H. M. de Koningin nnar België. N.V.Hendrikse&C^ Bank Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland Fiscus, Diesel- en Benzinemotor. Oe strijd in Spanje. Wanneer worden de Italiaansche troepen uit Spanje teruggetrokken Gereformeerde Kerk Rotterdam-Centrum. mma. WOENSDAG 8 FEBR. 1939 53e JAARGANG - No. 111 Buitenland. Negrin besluit den strijd voort te zetten. Palestijnsche Conferentie geopend. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitgifte eener 31/2% Obligatie lening in stukken van f 1000.- f500.- en f 100.- 100%. om nog wat laa'ste dagen Kees wilde Ralph hield [eer in. J. M. de K. te ^kanaal bevaren van de voorge- 1. te Schore f 2 gonder vergun den stoep van d. K. te Arne- fder van een rij- ïw leiden; F. B. [f 5 b. s. 5 d. h. A. N. de W. te M. H. te Mid- [e n t. Door de is failliet ver- louwer te Vrou- [r G. E. Muller. Vermaas, ad- Kari 1939. P5 en 301,5 M. v.m. VPRO. 60 VPRO. Ier. 8,30 Gram. len". 10,00 Mor- Tb. in de Gonti- grkloozen. 12,00 -1,45 VARA- Iw. 3,15 Voor de p,00 Esmeralda, ïet wichelroede- lalender. 7,05 loncert. 7,30 Bij- S O'S-B er. 8,03 8,20 De Ram- ?r. 9,30 VARA- 10,10 VARA- Orgel. 11,30 M. NCRV-Uitz. br de Scheepv. |Ber,, gram. 9,30 lorrend, 11,15 112,00 Ber. 12,15 pemb'e en gram. gelverzamelaars, [endriks-trio en |Voor de kinde- i- en tuinbouw- I 6,30 Taalles en taanv. reglement )e Grondslagen lie over leerbew. |S-Ber. 8,15 Utr. 8,50 Causerie le hofjes". 9,20 |P., act. halfuur, istiekles. 11,00 Iftl. ■RBERICH7. hedenmorgen gingen licht be- temperatuur 1; neerslag afge- hedenavond tot uur; zwakke tot ma- vind, helder tot let Westen wel ing, droog weer, pmperatuur, des [temperatuur om idag 3 u.: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44485 Telefoon 11 Bijkantoör Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonaeaiéscsprfje r2.P0 per k\vi'taal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 69 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Bevoorrechting Dieselauto's gedeeltelijk opgeheven. Verhoogde belasting geleidelijk Ingevoerd. De Tweede Kamer heeft gisteren haar werkzaamheden hervat, met de behande ling van het wetsontwerp tot wijziging van de Motorrijtuigen-belastingwet. Volgens de thans geldende bepalingen, worden de bezitters van motorrijtuigen die van Dieselmotoren zijn voorzien, be voorrecht boven eigenaars van auto's met benzinemotoren. Om hieraan en aan de schade, die hier uit voor de schatkist voortvloeit een ein de te maken, heeft de regeering voor gesteld een verdubbeling van de motorrijtuigenbelasting voor Dieselauto's. De heer Ebels (V.D.) kan zich met de wijziging van de Motorrijtuigen-belas tingwet in het algemeen wel vereenigen. De Dieselmotor echter is nog te weinig in gebruik. Hoewel de toeneming van het aantal Dieselmotoren ten deele te dan ken is geweest aan fiscale factoren, moet toch mede in aanmerking worden ge nomen, dat het bedrijfsleven zich op het goedkoope vervoer met Dieselauto's heeft ingesteld. Een verdubbeling van de belasting gaat wel heel ver. Het zou aanbeveling heb ben verdiend niet verder te gaan dan een verhooging van 50 De heer De Marchant et D'An- sembourg (N.S.B.) ziet in dit wets voorstel een achterstelling van het weg verkeer ten opzichte van het spoorweg verkeer. De heffing op de ruwe olie is bovendien dragelijker en goedkooper. De heer Van Braambeek (S.D.) acht een fiscale bevoordeeling van de Die- seltractie ongewenscht. Op den duur zou de toestand daardoor scheef kunnen groeien. De Dieseltractie moet een deel in de belastingopbrengst dragen, mede omdat de Dieselauto's zware motoren hebben. Toch deelt spr. wel de bezwaren van den heer Ebels. Tal van bedrijven hebben zich op het gebruik van Diesel auto's ingericht. En geleidelijke verhoo ging verdient de voorkeur. De heer Bongaerts (R.K.) merkt op, dat de Minister een belasting op Diesel olie heeft gezocht, welke alleen op het wegverkeer zou drukken. Dit lijkt op het eerste gezicht eenzijdig. Maar er staat tegenover, dat de benzinebelasting eenigs- zins zal worden verlaagd, doordat de omzetbelasting op de benzine wat de op brengst betreft, met accijns zal worden gelijk gesteld. Spr. kan zich daarom met het stelsel van den minister wel ver eenigen. Door de invoering van de voorgestelde belastingverhooging zal een Diesel-auto eerst rendabel zijn, als zij 200 km per werkdag aflegt. Voor groote toeneming van het aantal Dieselauto's behoeft men dan ook niet te vreezen, te minder, daar de Dieselauto's grootere vaste lasten medebrengen. De Minister van Financiën, de heer De Wilde, acht het wetsont werp zeer eenvoudig. Er zijn zeer groote verschillen in de belasting van benzine en dieselauto's. Het onderhavige ontwerp heeft niet de strekking het railverkeer te bevoordeelen. Een belasting op ruwe olie verdient, wegens de moeilijkheden van de vrijstelling en van de perceptie, niet de voorkeur. De ongelijkheid wordt door het onderhavige ontwerp niet geheel weggenomen. Er is een autobusonder neming, die door deze wetswijziging f 100.000 belasting per jaar meer zal gaan betalen. Dit lijkt heel omineus, maar die onderneming zou, als zij benzine-motoren gebruikte, f250.000 aan benzinebelasting betalen. De Dieseltractie blijft dus goedkooper. De schade aan den binnenlandschen aan maak van Dieselmotoren moet men niet overdrijven. In ieder geval worden on gemotiveerde onthoudingen van belas ting in de toekomst vermeden. De landbouwtractoren zijn en blijven vrij. Er is nog wel een normaal accres mogelijk voor den afzet van Diesel motoren. De heer Drees (S.D.) verdedigt een amendement, dat de strekking heeft de belastingverhooging niet te doen gelden voor openbare lichamen en van semi- openbare vennootschappen, ve'reenigingen of stichtingen, voor zoover betreft ver voer van personen binnen een gemeente. De Minister acht het amendement min of meer principiëel. De heer Drees wil terugkomen op een beslissing, die in 1926 op initiatief der Kamer is genomen. Het denkbeeld van den heer Drees schept een discriminatie voor particulie ren, die nooit buiten de gemeente rijden. Ook veel middenstanders hebben het slecht. Men zou hen onbillijk behandelen door de gemeenten vrijstelling te ver- leenen. Het amendement-Drees zou in zijn uit werking hoogst onrechtvaardig zijn. Het amendement wordt met 52 tegen 26 stemmen verworpen. De heer Van Lidt de Jeude (Lib.) verdedigt een amendement, dat de strek king heeft de voorgestelde belasting ge leidelijk in te voeren (eerste jaar tweede derde jaar deel) van het nieuwe totaal, m.a.w. 25 verhooging per jaar. Door het amendement zullen de be drijven zich aan den nieuwen last ge leidelijk kunnen aanpassen. De Minister acht het amendement niet van principiëele beteekenis. Het zou inderdaad wel wat al te hard aandoen de belasting ineens te verdubbelen, voor al daar de regeering eenigszins in ver zuim is om deze kous recht te breien. Spr. neemt het amendement over. Het wetsontwerp wordt z.h.s. aange nomen. De N.S.B. laat aanteekenen ge acht te willen worden te hebben tegen gestemd. |g 3 uur; 777. etsers: De Spaanse he minister - p re is i d e n t Negrin heeft aan de Spaansche ambassade in Lon- r<i e n laten weten, dat de strijd Itegen Franco tot het einde z a !1 •Worden volgehouden. I Franco eisc'ht onvoorwaardelijke on derwerping. Negrin houdt vast aan den eisch van een plebisciet van het 'Spaan- fiche volk, welke regeeringsvorm het wil I hebben. In tegenstelling tot gisteren gepubli ceerde berichten over een verblijf van ■wegrin in Frankrijk wordt thans uit Per- Pignan gemeld, dat de Spaansche minis- Iter-president Spanje niet heeft verlaten |en zich op eenige kilometers van de Fran- ^cke grenis bevindt. Negrin, Del Vayo en andere ministers her republiek zijn vast besloten zoo lang mogelijk in Spaansch Katalonië te 'blij- |ven. De diplomatieke medewerker van Reu ter zegt, dat het technische probleem van jhet voortbestaan der Spaansche regee- Dng thans de aandacht heeft van Brit- sche officieele kringen. De toestand blijft on 'het oogenblik fzooals hij was-, doch de moeilijkheid is gelegen in het feit, dat niet definitief kan worden gezegd, of er thans een republi- semsche regeering is. steeds blijven buitenlandsche pijwililigeris in Spanje. Derhalve blijft de Britsche houding tegenover de kwestie der erkenning van Franco ook dezelfde, n.l. dat er van erkenning geen sprake kan zijn, aleer alle buijenlandsehe troe pen Spanje hebben verlaten. Na een veel kalmeren nacht dan 'de vorige nachten, stroomden de vluchtelin gen weer naar de Fransche grens. D'e wegen in Spanje zijn vrij. en de vluchte lingen melden zich 'bij' 'kleine groepjes aan. De op elke honderd meter langs den weg geposteerde soldaten handhaven een strenge discipline en verhinderen elke op stopping. WAT BETEEKENT VOLLEDIGE OVERWINNING VAN FRANCO? Te Rome verluidt, dat Mussolini eerlang in on dubbelzinnige bewoordin gen de door hem aan Cham berlain gegeven verzeke ringen, dat de Italianen Spanje zullen verlaten, wanneer Franco de regee ring van Madrid zal heb ben verslagen, zal herha len. De „Giornale d'Italia" schrijft intus- schen, dat de terugtrekking der Italiaan sche vrijwilligers uit Spanje afhankelijk zal worden gesteld van de volgende voor waarden: 1. Volkomen demobilisatie en versprei ding der naar Frankrijk gevluchte troe- penafdeelingen, die anders toch steeds een gevaar zouden blijven voor het recht- sche Spanje. 2. De naar Frankrijk gevluchte bewind hebbers van het republikeinsche Spanje moeten uit elkander gaan en onschadelijk worden gemaakt. 3. Onvoorwaardelijke capitulatie binnen en buiten de grenzen van Spanje. 4. Teruggave der geroofde en naar Frankrijk, overgebrachte schatten van Spanje, die niet alleen een nationaal goed, doch een oorlogsfonds vormen, zoomede de teruggave van het goud der nationale bank van Spanje. „Zoolang niet is voldaan aan al deze voorwaarde n", aldus schrijft de „Giornale d'Italia", „z a 1 de overwinning van Franco niet volledig z ij n. De beweging waarvan Franco de leider is, wil het land een nieuw bewind, een nieuwe geestelijke sociale en politieke structuur geven. 'Dit kan alleen wanneer de overwinning defi nitief is. Voor deze overwinning hebben Italië en Duitschland hun militaire en geestelijke solidariteit betoond aan Fran co, nadat de buitenlandsche interventie ten gunste van het roode Spanje was aan getoond". Volgens een bericht van het D. N. B. neemt men te Rome aan, dat lord Perth bij' zijn bezoek aan Ciano, wien hij' de vraag stelde wat met de volledige zege van Franco werd bedoeld, een antwoord heeft gekregen, dat in hoofzaak overeen komt met den uitleg van de „Giornale d'Italia". Het Vad. daarentegen meldt: Lord Perth, de Britsche gezant te Rome ■die een onderhoud met Ciano heeft gehad, over bedoeld artikel heeft de verzekering ontvangen, dat de Italiaan sche regeering zich stipt zal houden aan de bel oft e, die Mussolini aan Cham berlain beeft gegeven. Deze belofte houdt in, dat de Italiaansche vriju willigers zullen worden terug getrokken, zoodra de Spaansche burgeroorlog is ge ëindigd. In officieele kringen wordt te verstaan gegeven, dat de Britsche .regeering zich door deze verklaring geheel bevredigd acht. Als curiositeit mag worden vermeld, dat bij het onderhoud tusschen Ciano en Perth duidelijk is gebleken, dat de Itali aansche autoriteiten zich geen illusies maken over de populariteit van de Itali aansche troepen in Spanje. Naar United Press verneemt, zouden Engeland en Frankrijk niet alleen voor nemens zijn, de diplomatieke erkenning van de regeering van Franco uit te stellen totdat de Italiaansche en Duitsche vrijwil ligers Spanje verlaten hebben, maar zou den ziji ook aan 'het nationalistische Spanje de onontbeerlijke economische hulp onthouden, zoolang er Italianen en Duitsohers in Spanje blijven. Chamberlain spreekt de Arabische gedelegeerden toe. Gisteren zijn in bet St. James paleis te Londen tusschen de Britsche regeering en de gedelegeerden der partij van den moefti alsmede van de omliggende Ara bische staten de besprekingen over het Palestijnsche vraagstuk begonnen. Voor de officieele opening heeft Cham berlain de gedelegeerden ontvangen. De besprekingen, aldus Chamberlain, moesten openhartig en vrij' zijn en in overeenstemming daarmee wilden de En- gelsche afgevaardigden niet beginnen met een grondslag voor de discussie aan te geven, noch zullen zij hun eigen inzich ten uiteen zetten, voordat Arabieren en Joden in de met hen te voeren afzonder lijke besprekingen volle gelegenheid ge had hebben om hun standpunt weer te geven. Na er den nadruk op gelegd te hebben, hoe zeer de Engelsche regeering de on gelukkige gebeurtenissen in Palestina be treurde en de vurige hoop te hebben uit gesproken, dat vrede en welvaart spoe dig hersteld zouden worden, zei de Cham berlain, dat het vraagstuk moeilijk was en soms onoplosbaar genoemd is, maar dat, te moeilijker het probleem was, des te meer hij overtuigd was van het belang van persoonlijk contact tusschen de men- schen van invloed, die erbij' betrokken waren. De eerste bespreking, 'die voor .gister middag vastgestelld was, is uitgesteld we gens oneenigheid, die op het laatste (oogenblik gerezen is tusschen de verte genwoordigers van de partij van den moefti en 'de afgevaardigden der gema tigde 'defeneiepartij. Voorts bericht Reuter, dat de Moham medanen in Britsch-Indië hun 'belang stelling voor de Palestina-conferentie ge toond hebben door in geheel In!dië bijt- eenkomsten te beleggen. Dteze vergade ringen hebben duizenden telegrammen aan MacDonald gezonden, waarin zij' uiting geven aan hun sympathie voor de Arabische zaak. DE DATA VAN HET TEGENBEZOEK. Gelijk men zich zal herinneren heeft H, M, de Koningin besloten, ter beant woording van het bezoek, dat Z, M. Ko ning Leopold haar onlangs heeft gebracht, in het komende voorjaar een officieel te genbezoek te brengen aan Brussel. In dit verband wordt uit Brussel ge seind: Volgens een niet bevestigd bericht, dat wij met het noodige voorbehoud mede- deelen, zal het officieel bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina aan België van 21 tot 23 Mei a.s, plaats vinden. DUITSCHE KRUISERBOUW. 'Op 14 Februari zal te Wilhelmshaven, waarschijnlijk in tegenwoordigheid van Hitler, een gepantserd schip ivan 35.000 ton, het eerste in zijn categorie, van sta pel llO'Open. Een tweede schip van dezelfde tonnage zal waarschijnlijk in den voor zomer te water gelaten worden, terwijl er plannen 'bestaan voor een derde schip, waarvan de tonnenmaat niet is aange geven. GEBREK AAN ZAAIGRANEN IN BELGIë? De Belgische regeering waarschuwt de boeren zuinig te zijn met hun granen, daar zij' anders voor zaaigraan slechts zullen kunnen rekenen op ingevoerde pro ducten, die waarschijnlijk schaarsch zul len zijn. Zij', die waardevolle rassen heb ben, doen het best ze te bewaren, ten einde de landbouwers, die gebrek hebben, in de gelegenheid te stellen bij' hen tegen normalen prijs te koopen. ALLE JODEN UIT ITALIE'S WEERMACHT. In het Italiaansche staatsblad is de wet verschenen, waarbij' alle Joodsche officie ren, onderofficieren en manschappen van de weermacht en de fascistische militie worden uitgesloten. De wet treedt onmid dellijk in werking. VERBOD TOT ZENDING ONDER MINDERJARIGEN IN EGYPTE. De Senaatscommissie voor Binnenland- sche Zaken te Cairo heeft geadviseerd tot spoedbehandeling van een wetsontwerp, dat een einde beoogt te maken aan het optreden van zendelingen in Egypte, die minderjarigen tot een andere geloofsover tuiging trachten te bekeeren. Korte Berichten. Te Haifa is het terrorisme weer opgelaaid. Op een Joodsche bus werden schoten gelost, tengevolge waarvan een man gedood en drie gewond werden. Op den hoofdweg van Jeruzalem naar Jaffa is een vrachtauto door een land mijn opgeblazen. De Joodsche chauffeur kwam bierbij om bet leven. Tot besluit van de discussies over de buitenlandsche politiek heeft de Fran sche senaat met 210 tegen 16 stemmen een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. KINDERBIJSLAGVERZEKERING EN ECHTSCHEIBINGSREGELING. De Tweede Kamer zal Vrijdag a.s. in de afdeelingen o.m. onderzoeken de wets ontwerpen betreffende een kinderbijslag- verzekering, gewijzigde echtscheidings regeling en die in verband met de oorlogs voorbereiding. RADIO-TELEFOONVERKEER MET NED.-INDIE IN JANUARI. In Januari 1939 werden met Ned.-Indië in totaal 735 gewone gesprekken gevoerd, waarvan 295 in Nederland en 440 in Indië werden aangevraagd. Van de in Neder land aangevraagde gesprekken hadden er 208 betrekking op zakelijke en 87 op fami lie-aangelegenheden. Voor de in Indië aangevraagde gesprekken bedroegen deze aantallen resp. 238 en 202. Het aantal ver- zamelgesprekken bedroeg 26. Van bet totale aantal gesprekken wer den 614 van huis uit gevoerd. In het Kerst- en Nieuwjaarsverkeer werden rechtstreeks 486 gesprekken afge wikkeld, waarvan 144 in Nederland en 342 in Indië werden aangevraagd. VOORSTEL TOT ONTBINDING VAN DE K. D. P. Naar „De Tijd" verneemt, heeft het be stuur der Katholieke Democratische Par tij K. D. P. met algemeene stemmen be- Binnenland. H. M. de Koningin naar België. Momorie van Antwoord over de Indische begrooting. Verandering in bet tuinbouw-veiling- wezen Wetsontwerp tot wijziging van de Mo torrijtuigenbelastingwet aangenomen. Buitenland. Wordt de strijd in Spanje voortgezet? Wanneer taerugtrekking van de Italia nen uit Spanje? Palestijnsche conferentie begonnen, (Vrij van couponbelasting). Inschrijvingen worden aangenomen door sloten, aan een op 19 Febr. a.s. te houden buitengewone partijvergadering een voor stel tot ontbinding van de K. D. P. voor te leggen. ART. 17 INDISCHE STAATS REGELING. Naar de Minister van Koloniën in 'de Memorie van Antwoord inzake de In dische 'begroeting aan de Tweede Kamer meedeelt, ligt het in het voornemen de intrekking van artikel 177 van 'de Indi sche Staatsregeling bh afzonderlijk ont werp van wet aan de orde te stellen, waartoe de belangrijkheid van het onder werp op zich zelf reeds aanleiding geeft. Het betreft bier als bekend de bijzon dere toelating voor zending en missie. TEGEN VERSPREIDING VAN ONGEWENSCHTE BUITENLANDSCHE RADIOBERICHTEN IN 1NDIE. Voorzieningen In overweging. In de gisteravond verschenen Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake de Indische begrooting, zegt Minis ter Weiter, dat in overweging is bet tref fen van voorzieningen, teneinde in Indië de verspreiding van opgevangen radiobe richten uit het buitenland, die een onge- wenschte propaganda of tendentieuse be richtgeving beoogen, te kunnen tegengaan. Aan den anderen kant is mede in over weging een uitbreiding en intensiveering van de radioberichtgeving tusschen Ne derland en Indië, waarin naar het inzicht van den Minister een doeltreffend middel is gelegen om de cultureele en politieke toenadering tusschen beide gebiedsdeelen te bevorderen. REGELING PAARDENFOKKERIJ. Ontwerp door de Tweede Kamer aangenomen. In de Tweede Kamer kwam gisteren aan de orde een wetsontwerp, houdende nieuwe bepalingen tot regeling van de paar denf okk er ij'. De heer Duymaer van Twist (A. R.) bepleitte vooral de belangen van de weermacht. Er moet voor gezorgd wor den, dat bij den overigens materieelen achterstand niet ook nog een tekort aan paarden komt en tevens moet het ras zoo goed mogelijk gemaakt worden. De heer Ebels (V. D.) vroeg een an dere verdeeling van de subsidies aan de stamboekvereenigingen. Minister Steenberghe zei, dat een grootere autonomie bij de belang hebbenden zelf de stamboekvereenigin gen het doel van het ontwerp is. Met den minister van Defensie is uit voerig overleg gepleegd; met diens wen- schen is rekening gehouden. Het fokken van warmbloedige tuigpaar- den vooral is een defensiebelang. Het ontwerp werd z. h. s. aange nomen, met aanteekening van tegen stemmen door den heer Duymaer van Twist (A1. R.). INVOER VAN BOTER IN BELG IE. Contingent van Februari bepaald op 150,000 kg. Van 'bevoegde zijde wordt vernomen, dat de Belgische regeering voor invoer gedurende deze maand een globaal con tingent van in totaal 150.000 kg beeft vastgesteld. Het aandeel (van Nederland bedraagt hierin 27.5 pet. De betreffende hoeveel heid moet uiterlijk 28 dezer in België in gevoerd worden. DE K. L. M. KOOPT ZES D.C.-4. Een milliGemero-order. Naar de Msb, vernam, heeft de K. L. M. thans definitief besloten tot bet aanschaf fen van de Douglas D. G. 4 machines.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1