Voedt uw huid 's nachts met Purol Kerkn e ws Onderwijs. Gemengd Nieuws. ZUID-BEVELAND. Kruidingen. Vrijdagavond hield de Goöp. Kolenvereen. „Uit voorzorg" G.A. alhier haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van dhr C. Wondergem. Uit de verslagen vaim -den secr.-penningm. dhr G. Duindam, bleelk, dat de vereen. 160 leden telt en de rekening 1938 sloot met een eindcijfer van f 6735,32. De inlegigel- den bedroe-gen f 4144; aan brandstoffen werd aangekocht voor f 5156,74. Besloten werd 5 pet. van de winst na 16 Mei uit te keeren aan de leden WALCHEREN. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. men, daar de veigadering aanvankelijk besloot de concoursen over het gewest te verdeelen. De vereen, zullen ook 'dit jaar voor de programma's 10 ot. moeten betalen. De veTeen. te Driewegen stelde voor, dat vereenigingen welke zich verplichten mede te ringen op het concours, zich aalm deze verplichting dienen te houden. De vergadering ging hiermede volkomen acooord. De secr. wekte alle afgevaardigden op om miet Paschen a.s. naai den Bondsdag te Utrecht te gaan. Voor de afgevaardig den is vrij logies beschikbaar. Hierna sluiting., JAARVERGADERING ZEEUWSCHE KORFBAL BONp. In de Melksalon „De Landbouw" Meld de Z. K. B. Zaterdagmiddag en -avond zijn algemeene vergadering. Van de 22 aangesloten vereenigingen waren, volgens de presentielijst, 'afge vaardigden aanwerig van Blauw-Wit (Roosendaal), Sealto (Terneuzen), S.S.S. (Golijnsplaat), Amdmo (Souburg), Vol harding '(Ierseke), T.O.G.O. (Goes), Zee- landiia (Hansweert), Madjoe (Vlissingen), E.D.O. (Serooskerke), B.K.G. (Breslkens), V.K.V. (Veere), Swift (Middelburg), EL B.S. (Middelburg). De voorz., 'dhr Haasdonk, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de heeren Crucq en -de Visser, resp. cotnpe- titieleider en redacteur vam het Z.K.B.- Nieuiws. Van de vereenigingen V.Z.O.D. (Wis- selnikerke) en "Wemeldinge was hericht ontvangen 'dat 'zij lid werden van den Z.K.B. De K.N.K.B. zal voor de leden der er kende fcolfbalbonden binnen|kort gratis een schriftelijke cursus geven voor de op leiding van scheidsrechters. De jaarver slagen werden goedgekeurd. Hieruit bleek dat de korfbalsport in het gebieds deel van den Z.K.B. stevig veld wint, ter wijl o.a. in Oost en West Zeeuwsch- Vlaalnideren nog een terrein ligt waar vereenigingen dienen te worden opge richt. Met een toepasselijk woord reikte de voorzitter de prijzen, bestaande uit me dailles, aan de kampioenen der oompe tities uit., n.l. Zeelandia van de winter competitie 19371938, dezelfde vereen, van de zomercompetitie 1938, beide in de le klasse, -Swift II van de wintercompe titie 19371938 2e klasse A Volharding I, Volharding II resp. van de zomer competitie 1938 in de 2e kl. B en win tercompetitie 19381939 in klasse D, V.K.V. van de zomercompetitie 1938 in klasse III. H.B.S. I van de wintercompetitie 1938 '39 in klasse B(, Animo van de wiinter- dompetitie 1938—'39 in klasse C. De Zomercompetitie 1939. De aanvang hiervan werd voorloopig vast gesteld op 15 April. De verschillende afdeelingen werden als volgt ingedeeld: Afd. I Z. Zeelandia, Volharding I, T.O.G.O. I, S:S.S. I, Swift I en Madjoe I. Afd. II Z. Seolto, Rapi-de (Axel) en B.K.G., Madjoe II, H.B.S. I, Swift II, Swift III en Anim'o. De drie eerstge noemde in deze afdeeling zullen, even als de vijf laatstgenoemde eerst afzon derlijk een competitie spelen, waarna de twee vereenigingen -die bovenaan komen in elk district, tegen elkaar nog een oom petitie zullen sipelen om het kampioen schap, zulks in verband met de lastige reizen over de Schelde. Afd. III. Z.: V.K.V.Domburg, Mad joe III, E.D.O. en Swift IV. Afd III B Z.: Volharding II, T.O.G.O. II, SS.S. II, Wemieldinge en V.Z.O.D. Afd. I B: Blauiw-Wit, H.M.S. I en II, K.I.K., T.K.V., Beatrix, E.S.V. en H.D.S. Wordt in Zevenbergen een vereeni- ging opgericht, die bij 'den Bond -aan sluit, dan karn, indien gewensoht, deze afdeeling gesplitst worden, dit met het oog op de afstanden tusschen de plaatsen onderling Eventueele adspiranten-courpetities, konden, wegens het nog .niet bestaan van voldoende adspirantentwaalffiallen nog niet worden vastgesteld. Uit het hoofdbestuur wordt echter een adspiranten-oommissie samengesteld, die deze kwestie nader zal bezien. De heer Haasdonk werd bijl acclamatie als -voorzitter herkozen. Herkozen wer den de heeren H. v. d. Laan, A. de Vis ser, A. de Vriend en H. Bruggeman. Als nieuwe bestuursleden werden gek-ozen in ■de plaats van mevr. BruggemanZon dervan en den heer J. Buitendijk, welke zich niet imieer herkiesbaar stelden, mej. M. v. d. Vliet en dhr G. Versluys. Voor de -bespreking van de begrooting 1930 bleek zooveel animo te bestaan, dat de voorzitter de vergadering verdaagde tot een nader bekend te maken datum. Kloetinge. Gemeenteraad. Za terdagmiddag vergaderde de 'Raad. Afwe zig weth. Van Liere (wegens ongesteld heid) en dhr Lankester (met kennisge ving). Ingekomen is- een verzoek van de In richting voor Doofstommenonderwijs te Rotterdam om verhooging van de jaarlijk- sche bijdrage van f 100, die de gemeente aan haar verleent. De voorzitter zegt, dat één leerlinge uit deze gemeente genoemde inrichting bezoekt. Voor deze instelling brengt -dit üooge kosten mede en B. en. W. stellen dan ook voor het subsidiebedrag te ver- hoogen tot f 150. —^r Hoogstrate juichte dit voorstel toe. Het bedrag van f 150 vindt hij betrekke lijk laag. De voorzitter geeft toe, dat het bedrag niet hoog is, doch de geldmiddelen laten niet toe meer beschikbaar te stellen. Dhr Buitenhuis is het met den voorzit ter eens en wijst tevens op de veel 'hoo- gere uitgaven die de gemeente ten behoe ve van de leerlingen, die andere onder- wijs-instellingen bezoeken, volgens de wet jaarlijks moet doen. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. Aan dhr A. Blok wordt hierna op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onder wijzer van de O.L. school alhier, wegens het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd. B. en W. zullen nader den datum van het ontslag vaststellen. Daarna wordt in behandeling genomen een voorstel van B. en W. om bij de 'Goöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht een kasgeldleening aan te gaan van f 60.000 voor den duur van 6 maanden tegen een rente van V2 pet. De voorzitter zegt, dat dit geld noodig is voor den aankoop van grond voor het nieuwe bouwplan. Voor een vlugge uitvoering dezer plannen wordt voorgesteld eerst een kasgeldleening aan té gaan, daar dit gemakkelijker is dan het sluiten van een gewone geldleening. Later zal echter een definitieve leening worden aangegaan, eveneens bij de Raiffeisen bank, daar deze het voordeeligste aanbod doet (2.5 tot 3 pet.). Medegedeeld wordt nog dat door ziekte van dhr v. Maris (gem.-opzichter) eenige stagnatie in de uitvoering van het bouw plan is gekomen. Getracht zal echter wor den, zoo spoedig mogelijk met de uitvoe ring te beginnen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen en tevens wordt besloten bij de zelfde Bank later een gewo-ne leening aan te gaan. Bij de rondvraag informeert de heer Blomaard naar de vaststelling van den verkoopprijs van den grond van het nieu we Bouwplan. De voorzitter zegt, dat dit later aan de orde zal komen. Waarschijnlijk zal dan voorgesteld worden om b.v. B. en W. tot verkoop van grond te machtigen, nadat de Raad de minimumprijs 'heeft vastge steld. Het vervoer werd bij inschrijving ge gund aan dhr M. Houtman voor f 3,50 pe-r 100 H.L. en f 3,80 iper schip, en 5 ot. per pak sloffen. Het lossen werd gegund aan J. Kuiper voor 64 ot. per to-n uit den wagon, en 80 ot. uit het schip. Wemeldinge. Gemeenteraad. Za terdagvoormiddag vergaderde de raad dezer gemeente voltallig. De voorzitter spreekt de gebruikelijke nieuwjaarsrede uit, die door den heer Wabeke wordt be antwoord. Medegedeeld wordt, dat als schonhoudster van het gemeentehuis is aangesteld mej. Bolle-Heijboer. Het op halen van het huishoudvuil is opgedra gen aan -den heer Joh. Mieras. Aan mej. de 'Gof-fau wordt ontslag van huur ver leend van een perceeltje tuingrond, ter wijl bepaald wordt, dat dit perceeltje tuingrond opnieuw verhuurd zal worden aan den hoogsten inschrijver. Het door het bestuur voor C'hr. Volksonderwijs en het bestuur der vereeniging voor Chr. onderwijs aan schipperskinderen aange vraagd voorschot op de vergoeding voor 1939, wordt bepaald op resp. f 1321.36 en f 336.43. De vergoeding voor eerstver- melde vereeniging over 1938, wordt vast gesteld op f 1237.17. Het aantal te heffen opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting 1939-1940 wordt bepaald op 75, evenals voor het loopende jaar. De jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie wordt met ingang van 1 Jan. 1939 -op het maximum gebracht, in ver band met zijn meerdere dienstprestaties en zijn behaalde akte Staatsinrichting M.O. Bij de rondvraag informeert de heer De Jonge naar den toestand van som mige woningen en in verband hiermede naar den huuraftrek voor werkloo-zen, alsmede naar gelegenheid om voor de a.s. verkiezingen te kunnen plakken. De voorzitter zegt, dat naar de be woonbaarheid van sommige woningen een onderzoek gaande is en dat huuraftrek onder het oog zal worden gezien. Voor plakgelegenheid zal als naar gewoonte gehandeld worden. De heer Ruissen vraagt naar de plan nen van B. en W. t. 0. v. voortgezette slootdemping, waar een belangstellende reeds zijn medewerking toezegde. Voorts wijst spr. op de wensc'helijkheid om den Kerkweg te teren en om de bevoegde autoriteit uit te noodigen daartoe over te gaan. Ten slotte informeert spr. naar den toestand van de brandweer en de brandbluschmiddelen. De voorzitter zegt, dat de brandweer thans een onderwerp van bespreking in B. en W. uitmaakt met het oog op de ontwikkeling van den luchtbeschermings dienst. De slootdemping heeft waar noo dig en waar mogelijk, de aandacht van B. en W. De heer Wabeke merkt op, dat uit het stilzwijgen der overige raadsleden niet zal mogen worden opgemaakt, dat zij al- lten met het principe van algemeene doorvoering van demping der in de ge meente aanwezige slooten instemmen. Spr. verklaart zich tegen het dempen van want zij wordt er zoo zacht en mooi, zui week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels Doos alle slooten. Tenslotte verzoekt den heer D'e Jonge de raadsvergaderingen op een ander uur te 'houdten. De voorzitter zegt, dat het niet steeds mogelijk is de vergaderingen te houden op een tijdstip hetwelk de heer De Jonge het 'best past. Spr. wenscht met 'de ove rige raadsleden ook rekening te houden. Hierna sluiting. Zoutelande. Donderdagavond hield de afd. der Z. L. M. alhier haar jaarver gadering. De secretaris, de heer J. Melis, bracht het jaarverslag uit. Het aantal leden is ongeveer 85. Ln 1938 heeft de af deeling omgezet: veevoeder 39895 kg voor f3.397,28; kunstmest 152.360 kg voor f6.323,21; zaaizaden 2713 kg vooi f 269,90; diversen f 27,85. Over 1938 is f36,05 winst gemaakt. De heer A. Maljaars werd als be stuurslid herkozen. In plaats van dhr J-aoob Koppeljan, 'die zich niet herkies baar stelde, werd de heer E. Jalnse tot bestuurslid -gekozen. De heer Lkkink, directeur van de Chop. „Eiland Walcheren", besprak uit voerig de voordeden van aankoop van veevoeder en kunstmest bij „Eiland Wal cheren". Et werd geklaagd, dat de vrachtrijl ders hun werk niet naar 'behooren ver richten. Het bestuur 'zegde toe, deze zaak nog eens onder de oogen te zulten zien. De heer M. Kleilniepier, secretaris van de Kring, was ook tegenwoordig en raadde de aanwezigen aan, om ook) mede te doen aan de veekeuring. Domburg. D'e Ver. voor Vreemdelingen verkeer hield Vrijdagavond haar jaarver gadering. Volgens verslag van den pen ningmeester bedroegen de ontvangsten met ilnbegrip van batig slot 1937, over het afgeloopen jaar f 1420,47 en de uitgaven 11049,81, derhalve wias het goed slot f 370,66. Aan de muzdekvereen. werd f 25 subsidie en aan de commissie voor zo- mervermlaken f 25 gegeven. Een voorstel om ter verhooging der ontvangsten een contributie te heffen van 50 ct. per bed per jaar, werd aan het bestuur om nader advies gezonden. Getracht zal worden de weg naar het Oosterstnand afdoende te verbeteren. Tholen. Vrijdagavond werd de jaarver gadering gehouden van de afd. Groene Kruis. Hlet aantal leden bedroeg per 31 Deo. 632. Uitleeningen hadden 300 keer plaats. Het tarief der hoogtezon blijft 10 ct. per uur of gedeelte hiervan, voor on- vermogenden gratis. Door de zuster wer den bezocht voor wijkverpleging 82 ge zinnen met 88 patiënten, aantal verpleeg- dagen 5493 en bezoeken 6079. V00T t.b.c.-bes'trijdiug 11 gezinnen met 11 patiënten, 458 verpleegdagen en 864 bezoeken. In 1938 werd totaal ontvangen f 2582,751/2 en uitgegeven f 2389,60 H, al- zoo een goed slot van f 193.15. Door een bedrag af te schrijven op gehouwen en materiaal van totaal f 273,89, is het ba tig saldo veranderd in een nadeelig slot van f 80,74. Een uitvoerige bespreking had plaats hoe te handelen bij vacamtie der zuster. De voorz. mierkte op, dat 'dit een moeilijke doch urgente zaalk is. De financiën ma ken het aanstellen vam een plaatsver vangster onmogelijk. Intusschen zal het bestuur deze kwestie nader bezien. St Maartensdijk. In de j.l. Vrijdagavond gehouden ledenvergadering van de aan- koopvereen. „Eendracht Bindt", werd het tienjarig bestaan der vereeniging her dacht. Uit het financieel overzicht bleek, dat de inkomsten hadden bedragen, f 25.906,62 en de uitgaven f 25.565,02. De leden badden ruim 6200 balen kunstmeststoffen afgenomen. Bedroeg in het eerste boekjaar de om zet f 9600, in het afgesloten boekjaar werd voor ruim f25.000 omgezet. Besloten werd dit jaar een excursie te organiseeren naar het proefbedrijf in den Wilhelminapolder. Ir Spaan uit Amsterdam hield een le zing, verduidelijkt door een film, over: „Kalksalpeter". Terneuzen. De Antirev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" kwam in alge meene vergadering bijeen onder voorzit terschap van dhr mr H. van der Belt. Vaku de vergadering van het Prov. Co mité en de Centrale (Statenkrdmg Hulst) werd door de afgevaardigden verslag uit gebracht. De penningmeester kon mede- deelimg doen van een batig saldo. Hierna volgde bespreking over en aam- wijring van de eerste namen voor de calndidatenlijlst voor de Prov. Statenver kiezing. De aftredende bestuursleden, de heeren M. G. Dees, D. H. Littooy en C. D. van Wijok werden herkozen. In de vacature, ontstaan 'door het vertrek van dhr H. R. J. van der Veen werd gekozien 'dhr C. van 't Leven, die bedankte. Hierna werd dhr P. J. van Strien gekozen. Hoek. Zaterdagavond werd in de Chr. school aan den Molendijk de jaarlijksohe ouderavond gehouden. Door het hoofd der school werd gerefereerd over: „Grepen uit den schoolstrijd". Tijdens de pauzes' werd door de ouders het werk der leerlingen bezichtigd. rer en gezond door. Doe dit 1 of 2 X per en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, 60-30 ct. Dhr P. A. Dieleman sprak over: „Klei ne dingen, die toch van belang zijn". De opkomst was goed te noemen. Zaamslaigi Onder leiding van Ds Kok hielden de Geref. Knapen- en Meisjesver. hun gecombineerde jaarvergadering. De K. V. telt volgens de verslagen 35 en de M. V. 21 leden. De financien zijn goed te noemen. Verder werden twee inleidingen gele verd. Door de K. V. werd het declamatorium Langs de aloude paan" opgevoerd. Daarna volgden samenspraak, reciteer- wedstrijd, een tableau enz. De belangstelling der ouders had groo- ter kunnen zijn. Dammen. Wemeldinge. Vrijdagavond speelde de beer J. A. van Dixboorn te Zaamslag, alhier voor de Wemeldingsche Damclub „D.O.S." een simultaanseance tegen 29 borden. De heer van D'ixhoorn wist bier van 10 partijen te winnen. De heeren C. Hoogesteger, Joh. Gijssel, J. M. van Weele, C. van Oosten Pz., G. Nieuwen- huize en D. van Kervinck van Wemel dinge en A. Kaat van Kapelle en Joh. Stokmans uit Goes wisten hun 'partij te winnen, terwijl de heeren G. de Schipper Jz., J. Robert, O. Onderdijk en Chr. 'de Zeeuw te Wemeldinge en A. van Oosten O. van Liere, J. op 't Hof en J. Osse- waarde te Kapelle remise wisten te he li aten. Voetbal. Goes. Zaterdagmiddag speelde op het Gem. Sportterrein alhier een ,,'Goes"- combinatie een vriendschappelijke voet balwedstrijd tegen een elftal van het ge sticht „Vrederust" uit Bergen op Zoom. Het combinatie-elftal wist te winnen met 8—1. Kats. De v.v. „Kats" heeft Zaterdag middag bezoek gekregen van D.V.O. II ■uit Kortigene. Hoewel D.V.O. maar met 9 spelers in het veld kon komen, heeft ze toch nog kans gezien om den wedstrijd met 32 te winnen. Ruststand 30. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Opheusden, J. Goslinga, cand. te Utrecht. Bedankt voor Weesp, Jac. Treffers te Woerden. Voor Beesd, W. Willemse te Muiderberg. Evang. Luth. Kerk. Aangenomen naar Leiden, J. N. Bieger te Bergen op Zoom. Middelburg. D'r N. J. Hommes te IJlst, beroepen predikant bij' de Geref. Kerk alhier, zal D.V. 7 Mei in den avonddienst in de Noorderkerk te Middelburg beves tigd worden. D'e intrede is bepaald op Woensdag 10 Mei eveneens des avonds in de Noorderkerk. Emeritaat. Naar gemeld wordt is Dr W. A. van Es, sinds 13 Maart 1904 pred. bij' de Geref. Kerk te Leeuwarden, voornemens tegen 1 Sept. a.s. eervol eme ritaat te vragen. Bevestiging en in trede. Zondagmorgen werd cand. J. Zandee te Leiden, beroepen pred. bij de Nod. Herv. Gemeente te 's Heer Hen drikskinderen ingeleid door Dr J. Rie- mens uit Leiden. De bevestiger bad tot tekst Rom. 10: 15. Aan de handoplegging werd mede deelgenomen door den consulent Ds Steinz uit Goes. Des namiddags deed Ds Zandee zijn intrede met een predikatie over 1 Cor. 2: 7a. Na de prediking richtte Ds Zan dee zich met een toespraak tot zijn fa milie, zijn vrienden mede-studenten uit Leiden, die in grooten getale aanwezig waren, den Kerkeraad, de Kerkvoogdij, zijn bevestiger, de aanwezige ambtgenoo- ten, den burgemeester de heer Elenbaas en tenslotte tot de gemeente. Verder werd nog het woord gevoerd door Ds Steinz namens de Classis en den heer v. d. Made namens de gemeente. Afscheid DsJ. A. Vink. Zon dagmiddag nam Ds J. A. Vink afscheid van de Geref. Kerk te Hoek, welke ge meente hij bijna 4 jaar had mogen die nen. Hij had daarvoor tot tekst gekozen Joh. 15: 4 en 5. Thema was: „De blijvende gemeenschap van Christus met Zijn Kerk", waarbij gewezen werd op Wat Christus is voor de Kerk, wat de Kerk is in Christus en de roeping welke uit die gemeenschap tot ons komt. Aan het einde van den dienst werd Z.Eerw. toegesproken door den heer W. H. Louwerse namens kerkeraad en ge meente en door D's Kok van Zaamslag na mens de classis Axel. D'e gemeente zong haar scheidenden leeraar toe Ps 121:4. De belangstelling voor dezen dienst was groot en velen, waaronder ook van buiten de gemeente, namen in de consistorieka mer afscheid van Dte en Mevr. Vink. Op 5 Maart hoopt Ds Vink zijn intrede te doen in Berkel na bevestigd te zijn door Ds Schouten van Zuilen. Generaal Evangeline Booth naar Nederland. Het hoofdkwartier van het Leger des Heils te Amsterdam deelt mede, dat generaal Evangeline Booth den wenseh te kennen heeft gegeven nog eenmaal naar Neder land te gaan om een afscheidsbezoek te brengen. Dit zal dan geschieden vóór haar aftreden in October en wel op 12 Juli. Voor dezen dag heeft men het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag afgehuurd. SCHENKING VAN LEONARD SPRINGER. D'e bekende en hoogbejaarde tuinarchi tect en dendroloog Leonard A. Springer te Haarlem beeft ten behoeve van bet onderwijs aan de Wageningsche Land bouwhogeschool een belangrijke verzame ling schetsen en teekeningen op het ge bied der tuinarchitectuur aan het rijk geschonken. Radiotechnicus en ra diomonteur. Het schriftelijke ge deelte van de voorjaarsexamens tot het verkrijgen van diploma's voor radiotech nicus en radiomonteur, uitgaande van de Nederlandsche Vereeniging voor Radio- telegrafie, zal dit jaar plaats vinden in den loop van de maand April. FELLE BRAND TE SAPPEMEER. Groote schade in stroocarton- en papier fabriek. Zaterdag 5 uur is een felle brand uit gebroken in de stroocarton- en papier fabriek voorheen W. A. Scholten te Sappemeer. De brand brak uit in het oude ge deelte van de fabriek. Het vuur ontstond op een hakselzolder. In de fabriek, die dezen Zaterdagmid dag op volle kracht werkte, bevonden zich op het oogenblik, dat het vuur door een arbeider werd ontdekt, pl.m. tachtig man. Allen konden zich tijdig in vei ligheid stellen, al kregen enkelen nog lichte brandwonden. Deze werden door doktoren uit Sappemeer en Hoogezand, die zich onmiddellijk naar de fabriek hadden begeven, verbonden. Met zeer groote snelheid breidde het vuur zich over de aan den hakselzolder grenzende deelen van het fabriekscom plex uit. De zeer krachtige wind was daarbij een sterke bondgenoot en dit maakte de taak van de fabrieksbrandweer nog zwaarder, zoo niet hopeloos. Al het beschikbare brandweermateriaal uit Hoogezand en Sappemeer werd naar de brandende fabriek gedirigeerd. As sistentie werd gevraagd van de brand weren uit de omliggende gemeenten. In gevolge dit verzoek spoedden zich twee motorspuiten, onderscheidenlijk uit Gro ningen en uit Appingedam, naar Sappe meer en mede dank zij deze assistentie stond het een uur later vast, dat men uitbreiding zou kunnen voorkomen. Uit talrijke stralen werden 'groote water massa's in de vuurzee geworpen en hoe wel een dichte vonkenregen op het nieu we gedeelte van de fabriek en op aan grenzende perceelen neerdaalde, wist men deze gebouwen dermate nat te houden, dat het vuur er geen vat op kon krijgen: In het oude gedeelte van de fabriek bevonden zich groote hoeveelheden stroo, welke verloren zijn gegaan, terwijl aan de zich in dit gedeelte van het fabrieks complex bevindende machines, groote schade is toegebracht. De oorzaak van den brand is waar schijnlijk het warm loopen van een as van een hakselmachine. Het oude gebouw is door het vuur volkomen verwoest. Het nieuwe gedeelte kon men behouden. Het nablusschingswerk duurde den ge- heelen avond en den nacht. De hoeveelheid stroo, welke verloren is gegaan, is niet groot. Wèl zijn alle machines verwoest. De schade is zeer groot. Het geheele bedrijf staat door de verwoesting van het oude gebouw stil. De papierfabriek kan blijven door werken. O.jp wandelende huzaren ingereden. Een colonne huzaren, die hadden deelgenomen aan een oefenings- marsch, keerden Zaterdagavond over de v. Alkemadelaan te Den Haag terug naar het kazernement. Het was omstreeks kwart over zeven, terwijl het regende en de weg daar ter plaatse nogal donker was. Daaraan zal het vermoedelijk te wij ten zijn geweest, dat Mr H., die op dat oogenblik in zijn personenauto reed, den op den rijweg marcheerenden troep niet heeft opgemerkt en er op ingereden is. Drie militairen werden daarbij gewond. Het zijn de 21-jarige J. J. B., die het linkerbeen brak, de 20-jarige P. L. V., waarvan het linkersleutelbeen gebroken werd en de evenoude H. J. G., die er met een gecompliceerde linkerbeenbreuk, ernstiger aan toe is. Zij zijn naar het Militair Hospitaal gebracht, waar zij zijn opgenomen. De politie stelt een onderzoek in. Jongen te Deventer ver- d r o n ken. Zondagnamiddag geraakte bij het spelen te Deventer een 9-jarig zoon tje van de familie M. in het diepe water van de Nieuwe Haven. Leden der Red dingsbrigade deden gedurende geruimen tijd pogingen het kind te vinden, hetgeen niet mocht gelukken. De jongen is ver dronken. Robbenjagers in nood. De stoomschepen Tsjikalof Lozowski en lui tenant Schmitt zijn, tegelijk met vier vliegtuigen uit Bakoe verh'okken om hulp te gaan brengen aan 570 robben- jagers, die op het van den oever los geraakte ijs zijn afgedreven, 397 hunner

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3