DE ZEEUW Bestrijding tier werkloosheid en het plan-Westhoff. DERDE BLAD Radio-vragen. Uit de Provincie. middelburg. goes. walcheren. schoiiwen-diiiveland. tholen en st. philipsland. VAN ZATERDAG 28 JANUARI 1939, Nr 102. Er was tot nu toe op het gebied van de radio bij het Christelijk volksdeel een goede en vruchtbare samenwerking. De N.C.R.V. zorgde er voor, dat zoo wel wat betreft de uitzending van kerk diensten als op ander gebied, zooveel mogelijk een ieder het zijne kreeg. Angstvallig werd er voor gewaakt, dat geen enkele groep achteruit gezet werd. Door voortdurend overleg trachtte men alle richtingen en groepen van positief christelijke beginselen te bevredigen. En dat gelukte ook inderdaad. Maar nu zijn er moeilijkheden geko men. Benige jaren geleden is een Ned. Herv. Radio-omroep opgericht, die, van oordeel dat de Hervormde kerk in vergelijking met de andere kerkengroepen te weinig zendtijd ontvangt, zich tot de regeering heeft gewend met het verzoek hem zend tijd toe te staan. De bedoeling van deze organisatie is niet alleen het uitzenden van Hervormde kerkdiensten, maar ook het 'houden van lezingen, die het leven der kerk en haar arbeid raken. Het is dus niet de Herv. Kerk als zoo danig die door middel van haar Synode een eigen plaats in den omroep vraagt. En het is ook geen organisatie die alle richtingen in de Herv. Kerk omvat en op een of andere wijze een representatief karakter draagt, maar het is een parti culiere organisatie die zich zonder eenige' opdracht opwerpt als vertegen woordigende het deel der bevolking, dat tot de Nederl. Herv. Kerk behoort, met uitzondering van het vrijzinnige gedeelte dat reeds over eigen zendtijd beschikt, Een organisatie, zooals er morgen aan den dag tientallen kunnen opstaan. De eerste reactie op dit optreden is geweest, dat nu ook de Deputaten der Geref. Kerken voor den Radio-om roep zendtijd hebben gevraagd. Misschien met de bedoeling te voor komen, dat de Geref. Kerken bij de uit zendingen in het gedrang zou komen, misschien ook om het pogen van den nieuwen omroep te dwarsboomen. Maar boe dit ook zij', wij' achten deze reactie in dit stadium althans niei gelukkig en ook niet noodig. Tot onze verwondering wordt het op treden van de Ned. Herv. 'Radio-omroep door de Nederlander, die overigens niet nalaat te waarschuwen tegen „on- noodige splitsing en verbijzondering" min of meer in bescherming genomen. En nog wel met het motief, dat het toch voor de hand ligt, dat de Evangelie verkondiging door middel van de radio uitgaat van de kerk. Terwijl het hier juist niet de kerk, maar èen particu liere organisatie is die een deel van den zendtijd begeert. En terwijl bovendien door de N.C.R.V. om aan alle verlangens zooveel moge lijk tegemoet te komen, een Hervormde Raad was geïnstitueerd, waarin een twee tal plaatsen aan den Herv. Radio-omroep zijn aangeboden. 'Ondanks dit alles acht de Neder- lanter dat de minste schu'd van „dit niet bijster verheffend tafreel" ligt bij de H.R.O., terwijl zij zeer p ij n 1 ij' k getroffen is door de houding van de deputaten der Geref. Kerken. Een wonderlijke houding. Misschien eenigszins verklaarbaar door haar pogen om toch de H.R.O1. noch de Ned. Herv. leden en leiders van de N.C.R.V. af te stoeten. "Wij wachten af wat de Minister in dezen zal 'doen. Dit staat o.i. intusschen wel vast. Gaat het den weg op van de kerkelijke om roep als door de H.R.O. gewenscht, dan zal hierin met de kerken, en niet met allerlei groepjes zonder eenig mandaat, uit de verschillende kerken gehandeld moeten worden. De minister van Economische Za ken heeft goedgekeurd het besluit van Led. Staten van Zeeland, waarbij de hee ren P, J. j. Dekker Wzn. te Wemel- (||nge en I. M. Hage te St. Maartensdijk, opnieuw zijn benoemd tot lid van de Pro vinciale Commissie voor de bevordering vnn Rijkswege van de veefokkerij. District Walcheren van den Ned. Chr. Landarbeidersbond. rijdagavond Dield het district Wal cheren van den N. C. L. B. een druk bezochte jaarvergadering, waarin de voorzitter. de heer P. Vreeke, met dank- aarheid herinnerde aan de resultaten van de gevoerde actie. Spr. betreurde het, de wenschen niet overal sympathiek ontvangen werden, zoodat in sommige geiaillen verplichte arbitrage noodig was. Het jaarverslag van den secretaris, den eer A. Francke, maakte melding van een opgewekt vereenigingsleven. Het aantal afdeelingen is door de oprichting jan de afd. St. Laurens tot 19 gestegen. Het ledental bedraagt 441. Door de loonactie is een belangrijke stap gedaan in de richting van het ideaal: een streekcontract. Met het gew. bestuur van den C. B. T. B. kwam men tot overeenstemming over den grond- norm van het dagloon. De totale loons- verhooging bedraagt ongeveer 10 pet. De rekening van den penningmeester, den 'heer J. Joosse, werd nagezien en goedgekeurd. Zij' toont een goed slot van f 88.05. De heer J. Jobse behandelde: Het mo derne trust- en kartelwezen bezien uit het oogpunt van het consumentenbelang. De declamatie van den heer G. van Gelderen gai den avond een feestelijk karakter. Jubileerende afd cel i nci. Gisteravond vierde de afd. Goes van den Ned. Chr. Grafischen Bond haar 25- jarig bestaan. De voorzitter, dhr G. K. Maartense, ver welkomde de leden en huisgenooten en sprak een openingswoord, dat in het tee- ken van dankbaarheid stond. Veel heeft jadering genomen besluit betreffende de uitvoering van rioleering bij de wed. K. j Heijt, merkte de 'heer L. Minderhoud op, dat hij vernomen had, dat buizen zou den genomen zijn van 8 c.m., terwijl deze moesten zijn van 10 cm. De heer W. Huibregtse merkte evenwel oip, dat de gemeente-opzichter had ge zegd, dat buizen van 8 cm. wel voldoende waren, doch er is niet 'gesproken van 10 cm. Na verdere breedvoerige bespreking, waaraan alle leden deelnamen, werd ten slotte besloten dat wed. Heijt aan de rio leering aangesloten kan worden tot aan de achterstraat, mits de kortste weg ge nomen wordt met buizen van 10 cm., onder voorwaarde, dat de oude buizien aan de gemeente afgestaan worden. Ook werd besloten tot aanleg van rioleering door de woning van J. Minderhoud, ter wijl de gemeente als vergoeding in de kosten bijdraagt f25; Minderhoud zorgt zelf voor opberging en herstelling. Besloten werd aan het bestuur van de bijz, lagere school ivoor 1939 een voor schot toe te kennen van f 563. Het Bestuur der afdeeling met de jubilarissen. Zittend van rechts naar links de heeren A. Sinke, C. K. Maartense, C. Kuijper en D. de Lange; staande van rechts naar links de heeren A. Geense, J. Eiverse en D. Gorsse. de afdeeling in de afgeloopen 25 jaar mo gen doen, zoowel in tijden van hoog-con- junctuur als van depressie. Uit het jaarverslag van den secretaris, dhr D. Gorsse bleek, dat de afdeeling nu 20 leden telt en dat de nieuwe G. A. O. in 1938 eenige loonsverhooging en positie verbetering bracht. De penningmeester, dhr C. Kuijper, boekte een batig saldo van f 11,14. De secretaris gaf daarna een duidelijk overzicht over de verstreken 25 jaar. Op 21 Jan. 1914 is de afd. opgericht, aan vankelijk met 13 leden. Eerste voorzitter was dhr C. Bustraan. Spoedig volgde de mobilisatietijd, die groote moeilijkheden bracht. De positie der typografen is in deze kwart-eeuw veel verbeterd. Het grafisch bedrijf kan ande re bedrijven ten voorbeeld worden gesteld. De C. A. O', bracht veel goeds. Er kwam een leerlingenopleiding, pensioenfonds enz. De bondssecretaris, dhr A. S. Boone, te Amsterdam, sprak nu namens het hoofdbestuur de afd. hartelijk toe, bracht zijn gelukwenschen over met dit jubileum, maar wees ook op de taak die wacht. Namens het Chr. Nat. Vakverbond richt te bij zich in hartelijke bewoordingen tot dhrn C. K. Maartense, C. Kuijper, A. Sin ke en D. de Lange, die nu 25 jaar lid der afdeeling zijn en reikte hun het gouden insigne van het C. N. V. over, waarmee namens de overige leden dhr A. Geense hen van harte feliciteerde. Daarna volgden nog toespraken van de heeren A. de Lange, voorzitter van den Ohr. Besturenbond Goes e.o. en van dhr J. Marijs, namens de afdeelingen Middel burg en Vlissingen. De gezellige avond werd verder gevuld door zang en voordrachten. Vrouwenpolder. Donderdagavond hield de Geref. Knapenvereeniging „Samuël" alhier haar 29e jaarvergadering onder leiding van dhr P. D'uvekot. Verslagen werden uitgebracht, alsmede felicitaties Van afgevaardigden en van den burge meester. Verder werd de avond gevuld met samenspraken,-voordrachten, opstel len en voordrachtwedstrijd. De burge meester sloot dezen goed bezochten en ge- zelligen avond. Westkapelle. Gemeenteraad. Vriji- dag vergaderde de Raad. In een voor- vergadering werd het uitbreidingsplan besproken, dat nader vastgesteld zal wor den. In zijn Nieuwjaarsrede memoreerde de voorzitter allereerst den toestand in deze gemeente, wat betreft de werkloozenzorg. Vergeleken met 1937 geeft 1938 een gun stiger beeld in dit opzicht, dank zij de ruimere werkgelegenheid. Zoo werd aan steunverleening aan wer'kloozen uitgege ven over 1937 in totaal f21173.08, over 1938 in totaal f9638.22. Voor de werk verschaffing werd over 1937 uitgegeven in totaal f4674.11, terwijl dat bedrag over 1938 bedroeg f 14629.97. Hierna memoreerde spr. de verbete ring in deze gemeente door de uitge voerde rioleeringswerken, alsmede het ge nomen besluit tot den bouw van een nieuw gemeentehuis. Mede namens den Raad beantwoordde de heer H. Cijsouw deze rede. In verband met een in de vorige ver- Op verzodk van Wd. Lievense werd aan_ hem een stuk bouw- en tuingrond in d'Ar'ke verkocht voor f 1 per vierk. m. bouwgrond en f 0.50 per vierk. m. tuin grond. De Raad besloot met ingang van 1 Jan. 1940 voor Westkapelle alleen tot voort zetting van den avondcursus N. 0. Bij de rondvraag vestigde de heer L. Minderhoud nog eens de aandacht op het aanplakbord aan de Consistorie van de Ned. Herv. Kerk, Dcvoorz.. deelde mede, dat het verwijderd zal worden. -Ook ver zocht dhr Minderfioud de vergadering voortaan in den namiddag te houden in plaats van in den voormiddag. Met dien wensch zal rekening gehouden worden. Sint Laurens. Onder voorzitterschap van den 'heer J. Boon hield de plaatse lijke afdeeling van den Ned. Chr. Land- arbeidersbond haar eerste jaarvergade ring. De voorzitter heette in zijn ope ningswoord in 't bijzonder welkom den burgemeester en de beide wethouders, de afgevaardigde van het Bondsbestuur en de vertegenwoordigers van de afdeeling Middelburg. Uit het verslag van dien se cretaris bleek, dat het aantal leden 13 bedraagt, uit dat van den penningmees ter, dat 'over 1938 de ontvangsten f 199 en de uitgaven f 190 hebben bedragen. De afgevaardigde van het bondsbestuur, de heer Munnikwerf feliciteerde de af deeling met haar eerste jaarfeest en 'hield een inleiding over „Waarom Christelijke organisatie noodig?" Na de pauze, waar in ververschingen waren rondgediend, volgde een voordracht. Ook gaf de voor zitter een inleiding over de verhouding van werknemer tot werkgever. Namens het gemeentebestuur wenschte wethouder Boon de afdeeling geluk. Namens de af deeling Middelburg werd 'hot woord ge voerd door den heer Volmer. Nadat nog een samenspraak en een voordracht wa ren ten gehoore gebracht, volgde sluiting. ZUID-BEVELANI). Borssele. Vrijdagavond sprak voor de A.R. Kiesvereen. alhier burgemeester G. A. Bax, o.m. over het onderwerp: De wet geving terzake van het kiesrecht Eerst hesprak burgemeester Bax in eenige algemeene beschouwingen den loop van het staatkundig gebeuren in buiten en binnenland. D'aarna behandelde Spr. de Kieswet. D'r Kuyper streefde naar twee vertegenwoordigingen,- de politieke en de maatschappelijke. De Kieswet van heden schenkt geen volle bevrediging. T'ennslotte waas spreker op het belang van de a.s Staten- en Gemeenteraadsver kiezingen. Hierna volgde eenige bespre king Stad en lande van Schouwen en Duiveland. Te Zierikzee is opgericht de vereeniging Stad en Lande van Schouwen en Duive land, welke vereeniging zich ten doel stelt het bevorderen van stads-, dorps- en landschapsschoon op het eiland. De be doeling is niet, van Schouwen-Duiveland een openluchtmuseum te maken, maar te trachten het oude te bewaren en als er iets uit vroeger gaat verdwijnen, daar voor iets in de plaats te krijgen, dat zich aanpast aan de omgeving der verschillen- Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Rijksbegrooting is nog het volgende ontleend: Over de plannen die de regeering heeft ten aanzien van jeugdige arbeids- k r a c h t e n, op de arbeidsspreiding en soortgelijke denkbeelden kan, naar de re geering meent, bet beste geoordeeld wor den, wanneer zij in concreten vorm be kend zijn. Ten aanzien van de verkorting van den arbeidsduur moge worden opgemerkt, dat, mede gelet op de ervaringen in het buitenland, een alge meene regeling terzake van de regeering niet te verwachten is. Dat de mate, waarin de werklooze ar beiders weder in het landbouw- b e d r ij f te werk kunnen worden ge steld, in hoofdzaak afhangt van den eco- nomischen toestand in dat bedrijf, wordt door de regeering uiteraard erkend. Mede met het oog hierop zijn dan ook reeds gedurende een aantal jaren van regee- ringswege tallooze maatregelen ten be hoeve van het landbouwbedrijf getroffen. Deze maatregelen hebben in bet alge meen ten doel den beoefenaar van den land- en tuinbouw voor zijn producten een zoodanigen prijsbijslag te geven, dat het verschil tusschen de opbrengst daarvan en de productiekosten wordt gedekt. De regeering is van mee ning, dat zij in dezen niet zoover kan gaan, dat met de prijsbijslagen een doel bewuste verhooging van het loon- en prijspeilinden landbouw wordt nagestreefd. Zij is echter bereid om den landbouw op andere wijize de mogelijkheid te bieden om tot een zoodanigen opbouw van de econo mische organisatie van het landbouwbe- drijfsleven te komen, dat op den duur een betere belooning van den landbouw en daarmede een gunstiger verhouding tot andere bedrijfstakken zal kunnen worden bereikt. In verband met de werkverschaf fingen het plan-Westhoff wil de regeering er op wijzen, dat ten on rechte uit de woorden van den voorzitter van den raad van ministers wordt afge leid, dat deze niet in alle opzichten ver trouwen heeft in het rapport. De minister-president heeft bij gelegenheid van de algemeene beschouwingen niet meer en niet minder gezegd, dan dat de regeering de algemeene begin selen, die in het rapport nader zijn uitgewerkt, heeft aanvaard, maar dat zij niet de garantie kan geven, dat zonder meer alle daarin geopperde denkbeelden letterlijk zullen worden overgenomen. Op grond van haar eigen verantwoordelijk heid laat de regeering nu de verschillen de denkbeelden, die in het rapport zijn neergelegd, uitwerken, teneinde, wanneer deze uitgewerkte plannen haar hebben be reikt, een definitieve beslissing te kun nen nemen. Doel van de in het rapport ontwikkel de denkbeelden is de werkloosheid met krachtige middelen te bestrijden en wel door de werkverruiming te richten op zoodanige objecten, dat daarbij niet alleen belangrijk grootere aantallen arbeiders kunnen worden geplaatst, dan thans nel geval is, doch dat daardoor tevens wer ken tot stand worden gebracht, welke een blijvende verruiming van werkgelegenheid tol ge volg hebben. Wat de beteekenis van de uitvoering van het rapport voor den Neder- landschen landbouw betreft, daarbij moet op den voorgrond worden gesteld, dat op deze wijze geleidelijk zal worden voorzien in het gebrek aan cultuurgrond, dat zich tengevol ge van de toenemende bevolking van het platteland, ondanks het feit, dat de laat ste jaren nog belangrijke nieuwe opper vlakten cultuurgrond tot stand zijn geko men, meer en meer openbaart. Daar de bewerking van de nieuwe gron den de productie zal doen stijgen, zullen, zoolang het gebrek aan evenwicht tus schen productie en afzet van de land bouwproducten voortduurt, richting ge vende maatregelen op dit gebied moeten blijven bestaan. Hoe de omvang van deze maatregelen zullen zijn, indien de in cul tuur gebrachte gronden voor productie gereed komen, is geheel onzeker. Zeer veel zal in dit opzicht afhangen van de door ons omringende landen te ne men maatregelen en van de ontwikkeling van den algemeenen economischen toe stand. 'Daar de concretiseering van meerge noemd rapport in een stadium, van voor bereiding verkeert, is het de regeering thans nog niet mogelijk op allerlei vra gen, die, hoe belangrijk ook op zichzelf, toch meer d'e details van de uitvoering raken, in te gaan. De regeering kan, zooals zij reeds en kele malen heeft kenbaar gemaakt, niet voldoen aan den ook thans weer geuiten wensch van sommige leden om op grond van de werkloosheid den dienst plicht tot 2 jaar te verlengen en daarbij over te gaan tot vergrooting van 'het contingent. de vormen en stijlen, die uit vroeger eeuwen bewaard zijn gebleven. Tholen. D'e kuilvisschers zijn deze week weer uitgevaren, doch de visch liet op zich wachten, zoodat de vangsten op niets uitliepen. Tevens kregen zij1 deze week bericht, dat de schubben niet meer wor den gekocht, doordat de betaling door Duitschland, welke de grootste afnemer is, tot op heden uitbleef. De verzending van mosselen voor het buiten- en binnenland vermindert sterk, zoodat deze week slechts 3800 ton van 100 kg. geschoonde en ongeschoonde mos selen werd verzonden. D'e verzending van oesters was ook zeer gering, temeer, doordat Engeland slechts 1 matig blijft. Nu de kweekers goed hun I perceelen kunnen controleeren, blijkt, dat j vooral de Fransche oesters zeer veel van de vorst hebben geleden en vele zijn dood gevroren. Een kijkje op Grindelwald in Zwitserland, waarheen het Prinselijk echtpaar voor nemens is zich voor eenigen tijd te begeven. De pijl duidt de plaats aan, waar het hotel „Adler" zich tusschen de hoornen bevindt en waar de vorstelijke per sonen hun intrek zullen nemen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 9