Werkloosheidscijfers. Gemengd Nieuws. Rechtszaken Landbouw. De Indische Financiën. Burgerlijke Stand. Marktberichten Witter dan wit Percentage in de week van 914 Januari gedaald. De directeur van den rijksdienst der •werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat blijkens door het centraal 'bureau voor de statistiek verstrekte voorloopige gegevens in de week van 9 tot en met 14 Januari 1939 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 570536 personen (waaronder 75.147 landarbei ders). Van de 495.389 verzekerden, buiten de landarbeiders, was het werkloosheids percentage 29,3 (in de vorige verslag- week, 28 tot en met 31 Deo. 1938, was dit percentage 32,5). Van de 570.536 ver zekerden, met inbegrip van de landarbei ders, was het werkloosheidspercentage 31,7 (vorige verslagweek 35,8). In de overeenkomstige verslagweek van Januari was het werkloosheidspercen tage voor alle verzekerden in de laatste jaren 'als volgt (tusschen haakjes zijh vermeld de percentages, indien de land arbeiders buiten beschouwing worden ge laten): 1932: 28,2 (26,6); 1933: 35,4 (34,0); 1934: 34,5 (31,3); 1935: 35,7 (34,7); 1936: 38,0 (36,6); 1937: 35,7 (32,9); 1938: 35,8 (32,5); 1939: 31,7 (29,3). Op 14 Januari 1939 waren bij de orga nen der openbare 'arbeidsbemiddeling in geschreven 437,893 werkzoekenden, waar van er 420.045 werkloos waren (n.l. 405.036 mannen en 15.009 vrouwen). Windhandel in teeltver- gunningen. De tijd van den „dwazen windhandel" in tulpenbollen ligt al eeni- ge eeuwen achter ons, maar onwillekeu rig wordt bijl uit de herinnering opge roepen, wanneer men hoort van den le- vendigen handel, die tegenwoordig in de streek Kennetmlerland wordt gedreven in teeltvergunningen voor tulpen, narcissen en hyacinthen. D'eze teeltvergunningen, diie worden afgegeven dooi" de Neder- landsche Sierteelt Centrale mogen ver kocht en zelfs verhuurd worden. Ge dwongen door den nood der tijden zijn vele Ikleine kweekers er toe overgegaan hun vergunningen te verknopen, ook al als gevolg van de wettelijke saneerings- bepalingen, die voorschrijven, dat jaar lijks een bepaald kwantum bloembollen ter vernietiging moet worden ingeleverd. Men betaalt voor een teeltvergunning ongeveer f 12 voor een RijhI'andsche roe de. Dezer dagen werd een teeltvergun ning voor 1 H.A. verhandeld voor de ka pitale som van f 6200. Als het zoo door gaat zullen er ami deze streek weldra geen kleine bloembollenkweekers, wier bedrijf jes al of niet gecombineerd zijn met tuin derij, meer worden gevonden. O v e r s t r o -o< imi i n g e n in Mid.de n-J a v a. Anieta meldt uit Ki- diri: D'e rivieren de Tawing, de Ngrowo en de Ngassian zijn de laatste dagen buiten haar oevers getreden en hebben verschil lende 'districten, in totaal 59 dessa's overstroomd. Verscheidene menschenle- vens zijn te betreuren. Berichten over onze Adverteerders. De Persil-producten Persil, Henco, Ata, iMi en Sil zijn voor de huisvrouw, die haar bezigheden in de puntjes en tevens vlug en goedkoop wil verrichten, onmisbare hulpmiddelen in de huishou ding. De Persil-producten sparen werk en tijd. En.... zij sparen geld, niet alleen, omdat zij het allerzuinigst in het gebruik zijn, maar ook, omdat zich nu 'op iedere verpakking van de Persil-producten, Persil, Henco, Ata, iMi en Sil spaar- zegels bevinden. Deze spaarzegels kniipt of snijdt men uit en plakt ze vervolgens op de bij den winkelier gratis verkrijg baar gestolde spaarzegel-verzamelkaart der Persil-producten. Een gdhoel volgeplakte kaart kan bij den winkelier worden ingewisseld voor één gulden in contanten, Deze gulden kan men naar eigen goeddunken beste den. Dit in tegenstelling met het cadeau stelsel, waarbij men slechts de keuze beeft uit een bepaald aantal artikelen. Het coupeeren van paardestaarten. De Officier van Justitie te Middelburg heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Arrondissements-Recht- bank te Middelburg van 20 Januari 1939, waarbij W. J. L. de G., vee-arts te Krui- ningen, als verdacht van „zonder rede lijk doel of met overschrijding van het geen ter bereiking van zoodanig doel toe laatbaar is opzettelijk aan een dier pijn of letsel veroorzaken" werd vrijgesproken. WELKE TARWE THANS ZAAIEN? De Rijkslandbouwconsulenten in Zee land schrijven in het „Zeeuwsch Land bouwblad" van deze week het volgende: Algemeen blijkt, dat in Zeeland de win tertarwe grootendeels is uitgevroren. Van rassen als Juliana, Wilhelmina en Impe rial 11a is veelal 75 pet. of meer der plan ten verdwenen. Bij de Franscke rassen is het percentage dooreen genomen nog hoo ger. Vermoedelijk zal slechts sporadisch 'n perceel gevonden worden, dat men zonder meer kan laten liggen, zoodat de landbou wers wel algemeen vor de vraag gesteld worden, wat er nu gedaan moet worden. Wil men de uitgevroren perceelen weder om door tarwe vervangen, dan bestaan er verschillende mogelijkheden. In de eerste plaats zou men het kunnen wagen om, zoodra de grond het toelaat, nog wintertarwe te zaaien, b.v. Juliana. Het is mogelijk, dat men hiermede nog behoorlijke resultaten krijgt, wanneer het zaaien vóór omstreeks 1 Maart kan ge schieden, doch er is risico aan verbonden. Men is in sterke mate afhankelijk van het weer, dat men na het zaaien krijgt. Is het voorjaar koud en schraal, dan kan de op brengst nog meevallen. In een zacht voorjaar is er echter kans op een slecht beschot. Op de zware gron den, waar men waarschijnlijk nog wel eenigen tijd zal moeten wachten, is uit zaai van echte winterrassen zooals Juli ana minder gewenscht. De Fransche rassen zullen gewoonlijk minder koude behoefte hebben en vele kunnen wel in Februari gezaaid worden. Van verschillende dezer rassen is waar schijnlijk niet voldoende zaaizaad in ons land voorhanden. 'De volgende zouden o.a. in aanmerking kunnen komen: Picardië, Ót Pierre, Chanteclair, Bersée, Benoist 40 en Vilmorin 29. Tenslotte kan men ook een echt zomer- ras nemen. Voor ons land zijn de drie voornaamste rassen: van Hoek's (Kwee- ker Mansholt), Mansholt's Witte en Blan- ka. De eerste heeft een roode, de beide andere hebben een witte korrel. Dooreengenomen is b ij nor- malezaaitijdende opbrengst van zomertarwe wel klei ner dan wintertarwe, doch het is de vraag of ze niet evenveel of misschien meer kan opbrengen dan winter tarwe, die in het voorjaar gezaaid wordt. Resumeerende kan men zeggen, dat op nieuw zaaien van wintertarwe tot half Februari of Maart mogelijk is, doch risi co's met zich meebrengt, terwijl men deze niet 'beeft bij gebruik van overgangsvor men tusschen winter- en zomertarwe (verschillende Fransche rassen) of echte zomerrassen. Voorts zij, er op gewezen, dat het moge lijk is om in te dun staande wintertarwe zomertarwe bij' te zaaien (liefst in korrel niet te veel ervan afwijkend). Dit komt in Groningen meermalen voor. Hoewel ongetwijfeld spoedig zaaien van H. M. de Koningin bij aankomst aan bet gebouw der P, T. T'. te Den Haag voor bet uitspreken van Haar rede voor „'Onze taak in deze dagen in verband met de moreele en geestelijke herbewapening. WEINIG ROOSKLEURIG ASPECT.^ Voor 1940 tekort geraamd van 40 50 millioen. Het aspect der Indische landsfinanciën is niet rooskleurig. De verwachting is dat de ontvangsten in 1939 beduidend bene den de raming zullen blijven. Ten aan zien van de begrooting 1940 wordt uit voorloopige nog niet geheel vaststaande gegevens afgeleid, dat moet worden ge rekend op een tekort van tusschen 40 en 50 millioen gulden. D'aar de uitgaven voor de defensie niet voor vermindering in aanmerking komen, zal handhaving van het karakter der begrooting, met be hartiging der volksbelangen, alleen moge lijk zijn indien het opperbestuur de ver antwoordelijkheid voor groote tekorten zal aanvaarden. De Telegraaf teekent bierbij aan: De verschillende berichten uit Indië wezen er reeds, op, dat het aspect der landsfinanciën in Indië ivoor 1939 en voor 1940 niet al te gunstig is. Met betrekking tot de opstelling van de begrooting 1940, waarmede verschillende gouvernements diensten reeds lang een aanvang hebben gemaakt, heeft de Indische regeering het consigne uitgevaardigd, dat de Landsbe- grooting voor dat jaar zoo sober mogelijk dient te worden gehouden, en dat, behou dens enkele gevallen van dringenden aard, in beginsel geen nieuwe uitbrei dingen mogen plaats hebben. De snelle opleving in 1936 en 1937 en de veel te spoedig daarop gevolgde in zinking in een land, dat zóó gevoelig is voor de conjunctuur, hebben de Indische regeering wel voor zeer groote moeilijk heden geplaatst. wintertarwe gewenscht is, zal men toch op de meeste perceelen voorzichtig moeten zijn en wachten tot de grond er geschikt voor is. Soms is het mogelijk na een nachtvorst vroeg in den morgen te zaai en, z.g. „over de vorst zaaien". Met het zaaien van zomertarwe kan men wachten tot de normale voorjaarstijd is aangebro ken. DE FOSFOR-KALI MESTSTOF „SULKAPHOS". met Sulkaphos bemeste bedrijf een be hoorlijken oogst. De vruchten muntten uit door kleur en door grootte, terwijl de vruchtten ook uitermate gesphikt waren voor bowaarfruit. Natuurlijk heeft niet alleen de bemesting met Sulkaphos de kwaliteit en kwantiteit gebracht. In een fruitteeltbedrijf moet natuurlijk ook groote aandacht besteed worden aan den snoei, de besproeiing en.aan het houden van bijen. Hoeveel fruittelers zijn nog steeds niet doordrongen van het groo te nut om bijen in hun boomgaard te hou den? Heeft men voorts 't geluk, dat de fruit- boomen niet geteisterd worden door de gevreesde nachtvorsten, dan mag men ho pen, dank zij het gebruik van de fosfor- chloorvrije kalimeststof Sulkaphos op een overvloedigen oogst van eerste klasse fruit IX. Veie tuinbouwgewassen, fruitboomen en bloembollen gedijen zeer gunstig bij aanwending van een Sulkaphos-bemes- ting. Van de gunstige resultaten bereikt met Sulkaphos op tuinbouwgewassen zoo als o.a. op aardappelen, bloemkool, uien, aardbeien, bessen en kool hadden we ons reeds verscheidene jaren overtuigd. Zeker, wanneer de zuurgraad van de betrokken gronden meer dan 5 bedraagt, dus wanneer de reactie van den bodem in de alcalische richting gaat, is het ge vaar niet denkbeeldig, dat men schurftige aardappelen verkrijgt bij aanwending van meststoffen, die tevens ook vrije kalk be vatten. Men neme er echter terdege nota van, dat de kalk in Sulkaphos gebonden is aan het dicalciumfosfaat en dat deze vorm nooit schadelijk is. Waar in den tuinbouw nogal veel Eerstelingen verbouwd worden is men bij aanwending van Sulkaphos van aardappelen met een mooie, gladde schil verzekerd. Wij' willen er echter in dit verband met nadruk op wijzen, dat wanneer jaar uit, jaar in een kalkbemesting is toegepast en men dus steeds pokkige aardappelen ge oogst heeft, men zich niet moet vleien met de gedachte, dat Sulkaphos met één slag deze pokkigheid zal doen verdwijnen. Dezer dagen deelde een tuinder op één der Zuid-Hollandsche eilanden ons mee, dat hij: verschillende jaren achtereen zijn gronden bekalkt had, en dan ook steeds schurftige aardappelen oogstte. Toen hij bij' zijn collega's de uitnemende resultaten met Sulkaphos had gezien, ging hij ook tot het gebruig van Sulkaphos over. Wel constateerde hij minder schurftige aardappelen, maar het euvel was toch nog niet verdwenen. Dat was echter volkomen verstaanbaar. Slechts dan, wanneer de invloed van de jaarlijksche bekalking ver dwenen is, 'zal deze tuinder door het ge regeld gebruik van Sulkaphos in staat zijn om aardappelen met een gladde schil te verbouwen. Niet alleen echter staan aardappelen als kalkschuw bekend, maar ook de Erica- achtigen, o.a. R.hodondendrons, staan vij andig ten opzichte van de kalk. Sulkaphos oefent echter op die heesters ook weer geen verkeerden invloed uit, dank zij het feit, dat de kalk aan het fosforzuur ge bonden is. Sinds eenige jaren hadden we den invloed van een bemesting, gerekend naar 1000 kg Sulkaphos per ha, in een fruitteeltbedrijf gevolgd. Op een zeer duidelijke wijze zijn we wel in dat tuinbouwbedrijf er van overtuigd, dat Sulkaphos voor het fruitteeltbedrijf de aangewezen meststof is, dank zij het feit, dat de kali in Sulkaphos voorkomt in den vorm van zwavelzure kali, dus chloorvrij. Als stikstofgift werd in het door ons ge observeerde bedrijf toegediend een gift van 400 kg kalkammonsalpeter per ha. Door de rijkelijke chloorvrije kaligift werd in de eerste plaats de vorming van stevige scheuten van ruim voldoende lengte in de hand gewerkt. De vruchtboo- men zaten het heele jaar door rijkelijk in hun blad. Opvallend was zelfs dit jaar de grootte der bladeren. Deskundige fruittelers ver klaarden ons, nog nimmer een bedrijf ge zien te hebben met een dergelijk mooien bladstand. Hoewel het jaar 1938 nu niet bepaald' een fruitjaar was, leverde het GOES. Geboren: Reinier, z. v. Hendrik Nederveen en Jacomientje Leunis. MIDDELBURG. Bevallen: J. M. Bassie geb. Goppoolse z.; N. Boose geb. de Rijke d.; G. de Voogd geb. Bliek z. Overleden: S. Dronkers 85 j. ongeb. Ondertrouwd: L. J. Bolier 26 j. jm. en A. Verhulst 26 j. jd. Getrouwd: J. Gel jon 22 j. jm. en J. B. A. Boel 20 j. j. (M. G.) MIDDELBURG. O'ndeitrouwd: J. Meijer 24 j. jm. en G. Bimmel, 21 j. jd. (M. C.) Van 2326 Januari. VHSSINGEN. II. J. Proveniers, 25 j. en J. G. Maaskant, 20' j. Bevallen: N. Nagtegaal geb. Minder hout, d.; J. G. Adriaansen geb. Roovers, d.; L. Hendrikse geb. van Vaardegem, d., F. A. Liebers geb. de Pagter, d. Overleden: D. van Wijk, 24 j., ongeh.; S. Schout, 90 j., wed. van J. de Ridder, H. Huijssen, 86 j., wed. van D. M. de Rogt; W. S. P. van Hoek, 72 j., vrouw van G. Baljó; E. F. M. Pillault, 72 j., vrouw van P. de Lange. (V. G.) KOUDEKF.RKE. Ondertrouwd: G. van de Voorde, 30 j. en J. H. G. Barentsen, 26 j. Getrouwd: S. Barentsen, 19 j. en P. Ac- da, 19 j. Bevallen: L. de Potter geb. Willemse, d.; A. C. J. van Son geb. van Kolck, z.; L. Reijnierse geb. van Maldegem, d.; Moelker geb Inem, d. Overleden: L. Dronkers, 82 j., wed. van D. van Puffelen; P. Klaasse, 83 j., man van M. Krijger; A. J. Meijer, 72 j., wed. van J. M. Hoogesteger; M. Kleinepier, 25 j„ d.; J. den Engelsman, 93 j., wed. van L. Kallemijn; J, Verrijzer, 75 j„ vrouw van J. Jongepier. (V. G.) Van 2128 Januari. IERSEKE. Gehuwd: Dingenis Johan nes Remijn 25 j. jm. te Kruiningen en Janna Cornelia Hartoog 22 j. jd. Huwel.afk.: Jan Verschuure 36 j. jm. en Dirkje Felius 28 j. jd. te Kruiningen; Gerard Marinus Larooij 26 j. jm. en Adriana van Tol 23 j. jd. te Zwijndrecht. Geboren: Francina Neeltje d. v. Johan nes Nieuwenhuize en Jacoba Cornelia Fraanje. Overleden: Pieter van der Jagt, 36 j., echtg. van Cornelia Paauwe. (I. G.) Van 1926 Januari. KRUININGEN. Geboren: Leonardus Seraphinus z. v. Leonardus Johannes van Ertvelde en Anna Strobbe; Paulina Wilhelmina d. v. Johannes Gornelis van Gelderen en Wilhelmina Vermeulen; Cor nelia d. v. Pieter van Stee en Jacoba Staal. Gehuwd: Johannes Griep 25j. en Anna Maria Knolle 20 j. Overleden: Gornelis van de Kreeke, 71 j„ echtg. van Blazina Witte. (I. G.) WEMELD'INGE. Geboren: Jacobus Paulus z. v. A. Onderdijk en N. G. Si- monse; Willem Jan z. v. J. Lamper en B. G. de Kok. Overleden: Pieter Bliek, 84 j., wedn. van Jannetje Nijssen; te Goes, Hendrika Wilhelmina Rosalia Vereschildt, 68 j„ echtg. van Jacob Heijboer. Ondertrouwd: Adriaan Moelker 23 j, jm. en Wilhelmina Snoep, 23 j. jd. (I, G.) Van 1824 Januari. O.- EN W.-SOUBURG. Bevallen: H. Goossens geb. Slot d. Overleden: J. Kruithof, 66 j., man van J. E. de Nooijer. (Nbl.) worden Uw tanden wanneer U poetst met wat goeds, namelijk met 1110001 Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. I w U O U L MIDDELBURG, 27 Januari. Groenten- veiling: Veldsla 991.08, Spruiten 9— 38, Witlof 1523, Schorseneeren 1819, Koolrapen 24.5, Andijvie 38, Peen 3 10, Uien 25,5, Kroten 4.55.5, Sa- voyekool 57, Roodekool 27, Boerekool 1120, Rapen 23.5, Prei 1020, alles por kg.; Solderie 10 ct. per bos; Knol selderij 510 ct. per bos. MIDDELBURG, 27 Jan. Veiling; Ap pels: Zure Bellefleur 2631, Goudreinet- ten 2324, Campagnezoet 14, Ermgaar- de 21, Bezoeting 18 ct. por kg. Peren: Kleiperen 2326, Francois Bor- gea 27 per 100 kg. Aardappelen: Poters Bevelanders 36, Groote Bintjes 6365, Drielingen Zeeuw- sche Blauwe 4852. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van Vrijdag 27 Januari 1939. Breekpeen 1.50'3.50, Koolrapen 2.50 4, Spruiten 16, Uien 1-3, Roodekool 57, Gele Sav.kool 56, Witlekool 5,50, Prei 4.-50—13, Witlof 12—23, Aardappels 1 502.50, id. Drielingen 1.50, alles per 100 kg.; Knolselderij 1.5010 per 100 bos. ST.-ANNALAND, 20 Jan. Ui en vel ling. Groote, bruine uien f 7,32f 7,53 (vorige week f4,55), bonken f7,34 (4,55;, drielingen f3,51 (3,01), pickles f3,68 (4,25 stek f2,92 (2,30), breekpeeën 3de soort f 1,19. Prijzen per 100 kg gesorteerd. Handel uiterst vlug, met voel hoogerc prijzen. Totale aanvoer 50.000 kg. ST.-MAARTENSDIJK, 26 Jan. 1039. Of ficiëele noteeringen Marktcommissie Z.L.M. Granen per 100 kg: Schokkererwten f10 f 11,25. Andere granen geen aanvoer. Aardappels per 70 kg: Witte eigenhei mers f 1,65, Zeeuwsche Bonte f 2,50, idem Blauwe f2,80f2,90, Poters flf 1,40. Uien per 60 kg (ongesort.): groote brui ne uien f 4,25f 4,40, kleine idem f 1,80. Hooi f27,50 per 1000 kg ongeperst; ge perst stroo f8 per idem. Uienveiling van 26 Jan. 1936. Groote, bruine uien f7,33f7,44, bonken f 7,40, drielingen f4,04, pickles f3,50, stek f2,50. Alles per 100 kg gesorteerd. Totale aanvoer 35.000 kg. TIL OLE N. Boternoteering. Roomboter 0.79, Boereboter 0.74 per pond. Eieren per 100 stuks 4. Stand van Zaterdagmorgen 10 u. Stand van gistermiddag 3 u.: 759. Licht op voor fietsers: Zondag 4 u. 59 min. Maandag 5 u. Per auto arriveerde Z. K. H. Prins Bernhard Vrijdag op Huize Doorn, om zijn gelukwenschen aan te bieden aan den ex-keizer bij diens tochtigsten verjaardag

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 10