DOUWE EGBERTS Echte Uit de Provincie VLISSINGEN. GOES. Friesehe Heeren-Baai Zxtea, FRIESCHE HEEREN-BAAI en BAAMABAK meer betreffende tewerkstelling van werklooze arbeiders in bloemkweekerijen en bloemkweekersbedrijven, waarbij de overheid bijslag op het loon zal verlee- nen. Deze regeling wordt bij wijize van proef getroffen. Het bedrag, dat de regeering voorloo- pig heeft toegestaan, is de helft van het loonbedrag, dat ten hoogste f5000 aal kunnen bedragen. De werkzaamheden bestaan uit opbag geren, ververscihen en diepspdtten van kas- en tuingrond en het maken van Bdhoeiïngen. Mogelijk zal, indien deze proefneming slaagt, het plan. tot andere gemeenten worden uitgebreid. DE ZAAK-OSS IN DE TWEEDE KAMER. Blijkens een mededeeling van den voor zitter van de Eerste Kamer zal de zaak- Oss aan de overzijde van het Binnenhof niet meer voor bet Paasehreces in open bare 'behandeling komen. De heer de Vos van Steenwijk heeft aan de Eerste Ka mer verzocht, hij de behandeling van de justitie-begrooting de affaire-Oss niet ter sprake te brengen, aangezien hem zulks niet betamelijk voorkwam zoolang de zaak nog bij de Tweede Kamer aanhan gig is. Aanvankelijk had het in zijn voorne men gelegen, de justitiebegrooting met het oog op de zaak-Oss uit te stellen, docfh in verband met de vermelde om standigheden zal hijl thans in de eerst volgende bijeenkomst van de Eerste Ka mer aan' de orde komen. De voorzitter voegde hieraan toe, dat de Eerste Kamer zich naderhand, indien zij daartoe ter men aanwezig aoht, de gelegenheid kan scheppen, de zaak-Oss en het beleid van den minister daaromtrent te behandelen. NED. CHR. LA NDARBEI DERSBON D. Met ingang van 1 Mei is de heer C. J. van Mastrigt, te Zevenbergen, be noemd tot bezoldigd bestuurder van den Ned. Christelijken Landarbeidersbond. De heer Van Mastrigt was reeds eenige jaren als tijdelijk bestuurder werkzaam, doch kon thans in vasten dienst benoemd worden. Openbare vergadering Anti Revolutionaire kiesvereeniging. De A. R. kiesvereen. alhier hield gister avond een openbare goed bezochte verga dering, waarin als spreker optrad dhr Mr G. A. Diepenhorst, lid van de Tweede Kamer. Voorzitter 'dhr B. H. Ligteringen. Dhr Diepenhorst begon met te herinne ren aan de groote winst, welke de A. R. partij bij de laatste verkiezingen had be haald. Duidelijk ia toen gebleken, dat 'n groot deel van ons volk zich uitsprak voor een krachtig en vast beleid, verpersoonlijkt in den leider der partij, Dt Colijn. Vervolgens wees spr. op het groote fiasco van de N. S. B. in dezen verkie zingsstrijd. Ook de liberale partij heeft in 1937 een groote nederlaag geleden, ondanks de Waarschuwingen tegen Dt Golijn. De zege van 1937 mag echter niet tot gevolg hebben, dat de actie voor de a.s. Statenverkiezing verslapt. Spr. wees daarna op de internationale spanningen en op de finanoieale moeilijk heden. Het is onzen duren plicht op te komen tegen het steeds meer leenen voor uitga ven van improductieve werken. Het is onverantwoordelijk alles af te schuiven op het nageslacht. Spr. kwam nu tot het werkloozenvraag- stuk en zette uiteen wat de regeering In dit opzicht heeft gedaan en zich in de toekomst voorstelt te doen. In vele opzichten hebben wij een terug gang ondervonden, doch over het geheel genomen is de toestand van ons volk nog beter dan in tal van andere landen. Spr. wees op de houding der soc. dem. leiders in de Septemberdagen. Gelukkig, dat wij aan het hoofd van het kabinet een man hebben, die rustig blijft te mid den van de woedende golven. Onder alle beroeringen staat het A. R. beginsel rustig. Onze plicht is om in getrouwheid en gehoorzaamheid aan Gods Woord, als het moet onder veel laster en smaad, ons land en volk te behoeden voor de machten van ongeloof en revolutie. Laten wij ook bij de a.s. Statenverkiezingen aan het A. R. beginsel getrouw zijn. Oproep tot de burgerij. Men schrijft ons: Het plaatselijk comité, dat op initiatief van den Edelaehtbaren 'heer Burgemees ter dezer gemeente geformeerd werd met de bedoeling, plannen te beramen en uit te voeren tot leniging van stoffelijke noo- den en krachtdadig mede te werken en zoo mogelijk leiding te geven aan het streven naar geestelijke en moreele her bewapening in antwoord op de nog versch in aller geheugen liggende oproep van H. M. onze geëerbiedigde Koningin, hield Donderdagavond haar eerste vergade ring ten Stadhuize. In deze vergadering werden de bestuursfuncties als volgt ver deeld A. de Roe, voorzitter; A. Vermaire, vice-voorzitter; Mevr. van 'Heel-Van Dissel, penningm.; J. G. Telgenkamp, secretaris, terwijl de heeren Mr R. M. van Dussel- dorp en Notaris Joh. Pilaar zich desge vraagd bereid verklaarden, als advisee- rende leden te fungeeren. De weerklank, die de koninklijke ge dachte der geestelijke en moreele her bewapening alom gevonden heeft, schenkt het comité de overtuiging, dat 'haar werk ook in 'Goes in alle kringen der 'bevol king spontane medewerking zal onder vinden. De taak, die zij op haar schouders neemt en die nog met geen mogelijkheid in zijn geheelen omvang is te overzien, zal gedragen worden door de gedachte, de gemeenschap te 'dienen in den zin van het oude doch steeds weer nieuwe woord van Paulus aan de Galaten: „Draagt el kanders lasten". Elkanders lasten dragen veronderstelt: elkanders nooden kennen en ze samen willen torsen. Het Comité 'herinnerde zich in dit ver band de bijzondere wijze, waarop onze Vorstin gewaagde van den hoog ge stegen stoffelijken nood. Zij1 bewon- dere tevens haar scherpen kijk op dezen nood, toen zij een groote hoe veelheid dekens beschikbaar stelde ter voorziening in een nijpend gebrdk' aan dekking en ligging, en besloot in aansluiting hierop, door het organi- seeren van een openbare inzameling van gelden de 'Goesche burgerij in haar geheel in de'gelegenheid te stellen, het konink lijk voorbeeld na te volgen en dezen nood het eerst en zoo mogelijk afdoend te lenigen. Hoewel het comité grooten eerbied en bewondering 'heeft voor het vele dat op dit gebied door verschillende kerkelijke en charitatieve instellingen in eig'en kring reeds wordt gedaan, meent zij, dat niettemin ook in onze gemeente, al of niet in stilte nog veel nood te lenigen is. Zij' stelt zich dan ook voor, de ver kregen gelden voornamelijk te besteden tot verstrekking van dekking en ligging aan die gezinnen, 'die aan haar bekend gemaakt worden als stille armen, waarbij zij zich op discrete wijze van de gegrond heid der verzoeken zal overtuigen. Medeburgers! het spreekt vanzelf, dat dit besluit slechts een eerste stap is op 'den nog slechts vaag aangeduiden weg. Uw aller medewerking is noodig, nu en blijft noodig in de toekomst. Schenkt deze medewerking in eiken vorm, waarin ze u gevraagd wordt of waarin ge meent dat ge ze moet geven. Donderdag hield de Ring West-Zuid- Be v. van Chr. Meisjesvereen. haar ring- avond in „De Prins van Oranje". De Nisse. Donderdagavond hield de Groene Kruis-afdeeling alhier haar jaarvergade ring. Uit de verslagen, die werden uit gebracht, bleek, dat het ledental 100 be droeg. Voorts, dat de ontvangsten voor het Groene Kruis over 1938 hebben be dragen met inbegrip saldo van vorige jaren f974,30 en de uitgaven f 101,73, al- zoo een goed slot van f872,57. De inkom sten voor T.B.C.-bestrijding waren f 149,90 en de uitgaven eveneens f 149,90. Geko zen werd in de vacature-Ds Blanson Hen- kemans, dhr A. Fierloos. Voor aankoop materiaal over 1939 werd f 100 toegestaan. Na eenige bespreking over het materiaal werd de vergadering gesloten. Oudelanda Gisteravond werd hier in het café van dhr Remijnse een tentoon stelling gehouden op het gebied van ziek ten in land- en tuinbouwgewassen. Door de VeTeen. van Oud-leerlingen van land en tuinbouwcursussen was voor een en ander gezorgd. Toelichting werd gegeven door dhrn Phaff uit Goes en dhr A. W. Buteijn alhier. Het was een mooie en leerzame avond. De voorzitter dankte dhr Phaff voor zijn moeite en wees op het nut van voorlich ting. „'Wie is er bang voor den grooten hond". De kleine Prinses Beatrix was zeker niet bang voor 'den St. Bernhardshond, die tijdens een tochtje in de omgeving van. Grindelwsid groote belangstelling voor 'het Prinsesje toonde. Pres. mej. de Bokx, opende op de gebrui kelijke wijze en hield een toespraak over het „getuige zijn". Hierop heette zij al len hartelijk welkom, in 't bizonder Freu le v. Lynden, die zou spreken over de Zending in Suriname. De verslagen van secretaresse en pen- ningm.esse volgden. Er is „leven" in den ring en de kas staat er beter voor dan verleden jaar. Nu kreeg Freule van Lynden het woord, die met lichtbeelden haar toespraak ver duidelijkte. Met aandacht werd haar levendig relaas gevolgd. De collecte, die voor de Suriname-Zending werd gehou den, bracht de mooie som van f 17,50 op. Na de pauze stond een reciteerwed- strijd op het programma. Van ieder dorp zeide één meisje een gedicht op. De le prijs, een boek, werd toegekend aan Hoe- dekenskerke. Vervolgens voerde Elle- woutsdijk het mooie stuk „Lenteleven" op, waarna deze mooie avond gesloten werd. Middenstandsvereeniging. „Handels belangen". Gisteravond hield „Handelsbelangen" onder leiding van haar voorzitter, dhr J. Donner, haar 36e jaarvergadering. In zijn openingswoord wees hij op de vele moeilijkheden van den middenstand en den steeds toenemenden strijd tegen het grootbedrijf. Hij spoorde de leden aan zic'h met alle energie aan hun be drijf te geven en met 'Gods 'hulp 'dit jaar weer tegemoet te gaan. Laten we allen trachten, aldus de voorzitter, het koopend publiek te overtuigen, dat het koopen in grootbedrijven niet voordeeliger is dan in onze middenstandszaken. In het jaarverslag van den secretaris, dhr J. Stéketee, werd een overzicht gege ven van den verrichten arbeid der ver- eeniging over het afgeloop'en jaar, waar bij o.a. aan verschillende college's en in stellingen diverse verzoeken werden ver zonden. Het aantal leden der vereeniging bedraagt thans 253. De penningmeester, dhr A. van Zwee- den, kon over het afgeloopen jaar een batig saldo boeken, waardoor het bezit der vereeniging werd opgevoerd tot f2414.75. Bij monde van dhr G. Bustraan werd verslag uitgebracht namens de „Onder linge Glasverzekering" '(voorzitter dhr J. M. Broekstra). Niettegenstaande 1938 voor de verzekerden een premievrij jaar was, werd 'door toetreding van nieuwe leden, toch nog een batig saldo geboekt van f23.17, waardoor de reserve steeg tot f 4-004.29. Besloten werd om op de reeds voor- deelige premie voor het jaar 1939 weer 50 pet. reductie te verleenen aan hen, die reeds tweemaal 'hun jaarpremie betaal den. Dhr D. Faberij de Jonge bracht na mens 'de Financieele Commissie eten waardeerend rapport uit over het gevoer de beheer der beide penningmeesters. Dhr J. 'de Kruijter besprak den arbeid der Verkeerscommissie en Propaganda- commissie, waarbij de slechte verbindin gen met de Prov. .Stoombootdiensten en de te hooge tarieven besproken werden. Namens de afd. Ziekenhuisverpleging deelde dhr M. van. Zweeden mede, dat via „Handelsbelangen" momenteel 574 leden zijn aangesloten. Een voorstel van dhr Eckhardt om aan den Raad 'der gemeente Goes te verzoe ken om op Dinsdag en Zaterdag op ze kere uren op stoepen te mogen etaleeren, werd aangenomen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Donner, J. Steketee en S. W. Godfriedt. Tot bestuursleden der Onderlinge 'Glas verzekering werden herkozen de heeren 'C. Bustraan 'en 'G. 'S. Kuijper. Als leden der Financieele Commissie werden herkozen de heeren A. J. Bleuzé, A. de Roo en D. Faberij de Jonge. ZUID-BEVELAND. Kloetingie. De Arjaclub „Groen van Prinsterer" hield gisteravond haar maan- delijksche vergadering. Door het lid E. Mieras werd een inleiding geleverd over het „Anti-Semitisme", op welk onderwerp een zeer drukke bespreking volgde. Het politiek maandoverzicht werd gegeven door M. de Dreu. Ook dit gaf aanleiding tot het stellen van verschillende vragen. Gisterenavond hield de ver eeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs haar 30ste jaarvergadering onder voor- De kleine Prinses Beatrix in dén kinderwagen op slede-ijzers tijdens een tochtje met H. K. !H. Prinses Juliana in de fraaie omgeving ran Grindelwald. Echte Deventer koek komt uit Deventer, echte Goudsche pijpen uit Gouda en echte Friesehe Heeren-Baai natuurlijk uit Friesland. Vraagt daarom Echte Friesehe Heeren-Baai met het merk D.E. Geurige, zachte en goed-brandende tabak uit de aloude Friesehe tabaksfabriek van **-K e6 zitterscbap van dhr A. W. Buteijn. Dé secretaris deed het jaarverslag. Het ge middelde aantal leerlingen bedraagt 58. Spr. memoreerde het overlijden van den voorzitter E. Bakker en het met pen sioen gaan van dhr J. Bottenberg, in wiens plaats is gekomen dhr P. J. Je Jong. De penningmeester deed ook jaar verslag. De finantiën gingen, door bijzon dere omstandigheden, een weinig achter uit, doch geven geen reden tot bezorgd heid. De aftredende bestuursleden de heeren M. Schouwenaar, P. Huissen en J. Traas Gz. werden herkozen. Het hoofd der school gaf nog enkele wenken aan de ouders wier kinderen bij het verlaten der school naar een U.L.O., H.B.S. of Gymnasium gaan. Biezelinge. De ARJA-club „Luctor et Emergo" vergaderde onder voorzitter schap van dhr W. Bogaards. In zijn ope ningswoord heette de voorzitter in het hij>- zonder welkom den voorzitter der A. R. kiesvereen. dhr Aug. Slabbekoorn. Het onderwerp voor dezen avond was: „Het anti-Semietisme" door dhr W. Bo gaards ingeleid, hetwelk aanleiding gaf tot een vruchtbare bespreking. Onder voorzitterschap van den heer Aug. Slabbekoorn hield de ver eeniging „Ziekenzorg" haar jaarvergade ring. In zijtn openingswoord richtte de voor zitter zich in het hijzonder tot den heer A. Giainseanan, welke als eerelid en als oprichter dezer vereeniging tegenwoor dig was. 25 jaar is het geleden, aldus de voorzitter, dat deze vereeniging is opge richt onder leiding van dhr A. Ganse- tman, thans te Ovezatode woonachtig. Van de medeoprichters zijn nog iin leven de heeren Jin. Zuidweg, A. v. d. Graaff, G. Lansen en spreker. De laatste drie hebben nog zitting in het bestuur en jubileeren dus mede. In het bijzonder wil hij' een woord van dank brengen aan den heer A. van der Graaff, thans secretaris, in het begin penningm. Spr. hoopt dat hij nog lang mag blijven de wakkere en volijverige secretaris. Ook den penningmeester, dhr C. Lan sen, komt allen dank toe voor het vele werk door hem al zoovele jaren verricht. Nu herdenkt hij de overleden bestuurs leden, wijlen P. v. Iwaarden, G. v. d. Liimde en P. Fraanje, mede-oprichters. In zijtn jaarverslag herdenkt de secr., dhr A. v. d. Graaff, het nog zoo kort overleden bestuurslid wijlen dhr P. Fraanje. Bij het bereiken van den 75-jarigen leeftijd werd de secr. door het bestuur gecomplimlenteeTd en werd hem een ver rassing aangeboden. De vereen, werd opgericht 14 Febr. 1914. Dank brengt spr. aan den oprichter welke 4 Sept. 1924 door vertrek afscheid moest nemen. In al die jaren werd ruim f 6000 uitgegeven voor de zieken en 7500 Liter melk verstrekt. In herinnering werd gebracht wat de Doktoren en de Zusters Kielen, Scheffer en Kuiper gedaan hadden voor de zie ken. Aan verplegingsmateriaal werd al die jaren een aanzienlijk bedrag uitgegeven. Het ledental klom in 1938 van 236 tot 249. Uit het verslag van den penningm bleek, dat er een nadeelig saldo was van f 32,50. Aangedrongen werd op verhoo ging van de contributie. Verstrekt werd 583 L. miel'k, het vorige jaar 382 Liter. Voor verpleginlgsartilkelen werd f 77,50 uitgegeven. Aan wijkverpleging werd f 50 bijgedragen. Herkozen werden de aftredende be stuursleden A. v. d. Graaff en C. Lan sen. In de vacature Fraanje werd geko zen Jobs. van Liere. Verder voerden het woord Dr Pfeiffer, Dt Risseeuw, burgenn. Bierens, de heeren Lansen en D. Poortvliet en ook de op richter dhr A. Gansemairn. lerseke. Moeilijkheden inde Ghr. Wijkverpleging. Don derdagavond kwam de Vereeniging voor Ghr. Wijkverpleging in jaarvergadering bijeen. De voorzitter Ds A. van Egmond, heette alle aanwezigen (plm. 140) wel kom. Wij mogen dankbaar zijn voor het geen nu 20 jaren door de vereeniging is gedaan voor de zieken en lijdenden. Moeilijkheden heeft de Vereen, mee gemaakt en nog zijn ze niet opgelost. La ten we eensgezind zijn. Uit het jaarverslag van den secretaris, P. Bustraan, bleek o.a., dat er 2620 be zoeken zijn afgelegd door de zuster en dat de vereeniging thans 340 leden telt. De penningmeester, dhr W. Meijaard, boekte een voordeelig saldo van f 53,811/*. Bestuursverkiezing: Herkozen werden dhrn C. van Sparrentak en B. de Winter en gekozen dhr F. v. d. Boomgaard. De voorzitter gaf een zeer uitvoerige

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2