Gemengd Nieuws Radioprogramma. Bescherming tegen brandbommen. ZONDER PRIJSVERHOOGING De zwerftochten van Kees. Een opkomende griep. Niets nieuws onder de zon. Wie mocht denken, dat de maatrege len, die onze onvolprezen Luchtbescher mingsdienst voorschrijft om de kwade gevolgen van brandbommen te vermin deren, nieuw, althans van dezen tijd zijn, heeft het mis, zoo schrijft mr H. in „Klaar!", het orgaan voor de Eindhoven- sche Luchtbeschermingsorganisatie. Zoo wel de techniek der bestrijding van brand bommen als de wijze van organisatie der zelfbescherming zijn reeds ruim drie eeu wen oud. In een beschrijving van het beleg van 'u Hertogenbosch gegeven omstreeks 1742, lezen we het volgende: „Prins Maurits... liet... eindelijk op den dertienden dier maand de stad door gloeiende kogelen benauwen. De zelve hadden echter de gehoopte uitwerking niet, want de Magistraat hadt bevolen, dat men groote hoopen zands op de zol ders der huizen zoude leggen, om de kogels te smooren en uit te dooven. Ook hadden de meesters der bijzondere wijken bevel, om zoodra zij zagen, dat er een gloeiende kogel in eenig huis viel, in het zelve te gaan, naar boven te klim men en orde tot blussching van de zelve te stellen..." Klaarblijkelijk hebben deze maatrege len toen succes gehad, want veertien dagen later moest Maurits het beleg on- verrichterzake opbreken. Moge dit voor beeld een aansporing zijn voor de stede lingen van onzen tijd om aan de voor bereiding van zoo eenvoudige, maar be proefde, middelen hun beste krachten te wijden. plaatsing van advertentiën in alle bladen. Administratie „De Zeeuw". Huwelijkszwendelaars gearresteerd. Twee trouwlustige dames voor een paar duizend giulden opgelicht. Dat men met het schrijven op huwe lijksadvertenties toch zeer voorzichtig moet zijn, is weer gebleken. In een dagblad verscheen in de maand Augustus 1938 de volgende advertentie: „Huwelijk. Heer zelfst. positie, ruim 30 jaar, P. g. zoekt kennismaking met even eens zelfstandige jonge vrouw, liefst niet onbemiddeld, leeftijd tot 35 jaar, enz. De steller mocht verschillende brieven ontvangen van „sollicitanten" voor het huwelijksbootje. Onder die brieven was er een afkomstig van een 33-jarige dame, wonende in een klein provinciestadje in Overijsel. Zij werd na enkele dagen ver blijd met een antwoord. Opnieuw werd gecorrespondeerd en men kwam overeen, elkander te Utrecht te ontmoeten. In een bekend café vond daar de kennismaking plaats en de eerste indrukken van beide zijden waren lang niet ongunstig. De man vertelde aan de dame, dat hij te Amsterdam groote zaken dreef en direc teur was van de N.V, Holl. Mij voor in dustrie-, handel en verzekering, geves tigd aan de Keizersgracht. Hij had zich voorgesteld als Van S., en ook zijn leef tijd, 43 jaar, deelde hij mede. In de komende veertien dagen ontmoetten zij elkaar nog twee maal en de verloving was definitief tot stand gekomen. Zijn zaken dreef hij niet alleen te Amsterdam, doch ook in Duitschland had hij een groot afzetgebied en te Keulen, Düsseldorf en Leipzig had hij vele afnemers zitten. Hij vertelde terloops, dat hij in Duitsch land moeilijkheden had gekregen. Het was lastig zaken doen met dit land. Zijn auto was in beslag genomen. Om over de grens te komen moest hij een groot bedrag als waarborg storten, doch dit had hij niet geheel bij zich en het ont brekende moest hij binnen een week aan de Duitsche douane opzenden. Op de vraag van zijn „toekomstige echtgenoote", met hoeveel hij geholpen zou zijn, kwam het prompte antwoord: Met 300 gulden zouden de moeilijkheden voor goed zijn opgelost. Hiertegen bestond bij haar niet het minste bezwaar en den volgenden dag stelde zij hem het bedrag ter hand. Nog had zij geen argwaan en in de ko mende weken vroeg hij haar opnieuw verschillende bedragen, variëerende tus- schen de 50 en 200 gulden te leen, nu eens onder voorspiegeling, dat hij een motor moest koopen, dan weer een schrijfmachine enz. In deze weken had zij kennis gemaakt met een vriend van hem en zoo kon het ook eens gebeuren, dat deze vriend op een middag bij haar kwam met een brief van haar verloofde, waarin deze vroeg een bedrag van f200 mede te willen geven. Ook hiertegen had zij geen bezwaar en opnieuw verminder de het bedrag van haar spaarbankboekje. Een maand verliep en nieuwe moeilijk heden deden zich niet voor. Op zekeren dag kwam weer de vriend bij haar en deelde mede, dat haar verloofde in Duitschland was gearresteerd, en dat er maar één mogelijkheid was om hem. vrij te krijgen. Er moest weer een bedrag aan geld gestort worden. Ook dit bedrag four neerde zij. Ondertusschen had zich buiten haar weten in Amsterdam een gelijksoortig geval tusschen haar toekomstigen echt genoot en een andere vrouw afgespeeld. Hier had de man kennis gemaakt met een meisje, dat hij eveneens heeft weten te bewegen f500 aan hem af te staan. Dit geld kreeg hij in bedragen van 50, 100 en 200 gulden. Ook dit meisje ver telde hij van moeilijkheden in Duitsch land, doch door een toeval ontdekte zij, dat de man anders heette dan hij haar had gezegd. Toen zij hem hierover onder hield, gaf hij als reden op, dit te hebben gedaan met het oog op zijn Duitsche relaties. De verdoving, die door deze kwestie op het punt had gestaan ver broken te worden, werd weer hechter en enkele weken liep alles weer naar wensch, totdat zij er achter kwam, dat hij haar toch bedroog. Zij dreigde toen den man met de justitie en eischte het aan hem geleende geld terug. Even geschrokken betaalde hij haar toen 50 gulden, doch daarna hoorde zij eenige weken niets meer. Opnieuw schreef zij hem aan, waar op zijn vriend haar kwam mededeelen, dat hij niet verder kon betalen en als zij de politie in de zaak zou mengen, zou het voor haar naam het ergste zijn, want de man met wien zij haar verlo ving had verbroken, was reeds getrouwd! De juffrouw vond het nu welletjes en mengde de politie in de zaak. De Am- sterdamsche centrale recherche begon het onderzoek en al spoedig bleek het, dat men hier met geen onbekende te doen had. Want Van S. stond aan het hoofdbureau van politie in het zwarte boek en stond bekend als een aarts oplichter. Al spoedig kwamen de rechercheurs er ook achter, dat de man zich verloofd had met de 33-jarige dame uit Over ijssel, die zooals begrijpelijk, danig schrok, toen zij hoorde, met wat voor individu zij kennis had gemaakt en hoe weinig kans er bestond, dat het geld, dat zij hem voor zijn „zaken" ter hand had gesteld, door haar zou worden terug gezien. Toen de centrale recherche vol doende gegevens had greep men in en arresteerde Van S. Later op den dag werd zijn vriend en medeplichtige even eens gearresteerd, terwijl later nog een derde arrestatie volgde, van een 27-jari- gen man, die zeer waarschijnlijk met het tweetal samenwerkte. i V liegtuig cirkelt twee uur boven vliegveld. Landingsge stel weigerde te functionnee- ren. Een vliegtuig van de British Air ways, dat uit Parijs kwam, heeft giste ren twee uur lang boven Croydon gecir keld, zonder te kunnen landen, daar het intrekbare landingsgestel weigerde te functionneeren. Het toestel had zeven passagiers en drie leden der bemanning aan boord. Ambulance-auto's en brandweerlieden met asbestkleeding stonden gereed, om zoo noodig terstond hulp te kunnen ver- leenen. Ten slotte maakte de piloot met het landingsgestel van zijn machine nog steeds ingetrokken aen onberispelijke lan ding, waarbij het toestel slechts, licht aan den romp werd beschadigd. Passagiers en bemanning bleven on gedeerd. Bomvrije schuilplaat sen. Maandag hebben te Shoeburyness (Eng.) de schuilplaatsen, welke de Eh- gelsche regeering beschikbaar stelt voor bewoners van huizen zonder schuilkel ders, hun eerste vuurproef in het open baar doorstaan. De openbare proef dien de om zoo goed mogelijk de uitwerking na te gaan van een bom van groote ont- Uoffingskracht, neergekomen in de on middellijke nabijheid van de schuilplaat sen onder typische oorlogsomstandig heden. Men had een steenen gebouw opgericht, dat een reeks huizen van twee verdiepin gen moest voorstellen en dat steviger ge bouwd was dan de meeste particuliere huizen zijn, n.l. met muren van 45 cm dikte. Voor deze „huizen" waren twee stalen schuilhutten geplaatst van het type dat gratis aan arme gezinnen zal worden verstrekt. Deze schuilhutten zijn 2.10 m. lang, 1.50 breed en 1.80 hoog en gemaakt van rechte en gebogen stalen platen van 25 mm. dik. Deze schuilhutten waren ongeveer 90 cm diep in den grond gegraven en bedekt met de aarde, welke daartoe was uitgegraven. Tusschen de beide schuilhutten, ongeveer 1.5 m. voor de „huizen" was een bom geplaatst van 500 Eng. ponden, gevuld met een krach tig ontploffingsmiddel, waarvan de neus 45 cm. in den grond stak, alsof hij uit een vliegtuig was gevallen. Nadat de toeschouwers op veiligen af stand waren gaan staan, werd de bom tot ontploffing gebracht. De huizen stort ten vrijwel in, waarbij! de muren ten deele op de schuilhutten terechtkwamen. Deze bleven onbeschadigd. De hutten zijn voorzien van een nooduitgang. Een oude truc. De laatste weken zijn eenige malen winkeliers aan den Linker Maasoever te Rotterdam de dupe geworden van een oude truc, waar bij zij; wisselgeld kwijt raakten. Maandag is opnieuw een winkelier ztoo onverstan dig geweest, om zich te laten benadeelen. In zijn zaak in de Rasestraat kwam een man, die er als een schipper uitzag, wel ke voor f 11 aan galanteriëën bestelde. De loopjongen moest mee om het pak te dra gen dat naar een schip aan de Feijenoord- kade moest worden gebracht, en op ver zoek van den kooper gaf de winkelier zijn loopjongen f 14 wisselgeld mee, om dat met een bankbiljet van f 25 betaald zou worden. Bij de Feijenoordkade geko men, zei de z.g. schipper tot den loopjon gen, „geef mij1 die veertien gulden even, dan haal ik gauw het bankbiljet, want ik heb nog al haast". De man kreeg de veertien gulden, liep in de richting van eenige schepen, terwijl de jongen met het pak langzaam volgde en even later was de schipper verdwenen. GEZIN 12 JAAR OP DIËET. In het Zuid-Afrikaansch Medisch Tijdschrift schrijft E. E. Buttner over een Zuid- Afrikaansch gezin, dat de af- geloopen twaalf jaar op een buitengewoon „hongerdiëet" heeft geleefd. Het gezin, dat uit vader, moeder en drie dochters be staat, heeft geen koffie, thee of andere vloeistof gebruikt, behalve melk en eenige spe ciaal voorgeschreven dran ken. Zij hebben in dien tijd nimmer kou gevat en allen lust in tabak of alcohol ver loren. Hun gezondheid is bui tengewoon verbeterd. De hoe veelheid voedsel gedurende de periode genuttigd is aan zienlijk minder dan het tot dusver algemeen gestelde mi nimum. De conclusie, waartoe dhr Buttner komt, is dat de standaardhoeveelheid voed sel, die het menschelijk li chaam volgens de algemeene opvattingen noodig heeft, ver ouderd is en nader onder zocht dient te worden. 125. De reis zou heel lang duren en Ralph had eerst een lang gesprek met vader, die daarna weer een lang onderhoud had met Kees. Kees had juist toelatingsexamen ge daan voor de H.B.S. en was geslaagd. Hoe moest het gaan met zijn opleiding. Doch Sir Ralph had gezegd, dat zijn vader en hij voor Kees' verdere opleiding zouden zorg dragen. Hij had Kees als vriend leeren ken nen, en zij hadden aan hem een hoop te danken. Dus vader vroeg hoe Kees erover dacht. Eigenlijk had hij dat niet behoeven te vragen, daar de jongen hem met tinte lende oogen aankeek. De zaak was dus be klonken. 126. In het kamertje van Kees worden nu conferenties gehouden. De Engelschman maakte een groot stuk papier aan den muur vast, schetste daarop landkaarten en gaf dan met potlood de reisroutes aan. Het waren leerrijke uren. Autobus tegen een boom gereden. Drie personen ern stig en enkele anderen licht gewond. Gistermiddag is een autobus van den dienst HeerenveenGroningen op den weg van Beetsterzwaag naar Lip penhuizen, bij het uitwijken voor een andere autobus, in volle vaart tegen een boom gereden, welke afknapte. De conductrice werd zeer ernstig ge wond, terwijl twee passagiers eveneens ernstige verwondingen opliepen. De chauffeur van de bus bleef ongedeerd. Van de overige inzittenden liepen enke le snijwonden van glasscherven op. De drie ernstig gewonden zijn naar het zie kenhuis te Heerenveen vervoerd; vooral de conductrice van de bus is er ernstig aan toe. De autobus werd zwaar bescha digd. De gewonden, die naar het ziekenhuis zijn vervoerd, zijn de ongeveer 40-jarige mevrouw Eysinga, uit Zutfen, die vrij ernstige verwondingen aan het hoofd heeft opgeloopen en de 19-jarige mej. Stuivenwald, uit Heerenveen, conduc trice van de bus, die er erger aan toe is en zeer zwaar aan het hoofd is ge wond. De derde gewonde, de heer Hettinga, uit Lemmer, die met een kleine hoofd wonde het ziekenhuis werd binnen gebracht, kon na te zijn behandeld, naar zijn woning vertrekken. Gevangene aan z ij n bewa ker on|tsnapt. Rijksveldwach- ter in een tobbe met zeepsop. Te Roermond bracht een rijksveldwach ter gistermorgen een jongen man van den trein naar de gevangenis. Op het Stationsplein wist deze aan zijn bewaker te ontkomen. Hij vluchtte de Mariagarde- straat in en zocht daar een goed heen komen in de woning van S., achterna gezet door den rijksveldwachter en eeni ge politieagenten. De arrestant nam de vlucht naar het dak van het huis en liep van daar van het eene huis naar het andere. Tenslotte kwam hij terecht in de Cornelissenstraat, waar hij weer in een der woningen wist te verdwijnen. Bij deze wilde jacht kwam de veldwach ter terecht in een tobbe met zeepsop, waar hij tegen opliep. Ten slotte werd de delinquent door de politie ontdekt in een kelder, waar hij zich in een hoek verscholen had. Zijn vrijheid was hier geëindigd. Hij werd onder een grooten toeloop van volk naar de gevangenis over gebracht. Auto rijdt op vrachtwagen. Maandagavond heeft te Breda een ern stige aanrijding plaats gehad. Een bestel auto der firma V. uit Tilburg, komende uit de richting Breda, is ter plaatse met volle vaart op een voor hem uitrijdende vrachtauto gereden van den „Haweko"- dienst uit Gelderland. De bestelauto, be stuurd door den 35-jarigen gehuwden D. uit Breda, werd geheel vernield. De be stuurder werd met veel moeite uit den geheel in elkaar gedrukten wagen ge haald en na verbonden te zijn, vervoerd naar het ziekenhuis te Tilburg. Zware brand te Ammerzo- d e n. Gisterenmiddag heeft te Ammerzo- den een felle brand gewoed, welke drie arbeiderswoningen in de asch heeft ge legd. Het vuur is ontstaan in de woning van de familie De Goey, vanwaar de vlam men spoedig oversloegen naar de aan grenzende woningen van de families Dek kers en Van Mil. Alle drie de woningen werden een prooi der vlammen. De inboedels kon den voor een gedeelte worden gered. De oorzaak van den brand moet naar alle waarschijnlijkheid worden gezocht in een lek in den schoorsteen. De schade wordt door verzekering gedekt. De voorzitter, de heer A. M» den Boer Wz., memoreerde in zijn openingswoord verschillende belangrijke gebeurtenissen uit 1938. O.a. wees spr. er op, dat er aandrang is dat in de toekomst de land bouworganisaties de regeeringsmaatrege- len overnemen. Ook wij zuilen ons aandeel daarin moe ten hebben. Wij hebben ons vereenigd als Ci. B. T. B.-ers niet om verdeeldheid te zaaien, of splitsing teweeg te brengen, maar omdat wij1 Christus erkennen als Koning op 'alle terrein des levens. Uit het jaarverslag van den secretaris bleelk, dat 'het de vereeniging goed gaat. Op verschillend gebied is vooruitgang te bespeuren. In de tarwe- en handelsafdeoling gaan de zaken goed. De omzetcijfers zijn zeer bevredigend. De aftredende bestuursleden de heeren A. M. den Boer Wz. te Zierikzee en L. Hanse M.Oz. te Haamstede werden met alg. stemmen herkozen. Eveneens werd herkozen tot lid van het Provinciaal Be stuur de heer Jac. Padmos. D'e bestuursvoorstellen Strekkende tot definitieve benoeming van den huidigen secretaris en tot aansluiting bij de 'Coöp. Aankoopvereen. te Zierikzee, werden met algemeene stemmen goedgekeurd. Eveneens werd aangenomen het be stuursvoorstel om een inrichting aan te schaffen om granen enz. te ontsmetten. De 'heer 'C. de Putter te Axel, voorzit ter der Prof. afd., gaf nu een toelichting op -de navolgende 4 punten: a. de lage prijzen van het mestvee en de invoer van vee uit Denemarken; b. de teeltheffing op aardappelen; c. 'verhooging van den tarwerichtprijs, nu vrijwel alle wintertarwe is uitgevro- ren; d. de kinderbijslagverzelkering. Over deze punten ontstond een uitge breide bespreking. ONZE BOTER-UITVOER BELAAGD. Onze boter-uitvoer, zegt de „Nieuwe Meerbode" wordt belaagd. Niet alleen dat men op de Engelsche markt baar tracht weg te werken, ook in België wordt weer een poging gewaagd om onze Hollandsche boter buiten de grenzen des lands te houden. Ditmaal komt de aanval van der Wa len kant. De Waalsche vleugel van de Belgische Katholieke Partij, en wel het bestuur, heeft een motie aangenomen, waarin een dringend beroep gedaan wordt op den nieuwen Minister van Landbouw om te breken met de door zijn voorganger ge voerde boterpolitiek. Volgens deze Walen zou de vaststel ling van het invoercontingent voor boter op 900.000 kg. voor de maand Januari de Belgische binnenlandsche markt heb ben ontwricht. Met andere woorden: deze j invoer is voor de Belgische boeren een strop. Zij verklaren deze strop zóó, door te zeggen dat de groothandelsprijzen met GEWESTELIJKE AFD. SCHOUWEN EN DUIVELAND VAN DEN CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Vorige week werd te Zierikzee de jaar vergadering van bovengenoemde afd.ee- ling gëhouden. drie franc per kg. zijn gedaald en nu 1.75 franc lager zijn, dan in Januari 1938. Daar kan de binnenlandsche pro ductie niet tegen op en dus zou de in voer de Belgische boeren ruïneeren. Nu willen zij dat de invoer van 900.000 kg. over Januari en Februari zal worden verdeeld. Maar ons land mag van die 900.000 kg. 24Va pet. of 237.000 kg. invoeren en dat cijfer was nog niet eens bereikt, daar men tot 14 Februari den tijd had. Nu is in België wel het Kabinet-Spaak afgetreden na de aanneming van de mo tie, doch welken waarborg is er, dat een nieuw optredend Kabinet geen gehoor geeft aan de motie? Wanneer de wensch der Walen is om in de komende maanden „den boter-in- voer drastisch te beperken", wat zal dan het gevolg zijn? Dat onze boterbedrijven in vollen omvang den weerslag er van ervaren. Vrijhandel is de leus, ook voor ons land; doch als die vrije handel aan ban den wordt gelegd door beperkende bepa lingen, door bemoeilijking en hooge in voerrechten wat komt er dan van te recht? Juist onze boter-uitivoer, eerst op Duitschland aangewezen, daarna door Engeland in de knoei gebracht, nu weer van uit België bedreigd, heeft een 'har den dobber. Alleen k w a 1 i t e i t s v o o r zo r- gen in©eten haar op de we reldmarkt allen tegenstand doen overwinnen. Het moet zóó zijn, dat ieder, bedelman en edelman, in alle landen roept, schreeuwt om Hol la n s c h e boter. Daarnaast moet de publieke opinio overtuigd worden van ons goed recht op afzetgebied en zullen beschermende maat regelen getroffen dienen te worden om den bestaanden handel niet zonder meer over te geven. Hier is werk, én voor den particulie ren handel, én voor overheidsbemoeiin gen in het belang van onzen boter-uit- voer. Mijnhardtjes stuiten haar voortgani; Doos 30 en 50 ct. Donderdag 16 Februari 1939. HILVERSUM I. 1875 en 301,5 M. AVRO-uitiz. 8.00 Gram. (Om 8,15 Ber.) 10.00 Morgenw. 10,15 Gew. Muziek (g pl.) 10.30 Voor de Vrouw. 10.35 Omroe: orkest en solisten. (11.3011.55 Declai en 12.15 Ber.) 12.30 en 1.15 AVRO-orke 2.00 Voor de Vrouw. 2.30 Altviool. 3.! Cursussen voor de vrouw. 3,4-5 Gra. 4.00 Voor 'de zieken en thuisz. 4.30 Twilight Sereuiaders (opu.) 5.00 Wet-k- Kaleidosooop. 4.25 Gelukw. 5.30 AVR; orkest. 6.10 Orgel. 6.25 Ber. 6.30 Spoi pr. 7.00 Voor 'de kinderen. 7.05 AVRO- Band. 7.30 Eng. les. 8.00 Ber. AN!', Radiojournaal, meded. 8.20 Concertg' orkest en solist. (In de pauze: Causer over het Concer/hgeb.-pensioenfond- 10.30 Disconieuws. 11.00 Ber. ANP, hier na: Het Renova-kwintet (opn.) 11.40— 12.00 Gram. HILVERSUM II. 415,5 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00—12.00 NCRV. 8.00—9.14. Gram. (ca. 8.15 Ber.) 10.00 Gram. 10.15 Morgend. 10.45 Gram. 11.30 God-' (1.001.20 Gram.) 2.00 Handwerk tje. 3.00 Grami. 3.45 Bijbell. 4.4-5 Gra' 5.00 Hantdenarb. voor de jeugd. 5.30 F Rotterd. Pianokwartet en gram. 6.30 Ber. gram. 6 45 Causerie „Zeemans-herinne- ringen". 7.00 Ber. 7.15 Boekbespr. 7.45 Gram. 8.00 Ber. ANP, herh. SOS-ber. 8.15 Orgel. 9.00 Causerie „Zondig zwij gen". 9.30 Amisterd. Salon-orkest. 10.(0 Ber. ANP, act. halfuur. 10 30 Verv. cru eert. (10.4511.00 Gymnastiekles). 11.3' Gram., ca. 11.5012,00 Schriftl. TELEGRAFISCH WEERBERICHT De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: weer: te Vlissingen betrokken, wind: Z.-Z.-W. matig; temperatuur 5; mi nimum hedennacht 4; neerslag afgeloo- pen etmaal geen. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: meest matige Z. lot W. wind, half tot zwaar bewolkt of be trokken, weinig of geen regen, weinig of geen regen, weinig verandering in tem peratuur. Stand van hedenmiddag 3 u Stand van gistermiddag 3 uur: 780. Licht op voor fietsers: Donderdag 5 u. 39 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6