Statenverkiezingen. Hoe Engeland zich wapent. NI Fin. Mij. „Zeelandia" Boes Dagblad voor de Provincie Zeeland Buitenland. De strijd in Spanje. Werkloosheid bij de Werk lozenkassen sterk gedaald. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Onderwijs. DONDERDAG 16 FEBR. 1939 53e JAARGANG - No. 118 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. GF l r\ beschikbaar voor U den aankoop van een Automobiel Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f..80 per abï Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertcntlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting De voorbereiding van de verkiezingen voor de Provinciale Staten is nu overal in vollen gang. Op 14 Maart a.s. heeft de candi-daat- stelling plaats en op 19 April a.s. zal in alle Provinciën de stemming worden ge houden. Er is reden om te verwachten, dat er voor de Statenverkiezingen meer dan gewone belangstelling zal bestaan, om dat meer dan gewoonlijk wel het geval is, ooi 'het algemeen regeeringsbeleid en de algemeene politiek in deze verkiezingen zullen worden betrokken. Van sommige kanten althans zal een heftige campagne worden gevoerd. En dat men in de keuze der strijdmid delen weinig crupuleus zal te werk gaan is wel gebleken uit de beruchte brief van den propaganda-leider der N.S.B. in Zee land. Daaruit heeft men kunnen zien, dat voor de meest schandelijke middelen niet zal worden teruggedeinst om het ge- wenschte doel te bereiken. Wij. hopen nog weil gelegenheid te heb ben over de komende verkiezingen meer in den breede te 'handelen. Voor ditmaal bepalen wij ons tot een opwekking om aan de voorbereiding de meest mogelijke zorg te besteden. Propaganda en speciaal bet huisbe zoek moeten tijdig worden geregeld. En vooral is het ook noodig inkomen de of vertrekkende kiezers in het oog te houden. Vroeger was; het alleen mogelijk te stemmen in de plaats waar men op de kiezerslijst stond ingeschreven. Dat is nu anders. Er is nu de mogelijkheid om in een andere gemeente, mits binnen dezelfde provincie, aan de stemming deel te nemen. Veel moeite brengt dit niet met zich. Men behoeft slechts even ter secretarie mede te deelen in welke plaats men denkt te stemmen. Maar die aangifte is dan ook nood zakelijk. En dan minstens veertien dagen voor den stemmingsdag. Verwacht mag worden, dat alle Anti revolutionaire kiezers, die verhuisden of die vooruit weten dat zij op den stem mingsdag in een andere gemeente ver toeven, hieraan aandacht zullen schen ken. Maar de besturen onzer kiesvereni gingen, mogen op deze zelfwerkzaamheid der kiezers niet vertrouwen. De verhuisde, verhuizende en reizende kiezers moeten in 'het oog worden gehou den. En de kiesverenigingen moeten elkaar onderling op de hoogte- houden. 'Ook bij deze verkiezingen kan één stem den doorslag geven. NEGRINS VERZET DWINGT FRANCO TOT EEN OFFENSIEF. D'e oproep van Negrin om den weer stand voort te zetten moet een logisch antwoord vinden in een nieuw offensief van Franco. Terwijl bepaalde berichten, dat troepen saamgetrokken worden voor een offensief °P de een of andere plaats, niet kunnen worden bevestigd, is het duidelijk, dat gissingen in enkele gevallen moeten uitko men. Men moet er echter aan denken, eat de zeven rechtsche legercorpsen, die tuist gereed zijn met hun zware Cata- aansche campagne, uiteraard eenigen tijd noodig zullen hebben om hun nieuwe stellingen te betrekken en een offensief vo°r te bereiden. ERKENNING VAN FRANCO DOOR ENGELAND. P ®ritsche kabinet heeft naar „Un. ress meldt, besloten, zij het niet met a gemeene stemmen, dat Engeland Fran- co »de facto" zal erkennen. Met de publicatie van dit besluit zal orden gewacht tot de Fransche regee rt geraadpleegd is. rr.,.^ kabinet heeft Chamberlain en utax volmacht gegeven, de besprekin- 00° met frankrijk voort te zetten en o geschikt oogenblik te kiezen, om de sslissing bekend te maken. schiede01"^01111^ "^e -'ure" za^ 'ater ge~ VERKLARINGEN VAN SIMON IN HET LAGERHUIS. In het Engelsche Lagerhuis beis-prak gisteren Minister Simon het verdedi gingsprogram. Hij verwees daarbij naar het witboek in-zaike de landsverdediging, dat zoojuist is uitgegeven en schat tin-gen voor 1939/40 inhoudt ten bedrage van 523 milli-oen pond, De uitgaven voor de landsverdediging bedroegen in 1937/'38 2-62 millioen en voo-r het loopende jaar worden de uitga ven geschat op 388 millioen. Aldus be dragen voor de eerstkomende drie-jarige periode de uitgaven voor -de landsver dediging 1173 mi'lli-O'en. Daarbij1 wordt -dan -geen rekening göhouden met de bij komende uitgaven voor -de verdediging der burgerbevolking. Zij heeft slechts be trekking op -de luchtmacht van leger en vloot. De totale uitgaven -daarvoor zullen het volgende jaar 580 millioen bedragen. Wat de vloot aangaat, aldus Simon, in het program voor 1939 zullen nog twee Isl-agsohepen worden opgenomen, zo-odat in het geheel negen dezer schepen in aan bouw -zullen zijn. Het program voor 1939 voorziet in den bouw van twee nieuwe torpedojagerflot tieljes, twintig snelle esc-orteeringsvaar- tuigen van een nieuw type, -die bestemd zijn voo-r de bescherming der scheepvaart tegen duikboot- en luchtaanvallen. Er zal nog een vliegkampschi-p worden ge bouwd, waarmede -dit aantal op zes wordt 'gebracht, de voltooide „Ark RoyaJl" niet medegerefeend. Er zullen vier groote krui sers komen met zesdurmsgeschut en eenige kleinere schepen. De modernisee ring der bestaande slagschepen gaat ge stadig vo-ort. Er wordt voortgang -ge maakt met de versterking der bewape ning tegen aanvallen uit de lucht 'bij an dere schepen. Groote voortgang wordt gemaakt bij de uitrusting van het leger. Wat de luchtmacht betreft, zal volgens Sim-on, gedurende het loopende finan- cieele jaar de maan-delijksche aflevering meer dan verdubbeld worden en -zij zal ook verder aanzienlijk worden uitgebreid. 'Omstreeks 31 Maart zal het aantal vliegtuigen der eerste linie tot 1750 zijn gestegen, overeenkomstig het oorspronke lijke program. De capaciteit der industrie is belang rijk uitgebreid en de moeilijkheden bij de pro-ductie zijn overwonnen. Alle drie diensten der 'landverdediging krijgen nu voorraden van alle soorten en -der laat ste modellen. De productie zal nu op de vergro-ote [schaal voortgaan. De begroeting voor de luchtvaart zal voor 1939 de 200 millioen te boven gaan. De verdediging tegen aanvallen uit de lucht is aanzienlijk toegenomen, in het bijzonder door nieuw luchtdoel-geschut en zoeklichten. In de Verenigde Staten -zijn verken- t ningsVliegtuigen -en oefenvliegtuigen aan geschaft. Verleden jaar zijn ruim 37.000 recruten toegetreden tot het leger, drie maal meer da-n het voorafgaande jaar en een re cord in de recruteering na den oorlog. 77.000 recruten traden toe tot het ter ritoriale leger, vergeleken met 45.000 in het voorafgaande jaar. 31.000 man na men dienst bij de luchtmacht, onder wie 1700 piloten, terwijl gedurende het be grotingsjaar, -dat in Maart eindigt, het totaal -gesteld kan worden o-p 35.000. Twaalf scholen voor vlie-gopleiding zijn opgericht, terwijl binnenkort nog drie in Schotland worden geopend. Ruim 2500 vrijwillige reservisten worden thans tot pilotien 'opgeleid. ROOSEVELTS DEFENSIE-PROGRAM GOEDGEKEURD. Huis van Afgevaardigden voteert 552 millioen. -Stephan Pace, lid van de militaire commissie van het Amerikaansc'he Huis van Afgevaardigden, heeft in het Huis den verkoop van vliegtuigen aan het bui tenland verdedigd. Hij -zeide o.m.„Het is nu beter vliegtuigen aan Engeland en Frankrijk te verkoopen voo-r hun verdediging, dan met een groote macht ten -oorlog te trekken om een aantas ting van dit halfrond te ver hinderen. Voorts zette 'hij uiteen, dat de Ver e enig de Staten om redenen van eigen belang gedwongen zullen zijn om defensieve hulp te ver- leenen aan Canada of Groot Brittannië in geval van nood. D'e republikeinsehe afgevaardigde, Gif ford verklaarde, dat -de verkoop van oor- 1-ogsivliegtuigen de gevolgtrekking ver schrikkelijk duidelijk maakte, dat de Ver- eenigde Staten een bondgenootschap aan gingen met een ander. Het tegenwoordige defensieprogram ondermijnt, aldus spre ker, de neutra-liteitswet, welke ten -doel had -de Ver. Staten uit den oorlog te houden. Het Huis keurde echter met 367 te-gen 15 stemmen het -defensieprogTamma -goed, -dat thans naar den Senaat gaat, DE MONGOLEN STEUNEN CHINA. Prins S-ja, de voorzitter van -den Mon- goolschen autonomen politieken raad, heeft verklaard, -dat Mongolië steeds een integreerend deel van China zal blijven uitmaken en voegde hieraan to-e, dat Mon golië Tsjang Kai Sjek zou steunen in zijn strijd tegen Japan. In samenwerking met de Ghineesche strijdkrachten hebben de Mongoolsche troepen -den Japanners in het Westen van Binnen-Mongolië reeds zware verliezen toegebracht. De Mongolen organiseeren guerilla-een- heden en oefenen manschappen, om den Japanschen aanvallers tegenstand te bie den, terwijl vele Mongoolsche leiders, die zich aanvankelijk hadden overgegeven aan de Japanners, hen thans bestrijden. FINANCIEELE ZORGEN VOOR JAPAN. Hef „Incident" met China kost 10 miljard De geweldige bedragen, welke de oor log in China en Japan kosten, komen in de laatste gepubliceerde cijfers tot uit drukking. Behalve de algemeene begroo ting voor het a.s. financieels jaar is het volgens de Asahi Sjimboen waarschijn lijk, dat nog een bedrag van meer dan 10 milliard noodig zal zijn voor een spe ciale militaire begrooting. Het ministerie van financiën beeft medegedeeld in verband met het incident in China voor een bedrag van 200 mil lioen jen aan obligaties uit te geven. Verder zal een bedrag van 100 millioen worden opgenomen ter dekking van het deficit. Uit de straten van Tokio zijn alle ijzeren lantaarnpalen, leuningen, banken en putdeksels weggenomen om er munitie van te maken. Ook de aschbakken en komforen uit de regeeringsbureaux zul len tot dit doel worden versmolten. DE PALESTIJNSCHE CONFERENTIE. D'e Britsche delegatie heeft een be spreking van drie uur gevoerd met de Arabieren en zal later weer een bespre king met de Joden hebben. Van gezaghebbende zijde wordt ver klaard, dat tijdens de besprekingen o-ver de correspondentie van MacMahon de Arabieren krachtig vasthielden aan de opvatting, dat de belofte, gegeven door MacMahon, Palestina insloot bij de gebieden, waar de Arabieren een onaf hankelijk zelfbestuur zouden krijgen. D'e Britsche gedelegeerden bielden eveneens krachtig vast aan de Britsche opvatting, volgens welke Palestina werd uitgesloten van die belofte. Aanslagen in Palestina. Nabij Neshziona is onder een autobus een bom ontploft, -waardoor acht Joden werden gewond. Ten Zuiden van Haifa is een goederen trein door ontploffing van een zware landmijn ernstig beschadigd. D'e locomo tief en verscheidene wagons liepen uit de rails, de machinist en de stoker werden gewond. Drie Arabische dorpelingen, die door Britsche militairen bij» een gevecht ge vangen waren genomen, zijn gisteren door de militaire rechtbank te Jeruzalem ter dood veroordeeld. Op een tafel lagen als bewijsstukken vier geweren van D u i t s c h maaksell KOOPT RUSLAND KRUISERS IN AMERIKA? Men meent te weten, dat de Russische volkscommissaris voor de marine, admi raal Isakof, zich binnenkort aan het hoofd van een uit zes Russische vlootin- genieurs bestaande missie, naar de Ver- eenigde Staten zal begeven. Men weet niet of het hier gaat om een studie-aangelegenheid dan wel om aan koop van materiaal. Men herinnert er echter aan, dat men in den loop van het vorige jaar de Russische regeering her haaldelijk bet voornemen heeft toege schreven om in de Vereenigde Staten oor logsschepen, wellicht zelfs een of twee pantserkruisers te koopen. OE VESUVIUS WORDT KEGELVORMIG Volgens mededeelingen uit So-rrento krijgt de Vesuvius, weer den vorm van een kegel. Men zegt, dat de kegel reeds zichtbaar groeit. Hetzelfde verschijnsel is waargenomen twee jaar voor de noodlottige uitbarsting van April 1906. Toen is de kegel geduren de de erupties verdwenen. Tien jaar geleden vormde zich een ke gel, die zich tot ongeveer 1200 -meter bo ven de oppervlakte der zee verhief. THANS LAGER DAN IN 1932. De directeur van den Rijks-dienst der "Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte voorloopige gegevens in de week van 23 t/m 28 Januari 1939 bij ge subsidieerde verenigingen met werkloo- zenkas waren aangesloten 572.338 perso nen (waaronder 75.134 landarbeiders). Van de 497.204 verzekerden,, buiten de landarbeiders, was het werklaosihelsper- certtagie 26.9 (in de vorige verslagweek, 9 t/m 14 Januari 1939 was dit percentage 29,3). Van dei 572.338 verzekerden» met Inbe grip van de landarbeider», was het' werk loosheidspercentage 27.7 (vorige verslag!- week 31.7). In de overeenkomstige verslagweek van Januari was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusscben haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten): 1932 29.2 (28.0) 1933 39.7 (36.8) 1934 34.2 (31.8) 1935 36.0 (35.2) 1936 38.0 (36.8) 1937 36.1 (34.4) 1938 31.0 (30.3) 1939 27.7 (26.9) Op 28 Januari 1939 waren bij de orga nen der openbare arbeidsbemiddeling in geschreven 422.934 werkzoekenden, waar van er 404.407 werkloos waren (n.l. 389.139 mannen en 15.268 vrouwen). Van de geheel werklooze verzekerden ontvin gen er in de verslagweek 78.777 uitkee- ring uit een werkloozenkas. Blijkens voorloopige opgave van den di recteur-generaal van de Werkverschaf fing en Steunverleening bedroeg op 28 Ja nuari 1939 -het aantal te werk gestelde Binnenland, De Tweede Kamer keurde de begrooting van Suriname goed. De Onderwijs-begrooting door de Eerste Kamer aangenomen, D'e Tramwegmaatschappijen in Zeeuwsch- Vlaanderen. Nieuw model veldjas voor het leger. Buitenland. Wat Engeland voor zijn verdediging uit geeft. De Palestijnsche conferentie. op gemakkelijke betalingsvoor waarden, Vraagt Inlichtingen. werkloozen 66.067 en bet aantal gesteunde werkloozen 157.333, te zamen 224.400 ver zorgden. (Hieronder bevindt zich een aan tal verzekerden, wier steun bestaat uit een aanvulling van de uitkeering uit hun werkloozenkas). Het verschil tusschen het aantal bij -de organen -der arbeidsbemiddeling inge schreven werkloozen en het aantal perso nen, door verzekering, steun en werkver schaffing geholpen, wordt mede hierdoor verklaard, dat onder het aantal verzorg den (dit zijn in -hoofdzaak kostwinners van gezinnen) de we-rkloo-ze gezinsleden niet worden medegeteld; dezen zijn echter wel als werkzoekende bij een arbeidsbeurs ingeschreven. Blijkens mededeeling van het Werk fonds waren o-p 28 Januari 1939 bij de werken, die met behulp van dit fonds Worden uitgevoerd, direct en indirect werkzaam plm. 6440 arbeiders. Bovendien is voor een aantal arbeiders, dat kan worden geraamd op ruim 3200, als ge volg van bedoelde werken, werkgelegen heid ontstaan. Korte Berichten. ii De algemeene staking voor het ge- heele eiland Jamaica is afgekondigd. iHenry Jaspar, minister van Staat en oud-premier van België, is overleden. VERKEERSOMLEGGINGEN ZONDER BETEEKENIS. Hoewel hoe langer hoe meer de over tuiging veld wint, dat het in het belang van de verkeersveiligheid en in dat van het snelverkeer zelf is, dat het motorisch vorkeer zooveel mogelijk buiten bebouwde kommen wordt gehouden, blijkt toch, dat ais een soort compromis tusschen ge meentebesturen en Rijk omleggingen wor den gemaakt, met Rijksgelden nog wel, welke het doorgaande verkeer door de kom der gemeente blijven leiden, zij het veelal aan den rand van de thans be staande bebouwingen. Zulks moet ora vele redenen van ver- keerstechnischen en veiligheidsaard reeds ernstig worden betreurd en bovendieh blijft een belangrijk bezwaar tegen dezen gang van zaken het feit, dat na het bin nenkort van kracht worden van de we genverkeerswet en de daarbij- behoorende uitvoeringsbepalingen een voor alle be bouwde kommen geldende maximumsnel- beid zal worden ingevoerd, welke dus automatisch ook van toepassing zal zijn op de nieuwe omleggingen, die daardoor zoo goed als iedere beteekenis, waarvoor zij zijn aangelogd, n.l. de bevordering van het snelverkeer, zullen verliezen. Deze ernstige bezwaren hebben de K.N.A.C. er toe geleid, zich met een adres tot den minister van waterstaat te wenden met bet verzoek, de nieuwe om leggingen zoo mogelijk buiten het in de naaste toekomst te bebouwen gebied te doen aanleggen en overigens te streven naar een streng doorgevoerde afscheiding van de hoofdrijbaan van de andere ver- keersbanen. Ten slotte bepleit adr., dat bij de reeds uitgevoerde werken zal worden nagegaan, op welke wijze alsnog in een behoorlijke afscheiding van de hoofdrijbaan kan worden voorzien. BURGEMEESTER VAN DINXPERLO 3 MAANDEN GESCHORST. Het in verband met vermeende onregel matigheden aan den burgemeester van D'inxperlo verleende ziekteverlof is, han gende het justitieel onderzoek, thans ge wijzigd in een schorsing voorloopig voor den tijd van drie maanden. Prof. Scheltema. f. Gisteren is op 47-jarigen leeftijd over leden prof. dr F. G. Scheltema, sinds 1927 hoogleeraar in het staats- en administra tief recht aan de gemeente-universiteit te Amsterdam. D'e kleine kroonprins Boudewijn van België geniet te Sol va in Noord-Italië van de wintersport als gast van zijn oom en tante, kroonprins Umberto en-kroon prinses Marie José van Italië. De kleine kroonprins op de ski's.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1