Dagblad voor de Provincie Zeeland Politieke onthouding. De erkenning van het bewind van Franco. EERSTE BLAD. 's HEERENLOO. NiUrilise&FMGoes amma. ebruarl. ZATERDAG 25 FEBR. 1939 53e JAARGANG - No, 126 Buitenland. De erkenning van Franco 's bewind door Frankrijk. Belangrijkste Nieuws. 373 Obllgatieleenlng Binnenland. benoemd de hee- Iraetheide-Sittard f te Kruinin- ïr Aug, de Schut- plaatsvervangen- B. L, Westerhuia den. Hartog Ja- het voorstel van ïomen om ter ge- lustrum een na- te houden. Deze eelde de voorzit- 10 Juni te 's-Her- n. '5 en 301.5 m. 10.20 vm. en Ber.). 10.00 Mor in de Gontinube- 12.15 Ber.). 2.00 >ralda. 3.00 Re- orkest, soliste en ïor (opn.). 4.30 id. Orkest (opn.). and. 6.00 Orgel, bode Jeugdbewe der. 7.05 Gram. 30 Cursus „Ne- 8.00 Herh. SOS- ARA-Varia. 8.20 Dtooneel. 9.15 En praak „Nog twee NP. 10.40 Com- 11.00 De Ram- i. 5 m. KRO-Uitz. 3.15 her.). 10.00 ïurtje. 12.00 Ber. ïram. 1.20 KRO- Voor de rijpere Kinderuurtje, tram. 5.00 KRO- 5.45 KRO-Nach- ,20 Journalistiek m. 7.00 Ber. 7.15 me Eng letter- 8.00 Ber. ANP, met muzik. om- ,45 KRO-orkest, sten '(om 10.00 NP. 10.40 Sport- Dec'lam. met ■12.00 Grant. en 301,5 M. 8,55 I,00 AVRO. 5,00 -12,00 AVRO. 0.05 Tuinbouwpr. „Van staat en iagsschool. 10,30 Jt5 Report. 12,00 ■en, die terzake >na: Het AVRO- 1,05 AVRO- jserie „Wat er in i. 2,00 Causerie bek". 4,15 Gram. |r. ANP. 5,00 Ge- 5,30 Voor de bblers. 6,45 Ber. V-Kalender. 7,05 pnt-Boys en so- eded. 8,20 Verk. von Windsor", lüe Vagebonden, II.OO Ber. ANP., |00 Gram. M. 8,30 NCRV. L45—11,80 KRO jitis. 10,50 Gram. -1,20 Causerie 1. 2,10 Interview, pek. 4,30 Gram. |5,20 Ned. Herv. ïgikoor en gram. |7,50 Gram. 8,00 KRO-orkest en ver de dwergen Motaba-rivier. 5,30 Gram. 9,50 |0,30 Ber. ANP. J,30 Esperanto!. ■RBERICHT. hedenmorgen [ren regen; wind: minimum he- Joopen etmaal 1. hedenavond tot uur: meest zwaar Igen van betee- I vandaag, meest fopende richtin- Idag 3 u.: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange V'orststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs f 2.50 per k"«rfaal Weekabonnementen vor MhA- oarg Goes en 'Vllssingen i 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting - „j - D!e lieveling van bet Nederlandsche volk. H. K. H. Prinses Beatrix in blakenden welstand op winterverblijf te Grindelwald, waar Zij thans met haar vader en moeder vertoeft. Lg 3 u.: 751. Itsers: Het percentage burgers dat zich met opgewektheid geeft voor de politieke ac tie is altijd nog betrekkelijk gering. Zelfs de gebeurtenissen in Duitschland en andere landen waar toch wel over tuigend gebleken is waartoe deze poli tieke onthouding, deze onverschilligheid met betrekking tot den politieken strijd voert heeft hen niet tot andere gedach ten kunnen brengen. Zij brengen als ze daartoe geroepen worden en andere plannen daardoor niet in de war worden gestuurd hun stem uit en ze zijn misschien nog wel lid van een Kiesvereeniging, maar meer moet men van hen. dan ook niet vragen en verwach ten. Sterk in het critiseeren vaak van wat anderen doen, steken ze zelf geen vinger uit om de zaken in het goede spoor te leiden. Een onverklaarbare houding, vooral voor Christenen. Alsof het in den politieken strijd niet gaat om de belangen van land en volk. Alsof het niet gaat om hooge en heilige beginselen. Alsof een Christen ook op staatkundig gebied niet een goddelijke roeping heeft te vervullen. In een van de Engelsche vrouwenbla- q6? aldus Mevr. van Hoogstraten Schoch in haar boekje „Levensverhoudin- |en11 Dof me een stukje van een der be kende schrijfsters van het land, Annie Swan, die een epistel schrijft dat ze noemt „Bewaakt de citadel". Ze vertelt, dat ze met iemand, hoog in aanzien, scherp van verstand, iemand waar iedereen tegen op keek, sprak over ue groote kwesties die toen het land be roerden en dat die man aan het eind der discussie zei: „Ik ben van plan met al jnjjn hebben en houden mijn land te ver- a sn. Ik hoop ergens op aarde een plekje e vinden, waar ik mijn dagen in rust en .m*e. zaI kunnen doorbrengen." Annie Swan zegt: „Ik keek hem eerst et opeii mond aan en 'k had moeite de f ekenis van zijn woorden tot mij te la- u doordringen. Toen antwoordde ik isschien wat al te scherp: .Ik dacht verlieten11 maar ratten een zinkend schip Hij was zelfs te ver heen om de scherp en mijn woorden te vatten, ke i Z0^e er zijn zoowelen die den- arh u "^3 een schiP ziet, dat door niet van een onhandelbare bemanning op de rotsen te pletter loopt dan heb je groot gelijk." Is dat de manier om onze heiligste goe deren te bewaren? Is dat de wacht hou den bij onze heiligste beginselen? Moe ten wij bet dan maar aanzien, dat de Christelijke beginselen, dat Gods wetten en ordonnantiën als verouderd worden terzijde gesteld? Als er ooit een tijd, is geweest, dat de kreet moet weerklinken: „Alle g e- loovigen bij de pompen!" dan is het nu. Het is al enkele jaren geleden, dat Me vrouw v. Hoogstraten-Schoch dit schreef. Maar het is ook nu nog, wij zouden misschien kunnen zeggen, méér nog, ten volle van toepassing. Van sociaal-democratische zijde wordt met name in Zeeland een zeer krachtige actie ontwikkeld. Vanwege het N. V. V. wordt een in structieve en naar verluidt zeer vrucht bare propaganda gevoerd. En het zal wel niet toevallig zijn, dat dit gedaan wordt aan den vooravond van de Statenverkie zingen. De vrijzinnige partijen stellen alles in het werk om hun verloren positie te her winnen. En dan is er nog de N. S. B., die niet zoo hard de trom roert als bij vorige ver kiezingen, maar die niettemin het uiter ste beproeft om haar gevaarlijke beginse len ook in ons land tot toepassing te brengen. Wat dit in de practijk beteekent kun nen we eiken dag. in andere landen zien. De hoogste en heiligste goederen staan hier op het spel. Daarom mag bij' hen, die zich in den staatkundigen strijd afzijdig houden, wel op de ziel branden de vraag: Is dat de manier om onze heiligste goe deren te bewaren? Is dat de wacht houden bij onze heilig ste beginselen! EXECUTIES IN DUITSCHLAND. De door het rijksgerechtshof wegens landverraad ter dood veroordeelde Adolf Erbrich, Bruno Labisch en Wilhelm Mroczek, zijn gister terechtgesteld. De drie veroordeelden zijn in verbinding ge treden met den inlichtingendienst van i een vreemd land en hebben ten gunste van dit land spicfnnage bedreven. In de gisternami'd'dag gehouden zitting der Fransche Kamer heeft minister-pre sident Daladier het parlement verzocht, de behandeling van de interpellatie For- cinal, ten aanzien van de erkenning van Franco uit te stellen. De premier stelde daarbij- de kwestie van vertrouwen. Tot besluit van een kort debat, dat hierop volgde, legde Daladier de volgen de verklaring af „Ik ben voornemens den ministerraad Maandag voor te stellen, de regeering van Franco te erkennen. Over een lengte van 600 km. van deze grens is Frankrijk thans in contact met het Spanje van Franco. Dat is de reden, waarom de Fransche regeering betrek kingen van goede nabuurschap met de werkelijke regeering moet onderhouden en dat is van nu af de regeering van Franco." „Wie kan gelooven, zoo ging Daladier voort, dat het ropu'blikoinsöhe leger lan ger dan enkele weken weerstand kan bie den? Is dat niet de meening van Azana zeiven?" Met 828 tegen 261 stemmen heeft de Kamer besloten, de behandeling van de interpellatie tot Dinsdag uit te stellen, Reuter verneemt in gezaghebbende kringen, dat, indien de Fransche minis terraad Maandag het voorstel van Dala dier, Franco te erkennen, zal aannemen, een dergelijke stap denzelfden dag ook door de Britsche regoering zaSL worden genomen. Het is te Londen niet precies bekend, waar Negrin zich bevindt, doch men ge looft, dat hij te Valencia vertoeft en het land vroeg of Iaat zal verlaten. Volgens te Londen ontvangen berichten zou Ne grin vrijwel het eenige lid der repubïi- keinsche regeering zijn, die den strijd zou willen voortzetten. Azana zal aftreden en Parijs verlaten. In Spaansche repuhlikeinsche kringen te Parijs wordt verklaard, dat op 'dten dag, waarop de Fransche en Britsche regeeringen zullen overgaan tot erken ning van de regeering van Burgos, pre- sikent Azana zal aftreden en uit Parijs zal vertrekken. De Mexicaansc'he regeering zou gene raal Miaja hebben doen weten, dat in geval 'hij! zich verplicht zou zien, het Spaansche gebied te verlaten, hij: in Me xico als „eeregast" zou worden ontvan gen. EEN NIEUW OFFENSIEF VAN FRANCO? De speciale verslaggever van de Mes- sagero in Spanje meldt, dat men in na tionalistische militaire kringen binnen kort het eindoffensief verwacht, tenzij de tegenstand der republikeinen plotseling geheel ineen zou storten, hetgeen niet waarschijnlijk is. Het nationalistische commando zou voornemens zijn, een gelijktijidigen aanval te ontketenen op de vier voornaamste punten van verzet, n.l. op Madrid, Cuen- ca, Almeria en Valencia. Alle legercorpsen, -die aan dien slag in Catalonië hebben deelgenomen, zullen hier in het vuur gebracht worden, even als de luchtmacht en de buitenlaridsc'he legioenen. Ook de vloot zal een belang rijke taak bij den aanval krijgen. Alvorens het offensief te beginnen zou Franco een proclamatie willen uitvaardi gen, waarin hij de republikeinen zou uit- noodi'gen zich over te geven. De Daily Telegraph verneemt van zijn correspondent te Perpignan, dat gene raal Franco 100.000 man in het veld zal brengen voor bet nieuwe offensief. De vier Italiaansche divisies zijn daar onder begrepen. Deze troepenmacht zal beschikken over 900 vliegtuigen en de Italianen alleen zouden reeds door 150 tanks gesteund worden. HACHELIJKE POSITIE VAN HET NIEUWE BELGISCHE KABINET. In de Belgische Kamer werd Vrijdag het debat over de regeeringsverklaring voortgezet. Een communistisch lid zeide, dat de minister van financien, Gutt, niet op de regeeringsbanken zou mogen zetelen maar eigenlijk in de gevangenis zou moeten zitten, na de rapporten, welke destijds werden opgemaakt over zijn financieel beleid, dat tot devaluatie van den franc heeft geleid. Spaak zeide, dat de socialisten de re geering alleen zullen steunen, .als zij wil afzien van de voorgenomen verlaging van de salarissen der ambtenaren met 5 pet. Alvorens tot stemming over de motie van vertrouwen over te gaan, werd de zitting geschorst en hielden de partijgroe- pen afzonderlijke vergaderingen. Daar de socialisten geen toezegging be- HIERBIJ ONZE EIGEN BELANGEN TOT RICHTSNOER GENOMEN. Een verklaring van' Minister Patijn. De Minister van Buitenlandsohe Zaken heeft gisteren in de Eerste Kamer een verklaring afgelegd, in verband met de erkenning van de Regeering-Franco. De minister stelde vast, dat de feite lijke macht in het overgroote deel van Spanje aan Franco is toegevallen. Na de verovering van Catalonië valt aan een overwinning van het z.g. regeerings- Spanje menschelijker wijze niet meer te gelooven. Waarbij komt, dat, na het uit wijken van president Azana, zonder dat deze is vervangen, de vraag gerechtvaar digd is,of er nog wel van een eigenlijke regeering aan deze zijde mag worden ge sproken, nu het staatshoofd is verdwe nen. De minister meent, dat, na het oonsta- teeren van deze feiten, er voor een er kenning van Franoo onzerzijds volstrekt geen reden tot overhaasting bestaat; maar evenmin is er reden voor vertraging, aan gezien aan ongeregelde betrekkingen mot Wlt-Spanje voor de Nederlandsche be langen groote nadeelon verbonden zijn. We hebben onze eigen belangen in dezen als een richtsnoer te nemen. Vele staten, waaronder democratieën, zijn ons in dezen reeds voorgegaan, zoo dat we volstrekt niet als initiatief-nemers kunnen worden beschouwd. De minister noemde het in dit verband! een voordeel voor Nederland, dat onze er kenning is gekomen vóór die van de groo te democratische mogendheden. Inder daad zou ons anders allicht van bepaalde zijde bet verwijt worden gedaan, dat we in bet kielzog van Frankrijk en Engeland varen, terwijl we in werkelijkheid een eigen koers volgen. kwamen, dat de deflationnistische maat regel zou worden ingetrokken, weigerden vele leden voor de vertrouwensmotie te stemmen. Op een gegeven oogenblik was de toestand voor de regeering zeer kri tiek. D'e katholieke leider Carton de Wiart stelde toen voor, het debat niet al® ge ëindigd te beschouwen en het a.s. Dins dag voort te zetten, om alsdan over de motie van vertrouwen te stemmen. Dit voorstel werd aangenomen me 109 tegen 47 stemmen en 7 onthoudingen van de andere partijen. Men zal thans trachten tegen Dinsdag een basis van overeenkomst te zoeken. ANT1-DUITSCHE BETOOGINGEN TE WARSCHAU. Te Warschau hebben anti-Duitsche ma nifestaties van studenten plaats gehad, welke met sympathie door de Warsohau- sche bevolking werden gadegeslagen. Ze hadden een buitengewoon karakter. Ze duurden verscheidene uren en strekten zich over verscheidene deelen der stad uit. Sinds 1936 is er geen enkele anti- Duitsche betooging van dien omvang ged weest. Studenten van alle partijen der rechterzijde, van het nationale kamp, en der linkerzijde namen er deel aan. Hef tige kreten werden uitgestooten tegen de politiek van toenadering met Duitschland. Zelfs minister Beek werd daarbij' persoon lijk genoemd. Voor de Duitsche ambassade werd ge roepen: „Weg met Duitschland! Weg met Hitier! Weg met de 'Duitsche hegemonie over Europa!" De Poolsche bladen ontvingen strenge instructies niets over de betoogingen te publiceeren. Sommige edities werden in beslag genomen. DE TERREUR IN PALESTINA. In Januari 110 gedood en 112 gewond. Gedurende Januari zijn in Palestina in verband met de Arabische terreur 110 personen gedood en 112 personen ge wond. Onder de gedooden bevonden zich vijf Engelsche soldaten en poli tie-agen ts. zeventien Joodsche burgers, vijf Jood- sche politie-agenten en tachtig Arabische politie-agenten, alsmede gewapende en ongewapende burgers. Onder de gewon den bevonden zich 15 Engelschen, 32 Joden en 62 Arabieren. De Arabische slachtoffers zijn slechts ten deele geval len in botsingen met de Engelsche mili tairen, terwijl de overigen aan Arabische terroristen ten offer vielen. De Engelsche militairen hebben in den loop van Januari in 34 dorpen huiszoe kingen verricht, waarbij zij meestal bot singen met gewapende benden hadden. Zij werden in hun actie door vliegtuigen gesteund. Bij deze huiszoekingen werden 100 ge weren, 47 revolvers en groote hoeveel heden munitie, bommen en ontploffings- stoffen alsmede telefoons en kabels in beslag genomen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Minister Patijn over de erkenning van Franco. Buitenland. Anti-B'uitsche demonstraties te War schau. De erkenning van Franco door Frankrijk. Wankele positie van het Belgische kabi net. Uitgifte eener ln stukken van (1000 en f 500 100 "/0. Rustige en sollede geldbelegging. Inschrij vingen worden gaarne aangenomen door ZESTIG NAZI'S TE BOEDAPEST IN ARREST. Waarschijnlijk naar een concentratie kamp. Er zijn te Boedapest 124 bureaux van de Hongaristische partij in Hongarije go- sloten, 60 personen zijn in arrest gesteld na huiszoekingen in de woningen der par tijleden en in de partijbureaux. Zij zullen waarschijnlijk naar concentratiekampen worden gezonden. Vele wagonladingen documenten wer den bij deze huiszoekingen in beslag ge nomen. In het hoofdkwartier der partij heeft de politie volledige lijsten met de namen der leden gevonden. De minister van binnenlandsche zaken heeft verklaard, dat de regeering niets wil ondernemen tegen politieke bewegingen die haar actie uitoefenen binnen het ka der van de wet maar dat de Hongaristen een haard van onwettigheid vormden. SPOORWEGEN EN LUCHTBESCHERMING. Een urgentie-plan opgesteld. Naar gemeld wordt, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen vóórhaar bedrijf een z.g. urgentie-plan voor de be scherming tegen luchtaanvallen doen op stellen. Bij de laatste groote luchtbeschermings oefeningen in het Westelijk deel van ons land heeft men namelijk vele ervaringen opgedaan, die een juist inzicht hebben ge geven in de moeilijkheden, die op het ge bied van de spoorwegen zijn te overwin nen. Dë inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen, luchtaanvallen heeft zijn instemming met de plannen betuigd. Wat betreft de afscherming der verlich ting, het eventueel aanbrengen van nood verlichting, de aanschaffing van gasmas kers, de bestrijding van brandbommen, enz. enz. zijn verschillende maatregelen in voorbereiding. Bovendien zal, naar wij vernemen, bin nen afzienbaren tijd een reglement voor de luchtbescherming bij de Nederlandsche spoorwegen verschijnen, o.m. regelende het oprichten van brandploegen, ploegen voor de eerste hulp, ontsmettingsploegen, enz. VERRUIMING ECHTSCHE1D1NGSMOGELIJKHEID. Een bedenkelijk teekeni De vereeniging tot verruiming van de echtscheidings-mogelijkheid heeft aan den Minister van Justitie een pakket lijsten doen toekomen, bevattende 11.017 hand- teekeningen, als teeken van instemming met het verzoekschrift, dat deze vereeni ging op 22 November 1938 aan den Mi nister heeft gezonden. Daarin uitte de vereeniging de volgen de desiderata; 1. opneming in de wet van ongeneeslijke krankzinnigheid als echt scheidingsgrond en 2. wijziging der rege ling van de scheiding van tafel en bed in dien zin, dat het beide partijen mogelijk zal zijn na drie jaar na hei uitspreken der scheiding, eenzijdig dus zonder mede werking van de wederpartij een defi nitieve ontbinding van het huwelijk te verkrijgen. TEWERKSTELLING WERKLOOZE ARBEIDERS IN BLOEM- KWEEKERI JEN. Overheid verleent bijslag op het loom De regeering heeft haar steun verleend aan een plan van B. en W. van Aals-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1