IBISSHAG Anti-Rev. Partijconferentie. Dagblad voor de Provincie Zeeland HERBEWAPENING. N.Uendrikse& Flank Soes EERSTE BLAD. Buitenland. Oe grens ligt niet san den Rijn, zegt Roosevelt. De strijd in Spanje. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Gereformeerde Kerk Rotterdam-Centrum. ZATERDAG 4 FEBR. 1939 53e JAARGANG - No. 108 m WÊtmwJ voordepup Dobbolmann.lekker, man I Uitgifte eener 3'/2% Obligatie- leening in stukken van f 1000. f500.- en f 100.- 100%. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44458 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur Hoofdredacteuri R. ZU1BEMA AbonnementiprIjs fï.50 por kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vilssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ eontraei belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wij kunnen de actie voor moreele en geestelijke herbewapening met instem ming begroeten en naar vermogen steu nen en tegelijkertijd erkennen, dat hier een gevaar schuilt, waarvoor wij de oogen niet mogen sluiten. Het gevaar, dat de scherpe lijnen, wor den verdoezeld en dat men komt tot do propageering van wat men genoemd heeft een Christendom boven geloofsver deeldheid, dat alle innerlijke kracht mist. Er is dan sprake van een streven naai rechtvaardigheid, naar onderlinge waar doering, een betoon van eenheid en: on derlinge liefde, een eendrachtige samen werking in het algemeen belang. Op zichzelf is dat alles heel mooi. Maar tegelijkertijd wordt daaraan dan zoo licht verbonden, een veroordeeling van een beslist partij' kiezen voor bepaal de beginselen. Wij komen dan, op wat men genoemd heeft, de breede basis, waarop vrijzinni gen en Christenen zonder bezwaar kun nen samenwerken. Hier past voorzichtigheid. Het woord breede basis is betrekkelijk nieuw, maar de zaak die er door wordt aangeduid is betrekkelijk oud. Het is nu ongeveer 10 jaren geleden, dat wijlen de heer Roodhuizen op poli tieke samenwerking in dezen geest aan drong. Laten wij zoo schreef 'hij er mee tevreden zijn, dat van onze maatschappij de grondslagen inderdaad Christelijk zijn. Thorbecke heeft het indertijd zoo juist en schoon gezegd: „De stille werking van 'het christen dom boven verdeeldheid van geloof, is oneindig a'lgemeener en grooter dan het geen men in de kerkelijke sfeer met oogen ziet. Het Christendom heeft 'onze wetge ving en ons bestuur, onze samenleving en onze zeden doortrokken, maar dat is niet het bijzondere Christendom van een be paalde kerk. Het is het ééne licht, waar van de onderscheiden geloofsbelijdenissen straten zijn; het is 'het Christendom boven kerkelijke afzondering, gelijk het menschdom is boven alle volken en ze alle omvat, gelijk de wetenschap is boven alle vormen, en stelsels-, waarin ieder, naar -de mate van zijn inzicht de weten schap zoekt te na-deren of 'haar tracht uit te drukken." De -heer Roodhuizen voegde toen hier aan toe, dat dit is 'het Christendom -der liefde, welke deugden zelfs voor den Is raëliet aanvaardbaar zijn en waarop geen enkele vrijzinnige een aanval zal doen. Deze woo-rden vinden ook nu nog wel in breede krmgen instemming. En met wantrouwen en wrevel wo-rden dan begroet zij, -die zich met -dergelijke algemeenheden niet tevreden willen stel ten, die niet alleen vragen naar waar- deering van enkele -Christelijke deugden van het Christendom, maar die zic'h ook in het publieke leven willen baseeren op den eenigen -grondslag van het Chris tendom, het Woord Gods. Dezulken wor den dan zoo licht aangezien: als degenen die -den vrede verstoren en die door hun principieel optreden de moreele en gees telijke herbewapening in den weg staan. En vergeten wordt, -dat dit juist de eenige en de juiste weg is, -om tot her bewapening te komen. Wanneer e-en: land do-or allerlei vijan den bedreigd wordt, -dan is voor alles noodig, dat de krijgstucht wordt hersteld en dat het gezag van de Overheid w-ordt erkend. Is -dat niet het geval, dan kunnen er duizenden goedwillende menschen zijn, maar zij -zullen omdat ziji hun eigen weg gaan, niets bereiken, daar de innerlijke kracht ontbreekt. Welnu, zoo is het ook 'hier. Met dankbaarheid kan worden gecon stateerd, -dat er ook in vrijzinnige krin gen velen zijn, die prijs stellen op- -hand having van -de Christelijke -grondslagen van ons volksleven en die daartoe gaarne ©en, oproep om te komen tot geestelijke heraewapening -ondersteunen-. Zij zijn, daaraan behoeft niet te wor- A/T van -goeden wille. ..Maar 'hun pogen is vruchteloos, omdat zp hierbij geen autoriteit erkennen en hun eigen weg willen gaan. volkomen terecht van liberaal stand- Punt betoogde indertijd het H d b 1., dat het liberalisme nog wel de Christelijke uonn-en, -die in ons volksleven- zijn vast gegroeid als historische producten kan erkennen, maar dat het die normen niet an verdedigen, omdat het wezen van mt Liberalisme ligt in de erkenning van gestadige evolutie en in 'het verwerpen van objectieve normen. Dat was een eerlijke bekentenis. En onverantwoordelijk zou handelen-, wie daarmee geen rekening hield. Nu -zijn er mensdhen, die dit gaarne toefstemmen en die toch, terwi-lle van de gewenschte eenheid en samenwerking, deze verschillen niet op den voorgrond gesteld willen zi-en. Wij moeben, zoo mee- nen zij, met name in -dezen tijd, in -de eerste plaats vragen naar wat kan ver eenigen en alles wat scheiding zou kun nen maken laten rusten. Daarte-genlo-ver stellen: wij-, dat het juist in dezen t ij -d, nu alles in be weging raakt, en nu alle vastheid schijnt te -ontbreken, noodzakelijk is te zoeken naar een vaste baisis en rast te 'houden aan het onveranderlijke Woord des Hee- ren. Door dat te doen wordt niet de een heid geschaad en -de kracht verzwakt, maar integendeel -de mogelijkheid ge schapen, -dat de -vruchten en de deugden .van het Christendom voor ons volksleven behouden blijven. „Een bewuste leugen" tegengesproken. Tijdens een gisteren gehouden perscon ferentie 'heeft president Roosevelt ver klaard, -dat het bericht, volgens hetwelk hij in -den Senaatscommissie voor mili taire zaken gezegd zou -hebben, dat -de grenzen der Vereenigde Staten in Frank rijk of aan den Rijn zouden liggen, een „bewuste leugen" is. De president vatte -de buitenlandsc'he politiek der Vereen-igde Staten in -de vier volgen-de punten samen le. De Vereenigde Staten zijn tegen verstrikkende bondgenootschappen. 2e. De Vereenigde Staten zijn voorstan ders van handhaving van den wereld handel voor iedereen. 3e. De Vereenigde Staten stemmen vol komen in met elke poging tot verminde ring of beperking -der bewapening. 4e. Het volk der Vereenigde Staten stemt in met vreedzame -handhaving van de politieke, economische en sociale on afhankelijkheid van al'le volken ter we reld. De president verklaarde met klem, dat de buitenlandsc'he politiek der Vereenig de Staten niet -veranderd is en ook niet zal veranderen. Eenige leden van het Congres en eenige -dagblad-eigenaren 'hebben die -politiek welbewust verkeerd voorgesteld. De president laakte op bit tere wijze -de hou-ding -der pers. Toen -de journalisten 'hem vroegen naar zijn beweerde verklaring over de grenzen -der Vereenigde Staten, zei'de -de president glimlachend: „Met -die verkla ring moet de een of andere -domkop zijn wesgeloopen." H ij voegde' hier aan t oe, dat 'hij zulk een verklaring niet» alleen niet -had afge legd, maar -dat ook 'de be weerde inhoud natuurlijk on juist was. Hevige bombardementen van Figueras en Gerona. Naar vernomen wordt, is Fi-gueras- gis teren zesmaal -gebombardeerd; er zouden 500 -personen gedood zijn. Talrijke huizen z-ij-n verwoest en het aantal slachtoffers is -zoo abnormaal 'hoog, -doordat in dit district zo-o-veel vluchtelingen bij-een zijn. Tijdens -den derden aan-val 'die laat in d'en middag geschiedde, brachten de- Finsche generaal Hollander en -de Franlsche kolonel Bach van -de internationale commissie voor -de evacuatie van -de buitenlandsdhe vrijwil ligers, een bezoek aan de Spaansche re- geering in het oude slot buiten Figueras. De bommen kwamen in 'de nabijheid van het slot neer en een van -de chauffeurs -der commissie, -die een -officier naar -de stad moest brengen, werd gedood. Een bom heeft, naar -gemeld wordt, het 'huis getroffen, waarin het Fransche consulaat ils- gevestigd. Gisteravond trok een stroom van do-o- d el ijk verschrikte vluchtelingen naar alle richtingen. De menschen verkozen koude en honger bo-ven -de verschrikkingen -der luchtaanvallen. Naar Hav-as uit Figueras zelf meldt hebben de bombardementen 150 do-oden behalve meer 'dan 200 ge-wonden, ge- eischt. De correspondent meldt voorts, dat 'de stad Gerona gisteren 16 maal 'he vig -gebombardeerd is. Het aantal slacht offers i-s nog niet bekend. D'e troepen van Franco zetten in alle sectoren van -het -Catalaansche front hun opmarsch (voort. NA DEN AANSLAG OP SPAAK. De Belgische ministers zijn -gisteren ln raadszitting bijeen -geweest, van -gister middag vier uur tot half acht, onder voorzitterschap van den eersten minis ter Spaak. Namens 'de ministers heeft minister Marck bij deze gelegenheid uitdrukking -gegeven aan 'de sympathie -der le-den der regeering voor dien premier in verband met den aanslag, waarvan hij D-onderdag het voorwerp 'is geweest. De rechter van instructie 'heeft te zijner beschikking doen stellen baron Paul d'Anethem, wisselagent te Brussel, gebo ren 19 Mei 1893 te Lausanne, oud-strij der en reserve kolonel in het eerste linieregiment. d'Anethem had een brok beton in den zak toen 'hij: gearresteerd werd. De agen ten, -die hem in arrest stelden, verkla ren, dat zij gezien 'hebben, dat 'hij -Spaak sloeg. HANDGRANATEN GEWORPEN VOOR SYNAGOGE TE BOEDAPEST. Onbekende daders hebben twee hand granaten geworpen 'voor een groote -syna goge te Boedapest. Vee-rtiien Joden, die uit de synagoge kwamen, werden door de granaatscherven gewond, van wie zeis zwaar. Drie dezer laat-sten verkeeren in levens-gevaar. Van officieuze zijde wordt verklaard, dat er zeer strenge maatregelen -zijn ge nomen. De premier Imrédy heeft tegenover de pers uiting gegeven aan zijn verontwaar diging over het gebeurde. ENGELAND WIL BERLIJN EENS POLSEN. Naar de „Un. Press." van zéér bevoeg de en betrouwbare zijde verneemt, beeft het Britsche kabinet als resultaat van Hitiers vredelievende woorden, Maandag uitgesproken, Donderdag besloten, zich langs de gebruikelijke diplomatieke we gen met Duitschland in verbinding te stellen, om te onderzoeken, in boeverre die vredelievende plannen tastbaar zijn. Ook de koloniale kwestie is Donderdag besproken en dienaangaande vernemen wij, dat de Britsche regeering niet kan begrijpen wat precies de inzichten der Duitsche regeering zijn, daar Duitsch land tot nu toe aan geen enkel land de eisch tot teruggave van koloniën 'heeft gesteld. De Britsche regeering heeft daarom dan ook besloten, alle zinspelingen op de koloniale kwestie te negeeren, ook die van den Führer zelf. De regeering is besloten, daarover al leen te beslissen, als een verzoek van Duitschland volgens de normale diploma tieke procedures wordt gedaan en op de meest formeele wijze. Bovendien blijven de Engelsche minis ters zich op het standpunt stellen, dat de kwestie der koloniën alleen kan worden besproken als een deel van de algemeene regeling in Europa. GEBREK AAN ARBEIDERS BIJ DEN LANDBOUW IN DUITSCHLAND. D'r Brummenhaus, een hooggeplaatste functionaris bij het bureau voor de le vensmiddelen-voorziening, schrijft in het landbouwblad „Landpost": Het gebrek aan werkkrachten bij den landbouw be dreigt de productie op ernstige wijze. Het heeft de laatste maanden bij- vele bedrij ven een zoo catastrofalen omvang aange nomen, dat de productie-capaciteit der landbouwondernemingen voor 1939 er door in gevaar wordt gebracht. AMERIKAANSCHE STAP TE ROME. De Amerikaansche ambassadeur te Rome, William Philipps, heeft een nota doen overhandigen, waarin de aandacht van Ciano gevestigd wordt op de houding der fascistische pers ten aanzien van den persoon van den president der Vereenig de Staten. DE BEPERKTE TREINENLOOP IN DUITSCHLAND. De oorzaak. Wij meldden gisteren reeds, dat met het oog op de toenemend ernstige situatie der spoorwegen in. Duitschland op groote schaal personentreinen komen te verval len. Volgens de spoorwegautoriteiten zdjtn deze schrappingen niet alleen veroor zaakt door de toegenomen eisohen voor het -goederenverkeer. De electrici- teit-svoorziening voor -het- spoorwegverkeer, in -het bijzonder in Zui d-D' u i t s o h- la-nd, is onvoldoende voor -de behoeften. Daarom zullen de mo torwagens worden vervangen d-oor eenige honderden loco-motieven. Korte Berichten. De vrouw van Gand'hi is gearres teerd, 'daar zij wilde deelnemen aan esn bijeenkomst der burgerlijke ongehoor- zaamheidsbeweging in Rajkot, een staat In 't welbekende hoofd Is 't pijpje niet vergeten. Dat komt, omdat je niet kunt rooken bij het eten. in het presidentschap Bombay, waar deze beweging is verboden. Het is -de zevende maal, -dat -de vrouw van den mahatma om politieke redenien' wordt ge arresteerd. EXTRA POSTDIENST OP DEN NIEUWJAARSDAG. Vragen van- den heer Roosjen beantwoord Op de vraag van het Tweede Kamerlid den heer Roosjen: „Is het juist, dat aan het personeel van het bureel brievenpost, afdeeling expeditie binnen- en buitenland, te Amsterdam C.S., op Zondag 1 Januari 1939 extra-dienst ia opgelegd?" heeft de minister van Binnenlandsche Zaken be vestigend geantwoord. Op de tweede vraag: „Indien ja, is de minister dan niet van oordeel, dat deze maatregel in strijd is met de verklaring in de Memorie van Antwoord op de post- begrooting 1930, waarin gezegd wordt, dat door de bedrijfsleiding gestreefd zal wor den naar verdere beperking van den Zon dagsdienst?", heeft de Minister geant woord, dat deze maatregel met bedoelde verklaring niet in strijd is, aangezien we gens de opeenhooping van corresponden tie bij de jaarwisseling een belangrijk om vangrijker Zondagsdienst opgelegd had moeten worden, indien niet juist door de bedrijfsleiding ook in dit bijzonder geval gestreefd was naar de grootst mogelijke beperking van dien dienst. De publieke belangen, die aan het P. T. T.-bedrijf zijn toevertrouwd, gedoogen niet belangrijke vertragingen op de eerste werkdagen der week in de uitreiking der poststukken te doen ontstaan. Ten einde den Zondags dienst tot -den kleinst mogelijken omvang te beperken, is in -dit geval, daar de Maandag na den Nieuwjaarsdag, die op Zondag viel, niet geheel als een normale zakendag behoefde te worden beschouwd, met een vrij belangrijke vertraging in de uitreiking der stukken op dien dag genoe gen genomen. Alleen daardoor is het mo gelijk geworden den dienst op de groote kantoren op Zondag 1 Jan. 1939 binnen redelijke grenzen te houden. MANNELIJKE WERKLOOZEN INPLAATS VAN ARBEIDSTERS IN DE TEXTI EL-INDUSTRIE. De Enschedésche fabrikantenvereni ging heeft besloten tot het nemen van een belangwekkende proef. Er zijn in de tex tielfabrieken verschillende machines, wel ke tot nu toe uitsluitend door vrouwen be diend werden. Daar men van oordeel was er een belangrijk sociaal werk mee te ver richten, wil de betrokken fabrikantenver- eeniging nagaan, of het mogelijk is de vrouwen door werklooze mannen, liefst hoofden van gezinnen te vervangen. Aan het Amsterdamsch Psycho-Technisch Bu reau is daarom opgedragen 20O werklooze textielarbeiders te testen, ten einde na te gaan, wie geschikt zijn voor het werk der vrouwen. Uit deze personen zullen er 40 worden uitgezocht, uit wie ten slotte 25 arbeiders zullen worden gekozen, -die met de bedie ning van de genoemde machines zullen worden belast. WEDEROM LEIDER N.S.B. IN INDIë AFGETREDEN. Gelijk dezer dagen uit de procedure van ir v. d. Laaken contra ir Mussert nog eens in herinnering werd gebracht, werd de ■heer v. d. Laaken juist een jaar geleden ontslagen. Als zijn tijdelijke opvolger op Java werd benoemd de heer de Jong, die sindsdien echter voor de N.S.B. bedankte. D'aarop volgde de benoeming van kapi tein Becking. Ook deze is dezer dagen als zoodanig verdwenen en als zijn opvolger is aangewezen de heer Boldingh. Wie volgt? Binnenland. De nieuwe regeling voor de werkver schaffing. Buitenland. Tegenspraak van president Roosevelt. Amerikaansche stap te Rome. Aanslag op een synagoge te Boedapest. (Vri) van couponbelasting). Inschrijvingen worden aangenomen door DE NOTA INZAKE OSS. De voorzitter der Tweede Kamer heeft de nota van minister Gosoling inzake Oss gesteld in handen van een commissie uit de Kamer, bestaande uit de heeren Drees (s.d.), Schouten (a.r.), Sweens (r.-k.), Ti- lanus (c.-h) en Wendelaar (lib.. Baron Krayenhoff Hoofdkwartier- commissaris van de Nederlandsche Padvinders. Het Nationaal Hoofdkwartier van ,,-de Nederlandsche Padvinders" prijst zic'h gelukkig, -dat de 'heer 'G. R. T. baron Krayenhoff bereid ils -gevonden' de func tie van hoofdkwartierscommissaris voor Pers en Propaganda te vervullen. De Jamboree iheeft baron Krayenhoff in nauwe aanraking gebracht met de pad- vin'ders'beweging. Dteze heeft Baron Krayenhoff bereid gevonden om nog méér werk, op zich te nemen in het be lang van -de toekomst van ons land door in de padvindersbeweging een functie te gaan vervullen. Gistermorgen werd te 's Gravenbage de tweedaagscihe conferentie van de A. R. partij voortgezet. De voorzitter, de heer J. Schouten, .heette in het bijzonder welkom den minis- ter-ipiresident D-r H. Colijn (applaus). Het verheugt spr. dat de bewindsman nog in ongebroken kracht zijn verantwoordelijk werk doen mag. Spr. droeg hierna het presidium over aan Ds M. v. Girielken, waarna de discus sie over het referaat van den heer J. Schouten, over „De financiering van de Overheidsuitgaven voor werkverschaf fing en werkverruiming", een aanvang nam: Er gaven zich tal van debaters op. Kan inleider ook aangeven, zoo werd o.a. gevraagd, hoe we uit de moeilijkhe den kunnen komen en de gemeenten bui ten de curateele van 'het rijk blijven? Hoe kunnen we komen tot een betere verdee ling van de financieele lasten tusschen Rijk en gemeenten? Ter bestrijding van werkloosheid kan veel im'eer gedaan, zonder dat Nederland in gevaar komt en zonder dat we anti- cipeeren op 'het nageslacht. Tegenover iedere nieuwe schuld van den -Staat, staat een nieuw bezit op de staatsbalans. Men -stare zic'h niet blind op een veroudërd begrip van het staats budget. Mlen kan ook een geheel ander economisch inzicht ontwikkelen dan ref. deed. Is he-t cijfer van -de Ned. staatsschuld groot 300.000.000 in -het licht der Ned. huishouding werkelijk zoo beklemmend als bet oip het eerste gezicht lijkt? Ls -het mogelijk de belastingschroef nog wat aan te draaien? Is een groote werken-politiek in finan cieel opzicht verantwoord, ja dan neen? Kan ter bestrijlding van de -geestelijke demoralisatie miet meer worden benut wat door het particulier initiatief reeds werd opgebouwd? Kan hier niet meer medewerking van kerkelijke zijde worden ingeroepen? De w.n. voorzitter dankte de debaters en verleende -het woord aam Dr Colijin, -die de 'middagzitting niet kon bijwonen door belangrijke besprekingen over werkloos- 'heidszaken. Met groote belangstelling heeft D'r Colijn het referaat en het debat gevolgd. Hij wees er ter voorkoming van misverstand op, dat er -geen plan-West- h-off is-, wijl -de Regeering ir Westhoff alleen opdracht gaf tot het maken van een inventarisatie. Spr. sprak voor het welslagen der conferentie zijn beste wen- schen uit (ap-p-laus). Ds v. Grieken bad Dr Golijln in zijlm ar beid -Gods zegen toe, waarna hij de mor genzitting sloot. (Slot volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1