I BISSHAG Een vaste grondslag. N.V. Hendrikse C= Bank Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. 'sHEERENLOO. ZATERDAG 4 MAART 1939 53e JAARGANG - No. 132 Bi] een gevatte koude. Buitenland. De eerste D.C. 4 in April naar ons land. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. 31/2% Obligatieleening Uit de Provincie. MIDDELBURG. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kv»rtaal Weeka bof;nementen vf>jr AaSUc;, Jurg Goes en Vilsslngen i 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wat bet kompas is voor den zeeman, dat zijn de beginselen waaruit bij leeft voor den mensch. Wanneer bet kompas niet deugt, dan zal de stuurman de gewenschte baven niet bereiken. Wanneer de beginselen waaruit men leeft niet betrouwbaar zijn, dan zal bet niet gelukken in bet maatschappelijke en staatkundige leven den weg te vinden en onder alle omstandigheden koers te hou den. Wat dit betreft verkeert de Anti-revo lutionaire partij in gunstige omstandig heden. Zij houdt zich voor haar optreden aan het Woord van God. Ook op staatkundig terrein belijdt zij de eeuwige beginselen, die ons in Gods Woord zijn gegeven. Dat geeft haar ongemeene vastheid. De omstandigheden verande ren van oogenblik tot oogenblik ook in het politieke leven en de stand der partij en is telkens weer een andere. Groen van Prinsterer had zijn groo- ten strijd te strijden tegen het Liberalis me, een strijd die onder leiding van man nen als Kuyper en Lohman werd voort gezet en die voor het Liberalisme met een volkomen nederlaag is geëindigd. Door bun vasthouden aan God3 Woord dat zij beschouwden als een lamp voor hun voet en een licht voor hun politieke pad, hadden zij de kracht om de aanval len van hen, voor wie de menschelijke Rede het een en het al was, te weerstaan. Later heeft zich het Socialisme op den voorgrond gedrongen. En terwijl de partijen, die het Woord van God verwerpen daartegen geen af doend verweer hadden, kon de Antirevo lutionaire partiji blijven die zij was en kon zij ook hier stellen tegenover de beginse len der revolutie, het Evangelie. (De strijd werd op een ander plan ge voerd, maar telkens weer bleek, dat het in principe dezelfde strijd was, die werd beheerscht door de vraag: vóór of tegen den 'Christus. In onze dagen zijn weer andere mach ten opgekomen. Het Nationaal-Socialism© tracht nu ons volk te beheersohen. En boe groot de uiterlijke verschillen ook mogen zijn, wij zien het merkwaar dige verschijnsel, dat duizenden vrijzin nigen van diverse schakeering zich scha ren achter het vaandel van de N. S. B. Het nationaal-socialisme heeft ook in ons land zijn tienduizenden verslagen. Maar tot zijn spijt moet het ervaren, dat het niet dan bij, hooge uitzondering gelukt is in de kringen van hen, die de Antire volutionaire beginselen aanhangen, pro selieten te maken. Hoezeer zij, zich ook in duizend boch ten wringen om den schoonen schijn te redden, zoodra ze ook maar beginnen met hunne beginselen te formuleeren, wordt het duidelijk, dat ook deze beweging staat op revolutionairen bodem, dat zij tegen over de these van Gods Woord stelt de anti-these van den mensch. En zoolang de Antirevolutionaire partij vasthoudt aan haar beginsel, heeft zij de kracht om ook deze beweging te weer staan. Wie voor het staatkundige leven Gods Woord terzijde stelt, heeft geen steunpunt, Hij wordt de ervaring leert het eiken dag, hier en in andere, landen heen en weer geslingerd als een schip zonder roer in den storm. Beginselen heeft Prof. den Hartogh gezegd zijn maar niet dorre formulee ringen of doode abstracties. Het zijn leven de krachten, die, uit wélke bron van ener gie ook gesproten, dóórwerken in de we reld van den geest en van daaruit hun invloed doen gelden in den wijderen kring ran den kosmos". Wie het revolutionaire beginsel huldigt, dat tenslotte de mensch het voor het zoggen heeft, dat wij met verwerping van de Goddelijke Openbaring ons hebben te richten naar de menschelijke Rede, die staat aan allerlei invloeden bloot. Want hoe verschillend de stelsels ook zijn, die men aanhangt, het komt altijd hierop neer, dat men zich heeft te bui gen voor den mensch, voor den men- schelijken wil, voor menschelijke gedach ten. Maar wie vast houdt aan de Openha ng, die heeft een vast steunpunt buiten den mensch. Hij heeft houvast aan het onveranderlijke Woord des Heeren. En dat Woord houdt stand in eeuwig heid. Omdat het is de openbaring van den Almachtigen God, Schepper van hemc-l en aarde. Met dat Woord staan wij' sterk in allo omstandigheden. Het bevat, naar de uitspraak van Groen, de grondslagen van recht en zedelijkheid, van gezag en vrijheid, ook voor Natiën en Regeeringen. Met Mijnhardtjes steeds vlugge resultaten. Doos 30 en 50 ct. NOG GEEN KABINET IN BELGIE. Parlementsontbinding de eenige oplossing? Soudan zette gisteren zijn conferenties voort tot het samenstellen van een nieuwe regeering. Maar het resultaat was nega tief. Hij begaf zich te vijf uur naar den koning en heeft met het oog op den on wil der liberalen Zijne Majesteit ver zocht, hem van de opdracht tot kabinets formatie te ontslaan. De koning is op dit verzoek ingegaan en heeft daarna den liberalen staatsminister en 'burgemeester van Brussel, Max, ontvangen en hem verzocht, een regeering te willen samen stellen. Max heeft echter dit verzoek van de hand gewezen. Wordt binnen afzienbaren tijd geen oplossing gevonden, dan is het niet uit gesloten, dat de regeering-Pierlot, die de ioopende zaken blijft waarnemen, parle mentsontbinding zou voorstellen. DR SCHACHT OP REIS. Obk naar Indië? De Dditsche Rijksminister dr Schacht, die van een kort verblijf in Zwitserland naar Duitschland is teruggekeerd, schijnt het voornemen te hebben binnenkort een lange studiereis te ondernemen, waarbij ook een bezoek aan Nederlandsch- Indië overwogen wordt. Van betrouwbare zijde vernam Un. Press, dat dr Schacht binnenkort de leiding op zich zal nemen van een nieuwe intensieve Duitsche handelspolitiek, ten einde te pogen den buidigen kritieken achteruitgang van den export van het rijk te stuiten. Volgens goed ingelichte D'uitsche bronnen heeft Schacht van Hitier per soonlijke opdracht gekregen, om in de eerste plaats nieuwe afzetgebieden in het buitenland te zoeken, teneinde uit breiding te geven aan den D'uitschen handel met het buitenland, betgeen van vitaal belang is. In de tweede plaats moet hij trach ten een regeling te treffen in de kwes tie der „bevroren" schulden en credie- j ten. Men verneemt, dat de actie van Schacht binnen enkele weken zal beginnen met een aantal bezoeken aan verschillende Europeesche landen, in bet bijzonder Roemenië. De kritieke toestand van den export van het rijk, die Schacht zal moeten be- Naar Indië in 27* dag. De minister van Waterstaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan den aankobp der zes Douglas D'C 4-toestellen, die zooals wij onlangs hebben bericht de heer P. 'Guilonard, onder-directeur wan de K.L.M., op het oogenblik in Amerika bestelt. Het eerste toestel wordt in April 1940 in Nederland verwacht, terwijl de andere zullen volgen met tusschenpoozen van een maand. Zoodra voldoende toestellen aanwezig zijn, zullen zij worden ingezet op de Indië-lijn. Dag en nacht vliegend, zullen deze vliegtuigen in 27a dag Indië kunnen bereiken. De dienstfrequentie zal dan worden .teruggebracht tot tweemaal per week. Voor Shawls en Corsagebloemen Het Stoffenhuis Goes. Lage prijizen. Altijd iets aparts. (Adv.) strijden, wordt onthuld door het feit, dat de nationaal-socialisten zelf toegeven, dat Duitschland in 1939 zijn buitenlandsche verkoopen moet opvoeren tot minstens 15 procent meer dan in liet vorige jaar, wil men een ernstige beperking van den im port vermijden. Dit moet de geheele wer king van Goering's yier jarenplan nood zakelijk belemmeren. De drie voornaamste export-indus trieën: chemische artikelen, steenkool en textielgoederen hebben het vorige jaar een ernstigen achteruitgang ondervonden, vergeleken bij 1937. GANDHI WEER IN HONGER STAKING. Gandhi is een hongerstaking begonnen, om kracht bij te zetten aan de actie der bevolking van Rajkot voor een meer de- mocratischen regeeringsvorm, waartegen de vorst wan dezen staat zich verzet. Als laatsten maaltijd heeft de mahatma gebruikt een kop warme geitenmelk met brood, tomaten, gekookte groenten en sinaasappelen. Gandhi is thans 70 jaar. Hij begon zijn hongerstaking in tegen woordigheid van een aantal journalisten en een groote menigte mannen, vrouwen en kinderen. Volgens de medici is het weerstands vermogen van Gandhi op het oogenblik zeer gering. PRINS BERNHARD ALS SKI-ER. De „Zilveren Sneeuwklok", het oudste onderscheidingsteeken van Zwitserland. Donderdag heeft Prins Bernhard deel genomen aan een wedstrijd op de Wen- gener standaard afdaling. Hij heeft het traject, niettegenstaande hij eenmaal, vlak voor de finish, ten val kwam, afgelegd in 4 min. 53.8 sec. 'k Was per abuis Op 't stadhuis Gepijpesteeld gaan trouwen. De ambtenaar Maakt' geen bezwaart Ik mocht mijn vrouw en Ibis houen WÊÊr Br VOORDE PIJP Dobbelmannlekker, man i Prins Bernhard komt daardoor in het bezit van het oudste onderscheidingstee ken van Zwitserland, de „Zilveren Sneeuwklok'" van Wengen. MINISTER STEENBERGHE NAAR DUITSCHLAND. Naar Leipziger Messe en Berlijn. Zooals wij reeds hebben gemeld, zal 'de minister van Economische Zaken, Z. Ex. Mr M. P. L. Steenberghe, 'binnenkort een bezoek brengen aan Duitschland. Het vorig jaar ontving de minister reeds een uitnoodiging om de Leipziger Messe te bezoeken, doch hij was door zijn werk zaamheden hier te lande verhinderd aan de uitnoodiging gevolg te geven. Thans zal minister Steenberghe Dins dag 7 Maart met den D-trein van 18.56 uur van het station Staatsspoor te Den Haag naar Leipzig vertrekken. In den ochtend van 8 Maart zal hij' een bezoek brengen aan de Nederlandsche af deeling op de Messe, waarna hij 's middags en den volgenden morgen de geheele ten toonstelling in oogenschouw zal nemen. Donderdagmiddag vertrekt de minister uit Leipzig naar Berlijn, waar hij den volgenden dag o.m. een beleefdheidsbe zoek zal brengen bij zijn ambtgenoot, minister dr Funk. DE VRAGEN VAN HET KAMERLID KRIJGER OVER DEN ZENDTIJD. Minister van Boeyen nam nog geen beslissing. Op de vragen van den heer Krijger in verhand met het vragen van zendtijd door den Nederlandsch Hervormden Ra dio-Omroep heeft minister van Boeyen medegedeeld, dat beantwoording niet binnen den gebruikelijken termijn van 30 dagen kan geschieden, aangezien het ad vies, 'hetwelk -de minister terzake inge volge art. 3ter van de Telegraaf- en Te- lefoonwet 1904, juncto art. 2 sub 5, van het Radioreglem'ent 1930 aan den Radio- raad vroeg, nog niet werd ontvangen en de minister ook overigens de overwe ging van deze aangelegenheid nog moet voorbehouden. Met indrukwekkende plechtigheid vol Oostersch© sfeer heeft de begrafenis plaats 'gehad van den Soesoehoenan van Solo, Pakoe Boewono. De praalkoets met het stoffelijk overschot te Solo voor de overbrenging naar Imogiri. Binnenland. De vragen over den zendtijd. De eerste DG 4 in April naar ons land. Minister Steenberghe naar Duitschland. Buitenland. Nog geen kabinet in België. Dr Schacht op reis. Gandhi weer in hongerstaking. Uitgifte eener in stukken van f lOOO en 600 100 "/0. Rustige en soliede geldbelegging. Inschrij vingen worden gaarne aangenomen door Chr. Emigratie Centrale. De afd. Zeeland van de Ghr. Emigra tie Centrale vergaderde Vrijdagavond on der leiding van DsM. Vreugdenhil, die opmerkte, dat er niet zooveel belang stelling was, daar de arbeid, hier met enthousiasme begonnen, niet op de juiste basis stond, waardoor vele jongeren wer den teleurgesteld. De heer A. Warnaar, voorzitter der Chr. Emigratie 'Centrale, wees er op, dat de 'belangstelling voor emigratie weer groeiende is. Er blijken nog mogelijk heden buiten Noord-Amerika. De werk loosheid, 't gebrek aan cultuurgronden en de handelsbelemmeringen dringen tot het zoeken van andere wegen. Nu de bevolking zoo groeit, trachten wij opnieuw naar Gods gebod de aarde te vervullen. Ook de regeering is het belang van emigratie in gaan zien en zorgt door de stichting Landverhuizing voor onderzoek of vertegenwoordiging in Canada, Brazi lië, Argentinië, Chili en Australië. Er zijn nog goede kansen, hoofdzake lijk in Zuid-Ameri!ka, en wel meest voor menschen, die in staat zijn voor eigen rekening een 'bedrijfje op te zetten. De taak der vereeniging is, voot het Prot.-C'hr. volksdeel het initiatief te ne men, met de regeeringsinstanties samen te werken en zoo noodig op te komen voor de belangen van onze menschen. Het belangrijkste is bij' vertrek steun en leiding te verleenen en te zorgen voor geestelijke verzorging. De historie leert, dat kolonisatie het beste slaagt, als er Cen zekere geestelijke eenheid is. D'e Centrale heeft volgens de Landver- huizerswet vergunning gekregen voot het geven van inlichtingen en werkt sinds het najaar op een flinke basis. Zij: kan b.v. bij de financiering helpen door het deelnemen in een op te richtten kolonisatiebank. Sprekers doel was belangstelling te wekken in deze provincie, die zooveel goede kolonisten geleverd heeft. Bij de 'beantwoording van de vele 'vra gen, die gesteld werden, zeide de heer Warnaar o.m. dat Indië de groote be langstelling van het bestuur heeft, doch het biedt nog geen betrouwbare perspec tieven. D'e 'Centrale zelf op de basis der H. Schrift staande, richt zich enkel tot het positief Chr. volksdeel. Zij wil na grondige voorbereiding de kolonisten se- lecteeren uit de leden der afdeelingen. Breedvoerig werd gesproken over de kansen, die andere landen, o.a. Frank rijk, bieden. Het ligt in het voornemen in April een vergadering in 'Goes te houden. Eeni muzikale wandeling. De Chr. Muziekvereeniging „Oefening na den Arbeid" zal Maandagavond te half negen een muzikale wandeling mar ken als propaganda voor een door haar te houden bazaar. De route is als volgt: Stadsschuur, Nieuwe Haven, Kaden, Nieuwe brug, 'Rotterdamsche Kade, Dam, Kortedelft, St. Pieterstraat, Balans, Wa- genaanstraat, Hofplein, Lange Noord straat, Markt, Gortstraat, Hoogstraat, Stadsschuur. GOES. „Dieren zien en leeren kennen". In verband met de Boekenweek sprak gisterenavond in de kunstzaal-Sturm de heer A. F. J. P o r t i e 1 j e uit Amster dam over bovenstaand onderwerp. Er was voor deze lezing groote belangstelling, zoo dat de zaal geheel bezet w'as. De heer Portielje wees eerst op de wanbegrippen, die omtrent de dieren en het dierenleven bestaan, vooral hieruit voortkomend, -dat we niet behoorlijk ob-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1