Vredes van Franci Gemengd Nieuws. Rechtszaken Land- en Tuinbouw Radioprogramma. EERS De ee Buil De kaartjescontröle op het Centraal fetation te Utrecht. 1938 slechts is gewogen 700.000 kg. De kas eloot met een 'batig saldo van f 07.'17, Besloten werd 2 pet. dividend uit te kee- ren. Het weegloon werd onveranderd vastgesteld. Biggekerke. Donderdagavond hield de afdeeling van Patrimonium haar 'jaarver gadering. Uit bet jaarverslag bleek, dat er 5 maal vergaderd was. Op iedere ver gadering was een gedeelte van het boek van dhr 'Smeenk „Ghr.-Sociale beginse len" II behandeld. Het aantal leden be draagt 13. Uit het verslag van den pen ningmeester bleelk, dat er voldoende in kas was om eenige studieboeken aan te schaffen. De voorzitter, dhr A. Janse, werd herkozen. Ds M. Vreugdenhil be handelde het onderwerp „Het Alco holisme en zijn bestrijding". Souburg. Vrijdagavond vierde alhier de Geref. Mieisjesvereen. Maranatha haar 9e jaarvergadering. Uit de jaarverslagen bleek dat het ledental vooruit gaat en de financieele toestand gunstig is. De avond werd verder gevuld 'door inleidingen, zang en voordrachten. NOORD-BEVELAND. Kats. Donderdagavond vergaderde de Raad. Het eenige punt der vergadering was: bespreking van het tertiaire wegenplan KatsKortgene en van Kats door den Noord-Langeweg. B. en W. wilden de meening van de raadsleden hooren. Daar de gemeente Kats een groots schuld heeft zou belastingverhooging noodzakelijk zijn, bij uitvoering van het plan. Langdurige discussies werden ge voerd. De heer J. Fckhardt stelde voor om den dijkweg en de Achterstraat voor- loopig nog niet onder handen te nemen, hoewel zulks bij een raadsbesluit in 1938 was aangenomen. Spr. wilde wachten tot nadere gegevens binnen zijn, en onder handelen met de polders en de andere ge meentebesturen. Met alg. st. werd aldus besloten. i Nog iemand uit Duit- sohe gevangenis ontsnapt. Op niet minder avontuurlijke wijze dan waarop dezer dagen een Nederlander uit GJanerburg wist te ontsnappen uit de ge vangenis in Gronau, heeft een ingezetene uit Winterswijk weten uit te breken uit de gevangenis te Borken. Sedert 29 November 1938, zoo meldt bet Maandagochtendblad, zat deze Win- terswijker gevangen in Borken, waar hij werd vastgehouden, verdacht van het smokkelen van deviezen. De gevangene besloot te trachten zijn vrijheid te nemen Tc dien einde verzamelde hij' met groot geduld stukjes touw, die hij' tot een lang en sterk geheel aaneen knoopte. Op den zolder van het gevangenisgebouw wist mj de verdere voorbereiding voor zijn vlucht in orde te brengen. Hij bond hier het touw aan een stevigen balk, leidde het door het dakraam en liet het naar buiten zakken. Intusschen was hij er in geslaagd de beschikking te krijgen over zijn klee- ren en die verstopte hij' op een bereikbare plaats, zoodat hij er bij zijn vlucht snel de beschikking over zou hebben. Zaterdag j.l. hield hij zich den geheelen dag ziek, en toen het omstreeks zes uur etenstijd was geworden, verklaarde hij niet te kunnen eten, en maar liever naar bed te gaan. In plaats echter van zijn bed op te zoeken, snelde hij naar boven, naar den zolder, schoot een van zijn eigen klee- dingstukken aan en liet zich langs hei gereed hangende touw afglijden. Hij kwam te land in het zand op den grond, waarbij hij zich aan handen en voeten verwondde. Een van de moeilijkste deelen der ont vluchting volgde toen. Hij moest een ver voermiddel hebben om zich zoo snel mo gelijk uit de omgeving van de gevange nis te verwijderen. Reeds wist hij, dat zijn rijwiel weggeborgen stond in een an der deel van het gevangenisgebouw. Met de grootste omzichtigheid begaf hij' zich derwaarts, wist de deur van de bergplaats open to brekon, slipto naar binnen on na zich geheel van zijn gevangeniskle ding te hebben ontdaan en zijn eigen plunje te hebben aangetrokken sprong hij op zijn fiets en verdween in de rich ting van Burlo'. In de nabijheid van deze plaats echter, merkte hij hoe een auto met felle zijlichten, met groote snelheid naderde. Aangezien hij vermoedde, dat men zijn vlucht had opgemerkt en thans achter hem aanjoeg, sprong hij snel van zijn rijwiel en verborg zich in een sloot. De auto passeerde zonder dat hij opge merkt werd. In Burlo zette hij zijn fiets bij een van zijn kennissen en trok daarop te voet door de bosschen van Salm naar de Nederlandsche grens. Een grensbe woner, die een auto bezat, bracht hem vervolgens veilig naar huis, waar zijn komst met groote vreugde begroet werd. Prins Bernhard voor Veilig Verkeer. Dezer dagen werd iemand uit Borne, die zich met een auto op den drukken verkeersweg Apel doornAmersfoort bevond ter hoogte van Voorthuizen ingehaald door een two- seater, die hem met groote snelheid pas seerde en hem met de hand beduidde dat hij zich niet midden op den weg, doch op het rechtergedeelte hiervan moest bege ven. De automobilist begreep deze aandui ding echter blijkbaar niet, want ca. 300 meter verder stopte de two-seater plotseling en ging dwars over den weg staan, zoodat hij genoodzaakt was te remmen. Hij stapte terstond uit en tege lijkertijd stapte ook de bestuurder van den two-seater uit. Tot zijn verbazing bemerkte hij', dat deze bestuurder niemand minder was dan Z.K.H. Prins Bernhard. Deze wees hem er op, dat hij voort durend midden op den weg gereden had en gaf hem in overweging, op het rech tergedeelte van den weg te rijden. De verkeersovertreder beloofde Z.K.H. zich voortaan aan dezen raad te houden, waarna de Prins lachend weer instapte en in pijlsnelle vaart in de richting Amersfoort verdween. Ook de Prinses, die naast Prins Bernhard gezeten was, had blijkbaar schik in het geval. (Telegr.) Bedwelmende gassen te Naaldwijk. In de Prinses Juliana- straat te Naaldwijk werd Vrijdagavond een meisje onwel tengevolge van een doordringende lucht, welke in het huis hing. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en constateerde, dat dezelf de onaangename bedwelmende lucht in verschillende huizen van deze straat te bespeuren was. De politie gelastte de bewoners van de Prinses Julianastraat met open ramen te gaan slapen. Midde lerwijl werd de gastoevoer naar deze straat afgesloten. Zaterdag werd het wegdek opengebro ken en nu bleek, dat een bewoner van de Prinses Julianastraat een groote hoe veelheid carbolineum in het riool had geworpen en dat het gas hiervan verbon den met het rioolgas, eenige huizen was binnengedrongen. De Naaldwijksche brandweer heeft daarop het riool doorgespoten. Dood gemeld. Het Alg. Ned. Persbureau heeft Zaterdag het bericht verspreid, dat de teekenaar Floris Jans sen was overleden. De heer Janssen be hoort echter nog tot de levenden en is blijkbaar slachtoffer geworden van een of andere mystificatie. Auto rijdt op onverlichten tractor. Zaterdagavond keerde dr Jenny uit Dinxperlo met echtgenoote en een dame uit Apeldoorn per auto 'huis waarts. Te Doetinchem kwam de auto in botsing met een op den weg staanden onverlichten tractor. De auto werd zwaar beschadigd. Dr Jenny bekwam een ern stige hoofdwonde en een dijbeenbreuk, terwijl mevr. Jenny een hersenschudding opliep. Beiden zijn in het ziekenhuis te Doetinchem opgenomen. De inzittende dame bleef vrijwel ongedeerd. Arrestant slikt een lepel i n. Eén der drie huwelijkszwendelaars, die dezer dagen werden gearresteerd, na dat zij eenige trouwlustige dames voor Een vereenvoudiging, welke in den loop van detze week wordt ingevoerd. In den loop van deze week zal bij wijze van proef op het Centraal-station te Utrecht geen kaartjescontrole meer plaats hebben voor vertrekkende reizigers. De maatregel is in de eerste plaats be- doeld om tegemoet te komen aan de be zwaren van het publiek, dat bij het be treden van het station steeds tamelijk veel oponthoud ondervindt van het controlee ren van de plaatsbewijzen en perronkaart jes. Voorts hoopt men hiermede ook een bezuiniging van het personeel te krijgen, welke vooral van beteekenis zal worden, wanneer deze maatregel over de geheele lini op alle stations zal worden ingevoerd. Het zijn vooral de reizigers met bagage, die altijd veel hinder van de controle bij den toegang tot de perrons ondervonden en daarmede voor anderen ook weer op stoppingen veroorzaakten. Zij zullen nu hun kaartjes rustig kunnen opbergen en met hun bagage naar den trein gaan om dan pas in den trein hun plaatsbewijs weer voor den dag te halen wanneer de conducteur de reizigers controleert. Maar bovendien is er nog steeds de controle aan den uitgang, welke het ple gen van fraude blijft bemoeilijken. De perronkaartjes zullen dan ook op den ouden voet worden gehandhaafd. Van vrij in- en uitloopen zal straks bij het Utrechtsche 'Centraal station geen sprake zijn, daar de uitgangscontrole nauwkeurig zal blijven toezien op ieder, die het station wil verlaten. Natuurlijk zal het in verband hiermee ten strengste verboden zijn, den ingang als uitgang te gebruiken. Voorloopig zal er een bewaker bij worden geplaatst, die dengene, die het toch zou willen probee- ren terugwijst. Op den duur zullen hier evenwel tourniquets worden geplaatst, die slechts in één richting te gebruiken zijn. Dat zal echter pas gebeuren, wanneer deze proef zal blijken te zijn geslaagd, hetgeen overigens niet anders zal zijn dan men verwacht, want als men het goed nagaat, zoo redeneert de -spoorwegdirectie, dan is bij een goede uitgangsoontrole een toe gangscontrole volmaakt overbodig. De vraag kan gedaan worden: Is al die controle nu inderdaad noodzakelijk? Is hier niet mogelijk, wat in sommige andere landen w e 1 mogelijk is, n.l. alleen con trole in de treinen? Het nieuwe Muiderpoortstation in Amsterdam Oost is in wording. De booge stati onshal in aanbouw met rechts het seinhuis. medeplichtigheid aan het doodon van het slachtoffer. Wel werd bewezen geacht het samen verbergen van het lijk, De eerste verdachte werd veroordeeld wegens moord en verbergen van het lijk tot twintig jaar gevangenisstraf. De vrouw wegens het meehelpen aan het verbergen van het lijk tot zes maan den gevangenisstraf. Het O.M. had tegen ieder der verdach ten, wegens doodslag en gezamenlijk ver bergen van het lijk vijftien jaar gevan genisstraf geëisebt. circa f3000 hadden opgelicht, ligt thans in het Binnen-Gasthuis te Amsterdam. De man vónd het verblijf in een cel op het hoofdbureau zóó onaangenaam, dat hij' 'n vreemd middel aangreep, ten einde in een geriefelijker omgeving terecht te komen. Hij slikte bij zijn avondeten... den lepel in en kreeg het zoo benauwd, dat de Geneeskundige Dienst te hulp moest worden geroepen. De toestand van den man was van dien aard, dat hij dadelijk naar het Binnen-Gasthuis moest worden overgebracht. Daar is hij ter ver pleging opgenomen. De stofzuiger moest „nage zien" worden. Bij een bewoonster van de Hugo de Grootkade te Amster dam vervoegde zich Donderdag een heer, die kwam vragen, of mevrouw ook in het bezit was van een stofzuiger. Zij bevestigde dit en deelde mede, dat zij de machine ongeveer een jaar in gebruik had. De man vertelde, dat hij controleur van de gemeente was en verzocht de machine even te mogen zien om na te gaan, of er ook fouten in de constructie waren. Mevrouw had hiertegen geen be zwaar en liet den man, die een zeer fat soenlijken indruk maakte, in de kamer en toonde hem den stofzuiger. De con troleur probeerde de machine even, luis terde critisch toe of de motor wel regel matig liep. Vervolgens werd de motor afgezet en de controleur vertrok onder dankzegging. Den volgenden middag, dit was Vrijdag, kwam de man terug en deelde mevrouw mede, dat hij den vori- gen dag ontdekt had, dat er in den motor een fout schuilde, waarover hij met zijn chef op het controlebureau van „Electra" had gesproken. Daar een kleine hapering zeer ernstige ongevallen zou kunnen ver oorzaken, had zijn chef het noodig ge oordeeld, dat hij do machine maar even mee moest nemen naar de gemeentewerk plaats, dan zou zij daar worden nage zien. Mevrouw had hier geen bezwaar tegen en de controleur vertrok met de machine. De man had beloofd, dat hij Vrijdag avond nog laat thuisbezorgd zou worden, doch Zaterdagmiddag was het toestel nog niet in haar bezit. De familie had onder- tusschen argwaan gekregen en een onder zoek ingesteld, waarbij kwam vast te staan, dat men met een oplichter te doen had. De moord te Brunssum. Dó rechtbank te Maastricht heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen een ver ver en een vrouw, die terecht hebben ge staan wegens den moord op de 23-jarige Mia Maassen-Schumans, te Brunssum. Bovendien hadden zij zich te verantwoor den wegens het verbergen van 'het lijk, dat in een jutezak geperst, in den tuin eerst door de verdachten samen in den grond was gestopt en later door den man alleen achtereenvolgens was begraven. D'e rechtbank kwalificeerde het misdrijf van den eersten verdachte als moord, i terwijl zij ten opzichte van de vrouw geen wettig bewijsmiddel aanwezig achtte voor DE PRIJS VAN HET LAND. Een boerderij te Tzum in Friesland. Op 1 Februari j.l. is de boerderij Groot- Tjallum te Tzum (Friesland) geveild. Er is f 100.673 voor betaald. In 1933 had de verkoop f 55.028 opge bracht en in 1904 f 70.768. Het is vooral het verschil tusschen den prijs van thans en dien van 1904, dat bier opvalt. In 1094 had onze landbouw zich al hersteld van de crisis der jaren '80 en '90 van de vorige eeuw. Die crisis was trouwens vooral ern stig geweest voor die bedrijven, die hoofd zakelijk granen verbouwen. Eten boerderij te Tzum in Friesland zal wel voor alles op veeteelt ingesteld zijn. Dat de prijs in 1933 ongeveer 22 pet. lager was dan in 1904 kan niemand ver bazen. Maar wél wekt het verbazing, dat thans dezelfde boerderij meer dan 40 pet. méér waard is dan vóór den oorlog. KRING WALCHEREN DER Z. L. M. Cursus In Motorkennis. Zaterdagmiddag had in een der lokalen van de Ambachtsschool te Middel- fa u r g de laatste les plaats van den cur sus in Motorkennis, die ook dit jaar de Kring Walcheren der Z. L. M. weer ge organiseerd beeft. De leideT van den cursus, dhr E. V i a - s c h e r, beeft den cursisten vele vragen gesteld over de behandelde leerstof. Over bet algemeen werden de vragen door de 41 van de 44 jongelui, die aan den cur sus deelnamen, vlug beantwoord. Aan deze 41 werd later het diploma uitgereikt. Hierna heeft de voorzitter van den kring, Mr M. C. van der Minne, het woord genomen en ziob het eerst gewend tot dhr Visscher, zijn blijdschap uitspre kend, dat deze, die verleden jaar wegens bet hem overkomen ongeluk niet aanwe zig kon zijn, nu den cursus weer op zijn bekende goede wijze heeft kunnen leiden. Ook bracht spr. dank aan dhr Braam uit 'Goes, die verleden jaar de taak van dhr Visscher had overgenomen. Tot de cursisten zeide spr., dat zij nu de eerste stap hebben gezet op een weg, die hen verder door het leven van groote beteekenis kan zijn. Het is zeker niet geheel volgens de oor spronkelijke plannen van de Z. L. M., dat deze cursus zoo geworden is, als bij1 nu is, doch de Z. L. M. gaat er toch ook mee accoord de ontwikkeling van het vak op deze wijze te steunen. Dank brengt spr. tenslotte aan het be stuur van de Ambachtsschool. De volgende cursisten ontvingen het diploma: J. M. Mes, J. C. Bal, J. L. Verduyn, J. Tiersen, E. W. Westveer, W. Vermeulen, A. C. de Smit, allen te Middelburg; L. Kluijfhout, Biggekerke; J. Holtkamp, J. C. Ragut, K. C. Rison, H. F. Laroes, allen te Vlissingen; J, Risseeuw, Groede; C. M. van Dijke, Kruiningen; J. A. Guiran, te Krabbendijke; Chr. P. van Koeveringe, Schore; H. Rademaker, Hansweert; M. Gravers, Souburg; Q. v. d. Weele, B. J. Finson, beiden te Nieuwdorp; G. de Korte, Meliskerke; C. H. Kloote, W. Schraver, A. Beijó, H. de Jonge, allen te Zierikzee; J. P. Hage, H. J. Hage, beide te Ouwer- kerk; J. J. van Luijck, Schoondijke; S. Vreeke, A. Vreeke, beide te Grijpskerke; F. J. V. Vermandei, Bergen op Zoom; H. J. Schouwenaar, M. B. Rijn, J. v. d. Berg, J. J. Zembsch, allen te Goes; D. Fluyt, Sir Jansland; C. Nijissen, Kapelle; J. F. Aarnouts, IJzendijke; J. Brouwer, Koudekerke; P. J. M. v. d. Walle, Hulst; P. Sandee, Ierseke. Dhr M. J. L o u w s beeft enkele der ge diplomeerden nog vragen gestold, waarna twee der jongelui dank hebben gebracht aan de Z. L. M. voor het organiseeren van den cursus en dhr Visscher voor de ont vangen lessen. Dhr Visscher heeft in de eerste plaats dhr Braam in het openbaar dank gebracht voor den steun tijdens zijn ziek te. Het was wel iets bijzonders, dat een oud-cursist de leiding op zich nam. Ook dhr Louws bracht spr. dank. Tot de jon gelui deed spr. dit voor de prettige Za terdagmiddagen. Devoorzitter sloot daarop deze samenkomst. Dinsag 21 Februari 1939. HILVERSUM I. 1875 en 301,5 M. AVRO-Uitz. 8,00 Gram. Om 8,15 Ber. 10,00 Morgen wijding. 10,15 Gram. 10,30 Voor de vrouw. 10,35 Gram. 11,00 Wenken voor de buis houding. 11,30 Omroeporkest. Om 12,15 Ber. 12,30 Gram. 1,00 Omroeporkest. 1,50 Gabaretprogr. (opn.). 2,45 Kniples. 3,45 Het Calvet-kwartet. 4,30 Kinderkoor. 5,00 Kinderhalfuur. 5,30 Gram. 6,15 Het AVRO-Salonorkest. Om 6,25 Ber. 7,00 Voor de kinderen. 7,05 AVRO-Band. 7,30 Eng. les. 8,00 Ber. ANP., radiojournaal, meded. 8,20 Giam. 8,30 D'e Bonte Dins- dagav .trein. 10,00 Radiotooneel. 10,20 Het Renova-kwintet en solist. 11,00 Ber. ANP., hierna Erwin Sandor's ensemble 11,4012,00 Orgel. HILVERSUM II. 415,5 M. KRO-Uitz. 4,00—5,10 HIRO. 8.00—9.15 Gram. Om 8.15 Ber. 10.00 Gram. 11,30 Godsd. halfuur. 12,00 Ber 12,15 Het KRO'-Orkest en gram. 2,00 Voor de vrouw. 3,00 Modecursus. 4,00 Gram. 4.05 Causerie „Geestelijke herbewape ning", 4,20 Gram. 4,25 Causerie „De in ternationale orde van Goede Tempelie ren". 4,40 Gram. 4,45 HIRO-Post. 4,60 Gram. 455 Causerie „Vivisectie, een ver dwijnende methode". 5,10 De KRO-Melod. in.m.v. solist, 5,456,05 Felicitaties. 0,35 Ber., sportpr. 7,00 Ber. 7,15 Causerie over een vliegreis naar N.-O.-Indië. 7,35 Gram. 8,00 Ber. ANP., meded. 8,15 Het KRO Symphonie-orkest. 9,00 Vastenavond- progr. 10,30 Ber. ANP. 10,40-12,00 Zunki Joska's Hong. orkest, het KRO-Orkest en solisten. TELEGRAFISCH WEERBERICHT D'e weerstoestand van hedenmorgen 7,20 uur: weer; te Vlissingen zwaar be wolkt; wind: N.-W. zwak; temperatuur 4; minimum hedennacht 3; neerslag afge- loopen etmaal 2. Verwachting geldig van hedenavond t morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: matige tot zwak ke N. tot W. wind, aanvankelijk licht tot half bewolkt, later toenemende bewolking, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt 's nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Stand van hedenmiddag 3 u.: Stand van Zaterdagmorgen 10 u.: 763. Licht op voor fietsers: Dinsdag 4 u. 47 min. DINSD 53e JAi Uitgave: „Luctor et Bureaux Li Postrekeninj Bijkantoor 1 J. J. F A N C Directeur - F Dit nummei Tot nu toe partij in Zeela weest. In 1919 hielc zetels bezet. Staatspartij me 9, de C.-H. Uni 4, de Vrijz.-D« Lib. partij me partij met 2 zf Nadien is er De A.-R. part (7) zetels, de C 5.D.A.P. op 6, d 4 zetels. De v. sterk achteruit. V.B. 5 zetels toe Bond 2 zetels, 1919. De R.K. zetels te behouc Maar bij alle A.-R. partij zie handhaven, zoo betreffende het Ikregen steimmep De eerste kol de Kamerverkii op de Statenver op de Kamerver A.-R. partij R.-K. Staatspart C.-H. Unie S.D.A.P Lib. partij V.-D. Bond S.G.P N.S.B Uit den aard als dit, waarbij waarloosd zijn, De meerdere van een bepaald bij de Statenvei vloed zijn. Even: dere verbro'kkelin dan toch, dat d( jaren steeds de genomen, zij het met een uiterst Waaruit volgt verkiezingen alle zullen moeten te behouden. PRESIDENT AZ/ VOORWAAR TE Uit Londen wor In Britsche kr dat generaal Fram door bemiddeling ring, vredesvoorsti Het belangri; steeds te zijn de j sailles. Uit Parijs gemeld, dat presi< zijn af te treden, scbe regeering dt krijgt, dat geen re den genomen. President Az^„ nieuw den premit meegedeeld, dat h stand is. Deze met woord op een teleg: in dezen den presi blikeinsche regeeri dig mogelijk naar einde zich er van regeering normaal wet werkt. De ope sloot het telegram, handhaafd en de ZÜ het besluit der voort te zetten, voll In haar besluit wt wens ook door ver eieren gesteund.Dat telegram uit Touli een aantal officierei schen generalen sta iement per vliegtui vertrokken. Zij vei ,e zijn, den strijd r te zetten, totdat Spa neid heeft herkrege: D'e beide sportvliegers W. Rous en J. Heymans zijn Donderdag met het sport' vliegtuig van eerstgenoemde, de P.K.W.D.R., van Schiphol naar Ned. In"10 gestart. Even voor het vertrek. P"$i WEER LUCHTBOMB, Uit Valencia wori gistermorgen weer lonken, toen natioi

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6