De Minister van Defensie verdedigt zijn beleid. NI Fin. Mij. „Zeelandia" Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland luiTEN RAPPORTT ■BIJ SHAG EERSTE BLAD. De strijd in Spanje. imma, I werd geseind aan ZATERDAG 11 FEBR. 1939 53e JAARGANG - No. 114 Ergerlijk misbruik. Vernietigend oordeel. De belastingplannen der Regeering. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Gr 9 beschikbaar voor den aankoop van een Automobiel kt. Met een ge en verscheidene lingen moest do an 'hehsenschud- ipgeloopen, naar ervoerd. ?as doorgereden, gespoord en van uari 1939. en 301,5 M. ;20 v.m. en 7.30 3er.) 10.00 Mor de Continubedr. ar.) 12.30 Gram. lopn.). 2,45 Gram 1.00 en 4.05 Re- les. 4.50 Resid.- Gram. 6.28 Ber. ew. 7.00 VARA- radiojournaal. i Amerika". 8.00 ANP., VARA- lt en soliste. 9.00 3. (opn.) 9.15 En ANP. 10,35 111.05 Esmeralda. [.5 M. KRO-uitz. 8.15 Ber.) 11.30 3er. 12.15 KRO- -1,20 Gram.), jgd. 2,30 Gram. KROork. (4.45 iserie „10 jaar Kr o-N acht egaal- rournalist. week- 7.00 Ber. 7.15 lAfr. letterlkunde. Per. ANP, meded. omlijsting. 8.35 KRO-Boys en aordracht.) 10.30 jtpr. 10.55—12.00 jar! 1939. en 301,5 M. 8,55 LOO AVRO. 5,00 -12,00 AVRO. 0.05 Tuinbouwpr, Causerie „Van 10,00 Zondags- lest. Kerkd. 11,50 12.00 Causerie Izake doen". 12,20 laders. 1,00 Gram. |;,Wat er in Indië j Boekbespr. 2,30 |erie „Het schilde- Iet Riele Queling- land. 4,50 Gram. lekken met luiste- [nderen. 6,00 Es- 1NP.. gram. 7,00 Iram. 7,30 Novit.- der. ANP., Radio- I Omroeporkest en peel. 9,50 AVRO- vaiian-orkest en 1, hierna tot 12,20 L M. 8,30 NCRV. 17,4511,30 KRO. fram. 10,00 Hoog- Voordr. namens fen. 12,20 Gram. L 'Harmonie „D'e 2,00 Godsdienst- 2,30 Gram. 3,00 3,50 Gram. 4,15 Kerkd. Hierna: (gram.). 7.50 meded. 8,15 De en solisten. 8,45 sextett. 9,10 Verv. listersextett. 9,50 Eter-sectett. 10,20 ■P. 10,40 Epiloog, lezing. EERBERICHT. lan hedenmorgen pingen betrokken; temperatuur 7; mi- neerslag afgeloo- van hedenavond «er 19 uur: ■zacht weer, meest Idan eenige lichte lige tijdelijk krach- zacht weer, meest Jdan eenige lichte leest matige Z.-W. /Ingsdlenst. neerhalen, liddag 3 u.: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2,50 per kvartsal Weekabonnementen voor Midc,..,ourg Goes en Vllssingen 1 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting lag 3 uur: 768. fietsers: Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Van Socialistische zijde tracht men de voorstelling ingang te doen vinden, dat het „Rapport-Westhoff", zoo ongeveer identiek is met het roode „Plan van den Arbeid". Op geestige en tevens afdoende wijze heeft Prof. Diepenhorst bij de behande ling van de Rijksbegrooting in de Eer ste Kamer deze mfs-vatting recht gezet. „Het Plan van den Arbeid, aldus Spr., werd bestreden niet het minst om de overspanning van de Staatstaak, die daar in tot uiting kwam. Tegen het voorstel- Westhoff kan een dergelijk bezwaar niet worden ingebracht. Daar bestaat zekere neiging om nau we verwantschap tusschen die twee voor stellen te demonstreeren. „Een deel van het Plan van den Arbeid" is het rapport- Westhoff", zoo zeide de heer de Zeeuw. De heer Albarda sprak in de Tweede Kamer als volgt: „Men zou het voorstel- Westhoff kunnen noemen een Plan van den Arbeid in ander gewaad". Maar dan is dat gewaad toch zeker niet „full dress". Een ander gewaad, alleen dan kan deze qualificatie worden aan vaard, wanneer wordt uitgegaan van de gedachte: de kleeren maken het plan, want wel vele zijn de verschilpunten tus schen het Plan van den Arbeid en het rapport-Westhoff. Daar is in de eerste plaats het verschil in de objecten: bij het rapport-Westhoff cultuurtechnische werken, zeer arbeids intensief, met inschakeling van de par ticulieren, met economisch rendement. In de tweede plaats, het groote ver schil in den financiëelen opzet: 600 mil- lioen bij het Plan van den Arbeid plus 100 millioen voor Indië, plus tientallen millioenen hier en daar voor; daarentegen bij het rapport-Westhoff een financiering, die voor een groot deel uit de gewone middelen geschieden kan. Dan in de derde plaats een heel ander standpunt met betrekking tot de koop krachttheorie. In het Plan van den Arbeid een hul diging van de gedachte spuit in, spruit uit; spuit geld in en koopkracht zal uit spruiten. In het Plan van den Arbeid werd de koopkracht aanvaard als de basis, het uitgangspunt van de productie. Echter is niet de hoop op verhoogde koop kracht de beslissende factor, die de pro ductie bepaalt in het rapport-Westhoff. Zeker, die verhoogde koopkracht wordt verwacht, maar als een nevengevolg, dat dankbaar wordt aanvaard; echter vor men grondslag van het productieproces de wezenlijke behoeften, die voor haar bevrediging de te maken kosten wettigen! Het gewichtigste onderscheid is wel dit: De opzet en doelstelling van het Plan van den Arbeid en van het rapport-West hoff is een geheel andere. Eigenlijk is het onbegrijpelijk hoe het socialisme van zijn hooge niveau van het Plan van den Arbeid kan afdalen tot zoo nederig plat form als het voorstel-Westhoff. Hier is een ootmoed, een deemoed, die in onzen tijd van trotsche hoovaardij sporadisch wordt aangetroffen, maar die toch niet zonder meer een versterking vormt van de verrassende onthulling, ons hedenmorgen door den heer de Zeeuw gegeven, dat iedere dag het Plan van den Arbeid in sympathie bij het volk rijst. Dat Plan van den Arbeid, middel tot verwezenlijking van de socialisatie en het socialisme, zou het gelaat des aardrijks veranderen! Letterlijk heet het: „nu geen crisis en nooit meer crisis, voor al de nooddruftigen en verdruk ten van vandaag een zegen, voor het geheele toekomstige geslacht een uit komst." Voor dat Plan van den Arbeid hebben de klokken gebeierd en is de pianbazuin gestoken, zijn de planvaandels ontplooid en zijn de planfakkels ontbrand. Van die plan-mystiek bespeuren wij bij het voorstel-Westoff niets, letterlijk niets. Het is een rapport en niets meer dan een rapport naar aanleiding van vragen van de Ministers van Sociale Zaken en dus binnen het raam, door de Regeering aangegeven, opgesteld. Het is een voorstel waarin sympathiek s het streven om de tewerkstelling van e werkloozen te ontdoen van haar zorg- t„ara~^er'> ze te verheffen door deze in schakelen in het vrije bedrijfsleven, en gedachte waaraan reeds door den vtmister van Sociale Zaken blijkens zijn atste circulaire een begin van ver- ezenlijking is gegeven. landmeter, van den argeloozen natuur onderzoeker, zelfs niet door de eenzijdige critiek van den voorzitter van den Nijver- heidsraad, die er in ziet het scheppen van verliesbronnen, omdat geen behoefte bestaat aan cultuurgronden, een behoef te, die volgens hem eerst zou zijn op gekomen na de prijsgarantie, Eenzijdig is deze critiek, omdat daarbij het karak ter van de landbouwcrisiswetgeving wordt misvormd, uit het oog wordt verloren de bijzondere positie van den bodem, en "ook vergeten, dat de landhonger zich reeds openbaarde vele tientallen jaren geleden, vóór van steunverleening eenige sprake was. Het is een rapport, met verschillende fouten, dat, naar de karakteristieke uit drukking van den Minister-President, niet is een doktersrecept, maar dat niette min door de Regeering in overweging zal worden genomen met den ernst, passende bij de werkkracht en den ijver, waarmede het is samengesteld, passende bij den ernst der ziekte, waarvoor genezing wordt gezocht en passende vooral bij de bezonkenheid, de wijsheid, door de Re geering ook in de behartiging van eco nomische en sociale aangelegenheden aan den dag gelegd." De vorige week hield de Landbouwver- eeniging „C. et C." te Haamstede een ver gadering. Aan het verslag dat „de Z i e r i k- zeesche Nieuwsbode" daa-van gaf is het volgende ontleend: „Naar aanleiding van de Koninklijke boodschap de vorige week, waarin onze Koningin er de nadruk op legde, dat wij ons in deze tijden moeten vereenigen in- plaats van in groepen te verdeelen, sprak de voorzitter een propagandistisch woord voor aansluiting aan „G. et C." en laakte de splitsing, welke veroorzaakt wordt door den C.B.T.B. Hij wekte tot slot de aanwe zigen op zooveel mogelijk leden voor „C. et C." te werven." Hier wordt dus de Koninklijke bood schap misbruikt ter bestrijding van een organisatie op Christelijken grondslag, die krachtens haar statuten ook bedoelt de „geestelijke herbewapening" van onze boeren en tuinders. Dat is toch wel een ergerlijk misbruik van den oproep van H. M. de Koningin. En een ergerlijke strijdmethode tevens. Het !s een voorstel, dat niet zonder de^vl t6r Z^de kan worden gesteld door bedenkingen van den nauwgezetten Bij) de behandeling van de Rijksbegroo ting in de E'erste Kamer eindigde de heer Van Vessem (N.S.B.) een bespreking van het nationaal-socialisme aldus: „In het nationaal-socialisme beslist de volksaard en de nationale traditie. Wat niet in den Nederlandschen volksaard en in de Nederlandsche traditie ligt, is geen Nederlandsch nationaal-socialisme. Dat is voor de beweging van Mussert met haar Duitsche manieren en die haar program uit het Duitsch vertaalde een vernietigend oordeel. „Geen N ederlandsch natio naal Socialisme"! De Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Aan de memorie van antwoord over de defensiebegrooting is het volgende ontleend Algemeene opmerkingen. Met voldoening werd vernomen, dat ettelijke leden verklaarden thans te er kennen, dat de internationale toestand voor Nederland een weermacht van be hoorlijken omvang en moderne uitrusting vordert. In verband hiermede moge de wensdh worden uitgesproken, dat deze leden ook bereid zullen worden gevonden mede te werken niet alleen t'hans aan den op bouw, maar daarna ook aan de in standhouding van een krachtige weermacht. Ook de minister sluit niet de oogen voor den zwaren financieelen en oeconomischen last, door de steeds hoogere uitgaven ten behoeve van de bewapening op de volkeren gelegd, maar dan moge hij er toch op wijzen, dat die last voor het Nederlandsche volk, hoe zwaar ook, toch belangrijk minder zwaar is dan voor tal ivan andere volken, mede gelet op de omstandigheid, dat Neder land als groote koloniale mogendheid naast een weermacht voor de verdediging te land mede moet kunnen beschikken over voldoende maritieme weermiddelen. De meening van enkele leden, dat al leen een stelsel van „collectieve defensie" voor ons land een aanmer kelijke kans op beveiliging zou opleveren, kan niet worden gedeeld. Paraatheid van het leger. De ervaringen van September J.l. De minister had reeds gelegenheid bij de behandeling van de defensiebegrooting in de Tweede Kamer er zijn waardeering over uit te spreken, dat het Nederland sche volk in September 1.1. ten volle be reid bleek, daartoe opgeroepen, voor de verdediging onzer zelfstandigheid de ge vraagde persoonlijke offers te brengen. Reeds is door ide betrokken instanties nauwkeurig nagegaan in hoeverre ver snelling van de mobilisatie in het algemeen en in het bijzonder van die troepen, bestemd voor de uitwendige veiligheid, practisch mogelijk moet wor den geacht. Het was den minister aangenaam te vernemen, dat verscheidene leden vol lof Waren over den geest der troe pen, die in September 1.1. waren opge roepen. Het is een vooitdurende zorg de ver betering van de uitrusting van de land macht zooveel mogelijk te bespoedigen. Echter is de idaarvoor in aanmerking komende industrie zoodanig overbelast met orders, dat het veelal niet mogelijk blijkt korte leveringstijden te bedingen. De in September 1.1. opgedane ervarin gen hebben aangetoond, dat het nood zakelijk is het aantal troepen voor de grenisbeveiliging aanzienlijk uit te brei den. De noodige bevelen daartoe zijn ge geven. Bouw van ondergrondse he hangars op militaire vliegvelden, welke meerendeels binnen de vesting Hol land mioeten zijn gelegen, is in verband met de grondgesteldheid practisch niet mogelijk, tenzij ten koste van enorme be dragen. Aan verdere ivergrooting van het contingent, zooals door 'enkele leden wordt gewenscht, kan voorshands, reeds om de groote kosten, welke zulks met zich zou brengen uit hoofde van ka zerne-bouw en uitbreiding van beroeps- personeel, niet worden gedacht. De kosten van de zeemacht. Met voldoening is door den minister kennis genomen van de mededeeling van verscheidene leden, dat zij zich kunnen vereenigen met de verhooging van de kapitaalsuitgaven, voor zoover deze het gevolg is van de versnelde aanschaffing van ma'teriaal. Dienstplichtigen. Geestelijke verzorging der weermacht. Het onderzoek omtrent de werk loosheid, welke voor dienstplichtigen zou voortvloeien uit het verblijf in wer- kelijken dienst, is nog niet geëindigd. Echter kan reeds thans worden mede gedeeld, dat telkens opnieuw blijkt, dat het aantal van bedoelde gevallen gering is en in de meeste gevallen van werk loosheid deze aan andere oorzaken dan aan de tijdelijke afwezigheid voor het vervullen van militaire verplichtingen moet worden toegeschreven. Invoering van een tweejarigen eersten oefentijd, zou het zeer groote voordeel bieden, dat zou kunnen worden overgegaan tot een legerstelsel, waarbij1 reeds in vredestijd (nagenoeg) alle oorlogsonderdeelen, zij het niet op volledigen oorlogsvoet, aanwezig zijn; de mobilisatie zou daardoor aanmerkelijk worden versneld, terwijl de paraatheid en de aanvoering tot een aanzienlijk hooger peil zouden worden opgevoerd. Een dergelijk stelsel behoort echter, in verband met de daaraan verbonden zeer hooge kosten, voor het tegenwoordige tot het onbereikbare. Het werk der militaire te huizen vindt bij den minister volle waardeering; hij, is mede van oordeel, dat deze arbeid hulp en steun van de overheid verdient. Voor verdere uitbreiding van het aantal leger predikanten acht de minis ter geen aanleiding aanwezig. Waar noodig wordt de hulp van re- serve-veldpredikers ingeroepen met alge meene opdracht. De leveranties voor de weermacht. Indien zulks maar eenigszins mogelijk is, worden de bestellingen voor de weer macht bij de binnenlanidscbe industrie geplaatst. Echter dient niet uit bet oog te wor den verloren, dat bet onder de tegen woordige omstandigheden een klemmen de eisch is de paraatheid van de weer macht zoo snel mogelijk op te voeren. Het voldoen aan de technische eischen De IBIS rook ik wel, maar ik kan me niet vertoonen, Omdat ik bezig ben mij lek ker te verschoonen. OPIP VOORDE PIJP Dobbelmannlekker, man I en den leveringstijd spelen daarbij1 een zee ij belangrijke rol; daarnaast mogen! ook de prijzen niet uit bet oog worden verloren. Het ambtenarenverbod. Het toelaten van leden der Sociaal De mocratische Arbeiderspartij: tot bedienin gen bij leger en vloot is een gevolg van de principieel gewijzigde 'houding van deze bevolkingsgroep ten opzichte van de weermacht. De uitgesproken meening, als zouden kinderen van ben, die, zelfs zonder lid van de N.S.B. te zijn, worden geacht ook maar in eenige mate met die beweging te sympathiseeren, van de officiersoplei ding worden uitgesloten, is in baar alge meenheid niet juist; elk geval wordt af zonderlijk beoordeeld. Het is echter de taak van den minister om te waken te gen bet binnendringen in bet officieren korps, zoowel van reserve- als van be roepsofficieren, van door de regeering ongewensebt geachte elementen. Invoering op 1 Mei is uitgesloten. In de gisternamiddag gehouden verga dering vaai de Eerste Kamer heeft de Minister van Financiën over de regee- ringstplamijen inzake de belastingen me degedeeld, dat deze wat spr's departe ment betreft klaar zijn. Zij verkeeren thans in een stadium van interdeparte mentaal overleg. Voor 1 Mei zal de sanc tie van H. M. de Koningin op deze plan nen zeker niet zijn verkregen, zoodat in voering op dien datum wel uitgesloten is. MADRID WORDT WEER HET HOOFDKWARTIER. Negrin en 'Del Vayo zijn te Valencia aangekomen. Zij hebben reeds een be spreking gehad met generaal Miaja. De minister-president der Spaansche republiek en zijn minister van buiten- landsche zaken waren des ochtends per vliegtuig uit Toulouse vertrokken naar Alicante. Terstond na de landing op het Spaansche grondgebied stelden zij zich in verbinding met de autoriteiten. De mi nisters zullen een bezoek brengen aan de centrale, de Zuidelijke en de Oostelijke zone van het republikeinsche gebied. Negrin heeft meegedeeld dat Madrid bet officieele hoofdkwartier zal zijn van de republikeinsche regee ring. Het Spaansche persagentschap deelt mede, dat 7 vliegtuigen van Franco gis termiddag omstreeks 12 uur 100 bommen op Valencia hebben geworpen. Later heb ben twintig toestellen binnen een uur tijds nog ongeveer 150 bommen op de stad ge worpen. Een aantal bommen kwam neer bij de Britsche schepen Mirupanu en Narvia, die echter niet werden getroffen. Tot dusverre zijn er geen berichten over dooden of gewonden.' Aan do overgave van Minorca een korte strijd voorafgegaan. De Britsche kruiser ,;Devonshire" is met 450 Spaansche vluchtelingen van Mi norca allen Spanjaarden aan boord te Marseille aangekomen. De vluchtelingen deelden mede, dat ge durende de onderhandelingen op Minorca Binnenland. Conferentie van H. M. de Koningin met de Commissarissen der Koningin. Memorie van Antwoord over de Defen- sie-begrootmig. De nieuwe belastingen worden niet op 1 Mei a.s. ingevoerd. De beer De Raad terecht. Buitenland. Madrid zetel vani de republikeinsche Spaansche regeering. De bezetting van Minorca door troepen van Franco. De kabinetscrisis in België. op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt inlichtingen. gevochten is. Italiaansche vliegtuigen hebben bet eiland gebombardeerd. Dei republikeinsche militaire gouver neur kwam te Mabon aan boord van den kruiser en besloot na een gesprek met den reohtschen kolonel San Luis het eiland over te geven. Toen brak echter de strijd uit; Ita liaansche vliegtuigen ver nielden 30 huizen, waarbij een aantal bewoners om het leven kwam. De „Devon shire" werd door eenige bomscherven ge troffen. Te Londen wordt bevestigd, dat tijdens het verblijf van de „Devonshire" te Ma- hon een luchtaanval op Minorca gedaan is, hoewel met de rechtsche autoriteiten op Majorca was overeengekomen, dat er geen aanvallen zouden worden gedaan, zoolang de kruiser aan de kust van Mi norca lag. DE REGEERINGSCRISIS IN BELGIS. In verhand met de kabinetscrisis heeft de koning gisteren verschillende politieke persoonlijkheden geraadpleegd. Hij ont ving ook den afgetreden minister-presi dent. In den loop van den namiddag werd vernomen, dat de koning zijn consulta ties voorloopig had stopgezet. De oorzaak hiervan was, dat hij Spaak had verzocht, zich met verschillende persoonlijkeden in verbinding te stellen om een bevredigen de oplossing te zoeken in de zaak-Mar- tens. Verondersteld wordt, dat zal getracht worden, den heer Martens ontslag als academielid te doen indienen. Of dit de oplossing van de regeerings- crisis zal kunnen brengen, is nog zeer de vraag, want de overgroote meerderheid van de leden der Koninklijke Vlaamsche Academie schijnt besloten te zijn, alle maal ontslag in te dienen, indien men door rechtstreekschen of onrechtstreek- schen dwang den heer Martens zou wil len doen aftreden. DE JAPANNERS BEZETTEN HAINAN. Onaangename situatie voor Fransch Indo-China. Wij meldden reeds, dat de Japansche troepen geland zijn op het eiland Hainan, gelegen in Z.-Ghina, tegenover Fransch Indo-China. Eenige eenheden van het Japansche leger hebben in nieuwe samenwerking met de vloot, met succes een verrassende landing verricht. Zij' zeiden, dat zij hun posities wilden oonsolideeren en zich over het eiland verder zullen verspreiden. De woordvoerder van het Departement van Buitenlandsche Zaken heeft aan de pers verklaard, dat de ontscheping is ge schied uit militaire noodzaak. Hij; voeg de hieraan toe, niet te kunnen zeggen of het hier een blijvende of een voorloopige bezetting betrof. Hij gaf toe, dat Frank rijk van deze actie niet op de hoogte was gesteld. Op de vraag, of Japan Duitsch- land en Italië gewaarschuwd had, ant woordde de woordvoerder: „natuurlijk". Men rekent in politieke kringen met de mogelijk- heid, dat er complicaties met Frankrijk uit zullen voortvloeien. In het parlement is op dit oogenblik een krachtige groep, die een vlootbasis aangelegd wenscht te zien op Hainan. Hainan is van groote strategische be- teekenis, daar het tegenover Indo-China ligt. Weliswaar had men waargenomen, dat groote concentraties, van transport schepen plaats hadden, alsook van oor logsschepen, waaronder het vlaggeschip

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1