Reacties op de Radiorede van H. M. de Koningin. N.V.Hendrikse&C— Bank Does AFLUKIN Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. De strijd in Spanje. ZATERDAG 28 JAN. 1939 53e JAARGANG - No. 102 Buitenland. Na Middelburg ook Groningen. tl Piil Als GRIEP dreigt Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Geref. Kerk van Assen. Uitgifte eener 31/2% Obligatie- leening in stukken van f 1000.- f 500.- en f 100.- a 100%. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J, F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Door minister Goseling wordt een zeer te waardeeren poging gedaan om de echt scheiding minder gemakkelijk te maken. Volgens het thans geldend recht kan door een verstek-procedure met betrek king tot overspel als echtscheidingsgrond, de bepaling van het Burgerlijk Wetboek dat echtscheiding nimmer door onderlinge toestemming kan plaats vinden illusoir gemaakt. Men spreekt eenvoudig af dat de eene partij de andere partij van overspel zal beschuldigen, er wordt geen verweer ge steld, do rechter neemt op grond daarvan aan dat de beschuldiging juist is, en de zaak is in orde. Aan deze practijken beoogt het door minister Goseling ingediende wetsont werp een einde te maken. Op deze wijze wordt aan de eene zijde de waarheid in de wetgeving gediend, ter wijl aan den anderen kant de verbijste rend snelle toeneming van het aantal echtscheidingen misschien wordt gestuit. Het betreft hier een onderwerp waar van men zou denken dat het toch wel be hoort tot de werkingsfeer van wat men dan noemt een Kabinet op breede basis. Ook een Kabinet dat zich niet plaatst op den grondslag van de positief Chris telijke beginselen, maar dat zich in het algemeen ten doel stelt de handhaving van het Christelijk karakter van het Ne- derlandsche volk, zou zulk een ontwerp kunnen indienen. Ja, dat zou men zeggen. Maar zoo is het in werkelijkheid toch niet. Van vrijzinnige zijde worden ernstige bezwaren tegen dit voorstel ingebracht. Men ziet hier, om met het „Alg. Hdbl." te spreken, „het principieele nadeel, dat bij het totstandkomen der nieuwe regeling aan de rechtsovertuiging van een groot deel onzer bevolking geweld zal worden aangedaan". Zeker, men stemt het toe, het huwelijk is een verbintenis waarvan de hechtheid niet hoog genoeg kan worden opgevat, on beraden huwelijken en onberaden echt scheidingen moeten niet word^ir aange moedigd, maar de omstandigheden kun nen zóó zijn, dat echtscheiding voor velen, die niet minder maar anders mo reel gevoelen dan de regeering, als eenige ook ethisch verantwoorde uitkomst wordt gezien. Nu is met dit laatste ook in het Regee- ringsontwerp al eenigermate rekening ge houden, door de bepaling dat reeds na drie jaren scheiding van tafel en bed de finitieve scheiding kan volgen. Maar desondanks wordt toch het ont werp als onaanvaardbaar beschouwd. Als een voorstel, waardoor de juistheid van een kabinet op positief-Christelijke basis in crisistijd, opnieuw en nadrukkelijk wordt veroordeeld. Omdat men wel moraal wil maar niet de positief Christelijke moraal. Wie oog heeft voor de groote gevaren van het loslaten van Gods Woord ook voor de vragen inzake huwelijk en echt scheiding zal hier zien een bevestiging van de noodzaak van een Kabinet op smalle, op positief-Christelijke basis. De noodzaak ook van m o r e e 1 e en geestelijke herbewapening. Nu Barcelona is gevallen. Voor het eerst sedert maanden ging de bevolking van Barcelona Donderdag avond met een gerust hart naar bed, op gelucht door de zekerheid, dat er dit maal geen kans was, dat zij door een bombardement uit haar slaap opgeschrikt zou worden. De eerste dagen zal de voedselvoorzie ning zeker niet eenvoudig zijn, maar toch, de weken, dat men gebrek leed, on dat een razende bevolking met geweld de bergplaatsen der levensmiddelen open brak, om te ontdekken, dat ook daar niets meer was, behooren tot het verleden. Een der eerste daden der nieuwe ci viele overheid was de zorg op zich te nemen voor de duizenden zieken en ge wonden, die zonder voldoende medische verzorging in de ziekenhuizen lagen, isteren kwam een groot aantal medici n verplegend personeel aan. De schade, die aan het havenkwartier aangebracht, is ontstellend groot. Het a noodig zijn, duizenden gevangenen ar te werk te stellen, om het puin op Wij hebben gisteren meegedeeld, hoe de burgemeester van Middelburg zich na de radiorede varni H. M de Ko ningin .tot de Regeerinig heeft gewend om bij gemeen overleg tot daden te komen. Daarna werd uit Groningen gemeld, dat de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr J. Linthorst Roman, tot alle inwoners der provincie Groningen een oproep heeft gericht, waaraan wiji het volgende ontleenen: „H. M. de Koningin heeft in ho-ogs-t- derzelver radiotoespraak over geestelijke herbewapening ons allen herinnerd aam onze hoogste plichten jegens elkander en jegens de gemeenschap. Hare Majesteit heeft daarbij: gewezen op den nood, waarin velen onzer verkee- ren. Ik weet en ik heb ook als voorzitter van de „Vereeniging voor opbouwwerk in de provincie Groningen" mogen ervaren, dat men in alle gelederen onzer provin ciale bevolking overtuigd is van den ook ■hier bij velen bestaan-den grooten nood. Ik vertrouw, dat de aansporing van H. M. de Koningin ons allen zonder uitzon dering er toe zal brengen, thans onze door Hare Majesteit aangegeven plich ten snel en goed na te komen in alle kringen en groepen, in alle deelen onzer provincie. Plannen tot gezamenlijke uitoefening dezer plichten in provinciaal verband zijn in voorbereiding. Uitwerking der mogelijkheden zal binnenkort op zoo breed mogelijke provinciale basis plaats vinden. Mededeelingen en besprekingen volgen dan zeer spoedig." te ruimen en de havenwerken weer bruik baar te maken. Er bestaat geen twijfel, of de regeering van Franco zal Barcelona weer tot de belangrijkste Spaansche haven maken. Men acht het niet uitgesloten, dat Fran co Barcelona tijdelijk tot hoofdstad van Spanje zal maken. Verscheidene bekende regeerinstroepen zijn de grens naar Frankrijk gepasseerd, Men meent te weten, dat Azana zich teruggetrokken heeft in een klein stadje nabij de grens. Men verwacht niet, dat het regeerings- leger, dat groote ontberingen heeft moe ten lijden, verder nog ernstig verzet zal bieden. Buitenlandsche militaire waar nemers zijn van oordeel, dat de regee- ringstroepen in Catalonië schitterend weerstand hebben geboden, doch, zoo zeggen zij, er zijn grenzen aan het uit houdingsvermogen van de troepen en deze grenzen zijn overschreden. Het terugtrekken dezer troepen is ech ter nog geen vlucht en de discipline is nog niet verbroken. Indien zij geweren en voorraden hadden en een korte pauze om zich te reorganiseeren, zouden de troepen, volgens waarnemers, kunnen doorvechten, doch onder de huidige om standigheden is het een hopeloos onge lijke strijd. Badalona gevallen. De troepen van Franco hebben zich gisteren meester gemaakt van Badalona (10 km ten N.O. van Barcelona aan de kust). Gistermorgen tien uur zijn de troe pen er binnengerukt. De regeeringstroe- pen zijn met achterlating van al hun materieel gevlucht. Zelfs hun kanonnen hebben zij achtergelaten, hoewel zij deze tot nu toe steeds hebben meegenomen. Bij de bezetting van Badalona hebben de troepen van Franco 800 gevangenen gemaakt. Ook het dorp San Juan de Vi- Iasar is bezet. Hier werden ÏOOO man ge vangen genomen en tien kanonnen buit gemaakt. De laatste dagen is den troe pen van Franco een aanzienlijke hoeveel heid oorlogstuig in handen gevallen. Al leen te Moncada zijn 600 wagens met materiaal veroverd. Daar het front in noordelijke richting verder geschoven wordt, kan het normale leven in Barcelona geleidelijk aan terug- keeren. De correspondent van Reuter merkte op, hoe de dagelijksche arbeid wordt hervat, de trams reden weer en waren vol werklieden. Deerniswekkende toestand der vluchtelingen. Wat den stroom van vluchtelingen naar het nog niet bezette gedeelte van Kata- lonië en naar de Fransche grens betreft, wordt door Reuter uit Perpignan gemeld, dat duizenden vluchtelingen, voortgedre ven door den angst voor de bombarde mentsvliegtuigen van Franco, in de ste den en dorpen van Noord-Katalonië aan komen. De autoriteiten te Figueras heb ben aan Frankrijk dringend om medica menten gevraagd. De weg tusschen deze stad en de Fransche grens, die 25 kilo meter lang is, is vol vluchtelingen, Te Figueras hebben zich tooneelen van on beschrijfelijke verwarring afgespeeld. Men zag regeeringsambtenaren, die op zoek naar hun departementen waren, ministers die hun collega's trachtten te vinden, huilende moeders, die naar haar kinde ren zochten en kleine jongens en meisjes, bedelend om brood. De vluchtelingen hebben bitter van de koude te lijden. De sanitaire toestanden zijn ontstellend. De Fransche minister van buitenland sche zaken Bonnet heeft bezoek ontvan gen van den Spaanschen ambassadeur, die uiteen zette, dat na het houden van een ministerraad de Spaansche republi- keinsche regeering tot de overtuiging is gekomen, dat het plan tot het scheppen van een zone in Spanje, bij de Fransche grens, waarin 150.000 gevluchte vrouwen, kinderen en ouden van dagen zouden worden verzorgd, bijna niet te verwezen lijken is. Hij stelde Bonnet dus opnieuw voor, deze vluchtelingen in Frankrijk of ook Noord-Afrika toe te laten. Bonnet heeft den ambassadeur geant woord, dat hij dit voorstel aan den mi nisterraad zou voorleggen. Hitier heeft generaal Franco een tele gram doen toekomen, waarin hij hem ge- lukwenscht met de vermeestering van Barcelona. ITALIë MEENT, DAT HET THANS NIET DE TIJD IS VOOR EEN INTER NATIONALE CONFERENTIE. I Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Rome: Van bevoegde Italioansche zijde wo'r- den de in het buitenland gepubliceerde ■berichten, volgens welke Italië het initia tief zou willen' netmien voor de bijeenroë- ping van een conferentie van vier mo- Willi ill m :i Wmm&M. De vorst heeft in het Westland de eerste kas-groente „afgevroren". Thans is men opnieuw bezig met het pooten der sla-planten. Hondenweer AFLUKIN weer! Neemt tijdig AFLUKIN. Het voorkomt Griep Verkoudheid - Influenza. Prijs 50 cent per buisje. Bus van 1000 pillen f. 6.50. Eischt den naam AFLUKIN op elk pilletje verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten gendheden voor de regeling van het Spaansche vraagstuk, verzonnen ge noemd. Voor de door den Franschen minister van buitenl'aindsche zaken in do Kamer vermelde mogelijkheid van een alge- iir.leena, op Fransch initiatief bijeen, te roepen 'conferentie, is de tijd niet ge schikt. JAPANSCHE VLOOTCONCENTRATIE VOOR ZUID-CHINA. Na-ar het Chineesohe persbureau op grond van uit Zuid-Cihinia ontvangen be richten meldt, wordt het steeds duide lijker, dat de Japanners versterkingen concentreeren in het Zuiden van de Chi neesohe zee voor de kust van Zuidwest- Kwangtoeng. Men vermoedt, dat een lan ding zal worden gedaan in de verdrags haven Faikhoi, op 150 zeemijlen van het Fransche Haiphong. In de buurt van P'akboi zijn, naar gezegd wordt, meer dan 50 Japansche oorlogsschepen ge concentreerd. Vliegtuigen verkennen de Chineesohe stellingen langs de kunst van KwangVoei^g. Chineesohe vliegtuigen hebben de Japansche strijdkrachten en oorlogsschepen bij Waitsjou gebombar deerd. Voorts wordt gemeld, dat ■de Fransche autoriteiten, bezorgd over den toestand, bevel hebben gegeven tot samentrekking van de vloot voor het Verre Oos ten in de T on g k i n g b a a i. BRITSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Tijdens een aanval op de 'haven van Valencia door acht Savoia-toestellen van Franco is het Britsche s.s. „Foynes" tot zinken gebracht. De bemanning is on gedeerd. Ook een Grielksch schip is getroffen; het maakt water en vmien denkt dat het zal zinken. Er is veel schade aangericht aan db loodsen langs de kade. AARDBEVING IN CHILI ZOU 30.000 DOODEN HEBBEN GEëlSCHT. Volgens ndet-officieele schatting be draagt. het totaal aantal dood-en ten ge volge van de aardbeving 30.000, terwijl ■op zijn minst 50.000 personen verwon dingen hebben opgeloopen. PRINS BERNHARD TE LEIDEN. Prins Bernhard 'heeft gisteren een on officieel bezoek aan Leiden gebracht. Het eerste bezoek gold de Leidsche uni versiteit. Bij den: ingang van bet acade miegebouw had de vereeniging tot vrij willige oefening in den wapenhandel Pro Patria, zich tot een eerewaeht opgesteld. Nadat de Prins de eerewaeht 'had ge ïnspecteerd, gebruikte hij in het acade miegebouw met het bestuur van den academischen senaat en met curatoren het noenmaal, na afloop waarvan bij in de senaatskamer aan tal van Leidsche hoogleeraren werd voorgesteld. Na het bezoek aan het academiege bouw begaf de Prins zic'h naar het Ka- merlingh Onnes-laboratorium, waar hij werd ontvangen door de hoogleeraren prof. dr W. H. Keesom en prof. dr W. J. ■de Haas, directeuren, en door dr G. A. Crommelin, adjunct-directeur van het museum. In de groote collegezaal gaf prof. de Haas eenige demonstratieproe- ven op het gebied van de ato-om-physica. Vervolgens: bezichtigde de Prins de groo te magneet, waar prof. de Haas even eens demonstratieproeven gaf, waarna Binnenland, De Eerste Kamer over de begrooting van Binnenlandsche Zaken. Reacties op de rede van H. M. de Ko ningin. De Indische financiën. Vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Middelburg. Buitenland. Verdere opmarsch der troepen van Franco. De aardbeving in Chili. Geen viermogendheden-conferentie? Inschrijvingen worden aangenomen door het cryogeen-laboratorium werd bezocht en waar 'prof. Keesom demonstraties gaf met vloeibare gassen en waarbij bij in het bijzonder het helium behandelde. Ten slotte begaf de Prins zich naar sociëteit Minerva, waar hij op de com missiekamer werd toegesproken door den praeses van Pro Patria, den heer N. J. Westpalm van Hoorn van Burgh, die den Prins installeerde tot bescherm heer van Pro Patria, ten bewijze waar van den Prins een fraai uitgevoerde bul werd aangeboden. DE PACHTKAMER TE ZEVENBERGEN Principieele beslissing over pachtovereen komsten met Staatsdomein. De Paehtik'a'mer te Zevenbergen heeft gisteren in de kwestie betreffende de pachtovereenkomsten met de staatsdo meinen een primcipieele 'beslissing geno men, D'rie weken geleden maakte de Ka mer er bezwaar tegen, dat volgens .de contracten de rentmeester der domeinen de boeveelheid en de soort van de door de pachters 'aangewende bemesting kan voorschrijven; voorts werd bezwaar ge maakt tegen het artikel, dat de rentmees ter bevoegd is aan de pachters, die de voorwaarden overtreden, een boete van ten hoogste 500 gulden op te 'leggen voor elke overtreding of nalatigheid. Het eerste 'bezwaar loste zich vainizelf oipi in het tweede. De Pachtkamer bleef bij monde van mr Ruijgrck echter vol houden aan haar eerste bezwaar. Er is, aldus mr Ruijgrok, bij de contracten zooals die thans zijn opgesteld, geen be roep' mogelijk en die mogelijkheid moet er zijn. Besloten werd daarom, dat de rentmeester aan den minister zou voor stellen beroep- mogelijk te maken en wel bij de Pachtkamer zelf. De minister heeft hierin niet toegestemd. De Paohtkamier heeft dientengevolge, overeenkomstig de wet, twee van de con tracten nietig verklaard en haar beslis sing ten 'aanzien van de andere contrac ten aangehouden tot het Hof te Arnheim in booiger beroep over deze nietigverkla ring zal hebben 'beslist. Een verder hoo- ger beroep is niet mogelijk. Be Pachtlkamjer heeft thans weer 80 pachters opgeroepen o-ver dezelfde kwes tie. D'e vorige maal, dus drie weken ge leden, waren het er 170. NEDERL. WERKLIEDENVERBOND „PATRIMONIUM". Dit jaar geen bondsvergadering. Naar wij vernemen heeft het bondsbe- stuur van het Ned. werkliedenverbond Patrimonium besloten, dat dit jaar geen algemeene vergadering van het verbond zal worden gehouden. Inplaats daarvan zal in de maand September a.s. in alle gewesten een aantal gewestelijke streek- vergaderingen worden gehouden, waarin een onderwerp zal worden behandeld in verband met den uitbouw van en de pro paganda -voor Patrimonium. Het bondsbestuur besloot ook een com missie te benoemen welke tot taak zal heb ben de afdeelingen te adviseeren over het krijgen en behouden van contact met de jongeren. Tot leden dezer commissie wer den benoemd de beeren W. J. Bossen broek en J. G. Pellicaan, beiden te Am sterdam en T. Hartsuiker te Den Haag. WIJZIGING VAN DE BEGROOTING VOOR BINNENLANDSCHE ZAKEN OVER 1938. Invoering gezinspersoonskaartenstelsel. Aan het voorloopige verslag over het ontwerp van wet tot wijziging en verhoo ging van de begrooting voor binnenland sche zaken over 1938 wordt ontleend: Verscheidene leden opperden overwe gend bezwaar tegen de uitvoering van de werkzaamheden, noodig voor de invoering

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1