SCHUDT UW LEVER WAKKER 'n Knoop er in! GOLD {TAR fjm fOct NEDERLANDS NEUTRALITEIT IJHzlrlSMHJ HOEST, KEELPUM GRIEP. RHEUMATIEK STEKEN IN DEZUekz PIJNSTILLENDE WATTEN Uit de Provincie Artilleriewerkplaatsen gedeeltelijk naar Rijswijk. Goed zoo, die knoop! Hij her- innert hem er aan, dat zijn pakje Niemeijer's Gold Star Shag weldra leeg zal zijn. Doe dus verstandig, zorg nu meteen voor een nieuw pakje van die geurige, geweldig machte GOLD STAR Shag! 'n Extra tractatie: Gold Star de Luxe 12 ct. op de pijnlijke plek. bestrijdt doozen h 35 en 55. ct. VESTIGINGSWET VOOR HET KLEIN BEDRIJF. Eischen afgekondigd voor kantoor machine- en boekhandel en schoenbedrijf. Nadat achtereenvolgens vestigings- eischen tot stand zijn gekomen voor het slagersbedrijf en het bakkersbedrijf, be vatten de Staatsbladen no. 642, 643 en 644 thans de algemeene maatregelen van be stuur waarbij vestigingseischen worden vastgesteld resp. voor den kantoorma- chineboekhandel, den kantoorboekhandel en de schoenbedrijven. Van 6 Februari 1939 zal het dus slechts toegestaan zijn in bovengenoemde bedrijfs takken een inrichting, waarin zoodanig bedrijf wordt uitgeoefend, te vestigen, voort te zetten of over te nemen indien aan de vestigingseischen wordt voldaan. Ten aanzien van de credietwaardigheid zijn de eischen op dezelfde wijze geformu leerd als voor het bakkers- en slagersbe drijf, terwijl als eischen van handelsken nis voor deze drie bedrijven wederom de eischen voor het middenstandsdiploma al gemeene handelskennis zijn overgenomen, met uitzondering van 't schoenherstellers- bedrijf, waarvoor zoowel voor vakbe kwaamheid als handelskennis het diploma A van de nationale federatie voor de vak opleiding in de schoenmakerij en den schoenhandel is aangewezen. In dezen be drijfstak geldt derhalve voor beide eischen slechts één diploma. Deze regeling werd wenschelijk geacht wijl het voorsbands te weinig in aanslui ting aan bestaande verhoudingen bleek te zijn, indien de toekomstige schoenher stellers volledig aan de eischen van het middenstandsdiploma zouden moeten voldoen. HET RECHT VAN VEREENIGING EN VERGADERING. Amendementen op het ingediende ontwerp. Bij de Tweede Kamer is eenigen tijd ge leden een wetsontwerp ingediend, dat na der wil regelen en bepalen het uit 1855 dateerende recht tot vereeniging en ver gadering. Thans heeft d9 heer Donker c.s daarop nog eenige amendementen ingediend, waarin wordt beoogd de Nederlandscho staatkundige vereeniging, welke haar werkzaamheden uitstrekt tot het buiten land, niet strijdig te achten met de open bare orde. Verder wordt voorgesteld om de bepa ling, dat met de openbare orde strijdig wordt geacht de Nederiandsche staatkun dige vereeniging, waaraan vreemdelingen deelnemen, niet toe te passen, indien het bestuur zulks niet wist en dit ook niet kon vormoeden. Een ander amendement beoogt, om te schrappen de voorgestelde bepaling, dat de politie vrijen toegang heeft tot niet- openbare vergaderingen van meer dan tion personen, uitsluitend of mede door vreemdelingen bijgewoond. Op het verbod aan vreemdelingen om het wooid te voeren in vergaderingen, waarin de Nederiandsche staatkunde wordt behandeld, stelt een volgend amen dement tot beperking voor „behoudens vergunning van den minister van Justi tie." Ten slotte wordt vastgesteld, dat de wet vervalt met ingang van 1 Januari 1944. MOTORRIJTUIGENBELASTING. Amendementen ingediend. De heer D r e e s heeft op het wetsont werp tot wijziging van de motorrijtuigen belasting een amendement ingediend, waarvan de strekking is de verdubbeling van de motorrijtuigenbelasting niet te doen gelden voor de autobussen van open bare lichamen en van semi-openbare ven nootschappen, vereenigingen of stichtin gen, voor zoover betreft het vervoer van personen binnen één gemeente. Voorts heeft de heer Van Lidth de Jeude een amendement ingediend, dat ten doel heeft te geraken tot een geleidelijke invoe ring van de voorgestelde verdubbeling van de motorrijtuigenbelasting voor auto's, welke door middel van andere dan ben zinemotoren worden voortbewogen, en wel in dier voege, dat het eerste jaar 25 pot. wordt geheven en in elk der volgende jaren 25 pet, meer, totdat het volle be drag is bereikt. DE NOOD ONDER DE VARKENS HANDELAREN. Telegram aan de Koningin. Het hoofdbestuur van den Nederland- sohen Bond van varkenshandelaren heeft in een telegTam aan H. M. de Koningin verzocht bemiddeling te willen verleenen voor de verbetering van de bestaansmoge lijkheden der varkenshandelaren. VRUCHT VAN EEUWENOUDE POLITIEK. „Aanslag op de neutralen", zet de „Völ- kischer Beobachter", het officieele orgaan der N. S. Partij in Duitschland, boven een artikel, waarin aandacht wordt geschon ken aan de woorden van Hitler over de verhouding van Duitschland tot zijn be vriende neutrale buurstaten in het Wes ten en Noorden. „Tot de landen alsdus de V. B. welke de Führer in zijn rede van 30 Jan. noemde, behooren de beide Neder landen. Duitschlands verhouding tot België is na de neutraliteits verklaring van koming Leopold III door de nota van 'tRijik van 13 Oct. 1937 principieel ge regeld. De Brusselsche neutraliteit en de onschendbaarheid van het Belgische staatsgeibied werden uitdrukkelijk erkend. Onze betrekkingen tot Nederland hebben geen bijzondere staatsrechtelijke motiveering noodig. Tusschen Berlijn en Den Haag bestaat een tradioneele vriend schap, welke ook de wereldoorlog niet kon verscheuren. Nederlands neutraliteit be rust niet op een internationale overeen komst, doch op een eeuwenoude onafhan- kelijkheidspolitiek. Het Rijk verheugt zich in het Westen in een sedert lang bevredigende grens, die voor de veiligheid en de welvaart aan bei de zijden der douanekantoren van alge meen erkende waarde is". Het blad zegt dan, dat die rust den vij anden van het rijk een doorn in het oog is en dat Londensche en Parijsche bladen daarom sedert eenigen tijd den braven burgers van het vreedzame Nederland het spookbeeld van een Duitschen inval in hun land afschilderen. Maar „de goede Hollanders hebben, zoo men weet, een be daard temperament en zullen er zich niet door van de wijls laten brengen." Inderdaad. Dat blijkt ook uit de wijze waarop ons volk op de niet-ongevaarlijlke oipihitserij van de N. S. B. reageert. DE OPENING VAN HET SCHOOL GEBOUW VAN DE S.D.O.A. (Slot.) De toespraak van den commandant der school, den heer G. B e r g h u ij s, werd met applaus bezegeld. Daarna begaf men zich naar het schoolgebouw. De handeling der opening van de deur der school geschiedde door mevrouw C. BerghuijsVeis Heijn, echt- genoote van den Commandant der school, aan wie bloemen waren aangeboden. Over de leslokalen, de vertrekken voor commandant, officieren en onderofficie ren was maar één roep en wel over den eenvoud en de practische inrichting. In het deel der tweede verdieping, dat een zolderruimte gelijkt, maar dat nu als een gezellige bar was ingericht met welvoorziene buffetten, waarachter rappe handen zorgden, dat ieder der gasten een verversching naar keuze kon ge bruiken, bestond gelegenheid tot het spreken voor ieder, die daaraan behoefte gevoelde. Een strijkje, bestaande uit en kele leerlingen der school, deed zich hooren. Generaal A. A. van N ij natten uit Breda, commandant der divisie, bracht bijzondere gelukwenschen aan overste Berghuijs met de totstandkoming van dit nieuwe schoolgebouw, als een weerslag van de uitbreiding van liet leger. Spr. schetste hoe overste Berghuijs als kapitein de leiding kreeg over een bescheiden schooltje en nu als luitenant kolonel aan het hoofd staat van een model-inrichting, waar de gelieele weer macht trotsch op kan zijn. Spr. meent, dat het goed gezien is dit gebouw hier op te richten. De school levert af de onderofficieren, administra teurs en fouriers voor het gemobiliseer de leger. Daarvoor is van groot belang, dat een goede ambitie en goede geest wordt gekweekt. En dat geschiedt aan de school. Van groote beteekenis noemt spr. het, dat men de jongens niet alleen laat lee- ren, maar hen ook opvoedt tot flinke militairen, vol plichtsgevoel en verant woordelijkheidsgevoel. Spr. hoopt, dat deze mooie school, den commandant en zijn personeel in de toekomst verlichting zal brengen van hun belangrijke taak. (Ap plaus.) De burgemeester, de heer M. F e r n- h o u t, deelde mede, dat zéér tot hun leedwezen de beide wethouders verhin derd waren. Als Spr. zijn gelukwenschen aanbiedt met de totstandkoming van dit keurige en geriefelijke gebouw, dan kan Spr. dat met dubbele hartelijkheid doen, omdat het gemeentebestuur zelf ook in genomen is met het sieraad, waarmede het stadsbeeld werd verrijkt. Wij begrijpen hoeveel nut deze doel matig ingerichte school voor de opleiding hebben kan en hoeveel gemak en genot zij den leeraren en hun, die opgeleid worden, bieden zal. Aan de stichting van dit gebouw heeft do gemeenteraad gaarne en éénstemmig medewerking verleend. Middelburg is den toenmaligen Minister van Defensie, Dr Deckers, nog altijd in hóóge mate dankbaar, dat het zich in 1933 een gar nizoen toegewezen zag. De komst van de SDOA was de ver vulling van een sterk gevoeld gemis. Het karakter van deze school doet haar zoo uitnemend geplaatst zijn in deze stad, die o.m. ook deze aantrekkelijkheid be zit, dat ze eene rustige, tot studie zoo geschikte stad is. Dit neemt niet weg, dat de wel rustige, maar muzieklievende bevolking, den dag prijzen zal, waarop ze het garnizoen, door eigen muziek- i korps begeleid, zich door Middelburg's straten zal zien bewegen. In onze dagen is er gelukkig sprake van toenemende belangstelling voor het defensie-apparaat en dus voor het mili taire leven. Maar tegen het indragen van „milita ristische" beginselen, die het verafschuwt zou ons volk zich principieel en welhaast als één man, tot het uiterste verzetten. Het volk en de nationale zelfstandig heid zijn er niet ter meerdere glorie van blinkende legerscharen en dreunen- der troepen. Het leger dient en het wil ook niet anders dan dienen. Het domineert niet, regeert niet en heerscht niet. En het militaire leven van zijn kant verge te nooit gelijk het getoond heeft, dat te beseffen dat voor zijn verzor ging het volk zich niet maar alleen offers getroost, maar dat het zijn zonen, d.w.z. méé van het beste, dat het te geven heeft, aan den dienst toevertrouwt. Dat beste aan zich toevertrouwd te zien legt aan ieder, die in het leger meer of minder te zeggen heeft, van Godswege groote verantwoordelijkheid op en brengt bijzondere verplichtingen met zich. Gelukkig, dat wij hier over deze din gen spreken kunnen. Spr. wil niet na laten, uiting te geven aan zijn overtui ging, dat de SDOA zich een goede plaats verwierf onder de Middelburgsche bur gerij, dat haar leerlingen gewaardeerde gasten, de leden van haar Corps van Officieren van het kader van onder-offi cieren, op prijs gestelde mede-burgers zijn geworden. De nieuwe officieren verwelkomend complimenteert spr. Overste Berghuijs, wegens de wijze, waarop hij school en burgerij nader tot elkander heeft weten te brengen. Moge de band tusschen deze school, tusschen dit garnizoen en Zeeland s hoofdstad, tot in verre toekomst besten digd blijven. De heer J. A. Vertregt sprak als voorzitter van het bestuur van het Mi litair Tehuis om dank te brengen voor de uitnoodiging en daarna voor de aan gename wijze, waarop steeds met den commandant is samen gewerkt. Spr. hoopt, dat Gods zegen ook voor de toe komst op het werk van commandant en leeraren der school zal blijven rusten. Spr. eindigde met het verzoek eens bij den Minister van Defensie een goed woord te doen voor het Tehuis, dat te klein wordt. Wellicht weet dan deze minister den weg te vinden naar den minister van financiën. Kapitein J. A. van Aalzum van de school sprak mede namens de andere officieren en onderofficieren van de school om den commandant geluk te wenschen met deze belangrijke gebeur tenis. Spr. weet niet of de school thans op zijn toppunt zal zijn, maar in ieder geval is iets onverwachts bereikt. Men weet, ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's LeverpUletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.7.i. dat dit voor een groot deel het werk is van overste Berghuijs en mede te dan ken aan zijn prettige samenwerking. Namens allen bood spr. den heer Berg huijs een foto van het nieuwe gebouw aan en besloot met den wensch, dat de school zal blijven bloeien tot heil van de administratie, tot heil van het leger, tot heil van het vaderland. De eerste luitenant der genie, W. F. H. Engelbrecht, sprak namens den eerst-aanwezend officier te Bergen op Zoom en namens diens voorganger, ka pitein Marlet. Spr. brengt hulde aan het gemeentebestuur voor de mooie wijze van medewerken. De officieren van de genie, die er over moesten oordeelen, kenden Middelburg reeds en wisten di rect, dat geen beter plekje in de gemeente kon worden aangewezen dan dit. Spr. bracht hulde aan gemeentewerken en met name aan de afdeeling plantsoenen voor de wijze, waarop zij de omgeving weder in orde brachten. De laatste spreker was de heer H. A. E n k 1 a a r, voorzitter van het Comité tot behoud van garnizoen in Zeeland. Spr. herinnerde aan de oprichting toen in 1922 bleek, dat alle troepen uit Zee land zouden vertrekken. Na een audiën tie bij de Koningin en bij den Minister van Defensie werd dit voorkomen. In April kon men het garnizoen feestelijk inhalen. In 1933 moest het klein gedeel te van het 14e regiment infanterie, dat in Middelburg lag, weer naar Bergen op Zoom en kwam als compensatie de school naar Middelburg. Dit was een groote aan winst voor de stad. Nu verheugt het co mité zich er over, dat het aantal man schappen is vergroot van ongeveer 180 tot ongeveer 360. Spr. gaf den overste Berghuijs de verzekering, dat het Comité steeds alles zal doen, niet alleen om de goede verstandhouding tusschen de bur gerij en het garnizoen te bevorderen, doch méér dan dat. Het zal het comité een genoegen doen bij het komend jubileum der school na mens de burgerij van haar medeleven blijk te geven, door het aanbieden van stoffelijke blijken van belangstelling. Spr. wenschte tenslotte namens het comité en de burgerij den commandant en zijn geheele staf van harte geluk met de opening van het fraaie gebouw. Ten slotte heeft Overste Berghuijs zich tot de verschillende sprekers ge richt. In de eerste plaats tot generaal Nijnatten. Dank brengt spr. den generaal dat hij als troepenofficier belangstelling toont in de administratie en zulke waar- deerende woorden sprak over de wijze, waarop in de school de krijgstucht wordt hoog gehouden en de jonge Nederlan ders tot soldaten worden opgeleid. Tot den burgemeester zeide spr., dat het hem bekend was, welke gevoelens deze voor de SDOA gevoelt en hoe hij de verhouding tusschen militairen en burgers goed aanvoelt. Spr. herhaalde zijn dank voor de ondervonden mede werking van het gemeentebestuur, sprak de hoop uit, dat mevrouw Fernhout in het Zuiden genezing zal mogen vinden en sprak ook met groote waardeering over wethouder Onderdijk, wien hij een spoedig herstel toewenscht. Spr. bracht ook den heer Vertregt dank voor zijn woorden en uitte zijn blijdschap dat ook Ds Dippel, de predikant van het militair tehuis aanwezig was en ook de pastoor en de kapelaan voor de R.-K. ver eeniging. De samenwerking met beide tehuizen is zeer goed en van groot be lang. Aan kapitein van Aalzum brengt spr. dank voor het stoffelijk blijk van belang stelling. Spr. heeft al die jaren met vreugde met het personeel samengewerkt. Het is steeds zijn doel in zijn minderen kameraden te zien. Aan luitenant Engelbrecht brengt spr. dank voor de van de zijde der genie ondervonden medewerking en vertrouwen. Tot de commissie voor het behoud van garnizoen meende spr. te mogen opmer ken, dat het behoud van de school voor Middelburg niet aan dat comité was te danken, want er was reeds toe besloten, toen dat ging werken. Spr. zegt dat niet om onaangenaam te zijn of dit ondank baarheid, maar om te constateeren, dat als het comité reeds zoo werkt voor iets, dat niet bedreigd wordt, men weet, dat het nog veel harder zal werken als het wel beslist noodig is. Spr. bracht nu dank voor de vele bloemstukken. Dat de leerlingen, die pas op 1 Februari onder de wapenen kwamen, toch bloemen zonden, stelt spr. op hoo- gen prijs. Spr. eindigde met den wensch, dat de school tot in lengte van dagen zal blij ven bestaan in het belang van leger, Vorstin en Vaderland. Een „Lang leve de Koningin" werd krachtig ondersteund. Het strijkje liet het Wilhelmus hooren en alle aanwezigen zongen dit spontaan mede. Naar de „Telegr." vernam, zullen de z.g. ontplofbare stoffenafdeelingen van de ar tilleriewerkplaatsen aan de Hembrug, n.l. voor handgranaten en pyriet, naar Rijs wijk worden overgeplaatst. Reeds zijn er groote perceelen weiland nabij den Kley- weg en het Jaagpad te Rijswijk aange kocht, waar 50 gebouwen, van bescheiden omvang, zullen verrijzen. De geheele om geving zal met prikkeldraad worden af gezet. Ongeveer 300 man van de Hembrug zullen naar Rijswijk worden overgebracht. Het is de bedoeling, dat reeds op 1 April een gedeelte der gebouwen klaar zal zijn. Er wordt met grooten spoed gewerkt. PROVINCIALE STATENVERKIEZING. De soc.-dem. candidatenlijst. De door de S. D. A. P. in te dienen can- didatenlijsten zullen in alle kieskringen als volgt luiden: 1. L. Onderdijk, Middelburg; 2. A. G. de Baare, Vlissingen; 3. A. G. de Pauw, Ter- neuzen; 4. G. Hamelink, Axel; 5. A. Ro- rije, Vlissingen; 6. J. de Priester, Souburg 7. J. G. de Bruine, Hlaamstede; 8. P. M. Kruithof, Breskens; 9. A. Weststrate, te Hansweert; 10. P. M. Bayens, Middelburg 11'. G. vain Bendegem, Axel; 12. G. Hoek, Bruinisse; 13. B. P. Burkunk, Hansweert 14. A. J. Berenpas, Middelburg; 15. J. N. 't Gilde, Terneuzen. LEDEN VAN HOOFDSTEMBUREAUX VOOR DE PROV. STATENVERKIEZING BENOEMD. Ingevolge artikel 33, derde lid, der Kieswet hebben Gedep. Staten van Zee land met ingang van 18 Febr. 1939 voor den tijd van vier jaren benoemd tot le den en plaatsvervangende leden van de hoofdstetmibuTeaux voor de verkiezing van de leden der Prov. Staten: in den kieskring Middelburg: tot leden de beeren: A. D. Littooy, J- Onderdijk, P. M. Wolters, Mr H. Doo- renbos; en tot plaatsvervangende leden de hee- ren: G. van der Weel, J. F. Heemskerk, J. A. M. Lalmbermont, 'allen te Middel burg; in den kieskring Vlissingen: tot leden de beeren: W. Anker, Ph. J. Woltering, A. Rorije, en mevr. wed. H. G. Engering, geboren Spillner; en tot plaatsvervangende leden de hee- ren: A. J. van Ocken'burg, L. J. Polder man, J. C. Paap, allen te Vlissingen; in den kieskring Z i e r i k z e e tot leden de beeren: W. den Boer, J- Catstooe'k, P. F. Wittermian®, A. den B'oer; en tot plaatsvervangende leden de hee- ren: A. van der Doe, A. Groenendijk, J- J- v. d. Ende, allen te Zaerilkzee; in den kieskring Sluis: tot leden de heeren: P. F. van Hoote- gem, H. van Mazijk, Iz. Brevet, E. F. Jansens; en tot plaatsvervangende leden de bee-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2