Atqff'ept PHILIPS Aspirin PUROL er op! Zal Amerika te hnlp komen in geval van Europeeschen oorlog? De strijd in China. Nu Is het opletten en on middellijk ingrijpen, dus bij de eerste teekenen direct Aspirin nemen! Buitenland. Ie strijd in Spanje. Binnenland. Tegen zéérbe scheiden prijs geeff de Philips 470A U volop te genieten. Een groot aantal zen ders komt krach tig, zuiver en rustig dóór. De royale zon- neschaal vergemakke lijkt de stationskeuze. Ook op de kortegolf ont vangt U een reeks zenders schitterend. Alieen de groot ste radio-industrie ter wereld beschikte over de middelen, om een matigen aankoopprijs met zooveel overwaarde te beloonenl Type 470* Prijs: f 89.- NIEUWE SERIE 1938-1939 In- prijzen vanaf f 89. Het werk van Dr. Schacht. Het verzacht en geneest Uit de Provincie HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI 1 anes door Franco's troepen bezet. ;,e troepen van Franco, die langs de l van de Middellandse,he Zee in de i' chting van de Fransche grens oprak en, hebben Blanes de eerste stad in de provincie Gerona, bezet. Blanes v\erd door een groote troepen macht der regeering \erdedigd. De laatste van Seo de Urgel naar ran1, rijk komende vluchtelingen verkla ren, 'dat deze stad rij wel ontruimd is. Indien Franco er in zou slagen den weg tussohen V'ich en Ripoll af te snijden, zou het geheele republikeinsche leger, dat zich aan den bovenloop van de Segre be vindt, nog s,echts een uitweg hebben over Puigcerda en Bourgmadame. De sterkte van dat leger wordt op bijna 50.000 man geischat. Tien Savoia-toestellen hebben Woens dagmiddag de haven van Valencia ge bombardeerd. Er vielen vijf dooden en twaalf gewonden. Uit Perpïgnan wordt gemeld, dat de gezondheidstoestand der vluchtelingen over het algemeen bevredigend is. Er is geen enkel ziektegeval waargenomen, dat gevaar voor een epidemie, zooals typhus O'f diphteritis, zou kunnen opleveren. Een verklaring van Negrin. Negrin heeft in de Cortes, het woord gevoerd en een opsomming gegeven van de redenen voor een tegenstand tot het uiterste, welke de regeering bepleit. Hij betoogde, dat de strijd zal voortduren, zelfs indien Catalonië verloren zou zijn. Hij1 vatte Ihet „program der 13 pun ten"' in de volgende drie beginselen sa men Ie. waarborg der onafhankelijkheid en onschendbaarheid van Spanje; 2e. waarborg voor de vrijheid van de bevolking over haar eigen lot te 'beslis sen; 3e. waarborg, dat aan het einde van den oorlog een einde zal worden ge maakt aan de vervolgingen, welke door •den oorlog zijn veroorzaakt. Tenslotte wees 'hij op den ernst van den toestand en betoogde dat de regee ring 'den, toestand meester is en zonder geweld haar gezag uitoefent. D'e „New York Herald Tribune" meent te weten, dat president Roosevelt de se naatscommissie voor militaire zaken te verstaan zou hebben gegeven, dat er reeds nauwkeurige regelingen en positieve over eenkomsten zouden zijn tusschen de Ver- eenigde Staten en de Eüropeesche demo cratieën. Volgens dit blad zou de president heN- ben verklaard: „De verantwoordelijke mannen, die aan het hoofd staan van Eüropeesche democrateën, kennen mijn houding." Het blad deelt eveneens mede, dat Roosevelt daaraan zou hebben toege voegd, dat de Vereenigde Staten klaar moeten zijn om de regeeringen van Frankrijk en Groot-Brittannië in geval ian oorlog in Europa te hulp te komen. Hij zou gepreciseerd hebben, dat de Vereenigde Staten er zich op moeten voorbereiden, de democratie te helpen in geval van een aanval van de zijde der combinatie RomeBerlijn—Tokio door aan de democratieën de noodige wape nen te verschaffen, op voorwaarde, dat zij contant betalen. Volgens de Amerikaansche ochtendbla den heeft president Roosevelt tijdens een 'bespreking met de militaire commissie uit den Ameri'kaanschen Senaat gezegd, „dat in geval ivan oorlog de grens van de Vereenigde Sta ten in Frankrijk lig t". Deze verklaring heeft in Amerikaan sche politieke kringen groot opzien ge baard. Ook in de hoofdsteden der Eüro peesche 'landen, wordt deze verklaring druk besproken. In Parijs heersc'ht over de ze verklaring groote geest drift. In Berlijn iszij daar entegen met groote veront waardiging ontvangen. De Duitsche pers spreekt van een „on gelooflijke provocatie van Roosevelt" en van een „poging tot sabotage van Hitler's vredesarbeid." De „Nachtausgabe" zet boven het bericht de kop: De Amerikaan sche grens ligt aan den Rijn". „Het op treden van Roosevelt", aldus schrijft het blad, „kent sedert de oorlog zijn weerga niet. Het staat thans vast, dat Roosevelt een tweede Wilson is, die de voetstappen van zijn voorganger nauwgezet volgt. Het resultaat der besprekingen toont duide lijk aan, dat de Vereenigde Staten defi nitief met hun neutraliteits-politiek heb ben gebroken. Washington's politiek van inmenging in de Eüropeesche aangelegen heden te werkelijkheid geworden. In een hoofdartikel schrijft de New World Telegram o.m.: „Wat thans gebeurt, komt hierop neer, dat Frankrijk en Groot-Brittannië ons in goud betalen voor het voorrecht om een der belangrijkste en. meest bedreigde bui tenposten van onze eigen nationale de fensie te versterken. Het is een ongeloof lijke meevaller voor ons, dat wij zoo'n zaak kunnen afsluiten. Vrij algemeen werd giste ren voorspeld, dat de op merkingen van Roosevelt een opgeven ivoorspellen van de gedwongen embargo's op verschepingen van wapens, munitie en vliegtuigen naar oorlogvoerenden, wanneer de neutraliteitswet in Mei a.s. in herziening komt. Te merikaansche machines voor massaproductie zou'en vliegtuigen, 'ka nonnen. tanks, le ersmiddelen en kle ding voortbrengen met een snelhe'd, waarte en niemand anders op zou 'kun nen. En eland en Frankrijk zouden hpt voornaamste voordeel trékken uit een zoodanige wijziging van de neutraliteits wet. FRANKRIJK VERSTERKT ZIJN LEGER MET 100.000 MAN. Het bij de Fransche Kamer ingediende wetsontwerp, waarbij de wet van 1936 ook op de nieuwe contingenten van toepassing verklaard wordt, is nader toegelicht door den rapporteur Des Isnards, die betoog de, dat het noodzakelijk is, het ernstige gevaar te bezweren, dat voor Frankrijk in de intensieve herbewapening van Duitsch- land gelegen is ook al zullen de recru- ten-arme jaren voor Frankrijk verdwij nen. Het Duitse'he leger zoo betoogde hij 'bestaat uit 900.000 man en 41 divisies, terwijl het Fransche leger slechts 450,000 man en 28 divisies telt. Bovendien moet reke ning worden gehoudenmet het Italiaansche leger, dat ongeveer 38 divisies telt. Om aan dezen toestand het hoofd te bieden, moet, volgens den rapporteur, het Fransche leger met 100.000 man worden vergroot. Hij wijst er ten slotte op, dat de luchtartillerie en het luchtleger eveneens versterkt moeten worden en dat voor de toepassing van plan 5 der luchtmacht 83.700 man noodig zijn. D'e Kamer heeft het wetsontwerp aan genomen. NOG GEEN REDE VAN MUSSOLINI. Ter gelegenheid van den zestienden ver jaardag van de stichting der fascistische militie heeft Mussolini van talrijke zijden felicitatietelegrammen ontvangen. In tegenstelling tot de verwachting heeft de DUce gisteren geen politieke rede ge houden. Men verwacht deze thans voor de zitting van den grooten fascistischen raad op Zaterdag a.s. LUCHTVERDEDIGING IN WEST- DUITSCHLAND. D'e bevelhebber van de Westelijke luchtverdedigingszone, luitenant-generaal Kitzinger (schrijft in „Die Wehrmacht" o.a. „Op grond van gedurende verscheidene jaren gedane meteorologische waarne mingen en aanteekeningen werden in het geheele gebied de meest gunstige voor waarden voor de lueht'defensie en de vliegrichtingen geconstateerd als basis voor een doelmatige groepeering der luchtverdediging. Onafhankelijk van stellingen, welke 'het leger betrekt, zijn talrijke lichte en zware luchtdoeikanonnen opgesteld. Overal zijn batterijen schijnwerpers opgesteld, welke voor de noodige belichting zorgen. Bo- ivendien staan talrijke jachtvliegtuigen ter beschikking, om snel in te grijpen, in samenwerking met de luchtdoelartillerie, indien de vijand de defensielinie mocht binnendringen. De berichtendienst is in de luchtver dedigingszone hijzonder uitgebreid. De luchtdelen,sie is aldus op ongekende wijze versterkt en uitgebreid. Vijandelijke luchtaanvallen o'p het Roergebied zullen bij het Vliegen over de luchtverdedigings zone veel van hun kracht verliezen". ENGELSCHE RADIO-UITZENDINGEN IN HET DUITSCH. De B. B. 'C. heeft verklaard, dat zij haar gewonen gang gaat in weerwil van Hit ler's bedreiging om op haar D'uitscbe uit zendingen te antwoorden. Dit beteekent, dat de B. B. G. haar Duit sche uitzendingen op zeven golflengten handhaaft, die Vrijdag ingezet zijn met den oproep van achttien vooraanstaande Britten tot het Duitsche volk, om met de andere volken samen te werken voor den vrede. Hitier zei Maandag hiervan: „Indien er geen einde komt aan de uitzendingen uit bepaalde landen naar 'Duitschland, zullen wij er weldra op antwoorden". De Engelschen zijn van meening, dat zij hier geen vergeldingsmaatregelen be hoeven te vreezen, omdat de Duitschers wel behoefte hebben aan ongecensureerd nieuws, doch Goebbels moeite zal hebben iets uit te zenden, dat de Engelschen niet reeds in hun kranten lazen. JAPANSCH OFFENSIEF IN SJANSI GESTUIT. Het Ghineesche telegraafagentschap meldt, dat het Japansche offensief in de bergen van Tsjoentau, Zuid-Sjansi, defi nitief gestuit is. Naar het Ghineesche persbureau meldt, neemt de kracht van het Japansche offen sief in Zuid-Sjansi af. Daarentegen wordt in Midden-Hoepeh heftig gevochten. Gisteren ebben Japansche vliegtuigen steden in Kwangtoeng, Kwangsi en Kiangsi gebombardeerd. De Ghineesche pers meldt, dat 21 Chi- neesche toestellen het leger der Japan sche cavalerie buiten Kanton hebben ge bombardeerd, waarbij honderdvijftig Ja panners gedood of gewond werden. Twaalf toestellen hebben bommen laten vellen op Whampau bij' den mond van de Paarlrivier. Hier zouden honderd Japan ners omgekomen of gewond zijn. D'e Japanners ontplooien een groote activiteit in het achterland van Macao. Zij hebben gisteren geprobeerd bij Tonka troepen aan land te zetten, doch zij wer den door de Chineezen teruggedrongen. De Chineezen hebben twee booten tot zin ken gebracht. "Wat konden die verblufte Balkanstaten daartegen doen? Wel, zij moesten genoe gen nemen met betaling in goede ren. Weldra kochten Joegoslavië, Grie kenland, Bulgarije en Hongarije Duitsche goederen. Men had weer den vorm van ruilhandel ontdekt. Er ontstond een direc te handelsbeweging. De Duitsche invloed groeide „Op den Uitkijk" bevat een interessant artikel uit 'de „Daily Mail" over Mon tagu Collet Norman, president van de Engelsche Bank en Hjalmar Schacht, tot voor kort president van de Duitsche Rijksbank. Over het optreden van Dr Schacht wordt o.m. gezegd Het was een schoone Junidag in 1935 toen, D'r Schacht in Berlijn zijn koffers pakte, van zijn kinderen afscheid nam en een reis 'begon naar Belgrado, Athene, Sofia en Budapest. -Dat was geen pleizierreisje, maar een nuchtere zakenreis. Het nationaal-so'cialistische Duitsch land was bezig zich met den grootsten spoed te wapenen. Allerlei nieuwe grond stoffen waren noodig. De moeilijkheid was, dat men geen vreemde deviezen had om te, betalen. Wat men nog had was noodig ivoor nog noodzakelijker dingen. Toen begon Dr Schacht zijn financieele goocheltoeren. Hij richtte zijn doordrin gende oogen o'p de Balkanstaten. Hij kocht er allerlei materialen in geweldige hoeveelheden, tot Duitschland overal enorm in (het krijt stond. En toen zei Dr Schacht tegen zijn credi teuren, die aan de deur klopten, d a t hijnatuurlijkniet in goud kon bet al e n. ED. G. SCHüRMANN t Te Rotterdam is gistermiddag te zijnen nuize op ruim 72-jarigen leeftijd over leden de heer Ed. G. Schürmann, voor zitter van den Kon. Ned. Middenstands bond en oud-vicepresident van de Kamer van Koophandel te Rotterdam. HET LOT DER NEDERLANDSCHE TEXTIELARBEIDERS IN DUITSCHLAND. De pogingen van de directies der textiel fabrieken te Gronau en Nordhorn in Duitschland, om met het deviezenbureau een regeling te treffen, waardoor alle Ne- derlandsche arbeiders aan het werk zou den kunnen blijven, 'hebben een negatief resultaat opgeleverd. Het gevolg hiervan is, dat van de ongeveer 800 werklieden woonachtig in de gemeente Losser, Over- dinkel, Glanerbrug en Denekamp, ruim 50 pet. is ontslagen; de rest kan blijven doorwerken op de volgende bepalingen: De arbeiders krijgen thans 2/3 van het nettoloon in Nederlandsch geld uitbetaald de rest in marken. Voorheen gold de rege ling. waarbij de werklieden 2/3 van het brato-loon uitbetaald kregen. Dit verschil brengt met zich mee. dat de arbeiders, die thans kunnen blijven wérken, een loons verlaging krijgen van f 35 per week. Als gevolg hiervan probeeren vele arbei ders thans in Nederland werk te vinden. Door het verleende ontslag en door het vertrek van werklieden, die reeds in En schedé en omgeving in andere fabrieken werk gevonden hebben, ondervinden de Duitsche fa,brieken, vooral omdat het hier goede vaklieden betreft, groote stagnatie. De directies trachten alsnog een rege ling te verkrijgen, waardoor zooveel mo e-pluk Nederlandsche arbeiders voor hun bedrijven behouden kunnen worden. BLIJFT GENERAAL BOERSTRA AAN? Naar het „Nieuws" vernomen heeft, heeft de regeering den legercommandant in Ned.-Indië te kennen gegeven, dat zij het zeer op prijs zou stellen, indien hij i.ogmaals met een verlenging van den tra ditioneel en ambtstijd do legerleiding op zich zou willen nemen. Dit verzoek, waaraan generaal Boer stra zeker gevolg zal geven, houdt ver- b>nd met de bestaande plannen betreffen de de versnelde uitbreiding van Indië's weermacht en sluit tevens in de hooge waardeering, die de regeering heeft voor de groote bekwaamheden van dezen op persten legerchef. GEEN STRAF MAAR PROMOTIE. Onder dezen titel schrijft „De Volks krant": Men herinnert zich dat zoowel „Tele graaf" als „Nationale Dagblad" de over plaatsing van kapitein Bowier der mare chaussee van Nijmegen naar Groningen als een straf hebben voorgesteld D'e heer Bowier was een nieuw slachtoffer van de zaak Oss, zoo beweerden ze. Weer een on gerechtigheid bij de vele die al begaan waren. Enz. enz, Wat blijkt thans? Dat kapitein Bowier majoor wordt. Die promotie had, indien de heer Bowier gestraft moest worden, een anderen kapitein ten deel kunnen vallen. D'at is niet gebeurd: het slacht offer van de Ossche zaak de heer Bowier maakt promotie. Zoo'n straf zouden er wel meer willen. Wat zullen nu de bladen doen, die overijld in de overplaatsing van den heer Bowier een machinatie van Justitie of Defensie hebben gezien? Zullen ze erken nen lichtvaardig geoordeeld te hebben en amende honorable maken? Afwachten. DE „TROMP" HEEFT LISSABON VERLATEN. Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp", onder hovel van den kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman, is heden van Lissabon naar Funchal (Madeira) vertrokken. D'e scha de, ontstaan door de aanvaring met het Duitsche stoomschip „Orinoco", is geheel hersteld. DE ONTSLAGAANVRAGE VAN DR DE VLUGT. Door den Ministerraad behandeld. Het Hbld verneemt uit Den Haag, dat de Ministerraad de ontslagaanvrage van Dr W. de Vlugt als burgemeester van Am sterdam behandeld, en dienaangaande een besluit genomen heeft, waarvan de ver der te nemen stappen reeds in voorberei ding zijn. Hoogstwaarschijnlijk zal den heer De Vlugt namens de Kroon worden verzocht zijn ontslagaanvrage in te trekken, waarin, wordt aan het ver zoek gevolg gegeven, de toezegging ligt opgesloten, dat de Ministerraad de Kroon zal adviseeren, hem te herbenoemen. D'it geschiedt dan, volgens wettelijk voorschrift, voor een periode van 6 jaar. De herbenoemde heeft het echter in eigen 'hand, dien ambtsduur tusschentijds te be ëindigen. Dat dit na eenige jaren, na de herbe noeming, en nog tijdens het bewind van het tegenwoordige ministerie, geschieden zal, wordt in departementale kringen ver wacht. VOORRAADVORMING. Een groote opslagp aats voor grocnt-n en vruchten te Utrecht. De Vereeniging Groenten- en vruchten veiling Utrecht en omstreken overweegt plannen tot den bouw van een zeer groote en volgens de eischen der moderne koel en conserveeringstechniek ingerichte groenten- en vruchtenopslagplaats met steun van het werkfonds. De bedoeling daarvan is aan den eenen kant de schom melingen in den aanvoer op te vangen, die samenhangen met de weersomstan digheden, aan den anderen kant voorra den te vormen voor tijden van oorlog. Utrecht is daarbij als centraal punt ge kozen van een geheel voorzieningsgebied. DE NED. HERV. RADIO-OMROEP EN DE NED. HERV. KERK. Vragen van het Kamerlid Krijger. Het G. H. Tweede Kamerlid Krijger heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat door den zich noe menden „Nederlandsch-Hervormde radio omroep" zendtijd is gevraagd, met de be doeling dien „uitsluitend te gebruiken voor uitzending van hervormde kerkdien sten, het houden van lezingen over onder werpen, die van belang zijn voor de Ne derlandsch-Hervormde kerk, bespreking van hetgeen voorvalt op kerkelijk terroin, het geven van voorlichting in al die din gen, die het leven der kerk raken, van hervormde zijde de vraagstukken omtrent kerk, staat en maatschappij te belichten en voorts aan alle takken van arbeid bin nen de Nederlandsch-Hervormde kerk de gelegenheid te bieden zich meerderen in gang bij en steun van ons volk te verze keren?" 2. Indien 't antwoord bevestigend luidt, is de minister dan bereid mede te deelen of en in hoeverre hem bekend is, op grond waarvan bedoelde organisatie zich ge rechtigd acht zich te noemen naar de Ne derlandsch-Hervormde kerk en zich te beschouwen zoo niet als orgaan dier kerk, dan toch bevoegd om haar inzicht, d.i. dat van de personen, die namens haar voor dien omroep zullen optreden, aan te die nen als het inzicht, dat de Nederlandsch- Hervormde kerk heeft of uiteraard in overeenstemming met haar belijdenis j behoort te hebben, in vraagstukken met name van kerk, staat en maatschappij' 3. Is den minister bekend, dat zeer vele leden van de Nederlandsch-Hervormde kerk, ambtsdragers en niet-ambtsdragers, hoewel zij instemmen met de goede bedoe- j lingen van de oprichters, den door de in vraag 1 bedoelde organisatie gekozen weg separatistisch en mede daarom strijdig achten met het karakter en niet bevorder lijk voor den bloei van de Nederlandsch- Hervormde kerk? 4. Indien uit het antwoord op vraag 2 zou blijken, dat de daarin bedoelde be voegdheid niet bestaat, althans den mi nister niet bekend is en dat de Neder landsch-Hervormde kerk zelf zich niet heeft uitgesproken betreffende hetgeen, waarover onder haar leden geen overeen stemming bestaat, is de minister dan be reid mede te deelen, dat, indien een of meer andere organisaties van leden van de Nederlandsch-Hervormde kerk even eens om zendtijd zouden verzoeken, deze zullen worden behandeld op voet van ge lijkheid met de in vraag 1 bedoelde orga nisatie? 5. Is de minister bereid anderen kerken, indien zij den wensch daartoe te kennen geven, voor uitzending van kerkdiensten, onder de noodige waarborgen, dezelfde rechten te verloeren als zijn toegekend aan de tot het verband der „Gereformeer de kerken" behoorende plaatselijke kerk van Bloemendaal? Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen DE INPOLDERING VAN SAEFTINGE. Op de laatste vergadering van den kring Middelburg der R.K. Staatspartij is besloten een commissie samen te stel len tot onderzoek van hetgeen noodig i om te bereiken, dat spoedig za'l worden ■overgegaan tot inpoldering van het land van Saeftinge. Deze commissie is thans gevormd en bestaat uit de heeren J. W. Vienings te Clinge, J. F. G. Kindt uit. Nieuw-Namen, Al'b. Lockefeer en J. H. A. Holthuizen te Hulst. GD. 'V. Z.) MIDDELBURG. Door een auto aangereden. Toen gisterenavond omstreeks 5 uur enkele bij de werkverschaffing te Vlis singen werkzaam zijnde Middelburgers per rijwiel naar huis reden, is ter hoog te van de Abeele de ruim 40-jarige P. G., wonende in de Lombardstraat, door een auto aangereden en daarbij bloedend ver wond, terwijl hij ook een hersenschud ding had opgeloopen. Na ter plaatse door een gewaarschuwden dokter te zijn ver bonden, is G. naar zijn woning over gebracht. De marechaussée stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. De bestuurder van de auto was uit Vlissingon afkomstig- Woensdagavond hield de Geiten- fokvereeniging haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van den beer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2