Belasting op stroomlevering. SCHOUWEN-DUI VELA ND Kerknieuws Gemengd Nieuws. Financiering van invalidi teits- en ouderdoms verzekering. ^/^/m,,MIJNHARDTJES' Laatste Berichten. ZUID-BEVELAND. Finantiëele Berichten New-York 187Vï1.88%. VOORLOOPIG VERSLAG TWEEDE KAMER. BEZWAREN TEGEN HET WETS ONTWERP. Voor do uitvoering van de Electrici- teitswet zal de minister vaar Waterstaat naar hij onlangs in een wetsontwerp aan de Tweede Kamer mededeelde, moeten beschikken over een technischen dienst aan zijin' departement. De kosten hiervan zullen voor het eerste jaar ongeveer f 40.000 bedragen, ter bestrijding waar van een belasting oipi stroomlevering wordt voorgesteld. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer zijn van verschillende zij den tegen dit voorstel ernstige bezwaren geopperd. De minister wil de kosten ver halen op de eigenaren en houders van eleetriciteitswerken, door middel waar van electrische energie voor anderen wordt verkrijgbaar gesteld, aangezien de eleetriciteitswerken „hij goede uitvoering van de wet 'belang hebben". Dit uitgangspunt wettigt de slotsom niet, daar ook de fabrikanten van en han delaren in eleetrotechnische artikelen, ja alle verbruikers van electriciteit en elee trotechnische artikelen eenig belang 'bij1 deze wet hebben. Waarom van hen geen bijdrage gevorderd? In de tweede en voornaamste plaats is de E'lectriciteitswet gericht op bet alge meen belang. Ligt bet dan niet voor de hand, dat de 'kosten, verbonden aan de uitvoering van deze wet, uitsluitend door het rijk worden gedragen? Het voorstel van den minister achtte men dan ook in staatsrechtelijk opzicht een weinig be wonderenswaardige figuur. Het had vele leden getroffen, dat thans het zwaartepunt vooral valt op het vraagstuk van de koppeling. De mogelijk heid bestond en bestaat nog, dat de op- welkkingshedrijven zelf de koppeling ter hand zullen nemen. Zoui te eeniger tijd de regeering voor de koppeling een wet telijke voorziening noodig oordeelen, eerst dan is de tijd daar om 'het geheele vraagstuk der financiering te regelen. Verscheidene leden achtten het voor gestelde percentage 0,2 percent te hoog. Oppervlakkig beschouwd lijkt het van weinig beteekends, doch in werkelijk heid vertegenwoordigt het een zeer groot bedrag. In 1936 toch bedroeg de op brengst van de stroomlevering ruim 125 miïïioen gulden. Twee tiende procent daarvan is f251.000, dus belangrijk meer d'an het benoodigde bedrag, ook voor wat den keuringsdienst betreft. Wat zal imiet een eventueel surplus geschieden? Het is toch niet de bedoeling uit deze heffing middelen te verkrijgen, welke ook voor andere doeleinden kunnen worden aan gewend? Sommige leden hadden er bezwaar te gen, dat de eerste heffing reeds zal ge schieden over 1939. Bij' de vaststelling van de begroetingen der electriciteitsbe- drijven is op dezie heffing niet gerekend. Ook zijn de contracten voor stroomleve ring over dit jaar reeds afgesloten, zoo dat verhaal over 1939 niet meer moge^ lijk is. leden jaar voorgevallene met dhr P. Jan- se inzake verbetering van voetpaden, dat deze moest dreigen een schrijven te rich ten aan Gedep. Staten. Een en ander werkt stroefheid der verhoudingen in de hand en dit betreurt spr. De voorzitter en wethouder Colppoolse bestrijden de ge dachte van dhr de Voogd, en zeggen dat met de wenschen en besluiten uit den raad 'voortgekomen, voldoende rekening wordt gehouden. Dat een 'en ander soms wat lang duurt, zooals b.v. het aanbren gen van de verkeersstrepen, komt iooT- dat de gemeentewerkman soms overla den is met werk. 'Gezorgd zal echter wor den, dat eer het drukke seizoen aanbreekt de verkeersstrep'en zullen zijn aange bracht. Bruinisse. Benoemd tot klerk hij' den Pensioenraad te D'en Haag, dhr G. J. Klooté, alhier. Ned. Herv. Kerk. 'Beroepen te Wapenveld, A. M. Labrie te Goedereede. Te Nieuw-Buinen, B. E. v. Buuren, voorg. Evang. te Drachté.a. Geref. Kerken. Aangenomen naar Rotterdam-ceiirum (als miss.-pred. onder de Ghineezen op Midden Java), A. F. J. Pieron, miss.- Pred. hier te lande. Geref. Gemeenten. Beroepen te Bruinisse, M. Heikoop te Utrecht. Dr P. J. C h ir i s p e e 1 s f. In uen ouderdom van ruim 79 jaar is giste ren te Laken bij Brussel overleden Dis P. J. Ghrispeels, em. predikant van de Bel gische Nationale 'kerk. Us Ghrispeels werd 16 Aug. 1859 te Molenbeek in België geboren en in 1895 door de synodale commissie van de Belg. nationale kerk toegelaten tot de Evange liebediening. Dat zelfde jaar aanvaardde hij' zijn aimbt te Maria Hoorenbeke. Op '29 Mei 1914 deed bijl zijn intrede te Laken rij Brussel, welke gemeente hij gediend heeft .tot aan zijin emeritaat. NED. CHR, LAND ARBEIDERSBOND. Het zilveren jubileum. Vandaag en morgen viert de Ned. Ohr. Landarbeidersbond in een tweetal bijeen komsten te Utrecht zijn zilveren jubileum. Hedenmiddag werd in het gebouw voor Ghr. Soc. Belangen te Utrecht een buiten gewone algemeene vergadering gehouden waarin de bondsvoorzitter, dhr R. S i e- m o n s van Utrecht een gedachtenisrede hield, getiteld: „Gedenken en danken". Rede R. Siemonsi Spr. ving zijn rede aan met het wijzen op het gewenscht© van het stilstaan bij een mijlpaal en het opmaken van de ba lans. Het kan den mensch leeren inzien zijn nietigheid en het vergeefsche van zijn zwoegen, als God daaraan Zijn zegen ont houdt. 25 Febr. j.l. was bet een kwart eeuw geleden, dat in een bijeenkomst in het Mil. Tehuis te Groningen de Nederl. Bond van Ghr. Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelarbeiders opgericht werd, de latere Ned. Ghr. Landarbeidersbond. In deze 25 jaren ligt een periode van inspannenden arbeid en opofferingen, van moeiten en zorgen, van strijd maar ook van veel ze gen. De bond is geworden tot een gezonde sterke en invloedrijke organisatie. Bij de oprichting traden 11 vereenigingen toe met 519 leden en reeds in bet eerste jaar scheen het of de ondergang nabij' was, want het ledental daalde tot 332. Thans telt de bond rond 25.000 leden, georganiseerd in ruim 700 afdeelingen. Groote opofferingen hebben de progagan- disten zich getroost, maar gezien het aan tal Prot. C'hr. arbeiders betrokken bij' de agrarische bedrijven, ligt er nog een wijd perspectief open. Spr. stond vervolgens stil hij de verbe terde positie der arbeiders in de land- en tuinbouwbedrijven in -de laatste 25 jaar. De staatscommissie van 1906, die een on derzoek moest instellen naar den econo- mischen toestand der landarbeiders gaf een zeer somber rapport van chaotische toestanden, vrouwen- en kinderarbeid en een economisch zeer afhankelijke positie. Een hechte, goed gefundeerd© organisatie heeft mede daaraan een eind gemaakt en spr. bracht hulde aan mannen als Talma, Slotemaker de Bruine en Smeenk voor wat zij aan voorlichting hebben gegeven. Spr. gaf een overzicht van de gemaak te vorderingen in het afsluiten van col lectieve contracten etc., waarbij' hij' zijn betoog met cijfers illustreerde. Thans zijn er 360 contracten, omvattend 25.000 werk gevers en 80.000 werknemers. Ook is van groote beteekenis de ziekteverzorging, on gevallen-, invaliditeits- en ouderdomsver zorging. Millioenen zijn uit de werkloo^- zenkas uitgekeerd, en veel nood mocht ge lenigd. Zoo mocht de Bond 25 jaar mede op de bres staan voor de belangen zijner le den. Zijn streven is niet vruchteloos ge bleken. Daarom past het thans God te loven en Hem ©ere te geven, waartoe spr. zijn gehoor opwekte. Dan mag 'Gods zegen ook in de toekomst, hoe donker ook, wor den verwacht, want Zijn hand is niet verkort. Nadat enkele afgevaardigden woorden van gelukwensch gesproken hadden, weTd de bijeenkomst gesloten. Morgen vind't een groote bijeenkomst plaats in Tivoli, waar o.a. Minister Slo temaker de Bruine en het Tweede Kamer lid G. Smeenk, spreken zullen. Het financieeie beheer bij de Talma-rustoordeo. Mr F. van den Bosch te Apeldoorn, de vroegere penningmeester der Christe lijke vereeniging ter verzorging van ouden van dagen, welke de vijf Talma- rustoorden onderhoudt, heeft ter publi catie een overzicht van zijn handelingen ais penningmeester dezer vereeniging van zijn optreden van het begin van September 1937 af, verstrekt. Hij verklaart daarin bij behoorlijk ge- teekend proces-verbaal het beheer der financiën dezer vereeniging overgeno men te hebben. Dadelijk daarop had hij MINISTER ROMME INSTALLEERT DE COMMISSIE VAN ADVIES. De minister van Sociale Zaken, Prof Mr G. P. M. Romme heeft gisteren te 's-Gravenhage de Go-mm. van Advies in zake de Financiering van Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering geïnstalleerd met een rede, waarin hij er op wees, dat de regeering zich thans heeft te beraden over de vraag, welke regeling na 31 December 1940 - datum waarop de thans geldende regeling eindigt zal zijn te bevorderen. Van verschillende zijden zijn tegen de thans geldende regeling ernstige bezwa ren ingebracht. Er wordt in de bestaande regeling een bedreiging gezien voor de rechten der verzekerden. Daartegenover werd van andere zijde handhaving van de in 1935 tot stand ge brachte regeling bepleit. Afgezien van meer principieele over wegingen kan als vaststaande worden aangenomen, dat hervatting van het oor spronkelijke stelsel der annuiteiten-beta- ling voor den staat een aanzienlijke ver hooging van lasten zal meebrengen, waar van bet gewicht onder de gegeven tijds omstandigheden nog te zwaarder moet drukken. Aldus rijst dan ook wel de vraag of wellicht een oplossing zou zijn te vin den in dezer voege, dat aan -den eenen kant zooveel mogelijk waarborg wordt ge geven voor de rechten en belangen der verzekerden, doch aan den anderen kant rekening wordt gehouden met de oogen- i blikkelijke draagkracht der gemeenschap. Tot zoover wat betreft de financiering van de door de overheid op zich genomen geldelijke verplichtingen. Dezelfde meer principieele motieven, welke met betrek king tot de financiering van deze ver plichtingen bijdragen tot een bepaalde opvatting omtrent de meest gewensohte regeling, doen zich ook gelden met be trekking tot den financieelen opzet in zijn geheel van de verplichte invaliditeits- en ouderdomsverzekering. Is het gewenscht voor deze verzekering als geheel beschouwd, te behouden het oorspronkelijke stelsel van dekking van verzekerings-aanspraken, met de aanzien lijke kapitaalsvorming tot welke dat stel sel leidt, of verdient voorkeur een stelsel, waarbij deze kapitaalsvorming hetzij' ge heel of zoo goed alsigeheel wegvalt, het zij tot een meer bescheiden omvang blijft beperkt? Over deze beide vraagpunten, derhalve vooreerst het vraagpunt van de financie ring der overheidsverplichtingen en daar nevens het vraagpunt van de financiering der verplichte invaliditeits- en ouder domsverzekering in het algemeen, zal de regeering gaarne het oordeel van de com missie vernemen. In het Koninklijk Be sluit tot instelling der commissie is de redactie van de opdracht met opzet ruim geformuleerd. De commissie kan derhalve in haar on derzoek en beraadslaging al datgene be trekken, dat naar haar oordeel voor de zaak, waarom het gaat, van beteekenis wordt geacht. De voorzitter der Commissie, Prof. Ver- rijn Stuart beantwoordde 's ministers rede. de accountants der N.V. Trust- en Veri ficatiekantoor voor kerken, scholen en instellingen van weldadigheid in Neder land deze administratie laten onderzoe ken, waaruit hem volgens zijn mededee- ling toen pas gebleken was, in welk een wespennest hij onbewust zijn hand ge stoken had. Eén van zijn eerste ambtsdaden was geweest, op advies van en na overleg met deze accountants, de colportage van obli gaties en onderhandsche schuldbewijzen en de inkoopen van inwonenden der rust oorden stop te zetten. Hij deed dit op eigen verantwoordelijkheid. Later heeft volgens mr. v. d. Bosch het bestuur dezen maatregel goedgekeurd. Het geldgebrek werd nu evenwel nijpender dan het jaren reeds was. Volgens den oud-pen ningmeester had men vroeger het eene gat steeds met het andere gestopt, welke methode hij niet wenschte voort te zet ten. Door de onmiddellijk ingevoerde be zuinigingen had de exploitatie der tehui zen over 1938 een belangrijk betere uit komst gehad- dan over 1937. Mr v. d. Bosch verklaart voor het di lemma gestaan te hebben de zaak in den doofpot te stoppen in het belang der vereeniging of als staatsburger en oud- rechter in het belang der openbare orde, het recht en de moraliteit de justitie te waarschuwen. Zooals reeds medegedeeld is, heeft hij tot het laatste besloten. Directeur nachtveiligiheidsdienst en stempelaar. De T e 1 e g rgeeft een verhaal van een steuntrekker, die, behalve zijn on dersteuning te ontvangen, ook de direc tie voerde van een particuliere nachtvei ligheidsdienst. Eenige jaren geleden richtte deze „werklooze" met zijn broer, die geen steun ontving, een nachtveiligheidsdienst in Amsterdam-Zuid op. De zaken floreerden en weldra had de dienst heel wat klan ten, die wekelijks of maandelijks hun contributie betaalden voor den wachter van den nacht. De broer van den direc teur verliet na eenigen tijd de „firma", waarna de steuntrekkende directeur het bedrijf alleen beheerde en het vaste voor nemen koesterde van zijn onderne ming geleidelijk een belangrijken dienst te maken. De nachtveiiigheidsdienst ging zoo goed, dat de directeur, die overdag zijn stempelplicht vervulde, er een manne tje bij moest hebben. Als men directeur is van een nachtveiligheidsdienst, heeft men toch zijn, personeel noodig, dacht hij. Zoo kreeg de nachtwaker, in dienst bij den steuntrekker, iedere week zijn loon uitbetaald, dat de directeur kon geven uit de winsten van zijn bedrijf, aangevuld met het wekelijksche steunbedrijf van ruim 14 gulden, dat M. S. rustig bleef uitkeerem Het aantal klanten breidde zich uit: de directeur dacht er over, een tweeden nachtwaker in dienst te nemen. Rustig heeft de directeur zijn bedrijf zoo eenige jaren lang kunnen voortzetten: de dageiijksche stempelgang was als het ware een uitstapje; niemand lette er op; na deze wandeling nestelde de directeur zich in zijn privé-kantoor, behandelde de correspondentie, voerde telefoongesprek ken met zijn klanten, hield zijn admini stratie bij, controleerde zijn nachtwakers, maar werd zelf niet gecontroleerd. In zijn droomen zag hij zijn dienst al grooter worden, uitgebreid tot een mach tige organisatie, met geuniformde nacht wakers, controleurs en inspecteurs en hemzelf als directeur-generaal met een flinke staf personeel. Die droom zal waarschijnlijk geen wer kelijkheid worden. Al heeft het spelletje jarenlang door kunnen gaan, er is nu toch een einde gekomen aan de „stille reserve". De politie van het bureau Pie- ter Aertszstraat heeft thans de zaak in handen. De steun is nu ingehouden, maar de nachtveiligheidsdienst gaat voort. D'e man zal vervolgd worden wegens oplich ting van M. S., die hem zooveel weken lang zijn steun zoo goedsmoeds heeft uit gekeerd. i Benauwde o ogenblikken voor een duiker. Duikerpak liep vol water. Toen het s.s. „Maaskerk", op weg van Amsterdam naar Als het Prinselijk gezelschap te Grindelwald gaat skiën. De iski's worden op de auto geladen onder groote belangstelling van bet publiek- De kleine Prinses Beatrix in het middelpunt der be langstelling tijdens het verblijf van het Prinselijk Gezin te Grindelwald. Bordeaux, Dinsdag in de sluis te IJrnui- den lag, bemerkte men, dat de condensor- 'pijpen 'verstopt waren. Het schip keerde daarop terug naar het Binnen-toelei- 'dingskanaal, waar de duiker Engelhart een onderzoek instelde. Terwijl deze zich onder water bevond, trachtte men met een 'dreg het dekzeil op te halen, waarbij de dreg in het pak van den duiker bleef haken. Door dat het pak onmiddellijk vol water liep, maakte Engelhart enkele benauwde oogenblikiken door, doch men slaagde er nog tijdig in, 'hem aan boord te halen. DE HEER C. P. VOGELAAR KEERT NIET MEER IN DE PROV. STATEN TERUG. De heer C. P. Vogelaar, lid vam Ged. Staten van Zeeland, heeft medegedeeld, dat hij zich niet meer voor een nieuwe candidatuur beschikbaar stelt. De heer Vogelaar heeft sinds 1910 on afgebroken voor de A.R. partij in de Staten zitting gehad; de laatste 4 jaren maakte hij! deel uit van het college van Gedep. Staten. Oolk thans was de heer Vogelaar zoo wel door het Prov. Comité als door het bestuur van de Centrale A.R. Kiesver- eeniging als mr 1 'geadviseerd. Zonder dat officieel eenig bezwaar tegen zijin candi datuur was ingebracht, is hij echter bij de stemming in de kiesvereenigingen als nr 2 geplaatst. De heer Vogelaar heeft hierin aanlei ding gevonden zdoh niet meer voor een candidatuur beschikbaar te stellen. Wilhelminadorp. Op 1 Maart 1.1. mocht de heer L. Kranenburg herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad als h'oof'd-opzichter bij' de Mij. „De Wilhel- minapolder" alhier. Het heeft dien dag den jubilaris niet aan belangstelling ontbroken, door vrien den en vereerders zijn vele bloemstukken aangeboden. 'Het 'hoofdbestuur van de Mij', heeft zijn diensten al die jaren aan hun onderne ming bewezen willen waardoeren door 't aanbieden door tusschenkomst van hun Directeur, >van een schilderstuk. Terwijl de Directeur en oud-Directeur van den polder de dienst'en van hun hoofd-opzichter, blijkens de schenking door hen van een stoffelijk aandenken, op prijs hebben weten te stellen.. Het muziekgezelschap „de Echo" bracht den jubilaris des avonds een sere nade, wat veel belangstellenden op de heen bracht. Blijkens de groote belangstelling dien dag dhr Kranenburg betoond, mag deze met blijmoedigheid terug zien op dit af gesloten tijdperk. 'Ook buiten 'den polder heeft dhr Kra nenburg zeer zeker in al die jaren, voor al op landbouwgebied, veel nuttig werk verricht. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel G. N.V. te Goes vorige koers heden H. V. A. 430% 427/8 Ned. Ind. Handelsbank 124 124 Philips 207 206 Unilever 136% 135% A. K. 40% 39%-% Amsterd. Rubber 208% 205Va Kon. Olie 322 319% Kon. Boot 120Va 119-% Scheepv. Unie 112 110% D'eli Mij. 228Va 225% Nederland 1937 99Ve 99 Nederland 1938 101 lOlVa U. S Steel 48% 47% Anaconda 236/s 23 Bethl. Steel 55% 55 Cities Serv. 65/s 63/s Int. Nickel 40% 40Va Gont. Oil 20Ve 19% Shell 10% lOVs Kennecott 28"/ib 286/s Radio 6 6 Am. Enka 28% 28V2 Car Foundry 23% 23 Tidewater IOV2 lOVa Midpetco 11% 11% Rep. Steel 16% 16Va Waterworks 10% lOVa Gen. Motors 38 37% De beurs was heden lager en liep spoe dig na de opening weder terug, wegens minder gunstige politieke berichten, die echter niet bevestigd werden. Daarna volgde weer een licht herstel, waardoor de beurs een onregelmatig verloop had, en al bleven de koersverschillen gering, toch was de stemming weinig behagelijk. De NIVAS verkocht ongeveer 36.000 ton, wat in verband met de lustelooze stemming geen invloed had. Rubber was te Londen tamelijk vast op 85/ia d. De koersen der rubfoeraandeelen zijin echter niet veel veranderd. In de "Amerikaan- sche hoeken had een lichte reactie plaats, de actieve staal- en kopershares waren ongeveer een lager. Van de staatsfondsen waren de fran- sche leeningen ongeveer 1 pet. lager. Wisselkoersen. Amsterdam, 2 Maart, 2,30 u. Berlijn 75.35—75.55. Londen 8.818.83.- Parijs 4.974.99. 1 Brussel 31.6231.67.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3