end lil Fin. Mij. „Zeelandia" Does int od GELD Dagblad voor de Provincie Zeeland :uigers EERSTE BLAD. De z.g. overrompeling door Dr Colijn. Buitenland. De strijd in Spanje. Nederland en Franco. Belangrijkste Nieuws. koop. :ll mers. DINSDAG 14 FEBR. 1939 53e JAARGANG - No. 116 beschikbaar voor den aankoop van een Automobiel deelneming, iekte en na en zeer ge lbroeder en E, lijken dank. tiilie OTTE. 1939. ten ie! [ook menige tm smoren. |at hebt! naar bed [lehandeling „helper in ib. Masseer flink met een dikke Ie borst en lerwarmden |t Vicks als leister door (worden de [ingeademd de aan ge- slijm lost Ijnt en het 1 Den ande- I ergste van oorbij. vordt deze Bescherm lilie door |a.s., in de elangrijke 3, Bacterio- voor de fers. |wd, iedere ramer, zit- W.C., kel- ipkamers, roor ƒ5200, trond. Vol- [ijgbaar bij tGH, Sion- ost. teveland fel. 489. iën m an- fe prijsver )e Zeeuw" Uitgave: N. V, Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs 3.50 peIrsjrcsaJ Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags i 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Leygues" igen. Het gesleept Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In den breede wordt in verschillende bladen nog steeds geschreven over de z.g. „'overrompeling" door Minister Colijn, in betrekking tot de 'handelspolitiek. Terwijl Dr Colijn nog steeds als vrij handelaar bekend stond, zou hij in alle stilte bij de Kabinetsformatie in 1937 een andere koers 'hebben voorbereid. Men raakt er niet over uitgepraat. En wij kunnen er wel op rekenen, dat dit punt tot aan de straks te houden Statenverkiezing aan de orde zal blijven. Daarom meenen wij goed te doen met hier te laten volgen wat de vorige week door Dr Colijn in de Eerste Kamer om trent zijn z.g. politieke salto mortale werd opgemerkt. „I'k herhaal nog eens: ik ben niet al leen een 'overtuigd, ik ben een 'enthousiast 'vrijhandelaar. In mijn rede, te Rotterdam dezen zomer gehouden, heb ik het zoo uitgedrukt, dat, als men weer kon terug- keeren naar de betrekkelijk onbelemmer de goederenruil van vóór den oorlog, er gejuicht zou moeten worden tot de ster ren van hen hemel vielen en dat ik dan zelf tot de hardste juic'hers zou behoo- ren. Ik meende dat en ik meen het nog, maar wat heeft dat te maken met de ac- tueele politiek, die ons opgedrongen en afgedwongen wordt door hetgeen anderen doen? Zou ik 'daarom het oog moeten sluit/en voor 'den werkelijken toestand in de wereld? Moet ik over het hoofd 'zien, dat de bescherming van on's bedrijfsleven al dagteekent van 1931, dus van twee jaar vóór de Kabinetsformatie van 1933? Moest i'k geen oog 'hebben voor de sindsdien gebleken noodzakelijkheid, tel kens weer, om die maatregelen van be scherming te verscherpen? Of noemt men soms contingenteering ge'en bescherming? Geen protectie? Dan wil ik wel zeggen, dat mijn oordeel daartegenover is, als ik tusscheni die twee een vergelijking moet maken, tusschen contingenteering en ta riefsverhooging, en vragen, welke van die twee de scherpste vorm is van bescher ming, 'dan noem ik de contingenteering en niet de tariefsverhooging. De vraag: vr ij''hand el of be scherming, is in de laatste jaren eigenlijk geen oogen- bIIi'k aan de orde geweest. D'e eenige ivraag, die zich voordeed, is de vraag geweest: welke vorm van be scherming zou eigenlijk de beste of, wil men, de minst schadelijke kunnen worden geacht. Aanvankelijk, zoolang er nog 'hoop was, was ctontingenteering de eenige vorm. Toen die hoop op terugkeer naar meer normale 'handelsverhoudingen vervlogen moest worden geacht, zijn vanzelf nieu we overwegingen in zake de bescherming naar voren gekomen, waarbij ik ec'hter, om weer niet aanleiding te geven, later, tot verwijten, moet zeggen, dat men'niet moet denken, dat tariefsverhooging alle Contingenteering ongedaan zou maken. Contingenteering blijft voor handelspoli tieke handelingen altijd noodig, maar wel kan de tariefsverhooging voorkomen, dat de contingenteering tot in het oneindige zal moeten worden uitgebreid en dus het bezwaar, dat daaraan voor- het binnen- landsche handelsleven verbonden is, zoo veel sterker dou worden. Zoo is de gang van zaken geweest. Men is nog niet aan het einde van de grieven. Men heeft gezegd: gij 'hebt die mogelijkheid van tariefsverhooging als den der middelen, als vorm van 'bescher ming niet naar buiten doen blijken, dat had dan toch moeten blijken met name ook in de verkiezingscampagne van 1937. hk acht die grieven even onjuist als de andere. Ik begin met te wijzen op de Regeringsverklaring, die werd afgelegd op 31 Mei 1933. Die Regeeringverklaring luidt als volgt: „zonder hierOver" dat is over de po gingen tot herstel van de welvaart „reeds in bijzonderheden te treden, wenscht de Regeering vast te stellen, d a t hierbij geen enkele maatregel reeds vooraf mag worden'bui- 'eilgesloten, dus ook niet een eventueele wijziging in onze handelspolitieke methode n." rtat niet openbaar, wanneer men dat m beide Kamers van de Staten-Gene- raal komt verklaren? Dan weet ik niet meer wat openbaarheid is. Nu wat 1937 betreft. Ook hier weer de suggestie, dat ik getracht 'zou hebben mij eigenlijk als het ware achter de Ministers van linkschen huize te ver schuilen; ook dat lag in de suggestie van professor van Embden opgesloten. Ik zal voorlezen uit het 'oorspronke lijke concept-program, zooals dat ook ter hand is gesteld aan de heeren, die later ten slotte geen Minister zijn geworden „Zoolang intusschen geen merkbare verbetering intreedt in de genegenheid van andere Mogendheden om oöze pro ducten op ruimer schaal toe te laten, moet de Nederlandteche 'handelspolitiek over alle doelmatige wapenen kunnen be schikken', die tot verweer of tot het af dwingen van concessies noodig zijn." Nu, tot een bespreking van deze para graaf met die heeren is het niet gekomen, omdat van te Voren de besprekingen eigenlijk vastgéloopen waren op den al gemeen en grondslag. Nu schudt de heer Kranenburg het 'hoofd, alsof dit heel wat is. Maar dat is niets, mijnheer de voor zitter, om de doodeenvoudige reden, dat dit 'hetzelfde is wat in het program van 1933 stond. Alleen stond daar, Zooals ik zooeven heb voorgelezen, dat niette mocht worden buitengesloten bij de wijziging van de handelspolitiek, terwijl hier staat, dat men over alle wapenen moet kunnen beschikken. Waarom ben i'k nu hierover gaan spre ken en er betrekkelijk zoo diep 'op inge gaan? D'at heb ik gedaan, omdat ik van niets zoo afkeerig ben als van sluwe lis tigheden in het openbare leven. Sluwe politiek is, ik mag het met dankbaarheid zeggen, mij' altijd vreemd gebleven en de dag, waarop i'k er in verwikkeld zou worden, zal, naar ik 'hoop, de laatste dag van mijn arbeid op publiek terrein 'zijn. ZAL MADRID ZONDER STRIJD VALLEN? De mededeeling: „Niets nieuws van het front" is weergekeerd in de communi- qué's van de Franoo-regeering. Er is een nieuwe pauze ingetreden. Reeds zijn er berichten binnen gekomen dat de troepen van Gatalonië naar Ma drid, Valencia en Estremadura zijn vér- voerd, of binnenkort daarheen zullen ver trekken. In Barcelona is nog slechts één garni zoen achtergebleven. Alle overige troepen zijn weggetrokken. Op het oogenblik verwacht men, dat nog deze week in Burgos belangrijke interna tionale gebeurtenissen zullen plaats vin den en in verhand daarmee is er eenige grond, om te gelooven, dat Enge land en Frankrijk den mi nister-president Negrin er met klem van opdehoog- te hebben gebracht, dat volgens hun. meening ver dere tegenstand volkomen nutteloos is en geen ander gevolg heeft dan dat o n - noodig menschenlevenö verloren gaan. Hier en daar wordt het geloof sterker, dat Madrid zonder één schot zal vallen. Berlijn en Rome zijn slecht te spreken over de bemoeiingen van Engeland en Frankrijk met 'Spanje. Dultsche stemmen. De Deutsche Allgemeine Zeitung wijt het voornemen van Frankrijk en Enge land om Franco onder zekere voorwaar den te willen erkennen aan de bedoeling een zwak Spanje te doen ontstaan. Hieraan knoopt het blad de vraag vast, wie den naar Frankrijk gevluchten Ne grin de luchtreis naar Madrid terug mo gelijk heeft gemaakt. De Berliner Lokal Anzeiger wijst er op, dat de mededeeling van de staatscourant der Spaansche republiek, dat „Madrid weer regeeringszetel is geworden" geda teerd is in de Spaansche ambassade te Parijs op 11 Februari en onderteekend is door Azana en Negrin. De „Naohtausgabe" legt er den nadruk op, dat het vooral Engeland schijnt te zijn dat voorwaarden wil stellen. Als bijzon der kenmerkend voor de Engelsche hou ding wijst het blad er op, dat Winston Ohurchill nog enkele weken geleden, zon der dat van eenigerlei Engelsche zijde een tegenspraak is gevolgd, het belang van Engeland bij een overwinning van „Sov- jet-Spanje" kon verkondigen. Verbittering in de Italiaan se he pers. In de Italiaansche pers komt teleur stelling en verontwaardiging tot uiting over de ommekeer der houding van de democratische landen ten aanzien van de regeering van Franco. De Londensche correspondent van de Tribuna betitelt een artikel met de woorden: „De walgelijke taal der Engelsche pers" en hij geeft zijn afschuw te kennen voor de medewerkers der Engelsche bladen, die terwijl duizenden fascistische helden zich hebben laten neerschieten in Spanje, rus tig in hun clubfauteuils bleven zitten, als aasgieren wachtende op het oogenblik, waarop zij do walgelijke stukjes proza konden neerschrijven, die wij' thans krij- gen te lezen. In het algemeen zou men den inhoud der Italiaansche bladen van heden in het kort als volgt kunnen samenvatten: De democratische landen hebben in Spanje volgens Italiaansoh oordeel niets te ma ken. Zij hebben zich solidair vtrklaard met de communistische republiek en aan deze wapentuig en manschappen ver strekt. Thans hebben deze democraten niets te zoeken in het nationale Spanje, dat ont staan is met behulp van Italië en Duitsch- land en dat zij1 steeds hebben bevochten. De bezetting van Minorca. In antwoord op een aantal vragen heeft Chamberlain in" het lagerhuis medege deeld, dat de Britsche regeering op ver zoek van plaatselijke autoriteiten van Pal- ma op zich .heeft genomen, een hoofdamb tenaar naar Minorca over te brengen, teneinde er te kunnen onderhandelen over een vreedzame overgave. D'e Britsche regeering was er tevoren van in kennis gesteld, dat tenzij zij onderhandelingen mogelijk kon maken door verkeersmiddelen ter beschikking te stellen, een aanval op Minorca zou wor den ondernomen. Aangezien het gevoelen bestond, dat onnoodig bloedvergieten moest worden Erkenning de jure verwacht. Evenals verschillende landen voorne mens zijn, het nationalistische Spaansche bewind de jure te erkennen in verband met de snel zich wijzigende machtsver houdingen daar te lande, verwacht men in politieke kringen hier, dat thans de Nederlandsc'he regeering ook sp'oedig zal besluiten, tot een dergelijke erkenning 'over te 'gaan. Ex is, zooals men weet, reeds geruimen tijd een Nederlandsche vertegenwoordi ger biji de voorloopige regeering van generaal Franco geaccrediteerd. voorkomen (applaus), werd het oorlogs schip „Devonshire" beschikbaar gesteld. Chamberlain zeide voorts, dat de Brit sche regeering noch met de Spaansche re geering, noch met de autoriteiten van Burgos overleg heeft gepleegd, hoewel, naar verluidt, de plaatselijke autoriteite» van Palma in contact zijn geweest met Franco. De Fiansche regeering was volledig op de hoogte gehouden van het optreden der Britsche regeering. Het Britsche oorlogs schip heeft zich naar Minorca begeven en het verluidt, dat het eiland thans is over gegeven. D'e Britsche regeering heeft geen aan deel gehad in de onderhandelingen en draagt er geen verantwoordelijkheid voor. D'e „Devonshire" heeft de verantwoorde lijkheid gehad, 450 vluchtelingen aan boord te nemen, daar de mogelijkheid voor vergeldingsmaatregelen bestond. In samenwerking met de Fransche autoritei ten zijn deze menschen te Marseille ont scheept. Op een verdere vraag deed de minis ter-president voorlezing van een telegram van het Britsche consulaat te Palma, waarin werd verklaard, dat de oudste rechtsche officier, die aldaar het bevel voert, den consul heeft gemachtigd, zijn naam te noemen hij de verklaring, dat het bombardement van Ma- hon tijdens het bezoek van e „D evonshire" een over treding van Franco's beve len was geweest en ten zeerste werd betreurd. DUITSCHE GRENSWACHT OP ZWITSERSCH GEBIED GEARRES TEERD. Medegedeeld wordt, dat twee Duitsche grensbewakers, die Oostenrijksche vluch telingen achtervolgden, op Zwitsersc'h grondgebied werden gearresteerd. Nader wordt bekend gemankt, dat de beide functionarissen over een afstand van een uur gaans doorgedrongen zijn op het gebied van het kanton, waarbij zij' de grens achter zich lieten. Een vergissing ten aanzien van den loop der grens schijnt uitgesloten. DE DUITSCHE JEUGD TERUG NAAR HET LAND EN DE NATUUR. In het sportpaleis te Berlijn its een betooging gehouden om den terugkeer van de jeugd naar het land te stimu- leeren. Rijks jeugdleider Von Sc'hirach ver- blaarde uit naam van den rijksboeren leider Darré, dat op het land 800.000 ar- H. M. de Koningin bracht Maandag een bezoek aan de nieuwe kazerne aan den Waalsdorperweg te Dten Haag in verband met het 125-jarig bestaan van het derde halfregiment huzaren. De Koningin tijdens de inspectie. Binnenland. Nederland en het Franco-bewind. Dë fusie der Zeeuwsch-Vlaamsche tram wegen. Buitenland. Duitsche en Italiaansche pers weer scherp tegen Engeland en Frankrijk. Zal Madrid zonder strijd vallen? Nog een kabinet in België. op gemakkelijke betalingsvoor waarden, Vraagt inlichtingen. beidskrachten te kort zijn. D'e ontvolking van het land, zeide hij1, is niet slechts een economisch, doch Pok een cultureel vraagstuk. Van 1934 tot 1938 is het aan tal! jongelieden, die een landbouwvak hebben gekozen1, gestegen van 500 tot 18.000. Negen-en-twintig procent van het aantal arbeiders op het land in 1938 is op het land gebleven. De plaatsvervanger van den Führer, Hess, had als devies voor zijn rede ge kozen „Vrijwilligers vóór". Hij 'betoogde, dat niet alleen met het oog 'op de ma terieels noodzakelijkheid de levensmidde- lenvoorziening te verzekeren, doch ook in verband met de noodige innerlijke ver nieuwing van het volk, 'de jeugd weder op het land 'en nader tot de natuur moest worden gebracht. ONLUSTEN TUSSCHEN HINDOES EN MOHAMMEDANEN. 6C0 arrestaties te Cawnpore. In verhand met ongeregeldheden tus schen Hindoes en Mohammedanen zijn te 'Cawnpore 600 personen gearresteerd. Volgens niet officieele mededeelingen zijn sedert het uitbreken der ongeregeld heden 40 personen gedood en 400 ge wond. Politie 'en militairen 'hebben opdracht personen, die ongeregeldheden verwek ken, neer te leggen, terwijl de bepaling, dat de bewoners zekere uren van den dag in huis moeten zijn, met groote gestreng heid wordt toegepast en lieden, die dan niettemin op straat worden aangetroffen^ eveneens worden neergeschoten. BRAZILIË DREIGT AMERIKA MET DUITSCHE CONCURRENTIE. Van gezaghebbende zijde wordt te Washington vernomen, dat het door den Braziliaanschgn minister van buiten- landsc'he zaken, Arariha, aan Morgenthau overhandigde memorandum een volledige studie behelst over de- Amerikaan'sch Braziliaansche handelsbetrekkingen. Het 'document toont de noodzakelijkheid aan voor Brazilië om zijn productie van grondstoffen, vooral caoutchouc en ijzer, te verhoogen, ten einde zijn 'buitenland- sche schulden te betalen. Brazilië wil met de Vereenigde Staten samenwerken om deze hulpbronnen tot ontwikkeling te brengen, maar wan neer de Vereenig de Staten zouden weigeren, zal Brazilië to>t zijn spijt de aangeboden Duitsche hulp moeten aan vaarden. DE KABINETSCRISIS IN BELG IE. J asp ar geeft het' op. Zooals te voorzien was, is Jaspar er niet in geslaagd een regeering te vormen. Hij heeft zich gisteravond naar het paleis begeven teneinde den Koning te vragen, hem van de opdracht tot kabinetsformatie te ontheffen. Jaspar heeft medegedeeld, dat hij voor nemens was een ministerie te vormen, bestaande uit tien ministers met den mi nister-president. Vijf ministers zouden parlementsleden zijn geweest, de vijf an deren zouden buiten het parlement zijn gekozen. Jaspar voegde hieraan toe, dat de twee socialistische parlementsleden, op wie hij een beroep had gedaan, deze formule niet konden aanvaarden. Vandaar dat Jaspar de opdracht moest terug geven. EEN MUITERIJ VAN KOREANEN? Naar het Ghineesche telegraafagent- schap meldt, zijn 6000 man Koreaansche troepen in Kanton op 8 Februari des mor gens aan het muiten geslagen. Zij dood den vele Japansche officieren, waarop ge neraal Ando, de Japansche commandant in Kanton, Japansche troepen samentrok om de Koreaansche muiters te omsinge len. Een geheelen dag lang werd gevoch-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1