N.V. Hendrikse C= Bank Soes Dagblad voor de Provincie Zeeland Stand mma. EERSTE BLAD. Burgemeesters-benoeming Buitenland. Franco erkend door Frankrijk en Engeland. Het nieuwe Belgische Kabinet Pierlot reeds afgetreden. Belangrijkste Nieuws. 's HEERENLOO. De Wereldtentoonstelling te New-York. 7*" DINSDAG 28 FEBR. 1939 53c JAARGANG - No. 128 3V2 Obligatieleening sier van jus'itio n: J, Montena- l, Ven geb. yan ir geb. Meinsma Reest z. 1 j., man van G. Meertens, 68 j., berg; A. v. Bel de Hamer; P. Schouten, leulen 28 j. jm. D. de Vos 29 d. om 22 j. jm. en J. Snoep 25 j. j. jd. (M. G) >ruari. Ondertrouwd: M. van Zalen, dse, 22 j. en M. nse, 34 j. en J. lar, geb. Bleijer- Adriaanse, z.; Ise, d.; C. H. J. z. poote, 75 j., vr. v. d. Klooster, uijter, 59 j., vr. (Nëbl.) ■en: 19, Jacoba lelis Begthel en emer; 18, Arle loole en Pieter- (N. B.) >ruari. Anthonie Pieter lizabeth Jacoba andijke. z. v. Bertus Jan iverse; Cornelia is Sinke en Eli- Martha, d. v. Stoffelina Krie- Schardus, 62 j., Waal; Marines 21izabeth Evers- (I. C.) vd: P. C. van le Vos, 24 j. jd. iveer, 73 j., echt- arder van V. de (I- C.) ari 1939. 75 en 301,5 M. 3er. 8,20 Gram, m 10,30 Voor oep-Strijkorkest. lish. 11,30 Om- )-trio. Om 12,15 AVRO-Amuse- ,15 Het Grinke- 45 Het AVRO- st (opn.). 4,30 e kinderen. 5,30 Om 6,25 Ber. kinderen. 7,05 Ber. ANP., Ra il,20 Gram. 8,30 10,00 Radiotoo- ■kwintet. 11,00 0—12.00 AVRO- 5 M. KRO-Uitz. 8,15 Ber. 10,00 .urtje, 12,00 Ber. lolist. 1.00—1,20 3,00 Modecur- 10-orkest. 5.45 15 Ber., sportpr. .ar de nieuwe ge- 8,00 Ber. ANP., t.9,30 Het Sted. an solist. 10,30 i,ge (opn.). 11,10 in en zijn Roem. ERBERICHT. hedenmorgen singen licht be- •Z.W.; tempera- macht 3. hedenavond tot .9 uur: g met eenige re- pklarend, matige elijke tot Weste- iering in tempe- iddag 3 u.: Uitgave: N, V.' Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA AbónnetBan'-sprije 2.?'1 pe Weekabonnementen voor Midcwiburg Goes en Vlfósingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden medcdeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting rgen 10 u.: 759. 'ietsers: Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De correspondent van de „N. R. Crt." te Middelburg geeft een beschou wing over de a.s, benoeming van een bur gemeester. Het is een stuk naar liberaal recept. Liberalen, Vrijz. Democraten en Sociaal Democraten vormen samen de meerder heid in den Raad en d u s heeft de hoofd stad van ons gewest recht op een liberalen burgemeester. Van den tegenwoordigen burgemeester, den heer Fernhout, wordt met veel waar deering gesproken. Hij was een voortref felijk magistraat, die zonder zijn begin selen geweld aan te doen, toch de onpar tijdigheid zooveel mogelijk betrachtte. Maar tochde benoeming van den heer Fernhout was een inbreuk op de traditie. Hij was een niet-Zeeuw en in de lange rij der magistraten, die Mid delburg in den loop der eeuwen hebben bestuurd, was hij de eerste niet-liberaal. „Middelburg zoo vervolgt het arti kel moest even wennen aan de gedach te, dat aan het hoofd der bevolking een man van rechts, en dan nog wel iemand uit het A. R. kamp, kwam te staan. Op welke gronden de raad van minis ters in 1933 besloot met de eeuwenoude traditie te breken, is niet met zekerheid te zeggen. In den gemeenteraad leverden de officeel erkende politieke partijen se dert de verkiezing van 1931 precies even veel rechtschen als linkschen. Veronder steld wordt, dat toen de in politiek opzicht niet goed te rübriceeren afgevaardigde van de bezuinigingspartij, gemakshalve of om andere redenen maar bij1 rechts is ge voegd. Misschien zelfs wel in de verwach ting, dat Middelburg weldra toch naar rechts overstag zou gaan. Na de verkiezing van 1935 bleek echter uit de cijfers, dat de regeering een prin- cipieele fout had gemaakt. De bezuiniger kwam weliswaar in den Raad terug, maar als afgevaardigde .van de liberale staats partij, en van dat jaar1 af was Middel- burg's gemeenteraad, zij. het slechts met de kleinste minderheid, ook officieel weer als van ouds, links. In de uitgebrachte stemmen komt dit zelfs nog beter tot uit drukking dan in de verdeeling der zetels. Hoewel het linksche Middelburg het met zijn eersten rechtschen burgemeester goed heeft kunnen vinden, en hoewel de heer Fernhout, dank zij zijn bijzondere persoonlijkheid in staat is geweest bet be wijs te leveren, dat een naar links geori ënteerde samenleving niet persé een man van links behoeft, vraagt men zich in Middelburg, nu hij naar elders vertrekt, met belangstelling af, of de regeering bij de komende benoeming zal voortgaan op den weg, die tegen baar eigen principe indruischt, of dat zij thans rekening zal houden met de sterkte der groepen, waar over wellicht in 1933 kon worden getwist, maar die nu niets meer te raden over laat. De meerderheid hoopt, afgezien van de personen, het laatste. Niet slechts omdat zij van meening is aanspraak te kunnen maken op de vaste lijn, maar ook omdat zij bevreesd is, dat een rechtsche opvol ger van den beer Fernhout wel eens niet over de overbruggingskwaliteiten zou kunnen beschikken, die de tegenwoordige burgemeester van Middelburg in de eer ste plaats noodig had. Men is geneigd te veronderstellen, dat de Raad van ministers na de technische „vergissing" van 1933 de traditie zal wil- en herstellen, en Middelburg eeu libera len* burgemeester zal geven. Niet omdat de liberalen de meeste stem men van links op zich vereenigen, maar omdat Zeeiand's hoofdstad, buiten de hoogtijdagen, in wezen een liberale stad js, en omdat het trait d'union tusschen links en rechts moeilijk anders dan van liberalen huize kan zijn". De redeneering hier gevolgd ieder gevoelt het is zóó logisch, dat er geen speld tusschen te krijgen is. De „linkerzijde" heeft in den Raad één zetel meer dan de rechtsche partijen en o us. moet er een burgemeester zijn van vrijzinnigeil huize. En van die meerderheid is de liberale tractie een van de kleinste i 2; van ue acht leden en dus moet de burge meester liberaal zijn. Voor sommigen lijkt dat misschien nog even vreemd, maar dat komt, omdat zij met logisch leerden denken en niet ver her zien dan hun neus lang is. In 1933 maakte de regeering bij de be noeming van den heer Fernhout een tech nische „vergissing". 1Q?_n natuurlijk maakten de kiezers in h en vorige en volgende jaren even eens technische „vergissingen". Want Middelburg is in wezen een liberale stad. De kiezers mogen dat al niet begrijpen en voor de 15 leden die de Raad telt slechts twee liberalen aanwijzen, dit verandert niets aan 'tfeit, dat onze pro-, vinciale hoofdstad toch in wezen een li berale stad is en dat een goed bestuurder „toch moeilijk anders dan van liberalen huize kan zijn". De Regeering kan het zich voor gezegd houden. En de kiezers kunnen straks met deze liberale logica hun winst doen. OPPOSITIE IN HET LAGERHUIS. De Fransche ministerraad heeft met algemeene stemmen besloten, de regee- ringi van Franco de jure te erkennen. Inmidels heeft in het Jïngelsche la gerhuis de Engelsche premier medege deeld, dat Gok de Britsche regeering be sloten heeft het bewind van Franco de jure te erkennen. In de motiveering van het Britsche be sluit, verklaarde Chamberlain, dat als ge volg van den val van Barcelona en de verovering van Gatalonië, Franco thans in het bezit van het grootste deel van Spanje is, zoowel op het vasteland, als daarbuiten. In bet door hem beheerschte gebied bevinden zich de meeste industrie centra en de meeste bronnen van produc tie. Zelfs wanneer de republikeinsche strijd krachten in den zuidelijken sector eenig vertoon van tegenstand zouden blijven bieden, is het aan geen twijfel onderhe vig, dat het hier een laatste faze van den strijd zou betreffen, waarvan slechts ver der verlies aan menschenlevens het ge volg zou kunnen zijn. Bovendien lijkt het de Britsche regee ring onmogelijk de republikeinsche regee ring, die verstrooid is en geen gevestigd gezag meer uitoefent, als Spaansche re geering te erkennen. De Britsche regeering, aldus Cham berlain, heeft met voldoening kennis ge nomen van Franco's openlijke verklarin gen, volgens welke hij en zijn regeering vastbesloten zijn, de traditioneele onaf hankelijkheid van Spanje te verzekeren en slechts maatregelen te nemen tegen degenen, die van criinineele delicten be schuldigd worden. De verklaring van Chamberlain werd door de meerderheid met gejuich, door de oppositie met gejoel en kreten als „schan de" ontvangen. De communist Gallacher slingerde den premier het verwijt toe, dat hij de demo cratie had verraden. De leider der oppo sitie, Attlee, vroeg wanneer de beslissing was genomen. Hij herinnerde er hierbij aan, dat Chamberlain Don derdag nog had gezegd, dat hij' niet in staat was te antwoorden. Wel", zeide Chamberlain, „de regee ring had besloten, de zaak in handen te laten van den minister van Buitenland- sche Zaken en van mij' zelf. De uiteinde lijke beslissing werd dit weekeinde ge nomen." Hierop wierp Attlee Chamberlain voor de voeten, dat het Lagerhuis het recht had de beslissing van eigen regeering te hooren, vóórdat er in een ander parle ment mededeeling van werd gedaan. „Denkt de minister-president, dat h ij de regeering* uitmaakt en dat h ij beslissin gen kan nemen? Was de beslissing niet reeds goed en wel genomen toen ik Don derdag de vraag stelde?", aldus Attlee. Door het Huis Donderdag te misleiden, heeft hij gemaakt, dat het lagerhuis ver leden week niet over de erkenning debat teerde. ONTSLAG VAN DEN SPAANSCHEN PRESIDENT. De president van Spanje, Azana, heeft een schrijven gericht tot den president van de Cortes, waarin hij zijn ontslag aanbiedt als president van de Spaansche republiek. Conflict tusschen de socialistische ministers en den minister van financiën. De regeering-Pierlot is reeds na enikele dagen afgetreden. Zooals wij1 reeds schreven, had het ka binet een wankele positie. De minister van financiën was van oordeel,, dat de pensioenen der staatsambtenaren van 1 April af met 5 pet. verminderd moesten worden. Hij had nog enikele maatregelen in overweging genoimon, die eveneens een vermindering van sommige staatsuitga ven met zich zouden hebben gebracht ten bedrage van vijf procent. Toen de socialistische ministers op het intrekken d r voorgenomen verminderin gen aandrongen, weigerde de Minister 'beslist daaraain gevolg te geven. Dezelfde socialistische eischen kwamen inaar voren, toen de regeering Donderdag en Vrijdag voor het parlement verscheen. De socialisten hieven het opgeven der financieele maatregelen eischen, hoewel 1938 een tekort van ruim één milliard frames aanwees. Gisteravond werd weer een minister raad gehouden en toen na ongeveer twee uren besprekingen bleek, dat de socia listen op hun standpunt hieven staan, was de val van de regeering bezegeld, die nog niet eens een week heeft bestana. Wat nu? vraagt men zich in parle mentaire kringen af. Komt er een zuiver zakenkabinet of een kamerontbinding, ge volgd door nieuwe verkiezingen? Wat bij; het plotselinge aftreden van het kabinet Pierlot vooral merkwaardig aandoet, is het feit, dat dit kabinet zijin ontstaan, had .te danken aan de crisis, verwekt door de zaak-Martens en dat het ondanks de heftige campagne der libe ralen, niet is gestruikeld over deze zaak. Als imtogelijke kabinetsf ormateur wordt genoemd de Waalsche katholieke oud- minister Tschoffen. i DE OPWINDING IN PALESTINA. Ruim 30 dccdeo, 50 gewonden onder de Arabische bevolkingi Zooals door Mac Donald in het Lager huis is medegedeeld, heerscht groote op winding in Palestina. Zondagavond hebben de Joden in Pale stina overal protest-ver gaderingen gehouden tegen de voorstellen van de Brit se h e regeering. Het voornaam ste onderwerp, dat besproken werd, is dat de Joden niet zullen dulden, dat zij een minderheidspositie zullen innemen onder een Arabische meerderheid. De burgemeester van Tel Aviv heeft een telegram gezonden aan Chamberlain en Mac Donald, \yaarin hij' zegt, dat hij niet zal toestaan, dat de rechten, welke over de geheele wereld worden erkend, verkleind zullen worden. Hij vertrouwt, dat het Britsche volk de beloften, aan de Joden gedaan, zal nakomen. In een officieel communiqué wordt ge zegd, dat 14 aanslagen zijn gepleegd. On der de Arabische bevolking zijn 32 men- schen om het leven gekomen en 50 ge wond. Verder zijn ook twee Joden ge wond. Bij een hotsing ten zuiden van Jaffa zijn gisteren twee Britsche soldaten ge wond, een derde is gesneuveld. De Arabi sche tegenstanders werden met zware ver liezen terug gedreven. Volgens latere berichten zijn nog vier personen omgekomen en twee gewond bij nieuwe aanslagen. Het gemeentebestuur van Tël Aviv heeft de bevolking tot kalm te en tucht aangemaand. Te Haifa hebben verscheidene homaan slagen plaats gehad. De eerste bom ont plofte zonder schade aan te richten. En kele minuten later ontploften twee bom men vrijwel tegelijker tijd, een op de Ara bische markt, de ander in het plaatskaar tenbureau van het station. Met moeite herstelden de Britsche troepen de orde op de markt. Op de spoorlijn Tel Aviv-Jerusalem is even na het passeeren van een trein, een miju ontploft. Na het ontploffen van een bom op de markt van Jerusalem, bood deze plaats een afgrijselijk aanzien. De groote hoe veelheid groenten, waaronder een hom verborgen lag, was oorzaak, dat niet nog veel meer dooden te betreuren zijn. Bij de ontploffing werden groenten en mensche- lijke lichaamsdeelen naar alle kanten in het rond geslingerd. Politie en militairen hebben de markt afgesloten en stellen thans een onderzoek in. GARNIZOEN IN LIBYE SLECHTS VOOR „DEFENSIEF" DOEL"! In antwoord op e'en vraag van het ar beiderslid Henderson omtrent de verster king van 't Italiaansche garnizoen in Libye, heeft de Engelsche onder-minister Butler, namens den minister van Buiten- landsche Zaken, lord Halifax, een ver klaring afgelegd. In deze verklaring deelt Butler mede, dat lord Perth, 'de Britsche gezant te Rome, in opdracht van zijn regeering, onmiddellijk den Italiaanschen minister van Buitlenlandsche Zaken om inlichtingen heeft gevraagd, toen werd vernomen, dat het garnizoen in Libye werd versterkt. Minister Ciano heeft den Britschen ge zant hierop met nadruk verklaard, dat slechts defensieve doeleinden werden be oogd. De sterkte van het garnizoen zou opnieuw word'en bezien, wanneer de normale toestand in Libye zou zijn her steld. HOOGERE BELASTINGEN VOOR DUITSCHE JODEN. Voortaan zullen in Duitschland de ge wone bepalingen betreffende de inkom stenbelasting niet meer voor Dditsche en nationaliteitslooze Joden gelden. Zij zul len in beginsel de belastingen voor de hoogste klasse van ongehuwden moeten betalen. Deze belastingen zijn juist met een achtste verhoogd. HET LOT DER JODEN IN ROEMENIE. Naar de Daily Telegraph uit Boekarest verneemt, kan men overal in Roemenië een verslapping van de anti-Joodsche maatregelen opmerken. Honderden Joden hebben de gedachte aan emigratie opge geven. Er wordt niet meer gesproken over de uitdrijving op groote schaal, welke een van de voornaamste punten vormde van vroegere programma's. Be moedige houding van Koning Karei en Calinescu als minister van binnen landschei zaken heeft de actie van de IJze ren Garde verlamd. - Éi Binnenland. H. M. de Koningin in Zwitserland. Minister de Wilde verlaat het Ziekenhuis. Verlaging invoerrecht op sigaretten papier. Buitenland. Het Belgische kabinet afgetreden. Erkenning van Franco door Engeland en Frankrijk. Opnieuw aanslagen in Palestina. Uitgifte eener in stukken van flOOO en f500èl00°/0. Rustige en soliede geldbelegging. Inschrij vingen worden gaarne aangenomen door De laatste hand wordt gelegd aan den kostbaren ring, dien de nieuwgekozen Paus zal dragen. Slechts de naam moet nog gegraveerd worden. Zelfs Joden, die nog maar betrekkelijk kort in het land gevestigd zijn en wien het Joodsche burgerrecht is ontnomen, kunnen thans toch een arbeidsvergunning krijgen. 'Het dreigement van de sluiting van Joodsche café's is niet uitgevoerd en de speciale maatregelen tegen Joodsche ad vocaten, doktoren en ingenieurs zijn ai- geschaft. Joden kunnen lid worden van gilden, waarvan zij' tot dusver waren uit gesloten. Er wordt geen anti-Joodsche propaganda meer gevoerd in de bladen der regeering en de Joden worden vrije lijk aangenomen als lid van het front van nationaal herstel, de regeeringsorganisa^- tie, waarin alle partijen zijn samen ge-, smolten. Korte Berichten. Gisteren is de weduwe van Lenin, Nadezida, Konstantinowa Kroepskaja, overleden. Nog Zaterdag had zij ter ge legenheid van haar zeventigsten verjaar dag gelukwenschen ontvangen. Het Permanent Hof van Internationale Justitie behandelde Maandag te Den Haag de kwestie der electriciteitsmaatschap- pij voor Sofia en Bulgarije, door de Belgische regeering tegen die van Bulgarije aanhangig gemaakt. „IK WORSTEL EN KOM BOVEN". Inzending van onzen Rijkswaterstaat Op de wereldtentoonstelling te New York zal de rijkswaterstaat een maquette exposeeren waardoor de strijd van ons lage land tegen de overheersohing van de zee wordt uitgebeeld. Deze maquette, welke thans hij de ma chinefabriek A. Fonteyne te Schiedam is opgesteld, vertoont den plattegrond van Nederland met een gedeelte van de ons omringende Janden. De plattegrond is geheel van koper en heeft een lengte van 8 m bijt een breedte van 5.5 m. Het vervaardigen van de maquette is uitbesteed aan de jongere werkloozen te Rotterdam naar plannen gemaakt door den heer J. J. Schell. Het geheel is geplaatst in een bassin met water, zoodat, behalve de begrenzing door de Noordzee, ook diverse plassen en rivieren zijn aangegeven. Langs den wand van het bassin bevindt zich een mechanisme, dat automatisch om de vier minuten in werking treedt. De Noordzee vertoont dan den golfslag, zoo als die door een hevigen storm wórdt ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1