It.V. Hendrikse C= Bank Goes Dalend gebooi tecljfer. Engeland verklaart zich solidair met Frankrijk. Naar het eind van den oorlog in Spanje Dagblad voor de Provincie Zeeland De bomaanslagen in Engeland. DINSDAG 7 FEBR. 1939 53e JAARGANG - No. 110 EERSTE BLAD. Buitenland. Een verslagen leger vlucht over de Fransche grens. Belangrijkste Nieuws. Gereformeerde Kerk Rotterdam-Centrum. Uitgifte eener 3'/2°/0 Obligatie- leening in stukken van f 1000.' f500.- en f 100.- 100%. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abossnener.tsprijs ff,SO per Weekabonnementen voor Midde'burg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingsn 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Nu 'het geboortecijfer in tal van landen terugloopt en hier en daar zelfs al onder het sterftecijfer gedaald is, begint men zich af te vragen: wat zal de toe komst zijn van Europa? Men herinnert zich i aldus het „Vader land" de beschrijving van Griekenland, zooals die door historici en reizigers uit de eerste en tweede eeuw van onze jaar telling gegeven wordt: leege steden en een ontvolkt platteland. Men herinnert zich ook, hoe keizer Augustus in het Westen van het rijk de ontvolking nog een tijdlang heeft kunnen tegenhouden door middel van allerlei economische en fiscale maatrege len. Tenslotte bleek de volkskracht in het geheele rijk toch al te zeer aangetast. Tegenover de jonge barbaarsche volken kon het oude rijk zich niet handhaven; het moest de taak van opvoeder dier vol ken prijsgeven; er kwam een breuk in de cultureels ontwikkeling. Zal het ook thans zoo gaan?" Het is moeilijk-ook op dit gebied voor spellingen te doen, maar feit ia, dat in tal van landen de vooruitzichten ver van gunstig zijn. Hoe ernstig de toestand is blijkt mede uit de volgende cijfers: Geboorten per 1000 in: 1935 1930 1937 Frankrijk 15.2 15.0 14.7 Nederland 20.2 20.2 19.8 Duitsehland 18.9 19.0 18.8 Aantal sterfgevallen per 1000 in: 1935 1936 1937 Frankrijk 15.7 16.3 15.0 Nederland 8.7 8.7 8.8 Duitsehland 11.8 11.8 11.7 Hieruit blijkt, dat in Frankrijk het ge boortecijfer reeds door het sterftecijfer wordt overtroffen. Maar ook in ons land is er aanwijsbare achteruitgang, evenals in Duitsehland en zoovele andere landen. De vraag dringt zich dan ook steeds weer op den voorgrond wat er gedaan kan en moet worden om hierin verandering te brengen. Er wordt gesproken van doelbewuste gezinspolitiek. In meerdere landen kent men huwe lijks- en geboortepremies. Ook is er het stelsel van kindertoeslag en zooals in België, kinderaftrek niet alleen bij de be lastingen maar ook op reisgelden enz. De practijk heeft echter geleerd, dat van dergelijke middelen hoe aanbeve lenswaard ze op zichzelf ook mogen zijn geen heil is te wachten. Dat kan ook niet. Het vraagstuk van het geboorte-tekort is niet van economischen of van financi- eelen aard, maar het is een zaak van gees telijken aard. Hier zou passen: moreele en geestelijke herbewapening. De opzettelijke gezinsbeperking is niet begonnen bij' de gezinnen met kleine inko mens, maar het is begonnen van bovenaf, bij de meer ontwikkelden en beter gesitu eerden. En nu zijn we al zoo ver, dat heel het leven ook van de kleine luyden er op is ingesteld. Dat blijkt o.m. in de nieuwe woonwij ken. Er wordt gerekend met allerlei com fort en gemak, ook met de aanwezigheid van een desnoods klein salonnetje, maar niet met kinderen. Het is in tal van plaatsen voor iemand met een behoorlijk gezin een heele toer n geschikte woning te vinden en vaak nog meer om zulk een woning te huren, omdat zoowel huiseigenaren als buren bezwaren maken. Een radio, dat kan. En een hond. Maar kinderen, neen, dat is te lastig! Het staat te vreezen, dat, welke gezins politiek ook, hierin niet de minste veran dering zal brengen. Alleen het eenvoudig geloof in het van God kan hier uitkomst geven. „NATIONAAL" GESTOOK. De Dhitsche persdienst heeft, naar ver luidt, de Duitsche pers doen weten, dat er over de „kogelgaatjes" die door een katapult veroorzaakt bleken te zijn en niet alleen in door Duitsche diensten bezette gebouwen voorkwamen niets meer moet morden gepubliceerd. -en zeer logische en verstandige oekaze. Verstandiger dan het optreden van een der leiders van de N.S.B. in Indië, die erklaarde, dat de „politieke aanslagen" iet met een catapult kunnen hebben Plaats gehad. GROOTE VERRASSING IN ROME, VOLDOENING TE PARIJS. Minister-president Chamberlain beeft gisteren in het Lagerhuis, in antwoord op een vraag van een afgevaardigde medege-, deeld, dat de door minister Bonnet op 26 Januari j.l. in de Fransche Kamer afge legde verklaring, volgens de inlichtingen welke hij', Chamberlain, heeft ontvangen, luidde, dat in geval van oo>r- log, waarin beide landen betrokken zijn, alle strijd- krachten van Groot-Brit- tannië ter beschikking zou den staan van Frankrijk, zooals alle^strijdkrachten van Frank r'ij k ter beschik king staan van Groot-Brit- tan n i D i t, aldus Chamberlain, i s i n volledige overeenstemming met de opvattingen van de Britsche regeering. Het is onmogelijk alle hypothetische gevallen, welke zich zouden kunnen voordoen, in bijzonderheden na te gaan, doch ik voel mij' verplicht duidelijk in het licht te stel len, dat de solidariteit van belangen, waardoor Frankrijk en Groot-Brittannië met elkaar verbonden zijn, zoodanig is, dat iedere bedreiging van vitale belangen van Frankrijk, van welke zijde zij: ook moge komen, onmiddellijke medewerking van dit land moet uitlokken. IDit antwoord wekte luide instemming van alle banken en het is van veel betee- kenis voor de regeering, dat de oppositie bet hierin geheel met haar eens is. Ook later in de wandelgangen, werd deze rond- borstige en ondubbelzinnige verklaring toegejuicht en men drukte er zijn voldoe ning over uit, dat de minister-president thans eindelijk catagorisch deze belang rijke verklaring heeft gegeven. Deze verklaring van Chamberlain wordt opgevat als een pendant op de verzekering van Hitier, dat Duitsehland Italië zal bij staan, als laatstgenoemd land in een con flict gewikkeld zou worden. De woorden van den Britschen premier worden te Parijs beschouwd als een zeer duidelijk antwoord op de artikelen in de Italiaansche pers van de laatste dagen, waarin de solidariteit tuschen Engeland en Frankrijk in twijfel werd getrokken. De verklaring van Chamberlain heeft een schok gegeven in Italiaansche politie ke kringen, welke haar beschouwen als een duidelijker uitdrukking van de een heid van belangen tusschen Groot-Brit tannië en Frankrijk, dan eenige Britsche premier ooit te voren heeft gegeven. Qfficieele kringen te Rome weigeren eenigen commentaar te leveren. Alleen 1 zeggen zij: „Italië's natuurlijke aspiraties bedreigen de levensbelangen van geen en kel land". EEN GEHEIMZINNIG PLAN GEVONDEN. De ambtenaar van het O.M. bij de po litierechtbank in Bowstreet te Londen heeft gisteren in de zaak tegen twaalf mannen, die beschuldigd worden van sa menzwering, naar aanleiding van de jongste bomaanslagen, gewag gemaakt van een geheimzinnig plan. Hij noemde het plan veel omvattend en zeide, dat bet bijna het geheele ter rein der publieke activi teit betreft. Hij' deelde mede, dat nog twee personen waren gearresteerd, van wie één „van aanzienlijk belang voor de organisatie was". De openbare aanklager verklaarde, dat het zoogenaamde „S-plan" op één der be schuldigden is bevonden. Het is gebleken, dat er een vereeniging bestaat, welke be kend is onder den naam Ierscbe republi- keinsche leger, die verantwoordelijk is voor het plan en uit het document blijkt, dat deze organisatie in Engeland zeer ac tief is. Het document spreekt van een ultima tum, dat tot Engeland zal worden gericht en waarin de volledige ontruiming van Iersch gebied zal worden geëischt. Het document spreekt ook over sabota ge in vliegtuigfabrieken, warenhuizen, openbare diensten, zooals sleutelindus trieën, handel, bankwezen, scheepvaart, gewone industrieën, katoenspinnerijen, graan, tabak- en drankwinkels, opslag plaatsen van autobanden en boutzage rijen. Voorts wordt in het document gespro ken over bet telefoon- en telegraafnet, de radio en radiokabels en de watervoorzie ning. Door sneeuwval van meer dan 4 meter dikte was de kleine republiek Andorra geruimen tijd van de buitenwereld afgesloten, zoodat gebrek aan levensmiddelen begon te ontstaan. Slechts met groote moeite gelukte het de toegangswegen weer begaanbaar te maken. Het opruimingswerk in vollen gang. De Fransche regeering heeft do gren zen geopend voor bet verslagen Spaan- sche regeeringsleger. Reeds zijn de eer ste afdeelingen soldaten in Frankrijk aan gekomen, een kleine voorhoede van een leger van 150.000 tot 200.000 man. D'e grootste terugtocht eener legermacht sedert het Servische leger zich in den we reldoorlog naar Albanië moest terugtrek ken is begonnen. Ook voor de burgers zijn de deuren opengedaan. Men heeft aan de Fransche grens handen te kort om den nood te le nigen en onderdak te verschaffen aan de vluchtelingen. Frankrijk heeft er in toegestemd om de grenzen te openen zoowel voor de vluch tende burgers, als voor de soldaten van het republikeinsche leger, waarbij' echter zeer strenge voorschriften in acht geno men moeten worden. Elke man wordt de vraag gesteld, of hij' naar Spanje wil terug keeren. Zoo1 ja, dan zorgen de Fransche autoriteiten er voor, dat bij' over Irun het nationalistische Spanje kan bereiken. Gistermorgen trokken de regeerings- troepen bij' Le Perthus Frankrijk binnen in een tempo van 6000 man per uur. Zij droegen alle soorten uniformen en hadden bundels kleedingstukken en andere voor werpen bij zich. Ofschoon zij zeer ver moeid waren, liepen zij' ordelijk aan den rechterkant van den weg naar de internee- ringskampen en gehoorzaamden zij de po litie volkomen. Londen en Parijs bemiddelen. Van bevoegde Britsche zijde verneemt Reuter, dat de Britsche regeering in nau we samenwerking met de Fransche stap pen doet om een einde te maken aan het noodeloos bloedvergieten in Spanje. Omtrent den aard van die demarches zijn geen officieels inlichtingen beschik baar. Naar wordt vernomen heeft de Spaan- sche regeering een beroep gedaan op de Britsche om haar bemiddeling te verkrij gen. Uit Burgos wordt gemeld, dat een zeer vooraanstaande persoonlijkheid der regee- ring van Burgos in zijn commentaar op de geruchten, dat Frankrijk en Engeland het initiatief hebben genomen om ter stond een eind te maken aan den Spaan- schen burgeroorlog, verklaard beeft: „Dé oorlog zou alleen kunnen eindigen met de absolute overwinning van gene^ raai Franco of met een onvoorwaardelijke overgave van de Marxisten". Franco eischt volledige overgave. De p'O'gingen tot bemiddeling in 'het Spaansche conflict, welke van Fransche en Britsche zijde werden ondernomen, zijn afgestuit op de afwijzende hou ding van generaal Franco', die een onvoorwaardelijke overgave van het republikeinse he be wind en deszei fs leger eisebt. Men meent te weten, dat Negrin reeds enkele dagen geleden heeft laten door schemeren, dat 'hij bereid was, een vrede te aanvaarden op 'de drie voorwaarden, welke 'hij' onlangs in zijn rede te Figue- ra's had uiteengezet. Inlichtingen uit diplomatieke kringen schijnen inmiddels te bevestigen, dat er een scheuring 'is ontstaan tusschen presi dent Azana eenerzijds en Negrin en Del Vayo anderzijds. Eerstgenoemde is voor een onvoorwaardelijke overgave, terwijl Negrin nog blijft vasthouden aan den eisch inzake inwilliging van zijn drie voorwaarden. Men weet nog steeds niet, waar Ne grin 'zich eigenlijk bevindt. Den gehee- len dag hebben 'de Fran'sche ambassa deur Henry en de Britsche zaakgelas tigde Stevenson getracht, met nem in contact te komen, doch hun p'O'gingen bleven tot dusver zonder resultaat. President Azana is in Haute Savoie, in Go'llonges sous Salève bij' de Zwitsersche grens aangekomen, waar hij Oen bezoek brengt aan zijn zwager Rivas 'Gherif, den vroegeren Spaanschen consul-generaal in Genève. Volgens een niet beveistigd bericht heeft Negrin zich naar Toulouse begeven, waar een speciaal vliegtuig gereed staat, om hem naar Madrid over te brengen en van daar naar Valencia. Men tast nog volkomen in het duister omtrent de wijze, waarop het Spaansoh regeeringsapparaat in deze verwarde da gen functionneert. Vele ministers 'zijn on vindbaar. De botsing van meeningen stelt Ne- grin voor een delemma. Eenerzijds moet Binnenland. Memorie van Antwoord op de begroetin gen van Buitenlan'dsehe Zaken en On derwijs. Minister -Slotemaker de Bruïne over het spellingvraagstuk. Buitenland. D'e uittocht uit Spanje naar Frankrijk. De bomaanslagen in Engeland. Verklaring van Chamberlain over Britsc'h-Fran'sche solidariteit. (Vrij van couponbelasting), Inschrijvingen worden aangenomen door Sir Henry Deterding, oud-directeur-gene- raal van de „Koninklijke", is te St. Moritz op 72-jarigen leeftijd overleden. Azana de verpJaatsng van den zetel der Spaansche regeering naar het centrale gebied bekrachtigen hetgeen hij tot dusver schijnt te hebben geweigerd an derzijds kan de Spaanlsehe regeering op Fransch grondgebied slechts haar func tie uitoefenen, tenzij de Fransche regee ring haar exterritoriale rechten verleent, zooals gedurende den wereldoorlog met de Belgische regeering 'het geval was. D'aar deze rechten haar ontbreken, zijn alle besluiten, door de regeering-Negrin op Fransche bodem genomten, waardeloos. BUERCKEL GAAT PARTIJ ZUIVEREN. De reeds lang verwachte „zuiverings actie" onder de nazi's in Oostenrijk, zal een aanvang nemen. Josef Buerckel heeft tijdens een groote partijbijeenkomst in Weenen medegedeeld, dat hij de partij gaat zuiveren van „alles wat onwaar dig is". In een onderhoud met de „New-York Times" heeft Stamfer, vroeger hoofd redacteur van de „Vorwaerts", verklaard, dat de oppositie tegen Hitler in Duitseh land aanmerkelijk is toegenomen sedert de inlijving van Oostenrijk en het Su- deten-Duitsche gebied. HET TEKORT AAN LEVENS MIDDELEN IN DUITSCHLAND. De „Deutsche Volkswirt" bevat een aanwijzing dat de tegenwoordige schaarsöhte aan boter, vet, eieren, vleesch en koffie in Duitsehland zich binnen kort wellicht ook zal doen gelden voor andere artikelen. Het bilad verwijst naar het feit, dat Berlijnsche huisvrouwen onlangs des morgens en des middags in rijen voor de kruidenierswinkels gestaan hebben in de 'hoop Oen beetje koffie te kunneh be machtigen. In een rij' staan, aldu's de „Deutsche Volkswirt", 'doet onnoodig pijnlijke her inneringen herleven en is niet alleen de meest onjuiste doch ook de meest oneco nomische vorm van goederenverdeeling. De Voorzichtige verbruiker is gedwon gen, op de ongunstige uren van den dag, energie en tijd te verspillen om een min of meer willekeurige portie te verkrijgen. Indien hij niet bereid is dit offer te brengen, of anderen daarvoor te betalen, zal hij honger moeten Jijden,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1