevloot uitgeva ren voor bet houden van manoeuvres in den Atlantiscben Oceaan. Goering is met zijn echtgenoote gis termorgen om 11 u. met een specialen trein in San Remo aangekomen. DE MUNITIEFABRIEK TE TILBURG. Werkgelegenheid voor circa 300 man. Binnenkort zal, zooals gemeld de firma W. A. M. Valkenburg te Tilburg, die al daar een handel in wapens, ammunitie en jaohtartikelen heeft, zelf de fabricage van jaebtmunitie ter band gaan nemen. Hier toe zal een fabriek worden gebouwd, die, wanneer de afdeelingen daarvan in wer king zijn, een belangrijke werkgelegenheid voor Tilburg beteekent. D'e fabriek zal het eerste jaar beginnen met het fabriceeren van jachthuizen en onderdeelen daarvan, de slaghoedjes, zoo als men weet bet ontstekingsmiddel voor het ontbranden van het kruit, het rook- looze kruit en de proppen, alsmede bet samenstellen van jachtpatronen uit deze onderdeelen. Daarna hoopt men de werk zaamheden uit te 'breiden met de fabri catie van alle metaalpatronen, zooals b.v. revolverpatronen, pistooljpatronen, ammu nitie voor de grofwildjacht en de slaoht- patronen voor bet dooden van slachtvee. Wanneer al deze afdeelingen op volle kraobt werken, denkt men ongeveer 300 man werk te kunnen verschaffen. Bij deze fabriek behoort voorts een che- miseh-technisoh laboratorium, waarin proeven zullen worden genomen, o.a. het meten van de gasdruken, die bij het af-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1