SANOSTOL Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws Telegrammen. Burgerlijke Stand Rechtszaken ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Noq peen 3 CCtlt per dag kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnemen sprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementen f 0.20 Fhantieële Berichten Wisselkoersen. W. Meliefste. Uit ihet jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging thans 100 leden telt met plm. 180 geiten, en dat de rekening sloot met een batig saldo. Contributie en dekgeld bleven 'onveran derd. De aftredende bestuursleden, de heeren C. Joosse en J. Jarise werden her kozen. 'Gekozen werd in de vacature Ba- rentse de heer A. Adriaanse. Besloten, werd om op drie plaatsen keu ringen te houden en wel in de Nadorst, Segeersweg en op 't Zand, en om f 15 uit de kas ails prijzen toe te kennen. Besloten werd geen deel te nemen: aan de aanbe steding van geitenvelletjes. GOES. Ocser», die open gingen. De onderschepte en gepubliceerde brief van de kringleider der N. S. B. in Zee land, dhr Jan Dekker, heeft niet alleen den schrijver in zeker, niet nader aan te duiden stuk onderkleeding gezet, maar deed ook de oogen van een aantal perso nen, die er waren ingeloopen, opengaan. Zij zagen nu in, dat het niet ging om de werkloozen te 'helpen, maar om de N. S. B. te helpen hij haar verkiezings-cam- pagne. B. en W. ontvingen althans dezer da gen een brief van zeventig onderteeke naars van een adres om verhooging van werkloozensteun, waarin deze verklaren, dat hun namen op misleidende wijze on der het eerste adres zijn gekomen, dat zij niet wisten, dat de N. S. B. er achter zat en dat zij geen prijs stellen op „hulp" van die zijde. Zij' verzoeken tenslotte hun na men als niet gezet te beschouwen. Oostburg. Inbraak in een café. In den nacht van Maandag op Dinsdag' j.l. werd ingebroken in het café „Buiten- lust" -van den heer Minneman. De bewo ners hadden des avonds rond 'half acht het perceel verlaten om een bezoek aan kennissen te brengen.. Bij hun thuiskomst bemeikten zij spoedig onraad. Onge- wenschte bezoekers waren binnen ge weest. Gelukkig hadden de bewoners geen geldswaarden in huis gelaten, zoodat de lade in het buffet en een, kastje in de aangrenzende 'kamer niets hadden opge leverd. 'Onmiddellijk werd de marechaussee ge waarschuwd, die een onderzoek heeft in gesteld, o.a. met 'behulp van een politie hond, die, na luclht gekregen te hebben hij de tafel en in 'het buffet, zoo goed als zonder aarzelen zijn weg koo's naar een huis, gelegen, '0!p< circa 300 M. af stand, bewoond door van G. Deze is van zijn bed gelicht en naar de kazerne over gebracht, terwijl ook nog een zekere v. d. H. werd aangehouden. Waar niets vermist werd en de heide aangehoudenen alles ontkenden, zijn deze weer op vrije voeten gesteld. ZEEUWSCHE FEDERATIE VAN CQöP. KOLEN BON DEN. Aan het jaarverslag dezer federatie ontleenen wij-het volgende: Herinnerd wordt aan het besluit van de jaarvergadering van 12 Februari 1938. Dit besluit machtigde het bestuur zitting te nemen in de Prijzen Commissie Zee land, indien voldaan zou worden aan onzen eisch, n.l. dat in de samenstelling der P. C. de Federatie dezelfde rechten zou hebben als de handelaren. Wij wenschten een zoodanige samen stelling, dat wij niet door het aantal zouden worden overheerscht, maar een gelijk aantal vertegenwoordigers van handel en coöperaties onder leiding van een onpartijdig voorzitter. Dit was o.i. de eenige mogelijkheid om te trachten orde en regel te brengen in den chaos op het terrein van den brandstoffen- handel. Wij eischten het recht op, dat onze coöperaties onverzwakt de belangen van hun leden verbruikers konden behartigen en geen bevriezing op hen zou worden toegepast. Begin April ontvingen wij een brief Voor de H. G. te Den 'Haag met uitno-odi- ging om te confereeren over de vraag, hoe in Zeeland tot een oplossing te ko men. Natuurlijk hebben wij aan de uit- noodiging gevolg gegeven. De Voorzitter der Huisbr. Comm. deel de toen mede, dat na rijp beraad beslo ten was, te voldoen aan de wensch der Federatie inzake de samenstelling der G. D'it lokte bij de handelaren protest uit, doch de H.C. bracht in haar stand- Punt geen verandering en de Zeeuwsche handel kreeg de boodschap mede, dat zij eenvoudig het genomen besluit maar had uit te voeren. Dat druk van bovenaf aan dit besluit niet vreemd was, daarvan z ij n w ij overtuigd. Mjr Bouman te Goes verlklaarde zich bereid de functie van onpartijdig voor zitter op zich te willen nemen. In hem hebben wij iemand gevonden, die met groote energie en toewijding zijn taak vervult tot groote tevredenheid zoowel van.onzen kant als die van den handel. Niet onvermeld mag blijven, dat op de conferentie uniet de H.C. de mededeeling werd gedaan, dat de Sanéerinigsfoepalin- gen voortaan voor heel Zeeland (behalve ■"Vlaanderen) zouden worden toege past en hierdoor dus het platte land van Zeeland voortaan omder de saneerings- bepalirugen zou vallen. Daar het^ in de 'bedoeling der H.C. lag, e saneering voor Zeeland nog in het ol en jaar 1938'39 toe te passen, had de rir. u tot taak de prijzen vast te stellen, -ttierbij stelden zich onze vertegenwoor- igers op het standpunt, dat het verbrui- Reeds in den morgen brachten Haagsche schoolkinderen Dinsdag het jarige Prinsesje een zanghulde. kershel'ang medebrengt dat geen t e hoo- ge prijlzen mogen berekend worden en toch nog voor de handelaren een drage lijke winst gemaakt worden kam. Dat over dit laatste begrip met den handel nog al wat verschil van meening is, laat zich begrijpen. Ook de verkoop p-er gewicht of maat vormde een hinderpaal. Onze vertegen woordigers waren van meening dat de H.L. een broil is vain voortdurende knoeierij, en het gewicht de eenige maat staf is voor een juiste beoordeeling of de hand aan de bepalingen wordt gehouden. Een voorstel in die richting werd door de P.G. in meerderheid aanvaard, maar is nooit uitgevoerd. De H. C. die uiteindelijk de beslui ten der P.G. goed- of afkeurt deelde mede dat over dit kolenjaar zoowel de H.L. als de K.G. zouden gelden. Het bestuur der Federatie heeft hier tegen bijl de H.C. geprotesteerd. Inmid dels is ons gebleken, dat er nog al wat handelaren zijn die zich aan knoeierij schuldig maken In de toekomst zal hier tegen met strengheid moeten worden opgetreden. Natuurlijk zijn er o.i. in de sameerinigs- hepalingen heel wat dingen die ons niet bevallen, emzullen wij probeeren ook- hier in verandering te brengen. Met voldoeningmag worden geconsta teerd dat steeds meer vereenigingen de wettelijke coöperatieve vorm hebben aan genomen. Hierdoor werden onze vereenigingen in hun werk beveiligd. Nog mag in dit verslag worden ver meld, dat de kolenver. „Het Eiland" te Vlissingen voor overtreding der sane-e- ringsbepalingen een boete werd opgelegd van f 50. -Op de conferentie, met de H. C. op 8 April toonden wij- nogmaals aan, dat deze overtreding door ons nimmer als zoodanig zou worden aangemerkt, wijl men ons nimmer had erkend. D'it had tot gevolg, dat deze boete tot f 2.50 is teruggebracht en D'.E.L. te "Vlis singen, die zooals men weet voor dezelf de overtreding eerst f 1600, daarna f 50 boet was opgelegd welk bedrag inmiddels was betaald, f 47.50 terug kreeg. misbare hulpmiddel voor de gehoorloo-zen groote 'bekendheid gegeven. Sinds eenige jaren heeft de Vereeni ging 'hen,, die voldoende vaardigheid in het liplezen 'bezitten, in de gelegenheid gesteld, een getuigschrift te verkrijgen. Wanneer de candidaat bovendien goed en duidelijk verstaanbaar spreekt, kan daar voor een -afzonderlijke aanteekening o-p het getuigschrift worden ge-geven. Ieder S. H., die voor het verkrijgen van dit -diploma in aanmerking wenseht te komen, kan zich voor bet onderzoek aanmelden. Daartoe 'heeft 'het Hoofdbestuur een examen-commissie ben-oemd, die te Utrecht op 13 en 14- April a.s. zal zitting houden. Secretaris dezer commissie is de heer J. Lato-oy, Adri-analaan 193, Schie- broek (polst Rotterdam-Noord). Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Harmelen: J. H. v. Grie ken te Putters'hoek; te Beekbergen, A. de Meijere te Hoornsterzwaag; te Amers foort, G. G. H. Blok te Workum. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Harderwijk: L. -S. den Boer te Arnhem en P. J. de Bruin te Veen en daal. 'Geref. -Gemeenten:. Beroepen te Mid-dei'harnis, Herkingen en -Ou-ddorp, A. van Stuyivenberg te Bent huizen. Te Leiden, J. v. d. Berg te Krabbendij'ke. Vrije- Evang. Gemeente. Beroepen te Veen-dam, N. 'de Zeeuw te Echten. N.- en St. Joosland. Als ouderling in de Ned. Herv. Kerk is gekozen dhr Joos Joosse, die de benoeming heeft aangeno men. (De heer D. de Klerk heeft als zoo danig ontslag genomen.) VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHT- HOORENDEN. Diploma Liplezen voor Slecht- hoorenden. Bovengenoemde vereeniging heeft reeds vele jaren een intensieve propaganda •voor het liplezen gevoerd, ten einde den slechthoorenden en do-oven de -groote waarde daarvan te -doen kennen. Door het organiseeren van cursussen, wedstrijden e.d. heeft zij aan dit zoo on - 'Ook een aanbesteding. Wij lezen in „De Aannemer": Het zal niemand verwonderen, dat wij de openbare aanbesteding hoog willen 'houden en telkenmale, wanneer daarop een, aanval wordt gedaan door voorstan ders van eigen beheer en werkverschaf fing, -daartegen onze s-te-m laten -hooren. Deze liefde voor openbare aanbesteding bezielt niet alleen -de aannemers. Er is o-o'k nog een architect in den lande, die onder alle omstandigheden architect Kijft en dus voorkeur geeft aan het aanbeste- I den van het werk. I D'it m-o-ge blijken uit een advertentie, welke blijkens bericht in het Limburgs-ch Dagblad onlangs in de Nieuwe Koerier was opgenomen en luidde als -volgt „H.H. Medici uit M'aar'heeze, Leende en Bu-del wo-rdan; verzocht een voorstel met kostenopgave te doen voor de kraam- 1 'behandeling tuslschen Mei en Juni in archite-ctengezin. Brieven onder no. zooveel aan het bureap van -dit Klad." Wij zijn benieuwd of er medici zijn, -die op een dergelijke aanbesteding ingeschre ven hebben. Een -duur betaalde hap. Een Brab-antsch boertje uit het Maas- kantgebied, dat dezer dagen de Nijmeeg- sche veemarkt bezocht, beleefde daar naar de Telegr. meldt - een zonderling avontuur, dat hem noodzaakte tegen wil en dank een kalf te koopen. 'De boer, -die eenige runderen ter markt had gebracht en zelf niet voornemens was om vee bij- te> koopen, stak in het voorbij gaan zijn hand in den be>k van een zuig- kalf. Het kalfje begon verwoed aan de vingers van den man te zuigen, waardoor een go-uden zegelring los geraakte en door het heest werd ingeslikt. De boer was door het gebeurde niet weinig onthutst, want de gouden ring was een familiestuk, dat hij- tot geen enkelen prijs kwijt wilde. Goede raad was duur. De eenige oplossing was het dier te koopen en tegen een naar het -oordeel van den boer veel te hoogen prijs verwisselde het kalf van eigenaar. Het doodvonnis van het gulzige kalf was hiermede geteekend. De boer begaf zich met zijn nieuwe aanwinst onmiddellijk naar het abattoir, waar het kalf werd ge slacht. De ring werd in de maa-g van het beest teruggevonden, zoodat de boer thans weer in het gelukkige bezit is van zijn familiestuk. Onderscheiding. Bij Kon. Besluit van 17 Januari is toe gekend de eere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in zilver aan Mej. A. de Jager, hoofd der Ghr. Be waarschool te Serooskerke (.W.). Oude vrouw verbrand. AMSTERDAM. Vanmorgen vonden bu ren in haar woning een bejaarde vrouw liggend bij: de brandende kachel in de voorkamer. Haar kleeren waren in brand geraakt en haar lichaam was geheel met brandwonden overdekt. Zij overleed ter plaatse. Waarschijnlijk is zij tegen de brandende kachel gevallen. Oplichter aangehouden. GRONINGEN. De recherche heeft aan gehouden den 28-jarigen S. H. B, alhier, een oude bekende van justitie en politie, die verscheidene graragehouders, bij wie hij auto's huurde, voor belangrijke bedra gen heeft opgelicht. SCHEEPVAARTSTAGNATIE DOOR DRIJFIJS OP DE DORDSCHE KIL. MOERDIJK. Het drijfijs van het Hol- landsch Diep heeft zich, gedreven door den krachtigen Zuidenwind van gisteren, en het opkomende water in de Dordsche Kil opgehoopt. Het gevolg was, dat voor de vele schepen, komende uit de richting Antwerpen en Zeeland, het binnenvaren van de Dordsche Kil onmogelijk was. Vele van deze schepen moesten hun toevlucht zoeken in de haven van Moerdijk. Circa 2 uur lagen in de tamelijk kleine haven niet minder dan 30 schepen. Steeds was de aanvoer grooter, zoodat een groot aantal schepen voor de Dordsche Kil moest blijven liggen. De ijshreke-rs vermochten niet in de si- tiatie verbetering te brengen. Distiüeertoestel in beslag genomen HELMOND. Ambtenaren van invoer rechten en accijnzen hebben met de ge meentepolitie gisteren een inval gedaan in een perceel alhier, bewoond door J. K., waar een volledig distiüeertoestel in be slag werd genomen. Ernstig bedrijfsongiBval. HATTEM. Vanmorgen is op den zand zuiger Flevo I, werkzaam op den IJsel, een ernstig ongeval gebeurd. De machinist J. F. was bezig met werk zaamheden, toen hij plotseling door de as van de machine werd gegrepen en eenige malen rondgeslingerd. Het slachtoffer is in ze-er ernstigen toestand naar een zie kenhuis te Zwolle vervoerd. Boternoteerlng. DEN HAAG. De De-enscre boternotee- ring is heden vastgesteld op f 1 per kg. D'e commissie-noteering v-o-or Neder- landshe boter is vastges-teld op f 0.85 per 'kg. JAPANNEEZEN BEZETTEN HET EILAND WEITSJAU. TOKIO .Vice-admiraal Kanazava, chef van het persbureau der admiraliteit heeft meegedeeld, dat de Japansche marine het eiland Weitsjau ten Z. van Pakhoi in de golf van Tongking om strategische rede nen tijdelijk heeft bezet. VALENCIA GEBOMBARDEERD. MADRID. Valencia werd gisteravond in vier uur tijds tot drie maal toe uit de lucht bestookt. Er zijn 70 personen ge dood en 20 gewond. Vele gebouwen en warenhuizen zijn verwoest. GRENSSCHENDING. Mandsjoekwo protesteert bij Russischen consul. HSINKIN'G. De regeering van Mand sjoekwo" hééft op 1 Febr. 'n krachtig' pro test ingediend hij- de Sovjetregeering te gen een nieuw geval van onwettige grens- schending door Sovjettroepen op 31 Jan. Na een gevecht, dat langer dan een uur duurde, slaagden de grenstroepen er in de Russische indringers, die vijf dooden achterlieten, terwijl drie man werden ge wond, terug te drijven. G'OE-S. Gehuwd: Adriaan Duvekot, 30 j. jm. en Geertruid Magdale-na de Mul, 27 3. jd.; Willem Slab'bekoorn, 38 j. jm. en P'ieternella Elisabet-h van Kleunen, 33 j- jd. 'Overleden: Katharina Siepman, 80 j. wed. van Izaak van Ast. MIDDELBURG. Ondertrouwd: I. Adri- eansen, 31 j. jm. en J. Duine, 31 j. jd. Bevallen: M. C. v. d. Ven geb. Polder man d.; M. G. Vas geb. Fleumer d. Overleden: A F. G. Korver, 77 j., man van A. M. de Man; J. F. Bruinsma, 46 j., man van K. J. Kuijper; J. Geldof, 78 j., man van C. P. Baart; L. de Klerk, 87 j., weduwnaar van D. Wisse. (M. C.) Over de maand Januari. BORSSELE. Geboren: 10, Johannes z v. Johannes Bruijnzeel en Cornelia Wisse Nijssen; 12, Adriaan z. v. Marinus Walhout en Lena Bras. Gehuwd: 25, Jan Maas, 21 j. jm. en Neeltje v. Schaick 19 j. jd. HEINKENSZAND. Geboren: 8, Jan netje d. v. Johannis Yzerman en Eliza beth Paauwe; 18, Maria Marg.aretha, d.v. Johan Hoogenboom en Neeltje Paauwe; 21, Adriana Maria d. v. Johannes Vorbart en Johanna Vroonland; 21, Adriana Jo hanna d. v. Adriaan Rijk en Cornelia de Winter; 28, Adriana Catharina d. v. Aal- bregt Knuit en Maria Cornelia van den Dries; 29, Marcel Joannes Gijsbertus z. v. Cerulus Jacobus Gijsbertus de Wael en Irma Johanna Leonie Verdurmen. Overleden: 26, Jacobus Hoogenboom, 65 j., echtgenoot van Dina van Oosten. ST. L-AURENS. Bevallen: J. D'inge- manse geb. Joziasse z. Overleden: W. P. de Bruijne, wed. van W. Marinissen, 95 j. (M. C.) Van 23-30 Januari. WESTKAPELLE. Bevallen: Korna. Uoelse geb. Minderhoud d.; Chr. Lievense geb. Schoe d.; N. Boogaart geb. Lievense z.; Adra. Roelse geb. Wisse z.. Ondertrouwd: Adrn. Lievense 27 j. jm. en Jaka. Hengstdijk 23 j. jd. (M. C.) Dat is, wat Uw kind noodig heeft, maar zelfs in den zomer ge woonlijk niet voldoende krijgt. Hoe dubbel noodzakelijk is het dus, Uw kind in den winter Sanostol te geven: een natuurlijk, volwaardig levertraan-product, rijk o.a. aan vitaminen A en D, maar nog verrijkt met vitamine B uit het. verwerkte mout en vitamine C uit het toegevoegde sinaasappelsap, dat Sanostol zoo'n heerlijken smaak geeft. Extra voordeelig is de Sanostol- „familleverpakking" f.2.75, die 2% x zooveel bevat als de gewone flacon a f. 1.40. „Het lekkere lever Ir aan-product BROCADESSTHEEMAN 8. PHARMACIA Over de maand Januari. KATTE'NDIJKE. Getrouwd: 26. Jan Bart'hoiomeus Wisse, 28 j. en Digma Maria Lizierse 25 j. 'Overleden15. Aartje -Serier, 75 j., vrouw van Gerard Ruissen. 25. Rich-ar- dina Adriana van Fraassen, oud 72 j. wed. van J-olhannis -Scheele. 30. Jan Tho- renaar, oud 58 j. ongéhuwd, wonende te VH. Arendskerke. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. 415% 421 Ned. Ind. Handsbank 122 123 Philips 19734 195 Unilever 133 132%-3 A. K. U. 34 33%-4 Amsterdam Rubber 199% 198 Kon. O'lie 31014 31134 Kon. Boot U2V2 113 Scheepv. Unie 10734 107 Deli Mij. 22734 227%-8 Nederland 1937 97% 97 %-% Nederland 1938 ICO 34 100' V. S. Steel 43ia/i8 44% Anaconda 22 22% Bethl. Steel 49% 49% Cities Serv, 5% 6% Int. Nickel 38% 3-8% Cont. Oil 20% 20% Shell 10'% 10%-3/ia Kennecott 27% 27% Radio 5% 5V2 Am. Enka 25 24% Car Foundry 21l/l8 21% Tidewater 9% 10% Midpetco 11% 11 Rep. Steel I5V2 löVs-11/^ Waterworks 10 9% Gen. Motors 34% 34% De- beurs was heden in een gunstige stemming. De omzetten waren niet groot ■maar er was e'enfge meerdere vraag, waardoor -de koersen nog kon-den oploo p-en. Het bericht omtrent de iherwaardee- ring van de Engelsche goudvoorraad, en wat door president Roosevelt gezegd is, 'had een gunstige invloed op de stemming -der Lon-densche beurs. D'e koersen waren, vergeleken -bij: gi-steren, niet veel hooger, maar het flauwe 'slot van de beurs van New-York in aanmerking -genomen, was het prijshoudend verloop onzer beurs zeer bevredigend. Van de industrieele waarden waren Fokkers vast op 343. D'e Ameri-kaansche waarden noteerden fractioneel hooger -dan gisteren met op- lo-opende ten-denz. Amsterdam, 2 Febr., 2.30 u. Berlijn 74.50—74.70. J onden 8.69-8.70. Parijs 4.91493 Brussel 31.38—31.43. New-York 1.85%—I.&6V2. Ex-N. S. B. functionaris eischt zijn salaris: van f 500 per maand. Gistermiddag werden voor den Utrecht- schen kantonrechter de pleidooien gehou den in de civiele procedure tusschen Ir

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3