Zal Mussolini Zondag a.s. zijn eischen bekend maken NI Fin. Mij. „Zeelandia" Gaes Dagblad voor de Provincie Zeeland Fransche President 21 Maart naar Londen. ogramma. 1] EERSTE BLAD. Het recht van vereeniging en vergadering. Buitenland. Britsche stap te Rome. Belangrijkste Nieuws. |h weerbericht. WOENSDAG 15 FEBR. 1939 53e JAARGANG - No. 117 GP I gr* beschikbaar voor c den aankoop van een Automobiel reisplannen en ver- stemming voor Kees Sn vergezellen. Eerst ader wel bedenkelijk gaven ze toe. Ralph jor den dag en ont- plannen. Kees keek Itoe. lelijk gedierte opspoort ander in gebruik, niet [een schriftelijk 'bewijs ïiker: J. W. te Wol- 2 d. b. den openbaren weg: f 15 b. of 15 d. h. waarvoor een verlof [rken drank aanwezig ïg gepleegd: J. H. C. f35 b. of 10 d. 'h., [ring van de in beslag )t drank. een volledige vergun- terzijde van de deur Volledige Vergunning" L. M. te Kortgene ijd met een voorwaar artikel 9 der Land- f. J. v. S. te Haarlem: iet verbeurdverklaring genomen margarine, Februari 1939. 1875 en 301,5 M. -10.20 vm. VPRO. -7.00 RVU. 7,30-- 18,16 Ber. 8,30 Gram. Êe keuken". 10,00 Mor- Ivoor Arb. in de Con fiserie „De waarde van kinderen". 11,30 Gram. |r de werkloozen. 12,00 12,15 Ber. 12,45 De I45 Gram. 2,00 Voor de Je kinderen. 5,30 Orgel, m.m.v. soliste. 6,28 „Traditie en idealen" Ier. 7,05 Gelukw. 7,10 F,30 Bijbelver teil. 8,00 [03 Ber. A:NP., VARA- In de pauze: Voordr met muziek. 10,00 IET VARA-Orkest 111 Gram. 11,30 „E'sme- Gram. J. 415,5 M. NCRV-Uitz. Tijsf. voor de Scheepv fiedit. 8,15 Ber., gram. 10.30 Morgend. 11.00 nble v. d. Horst. 12.00 12.30 Orgel. 1.30 Ens. a. 2,30 Gram. 3.00 Chr. r. 3.45 Zang met piano fam. 4.45 Felicit. 5.00 neisjes. 5.45 Gram. 6-00 in gebondenheid of on- r. 6.15 Gram., Ber. 6,30 i over het Binnenaanv.- 115 Voor postzegelverz. trbew." 8.00 Ber. ANP., 8.15 Utr. Sted. Ork., ■recht, en solisten. 9.00 PO Ber. ANP., act. half- 10.45 Gymnastiekles. -12.00 Schriftl. |nd van hedenmorgen Vlissingen zwaar be- Erd zwak; temperatuur inacht 2; neerslag afge- [dig van hedenavond tot iveer 19 uur: J3 land stijging van tel lende bewolking, late lemende Z.-W.. wind. hedenmiddag 3 u.: 1 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs 2.H pe V. rtaa! Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ermiddag 3 uur: 765. voor fietsers: min. HET WETSONTWERP MET 50 TEGEN 38 STEMMEN DOOR DE TWEEDE KAMER AANGENOMEN. De Tweede Kamer heeft gisteren voort gezet de behandeling van de wijziging der wet van 1855 op het recht van Ver eeniging en Vergadering, De heer Donker (S.D.) verdedigt een amendement op art. 19, dat de strekking heeft de voorgestelde bevoegdheid der politie tot het betreden van niet-open- bare vergaderingen te schrappen. Volgens de thans geldende bepalingen heeft de politie slechts toegang tot niet- openbare vergaderingen alleen bij ver moeden van strafbaar feit. In dien dit vermoeden onjuist blijkt, moet zij vertrekken. Doch nu zal volgens het voorstel van den minister zoowel de eer ste als de tweede eisch vervallen, Dit maakt het mogelijk een der methoden van den politiestaat toe te passen: het vexatoir bezetten van een huis. Dit moet een goede wetgeving voorkomen. Reeds te veel is op het beginsel „my house is my castle" inbreuk gemaakt. De heer Wendelaar (Lib.) kan zich voorstellen, dat de Minister zal antwoor den, dat de toegang aan de politie toch kan worden geweigerd, waardoor de bur gemeester of kantonrechter zal worden ingeschakeld. Maar dan nog is dit een andere figuur dan voorafgaande goed keuring door een hoogere autoriteit. De politie kan uit de weigering verdenking distilleeren. Dit is bedenkelijk. Dit voorstel tast de persoonlijke vrijheid wel erg aan. De vertraging, door weige ring ontstaan, werkt ook ondoelmatig: de vergadering is dan gewaarschuwd. Dit is eigenlijk nog wel het grootste be zwaar tegen het artikel: het is een slag in de lucht. De heer Joekes (V.D.) steunt even eens het amendement. Het voorstel van den minister gaat ook in zijn jongste formuleering te ver. Het blijft aan het subjectieve inzicht der politie overgela ten of het openbaar belang toegang vor dert. De eisch „indien de openbare orde zulks vordert" heeft wel psychologisch belang. De politie zal op grond van deze formule bijv. geen familiefeestjes kunnen bijwonen. Desalniettemin gaat dit voorstel te ver. Er moet de eisch worden gesteld, dat er vermoeden van strafbaar feit aanwezig is, wil de politie kunnen binnentreden. De Minister acht het begrijpelijk, dat tegen een bepaling als deze verzet rijst. Toch moet men ook de begrippen politiestaat en rechtsstaat op hun reëele waarde toetsen. De voorgestelde bepaling moet worden gequalificeerd als een van openheid in de wetgeving. Er zijn immers wel an dere middelen tot het binnentreden van vergaderingen. Een voorbeeld is het ver moeden van een strafbaar feit, hetgeen niet behoeft samen te vallen met zorg voor de openbare orde. Deze bepaling zal heusch geen onge lukken veroorzaken. De openbare orde zal er door worden gediend. Spr. geeft ian zijn tekst de voorkeur boven het amendement-Donker. De heer Donker repliceert. Spr. meent, dat aan de eischen van den rechtsstaat niet is voldaan in het voor stel van den minister. Aan het inzicht der politie zijn de rechten der burgers overgeleverd. De heer Wendelaar acht de open heid een der goede zijden van de bepa- ung. Het gaat er echter om, hoe de poli- ie het voorgestelde art. zal toepassen, e Minister kan de politie wel instruee- ren, maar is dat voldoende waarborg? De Minister wijst op art. 23, dat een strafbepaling inhoudt. Reeds op grond daarvan zou de politie toegang >ebben, op vermoeden n.l. van overtre- mg van deze wet. Daarom is het ope nen dezer bevoegdheid maar meteen in ue wet te zetten. ^doelmatigheid betreft, het is e' degelijk reeds bevorderlijk voor de penbare orde als ongewenschte vergade- ngen alleen maar verstoord zouden worden. Hel amendement-Donker wordt ver- WorPen met 50 tegen 39 stemmen. Tegen stemmen de R.K., de A.R. en de C.H. De heer Donker (S.D.) verdedigt arna een amendement op art. 23, waar oor den Minister van Justitie de beslis- g wordt gegeven over het spreken oor vreemdelingen op vergaderingen, waar uitsluitend of mede de Nederland- sche Staatkunde in algemeenen zin wordt behandeld. Deze bepaling gaat z.i. te ver. Reeds eenigen tijd gold in de practijk een aan zienlijke beperking van bet optreden van vreemdelingen in vergaderingen. Maar nu wordt dit in de wet vastgelegd en kan zelfs de Minister geen verzachtingen aan brengen. De heer Joekes (V.D.) lijkt het on juist het spreken door vreemdelingen op niet openbare vergaderingen, waar de Ne- derlandsche politiek wordt behandeld, zonder meer te verbieden, Spr, steunt het amendement. D'e Minister raadt het amende ment af. Het amendement komt in stemming en wordt verworpen met 55 tegen 35 stemmen. Tegen stemden de R.K., de A.R., de C.H. en de N.S. De heer Donker (S.D1.) bespreekt de strafmaat, welke hij hoog acht, Tevens heeft hij bezwaren tegen preventieve hechtenis voor lichte delicten, De Minister acht de strafmaat niet te hoog. D'e heer Donker verdedigt zijn amendement, strekkende tot g e d e e 1- telijike vervalling en w ij - ziging der wet op 1 Ja nuari 1944. Al zijn er eenige onderdeelen van het voorstel, di9 van blijvende waarde zijn, andere zijn geheel toegespitst op de spe ciale behoeften van dezen tijd. De mogelijkheid bestaat altijd door wetswijziging voor 1 Januari 1944 de bij amendement voorgestelde bepaling te doen vervallen. D'e beer De Merchant et d'An- sembourg zegt, dat de S. D. A. P. blijkbaar het gevaar van de dictatuur der 'R. K. Staatspartij voelt en nu komt met een amendement, waardoor de wet een tijdelijk karakter zou hebben. Het wetsontwerp blijft onaannemelijk voor spr.'s fractie. De minister neemt, geboord de discus sies, bet amendement over. Het nieuwe art. komt in stemming. Het wordt aangenomen met 85 tegen 4 stem men (alleen de N. S. B.-ers stemmen te gen). Gestemd wordt over de wet in haar ge heel. D'e heer Joekes (V. D.) motiveert zijn stem. Het wetsontwerp bevat eenige nut tige elementen, op andere punten gaat bet echter veel te ver. Spr.'s fractie zal tegen stemmen. D'e heer A 1 b a r d a (S. D.) zegt, dat zijn fractie zal tegen stemmen. Het wets ontwerp schept een toestand van rechts onzekerheid en isolatie. De heer "Wendelaar (Lib.) zegt, dat nu aan zijn -fractie ten aanzien van het forum en van de politie geen enkele concessie is gedaan, zij zulke groote be zwaren tegen het wetsontwerp heeft, dat zij zal tegenstemmen. De heer De Visser (C. P.) wil „aan dit stuk reactie" niet meewerken. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 50 legem 38 stemmen. Voor stemmen de R. K., die A. R. en de C. H. DE ITALIAANSCHE VERSTERKINGEN NAAR LYBIë. PERSAANVALLEN OP FRANKRIJK AFGEKEURD. De Britsche ambassadeur te Rome, Lord Perth, heeft, aldus „Un Press" gis teren graaf Ciano ervan op de hoogte gesteld, dat Engeland het zenden van Italiaansche versterkingen naar Libye beschouwt als een schending van het BritschItaliaansche accoord en boven dien, dat Engeland de aanvallen, die de Italiaansche pers op Frankrijk richt, niet kan goedkeuren. Perth zeide met nadruk, dat deze aanvallen op Frankrijk een ongunstigen invloed op de Britsch Italiaansche be trekkingen moeten hebben. In welingelichte kringen meent men te weten, dat het antwoord v'an Ciano uiterst koel w a s en inhield, dat Italië niet anders doet dan zijn troepen in Libye op 60.000 man brengen, wat de normale sterkte is. Deze versterkingen waren volgens Ciano noodig, wijl Frankrijk in Tunis 200.000 man heeft, hetgeen men echter in En- gelsche kringen hoogst onwaarschijnlijk acht. Bovendien is men in Britsche kringen de meening toegedaan, dat Italië reeds 60.000 man in Libye heeft en dat het in werkelijkheid het voornemen van Italië is, een grooter aantal troepen in Afrika te stationneeren. Ciano wees tenslotte iedere verantwoor delijkheid van de perscampagne van de hand en antwoordde, dat die aan Frank rijk te wijten is. D'e president der Fransche republiek en mevrouw Lebrun zullen op 21 Maart a.s. in de middaguren aan bet Victoria- station te Londen aankomen, waar zij zi llen worden verwelkomd door den ko ning en de koningin. In statierijtuigen zal het booge gezel schap zich naar Buckingham Palace be geven. Woensdag zal een ontvangst voor het diplomatieke corps worden gehouden. Donderdag zal een ontvangst plaats vinden in het Parlementsgebouw. Chamberlain heeft gistermiddag in het Lagerhuis medegedeeld vernomen te heb ben, dat president Lebrun het aangenaam zal vinden bij zijn officieel bezoek, een bezoek aan het parlementsgebouw te kun nen brengen. Hij voegde er aan toe, dat de leden van beide Huizen van het parle ment president en mevrouw Lebrun zeer zeker een hartelijke ontvangst zullen be reiden. (Applaus.) SLAGSCHIP BISMARCK VAN STAPEL GELOOPEN. Rede van Hitler, Op de werf van Blohm en Vos te Ham burg liep gistermiddag in het bijzijn van de geheele rijksleiding van staat, partij en weermacht het slagschip „Bismarck" voorspoedig van stapel. Hitier hield de dooprede. De doop ge schiedde door een kleindochter van Bis marck. Het slagschip „Bismarck" is van een ni„uw type. Het meet 35.000 ton, 'he ft 8 kanonnen van 38 cm en 12 van 15 cm. Het is 241 m. lang en 36 m. breed. Hitier wees er op, dat het herstel van de Dt itsche weermacht begonnen is op den dag van het overnemen der macht. Daardoor is het mogelijk bet Rijk yeilig- beid te geven. Het van stapel loopen van den eersten reus van een nieuw eskader slagschepen van 35.000 ton vindt plaats in het nieuwe Grootduitsche Rijk. Onder al de mannen, die er aanspraak op kunnen maken wegbereiders te zijn geweest voor het nieuwe rijk, steekt er een in geweldige eenzaamheid boven anderen uit: Bismarck. De strijd van dezen man voor een nieuw Buitsch rijk is een strijd geweest tegen alle denkbare binnenlandscbe 'krachten en hun verzet. De Fübrer verklaarde, dat hij het der de en grootste slagschip der nieuwe vloot geen beteren naam kan geven dan den naam van dezen grooten Duitsoher: Bis marck. BOMBAY WORDT DROOGGELEGD. In overeenstemming met een verzoek van Gandhi wordt de stad Bombay met de voorsteden met ingang van Augustus a.s. een gebied, waar het verbruik en de verkoop van alcoholhoudende dranken verboden is. In de gisteren bij de wetgevende ver gadering ingediende begrooting is dit tot uitdrukking gekomen. Engelschen, Ameri kanen en Europeanen zal vergund wor den binnenshuis alcoholhoudende likeu ren te gebruiken. ENGELAND STEUNT TSJECHO- SLOWAKIJE. Bij de behandeling in het Engelsche Lagerhuis van de wet inzake financiëe- len bijstand aan Tsjecho-Slowakije, ver klaarde Henderson, dat de Labourpartij de wet goedkeurt. „Wij gelooven", aldus Henderson, „dat wij alleen wanneer ons land zich interes seert in de zaken in het Donaubekken, in staat zullen zijn, zoowel in Midden als in Oost-Europa een zekere mate van kalmeering tot stand te brengen, waarop de politiek van den minister-president, zooals deze verklaard heeft, gericht is." Simon geloofde, dat het totale aantal vluchtelingen uit Tsjecho-Slowakije, waarmede de regeering op de een oi andere manier te maken zou hebben, on geveer 186.000 bedraagt. Het Lagerhuis heeft de wet daarna in derde lezing z.h.st. aangenomen. DE PALESTIN A-BESPREKINGEN TE LONDEN. Het standpunt van Arabieren en Joden. Chamberlain heeft gisteren een aan tal Arabische gedelegeerden ontvangen en zich gedurende een half uur met ben on derhouden. In welingelichte Joodsche kringen ver neemt Reuter, dat de Joodsche reactie op de Arabische eischen vermoedelijk de vol gende zal zijn: de Arabische eischen van onafhankelijkheid zijn voor een groot deel In diplomatieke kringen te Rome ver luidt, dat Mussolini in de rede, die hij a.s. Zondag te Turijn zal uitspreken, de Italiaansche eischen tegenover Frankrijk bekend zal maken. Verder wordt beweerd, dat het hier de drie volgende punten betreft: 1. Gezien de groeiende Italiaansche be volking is het noodzakelijk, dat de Ita liaansche kolonisatie in het Fransche protectoriaat van Tunis toegestaan wordt en wel „onder zekere voorwaarden", die de levensrechten van deze kolonisten ga- randeeren; 2. De vestiging van het imperium maakt de deelname van Italië aan het be stuur van het Suez-kanaal noodzakelijk; 3. Djibouti behoort „logisch zoowel als geographisch tot Italiaansch „Oost- Afrika". Uit Rome wordt gemeld: D'e in het buitenland verspreide ge ruchten dat Mussolini Zondag a.s. te Tu rijn een groote redevoering over de bui- tenlandsche politiek zal houden, worden in Rome te bevoegder plaatse volkomen ongegrond genoemd. van de Arabische wereld vervuld en de beloften, welke gedurende den oorlog zijn gedaan, waarbij Palestina nadrukkelijk werd uitgesloten, zijn volledig gehouden. Ten aanzien van den Arabischen eisch, van Palestina geen Joodsch nationaal te huis te maken, wijst men van Joodsche zijde, op de lange, historische verbonden heid van de Joden met Palestina, zooals ook gezegd wordt in de Balfour-verkla- ring en men ontkent, dat de Arabische be wering, dat de Joodsche immigratie de Arabieren zou verdrijven uit het zaken leven e.d. juist zou zijn. Integendeel, is door de Joodsche industrie de levens mogelijkheid en bet levenspeil van de Arabieren gestegen boven dat van de om ringende Arabische staten. Ook wijst men van Joodsche zijde er op, dat in de jaren, volgende op de Bal- four-verklaring, de Arabische bevolking meer is toegenomen dan de Joodsche, ter wijl voordien de Arabische bevolking ge durende vier eeuwen constant is geble ven. Het plan der Britsche regeering. Men verwacht, dat de Britsche regee ring aan de Joodsc'he en Arabische dele gate's ter Palestina-conferentie een plan zal voorleggen voor de regeling van het Palestijnsche conflict. De algemeene lij nen van dit nieuwe Britsche plan zijn: 1. Verdeeling van Palestina voorzoover de Joodsche im migratie en de verkoop van land aan Joden betreft, in goed afgebakende Arabische en Joodsche zones. 2. Vaststelling in de Jood sche zones van een vast jaar- lijiksch immigratie-quotum en regeling van den grond- verkoop aldaar. 3. 'Geen J01 odsc'he immigra tie of verkoop van land aan Joden in de Arabische zo nes. 4. T ij d e 1 ij: k 'opgeven van het beginsel van 'het economi sche opnemingsvermogen voor de Joodsche immigra tie; de Britsche regeering wenscht, dat ook rekening zal worden gehouden met politieke en andere overwe gingen. 5. Geen onafhankelijke Ara bische staat. 6. Een "Wetgevende Raad voor Palestina met een grootere vertegenwoordiging van de Arabieren dan van de J o d e n. Met het oog op den internationalen toestand Ikan de Britsche regeering alleen een politiek vaststelen voor een beperkt aantal jaren. De hierboven aangegeven politiek zou derhalve als tijdelijk wor den vastgesteld. De Britsc'he regeering hoopt, dat beide partijen deze punten zul len willen aanvaarden. Mocht dit niet 'het geval zijn en mocht de Palestina-confe- rentie niet tot een of ander bevredigend resultaat leiden, dan zou de Britsche re geering waarschijnlijk een politiek op dezen grondslag aan Palestina opleggen. DUITSCHE RECHTHOEK VOORTAAN 100 GRADEN! Eigen Duitsche meetkunde. Het Duitsche ministerie van binnen- landsche zaken heeft bepaald, dat de in deeling van den cirkel, als een aanpas sing aan het decimaal systeem, zoodanig moet worden gewijzigd, dat een cirkel Binnenland. De Tweede Kamer heeft het nieuwe ver- eenigingsrecht aanvaard. De Onderwjjsbegrooting in de Eerste Ka mer. Regeling van markt- en straathandel. Afweergeschut te Leeuwarden. Buitenland. D'e Palestina-besprekingen te Londen. Fransche president naar Londen. Een Britlsche diplomatieke stap te Rome. op gemakkelijk* betalingsvoor waarden. Vraagt Inllohtlngen. voortaan 400 graden zal meten in plaats van de gebruikelijke 360. D'e rechthoek zal dus 100 graden meten. Een 'honderdste deel van den Duitschen graad zal „minuut" en het honderdste deel van een „minuut" zal „seconde" heeten. DE BEZETTING VAN HAINAN. Een hevig bombardement. Van Chineesche officieuze zijde wordt gemeld, dat zich thans op het eiland Hainan 4000 Japansche militairen be vinden. Japanscbe vliegtuigen hebben bij de bezetting een belangrijke rol ge speeld. Maandag hebben tientallen Ja pansche bombardeurs de Chineesche li nies bestookt. Zij hebben honderden bom men geworpen. Een Japansch detache ment is Maandag ten Zuiden van Tsjeng- mai, waar de Japanners op 10 Februari aan land waren gegaan, in een hinder laag gevallen. Uit wraak daarover, aldus de mededeeling van Chineesche zijde, heb ben Japansche vliegers een dorp bij Tsjengmai na een meedoogenloos bom bardement vrijwel weggevaagd. Er zijn aanwijzingen, dat de Japanners niet ver der landinwaarts zullen trekken, daar Iiud voornaamste doel schijnt te zijn Indo China te bedreigen. Verscheidene Japansche oorlogsbodems zijn Maandag te Hoihau aangekomen. ROME'S EN BERLIJN'S BOOSHEID. Toenadering fusschen Londen, Parijs en Franco staat hun niet aan. In verband met de ontstemming, die te Rome en Berlijn is gewekt door de diplo matieke activiteit van Frankrijk en En geland in bet rechtsche Spanje, schrijft Pierre Bernus in bet „Journal des Dé- bats" „Men kan doen opmerken, dat deze er gernis nogal onhandig is. De Italiaansche en Duitsche dagbladen zien in bun erger nis zelfs niet, dat er iets grotesks is in hun tegenspraken. Vroeger verweten zij den westerschen mogendheden de recht sche regeering niet te erkennen, thans noemen zij deze erkenning een somher complot". De „Temps" schrijft: „Men kan moeilijk begrijpen dat van Italiaanschen kant en zelfs van Duitschen kant gereageerd wordt met zooveel ergernis op iedere kans op toenadering tusschen Frankrijk en Enge land en Burgos, terwijl het toch evident is dat een regeling van de Spaansche kwestie in een werkelijken geest van vrede de Europeesche toenadering ten zeerste zou vergemakkelijken. De taal die de fascistische per gebruikt in verband hiermede, vooral 'jegens Engeland, wekt nieuwe spanning in de betrekkingen tusn schen Italië en Engeland. „Men verheelt in Londen niet", aldus de „Temps", „dat de houding van Italië zekere bezorgdheden kan rechtvaardigen". 'Gistermorgen is een Fransche minis terraad gehouden, die uitsluitend aan een uiteenzetting over den buitenlandschen toestand door Bonnet gewijd was. De raad besloot, dat Benard naar Bur gos zal terugkeeren om zijn missie ver der te vervullen. Naar Havas nader meldde, was de ministerraad van oordeel, dat 'het wen- schelijk zou zijn, Bénard te verzoeken zich weer naar Burgos te begeveh met een officieele zending ten einde het aan- knoo-p'en van diplomatieke betrekkingen voor te bereiden. Terwijl Bénard zich de laatste keer met een 'officieuze zending naar Burgos 'had begeven, besloot de raad thans, aan deze nieuwe zending een officieel karakter te geven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1