Persil BI Persil MIDDENSTANDSBELANGEN SPECERIJEN, Fabriek voor Houtbewerking A. DE JAGER-TOLHOEK Fa. GEBR. MULDER, Goes Middenstanders FRUITKISTEN AARDAPPEL-KIEM BAKJES. Radioprogramma. Het Vrouwenhoekje ga Spaken/ Is kunstmatige instandhouding van middenstands- bedrijven gewenscht? De nuchterheid niet uit het oog verliezen. Nieuwe uitgaven voor den middenstand. Korte Kerkstraat 17. Tel. 415. gebruikt KOENA'S PAPSOORTEN, Fabriek v. Melkproducten „KOENA" Denkt aan Uw Handelskennis. GOES. - TEL. 9. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de zenuwstillende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. De zwerftochten van Kees. In korten tijd een gulden sparen dat kunt U door de spaarzegels te verzamelen, welke zich thans op Persil, Henco, Ata, iMi en Sil bevinden een extra voordeel naast de tallooze andere voordeelen van de prachtige Persil-productenl De spaarzegels behoeft U slechts uit te knippen en op te plakken op een spaarzegel-verzamelkaart, welke Uw winkelier U gaarne gratis ter beschikking stelt; voor een geheel volgeplakte kaart ontvangt U van Uw winkelier een gulden. Vraag Uw winkelier om Inlichtingen en schepen werd bezocht dan gedurende '87 en het jaar 1938 een winstcijfer zal ge ven. De N.V. The Vitrite Works te Middel burg deelt mede, dat hoewel in de laatste maanden van 1938 eenige verbetering van afzet merkbaar was, de gang van zaken over het géheele jaar, mede tengevolge der lage prijzen onbevredigend moet wor den genoemd. Ook het aantal afgeleverde fitting® bleef belangrijk lager dan in '37. Spr. kwam dan tot de werkzaamheden op het secretariaat der Kamer. Op 1 Januari 1938 stonden 2675 zaken in het Handelsregister ingeschreven. In den loop van het jaar werden daaraan 124 nieuwe zaken toegevoegd en 150 opgehe ven, zoodat op het einde van het jaar 2649 zaken waren geregistreerd. Boven dien hadden 486 wijzigingen plaats. Het aantafl afgegeven certificaten van oorsprong, legalisaties en Belgische Visa Het begint een beetje eentonig te wor den als we ara alweer de aandacht vra gen voor de kwestie van het groot-bedrijf. Maar het is een zaak van belang die bij vele middenstanders leeft en daar om nog altijld actueel in hooge mate. En het zou niet verstandig zijn geen (kennis te nemen van wat er over deze zaak zooal gepubliceerd wordt. Dit geldt wel in bijzondere mate van een memorandum op verzoek van den Raad voor het groot-winkelbedrijf in Ne derland, geschreven door Prof. Ger- brandy, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam GOES, Tel. 376, MIDDELBURG, Tel. 626 heeft voor de Tuinderij voorradig Complete BROEIRAMEN, Amerik. Grenen Broeiraamlijsten, (Glas per kist en per ruit). Levering franco tuin. Prof. Gerbrandy -staat bekend als een mam, die gaarne de belangen van den middenstand behartigt. Hij beschouwt den middenstand als van bijlzondere be- t eekenis. D'at blijkt ook hier. Gp -den achtergrond van het hier aan de orde zijde probleem, zegt bijl, staat een intuïtieve voorkeur voor den zelfstandi gen middenstander, 'die als een ideaal type in het bedrijfsleven, door sommigen als kerm der natie wordt aangeduid. Prof. Gerbrandy denkt er niet aan de kern van waarheid die in deze visie schuilt te verkleinen. Maar dit verhindert hem niet olm de zaken nuchter en objectief te bezien. die Uw kruidenier nlef verkoopt, vindt U bi| Men blijve, zegt hij], ireëel, en men toetse het idyllisch beeld der ver beelding aan de werkelijkheid van het heden. „Is 't zonder meer 'gewenscht, kunst matig te bevorderen de handhaving of vermeerdering van een aantal zelf standige tusschenpersonen tusschen pro ducent en consument van het type mid denstander, zooals wij dat kennen in on zen tijd in ons land?" Deze vraag wordt gevolgd door de op merking, dat het slechts aan een beperkt percentage middenstanders is gelukt otm de aanpassing aan ons moderne le ven doelmatig tot stand te brengen. En deze achtergrond van het hier aan de orde zijnde probleem wijst dan allerminst heen naar1 het negatieve, naar de noodzaak het grootbedrijf te remmen, maar eerder naar bet positieve: alles in bet werk te stellen, waardoor bet te kort, dat den middenstand zelf aankleeft, verdwijnt." Wijl hopen op deze brochure nog wel nader terug te kamfen. Dat is temeer noodig omdat ten op zichte van deze kwestie niet steeds de noodige voorzichtigheid en objectiviteit wordt betracht. HUISMOEDERS, de 'beste. 12 cent per Literflesch. RIJSTPAP, H. O.-PAP, BLOEMPAP GORTPAP, GORTMOUTPAP (geplette gort). Depdt GOES, Tel. 271. 'Zoo hebben b.v. de kruideniers van Haarlem, Hiillegom en IJmuiden, van den R.K. Kruddendersbond aan den mi nister verzocht, den s pert ijl d voor het grootwinkelbedrijf na 1 Juni 1939 met 3 jaar te verlengen, ten einde het middenstands-] evensmiddelen- bedrijf gelegenheid te geven rustig aan den verderen opbouw te werken. Of er bij' het doen van dit verzoek Irnee gerekend is, dat hiervoor wetswijziging noodzakelijk is? MaaT dat daargelaten. Men vraagt hier niet minder,, dan dat een bepaalde groep kruideniers in een uitzonderings- positie wordt geplaatst. Over de vraag of dit recht is maafct men zich niet druk. En evenmin over het feit, dat men zoodoende, de Overheid een tweesnijdend, scherp zwaard opdringt. Deze kwestie is waarlijk niet zoo een voudig als zij schijnt. En ziji die in 't mid- denstandsleven leiding geven, zullen goed doen dit niet uit het oog te verliezen. De opleiding voor het Middenstands diploma is in vollen gang. Daarom verbaast het niet, dat telkens weer nieuwe uitgaven worden gepresen teerd, die hij de overal ingestelde cursus sen te gebruiken zijn. Wij ontvingen van P. Noor d b o f f N.V. te Groningen de volgende werkjes: Practise h Boekhouden, deel II, door H. Schoonhoven en K. K. Rovers. De schrijvers behandelen in dit tweede deel de hoofdzaken van het Dub bel Boekhouden. Met 'het eerste deel vormt het een afgerond geheel voor het Ulo-onderwijs, terwijl ook 'de Handels avondscholen hier bruikbaar materiaal vinden. Hoewel wat hier geboden wordt niet noodzakelijk is voor bet examen Middenstandsdiploma, kan de bestudee ring er van toch aan de jongere midden standers met kracht worden aanbevolen. Billijke en vlugge opleiding voor het Middenstandsdiploma bij I. O. M. Korte Kerkstraat 5, Goes, en voor privé-lessen bij H. M. SCHIPPERS, Leeraar Boekh. M.O. Kamperfoeliestraat 45, Goes. Praotiseh Boekhouden voor den Middenstand. Deeltje I, door K. K. Rovers. Van dit boekje, geheel inge steld op het Middenstands-diploma, ver scheen reeds de 7e en de 8e druk. Dat zégt wat. Er blijkt uit, dat het beant woordt aan het doel waarvoor het ge schreven werd. En, met bijna iederen nieuwen druk is de uitgave vermeerderd en verbeterd. Boekhouden op het Mid denstandsexamen, door J. Bot man. Dit werkje draagt een ander karak ter dan -de boven genoemde. Het bevat een 50-tal repetitie-o-pgaven en het heeft dit groote voordeel, dat 'het -de candida- ten in kennis brengt imiet andere opgaven dan die ze in hun leerboekjes aantreffen. Wie deze opgaven doorwerkt, zal zich heel wat vaster in het ziade-l -gevoelen. Handels reken e,n op hef Middenstandsexamen, door J. B'otimlan. Een soortgelijk werkje als het voorgaande. Even praotiseh en niet min der nuttig. EN Practise he Handelscor respondentie voor den Midden stand, door B. A. Dijkstra en K. K. Ro vers. Na een inleiding van meer alge- meenen aard wordt hier behandeld de briefwisseling met leveranciers, zaken lieden enz. en voorts de correspondentie met o.a. de Overheid. 0o(k werd opgeno men de tekst van aanvraagformulieren voor vestiging, uitverkoop, enz. Dus ook van belang voor niet-studeerenden. Schriftelijke examens Boekhouden en Handels kennis voor het Algemeen Midden standsdiploma, door H. -Schoonhoven en en K. K. Rovers. Naar het ons voorkomt uitstekend geschikt voor examen-trai ning. Repetitieboekje voor rechts- en wets kennis, door Jan E. Meyer. Een boekje dat zeer goede -diensten kan bewijzen als de oandidaten -het voor het examen rustig -doornemen. Door -de behandeling in vragen en ant woorden kunnen misschien verschillende zaken bete-r worden begrepen. Uit het bovenstaande blijkt, dat er aan goede leerboekjes voor -o-nze middenstan ders geen gebrek is. Laat er een vlijtig gebruik van worden gemaakt. De moeilijkheden waarmee de komende middenstanders hebben te kampen, 'zul len niet gering rijm Maar zij worden als -regel ook heel wat beter voorbereid voor hum' taak, dan hun voorgangers. Maandag: 30 Januari 1939. HILVERSUM I. 1875 en 301,5 M. AJg. Progr., verzorgd door de VARA. 10,00 10,20 v.m. VPRO. 8,00 Gram. Om 8,16 Ber. 10,00 Morgen wijding. 10,20 Declam. 10,40 Gram. 11,10 Verv. declam. 11,30 Orgel. 12,00 Gram. Om 12,15 Ber. 12,45-1,45 VARA-Orkest. 2,00 Viool en piano. 2,303,00 Gram. 3,05 Declam. 3,30 Orgel en gram. 4,30 Voor de kinderen. 5,00 De Ramblers. 5,30 Gram. 6,00 „Eomeralda". 6,28 Ber. 6,30 Muzik. causerie, met zang. 7,00 VARA-Kalender. 7,10 Causerie over de vliegeniersoplei ding. 7,30 Piano-, 8,00 Herh. SO'S-Ber. 8,03 Ber. ANP. 8,15 Het VARA-Orkest. 9,00 Declam. 9,30 Zang en orgel. 10,00 Ber. ANP. 10.10 Het Resid.-orkest. 11,00 en 11,15—12,00 Gram. HILVERSUM H. 415,5 M. NCRV-Uitz. 8,00 bchriftl., medit. 8,15 Ber., gram. 9,309,45 Gelukw. 10,30 Morgend. 11,00 Ghr. Lectuur. 1130 Gram. 12,00 Ber. 12,15 Zang, piano en gram. 1,00 Orgel. 2,00 Voor de scholen. 2,35 Gram. 3,00 Tuinbouwpr. 3,40 Gram. 3,45 Bijbell. 4.45 Gram. 5,15 Kinderuur. 6,15 Gram., Ber. 6,30 Vragenuurtje. 7.00—7,15 Ber. 7.45 Gram. 8,00 Ber. ANP., herh. SOS-Ber. 8,15 Vrouwenkoor en NCRV-Orkest. 8,45 Reportages. 9,25 NCRV-Orkest, koor en declam. (Gram.). 9,35 NCRV-Orkest. 10.00 Ber. ANP., act. halfuur. 10,30 Gram. 10.45 Gymnastiekles. 11,00 Vrou wenkoor en NCRV-Orkest. 11,25 Gram. 11,50—12,00 Schriftl. EEN TAART VOOR HET JARIGE PRINSESJE. o Ter gelegenheid van den eersten verjaardag van Prin ses Beatrix zal de Neder- landsche Banketbakkersver- eeniging het Prinselijk Gezin een verjaardagstaart aanbie den. Overeenkomstig de opvat tingen in het Vorstelijk Ge zin zal deze taart so'ber zijn. Als eenig decor bevat zij een 'kaars, gevat in een van zacht oranje marsepein vervaar digde roos, de naam „Bea trix" getooid met een kroon tje en een bescheiden rand versiering. 109. Toen zetten ze de reis naar het kasteel voort, waar ze in den loop van den dag aankwamen. Kees werd hartelijk door Sir Herbert verwelkomd. De oude edelman scheen erg onder den indruk van het ge beurde te zijn. 110. Toen ze zich wat verfrischt hadden begaven ze zich naar Ralph's kamer om te bespreken wat er verder gedaan moest wor den. Terwijl zij zaten te praten en Kees naar buiten keek, trok hij Ralph aan zijn mouw. „Kijk eens", riep hij, daar achter dat bosch- je; de man met den baard!" vertoont nog steeds een stijging; bedroeg dit in 1935 nog slechts 164, in 1936 was dit 725, in 1937 1443 en in 1938 werden er 1619 afgegeven. Gedurende 1938 werden 6 aanvragen voor het houden van een opruiming be handeld, waartvan 2 werden afgewezen. Er werden 10 aanvragen ingediend voor het hou-den van een uitverkoop, waarvan er 1 werd ingetrokken. Voorts kwamen 4 aanvragen voor kleinverkooper op af betaling en 13 voor een colportagevergun- ning in behandeling, die alle konden wor den toegestaan. Van de 7 aanvragen voor beëediging als makelaar werd 3 maal geadviseerd het verzoek niet in te willi gen, viermaal werd gunstig geadviseerd. De rechtbank 'besliste éénmaal, hoewel de kamer gunstig 'had geadviseerd, tot niet-toelating. Twee aanvragen zijn nog in behandeling. Tweemaal werd een gun stige beschikking genomen. Tweemaal werd een aanvrage overeenkomstig advies der Kamer afgewezen. Al® gevolg van het in werking treden -der Vestigingseischen vide de Vestigings wet Kleinbedrijf 1937, werden de vol gende aanvragen behandeld: Slagersbe- drijf 6 aanvragen, waarvan afgewezen 1. Bakkersbedrijf 5 aanvragen, waarvan nog 3 in behandeling en 2 toegestaan. Al deze werkzaamheden werden ver richt door den secretaris bijgestaan door den ambtenaar. Spr. wil hen gaarne hulde brengen voor de bewezen toewij ding. Bevroren kamerplanten. Een der meest voorkomende ongemak ken in den wintertijd, is zeker wel het bevriezen van 'kamerplanten. Wat .nlu met die bevroren planten te doen? Ze weggooien? Dit bewaren we voor hef laatste. Er is nog een methode om hun leven te redden, althans is het mogelijk dit laatste middel nog te beproe ven. We moeten de plant nooit ineens in de wanmie kamer brengen, ze is dan on herroepelijk verloren. Een bevroren plant zetten we in een even vorstvrije kamer en bespuiten haar geheel met ijl s >k o u d water (taiooit met warm of lauw water!) Het op de plant gespoten water zal bevriezen. Daar door onttrekt het water koude uit de plant. Daar is het juist om te doen! Om dat de plant in een even vorstvrije kamer is gezet, zal het ijs op de plant langzaam ontdooien en kan de plant rich weer her stellen. Moch het in eenmaal niet geluk ken, herhaal dan de behandeling. Het is natuurlijk imlogelijik, dat de plant ver geten is en in een ongestookte kamer een paar dagen dn de vorst stond. In dat geval is het de vraag of de plant nog in leven is te houden. Het hangt er ook zeer veel vairu af, of de plant veel vocht bevat (bladplant), of heel weinig (Cac tus b.v.) Kunnen heerendassen gewasschen worden? Zeker, de z.g. onkreukbare dassen heel gemakkelijk zelfs. Het beste is hiervoor een lauw, bijna koud LUX-sopje te ge bruiken. D'e voering hoeft men niet eens uit de dassen te tornen, doch men moet bij het wasschen de das zooveel mogelijk in het model houden. Dit kan men het beste doen, door de das dubbelgevouwen te wasschen. Men weekt de das even in water (lauw, bijna koud) met een scheutje azijn er in, vervolgens maakt men een lauw, bijna koud LUX-sopje en perst voorzichtig met de handen het sop door het weefsel. Voor al niet wringen! Is de das bovenop bij de knop erg vuil, dan even heel voorzichtig over elkaar wrijven. Daarna de das in wa ter van dezelfde temperatuur spoelen, tot het water helder blijft. Voeg aan het laat ste spoelwater een scheutje azijn toe. Druk dan met de handen zooveel mogelijk vocht er uit, doch niet wringen en rol de das, om zooveel mogelijk water er uit te ver wijderen, in een badhanddoek uit en leg hem vervolgens verder te drogen, maar niet in de zon of bij' het vuur. Wanneer de das droog is, kan hij voorzichtig on der een doek gestreken worden. Enkele recepten. Kaassoesjes. 2 dl. melk, 2' ons tar webloem, 75 gr. boter, 1 ons geraspte kaas, 4 eieren, wat zout. Breng in een klein pannetje de melk met den boter en het zout aan de kook. Gtrooi er onder voortdurend roeren de bloem in en blijf 'het mensel op een zacht vuur roeren tot het als één kluit van de pan loslaat. Neem dan de pan van het vuur. Werk door het deeg één voor één de heele eieren en daarna ook de kaas. Spuit of vorm met behulp van twee groote theelepels - kleine gelijke hoop jes deeg op een met boter ingesmeerd bakblik. Laat de soesjes in een matig warmen oven lichtbruin en gaar worden, maar zorg er vooral voor, dat gedurende de eerste tien minuten de oven goed geslo ten blijft; de soezen zouden anders in zakken. Zandkoekjes. 3 ons bloem; 2 ons boter; 1 ons basterdsuiker. Zeef de bloem. Snijd de verschillende ingrediënten met behulp van twee mes sen door elkaar. Kneed het deeg met de hand verder tot 'het samenhangt. Rol het deeg uit op een met bloem bestrooide deegplank en steek er met uitsteek vormpjes koekjes uit van verschillend model. Plaats ze op eenigen afstand van elkaar op een bakblik en bak ze in een matig warmen oven in pl.m. 20 minuten bruin. Sinaasappelvla (met room;. 5 sinaasappelen, 1 citroen, ongeveer P/2 ons suiker, 3 blaadjes witte gelatine, K L. slagroom, 2 eiwitten, paar klontjes sui ker. Bereiding: Borstel een sinaasappel goed schoon en wrijf er met de klontjes suiker stevig overheen. Verwarm het sap met de suiker en de klontjes even en los er dan de gelatine in op die in koud water is ge weekt. Laat het sap onder af en toe roe ren wat bekoelen en roer het dan door de stijfgeslagen room en stijfgeslagen eiwit ten (afzonderlijk kloppen). Doe de vla in een vla-schaaltje en presenteer er een droog koekje of gebakje bij.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6