Vredesvoorstellen van Franco te wachten? GELD NI Fin. Mij. „Zeelandia" Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. De eerste plaats. De Zwitserscbe reis van betj Belangrijkste Nieuws. Prinselijk gezin. y. d. "WTalle, Hutot; iramma. 4 Slib 1 lil Wk fl Bil DINSDAG 21 FEBR. 193 9 53e JAARGANG - No. 122 Buitenland. Minister De Wilde bi] auto botsing gewond. De Britsche defensie. „Japanners in Moeras", zegt Tsjang Kai Sjek. een beschikbaar voor den aankoop van Automobiel Kabinetscrisis in België. heeft enkele der ge- »gen gestold, waarna nk hebben gebracht iet organiseeren van isscher voor de ont hoeft in de eerste het openbaar dank ran tijdens zijn ziek- bijzonders, dat een j op zich nam. Ook r. dank. Tot de jon- roor de prettige Za- r sloot daarop deze abruari 1939. 1875 en 301,5 M. Ber. 10,00 Morgen- 10,30 Voor de vrouw. Jenken voor de huis- Ieporkest. Om 12,15 Omroeporkest. 1,50 2,45 Kniples. 3,45 |,30 Kinderkoor. 5,00 Gram. 6,15 Het 6,25 Ber. 7,00 Ü5 AVRO-Band. 7,30 [NP., radiojournaal, |,30 De Bonte Dins- ladiotooneel. 10,20 en solist. 11,00 Ber. Sandor's ensemble. 115,5 M. KRO-Uitz. Dm 8.15 Ber. 10.00 I halfuur. 12,00 Ber. It en gram. 2,00 Voor Tecursus. 4,00 Gram. |stelijke herbewape- Causerie „De in- tan Goede Tempelie- 45 HIRO-Post. 4,50 |„Vivisectie, een ver- 5,10 De KRO-Melod. |,05 Felicitaties. 0,35 7,15 Causerie over fo.-lndië. 7,35 Gram. led. 8,15 Het KRO- 9,00 Vastenavond- 10,40-12,00 Zunki het KRO-Orkest en WEERBERICHT. van hedenmorgen lissingen zwaar be- zwak; temperatuur |cht 3; neerslag afge- van hedenavond tot 19 uur: Ind: matige tot zrwak- lianvankelijk licht tot enemende bewolking, [jag, temperatuur om chts, overdag weinig (eratuur. enmiddag 3 'fOOEDifir rorgen 10 u.: 763. lor fietsers: V'l m; ■W: |||1 .ag met het sport- 1 naar Ned. Ind10 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abnnaesïu a;':sprjja 'Z.S'i pe; kv .<t«J Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per rege! Ingezonden medededinger. 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Tot nu toe is de Antirevolutionaire partij in Zeeland steeds de sterkste ge weest. In 1919 hield zij in de Staten zelfs 10 zetels bezet. Daarnaast stond de R.-K. Staatspartij met 8, de Liberale Unie met 9, de C.-H. Unie met 4, de S.D.A.P. met 4, de Vrijz.-Dem. Bond met 3, de Vrij Lib. partij met 2 en de Staatk. Geref. partij met 2 zetels. Nadien is er veel veranderd. De A.-R. partij is teruggeloopen tot 8 (7) zetels, de C.-H. Unie kwam op 8, de 5.D.A.P. op 6, de Staatk. Geref. partij op 4 zetels. De vrijzinnige partijen liepen sterk achteruit. In 1935 werden aan den V.B. 5 zetels toegewezen en aan den V.-D. Bond 2 zetels, of samen 7, tegen 12 in 1919. De R.K. Staatspartij wist haar 8 zetels te behouden. Maar bij alle veranderingen wist de A.-R. partij zich op de eerste plaats te handhaven, zooals het volgende staatje betreffende het percentage van de ver kregen stemmen leert. De eersto kolom heeft betrekking op de Kamerverkiezingen 1933, de tweede op de Statenverkiezing 1935 en de derde op de Kamerverkiezing 1937. 1933 1935 1937 A.-R. partij 18.6 17.5 22 R.-K. Staatspartij 18 16 18.9 C.-H. Unie 16.8 17 15.2 S.D.A.P15.4 14.6 15.2 Lib. partij 9.7 10.7 6.1 V.-D. Bond 4.8 5.3 8.4 S.G.P. 9.5 9.4 8.6 N.S.B5.7 2.6 Uit den aard der zaak zegt een staatje als dit, waarbij de kleinere partijtjes ver waarloosd zijn, niet zooveel. De meerdere of mindere populariteit van een bepaalden candidaat kan vooral bij de Statenverkiezingen van veel in vloed zijn. Evenals de meerdere of min dere verbrokkeling. Maar het feit blijft dan toch, dat de A.-R. partij de laatste jaren steeds de eerste plaats heeft in genomen, zij het dan ook, als in 1935, met een uiterst klein stemmenverschil. Waaruit volgt, dat bij de komende verkiezingen alle krachten ingespannen zullen moeten worden om deze plaats te behouden. PRESIDENT AZANA, ONDER ZEKERE VOORWAARDEN BEREID AF TE TREDEN. Uit Londen wordt gemeld: In Britsche kringen wordt verwacht, dat generaal Franco binnen enkele dagen, door bemiddeling van de Britsche regee ring, vredesvoorstellen zal doen. Het belangrijkste punt schijnt nog steeds te zijn de kwestie van de repres- sailles. Uit Parijs wordt n.l. door Havas gemeld, dat president Azana bereid zou zijn af te treden, indien de republikein- sche regeering de formeele verzekering krijgt, dat geen repressailles zullen wor den genomen. President Azana heeft trouwens op nieuw den premier Negrin telegrafisch meegedeeld, dat 'hij voor een wapenstil stand is. Deze mededeeling was een ant woord op een telegram van Negrin, waar in dezen den president namens de repu- blikeinsche regeering verzocht, zoo spoe dig mogelijk naar Madrid te komen, ten einde zich er van te vergewissen, dat de regeering normaal en volgens de grond wet werkt. De openbare orde, aldus be sloot het telegram, wordt uitstekend ge handhaafd en de bevolking bewijst, dat zij het besluit der regeering, den strijd voort te zetten, volkomen goedkeurt, in haar besluit wordt de regeering trou wens ook door verschillende hooge offi cieren gesteund.Dat blijkt uit een Reuter- telegram uit Toulouse, volgens hetwelk een aantal officieren van den republikein- schen generalen staf en leden van het par lement per vliegtuig naar Valencia zijn vertrokken. Zij verklaarden vastbesloten e zijn, den strijd voor de vrijheid voort [e zetten, totdat Spanje zijn onafhankelijk heid heeft herkregen. WEER NIEUWE LUCHTBOMBARDEMENTEN. Hit Valencia wordt gemeld, dat aldaar gistermorgen weer de alarmsirenes weer klonken, toen nationalistische watervlieg- DE VERWONDINGEN NIET VAN ERNSTIGEN AARD. Op den provincialen weg Mont- foortD'e Meern zijn vanmorgen om streeks half negen twee auto's doordat een der wagens tengevolge van de glad heid van den weg slipte, tegen elkaar ge botst. In een der wagens waren de Mi nister van Financiën Mr J. A. de Wilde en de administrateur, hoofd van den Rijksgebouwendienst J. C. E. baron van Lynden gezeten, die zich op weg naar Groningen bevonden. Minister de Wilde liep eenige snijwon- den aan het voorhoofd op, terwijl Baron van Lynden klaagde over inwendige pijnen. In de andere auto, een militaire auto, zaten eenige militairen. Geneeskundige hulp uit Montfoort was spoedig ter plaatse. De departementsauto werd ern stig beschadigd. De verwondingen welke Z.Ex. heeft op- geloopen zijn niet van ernstigen aard. Minister de Wilde en baron van Lyn den werden ondergebracht in een boer derij. D'aar heeft dr Verheyden uit Mont foort Minister de Wilde verbonden en ba ron van Lynden voorloopig onderzocht. Hij heeft toestemming gegeven dat beide heeren naar Den Haag terugkeerden. D'e Minister zou per gewone auto kunnen rei zen, doch daar baron van Lynden over pijn in den rug klaagde, geschiedde de terugkeer per ziekenauto. tuigen boven de stad verschenen, die ech ter verdwenen zonder bommen te laten vallen. Op de 'haven van Gafidia hebben vijf Savoia-vliegtuigen 50 bommen laten vallen. Omtrent de gevolgen 'hiervan zijn geen nadere mededeelingen ontvangen. Geen belastingverhooging van belang verwacht. De debatten over de landsverdediging, welke twee dagen zullen duren, zijn gis teren geopend door Sir John Simon, den minister van financiën, die een resolutie indiende, waarbij de bevoegdheid der re geering tot 't aangaan van leeningen voor verdedigingsdoeleinden wordt uitgebreid tot 800 millioen, met inbegrip van de kosten voor de luchtbescherming en voor het aanleggen van levensmiddelenvoor- radern. De totale uitgaven voor de landsverde diging bedroegen in de eerste drie jaren van de thans loopende vijfparige periode 1173 millioen en wanneer de 'kosten voor de bescherming der burgerbevolking daarbij worden gevoegd, bedraagt het totaal 1250 millioen. Tenzij' zich op in ternationaal gebied een sne'lle wijziging zou voordoen, zou 'het bedrag van 1500 millioen, dat in vroegere witboeken in zake de landsverdediging is genoemd, worden overschreden. In het komende begroo- tingsjaar zal ongeveer 580 millioen worden uitgegeven waarvan 350 millioen zal worden geleend. Sir John legde er den nadruk op, dat in de afgeloopen drie jaar de belasting op het inkomen drie maal was verhoogd en dat in het komende begrootingsjaar de nieuwe tijdelijke defensiebelasting in vallen omvang zou worden geheven. De tegenwoordige generatie kan zeggen, dat zij het hare heeft bijgedragen. Hugh Dalton, die namens de Labour- oppositie 'het woord voerde, stelde in een motie een symbolische vermindering van het door de regeering voorgestelde bedrag van 800 millioen, tot 799 millioen voor. Evenals de oppositioneele liberaal Seeley, die na hem sprak, betreurde hij het, dat de regeering niets had gedaan met het oog op de enorme winsten, welke door de wapenfabrikanten werden be haald. Openingszitting van nationalen politieken raad. Het Chineesche telegraafagentschap meldt, dat de 116 leden van den natio nalen politieken raad in derde zitting op 12 Februari bijeen zijn gekomen onder leiding van Tsjang Kai Sjek. Het zeventig jaar oude raadslid Ho Joeanjen verwelkomde Tsjang Kai Sjek en beloofde dat de raad hem trouw zal volgen in den gemeenschappelijken strijd voor het leggen van een onwrikbare ba sis voor de Chineesche republiek. In zijn openingsrede verklaarde Tkjang Kai Sljek, dat de geestelijke krachten in deze tweede periode van den Chinlee- schen oorlogsweerstand uitgaan boven de materieele aspecten. In militair opzicht zijn de Japanners in een diep moeras verzonken. Daarom nemen zij thans hun toevlucht tot politieke intriges, versprei ding van geruchten e.d., waarbij zij stre ven naar geestelijke onderwerping van het Chineesche volk. „Niet alleen moeten onze hulpbronnen aan mannen gemobili seerd worden, maar ook onze nationale geest en onze nationale wil," zeide Tsjang Kai Sjek. DE VERSTERKING VAN DE ITALIAANSCHE GARNIZOENEN IN LIBYE. Er gaan 30.000 man troepen heen. Butler, de Britsche onderminister van buitenlandsche zaken, heeft in het Lager huis medegedeeld, dat de Britsche am bassadeur te Rome er door de Italiaan- sc'he regeering van in kennis gesteld is, dat 30.000 man Italiaansche troepen nog naar Libye gezonden zullen worden. De Britsche regeering zal krachtens de Britsch-Italiaansche overeenkomst volle dige inlichtingen over deze troepenhewe- I Omtrent het vertrek van het Prinselijk gezin naar Zwitserland wordt nog ge meld, dat het Prinselijk paar met Prin ses Beatrix gistermiddag te ongeveer 'half drie per auto van het paleis Soest- dijk vertrok. De Prins bestuurde den wa gen, de Prinses zat naast hem en ach terin zat jkvr. Feith met de kleine Prin ses. Geheel onopgemerkt hebben de Prins en de Prinses plaats genomen in den in ternationalen trein op het station Drie bergenRijsenburg. Verwacht werd, dat zij zich per auto van het paleis Soest- dijk naar Utrecht zouden begeven om daar in den internationalen trein naar Bazel plaats te nemen. Aan dezen trein was in Utrecht een speciale slaapwagen gekoppeld. Om 2.44 vertrok de trein van het station Driebergen. ging ontvangen. De Italiaansche regee ring heeft de versterking gemotiveerd met de veiligheid van Libye. De arbeidersafgevaardigde Henderson zeide den Italiaanschen maatregel als een inbreuk op de overeenkomst te beschou wen. Attlee stelde de vraag, of de ver mindering dan in de overeenkomst bedoeld was als een, die weer ingehaald kon worden., Daarop antwoordde Butler, dat de overeenkomst is nagekomen. Bij 'het slui ten van het accoord was het niet de be doeling, dat de bepaling van voortduren de gelding zou zijn. Hij gaf toe, dat de sterkte van het Italiaansche garnizoen na aankomst van de 30.000 man bijna even groot zou zijn als ten tijde van het slui ten der overeenkomst. Henderson verklaarde, dat hij het ant woord als onbevredigend beschouwde en 'bij de eerste gelegenheid op de zaak zou terugkomen. HET TERRORISME IN PALESTINA. In twee wijken van Jeruzalem zijn voor den tijd van twee dagen beperkende be palingen voor 'het verkeer op straat af gekondigd, nadat twee voorbijgangers, een Rus en een Jood, waren aangevallen. De militaire rechtbank te Haifa heeft een opstandeling, die met de wapens in de hand gearresteerd was, ter dood ver oordeeld. Generaal Haining heeft de tegen drie Arabieren uitgesproken doodvonnissen veranderd in levenslange gevangenis straf. In de afgeloopen week zijn in Pales tine bij schietpartijen tusschen Joden en Arabieren meer dan 50 personen gedood of gewond. LAGERE BENZINEPRIJZEN IN HET VLIEGVERKEER? Conferentie te Londen. Te Londen zal een internationale con ferentie worden gehouden, welke zal on derzoeken, of het mogelijk is een inter nationale conventie te sluiten voor vrij- Binnenland. Het Prinselijk gezin op reis. Uitbreiding van het aantal treinen. Minister de Wilde bij een auto-ongeluk gewond. Buitenland. De kabinetscrisis in België. Meer Italiaansche troepen in Libye. Het terrorisme in Palestina. Vredesvoorstellen van Franco te wachten? De Britsche defensie-plannen. De strijd in het verre Oosten. De Nippon-troepen op 5 K.M. afstand van Hongkong. IHet luchtafweergeschut in stelling nabij de haven van het Engelsche handelscentrum in China.. op gemakkelijke betalingsvoor waarden, Vraagt inlichtingen. stelling van belasting op benzine en olie, welke voor het vliegverkeer worden ge bruikt. Het Vereenigd Koninkrijk, de Britsche dominions, Zuid-Ierland en Britsch-Indië zijn vertegenwoordigd. Voorts hebben, be halve de Vereenigde Staten, nog 45 an dere landen vertegenwoordigers gezon den. Het denkbeeld, dat bij het organisee ren der conferentie heeft voorgezeten, is tot een verlaging der kosten van het handelsverkeer per vliegtuig te komen, door verlaging van de benzineprijzen in de verschillende luchthavens, waar in vele gevallen nog een zware belasting op benzine wordt geheven. PIERLOT VORMT EEN ZAKEN KABINET. Nadat hij zich Maandagavond 8 uur ten paleize had begeven en tot half tien met den Koning in gesprek was gebleven, heeft de kabinetsformateur, Mr Pierlot, besloten niet langer meer te wachten met de samenstelling van de nieuwe regeering. Aan de parlementaire journalisten deel de Mr Pierlot mede: Ik meen, dat de ka binetscrisis thans practisch als geëindigd kan worden beschouwd. De nieuwe re geering wordt Dinsdag samengesteld. De nieuwe combinatie zal van het type zijn, dat ik beoogde. [Waarschijnlijk stelt u mij de vraag: Is het een zakenkabinet? Ik antwoord: ja, maar een zakenkabinet, dat de zaken van het land op ernstige wijze wil behartigen. De nieuwe regeering zal in meerderheid uit leden van het parlement bestaan, waaraan ik eenige zeer bekwame extra- parlementaire personen heb toegevoegd. Het aantal ministers zal tien bedragen. Ik zelf neem het voorzitterschap van het kabinet, maar zonder portefeuille, voor mijn rekening. DORPSBEWONERS CONTRA WILDE DIEREN. Angstige ontmoetingen in Noord-lndië. De bewoners van de aan de bosschen in Noord-lndië grenzende dorpen hebben nogal eens ontmoetingen met verscheu rende dieren. Zoo zag een man, die te Nand Prayag '(Vereenigde Provincies) door een hosc'h liep, zich plotseling te genover een tijger geplaatst, die zich te goed deed aan het lichaam van een door 'hem overvallen zwarten Himalaya-beer. D'e tijger liet deze prooi evenwel in den steek en wierp zich ioip den wandelaar, die spoedig onder de klauwen van het dier bezweek. Te Datia '(J'hansi) vernielde een wild geworden olifant een aantal hutten. In paniekstemming zochten de bewoners een goed heenkomen. Na den eersten schrik keerden zij evenwel terug en besloten een klopjacht te houden. Men slaagde er in derdaad in het dier te vangen. Te Maüla (Nagpur) werd een luipaard, die reeds drie personen gedood had, door een goed gericht sc'hot van een dokter neergelegd. DE NIEUWE PAUS. De uitslag van de verkiezing per radio bekend gemaakt. De naam van den nieuwen pans, die door het conclaaf gekozen wordt, zal on middellijk per radio bekend gemaakt worden aan de menigte op het Sint Pie tersplein. Talrijke luidsprekers zullen aangebracht worden op den gevel van de basiliek en langs den zuilengang. Ruim 250 arbeiders, timmerlieden, electriciens enz., zijn bezig met het in ge reedheid brengen van de 62 kleine appar tementen, waarin de kardinalen tijdens

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1