N.V. Hendrikse C= Sank Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD, KONINKLIJKE OPROEP De strijd in Spanje. Geen Italiaansche strijdkrachten uit Spanje voordat Franco gewonnen heeft. 't Levenspeil in Oosrenrijk niet verbeterd. De strijd in China. Gereformeerde Kerk Rotterdam-Centrum. MAANDAG 6 FEBR. 1939 53c JAARGANG - No. 109 Buitenland. Stof van de vloot In Frankrijk. Belangrijkste Nieuws. Uitgifte eener 3 '/2 Obligatie- leening In stukken van f 1000.- f500.- en f 100.- a 100%. Binnenland. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA sprSJs fï.50 pe? Weekabonnementen voor Middelburg "Goes en Vllssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeeüngen 60 cent per regel Kleine Advertentiër. Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Hare Majesteit de Koningin heeft in haar op 24 Januari gehouden radio rede, een beroep gedaan op de mede werking van het 'geheele volk om eens gezind op te treden bij de bestrijding van het schrijnende leed van de werkloos heid. „Voor onzen geest, aldus toen o.m. onze Vorstin, rijst op het gebrek aan brand stoffen, Meeding en 'dekking, dat in een zoo groot aantal gezinnen is ontstaan en dat ondanks de milddadigheid van vele en onderscheiden groepen nog steeds om leniging roept. Daaraan zal eerst ten volle kunnen worden voldaan als de geest van saaan- hoorigheid en hulpvaardigheid over ons geheele volk vaardig wordt." „Niet minder dan aan de materieele moeilijkheden denk ik aan het schrijnend leed en de gedruktheid in het hart van hen, die van werk verstoken zijn of op andere wijze slachtoffers van de crisis zijn. Hier ontsluit zich een wijd arbeids veld voor uw naastenliefde in nationalen zin om de gevolgen te bestrijden van crisisleed zoowel voor hen, die midden in het leven staan als voor de jongeren, die geen. kans krijgen om aan den slag te komen, De landen die in den wereldoorlog ge wikkeld waren, hebben voorzien in de nood'en der oorlogsslachtoffers. Is er niet aanleiding naar middelen te zoeken om hetzelfde te doen voor de velen, die bui ten hun schuld slachtoffers zijn gewor den van de huidige economische omstan digheden? Ik weet, dat de wil tot opbouw uit gaande boven alle verdeeldheid bij zeer velen aanwezig is. Ek zou allen willen vragen voort te gaan en vooraan te staan bij1 het te verrichten werk in groot verband en nationalen zin, bereid met terdaad en met hun bezieling en voort varendheid het bewijs te leveren, dat dit moet en kan 1" Naar aanleiding van dezen oproep zijn of worden overal comité's opgericht om de hier gegeven gedachten te verwezen lijken. De vraag of het noodzakelijk is naast de vele instellingen van weldadigheid en naast de bestaande steuncomité's, com missies voor 'huishoudelijke voorlichting, bro'kkenhuizen e.d. nog nieuwe comité's op te richten kan hier buiten beschou wing blijven. Wanneer verstrekking van brandstof fen, kleeding enz. op grootere schaal noodig is, dan zal dit met de bestaande organisaties zeer wel mogelijk zijn, ter wijl, als zoo noodig een beroep gedaan wordt op het publiek, de noodi'ge finan ciën niet zullen ontbreken. Van veel meer belang schijnt ons ech ter, dat meer dan thans het geval its, van particuliere zijde aan de mo gelijkheid van werkverruiming aandacht wordt geschonken. Er is een bijna systematisch streven naar werkvermindering. Velen, ook met een behoorlijk inkomen, herstellen zelf hun schoenen, 'behangen zelf hun kamer, verzorgen zelf hun tuin tjes, in één woord, zij doen het mogelijke om ambachtslieden e.d. buiten de deur te houden. In normale tijden geeft dit geen be zwaar. Maar in abnormale tijden als wij thans belevien, mag zeker de vraag on der de oo'gen worden gezien, of het alge meen belang en de nood van een deel der bevolking, niet een andere gedrags lijn eischen. Laten wij ook zóó de Koninklijke op roep beantwoorden. VERDEELDHEID IN REGEERINGSKRINGEN? Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat ernstige meeningsverschillen zijn ont staan in den boezem van de Spaansche regeering. Er schijnen twee partijen te zijn, waarvan die, onder aanvoering van Negrin, verzet tot het uiterste wil, terwijl Azana, de president van de Spaansche re- Publiek, naar beëindiging van den oor log streeft. In ieder geval is Azana Zaterdagnacht Lij Las Ilias over de Fransche grens ge komen. Na een diplomatiek paspoort te hebben verkregen, is hij onverwijld naar Parijs doorgegaan. Terzelfdertijd als Azana is ook Marti nez Barrio de grens gepasseerd. Negrin zou .Azana tot de grens hebben vergezeld. In welingelichte kringen denkt men, dat de reis van den president van Spanje be- teekent, dat Azana, en in het algemeen alle naar Spanje uitgeweken links-Spaan- sche figuren, Diet geneigd zijn, de door Negrin voorgestane wijze van verzet te steunen. Vele waarnemers zijn geneigd, de reis van Azana, 'Gompanys en Aquirre naar Parijs te beschouwen als een teeken van ernstige meeningsverschillen tusschen hen en Negrin. De verklaringen, afgelegd door talrijke republikeinsche figuren, die op het oogen- blik in de nabijheid van de grens vertoe ven, schijnen deze meening te bevestigen. Naar Zondagavond vernomen werd, heeft de Fransche regeering twee drin gende demarches bij' Negrin ondernomen, teneinde van hem de verzekering te krij gen, dat het leven der politieke gevange nen, die zich in handen der regeering be vinden, niet in gevaar zal worden ge bracht. Reddering naar Valencia? Heeds eenige malen is het gerucht ver spreid, dat de regeering per vliegtuig naar Valencia zou zijn uitgeweken. Uit de me- dedeelingen hierboven blijkt echter, dat verschillende leidende figuren in Frank rijk vertoeven. .De echtgenoote van generaal de Cisne- res, de bevelhebber der regeeringslucht- macht, heeft op vragen van een vertegen woordiger van Havas verklaard, dat haar echtgenoot zich in Spanje bevindt, aan het hoofd van de republikeinsche lucht strijdkrachten. Zij bevestigde, dat de re geering besloten heeft zich naar Valencia te begeven. 'Zondagmorgen zijn te Port Vendres in twee schepen uit Las Rosas een 30-tal officieren en ondersecretarissen, die teza men den generalen staf van de Spaansche vloot vormden, aangekomen. Zij verklaarden, dat de regeering Fi- gueras heeft moeten ontruimen. De beide oorlogsscheepjes, snelvarende vaartuigen, elk voorzien van twee torpedo- lanceerbuizen, maar zonder brandstoffen, kregen verlof om 48 uur in Port Vendres te blijven in afwachting van instructies der admiraliteit te Toulouse. Voorts zijn twee kleine scheepjes met 16 regeerings- officieren door de douane in beslag geno men. Een zeer belangrijke boeveelheid wapens van Duitsche herkomst werd in beslag genomen. Vliegtuigen ln> Frankrijk geland'. Twee escadrilles van 12 jachtvliegtui gen elk, toebehoorende aan de Spaansche regeering, zijn Zondagmiddag tegen 15.20 uur op het vliegveld Salvaza geland. D!e burgerlijke en militaire autoriteiten hebben zich terstond derwaarts begeven. Le Petite Gironde verneemt uit Ilias, dat Zondagmorgen tegen 11 uur 3 Spaan sche regeeringstoestellen daar geland zijn De piloten verklaarden, dat zij' moesten vluchten voor een rechtsch escadrille. Verovering van Catalonië. De strijd in Catalonië nadert zijn einde. Wel is waar gaat de opmarsch niet zoo snel als de geruchten het willen doen voorkomen. Zoo is het gerucht uit Per- pignan, dat Figueras zou zijn gevallen, vermoedelijk niet meer dan een gerucht, maar dat men met de ontruiming dier stad bezig is staat wel vast. Van strijd kan feitelijk niet meer wor den gesproken. De opmarsch geschiedt overal in vrachtauto's, die worden vooraf gegaan door tanks en met machinegewe ren bewapende auto's. Het Navarreesche legercorps is de stad Gerona binnengerukt. Zonder slag of stoot werd de wal bezet. Een onbeschrijflijke stoet van vluchte- tende soldaten en burgers heeft zich naar Figueras op weg begeven. Het nieuws van de val van Gerona heeft zich als een loopend vuur onder de vluch telingen verspreid, die als door een paniek bevangen hun vlucht naar de Fransche grens nog verhaasten. De Franco-luchtmacht nadert steeds dichter de grens, terwijl de bombardemen ten bijna tot aan de Fransche grens plaats hebben. De positie van de menschen te Figueras wordt elk moment gevaarlijker, omdat Franco heeft aangekondigd, dat het bom bardeeren zal blijven voortduren. Een leger van vluchtelingen. De toestand aan de Fransch-Spaansche grens wordt met het uur critieker. Frank rijk kan verwachten, dat eenige honderd duizenden de grens zullen overkomen. Het schijn! niet in de bedoeling te liggen om de grens te sluiten. Er worden in de Zuid-Fransche depar tementen voorzieningen getroffen voor de interneering van 100.000 tot 140.000 sol daten van het Spaansche regeeringsleger. De sedert verscheidene dagen ingestelde militaire controle uit uiterst streng gewor den. Eerst zullen alle burgerlijke vluchtelin gen de grens passeeren, dan volgt bet automobielpark en daarop komen de troe pen over de grens. Zij zullen, zoodra zij de grens passeeren, de wapens neerleggen. Na een bijeenkomst van den grooten fasoistischen raad te Rome is het volgen de communiqué uitgegeven: „De Duce heeft een uiteenzetting van den algameenen internationalen toe stand gegeven. „D'e igroote raad van het fascisme geeft uiting aan zijin groote voldoening over de rede, door Hitler uitgesproken ter gele genheid van den zesden verjaardag van zijln bewind, De raad zendt een vurigen groet tot de heldhaftige Spaansche strijders en de le- gionnairs, die eensgezind zijn in bet ver langen naar de overwinning en brengt ter kennis vara allen, dat de v r ij- willige strijd krach ten van bet fascisme bet tooneel van den strijd indet zullen verlaten, alvorens de oor log is geëindigd met een overwinning van Franc o." Over de zitting van den grooten fascis- tisoben raad -schrijft -de semd-offioieele „Giornale d'Italia", dat nieuwe manoeu vres tegen bet nationaal vereenigde en onafhankelijke Spanje reeds aan den gang -zijn en dat (mien door diplomatieken ■druk en interventie tracht de opkomst van dit Spanje te remmen. Tot aan de volledige li quidatie van de roode war pens in Spanje en dn de aangrenzende -gebieden, waar de too den steeds weer een onderkomen en ondersteuning vinden, kan de overwining van Franco niet als verzekerd gezien worden. Daarom zullen de Italiaan sc be legionaris- Be n bet Spaansche gebied niet verlaten, vooi het volkomen bevrijd is van de roode benden en van de omliggende vernielende invloeden hunner vijanden. Het zal Franco nog niet gemakkelijk vallen om) straks zijn vrienden kwijt te rakenl DE BOMAANSLAGEN IN ENGELAND. Alle openbare gebouwen onder strenge bewaking. Alle gro-ote openbare gebouwen in En geland stonden dit weekeind onder stren ge bewaking. Extra politie zorgde voor de bescherming van de leden van de Ko ninklijke familie en van leidende staats lieden. Het onderzoek naar de bomaan slagen werd met verdubbelden ijver voortgezet en de politie kreeg -gedurende bet weekeind hoogst belangrijke inlich tingen. Detectives van Scotland Yard zijln thans twee mannen op bet spoor, die er van verdacht worden belangrijke figuren te zijn in de terroristische campagne. Beschrijvingen v-an deze twee mannen werden per radio uitgezonden. Ongeveer zestig huiszoekingen werden in Stratford en Westham, twee voorsteden van Lon den, verricht. De bladen melden, dat op Scotland Yard een doculmient is ontvangen, dat onthullingen bevat betreffende de plan nen der Iersohe terroristen. Het zou bij zonderheden bevatten over plannen, om bommen te doen springen in Bucking ham F'alace, het kasteel van Windsor, het lagerhuis, Scotland Yord en de Bank van Engeland.. Blijkens het document zouden ook moordaanslagen zijn beraamd op hooge .Londensche politieautoriteiten. Het document zou voorzien in een, ter roristische „offensief" in de eerste weken van Februari. Zaterdagavond om elf uur ontplofte een bolmi bij -de Walton-gevangenis te Li verpool, de gevangenis, waar thans eeni ge verdachte personen in voorarrest zit ten en oo'k vroeger Iersohe re-bellen wer den opgesloten. Alleen -de muur van de gevangenis werd -beschadigd. Dienzelf-den avond ontston den bijna gelijktijdig brandjes' in vier ver schillende groote warenhuizen te Coven try. De brandjes konden snel worden ge- blusoht. De St. Andrewskerlk, waar bet Brit- sc'he koningspaar Zondagochtend een dienst bijwoonde, werd onder bijzondere bewaking gesteld. De politie blijft speu ren naar opslagplaatsen van ontplofbare stoffen. Het volk ontevreden. „Ik moet toegeven, dat de levensstan daard in Oostenrijk -sedert den Anschluss niet verbeterd is en dat het meerendeel der bevolking bier tegen de regeering moppert," zei Zaterdag gouwleider Bür- ckel in een re-de voor een groote verga dering van nationaal-socdalisten. „Doch de werkelijke reden voor den slechten le vensstandaard in Duitsöhland," -ging Biirckel voort, „is in-iet de schuld van de natiomaal-socialisti'sche regeering. Het is de vijandigheid van de democratische staten, die Duitscihland met oorlog be dreigen. Daarom zijn wij gedwongen ka- nolnnen in plaats van boter te producee- renll" „Wij waren in staat," aldUB Biirckel, „aan tallooze werkloozen in Oostenrijk werk te versohaffen. Het -is niet onze schuld, dat zij' wapenen moeten prodra- cee-ren in plaats van nuttige goederen." Een telegram voegt hier no-g aan toe, -dot Bürckel's toekomstig program de ver laging van den -levensstandaard in Oos tenrijk tot het peil van Duitschland zal inhouden. Scherp zal worden toegezien op de onomkoopbaarheid der partijfunc tionarissen. Het aantal werkloozen in Oostenrijk verminderde van 650.000 i'n het afgeloopen jaar tot 100.000. ITALIAANSCH ADMIRAAL MET EIEREN BEKOGELD. De admiraal Edoardo Somi-glio en of ficieren van de Italiaansche kruisers „Savoia" en „Duca de Aosta", die op de reede van Balboa liggen, zijn, toen zij terugkeerden van een officieel bezoek aan -den president van Panama, Arose- mena in de stad Panama met bedorven eieren bekogeld. Een der daders is gearresteerd. De politie heeft speciale maatregelen genomen, om gewelddadigheden te voor komen. In -de geheele stad waren plakkaten aangebracht met het opschrift: „Weg met Mussolini 1 Leve Roosevelt I" DS NIEMöLLER ONGEBROKEN. D'oor „United Press" is onlangs gemeld, dat Ds Niemöller, die deze maand reeds een jaar in het concentratiekamp zit, een gebroken man was. Naar aanleiding van dit bericht ver neemt de Z-witsersche Evangelische pers dienst uit betrouwbare brond, dat domi nee Niemöller noch aan het wankelen is, gebracht, noch een „gebroken man" is. Hij verheugt zich zelfs, nadat hij in het afgeloopen jaar ziek is geweest, weer in een goede gezondheid. MINDER TYPES VAN AUTO'S IN DUITSCHLAND. Kolonel Von Schell, de nieuwe ge volmachtigde voor het automobielbe drijf, heeft in een te Frankfurt a. d. Main gehouden rede medegedeeld, dat van de 335 typen auto's, welke in Duitschland worden gefabriceerd, niet minder dan 270 zullen verdwijnen, zoodat de fabricage op slechts 65 modellen zal worden geconcen treerd. Het aantal type vrachtauto's zal geleidelijk worden gereduceerd van 113 tot 14 of 15. Van de 150 verschillende typen motorfietsen zullen ongeveer 120 verdwijnen. KABINETSCRISIS IN ZUID-SLAVIë. lm Zuid-iSlav'ië is het -tot een kabiinieto- crisis gekomen. De geheele regeering is afgetreden. .Prins-regent Paul heeft Tsvetkovitsj, minister van sociale aangelegenheden in het afgetreden kabinet, met -de vorming van een nieuwe regeering belast. Deze «beeft Z-ondag een kabinet ge vormd, waarin hiji zelf -de portefeuille van binnenlandsche zaken zal beboeren. BOMMEN OP OPEN STEDEN. Volgens Ghineesche berichten hebben Japansche vliegtuigen boven de steden Ke Wi Jang en Wan Hsjien, die in het Oos telijke deel van de provincie Szetsjau lig gen, honderden bommen omlaag gewor pen. D'e berichten melden, dat de uitwer king van dit bombardement vreeselijk was. Volgens de eerste officieele mede- deeling zou de stad Wan Hsjien zoo goed als vernietigd zijn. Alleen in deze stad wordt het aantal slachtoffers op 1000 ge raamd. Dat in Ke Wi Jang zou 400 bedra gen. In Wan Hsjien zijn de inwoners, die gespaard gebleven waren, den geheelen dag bezig -geweest met de gewonden en dooden tusschen de rookende puinhoopen te verwijderen. Tevens trachtten zij met water, dat zij in kleine houten emmers uit een nabijzijnde rivier moesten halen, het vuur, dat nog steeds woedde, uit te dooven. Binnenland. Sir Henry Deterding overleden. De burgemeester vara Amsterdam blijft in functie. De vorstschade. Opening der nieuwe S.D.O.A.-school te Middelburg. Buitenland. Catalonië door de Spaansche regeerings- troepen -omtruitad. Verdeeldheid in re- geeringskringen Het levenspeil in Oostenrijk: niet verbe terd. (Vrij van couponbelasting). Inschrl vingen worden aangenomen door NIEUW GRENSINCIDENT IN HET VERRE OOSTEN. Sovjet-Russische soldaten schenden tot driemaal toe da grens van Mandsjoekwo. Van Japansche zijde wordt gemeld: Geregelde sovjet-Russische militairen hebben op 3 Februari bij Mengkosili, op ongeveer 100 km ten Noord-Oosten van Mandsjoeli, de Westergrens overschreden. De Russen zijn driemalen over de grens gekomen, namelijk om 5 uur, om 11 uur en om half 12 's morgens. Zij beschoten Japansche grenspatrouilles, die echter steeds weer het vuur beantwoordden. Dit ia reeds het twee incident binnen een week. Op 31 Januari j.l. begaf een Rus- sisohe patrouille zich op het gebied van Mandsjoekwo, doch werd door de Japan sche grenswachten verdreven, waarbij, vijf Russen sneuvelden. HET PRINSELIJK GEZIN NAAR SOESTDIJK. Prinses Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix zijn Zaterdag naar Soestdijk vertrokken. DE KONINGIN HEEFT GEEN REIS PLANNEN. D'e geruchten, die de pers heeft gemeld van een verblijf van H. M. de Koningin in Grindelwald, zijn geheel uit de lucht gegrepen, aangezien de Koningin geen reisplannen heeft. SOIREE TEN PALEIZE SOESTDIJK. Zaterdag heeft op het paleis Soestdijk een soiree plaats gehad, waar voor een aantal genoodigden uit de provincie Utrecht en de omgeving van Baarn een geluidsfilm werd vertoond. BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM. Dr de Vlugi zal zijn ontslagaanvrage terugnemen. Gemeld wordt, dat de burgemeester van Amsterdam dr W. de Vlugt, die per schrijven van 14 December 1938 aan H. M. de Koningin, tegen het laatst van April van dit jaar, eervol ontslag ver zocht uit zijn hooge ambt, binnenkort in het openbaar bekend zal maken dat hij, in het Landsbelang zich schikkende naar den wensch der Hoogste Autoriteiten, op zijn ontslagaanvrage is teruggekomen. HET VERDWENEN VOLKSRAADSLID. Nog steeds geen licht in do geheimzinnige zaak. Naar de Utreohtsche politie meedeelt is er nog steeds geen licht gekomen in de ge heimzinnige verdwijning van den heer De Raad. De mededeeling omtrent het te legram inzake een arrestatiebevel, welke enkele dagen geleden bekend werd, berust slechts op de verklaring van één enkelen persoon en men verzekerde van bevoegde zijde, dat een onderzoek daarnaar geen bevestiging van deze verMaring heeft ge bracht. Hier moet wel sprake zijn van een mystificatie. Betreurendswaardig is, dat door het openbaar worden van deze verklaring nu vermoedens aan den per soon van den heer De Raad zijn gehecht, welke allerminst strooken met zijn uitste kende reputatie. De politie zoekt nog steeds licht te brengen in deze geheim zinnige historie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1