;oop Hitiers rede voor den Rijksdag. WITTE WEEK N.V.Hendrikse&C- Bank Goes WIENER ioie en 2.98 f 17.90 tels I- 5.90 16.90 12.90 Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. De strijd in Spanje. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Geref. Kerk van Assen. korting. it U nog nog een iten ld. DINSDAG 31 JAN. 1939 53c JAARGANG - No. 104 HXHL Prinses Beatrix. MIDDELBURG Uitgifte eener 3 V2 °/o Obligatie- leening in stukken van f 1000. f500.- en f 100.- a 100%. llles franco voor poot Schouten, [0, Zw. 5,50, S. 20 1,97%, alles fran- K'land Ch. 6,34, |j,82, alles franco S. 20 en 17 gr. str. b., alles taphos 7,50 fran- 6,41, KS. 5,74, 3,06, alles fran- bp. 2,29 en 1,98%, Iy2 en 2,05 franco en van Kalksalp. 150 KG. lvet gedrukt zijn. Inotaris Klop te |r P. B. Tazelaar Een woonhuis, 8 A. Kooper de voor f 1630. ÜRBER1CHT. hedenmorgen bingen licht be- fig; temperatuur neerslag afge- Bilt: tempera- iennacht min 2; |ir min 2; mini- hedenavond tot uur: ingen, Drente en jiachts, tempera- [erdag, gedeelte- zwakke veran- bies: lichte vorst het vriespunt likt, droog weer, Idag 3 u.: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f 1.50 per kw.«rtsal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeehngen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting AAN PRINSES BEATRIX. Lief klein Prinsesje, Op Uw verjaardag, Een feest, dat Gijzelve nog niet beseft. Komen wij tot U, Om. U te vertellen, Hoe Neerland voor U zijn bede verheft. Lief klein Prinsesje, Dat wü slechts kennen, Van plaatjes gemaakt door Uw Vader's hand, Gij zijt nog zoo klein En Gij zijt nog onwetend En weet niet dat 't feest is in Nederland! Lief klein Prinsesje, Het feest dat wij vieren, is voor het eerst Uw verjaardags-festijn. De wapp'rende vlaggen, Alom het Oranje Maken dat Holland weer feestland mag zijn. Lief klein Prinsesje, Giji kunt nog niet weten, Dat Neerland zoo blij is met U, Vorsten kind! Maar Uwe Moeder, Eens zal Zij1 yertellen, Dat Holland zoo vurig, zoo teer U bemint. Lief klein Prinsesje, Kind van Oranje, Gij wordt reeds gedragen door heel Neer- lands bee. En waar Gij moogt gaan En wat er gebeure Die bede die reize dan steeds met U mee: Lief klein Prinsesje, Dat God U mag sparen, Dat Hij U mag leiden aan Zijn trouwe Dat 'Hij U zeegne, hand. Dat Hij U behoede, Dat is de bede van heel Nederland. M. Z, en 10 uur: 761. ïtsers: DUITSCHLAND AAN DE ZIJDE VAN ITALIË. HET MOET EXPORTEEREN. ACTIE TEGEN DE KERKEN? In zijn groote rijksdagrede heeft Hitier na de prestaties van 'het Derde Rijk uit eengezet te hebben, het koloniale vraagstuk uitvoerig besproken. Ten opzichte van de Italiaansche eischen verklaarde hij, dat er geen twijfel kan be staan, dat, als eenig land een oorlog met Italië zou beginnen, Italië Duitschland aan zijn zijde zou vinden. Tegenover de Kerken en haar bediena ren werd, als zij zich tegen het nationaal- socialisme zouden verzetten, een ver scherpte actie aangekondigd. J>e zes jaar, welke zijn voorbij gegaan, aldus Hitier, zijn de gewichtigste van de Unitsc'he geschiedenis. Hitier gaf een geschiedkundig over zicht van de gebeurtenissen van het ge denkwaardige jaar 1938. Men weigerde uitschland zijn koloniën terug te geven, naam van het recht van zelfbestem ming van de negervolken, doch in het vre esverdrag van Versailles werd de aan sluiting van de Duitschers in de Oostma.rk vergeten. Als zoon van de Oostmark heb ik in Ja nuari 1938 het besluit genomen en door gezet, het reéht van zelfbestemming te ge ven aan de 6.5 millioen Duitschers in Oostenrijk. Eenige weken later begon de campagne van internationale ophitsing in Tsjecho- Slowakije met onderdrukking van de daar wonende Duitschers. Ongeveer 3.5 milli oen Duitschers werden hier tegen hun wil vastgehouden in een staat, waarin zij meer of minder werden mishandeld. Ik gaf het bevel tot voorbereiding van militair optreden tegen dezen staat en het bevel tot den geweldigen en versnelden bouw van een front van verdediging in 'het Veesten des lands. Dit is een succes gebleken. Allen zijn intussohen gelukkig, dat, dank zij het initiatief van Mussolini en door de hoog gewaardeerde bereidwil ligheid van Chamberlain en Daladier voor dit moeilijke vraagstuk een vreedza- me oplossing is gevonden. De jonge weermacht van het rijk heeft haar proef glansrijk doorstaan. In de dagbladen van de democraten leest men iederen dag van moeilijkheden, waaraan Duischland bloot staat; het volk lijdt 'honger en Duitschland zal ten gron de gaan aan een financieele crisis of aan een productie-crisis, of anders toch aan een consumptie-crisis. Ook het Duitfiche volk is er zich van bewust, dat zijn economische toestand moei- 1 ij k i s. Het nationaal socialisme zal zon- Wij publlceeren hiernaast een door Z.K.H. Prins Bernhard genomen foto van Prinses Beatrix ter gelegenheid van haar eersten verjaardag. der twijfel ook deze moeilijkheden te ho ven komen. Dé kwestie van den staatsvorm of de organisatie van een volksgemeenschap is internationaal en in het geheel niet in het debat. Het is ons, Duitschers, volkomen onver schillig, welken staatsvorm andere volken bezitten. De bewering, dat 'het na tionaal-socialistische Duitschland binnenkort Noord- of Zuid-Amerika, China of zelfs Nederland aanvallen of verdeelenzal en wel omdat daar andere regeeringssystemen heer- schen, zou nog slechts aan gevuld kunnen worden met de voorspelling, dat w ij, in aansluiting daarop, het voornemen hadden, onmid- d e 11 iji k de volle maan te be zetten. Economische problemen en koloniën. Daarna sprak Hitler over de herstelbe talingen en bet ontnemen der koloniën aan Duitschland. Niemand kan in ernst aannemen, dat tachtig millioen menschen op den duur tot den stand der paria's kunnen worden gedoemd. Het is duidelijk: de rijkdommen der we reld worden met geweld verdeeld, en dan zal deze verdeeling van tijd tot tijd steeds weer met geweld gecorrigeerd worden, of de verdeeling geschiedt volgens de begin selen der billijkheid en van 't gezond ver stand. Geen volk is geboren als niet-bezitter of als bezitter. Voor zoover Duitschland betreft, is de toestand zeer eenvoudig. Het heeft 80 mil lioen inwoners, zijn koloniaal bezit is ge roofd. Wanneer dit koloniaal bezit geen betee- kenis heeft, kan men het gemakkelijk te rug geven. 'Dat terug geven niet mogelijk is, omdat Duitschland er niets meer mee zou weten te beginnen, is belachelijk en dat het niet terug gegeven kan worden, omdat Duitschland daarmede een strate gische positie zou krijgen, is een monster achtige poging, om een volk algemeene rechten te ontzeggen. Alle tegenargumenten doen duidelijk blijken, dat het in wezen slechts om een machtskwestie gaat. De dwang, waaronder de Duitsche eco nomische politiek staat, is zóó groot, dat geenerlei dreigement met kapitalistische middelen ons kan afhouden van dit eco nomisch optreden. Duitschland heeft de waarde van zijn valuta gestabiliseerd door buitengewone opvoering van zijn productie. Op voedings- gebied ec'hter kan de productie niet wor den opgevoerd. Hierin kan slechts wijzi ging gebracht worden door: le. aanvullenden invoer van levensmid delen, d.w.z. een stijgenden uitvoer van Duitsche producten, of 2e. uitbreiding van de levensruimte van ons volk. Aangezien de tweede op lossing nog niet aanwezig is, zijn wij gedwongen ons met de eerste bezig te hou den, d. w. z. w ij moeten ex porteeren om levensmidde len te kunnen koop en en wij moeten, aangezien voor dien export voor een deel grondstoffen noodig zijn, die w ij zelf niet hebben, nog meer uitvoeren, omdie grondstoffen te kunnen k r ij g e n. Het gaat dus hier om de zorg voor het dagelijksch brood. Wanneer dan door vreemde staatslieden met economische te genmaatregelen gedreigd wordt, kan ik hier slechts verzekeren, dat in zulk een geval een economische wanhoopsstrijd be ginnen zou, die voor ons heel gemakkelijk uit te houden is. Het Duitsche volk zal zijn gebeele ar beidskracht ter beschikking stellen van de nieuwe nationaal-socialistische ge meenschap, om een zoodanigen strijd uit te vechten. Wat de leiding betreft kan ik slechts verzekeren, dat zij tot alles besloten is. Tevens wees spr. er op, dat de Duit sche koloniën Frankrijk en Engeland veel meer kosten dan ze opbrengen. Men zou ons kunnen tegenwerpen, al dus vervolgde Hitier, dat dit ook voor Duitschland geldt. Zeer zeker. Echter is er één onderscheid: wij strijden voor een EXTRA LAGE PRIJZEN. levensrecht zonder hetwelk we op den duur niet kunnen bestaan, en de anderen voor een onrecht, dat hun slechts nadeel berokkent en geenerlei voordeel oplevert". Hitier besprak hierop de economische maatregelen, welke genomen moeten wor den om dit doel te verwezenlijken. De Duitsche rijksbank zal worden omgevormd in een bankbiljetteninstituut van het Duitsche rijk. Dat wij een hoog percentage van onze nationale arbeidskracht voor de op zichzelf niet productieve bewapening van ons volk moeten gebruiken, blijft te betreuren, doch daaraan is niets te veranderen. De Joodsche kwestie. D'e „Führer" noemde het „een bescha mend schouwspel", hoe de wereld der de mocratie van medelijden met het Jood sche volk druipt, doch het' niet helpt. Düitschland daarentegen doet niets an ders dan terugnemen, wat het Joodsche volk den Duitschers ontnomen heeft. „Men moest ons dankbaar zijn, aldus spreker, dat wij de Joden, deze heerlijke cultuurdragers, vrijlaten en aan de ove rige wereld ter beschikking stellen. De nationaal-socialistische staat heeft noch een kerk gesloten, noch een gods dienstoefening verhinderd, noch ooit in vloed op den vorm van godsdienst uitge oefend, In den nationaal-socialistischen staat kan ieder op zijn eigen wijze zalig worden. De nationaal-socialistische staat zal echter priesters, die hun missie willen zien in de beschimping van het tegen woordige rijk, zijn instellingen of zijn lei dende hoofden, het bewustzijn bijbrengen, dat een vernietiging van dezen staat door niemand geduld wordt en dat priesters, zoodra zij zich buiten de wet stellen, door de wet evenzeer ter verantwoording zullen worden geroepen als iedere andere Duit sche staatsburger. In het verdere verloop van zijn rede zeide IHitler nog, dat Duitschland, in geval van een aanval op Italië, aan de zijde van laatstgenoemd land zal m eestrijden. „Duitschland verheugt er zich over, dat in 'het "Westen, Zuiden en Noorden vreed zame staten liggen en dat het met die lan den tot Tust gekomen grenzen heeft. Onze betrekkingen met de staten in het Westen en Noorden, België, Nederland, Noorwegen, Zweden, Denemarken en de Oostzeestaten, zijn verheugend en ook de volken in die staten hebben een afkeer van den eeuwigen oorlogsdruk en schij nen zich steeds meer terug te trekken van de frazen van den Volkenbond. Niemand kan hen meer als vrienden waardeeren dan Duitschland". Indrukken van Hitler's redevoering. Hitler's uitdrukkelijken steun aan Italië en het opnieuw bevestigen van Duitsc'h- lands recht op koloniën worden te Lon den als 'het begin van een nieuwe periode van spanning beschouwd. Men verwacht, dat de duce zijn eischen tegen Frankrijk nog scherper zal stellen, nu 'hij zeker ds van den steun van Duitschland. Ofschoon de Führer geen bepaalde concrete eischen inzake de koloniën stel de, constateerde hij', dat een her-distri butie moet plaats hebben, indien niet langs redelijken weg, dan langs den weg van geweld. Zijn verklaring omtrent de koloniën en zijn mededeeling, dat dit toepasselijk is op andere naties, die in dezelfde iposdtie verkeeren als Duitschland wordt be schouwd als een aanduiding, dat hij hoopt dat P'olen zoowel ,als Italië zich aan den eisch van Duitschland zullen aansluiten, daar het bekend is, dat 'hij de koloniale kwestie met Beek te Berchtesgeden heeft besproken. De aankondiging, dat Duitschland met Italië za'l vechten in geval van oorlog, is te Rome met gejubel vernomen. De fas cisten gelooven thans zeker, dat Hitler's aankondiging Frankrijk er toe zal bren gen, de concessies te doen, die Mussolini zeer zéker aan Daladier zal vragen. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Binnenland. De conjuctuur in Nederland. Indië krijgt Dieseltreinen. Vergadering van de Coöp. Suikerfabriek Dinteloord. Buitenland. Rede van Hitier. Sneeuwstormen in Amerika. Weer aardschokken in Chili. Inschrijvingen worden aangenomen door Volgens de meening van fascistische kringen is het thans duidelijk, dat Frank rijk Itailië's eischen moet aanvaarden 'en dat Duitschland voldoening gegeven zal moeten worden in zake de koloniën. SLECHT WEER BEDREIGT GEZOND HEID DER VLUCHTELINGEN. Te Perpignan wordt medegedeeld, dat 'Negrin, de Spaansche imiinister-president igisteren in Frankrijk is aangekomen. Naar verluidt heeft hij reeds eerder eeni ge geheime reizen niaar Fransch gebied ondernamen om zich met de Fransche autoriteiten in verbinding te stellen. Den geheelen nacht heeft het zeer he vig .geregend in Noord-Catalonië en Rous'sillon. De gezondheidstoestand der Spaansche vluchtelingen, -die sinds drie dagen i:n de open lucht vertoeven, baart iveel zorg. Gisternacht en gistermorgen vroeg zijn veel minder vluchtelingen de grens ge passeerd dan de vorige dagen bet geval was. Het zijn bijna uitsluitend vrouwen en kinderen, die Frankrijk binnen ko men. Van het front in Catalonië seint de correspondent van Havas: Sedert giste ren is de tegenstand der regeeringstroe- pen krachtiger geworden. De troepen van Franco stuiten bovendien op moeilijkhe den. daar het terrein steeds meer geacci denteerd wordt. Vooral in het Noorden en :het centrum van het front is het weer bovendien slecht. NIEUWE AARDBEVING IN CHILI. Weer nieuw onheil aangericht? Uit het geteisterde gebied in Chili wor den nieuwe aardschokken gemeld, terwijl het ministerie van binnenlandsche zaken tegelijkertijd bekend maakt, dat men ver wacht, dat bet totale aantal dooden de 50.000 zal bereiken. Uit Conception wordt officieel bevestigd dat om 22.45 uur gisteren een aardbeving alle buizen en gebouwen van het stadje Coronel, waar kolenmijnen zijn, heeft ver woest, terwijl de bodem bij Chilian even eens trilde. Men vreest ten zeerste, dat nog meer onheil in de toch reeds zoo moeilijk te be reiken streken is aangericht. Groote sple ten in de wegen maken bet autoverkeer zeer moeilijk, terwijl de spoorwegverbin dingen nog steeds verbroken zijn. Verder wordt gemeld, dat de groote Llaima vulkaan onheilspellend Tommelt. SNEEUWSTORMEN IN DE VEREEN. STATEN. Stormen, gepaard gaande met hevige sneeuw- en regenbuien, hebben boven het Oostelijk deel van de Vereenigde Staten gewoed met een hevigheid ais in jaren niet is voorgekomen. Tot dusverre wordt melding gemaakt van vijf dooden. Te Chicago zijn twee trei- ren van de Elevated Railway op elkander gereden, doordat de treinen op de gladde rails doorslipten. Twee personen werden gedood, veertien gewond. Drie dooden zijn te betreuren als gevolg van de orkaanach tige stormen, die ernstige materieele schade aanrichtten in de staten Tennes see, Alabama, Mississippi en Louisiana. Te Chicago is in negen uur tijds 30 cen timeter sneeuw gevallen, waardoor het verkeer, zoowel op straat als op de spoor wegen, volkomen ontwricht werd. Het verkeer tusschen Missouri, Illinois en Indiana werd eveneens lamgelegd. Sneeuw- en regenstormen joegen over Pennsylvania, New-Jersey, Ohio en Geor gia.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1