„Mijnhardljes moe en akelig Uit de Provincie MIDDELBURG. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. Kapelle. De kring Zuid-Beveland-Oost van Geref. Meisjesvereen. kwam in de Geref. Kerk in vergadering bijeen. Weth. Maijaars en Jhr van Adrichem De begrooting van Bin- nenlandsche Zaken. Pas op IDat wordt griep! 'Neem 1 of 2„Mijnhardtjes' en de kou komt er uit. Ook verdrijven ze wondersnel hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijnen X rheumatiek.spit enz. 1 „Mijnhardtje" 5 ct 12 „Mijnhardtie»" 50 ct. van het gezinspersoonskaartenstelsel, bij wijze van werkverschaffing. Er is hier, zoo meenden deze leden, geen sprake van „werkverschaffing". Het betreft hier werkzaamheden, welke de regeering in het algemeen nu noodig acht, werkzaam heden bovendien, waarvan de regeering een niet onaanzienlijke bezuiniging ver wacht. Onder deze omstandigheden acht ten de hier aan het woord zijnde leden uitvoering bij wijze van werkverschaffing onjuist. BEGROOTINGSDEBATTEN IN DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is in vergadering bij eengeroepen tegen Dinsdag 7 Februari des avonds te half negen, ter behandeling van eenige kleine wetsontwerpen en con clusies. In de vergadering van "Woensdag 8 Fe bruari, des voormiddags om 11 uur, zal de Eerste Kamer een aanvang maken met de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting voor 1939. BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit van 26 Januari is met ingang van 15 Februari 1939 benoemd tot burgemeester der gemeente Nijkerk de heer Z. Bruins Slot. (De heer Bruins Slot is 7 Juni 1903 te Weesp geboren en is thans gemeente-ontvanger van Hooge- veen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Vrijdagavond hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden haar eerste vergade ring in dit jaar. Afwezig waren imiet kennisgeving de heeren Bensink en Kakebeeke van het groot-bedrijf en v. d. Berg en Machgeels van het kleinbedrijf. De voorzitter uitte de beste wenschen namens de Kamer voor een spoedig her stel van den heer Kakebeeke. Daarna hield hiji zijn, Jaarrede, die el ders in dit nr is opgenomen. De heer Bosman heeft als oudste lid der kamer den voorzatter dank gebracht voor zijp toespraak. De kamer herkoos tot voorzitter den heer Berdenis van Berlekom met 17 st. tegen één blanco. De afdeeling grootbe drijf koos tot haar voorzitter opnieuw de heer J. G. E. Massee en de afdeelinig kieinbedrijlf de heer L. A. Stofkoper, ieder met 8 stetrrnmen en éen hlanco. De voorzitter deelde mede, dat de Mi nister van Economische Zaken de be grooting der Kamer voor 1939 en de daarbij genomen subsidiebesluiten heeft goedgekeurd. De minister merkte daarbij op, dat de goedkeuring van de subsidie 1939 aan het comité tot beteugeling van het ca deaustelsel geenszins insluit, dat de Mi nister zijn standpunt ten aanzien van het streven van dit comité thans definiief heeft bepaald. Aainigenoimlen werd het voorstel van het bureau om te voldoen aan bet verzoek van, de Kolen Conventie in Nederland om iemand aan te wijzen om geplaatst de worden op een lijst, waaruit voor elk voorkomend geval een oommissie van beroep wordt aangewezen. Aangewezen werd de heer mr H. Doo- renbos. Rondvraag. De heer Duvekot wees er op, dat de booten van den diest Bres- kens-Vlissingen niet voldoende aanslui ten op de treinen. Spr. mieent, dat de Kalmler goed werk zal doen als zij aandringt op een uiur- dienst inpiaats van een vijfkwartier- dienst op die lijh. De beer Massee zeide dat men toch niet moet vergeten, dat de passagiers op ■die booten lang niet allen op den trein zijn. aangewezen. Hij durft niet om meer 'booten te vragen, gezien bet gering aan tal personen dat hij er meermalen op heeft aangetroffen. De heer Jeronimnis merkte op, dat men op de tZeeuWsche lijn twee soorten trei nen heeft, een die over het traject Vlis- singenRoosendaal 1 uur 10 minuten rijdt en een die er 1 u. 39 minuten voor noodig heeft. Ook spr. begrijpt, dat men niet op iederen trein een boot en omge keerd op iedere boot een trein zal kun nen hebben. Wellicht weet de heer Mas see wel als lid van den spoorwegraad, of er uitbreiding op de Zeeuwsche lijn is te verwachten. De heer Wesseling wees op de nieuwe 'boot, die voor deze lijn in aanbouw is. Wellicht is er dan wijziging mogelijk. De voorzitter stelde voor dat het bu reau den wensch van den heer Duvekot en ook de opimlerkingen van de heeren Massee, Jeronimus en Wesseling nader onder de oogen zal zien. Dit vond de ka mer goed. De heer Duvekot had nog een opmer king en wel, dat het vrachtvervoer van de provinciale stoombootdiensten zoo veel hinder ondervindt van den dienst van de A.T.O., die toch ootk een semi- officieele instelling is. Het ligt z.i. op den weg der kamer de Provinciale diensten te helpen. De voorzitter zeide, dat dit niet goed zou zijn als het belang van den handel er mede geschaad wordt, want dat moet de kamer toch in de eerste plaats behar tigen. De heer Duvekot imleende, dat bij meer vrachtvervoer voor de booten de tarieven ook lager zouden worden en daut is het voordeel voor den handel. De h'eer Stofkoper meende, dat er voor handel en nijverheid indet veel aan te doen zal zijn. De voorzitteT stelde voor, dat het bu reau ook deze kwestie eens nader zal bekijken. Dit werd goedgevonden. De beer Massee meende nog terug te imloeten 'komen op den spoorwegdienst op de Zeeuwsche lijh. Al geeft spr. toe dat het ideaal nog niet bereikt is, toch wil hij er op wijzen, dat de dienst op deze lijn veel verbeterd is. Hem bereiken geen klachten en alleen de Middelburtg- sohe Courant en de beer Jeronimus zijn blijkbaar ontevreden. (Wat Stentor in ons blad heeft geschreven, is den heer Massee blijkbaar ontgaan. Red. Z.) Spr. herhaalt dat men als Kamer van Koop handel moet erkennen, dat er veel ver beterd is. Men kant niet steeds rnleer blij ven vragen. Op de Zeeuwsche lijn wordt veel verloren en men kan deze dan ook niét vergelijken met andere inzake fre quentie en snelheid. De heer Jeronimus is heelemaal niet ontevreden. Gaarne erkent spr. de groote verbeteringen, maar nu ook de wegen zooveel verbeteren, meent spr. dat men bij de spoorwegen op grootere snelheid moet aansturen. Spr. zegt als eenige opmerking, dat er nog wel eens wat igroote hiaten zijn tus schen twee treinen. De heer Masese zeide, dat hij blijde was te vernemen, dat de heer Jeronimus ■geen groote aanmerkingen had en de Middelhurgsohe Courant dus kan zien, ■dat er nog meer mensohen tevreden zijn dan de secretaris der kamer. Hierna sluiting. Vereenigiing voor Paedagogiek. Gisteravond vergaderde de vereeniging voor Paedagogiek op Walcheren onder voorzitterschap van den heer G. A. van Woelderen. De secretaris, de heer A. de Jonge, deede mede, dat reeds 60 leden tot deze nieuwe vereeniging zijn toegetreden. Hierna hield de heer H. Piccardt, ze nuwarts te Vlissingen, een belangwek kende rede over Paedagogie en Psychia trie. Gemeenteraad van Vlissingen. De Nieuwjaarsrede van den burgemees ter in de Raadszitting van gisteren werd beantwoord door Weth. Edelman. Een hertenkamp. B. en W. vra gen den Raad machtiging voor den aan leg van een hertenkamp aan den Koude- kerkschenweg, op het voormalige gaai- schietterrein. De kosten worden begroot op f6600, waaronder f4500 aan arbeids loon. B. en W. hebben zich inmiddels reeds tot den Minister van Sociale Zaken ge wend met het verzoek, dit plan goed te keuren voor uitvoering in werkver schaffing en hiervoor rijkssubsidie te mogen ontvangen. De heer Sorel (a.r.) vindt het voorstel wel aardig, maar kunnen wij dit alles op den duur wel bijhouden? Het onder houd der plantsoenen enz. kost toch al zooveel. Ook de heer D'e Ruiter (c.h.) heeft tegen het terrein, dat hij te klein acht, bezwaar. Ook de kosten zijn nogal groot. Spr. zal tegenstemmen. Ook de heer De Wilde (v.d.) acht den opzet dubieus. De heer Van Oorschot (s.d.a.p.) is voor het voorstel. Als we de gemeente aan trekkelijk willen maken, zullen wij daar aan wat ten koste moeten leggen. De herten zullen cadeau worden gekregen. De heer Andriessen (r.k.) steunt het voorstel. De voorzitter had geen oppositie ver wacht. In heel Zeeland zijn nog maar twee hertenkampen, n.l. te Zeeduin en Overduin. Het terrein is bijzonder geschikt, stil en rustig. De kosten beperken zich tot f21000 over 5 jaar te verdoelen. De blij vende kosten zijn miniem. Een dieren vriend zal de dieren verzorgen. Weth. Rorije (s.d.a.p.) wijst er op, dat het moeilijk gaat worden werkobjecten binnen de gemeente te vinden. Dit kleine werkobject geeft een aantal menschen eenigen tijd werk. De heer De Ruiter (c.h.) vraagt nog maals: is dit vooral te verantwoorden met het oog op een zuinig beleid? Als men van dieren houdt, kan men ook honden en katten aanschaffen. Spr. betwijfelt of volwassenen wel naar de herten zullen gaan kijken. Het voorstel wordt met 16 tegen 3 stem men aangenomen. (Tegen de heeren Cappon, de Ruiter en de Wilde.) z GOES. Chr. Bakkersvakonderwijs. Naar aanleiding van vragen die ons bereiken over het Ohr. Bakkersvakonder wijs, kunnen we belangstellende bakkers zonen en of -gezellen op Z - en N.-Beve land meededen, dat indien de pogingen van het bestuur van de afd. Z.- en N.- Beveland v. d. Bond v. Chr. Bakkers patroons mogen slagen, ook in Goes een cursus zal worden gegeven in vakonder wijs. Reeds zeer spoedig zullen hiervoor de 'benooaigde stukken worden toegezon den, zoodat bij voldoende deelname, in korten tijd met het lesgeven zal worden begonnen. De candidaten die slagen, vol doen geheel aan de eischen „Vakbe kwaamheid", welke door de Vestigings wet worden gesteld. Dammen. Uitslag van den damwedstrijd tusschen Nieuwdorp I en Kapelle I P. BrasserA. Kaat 02; A. Beuke- maM. de Jager 11; Johs. Blanfcen- burghA. Veerhoek 2—O; A. Blanken- burghZ. de 'Groene 11; J. Huis- S'oonL. van Wel 1d; N. School meesterA. v. Oosten O2; Johs. Mod- derkreekeC. Nieuwenhuize 11; P. D'eurlooG. van Liere 02; Jobs. van den BergeP. Bruinzeel 11; H. Deur- looJ. A. Mol 2O, Uitslag 911 in 't voordeel van Kapelle. Mej. Jannetje Eversdijk behandelde: „Het werk en den Persoon van Christus". Mej. Fra. Eversdijk leverde een bijdra ge. Een lid der vereen, te Rilland Bath sprak over: „De vader des Vaderlands". Oudelande. Donderdag vergaderde de varkensvereen. „Draagt elkanders las ten". Ontvangen was f 220.03 en uitge geven f 118.03, alzoo een vooruitgang voor dit jaar van f 102. Op 31 Dec. 1938 was in kas f 1078.41. Er werd in het af- geloopen jaar slechts eenmaal een uit- keering gedaan voor een gestorven var ken voor een bedrag van f 20.79. Besloten werd om de varkens op kos ten van de vereeniging te laten inenten tegen vlekziekte en om 90 pet. uil te kee- ren bij sterfgeval of afmaken. Rilland-Bath. Afscheid van Dr M o r e e. Donderdagavond j.l. hield de afd. van bet Groene Kruis haar jaarver gadering. De voorzitter, Dr Moree, herinnerde aan het 30-jarig bestaan der vereeniging op 6 Jan. j.l. Was het aantal leden aan vankelijk zeer gering, thans bedraagt dit 522. Bij het 25-jarig jubileum is het wijk- gebouw geopend, waarin thans het Con sultatiebureau voor zuigelingen is geves tigd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het kassaldo op 1 Januari 1939 f 952,19 bedroeg. In 1938 werd ontvan gen f2111,87 en uitgegeven f 1992,09. Sal do f 119,78. Het verslag van de commis sie voor dq wijkverpleging en tuber culosebestrijding getuigde van groote toe wijding, waarmee zuster P. Blok haar taak verricht. 4:14 bezoeken werden door haar afgelegd, 2987 malen werd hulp ver leend en 9 malen de laatste hulp verleend. Bovendien werden voor zuigelingen 203 bezoeken afgelegd, en 24 zittingen werden gehouden, waarbij' 259 consulten werden gegeven, 21 zuigelingen werden ingeschre ven, 3 transporten werden geleid. Met de hoogtezon werden 3 personen 74 maal be straald, met de infraroode lamp 36 maal. In de plaats van Dr W. M. Moree, die onze plaats gaat verlaten, werd als voor zitter gekozen Dr Naninga. In de plaats van dhr W. Koning Wz„ die in 1938 de gemeente heeft verlaten, werd gekozen dhr T. Huysman. Op 1 Februari a.s. zal de film „Roe ping" worden vertoond. Vervolgens nam de voorzitter wegens zijn aanstaand ver trek afscheid van de vereeniging. Hij dankt bet bestuur voor de prettige samenwerking en hoopt dat het de ver eeniging onder haar nieuwen voorzitter wel moge gaan. De 2de voorzitter, dhr J. Dansen sprak vervolgens een woord van dank tot Dr Moree en memoreerde wat sedert de oprichting der vereeniging on der hem tot stand is gekomen. Dhr H. A. D'oniers bracht namens de commissie voor wijkverpleging en tuber culosebestrijding dank aan den scheiden den voorzitter. Vervolgens heeft de bur gemeester, dhr P. J. Dominicus, den af tredenden voorzitter hartelijk toegespro ken. WALCHEREN, Oostkapelle. Gemeenteraad. Vrij dag vergaderde de gemeenteraad. Afwezig dhrn Zwemer en Brand wegens onge steldheid. D'e voorzitter houdt de gebrui kelijke Nieuwjaarsrede en spreekt er zijn blijdschap over uit, dat J'hr van Adri- obem B'oogaert weer 'zoover 'hersteld is, dat 'hij1 de vergadering van den Raad weer kan bijwonen en 'hoopt dat ook de heeren Zwemer en Brand weer spoedig hersteld mogen zijn. HET V00RL00PIG VERSLAG VAN DE EERSTE KAMER. Aan het voorloopig verslag over de be grooting voor het departement van bin- nenlandsche zaken over 1939 is bet vol gende ontleend: Verscheidene leden verklaarden met be langstelling kennis te hebben genomen van du door de regeering aangekondigde voor nemens met betrekking tot bet herstel van de financieele zelf standigheid der gemeen ten. Zij juichten dit streven ten zeerste toen en zouden niets liever zien dan dat dit doel binnen de kortst mogelijken tijd werd bereikt. Intusschen was 'het hun nog geenszins duidelijk, boe de regeering zich de ver wezenlijking van haar voornemen denkt. Naar bet oordeel dezer leden is er wei nig grond voor de verwachting, dat met de door de regeering in uitzicht gestelde maatregelen het beoogde doel zal worden bereikt. Zij zagen trouwens ook niet in, waarom 'n zoo ingewikkeld samenstel van maatregelen noodig is, als de regeering blijkbaar voor oogen staat. Verschillende leden meenden te moeten waarschuwen tegen een verdere ver booging van de gemeente fond sbelasting. Zij waren van oordeel, dat de belastingen bier te lande reeds te boog zijn en dat met alle kracht tegen verdere verhooging moet worden gewaakt. Andere leden zeiden de financieele be trekking tusschen rijk en gemeenten, me de in verband met gemeentefonds en het werkloosheidssubsidiefonds, zoo onover zichtelijk te achten, dat huns inziens een drastische herziening dringend noodig is. Bij de gewenschte herziening moeten de belangen van rijk en gemeenten worden gescheiden. Wat de regeering voorstelt komt neer op vermindering van bet gemeentelijke in komen en bet recht om nieuwe belastin gen te heffen, welke echter het verschijn sel van verhuizing naar minder belaste gemeenten zullen bevorderen, terwijl de financieele tekorten voor zulke gemeenten grooter zullen worden. Het geldt hier dan ook niet meer dan een gebaar, dat de moeilijkheden niet oplost, wellicht zelfs vergroot. Aangedrongen werd op bevordering van zoo spoedig mogelijke wijziging van de begrafeniswet met het oog op de lijkverbranding. Enkele leden vroegen, wanneer het wetsontwerp tot wijziging van de pensioenwet, waarbij' de pen sioenen van weduwen en weezen van amb tenaren, wier salaris hooger is dan f 3000 zullen worden verhoogd, naar 's minis ters meening kan worden verwacht. Naar het oordeel van verscheidene le den biedt de huidige toestand op het ter rein van de luchtbescherming nog weinig reden tot gerustheid. Toegestemd kan worden, zoo merkten zij op, dat de organisatie haar voltooiing begint te naderen. Ernstiger is de tekortkoming wat be treft de uitrusting van de gemeentelijke diensten. Met een behoorlijke uitrusting, waartoe ook behoort de inrichting van openbare schuilgelegenheden, zijn groote bedragen gemoeid, welke de meeste ge meenten niet beschikbaar kunnen stellen. Ook van het Rijk is in dit opzicht weinig te verwachten, zoolang niet meer dan f 500.000 per jaar voor dit doel wordt uit getrokken. Van verschillende zijden verklaarde men men het zeer ongewenscht te achten, dat burgemeesters het beroep van advocaat uitoefenen. In het algemeen oordeelden de leden, hier aan het woord, het uitoefe nen van nevenberoepe-n door burgemeesters, waar onder zij bijvoorbeeld ook begrepen het agentschap van verzekeringsmaatschap pijen, onjuist. Zij verzochten den minister aan dit euvel een einde te maken, zoo noodig door de betrokkenen niet voor her benoeming voor te dragen. Eenige leden laakten 's ministers op treden ten aanzien van wat zij wilden noemen „burgemeesterlijke excessen". Gevraagd werd of, indien binnen niet te langen tijd een wijziging van de Ge meentewet aan de orde zou worden ge steld, de minister daarbij mede zou willen overwegen of er geen aanleiding is, de- burgemeesters verantwoordelijkheid voor zijn politiebeleid tegenover den gemeente raad te regelen. Met instemming hadden vele leden er van kennis genomen, dat aan de voorbe reiding van een ontwerp van wet tot her ziening der woningwet met grooten spoed wordt gewerkt. Zij drongen op een zoodanige wijziging aan, dat ei nieuwe wet een afdoende regeling zal t vatten van de nieuwe eischen, welke ar uitbreidingsplannen zullen worden gestel. Verscheidene leden betreurden, dat minister zich blijkbaar op het standpur.' stelt, dat voor alles de particuliere ondt nemers in de behoefte aan arbeidersv. ningen moeten voorzien. Dit standpu achtten zij onjuist. De particulier zal ir. mers altijd den huurprijs zóó moeten b palen, dat een zekere winstmarge wor verkregen; de huurprijzen van zijn won, gen zullen' dus hooger zijn dan die, wel door de gemeenten of de woningbouwvt eenigingen zijn gebouwd. De woning, voor de arbeiders mogen geen winstobj zijn. Ten vorigen jare heeft de miniM naar eenige leden opmerkten, de steil' van vragen omtrent woonwagen en woonschepen verwezen na den minister van justitie. Het betreft Ir intusschen niet alleen de uitvoering de wet, betreffende woonwagens en won; schepen, welke inderdaad mede or 's ministers ambtgenoot van justitie sorteert, maar tevens een belangr vraag van volkshuisvesting. Met instemming vernamen deze leden, dat de minister er op aandringt, dat gemeentebesturen het kwaad localised-- Hotel „Adler" te Grindelwald, waar het Prinselijk echtpaar eenigen tijd z. vertoeven. Boogaert danken den voorzitter voor de gesproken woorden. Aangezien B. en W. nog steeds niet met voorstellen in den Raad zijn gekomen voor aanschaffing van materieel voor luchtbescherming, aangezien zij eerst wil den afwachten of bet aangebodene ook aan te stellen eischen van doelmatigheid voldoet, hebben B. en W. thans ge meend, mede op aandringen der Regee ring, den Raad te moeten voorstellen ver schillende materialen benoodigd voor de luchtbescherming zooals gasmaskers, zuurstofapparaat, verbandmiddelen enz. aan te schaffen tot een bedrag van f515.80. Hiermede 'zijn dan alleen de allernoodigste materialen aangeschaft. Het bedrag zal gevonden worden uit den post onvoorzien, en zal komen ten laste van den dienst 1939. Mocht bet finan- tieel resultaat tegenvallen, dan zal bet bedrag over enkele dienstjaren worden verdeeld. Z. 'h. s.werd aldus besloten. Aan de orde kwam nu verbete ring van.de dorpsstraat. D'e voorzitter herinnert aan het besluit van den Raad waarbij hij in principe bereid was om mede te werken aan 'het plan van den Pollder Walcheren om de dorpsstraat te verbeteren waarbij de gemeente zou zorgen voor den aanleg van de trottoirs. De kosten 'hiervan worden voor 75 pet. door de Provincie betaald, zoodat de ge meente alleen een bedrag van ongeveer f 1000 moest betalen voor aanleg der trot toirs. Nu is er door de Provincie een iplan ontworpen waarbij rekening is ge houden met de bezwaren destijds door de gemeente ingebracht, en waarbij meer boom'en gespaard konden blijven. Dit nieuwe plan zal voor de gemeente ongeveer f 1050 kosten benevens een ge deelte der kosten voor den aanleg v.- een rioleering voor het 'hemelwater, vr- ke tevens in 'bet plan is opgenomen n waarvoor de gemeente tezamen met <1 n Polder Walcheren ook 25 pet. moet be talen of f 800. Wat de rioleering betreft achten B. en W. dit ook van groot be lang aangezien er bij hen klachten zijn ingekomen over den afvoer van bet he melwater. Zij stellen dan 'ook voor dat de Raad zich uitspreekt in principe At benoodigde crediet te verstrekken en h"t verder aan hun beleid over te laten wat de verdere behandeling betreft, als ver deeling van de kosten ad f 800 met den Polder Walcheren. Dit voorstel werd z. h. st. aangenomen. Ingekomen is een verzoek van den Alg- Ned. Politiebond om aan den veldwach ter een kinderbijslag te verleenen van f 60, voor elk kind bened'en de 18 jaar. De voorzitter zegt, dat B. en W. van meening zijn, dat dit verzoek niet tot hen moest worden gericht, maar tot den minister, die de regeling van de bezoldi ging enz. aan zich heeft getrokken. Bovendien vinden B. en W. dat er bh inwilliging een onbillijkheid werd ge schapen ten opzichte van de andere ge meente-ambtenaren. Zij zouden er niet voor voelen om dit te verstrekken dan pas voor 'het derde kind. Besloten werd 'om op dit verzoek af wijzend te beschikken. Ingekomen is de goedkeuring van de zomerhuisverordening. Waar er nu gelegenheid is door de verbouwing van het gemeentehuis om hft stembureau beneden te houden enhe' bezwaar van trappen klimmen is verval-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2