iJÏHriür.Mdï HU i» wèfl *9. ROODESTER HOEST, KEELPUN CRIEP. RHEUHATIEK STEKEN IN DE Z'J.EKZ PIJNSTILLENDE WATTEN MIDDELBURG. Schuttovaflr. VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. Nèt heeft de cliënt z'n pijpje opgestoken uit een versch pakje en hij is er wèg van! Zelfs kenners op het gebied van tabak zijn wèg van zulk een weergaloos geurig en smakelijk rooken: Niemeijer's Roode Ster Tabak! NIEMEUER'S 6,10 en 13 per half one Zeldzaam zacht en licht in de pijpt WALCHEREN op de pijnlijke plek. bestrijdt doozen h 35 en 55 ct. vend klein en varieerden van 4 tot 20 kg,, zeer kleine garnalen van slechte kwali teit. Thans schijnt men nogal wat garnalen te vangen bij Hoek van Holland, ofschoon de daar gevangen garnalen niet groot zijn. Een aantal schepen van het agent schap Veere van de Nederlandsche Vis- scherij Centrale is nu naar Hoek van Holland vertrokken. Het Verkoopkantoor voor Garnalen heeft te Hoek van Holland een tijdelijk agentschap gevestigd. De vis- schers moeten echter de verzendingskos ten naar de aangewezen markten zelf be kostigen en eigen emballage beschikbaar stellen. Bovendien moeten zij meer kos ten maken voor hun levensonderhoud, zoodat de animo om naar Hoek van Hol land te gaan visschen niet groot is. Op den afslag te Arnemuiden worden geregeld garnalen, afkomstig van Hoek van Holland, verkocht. De prijzen van garnalen zijn deze week te Breskens nog zeer hoog gebleven. (VI. G.) Dammen. De damuitslag van den in de 2e kl. afd. B. gespeelden wedstrijd Goes IIGoes D.I.D. II: J. Mange—M. v. d. Lirnide 11, J. de JongeJ. Knulsit 20; P. Bliek J. Rouw ilj H. Steinmeier—J. Fokker 02; A. EiveredijlkJ. Stokmans 02; A. RemeijlnseW. Dekker (met winst kans voor Goes) afgebr.; A, RomijlnJ. Schipper 20; M. Kik—J. Broos 11; J. BehageJ. v. d. Kreeke 20; K. SchipperH. Kok 02. Voorloopige uit slag 99. Zaterdag werden te Goes de volgen de partijlen gespeeld om ihet persoonlijk kampioenschap van Zeeland: (voorronde Groep A) P. Brasser (Lewedorp)L. Dekker 11; J. v. d. Parel (Kruiiningen) M. F. de Jonge (Kloetinge) 02. Door deze overwinning komt de Jonge in de finale. Gespeeld inoet mul nog worden de partij Sinke—M. v. d. Parel, waarvan de uit slag de andere finalist zal aanwijlzen. v. d. Parel behoeft slechts remise te ma ken om zeker te zijn van zijn plaats. Chr. Nat. Werkmansbond. Vrijdagavond kwam de Ring Zuid-Be veland van den Chr. Nat. Werkmans bond in Jaarvergadering te Nisse bijleen. De voorzitter, dhr A. C. Lankester, opende deze zeer druk bezochte vergade- rine op de gebruikelijke wijze. Dhr Dron- kers van de afd. Wemeldinge hield een bijbelinleiding over Matth. 7. De seor. dhr de Graaff gaf een goed verzorgd jaaroverzicht wat van een gezond ver- eenigingsleven sprak. Hierna sprak De de Willigen van Heinkenszand, over het onderwerp: Het Jodenvraagstuk, in het licht van het Qude Testament. Op dit zeer mooie refe raat volgde nog een drukke bespreking. Ds Plaggemars vaim Hansweert sprak een slotwoord. Deze vergadering werd opgeluisterd door enkele voordrachten en zang. Het was reeds laat toen deze welge slaagde avond werd gesloten. De verjaardag van Prinses Beatrix. Vertrouwd wordt, dat er morgen druk gevlagd zal worden en velen zich met Oranje zullen tooien. De tijd van het jaar leent zich niet best voor openbare feestelijkheden. Toch heeft het bestuur van Uit het Volk.Voor het Volk tegen des avonds 9 uur een fakkel optocht 'georganiseerd. Te 9 uur zal deze vertrekken van de Markt en er zullen aan deelnemen het Middelburgsch Muziekkorps en de sig- naalafdeeling van Achilles, terwijl niet alleen de bestuursleden van Uit het Volk Voor het Volk, doch ook alle leden der buurtooininiissies welkom zijin. De tocht zal gaan langs de volgende route: Mlarkt, Lange en Korte Noord- straat, Heerengraoht, Kromme Weele, Beddewij'kstraat, Langeviele, Markt, Gort- str., Varkensmlarkt, Vlissingsche Str., Teerpakhufeenstraat, Blauwendijiki, Sta tionsstraat, Houtkade, Segeerstraat, Lan ge en Korte Delft, Daan N.Z., Sohuitvlot- straat, Spanjaardatraat, Balans, Abdij, Balans, Korte en Lange Burg, Markt. In de vergadering van de afd. Middel- delburg van de Kon. Schippersvereni ging „Schuttevaer", heeft de voorzitter, dhr P. de Vos, het overlijden herdacht van dhrn L. Hortensius, in leven vice- voorzitter van het hoofdbestuur. Bij afwezigheid van den secretaris, bracht dhr Joh. Vermeulen verslag uifvan de verrichte werkzaamheden ten dienste der schipperij en de algemoene vaart in het afgeloopen jaar en als penningmees ter over den stand der kas. Het jaar sloot met een batig saldo. Voorstellen voor de algemeene vergade ring werden besproken en zullen door het bestuur worden doorgezonden. Tot afge vaardigde naar de algemeene vergadering werd dhr Joh. Vermeulen gekozen en tot zijn plaatsvervanger dhr W. van Ouwer- kerk. Nog een reactie op de radiorede van de Koningin. AL reactie op de rede van de Koningin over geestelijke en moreele herbewape ning heeft de heer H. B. J. Knoop, voor zitter van de plaatselijke afdeeling van de liberale Staatspartij, een brief aan de lei ders van de verschillende politieke groe peeringen hier ter stede geschreven, waarin hij het plan oppert, dat de thans in den gemeenteraad vertegenwoordigde partijen bij de a.s. raadsverkiezingen ge noegen zullen nemen met de zetels, welke zij op het oogenblik hebben, dit zou kun nen worden uitgevoerd door ditmaal met slechts één, gemeenschappelijke, lijst uit te komen. Van de aldus bespaarde gelden zou dan een fonds kunnen worden gevormd voor de door den nood der tijden getroffenen. De doortrekking van den Boulevard. D'aar de werkzaamheden bij de door trekking van den boulevard over het Ha- gang vinden, zullen thans met ingang van ten te werk worden gesteld bij den aan- heden ode werkloozen uit andere gemeen ten te werk worden gesteld bij den aan voer van zand en het steenzetten voor de glooiingen. Indien mogelijk zullen in totaal 200 arbeiders van buiten en wel uit Middelburg, Souburg, Westkapelle, Kou- dekerke en waarschijnlijk ook Breskens en Biervliet hier komen werken. Men zal trachten een en ander voor 't zomerseizoen gereed te hebben. (N.R.G.) i Huiszoeking. Midden September arresteerde de politie al hier vier mannen en een vrouw, waarvan twee te Brussel woonachtig waren, die er van verdacht worden zich te Zeeland e'n ook in Brussel, aan meerdere belangrijke diefstallen en beroovingen te hebben schuldig gemaakt, De vier mannen zijn toen in het huis van bewaring te Middel burg ingesloten, waarvan er drie nog steeds in voorarrest zitten. Dé justitie heeft in verband hiermede dezer dagen een huiszoeking gedaan in een perceel aan de Badhuisstraat alhier. Arrestaties vonden niet plaats1. Men zal zich herinneren, dat bij deze arrestaties in September j.l. ook de Vlis- singer v. U. was betrokken, die trachtte 't avonds laat een tasch met gestolen gou den voorwerpen, een geldsbedrag van ca. f 400 en een revolver in het water aan den Spuiboezem te doen verdwijnen, wat hem echter nog juist bijtijds door de politie werd verhinderd, die dezen man op den Spuikom arresteerde en de tasch met den waardevollen inhoud in beslag nam. Deze man is reeds eenigen tijd uit bet voorarrest ontslagen. Naar wij vernemen is dhr W. P. Edelman (R. K.) op zijn oorspronkelijk voornemen om zich niet meer als candi- daat voor lid der Prov. Staten beschik baar te stellen, op aandrang van verschil lende kiezers, teruggekomen. Zaterdagavond zijn met het Duitsche stoomschip Ilsenstein 60 Joodsche vluch telingen, hoofdzakelijk uit Weenen, uit de Vlissingsche haven naar New York ver trokken. Door B. en W. zijn benoemd bij de brandweer tot Generale Brandmeester, dhr J. W. van de Weert en tot brand gast dhr H. Reijerse Czn. Gaarne willen wij onze lezers, voor zoover ziji zulks nog niet gedaan hebben, opwekken een bezoek te brengen aan de tentoonstelling van schilderijen van Mevr. D'ieleman-Magendans in Sturms kunst handel in de Korte Kerkstraat, die nog tot 11 Februari is geopend en gratis voor ieder belangstellende toegankelijk is. De meer dan 50 doeken leggen een ge tuigenis af van de ontwikkeling van het talent van de schilderes. Blijkbaar zijn er ook onder uit baar eerste periode. Ze dragen althans de kenmerken daarvan. Tevens kan de bezoeker echter waarne men, hoever Mevr. Bieleman in deze tien jaar onder leiding van den bekenden Vlis- singschen schilder Jacobs bet heeft ge bracht. Er zijn doeken bij" (we noemen b.v. nr 52 „Nevelige avond") die heel sterk doen denken aan dezen beroemden schil der van zeegezichten. De collectie in dit genre is groot. Maar ook op het schilderen van bloe men heeft de schilderes zich blijkbaar toe gelegd. Ook hier zijn loffelijk en minder goed geslaagde doeken. Direct wordt men geboeid door „Bruine chrysanthen" (nr. 39) en „Cyclamen" (nr 14). Al met al een expositie, die een druk bezoek verdient. Kloetinge. De afd. van den Ned. 'Chr. Landarbeidersbond hield Woensdagavond een propagandavergadering. Dhr Muntje- werf van Noord-Beemster 'hield een lezing over: „De taak der Chr. Vakbeweging". Vier nieuwe leden, waaronder 3 vaste arbeiders, traden tot de afd. toe. Waarde. Donderdagavond hield de Chr. Jongel. Vereen. Onderzoekt de Schrif ten" haar 20e jaarfeest. Na opening volgde een Bijbelinleiding en verslag van den secretaris over het 20- jarig bestaan. Dan volgden voordrachten e.d. Na de pauze word het tooneelspel: „Als de poorten opengaan.opgevoerd Vrijdagavond hield de Qhr. Meisjes- vereen. „Martha" baar 13e jaarfeest. Na opening met een liturgie sprak Ds Hoogenraad een openingswoord, waarna een Bijbelinleiding volgde. Daarna verslagen van secretaresse en penningmeesteresse, waarna de samen spraak: „Blijvend geluk" werd gespeeld. Na de pauze werd, evenals den vorigen avond, het tooneelspel: „Als de poorten opengaanopgevoerd. Hansweert. Dhr N. de Haan, assistent der Directe belastingen enz. alhier, wordt met ingang van 1 Maart a.s. overgeplaatst naar Roosendaal. Het Fransche sleepschip „Mascara" geladen op weg naar Straatsburg, is op 't kanaal tegen een paal gevaren, waardoor deze beschadigd werd. Na borgstelling kon het schip de reis naar Straatsburg voortzetten. Het motorschip „Gerjo", met stuk goed van België naar Rotterdam, kreeg Zondagmiddag op de Westerschelde ma- chineschade. De motorboot Schelde heeft het schip opgepikt en bier binnengesleept. Driewegen. 25-jarig jubileum. Vrijdagmiddag werd het feit herdacht, dat Mej. C. 'Goetheer-Pennij 26 jaar 't school gebouw onderhoudt. De burgemeester sprak haar hartelijk toe en reikte haar namens het gemeente bestuur een enveloppe met inhoud over. Ook het hoofd der school, dhr Van Noort, gaf uiting aan zijn waardeering en bood haar een geschenk aan. Vrijdagavond kwam het „Mus- schengilde" in vergadering bijeen. In totaal waren ruim 1500 musscben in geleverd over 1938. Joh. Nijsse leverde daarvan het hoogste aantal in en wel ruim 1100 musichen. Op 9 Augustus a.s. zal de vereeniging 30 jaar bestaan. Al deze jaren is dhr J. G. Nieuwenhuize secretaris-p enningmeester Wolphaartsdijk. Vrijdagavond hield de schoolvereeniging van de Ghr. school Pa- peweg alhier haar zeer good bezochte jaarvergadering in het schoolgebouw on der leiding van haar voorzitter, den heer D. P. Goetheer. Deze 'gewaagde van de zegeningen in het afgeloopen jaar geno ten. De secretaris, de heer J. L. Goetheer bracht een optimistisch jaarverslag uit en herinnerde aan het afscheid van den heer Van Wijk en de installatie van het nieuwe hoofd, de heer C. de Bruin. Ook herdacht hij het overlijden van den heer A. Weijns, die jarenlang bestuurslid en Ipenindngmeester der school geweest is, een der mede-oprichters. De penning meester, de heer J. Remijnse bracht een gunstig jaarverslag uit. Nia de pauze leverde het hoofd deT school een inleiding over het onderwerp: Koppige kinderen, waarop een drukke bespreking volgde. lerseke. Vrijdagavond vergaderde de vereeniging tot bevordering van het Zeeuwsche oesterbedrijf „De Zeeuwsche Oester". Allen, die nog geen lid zijn van de Nederl. Visscherij centrale, werden uitge- noodigd zich alsnog te laten inschrijven. Ruim 60 aanwezigen gaven zich op. Bericht was ingekomen, dat Dr Grijns, de Rijksbacterioloog te Bergen op Zoom, in Februari a.s. voor de vereeniging een lezing zal houden over de bacteriolo gische zuiverheid van oesters en mos selen. De tentoonstellingscommissie bracht haar verslag uit bij monde van den heer L. J. van der Have. Alles was schitte rend verloopen. De prijzen werden uit gereikt. Verder werd nog besloten om den minister van econ. zaken te verzoe ken den invoer van Fransche oesters in die mate te beperken, dat een te veel wordt vermeden. Dinsdag a.s. hoopt de gemeenteraad te vergaderen. De agenda bestaat uit 14 punten. Ingekomen zijn 10 verzoekschrif ten, o.a. verzoek instelling ouderraad, een klacht over het vele stof van de schel penmalerij in den Harden Hoek, benevens een verzoek om subsidie voor de zaal- huur van de pannententoonstelling. Ook zal een aanvulling der verkeers- bepalingen inzake het verkeer aan de Kaaistraat worden gemaakt. Gedep. Staten hebben hun beslissing over de begrooting 1939 verdaagd. Kapelle. Onder voorzitterschap van den heer P. Scheele hield de vereeniging tot Stichting en Instandhouding van een school met den Bijhei haar jaarvergade ring, welke druk bezocht was. De voorzitter herdacht in zijln ope ningswoord den overleden secretaris wij len den heer P. Fraanje, wellke 40 jaar lid der vereeniging was geweest, waarvan ruim 14 jiaar als Secretaris. Zijn nage dachtenis zal in dankbare herinnering voortleven. De w.in. seor., P. M. Keim, gaf een overzicht over de vereenigingsgeschiede- nis. De vereen, telt 74 leden. De onder-- wijzer C. de Bruin vertrok maar Wol- faartsdijik, J. G. Keim werd benoemd als kweekeling met acte mej. K. B. Berman werd benoemd in de vacature als onder wijzeres. Zij was tevoren fcweekelinge met acte. De penmngm. deed rekening en ver antwoording. 1938 eindigde met een goed slot. De aftredende bestuursleden de heeren P. Scheele en J. Wisse, werden herkozen, in de vacature van wijïlen P. Fraanje werd gekozen de heer Johs. de Jager. Het Hbofd der school den heer F. P. de Graaf gaf verslag over de school in 1938. Op de teldata waren 123, 131 en 126, thans 123 leerlingen. Spr. wees met dank aan God op den groei van het Christelijk onderwijs. Be- 0 sloten werd een Ouderavond te houden in de eerste helft van Februari. Gevonden een schaats, een arm bandhorloge en een belastin'gplaatje. In lichtingen verstrekt de gemeentepolitie. (Belangeloos bericht.) Biezelinge. Nu reeds voor de derde mjaal werden in de schuur van den heer J. Murre de ruiten ingegooid, de laatste 'keer niet minder dan 6 stuks. Het is de politie gelukt den dader op te sporen. Wemeldinge. Vrijdagavond vergaderde „Het Groene Kruis". Uit het jaarverslag bleek dat over het afgeloopen jaar 30 miieuwe leden waren toegetreden en het ledental gestegen was tot 412. Het aantal bezoeken diat de wijkzuster over het af geloopen jaar bijl gewone zieken had ge bracht, bedroeg 2738, dat der T.B. be strijding 288. Het consultatiebureau voor zuigelingen werd door 38 moeders be zocht. Daarna deelde de voorz. mecle dat aan niet-leden niet meer 'kosteloos instru menten etc. uit bet magazijn zullen wor den verstrekt. Vervolgens bracht de heer P. Werges, penningmeester, verslag uit van zijn gel delijk beheer over het boekjaar 1938. Uit het verslag bleek, dat was ontvan gen f 1325,22, uitgegeven f 1412,93V2, al- zoo een nadeelig, slot van f 87,71. Inplaats vian de heeren A. Linden- bergh en Ds A. de Bruijn, die voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wenschten te komen,, werden tot be stuurslid gekozen de heeren A. C. Wil- lemsen en P. A. Lindenbergh. De begrooting 1939 werd aangeboden ditmaal met een tekort van f 126, het welk zal worden aangevuld uit het bazar- fonds. St. Laurens. Op bijna 96-jarigen leef tijd is alhier overleden de oudste in woonster der gemeente, n.l. mej. W. P. de Bruijne, weduwe van W. Marinissen. Serooskerke. Donderdag hield de schaakclub „Serooskerke" haar jaarver gadering. Na afloop van de huishoude lijke zaken speelde dhr P. M. de Klein uit Middelburg een simultaan seance te gen de leden der club en bare begunsti gers. Dhr de Klein speelde aan 16 borden waarbij hij zeer veel verschillende ope ningen demonstreerde, wat voor de club zeer leerzaam was. Hij won 10 partijen, speelde met dhr H. Geldof remise en ver loor aan Jo Sinke, P. Sinke, I. G. Flipse, S. A. Versluis en S. de Visser, aldus lOVa5)4 voor dhr de Klein. Aagtekerke. Gemeenteraad. Vrij dagmiddag vergaderde de Raad. De voorzitter gaf een overzicht van hetgeen m 1938 in de gemeente bad plaats gehad. Hij bood de beste wenschen voor bet nieuwe jaar aan. De heer P. de Visser dankte hiervoor. Een nieuwe Verordening op de heffing en invordering van secreta rieleges werd vastgesteld, evenals een gemeenschappelijke regeling i.z. het onderhoud van nieuw bestrate wegen. Met de Incassobank werd een overeen komst gesloten voor fraudeverzekering, waartegen de heer Wisse prinoipieele be zwaren had. De voorzitter meende, dat er geen principieel verschil was tusschen de thans geldende, destijds vastgestelde rege ling waarbij de gemeente-ontvanger ver plicht was tot borgstelling en deze over eenkomst. Den heer J. de Voogd werd, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als grafdelver. In zijn plaats werd benoemd de heer B. Dekker. De voorzitter gaf daarna een uiteenzet ting van de wijze waarop de noodige maatregelen moeten worden genomen in verband met de luchtbescherming. De kos ten zouden voor deze gemeente ongeveer f80 bedragen. Waar op de begrooting slechts f 75 was uitgetrokken werd beslo ten de betrekkelijke post te verhoogen met f 25. Met 6 tegen 1 stem, die van dhr Wisse werd besloten de noodige maatrege len te nemen tot het afvoeren van een ge deelte van bet Pekelingsche voetpad en het Kloostervoetpad van den ligger en tot het brengen van een gedeelte van een pad op dien ligger. Een zeer uitvoerige discussie ontspon zich daarna over een verzoek van ver schillende aangelanden van het Kleine Zandwegje tot verharding van dien weg. D'e meerderheid van B. en W. stelde voor het verzoek niet in te willigen. De voorzitter zette zijn standpunt, dat daar van afweek, uiteen. Z.i. was er, nu het grootste deel van de belanghebbenden ver harding vroeg en de kosten door de ge meente te maken door een baatbelasting gedekt kon worden, geen reden om dit af te wijzen, terwijl dit bovendien een goed object voor werkverschaffing zou zijn. Bo vendien zou dit verharden van waarde zijn wanneer daar later gebouwd werd. De heer W. de Visser was tegen inwilliging van het verzoek. Het wegje wordt goed onderhouden. Er is weinig verkeer en z.i. zou bestrating in plaats van verbetering een minder goede toestand daar ter plaat se geven. De heer P. de Visser achtte het onjuist om dezen weg, die in goeden staat verkeert, nu te gaan bestraten. Het onder houd zou dan ook meer kosten. De he.er L. de Visser verklaarde zich voor bestra ting. De heer Kodde zag in bestrating meer het persoonlijk belang van enkelen dan een algemeen belang. Met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Moens en L. ae Visser werd het voorstel van de meer derheid van B. en W. om niet te bestra ten aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer W. de Visser of het niet moge lijk zou zijn den overweg van de voorma lige tramlijn bij het station te verlagen en op het pijl van het overige deel van den weg te brengen. De heer Wisse vroeg op hooging van een gedeelte van het Molen pad. B. en W. zullen een en ander over wegen. Arnemuiden. Onder presidium van dhr J. J. C. v. d. Graaff vergaderde de A.R- Kiesvereeniging in combinatie met de A.R.J.A. Eerst werd gestemd over de groslijst voor de Provinciale Staten. D'aarna hield dhr A. Schuit een causerie over „Gemeentepolitiek", waarop bespre king volgde. De secretaris der A.R.J.A. dhr J. K. Crucq Hz. bracht bet jaarverslag uit, ter wijl bet financieel overzicht werd gege ven door Ds H. Scholing. Veere. Gemeenteraad. Zaterdag morgen kwam de gemeenteraad in spoed- eischende zitting bijeen. Afwezig dhr v. Leer. Een vacature. De voorz. stelt we derom de verpachting vani den Camp- veerschen toren aan de orde. Eerst volgt een geheime vergadering. Na heropening stellen B. en W. voor om de pacht van den Campveersohen toren te gunnen aan de hoogste insohrijfster, mevr. de Munck 'Schumimlelketel uit Den Haag. Dit wordt met alg. stemmen aangenomen. De geheimhouding van het behandelde in de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2