HET WETSONTWERP TOT WIJZIGING VAN DETARIEFWET Levenswijding. DE ZEEUW van Maandag 27 Februari 1939 - 2e Blad. Uitgegaan is van de gedachte dat de kostprijzen zoo min mogelijk worden verhoogd. Uit de Provincie MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND (Wordt vervolgd.) Aan de memorie van toelichting tot het Zaterdag verschenen, wetsontwerp tot wijziging van de tariefwet 1934 en de wet op het Statistiefcrecht is nog het volgende ontleend: Keuzei der artikelengiroepen, Wat betreft de keuze der artikelengroe- pen verklaart de Regeering, dat de che mische nijverheid n i e t in de voorstellen is betrokken, omdat hierin in hoofdzaak grond- en hulpstoffen worden vervaar digd ten behoeve van andere bedrijfs takken, waardoor instelling of verhoo ging van invoerrecht voor deze produ centen tot bedenkelijke oonsekwenties zou leiden, waartegen de eventueele voordee- len uit een oogpunt van werkverruiming zeker niet zouden opwegen. De tariefherziening betreft de volgende takken van nijverheid: 1. de glas- en aardewerk-industrie; 2. de textiel- en kleedingindustrie; 3. de papierindustrie; 4. de hout- en houtbewerkings-indu- strie; 5. de leder- en lederwarenindustrie; 6. de metaalnijverheid. Glas- en aardewerk. Tot goed begrip van de omstandighe den, die naar het gevoelen van de Regee ring, ten aanzien van de glas- en aardewerkindustrie een steun in den vorm van een verhoogd invoer recht motiveeren, wordt vooropgesteld, dat het hier een tak van nijverheid geldt, die gerekend kan worden tot de meest ar- beids-intensieve hier te lande. De daling van den uitvoer naar de hoe veelheid tot ongeveer een vijfde of nog minder van voorheen heeft niet nagela ten een veelal zeer nadeeligen invloed op de werkgelegenheid uit te oefenen. De buitenlandsohe concurrentie is mede in verband met 't teruggeloopen verbruik bijzonder hevig geweest. Textiel- en kleedingindustrie. De moeilijkheden in de textiel- en klee dingindustrie dateeren over het algemeen uit de jaren 19301931 en leidden vroe ger of later tot invoerbeperkende maat regelen, die zich thans over een groot aan tal der door deze bedrijfstakken geprodu ceerde artikelen uitstrekken. Ondanks de in de meerderheid der gevallen gunstige werking dezer maatregelen, bleef de alge meene toestand verre van rooskleurig. Met het oog op 'het voorstel om de in voerrechten op weefsels te verhoogen van 10 op 18 pet., stelt de Regeering voor, de invoerrechten op de artikelen der verwer kende industrie, waarbij1 zij in de eerste plaats denken aan de kleeding-industrie, te verhoogen van 12 pet. tot 20 pet.. Deze verhooging moet vooral worden gezien als een noodzakelijke consekwentie van de verhooging van het invoerrecht op weef sels. In een aantal gevallen is het invoer recht der producten van de verwerkende industrie niet op 20 pet. gesteld, doch op 18 pet. Papierindustrie'. Voor het voornemen, omdepapier- industrie met maatregelen op tarief- gebied meerderen steun te verleenen, acht de Regeering allen grond aanwezig. De voorstellen tot herziening van het tarief laten de zeer eenvoudige structuur van het bestaande tarief vrijwel intact. Over het algemeen beteekenen zij een ver dubbeling van de huidige rechten, In het nieuw voorgestelde tarief is uit drukkelijk bepaald dat slechts couran tenpapier aan een lager tarief, t.w. 10 pet., zal zijn onderworpen dan de overige papiersoorten, welke volgens het voorstel met 20 pet. (thans 10 pot.) zullen worden belast. Wat betreft de hout- en hout bewerkingsindustrie wil het de Regeering voorkomen, dat slechts een verhooging van 'het invoerrecht op> leder van 3 pet. van de waarde op 6 pet. gemo tiveerd is. Metaalnijverheid. Ten aanzien van demetaalnijver- h e i d heeft de regeering gemeend te moeten volstaan met het voorstellen van een herziening van het tarief van invoer rechten voor een beperkt aantal artikelen. De moeilijkheid bij dezen tak van nijver heid is hierin gelegen, dat de invoer afgezien van de onbewerkte metalen voor een zeer overwegend gedeelte bestaat uit productiemiddelen. Een verhooging van het invoerrecht voor deze artikelen heeft daardoor consekwenties ten aanzien van tal van andere takken van bedrijf, welke gevolgen niet zijn te overzien. Het voorstel met betrekking tot artike len van de metaalnijverheid moest dan ook, naar het oordeel van de Regeering, over het algemeen beperkt blijven tot die metalen artikelen, welke inderdaad eindproducten zijn, als badkuipen, ge- emailleerde 'huishoudelijke artikelen, haarden, kachels enz. DE BETEEKENIS DER GOEDEREN- GROEPEN VOOR DEN INVOER EN UIT EEN OOGPUNT VAN WERKGELEGENHEID. De ministers gaan dan over tot de be spreking van een belangrijk onderdeel van deze algemeene toelichting, t.w. de beteekenis der groepen ten aanzien waar van voorstellen worden gedaan, voor den invoer en uit een oogpunt van werkgele genheid. Uit de cijfers, die der Regeering ter beschikking staan, blijkt, dat in het tijd vak Januari-September 1988 de invoer der bij de tariefsverhooging betrokken artikelen ruim f 135 millioen bedroeg, uitmakende ca. 13 pet. van den totaal- invoer. De betrokken artikel-groepen zijn derhalve niet van overheerschende betee kenis voor onzen totalen invoer, waardoor nog de nadruk wordt gelegd op het par tieels karakter van de voorgestelde her ziening van het tarief van invoerrechten. Verder wordt er op gewezen, dat het zwaartepunt der voorgestelde verhooging ligt bij de e i n d p r o d u c t e n, waar door geïllustreerd wordt, dat noemens- waardige verhooging der productiekosten van doorvoering der voorstellen niet is te verwachten, temeer daar de voorgestelde verhooging van andere dan eindproduc ten over het algemeen niet meer dan 3 of 4 pet. bedraagt. ZEEUWSCHE FEDERATIE VAN COÖPERATIES EN KOLENBONDEN. Algemeene vergadering te Goes. De „Zeeuwsohe Federatie van Coöpe raties en Kolenbonden" hield Zaterdag middag in Schuttershof te Goes een alge meene druk bezochte vergadering. Hoewel het aanvangsuur op half twee gesteld was, werd het bijna twee uur eer de voorzitter, dhr J. Jobse te Aagtekerke, FEUILLETON 22) _o_ Toen ze zich ontkleedde miste ze een kostelijk sieraad, dat haar vader haar dien morgen gegeven had; ze sloop stil naar beneden om het te zoeken. liet groote huis was in dichte duisternis ge huld, behalve een straal licht, die stroom- d° uit de deur van de studeerkamer, uelke niet geheel gesloten was. V erschrikt en bevend van angst voor in fers, gluurde ze naar binnen en zag tot aar groote verrassing haar vader zitten 'jJ zijn lessenaar. Hij hield het hoofd in un nanden, terwijl blinkende tranen tusschen zijn. vingers sijpelden en vielen up een lok blond haar en zoo op een aan- al vergeelde brieven, die open voor hem mgen. Zwijgend, doch hevig ontzet trok ze zich eerbiedig terug, voelend dat ze geen recht ad in te dringen in het verdriet van een sterken man, maar toen ze dat deed, 0llk haar plots de smartelijke klacht in ooren »Mijn lieveling! Mijn dierbare, gestor- en lieveling. God, vergeef mij mijn de vergadering opende. Spr. herinnerde aan den strijd om be houd, die door de kolenbonden gevoerd moest worden, de pogingen tot bevriezing, tot opleggen v. hoogere inkoopprijzen enz. Thans is veel ten goede veranderd. De prijzencommissie werd genoodzaakt de fe deratie als gelijke te erkennnen. Niette min is nog een zeer belangrijke taak te vervullen en spr. wekte daarom op, een drachtig samen te werken, D'e secretaris, dhr L. P. van Oorschot, bracht hierna zijn jaarverslag uit, waar van we reeds een uittreksel gaven. D'hr Langebeeke te Arnemuiden, wees °P> dat alles meer gebonden en geregeld HOOFDSTUK XII. Trevor's beslissing. „Arme jongen, is de pijn vanmorgen erger dan gewoonlijk?" vroeg Hanni zacht toen ze de studeerkamer eenige morgens later binnentrad met een weelde van bloeiende chrysanten in haar hand. Ze zag er zoo lief en stralend uit, zoo- als ze daar stond bij Clive's divan, neer ziend op den gebreklkigen jongen met een blik van innig medelijden in haar oogen, terwijl de bronskleurige en goud-getinte bloemen prachtig afstaken tegen 'haar zachte, witte wollen japon. Hij wendde zich af van het stralend en bevallig gelaat van het meisje en ant woordde geprikkeld „Je kunt er zeker van zijn, dat ik hier niet zou liggen, als het niet strikt noo- dig was. Ik ben ziek van dit eentonig bestaan. Waarom kan ik niet opstaan en mee doen?" Zij bemerkte dat hij' weer een bui had van bittere opstandigheid en begreep dat 'het onmogelijk was hem tot rede te 'bren gen, nu de pijnen zoo ondragelijk waren. Daarom stelde ze zich tevreden met han dig hier en daar een kussen te leggen, om hem gemakkelijker te doen liggen en schikte dan haar bloemen op een tafeltje. Het was een van Clive's slechte dagen, die tamelijk veelvuldig voorkwamen, en de groote zachte ligstoel bij het raam op de uitlating in het jaarverslag, dat een besluit van de prijzencommissie niet werd uitgevoerd. Dit betreft de afschaffing van de H. L. als inhoudsmaat en overgang tot verkoop naar het gewicht. De secretaris beaamde dit. Zulks ligt aan de Huisbrandcommissie, die uitein delijk over de besluiten beslist. Hierin moet een wijziging komen. De H. G. moet niet de macht hebben princi- pieele hesluiten der P. G. terzijde te leg gen. Nadat het jaarverslag vastgesteld was, gaf de secretaris een uiteenzetting over de samenstelling en werkwijze' der Prij zencommissie. Eerst was ze alleen uit ver tegenwoordigers van den handel samen gesteld, De federatie wilde er alleen aan deelnemen, indien ze een gelijk aantal vertegenwoordigers kreeg. De handel stond echter star op de meerderheid. De Huisbrand Commissie legde evenwel op, wat de Federatie wenschte: handel en fe deratie 'n gelijk aantal vertegenwoordigers onder een onpartijdig voorzitter. Men vond deze in Mr Bouman te Goes, die wel uitermate geschikt is voor deze moeilijke taak en een werkelijk onpartijdig, en een boven de partijen staande voorzitter is. Eerste arbeid was: het eens te worden over de prijzen. Men ging voorts over tot het vormen van een kleine commissie, de z.g. bereohtingscommissie. Alle kwesties hier behandeld, worden zoo noodig voorgelegd aan de groote com missie. Daarnaast is er een werkcommis- sie. In al deze commissies is de federatie vertegenwoordigd Op een vraag van een der aanwezigen deelde de secretaris mede, dat slechts drie kolenbonden onder de prijzen zijn gegaan. Daartoe behoort ook St Maartensdijk, die buiten de federatie staat. Deze is zelfs uitgesloten van de levering van conventie- brandstoffen. Het blijkt dus, dat door de kolenbonden slechts in zeer enkele geval len beneden de prijzen is geleverd. De rekening werd goedgekeurd met een eindcijfer van f 1104,68 en een batig saldo van f 451,89. De secretaris-penningmeester ontving een woord van bijzonderen dank voor zijn arbeid. Hem werd wederom f 50 geof freerd voor dat werk. Dhr Suurmond was het bestuur erken telijk, dat het in contact is getreden met den handel. Verder vroeg Spr. naar de verhouding tussohen gewestelijke prijzen commissie en huisbrandoommissie te Den Haag. Dhr Van Oorschot antwoordde, dat de federatie altijd gestreden heeft voor het bestaansrecht der kolenbonden en tegen het machtsmisbruik, waaraan de handel zich aanvankelijk schuldig maakte. De fe deratie wilde alleen samenwerking op voet van gelijk berechtigdheid. De kolen bonden dienen ook te coöpereeren voor wat de i n koop betreft. Spr, komt er te gen op, dat de Haka en het Centraal Bu reau geen offerte kunnen maken, omdat men weigert aan deze lichamen kolen te leveren. Hier zal dus nog gestreden moe ten worden. In de landelijke 'huisbrandcommissie heeft de coöperatie nog niet de positie waarop ze recht heeft. Daar is de handel nog overheerschend. 'Daarom moeten we in Zeeland op onze hoede zijn en onze rechten handhaven. Het zou in de toe komst wel eens vechten kunnen worden. Het bestuursbeleid werd vervolgens on der applaus goedgekeurd. De ooöp. kolenbond te Heinkenszand wenschte dat de kolenbonden de volledige vrijheid hebben de prijzen vast te stellen en dat dit niet gebeurt onder den druk der handelaren. Dé afgevaardigde van Heinkenszand deelde onder hilariteit van de aanwezigen mede, dat dit voorstel geheel eigenmach tig door den voorzitter was ingezonden zonder opdracht van bestuur en vereeni- ging. Spr. stelde daarom voor het niet verder te behandelen. Hiertoe werd besloten. Alleen waar schuwde de secretaris tegen dergelijk on- organisatorisch optreden. Spr. laakte het ook, dat hem schriftelijk was verzocht advies te geven hoe de dividend- en tan tième-belasting te ontduiken. 'Op dergelijke brieven gaat Spr. niet in. Het Bestuur stelde voor wederom voor één jaar in de prijzen-commissie zitting van de studeerkamer was dan bij zu'Ike gelegenheden zijn geliefkoosde toevlucht. Hij kon daar dan uren achtereen liggen, verslindend 'het eene boek na het andere uit de oude bibliotheek, of zich verdie pend in eigen geschreven fragmenten van sonnetten, gedichten of artikelen die hem maar eenigszins interesseerden. Enkele hiervan, die hij alleen Hanni liet zien, waren heel goed en de hoop rees in haar hart, dat dit talent, mits goed geleid en ontwikkeld, voor hem zelf zijn troost en verlossing mocht worden in later jaren. Hij bezat tevens een groote aanleg vo-or talen en Hanni's bereidwilligheid en be kwaamheid, hem te helpen bij zijn studie bracht merkbaar een edel genot in zijn eenzaam leven. Meneer Allister, ofschoon steeds vrien delijk en zorgzaam jegens den invaliden jongen, had echter aan zijn verlangen, om een leeraar te mogen hebben, niet voldaan, omdat Clive's krachten niet in staat zouden zijn een geregelde studie voort te zetten. Zoo gebeurde het, dat zijn eisohen van Hanni's tijd en geduld steeds meer verg den. Toen ze haar taak gedaan had en juist de kamer wilde verlaten, vroeg Olive plots „Wie was die jongen in de kerk op Kerstmorgen? Was hij een vreemdeling? Ik heb hem nooit eerder gezien." te nemen. Een termijn van één jaar is te kort om een oordeel uit te spreken. Dhr Noom te Poortvliet ontwikkelde daartegen bezwaar. De kolenbond te P. heeft zich niet aan de prijzen gehouden. Deze bonden moeten vrij zijn in de prijs bepaling. Het doel van de coöperatie is goede en goedkoope waar te leveren. Spr. weet ook, dat de handel zich niet aan de prijzen houdt. De secretaris merkte op, dat men van den handel geen naleving der prij zen kan verlangen, als men het zelf niet doet. Als eerlijke mannen moet men over eenkomsten strikt nakomen. Als het voorbeeld van Poortvliet werd gevolgd, zou dat afbreken beteekenen in plaats van opbouwen. Het is opmerkelijk, dat de prijzen-commissie juist alleen last heeft met het eiland Tholen. Men weet toch, dat de coöp. vereenigingen aan het eind van het jaar het overschot als dividend kunnen verdeelen? Het Bestuursvoorstel werd zonder hoofdei, stemming aangenomen, De coöp. kolenbond te 's H e e r Hendrikskinderen had een voorstel ingediend betreffende 'kostelooze overname van leden bij verhuizing. Het Bestuur merkte op, dat elke vereeniging autonoom is. Fr kan alleen een advies gegeven worden. De gedachte is sympa thiek. Er kan bij huishoudelijk regle ment in voorzien worden. De voorzitter beval aan de aangesloten bonden welwillende overwe ging aan. D'hr Snood ij k pleitte voor gratis overname van elkanders leden. De coöp. kolenbond D.E.S. te Ie r se is e stelde voor vrijheid te laten de H.L. of de 100 kg. te gebruiken, daar afschaf fing van de H.L. meer kosten met zich zal brengen bij' het lossen van scheeps ladingen. Het Bestuur der federatie is voor af schaffing der H.L., omdat de H.L. een bron van knoeierijen is, wat de voorzit ter nog nader verduidelijkte. Verschillende afgevaardigden ver strekten inlichtingen over de wijze van lossen. De meesten adviseerden ten sterk ste tot levering per gewicht over te gaan, De secretaris merkte nog op, dat juist de handel zich tegen levering per gewicht heeft verzet. We moeten tot eenheid in de levering komen. Ook wekte Spr. de bon den op voor het lossen een redelijk loon te betalen. M e d e d e e 1 i n g e n. D'e secretaris deed mededeeling van een ingekomen schrijven van de brandstoffenhandelaren bevattende critiek op het jaarverslag. Spr. herhaalde, dat ook enkele kolenbon den het de federatie met de prijzen moei lijk hebben gemaakt. De saneering gaat echter in de eerste plaats om den han del. De kolenbonden vormden reeds een stukje ordening. Knoeit nu een han delaar bij de naleving der overeenkomst, dan geschiedt dit uit eigenbelang. Dit geldt niet van een kolenbond. Spr. hield vol, dat verschillende handelaren knoeie rijen hebben gepleegd. D'aartegen moet zoo krachtig mogelijk worden opgetre den. Wat de boete aan een vereeniging te Vlissingen betreft herhaalde Spr., dat het uiteindelijk de huisbrandcommissie is ge weest die deze boete heeft teruggebracht tot f 2.50 en dus teruggekrabbeld is. De handel rekent wel terdege met de federatie van kolenbonden in de prijzen commissie. Gebeurde dat niet, dan zou overwogen moeten worden of aansluiting wel vruchtdragend is. Dhr Van Loon (Borssele) drong er op aan, de nog niet aangesloten kolenbon den op Zuid-Beveland J.ot aansluiting te bewegen. Bij' de rondvraag werd aange drongen op verlaging van de kolenprij- zen. De voorzitter erkende, dat deze voor de kolenbonden lager konden zijn. Dhr A. P. Bi 1, lid der prij zencommissie, verklaarde openlijk, dat deze prijzen hem niet aanstaan. Een dividend van 20 a 25 pet, is onnoodig. We moeten komen tot verlaging. Hierna sluiting, nadat dhr W o l t e- ring, die Zeeland gaat verlaten zijn beste wenschen voor de federatie had uitgesproken. „Een vreemdeling?" lachte Johanna met een blos van vreugde op haar wan gen. „O, neen, Trevor Tremayne is mijn beste vriend. We zijn van jongsaf als broer en zuster met elkaar opgegroeid. Hij is de zoon van den predikant, weet je." „Heeft hij geen eigen broers of zusters meer?" vroeg 'Clive norsc'h. „Neen, en geen moeder ook," zei ze zacht. „Zij stierf toen Trevor slechts eenige dagen oud was en vanaf dat oogen- bliik heeft mij eigen lieve moeder 'hem liefgehad als was hij haar eigen zoon. En nu.nu zijn we beiden moeder loos." Clive keerde zich af om den droeven aanblik van haar betraande oogen te ontwijken en zuchtte zwaar. Als hij maar zulk een moeder 'had gehad, zou het leven toch nog waarde hebben. Toen vroeg hij verwonderd: „Als jullie zulke groote vrienden zijn, hoe komt het dan, dat ik Tremayne nog nooit eerder gezien 'heb?" „Omdat hij te 'Oxford studeert en al leen met de vacanties thuiskomt." „Gelukkige kerel", bromde Clive. „Waarom 'genieten toch sommige men- schen al het goede in 'het leven? Het is gemakkelijk, tevreden te zijn onder der gelijke omstandigheden. Stel je voor, groot en sterk en vrij' van pijn te zijn; bovendien een opleiding te genieten aan een universiteit te Oxford en 'Cambridge. Ik wou wel dat ik die kans kreeg. Bezit Een aanrijding. Gistermiddag reed Dr de Jong alhier met zijn auto uit de Langedelft de Markt op in de richting van de Noordstraat, terwijl Mevr. v. A. B. uit Oostkapelle met haar kleine personenauto rond de Markt was gereden met de bedoeling de Burg op te rijden. De automobiliste merkte den groo teren auto, aan welken zij voorrang moest geven, te laat op en reed tegen het reon- terachterwiel daarvan op, waardoor aan het spatbord en aan den dop van het wiel schade werd toegebracht. Erger was de schade aan den kleinen auto, aan den motor en aan den motor kap. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. De kleine auto is naar de garage van de firma Caljouw Blaas ge duwd. Dr de J. kon met zijn wagen zijn rit voortzetten. Luchtbescherming Het bestuur der afd. Middelburg van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming heeft de functies als volgt verdeeld: H. Bierman, voorzitter; Mr W. H. Vermaas, secretaris Lange Noordstraat 66; S. A van Leverink, penningmeester, Noord weg 86; Dr J. Dekker, J. H. Voorthuijzen, M. Polak, Ir. W. Z. Ort en Jhr. Mr E. W. F. Wttewaal van Stoetwegen, leden, Wolphaartsdijk. Vrijdagavond hielden de Geref. Meisjes,ver. en de 'Geref. Jom- gelingsvereen. gecombineerd hun zeer goed bezochte 36e jaarvergadering, onder leiding van den 'heer Van Wijk. De jaar verslagen getuigden van een opgewekt vereeni'gingsleven. De M.V. is in ledental wat achteruit gegaan, maar de J.V. is nog steeds gesplitst in A en ,B. 'G. Nagelkerfce behandelde het onder werp: „De plaats van de vrouw in het sociale leven" en A. Gaan leverde een in leiding over: „Het Apostolaat". J. Braamde gaf i:n dichtvorm een pakkende herinnering aan het Gouden Jubileum van den Jongelingsbond. Tal van afgevaardigden brachten hun beste wenschen over. Een en ander werd afgewisseld met voordrachten, samen spraken, muziek, zalngstulkjes en een de- clamatorium, dat ook uitgevoerd is op het jubileum van den Geref. Jongelings bond. Wemeldinge. Met ingang van 1 Maart a.s. is tot sluiskneoht alhier benoemd d'hr J. Klap, thans brugknecht te Sas van Gent. lerseke. De handel in zaaioesters is reeds begonnen en verschillende partij en zijn reeds verkocht. De prijis van zui vere panoesters is taimtelijlk goed, maar tengevolge van aanbod van Fransche oesters niet hoog te noemen. Natuurlijk heeft de prijis van consumptieoesters, die 1/3 lager is dan verleden jaar, daar ook wel invloed op. Ook in zoogenaamd bak- kegoed, op oesterzeven geteelde panoes- tertjes, gaat wat om. De prijs is iets minder dan in 1938. Nieuwdorp, Vrijdagavond werd alhier in de Ghr. School de jaarlijlksohe zeer druk bezochte ouderavond gehouden. Voorzitter de heer Hommes. Het be stuurslid P. de Kok hield een inleiding over „Verantwoordelijkheid in de opvoe ding". Nadat het 'hoofd der school en kele mededeelingen had gedaan, volgde een ruime pauze, waarin het werk van de leerlingen werd bezichtigd. Hierna volgde een opvoedkundige schets door den heer J. v. d. Ven, onderwijzer, over „Verzwegen kwaad". Kapelle. De Veilingsvereeniging K.-B. en ie Kapelle kwam Zaterdag in alge meene ledenvergadering bijeen. Voorzitter dhr P. J. J. Dekker, die spe ciaal Ir B Bosma verwelkomt. Het mag gerust worden gezegd, dat 1938 nog niet zoo kwaad is geweest voor de telers van hard, zoowel als van zacht fruit. In het voorjaar van 1938 heette het dat het niet veel zou worden. Datzelfde hooren wij nu naar aanleiding van de harde vorst in December. Laten wij rus tig afwachten. De laatste drie jaren zijn goed geweest. Toch mag dit niet de maat staf zijn om op de basis van de jaren 193'61938 imlaar aan te planten. Spr. die beste broeder van jou veel hersens?" „Ja, zeker", riep Hanni geestdriftig. „Ik wou dat ik je al de 'honoraties, die hij verworven heeft, kon opsommen." „Wel, 'het is niet billijk, dat de eene mensch met al deze belooningen overla den wordt, en de andere niets heeft dan ellende, vernedering en lijden. Ik haat hem, ik haat hem, je sterke, knappe held," kreet de jongen op grammen toon, terwijl hij terugzonk in zijn kussens, kreunend van pijn. Een verdrietige blik gleed over het ge laat van het meisje door de harde bittere woorden, maar ze zei slechts1 vriendelijk: „Je zoudt Trevor niet kunnen haten, als je hem werkelijk kende. En ik ben er zeker van, dat hij1 je gaarne zooveel mo gelijk in het goede zou willen doen dee- len". „Ja, het is verbazend gemakkelijk om edelmoedig te zijn als je alle® bezit wat je begeert", spotte de lijdende jongen. „Ik zou wel eens willen weten hoe hij e,r over dac'ht met mij1 te ruilen!" Hanni zuchtte en haar teergevoelig hart vulde zich met medelijden. Hoe gaar ne zou zij vreugde en zonneschijn brengen in dit droeve, jonge leven, nog donkerder gemaakt door de bittere opstandigheid, die er woedde in het hart van den jongen om zijn gebrekkigheid en zijn machteloos heid.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5