IBISshag N.V. Hndrikse Bank Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. De Volksgeest. De strijd in China. ZATERDAG 18 FEBR. 1939 53e JAARGANG - No. 120 Voorkomt verkoudheid en keelpijn. Buitenland. De Kerkvervolging In Duitschland. 1 De zaak ook voor U! I_ 1 Binnenland. Gevaar voor de N.C.R.V. Belangrijkste Nieuws. 3V2 fleref- K0rk Rotterdam (C) a loo Uit de Provincie Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van bet blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon II Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwrtaal Weekabonnementen v-or Mid!...burg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De viering van den 80sten verjaardag van ex-Keizer Wilhelm, eenigen tijd ge leden, heeft weer opnieuw onder de aan dacht gebracht de groote veranderingen die in den loop der jaren in Duitschland hebben plaats gevonden. 't Is nog betrekkelijk kort geleden, dat Keizer Wilhelm door het Duitsche volk niet minder geestdriftig werd toegejuicht, dan nu de Führer en Rijkskanselier. En nog dichter ligt bij ons de tijd, dat de sociaal-democratische leiders zonder eenigen tegenstand te ondervinden naar de macht konden grijpen en dat in som mige Duitsche staten de communisten on gehinderd konden regeeren. De vraag dringt zich op, hoe het mo gelijk is, dat in zóó korten tijd de volks geest zóó radicaal kon worden omgezet. Hoe is het mogelijk, dat de overgroote meerderheid van een volk vandaag zijn keizer als een god vereert, en dat ditzelf de volk kort daarop de revolutionaire leidersuitbundig toejuicht, om terstond daarna een dictator, die het volk van al zijn rechten en vrijheden berooft, hemel hoog te verheffen. Het betreft hier niet een specifiek Duitsch verschijnsel. Of zijn ex ook in ons land i om nu dit eene voorbeeld slechts te noemen niet de tienduizenden, die enkele jaren geleden een gebroken geweertje als een eereteeken droegen, terwijl ze nu toejui chen hen, die de regeering in gebreke durven stellen omdat ze van ons volk nog niet veel grootere offers vraagt ter ver sterking van de weermacht? Telkens weer kunnen we het waarne men hoe de volksmassa, die vandaag Ho sanna-geroep laat hooren, morgen be reid is een hartstochtelijk „kruist hem" uit te schreeuwen. Dit schijnt onverklaarbaar voor wie alleen oordeelt naar wat zich in het leven naar buiten openbaart. Wie dieper nadenkt zal er zich echter voor wachten de volksgeest met de volks gunst te verwarren. Groen van Prinsterer heeft daartegen in zijne dagen reeds gewaarschuwd toen hij er op wees, dat men de beginselen, waarvan men de werking tijdelijk be dwingt, daarmee niet vernietigt. Vandaar dat hij niet naliet op het on voldoende en niet ongevaarlijke van con tra-revolutionaire actie de aandacht te vestigen. Contra-revolutionaire actie, -zoo waarschuwde hij, brengt geen verbetering. D'oor contra-revolutionaire maatregelen roeit men den geest der revolutie niet uit. Ook door anderen is wat Groen hier op het oog had, zeer goed begrepen. Het was Mr Troelstra, die er enkele tientallen ijaren geleden o>p wees, dat de S.D.A.P. wel veel reden had om te jui chen en te roemen, maar dat er in wer kelijkheid toch alleen iets bereikt kon worden wanneer het gelukte de h a r t e n te revolutionneeren. In DUitschland heeft men mede de oogen voor deze waarheid niet gesloten. Het nationaal-socialisme 'beleeft gou den dagen. Als Hitler zich vertoont is het heil-geroep niet van de lucht, en bij volksstemmingen behoort ongeveer 99 Pet. van de kiezers tot de ja-stemmers. Mooier kan het toch al niet. De men schen zijn immers „vrij" om zich uit te spreken? En de stemming is toch „ge heim"? En tochmen is niet gerust. De heer Goebbefs heeft zelf eens in een openhartige bui erkend: „als wij van daag onze dwangmaatregelen grijs ge ven, zouden morgen de Marxisten aan alle kanten weer te voorschijn komen; als ratten uit alle hoeken en gaten." En dat deze opvatting door de regee ring in Duitschland gedeeld wordt, 'blijlkt eiken dag uit haar optreden naar buiten. Alle critiek op het huidige stelsel wordt 'hardhandig gesmoord. Het hou den van vergaderingen, waarin het re geringsbeleid wordt getoetst is onmoge- lyk gemaakt. De pers is gemuilband. Bui- jealandsche bladen die niet welgevallige berichten en beschouwingen bevatten, worden geweerd. En aan predikanten, 'die overeenkomstig 'Gods Woord een hoogere niacht erkennen dan de Overheid, wordt bet zwijgen opgelegd. Dat zijn alle uitingen van vrees. Bewijzen van innerlijke zwakheid. Er ügt in l(ie erkenning dat de volks geest niet is omgezet en dat het met de ssgunst toch nog volstrekt niet in or de is. Wij wijzen op deze dingen tot onze lee ft? en waarschuwing. Dm er aan te herinneren, dat vóór al les principieele voorlich ting noodzakelijk blijft. Het is aan de principieele scholing van een deel van ons volk te danken, dat in 1918 de revolutiestormen in ons land be trekkelijk weinig schade hebben aange richt, en dat Mussert alle misleidende reclame ten spijt 'het moet aanzien dat „zonder dezen man" ons land nog steeds een bevoorrechte positie inneemt. Aan die principieele scholing moet ook in de toekomst volle aandacht worden geschonken. Van veel meer belang dan de volks gunst is de volksgeest. Ivorol-gebruikers zijn zelden verkouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond dagelijks grondig desinfecteert. (Adv.) Chlneezen dringen de provincie Tsjahar binnen. Op Hainan wordt nog steeds gevochten. Chineesche troepen dringen de provin cie Tsjahar, in bet oosten van binnen- Mcmgolië binnen. De voorhoede heeft reeds de grens van Tsjahar bereikt. Het Chineesche telegraafagentscbap meldt uit Tsjoengking, dat Chineesche vliegtuigen met succes een aanval hebben gedaan op een concentratie van Japan- sche oorlogsbodems bij Woeboe, voorbij Nanking aan den Jangtse. Volgens een met vertraging ontvangen bericht zou per 9 Februari een Chineesche bommenwerper door Japansch luchtdoel geschut zijn getroffen. De Chineesche vlieger richtte zijn beschadigde toestel toen op een groot Japansch oorlogsschip en maakte een duikvlucht, waarbij zijn toestel op het schip terecht kwam. De benzine in de tanks van het toestel vloog onmiddellijk in brand, waarop de nog aan het vliegtuig hangende bommen ontploften en groote schade aan boord van den Ja- panschen oorlogsbodem aanrichtten. Uit Pakhoi wordt uit Chineesche bron gemeld, dat de laatste dagen voortdurend Japansche jachtvliegtuigen boven het eiland iWaitsjau in de Golf van Tonkin worden gesignaleerd. D'e vliegers hebben waarschijnlijk opdracht de bewegingen der Fransche oorlogsbodems, die in ge noemde golf geconcentreerd zijn, na te gaan. Op het eiland Hainan wordt nog steeds hevig gevochten. De totale sterkte der Japansche troepen op het eiland bedraagt reeds 20.000 man. Ook een Amerikaansche slap te Tokio. Na de jongste vertoogen van den Brit- schen en den Franschen ambassadeur te Tokio, naar aanleiding van de bezetting van Hainan, beeft thans ook Grew, de Amerikaansche ambassadeur, een be zoek gebracht aan Arita, den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, om inlichtingen te vragen omtrent Japans bedoelingen op dat eiland. SENSATIE TE MüNCHEN. In R.-K. kringen in München is sen satie gewekt door de aankondiging, dat op bevel van den minister van onderwijs, dr Rust, de R.K. theologische faculteit der Münchensche universiteit is gesloten. Verklaard wordt, dat de studenten de colleges hebben geboycot van een door Rust aangestelden hoogleeraar. Men beweert in nazi-kringen, dat die boycot ingesteld is op bevel van het bureau van kardinaal Faulhaber en dat dit de reden is geweest voor de sluiting der faculteit. NOG GEEN KABINET IN BELGIE. Trachtte Pierlot Woensdag een ka tholiek-socialistische regeering samen te stellen, thans is! hij' weer tot een ander inzicht gekomen en heeft hij katholieke, socialistische èn liberale personaliteiten bijeengebracht, om weer over de mogelijk heid van een drie-partijen-regeering te confereeren. De laatste dagen werd Dr Martens door een Fransohtalig blad er van be schuldigd, tijdens den oorlog Belgische onderdanen aan Duitsche bezetters ver klikt te hebben. Katholieke parlementsleden zouden aangedrongen hebben op het samenstel len van een eereraad. DE GESTAPO WERKT OOK IN ENGELAND. De „Evening Standard" klaagt erover, dat de Duitsche Gestapo, de ge heime staatspolitie, spionnen heeft zitten in Engeland. Dit zouden voor het grootste gedeelte half- of kwart-Joden zijn, die door hun Jood- sche bloed niet gauw onder verdenking vallen. Zij bespionneeren niet alleen de Duitschers in Engeland, maar ook En- gelschen en moeten goed betaald worden. Het blad schat hun aantal in Engeland op 400. De Gestapo maakt dankbaar ge bruik van menschen, die zich geen Jood gevoelen, doch doordat zij b.v. een Jood- sche grootouder hebben, niet tot de ariërs gerekend kunnen worden. Zij kunnen in Duitschland zelf geen werk krijgen en zijn blij, wanneer zij ln het buitenland, zij het ook als spion, een bestaan kun nen vinden. In het land, waar zij ko men, doen zij zich voor als uitgewekenen. Zoo krijgen zij gemakkelijk toegang tot vrijwel alle kringen, waar tegenstanders vanj het natlonaal-soclalistische regime bijeenkomen. Zij moeten bijzonderheden verzamelen nopens het werk en de ken nissen van de lieden, die hun worden opgegeven. SCHOTEN BIJ DE VILLA VAN MUSSOLINI. Aanslag op den Duce? Volgens uit Rome ontvangen berichten werd Woensdag de aandacht van den agent, die op post stond voor villa Tor- lonia, het verblijf van Mussolini, getrok ken door een man, wiens houding ver- daéht scheen. Töen hij naar de papieren van den man vroeg, trok deze een revolver en loste twee schoten. De agent werd ernstig ge wond. Andere politie-beambten schoten toe en arrsheerden den dader, die, naar men zegt, niet geheel toerekenbaar scheen. De aanval op den detective vond plaats enkele minuten vóór Mussolini zic'h Woensdag naar het Palazzo Venezia zou begeven. De dader is een man, die vorige week uit een krankzinnigengesticht is ontsla gen. Naar verluidt, is Mussolini's detective zóó ernstig gewond, dat men niet gelooft hem in leven te kunnen houden. In het buitenland worden geruchten verspreid over een aanslag op Mussolini. In welingelichte kringen te Rome zegt men, van een dergelijken aanslag niets te weten. u r t4. C. uan dec Jlest /f-j| -As.s.-/iHotheke.c Xuttye tUcU'iluiai 42. DE KONINGIN OP HET LOO. Gisteravond is H. M. de Koningin, om streeks kwart over zeven per auto met klein gevolg op het paleis Het Loo aan gekomen voor Haar aangekondigd ver blijf van enkele dagen. DE REGELING VAN DEN INVOER VAN VLEESCH. Ingediend is een wetsontwerp tot be krachtiging van het Kon, besluit van 13 Januari j.l. tot regeling van den invoer van vleesch. Blijkens de memorie van toelichting is de minister van economische zaken van meening, dat een onbelemmerde invoer van vleesch moeilijk zou zijn te vereeni gen met de ten behoeve van de veehoude rij getroffen maatregelen. Zoolang deze laatste blijven voortduren, zal de onder havige contingenteering, welke ten deze een aanvullend karakter draagt, dan ook niet kunnen worden gemist. DE VORSTSCHADE AAN DEN TUINBOUW. Op vragen van den heer Wijnkoop, be treffende verhooging van den steun aan de tuinders, in verband met de schade, teweeg gebracht door de in December 1938 ingetreden vorst, heeft de minister van oeconomische zaken geantwoord, dat deze vragen door hem thans nog niet kunnen worden beantwoord, daar eener zij ds de omvang der schade, teweeg ge bracht door de in December 1938 inge treden vorst, nog niet met nauwkeurig heid is kunnen worden vastgesteld, ter wijl anderzijds nog niet door hem is be slist, zoo eenige tegemoetkoming van deze schade uit het Landbouw-crisisfonds zal worden verleend, op welke wijze deze steunverleening zal worden berekend en uitgekeerd. Mijn schoenen woelen uit, dat Is niet overdreven I Maar d'lbls Shag Is rustig In mijn pijp gebleven. I VOORPEPIdP Dobbelmannlekker, man I STAATSCOMMISSIE VOOR SOCIALE VERZEKERINGSFONDEN. Prof. Verrijn Stuart voorzitter, Biji Kon. besluit is ingesteld een com missie, met de opdracht, zioh daarbij stel lende op bet standpunt der onverkorte handhaving van het beginsel der verplich te verzekering, te adviseeren omtrent: a. een regeling van de financiering der overheidsverplichtingen, verband houden de met de verplichte invaliditeits- en ouderdomsverzekering en met de vrijwil lige ouderdomsverzekering, na het expi- reeren van de thans geldende wettelijke regelen omtrent die financiering; b. de wenschelijkheid, om, voor zoover het betreft de self-supporting invalidi teits- en ouderdomsverzekering, wijziging te brengen in het stelsel van kapitaaldek king van verzekeringsaanspraken, zooals dit thans geldt. Tot lid en voorzitter dier commissie werd benoemd Prof. Dr G. M. Verrijn Stuart, hoogleeraar aan de rijksuniversi teit te Utrecht. Aan de commissie is als secretaris toe gevoegd Dr C. Campagne, referendaris bij de rijksverzekeringsbank te Amsterdam. DOCH OOK VOOR ALLERLEI ANDERE CHR. CULTUUR, ZELFS VOOR DE KERK. In een te Dordrecht gehouden N.C.R.V.- avond 'heeft de voorzitter der N.C.R.V., M! r A. v. d, D' e u r e, uitvoerig gewezen op de actie van den Ned. Herv. Radio Omroep. Er dreigt door wat deze ver- eeniging wil, velerlei gevaar. Gevaar voor de N.C.R.V. Niet zoozeer van ledenverlies. Nog geen 100 leden be dankten om deze reden. De kern van de Herv. Radio Omroep wordt gevormd door menschen van de Herv. Geref. Staats partij, die vroeger lid waren van de Avro, liever dan samen te werken met menschen van Geref. overtuiging. Het gevaar schuilt hierin, dat, wanneer deze vereeniging zendtijd krijgt, men dezen ook niet meer kan weigeren aan allerlei andere kerkelijke en niet-kerkelijke groe pen en groepjes. Gevaar dreigt voor heel de Nederland- sche omroep. Want waarom zouden dan ook groepen bij; vrijzinnigen en Roomsch- Katholieken geen recht hebben op eigen zendtijd? Een oplossing door federatieve samen werking onder auspiciën van de N.C.R.V., is onaanvaardbaar, wat spr. in den bree- de aantoonde. De spanningen in de Prot.-Chr. groepen zijn daartoe te groot, een algemeen, krachtig optreden van het Christendom zou ook op deze wijze niet mogelijk zijn, en de N.C.R.V. zou prac- tisch ophouden te bestaan. 'Ook stond spr. uitvoerig stil bij de on gegronde klacht, dat de Gereformeerden een te grooten invloed zouden hebben. Vanaf de oprichting zijn de zetels in be stuur, moderamen, commissies enz., op voet van gelijkheid verdeeld. Dat voor zitter en secretaris Gereformeerd zijn, komt, doordat destijds de Hervormden niet voldoende meededen. Staan ze het belang der N.C.R.V. in den weg, dan willen ze zich terugtrekken. De kerk diensten zijn altijd gelijkelijk verdeeld. Gevaar dreigt ook voor de Herv. Kerk. De kerkdiensten worden thans gelijk op verdeeld, zonder dat wordt nagegaan, vanwaar de gelden 'ko men. Maar met een eigen zendtijd zal men nooit weer de uitzending van zoo veel Hervormde kerkdiensten bereiken als thans voor de microfoon worden ge bracht. Spr. deelde mee, dat het Herv. Comité Binnenland. Staatscommissie inzake de sociale verze- keringsfomdsen. Vorstschade aan den tuinbouw. Buitenland. Aanslag op Mussolini? De kerkstrijd in Duitschland. D'e Chineezen dringen Tsjahar binnen. Wl| kunnen nog vrijblijvend afgeven enkele stukken Vrij van oouponbelastlng. voor de kerkdiensten van de Ned. Chr. Radio Vereeniging, is uitgebreid tot een Hervormden Raad, waarin zitting hebben alle orthodox-Hervormde profes soren, en predikanten van alle groote steden. De Synode is uitgenoodigd ook een lid te benoemen. Deze Raad vormt een hetere weergave van wat er in de Herv. Kerk leeft, dan de Herv. Radio Omroep doet. MIDDELBURG. i Zooals destijds gemeld, heeft H. M. de Koningin een bedrag ter beschikking gesteld van het Leger des Heils voor ver strekking van dekens aan gezinnen, die daaraan speciale behoefte hebben. Voor Middelburg zijn in verhand daar mede 25 dekens toegezonden. De officie ren hebben die dekens dezer dagen aan 25 gezinnen, die daarvoor na zoo goed moge lijke selectie waren aangewezen, doen toe komen. Chr. Besturenbond. Volgens de rede van den beer P. Me- liefste, waarmede hij Vrijdagavond als voorzitter van den Chr. Besturenbond de jaarvergadering opende, was dit de 24e jaarvergadering die gehouden werd, of schoon men bijeen gekomen was ter her denking van het 25-jarig bestaan, dat in Mei a.s. feestelijk gevierd zal worden. In deze kwart eeuw is het werk van den G. B. B. steeds beter begrensd en door dacht. Door den arbeid der Chr. vakbe weging is het bestaan van den arbeider op hooger ipeil gekomen en is de maat schappij als geheel gebouwd. Tegenover de nieuwere geestesstroo- iningen, die niet bepaald sociaal van karakter zijn, i§ beginselvastheid gebo den. De voorzitter verwelkomde daarna den 'heer J. Schipper, secretaris van het Chr. Nationaal Vakverbond. Het uitgebreide jaarverslag van den heer A. Flipse gaf een duidelijk overzicht. De werkverschaffing werd aanzienlijk uitgebreid. Verschillende klachten werden doorgegeven naar de contact-commissie. Inplaats van de heeren J. Boone en J. de Kuyper, namen de heeren J. Teveü en J. C. Wattel zitting in het bestuur. Ofschoon de propaganda-vergadering niet druk bezocht was, leverde het huisbezoek een ledenwinst van 37. Het ledental is nu 1020. Er werd veel gebruik ge maakt van de bibliotheek. Het rechts kundig bureau verleende slechts 3 advie zen. Het jeugdwerk, samen met Souburg en Vlissingen aangevat, kon door gebrék aan financieelen steun niet doorgezet worden. De sociale studie-club vergader de geregeld. Het cursuswerk voor jeug dige werkloozen werd rustig voortgezet. Het Comité voor B-steun kon '84 leden helpen en is inmiddels opgeheven. Het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" is bezig met de voorbereiding van een bazar. Volksbelang en Jong Holland zet ten hun arbeid regelmatig voort en o-ok het verdere commissie-werk had goeden voortgang. De landarbeiders bereikten eenige loonsverhooging en de grafische arbei ders sloten in April een nieuw collectief contract af met verbeterde loonnormen. De bouwarbeiders bezitten een bloeiende jeugdclub. D'e penningmeester, de heer C. W. van der Kuip, méldde een 'klein batig saldo. Hel noodfonds verleende ook dit jaar zijn nuttige diensten. De 'heer J. Schipper bracht de geluk- wenséhen over van het dagelijksch be stuur van het C.N.V. Het werk van het bestuur en den besturenbond is belang rijk, vooral voor de binnenzijde van de vakbeweging. Gelukkig wint de 'Chr. vakbeweging weer aan aantal en invloed. Wij moeten zorgen vooral in Zeeland, dat elke man" en elke vrouw 'die er bij' hoort er bij' ge trokken wordt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1