Aspirin Lucht Wenschen van den Landbouw. Kerknieuws Onderwijs. Een raadgeving voor allen: Zorg Asplrtn In huls te hebbent 20 tabletten In een bultje 75 cent MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. SCHOUWEN-DUIVELAND Nog geen 3 C@nt per dag kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnemen sprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf 0.20 HCT BtPROEPOE GENEESMIDDEL BW ORtEPt DE VESTIGINGSWET-KLEINBEDRIJF. Wijziging in het voorloopige vestigings verbod voor kappersbedrijven. Het komt nog al eens voor, dat aan ministeriëele beschikkingen ter uitvoe ring van de Vestigingswet-kleinbedrijf moet worden geschaafd. Trouwens, de Vestigingswet zelf heeft kort na haar ge boorte ook een wijziging moeten onder gaan om in bepaalde gevallen een straf rechtelijke veroordeeling mogelijk te maken. Thans is de nog geen drie maanden oude beschikking, waarbij een voorloopig vestigingsverbod voor kappersbedrijven werd uitgevaardigd, aan de beurt ge weest. In deze beschikking werd onder kappersbedrijf verstaan een bedrijf waar „de navolgende werkzaamheden" worden verricht; er volgde dan een opsomming van verschillende kappers- en kapsters werkzaamheden. Thans is deze beschikking gewijzigd; voortaan staat er niet meer „de navol gende werkzaamheden", maar „één of meer der navolgende werkzaamheden". Het zou inderdaad twijfelachtig zijn geweest of bij de oorspronkelijke redac tie een kappersbedrijf, waarin wel wordt geknipt en geschoren, maar bijv., niet geëpileerd, wel onder de beschikking zou vallen. Thans is dit twijfelpunt weg genomen. Uit de opsomming van werkzaamheden is echter, zoowel ten aanzien van heeren als van dameskappers, geschrapt „hoofd en gezichtsmassage". Een bedrijf, waarin uitsluitend deze massage en andere, niet in de beschikking genoemde werkzaam heden worden verricht, valt thans dus niet onder het voorloopige vestigings verbod. Bij de oorspronkelijke redactie zou dit twijfelachtig zijn geweest. ROOKVERBOD IN VLIEGTUIGEN GEDEELTELIJK INGETROKKEN. Luchtvaartuigen, aan zekere voorwaarden voldoende, vrijgesteld In afwijking van het vroeger geldend algeheel, rookverbod in verkeersvliegtui gen is bij Koninklijk Besluit van 31 De cember 1938 bepaald, dat dit verbod niet geldt ten aanzien van door of vanwege den minister van Waterstaat daarvoor aangewezen typen van luchtvaartuigen, of daarvoor aangewezen luchtvaartuigen, voor zoover deze typen of luchtvaartui gen voldoen aan de op dit punt door of vanwege den minister te stellen bijzon dere eischen voor de inrichting van die luchtvaartuigen en mits bij het gebruik de door of vanwege den minister te stel len veiligheidsmaatregelen worden na gekomen. TWEE VRACHTSCHEPEN VOOR DE „NEDERLAND". Order voor de Nederl. Scheepsbouwmij. Naar gemeld wordt, heeft de Stoom vaartmaatschappij „Nederland"' aan de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij de opdracht gegeven voor den bouw van twee motorvrachtschepen, welke de na men zullen dragen van „Sumatra" en Celebes". Het eerstgenoemde schip zal voorzien worden van Werkspoor-Sulzer- motoren en het tweede van Stork-moto- ren. Er zal accommodatie zijn voor twaalf passagiers. De dienstvaart zal 16 mijl be dragen. MEEVALLER VOOR DE INDISCHE SCHATKIST. De financieele resultaten van den dienst van het Boschwezen over het jaar 1938 geven aan, dat er een voordeelig saldo is van f24 millioen, terwijl dit op slechts 3 ton was geraamd. Een flinke meevaller voor de Indische schatkist, die onder de huidige omstan digheden zeer welkom zal zijn. DE BURGEMEESTER VAN OOTMARSUM. In het stadje Ootmarsum in Twente, dicht aan de oostelijke grens, hebben de bewoners stof tot praten gekregen. Dezeï dagen kwam er plotseling bezoek van den minister van Binnenlandsche Zaken, den 'heer Van Boeyen, die ivergezeld was van den waarnemend commissaris der Koningin in Overijssel, Mr Dr J. W Schneider te Hengelo. Dit bezoek zou in verband staan met uitlatingen van den burgemeester, Jhr E. L. M. T. J. von Bönninghausen, in September of een der laatste maanden van het vorige jaar ge daan. Deze uit'latin|bn zouden van een zoodanige strekking zijn geweest (pro- Duitsch en sympathiek tegenover het na- tionaal-socialisme), dat zij voor een bur gemeester ontoelaatbaar zouden moeten worden geacht. Dat de heer Von Bönninghausen een broer van het N.S.B.-KamerliÜ van dien naam sterke Duitsche sympathieën heeft, zou 'hij niet onder stoelen en ban ken steken. Doch wel zou hij ten stellig ste de juistheid ivan de over 'hem uitge brachte klachten ontkennen. De beide wethouders van 'Ootmarsum, de heeren J. A. Joosten, notaris, en J. B. Reuver, directeur van de Twentsche da mast-, linnen- en' katoenfabriek, voorheen S. Bendien en Zonen, handhaven hun ver klaring, dat de burgemeester in een ver gadering uitlatingen als hierboven aan geduid, heeft gedaan. De burgemeester 'heeft thans tegen de wethouders een klacht wegens smaad in gediend. Hij neemt aan, dat het een actie is, die men van zekere zijde tegen hem op touw zet. Een justitieel onderzoek is op 'het oogenblik gaande. In het bericht in ons nummer van gisteren 'betreffende een cursus in vak bekwaamheid, te geven door de vereen, van Qhr. Bakkerspatroons, is abusief uitgevallen de naam van 'het bestuurslid den heer B. v. d. Ende. Het groote pand aan den Stations weg, vroeger bewoond door notaris Ver bist, dat 'heel lang onbewoond is geweest, krijgt een nieuwe bestemming. De firma de JagerToiboek, in bouwmaterialen, enz., die haar opslagplaats aan de Mid- delburgsche straat moet verlaten, heeft het aangekocht om daar haar zaak te vestigen. Vier man te water geraakt Eén hunner verdronken. lerseke. Maandagmiddag wilde men een hak met mosselvuil gaan lossen op een plaats ongeveer 2000 Meter uit den wal, op de Schelde. Daartoe sleepte de YE. 92, een anlotonboot van de firma Pe- kaar, schipper P. Pekaar, de boot. Op de plaats gekomen werd de mosseLbak voor anker geworpen en zou een bemanning van 4 personen gaan lossen. D'oor den heviigen wind kapseisde de balk met vuil en geraakten de opvarenden te water. Direct kwam de YE. 92 bij de drenke lingen. De heer P. Pekaar wist door het uitwerpen van een touw drie man te red den, n.l. Oorn. Cihristiaaamse, P. v. Liere en Hubr. Pekaar. Dit was voor iemand alleen een zwaar karwei. De vierde, de 36-jarige P. v. d. Jagt, zonk echter in de 'diepte weg en verdronk voor de oogen der anderen, hoewel ook hem een touw toegeworpen was. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een Ikiind, Direct verleenden de visscherijivaart(uigen „De Gier" en de „Arend" van lerseke en de BRU 6 vaJn den heer W. v. d. Berge Dz. van Bruinisse, schipper S. Muller, assis tentie, maar het lijk is nog niet gevonden. Ook vannacht leverde het zoeken door het hooge water en het ruwe weer geen resultaat op. Vanimlorgen te 11 uur zal weer een poging worden ondernomen. Hedenmiddag meldt men ons: Vanmorgen te ongeveer elf uur zijn bij laag water vier groepen elk van vier man weer aan het zoeken gegaan met het re sultaat, dat men op de slikken, ongeveer 200 M. van de plaats waar het ongeluk was gebeurd, het lijk van v. d. Jagt vond. D'e Officier van Justitie deed een on derzoek instellen naar de zeewaardigheid van de gezonken boot. Oudelande. Alhier vergaderde onder voorzitterschap ivan dhr L. Bosselaar de G.B.T.B. afd. 'Oudelande en omstreken. De secretaris, dhr de D'reu, bracht zijn jaarverslag uit, waaruit blee'k, dat de af- deeling thans 23 leden telt. De penning meester, Abr. Koeman, Driewegen, kon een batig saldo melden. Dhr J. Bottenberg, land- en tuinbouw- onlderwijzer, sprak 'over Kalibemesting voor land- en tuinbouw. Als bestuurslid werd 'herkozen dhr J. Sandee te Ellewoutsdijk. De opkomst was zeer goed. Biggekerke. Maandagavond 'hield de afd. van 'den Ned. Chr. Landarbeiders- hond onder leiding van dhr 'C. Clarisse haar 'jaarvergadering. Uit de verslagen bleek, dat 'het ledental 20 bleef. Verschil lende malen is met de werkgeversorga nisatie vergader1!, resultaat eenige loons- verhooging. De inkomsten' waren f 425.61 de uitgaven f418.29, batig saldo f7.32. Aan werkloozen is uitgekeerd f 726. Her kozen werden de aftredende bestuursle den, dhrn 'G. Ol'arisse en P. Wouters. In plaats van dhr J. Sehreijenberg, die over gaat naar een andere organisatie, werd als bestuurslid gekozen dhr W. de Witte. Als lid van de commissie v'oor zorg van jeugdige werkloozen werd in de vacature Sehreijenberg gekozen dhr P. Wouterse. Tot bode werd benoemd idhr A. Arentse. Scherpenisse. Vrijdagavond j.l. 'had al hier een wintervergadering plaats van de afd. Tholen van den B.V.G. Aangelegd zal dit jaar worden een interprovinciaal uienproefveld en een idem zomergerst- proefveld en wel resp. op de bedrijven van de heeren P. J. v. d. Slikke en J. Groenewe ;e te St. Maartensdijk. Bij medewerking van de 'betreffende instantie zal ook een zomertarweproefveid aange legd worden. Als lid voor het H.B. werd candidaat gesteld dhr E. Noom van Poortvliet (plaatsvervanger dhr A. Groenewege te St. Maartensdijk), Na een korte pauze hield dhr A. Groenewege een causerie over stalmest. Stavenisse. Vrijdagavond j.l. werd in hotel Potappel alhier een districtsver gadering gehouden van de afdeelingen op Tholen en St. Philipsland van den Ned. Chr. Landarbeidersbond. De belangstel ling was zoo enorm, dat velen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen. Het H.B.-lid, dhr Seuninga, hield een lezing over 'het onderwerp: „Strijd en zege". Op een duidelijke wijze schetste deze spr. welk een enorme strijd er ge voerd is moeten1 worden 'bij de oprich ting van den N.C.L.B. Thans echter pluk ken de leden de vruchten van het onver saagde doorzetten tvan de voormannen. Dank zij de organisatie is er ook een goede werkloozenzorg tot stand gekomen. Spr. 'hoopt, dat de N.C.L.B., die thans 25.000 leden telt, mag -voortgaan met de behartiging van het stoffelijk en geeste lijk welzijn der christelijk georganiseerde arbeiders. Tweede spr. was het H.B.-lid, dhr Vingerling. Deze spraJk over 'het onder werp: „Luctor et Emergo". Spr. maakte een vergelijking tusschen den alouden en voortdurenden strijd der Zeeuwen tegen de zilte baren en den Hercules-arbeid, die verzet moest worden, alvorens de land arbeiders van Christelijke huize zich in Zeeland gingen organiseeren in don N. G. L. B. Bruinisse. Zaterdagavond vergaderde de vereeniging „Algemeen Schippers- en Visschersbelang". De voorzitter, dhr Vijverberg, meende, dat er veel reden tot klagen is voor bijna allen. Slechts enkelen zijn er, die geld verdiend hebben. Ingekomen was een schrijven over de conferentie, die gehouden is met Jhr de Casembroot en dhr Heimerink, voorzit ter on directeur van 'het C.V.K. te Ber gen op Zoom. De conferentie had geen resultaat; evenmin de actie, die gevoerd is tot langer openstelling van de Wad denzee voor 'het visschen van mosselzaad. De penningmeester, M. de Koning, 'had een ontvangst van f 464.46, uitgegeven f 425.97, saldo f 38.49. Het totaal bezit der vereeniging is f4142.11. Besloten werd om bij den Minister aan te dringen, op spoedige vervulling van de vacature in de Visscherij-Centrale, ontstaan door 'het bedanken van dhr W. v. d. Berg Dz. en te verzoeken weer e'en Bruinissenaar te benoemen. Langdurig en breedvoerig werd gespro ken over de onrechtmatige orderverdee- ling en over het feit, dat door het Bestuur der Visscherijen, van mosselkweekers, die niet genoeg mosselen kunnen leveren aan de Centrale, de volle pacht wordt geëischt. Daartegenover staan oester- kweekers te lerseke, die in auto's rijden en die hun dure perceelen ook niet beta len of ten 'hoogste 5 pet. van hun pacht. D'hr Kik wees er op, dat vele percee len niet in cultuur gebracht worden waarvoor geen pacht wordt betaald, ter wijl' er tekort is aan goede mosselgrond. Hij zo-u willen, dat het bestuur die per ceelen opnieuw verpachtte. Dhr Jan v. d. BergJumelet wil aan leg van een binnenput voor oester- en mosselverzending. Ter 'herdenking van het feit, dat Burgemeester Hage alhier zijn 25-jarig jubileum vierde als voorzitter van 'het Calamiteuze „Waterschap Bruinisse" werd in het gewone vergaderlokaal te Zijpe door d'en Dijkraad van genoemd Waterschap met de heeren Ingenieur en Technisch ambtenaar van den Provinci alen Waterstaat een feestelijke vergade ring gehouden. De jubilaris werd door het oudste be stuurslid den heer Yan Vessem, namens den Dijkraad geluk gewenscht met dezen dag. Als blijk van waardeering 'bood spr. hem een fraaie electrisc'he leeslamp met standaard aan. Enkele andere heeren voerden ook nog 'het woord, onder wie de Ingenieur van den Prov. Waterstaat en de dijkgraaf van den achterliggenden polder Oosterland. Dhr Hage dankte alle aanwezigen voor de hem gébrachte 'hulde. Hij memoreerde hoe hij door wijlen zijn vader in deze functie werd geïnstalleerd, die 'hem de belangen van de waterkeering 'op 'het hart bond. Hoe belangrijk de ligging van dat wa terschap is, moge blijken uit het feit, dat tijdens sprekers ambtsperiode voor een bedrag van f 1.188.387 aan zeewering en oeververdediging is verwerkt. Ned, Herv, Kerk. Beroepen te Nieuw-Buinen, W. Sybran- dy te Exmorra. Te Doeveren, Mr E. D'. G. van der Horst te Oud- en Nieuw-Gastel. Te Berkhout, A. N. v. d. Kreeke te Kam pen. Geref. Kerken. Beroepen te Kantens, H. Hekman, cand. te Dedemsvaart. Te Middelburg, Dr N. J Hommes te IJlst. Te Grijpskerke, K. J. Kraan, cand. te Schiedam. Aangenomen naar Hardenberg (2e pr.- pl.), D. Vreucdenhil te Appelscha. Rijksveldwachters zouden kunnen worden opgeleid tot waarnemers aan boord van vliegtuigen. Naar wij vernemen, worden thans be sprekingen gevoerd tusschen ambtenaren van de Rijksveldwacht en leden van de V. O. S., de Vrijwillige Organisatie van Sportvliegers, om, indien de betrokken minister hiertoe zijn toestemming ver leent, te komen tot de instelling van een soort van luchtpolitie, met dien verstan de, dat een aantal Rijksveldwachters zou worden opgeleid tot waarnemers aan boord van vliegtuigen, welke waarnemin gen zij dan in bijzondere gevallen zou- aen verrichten aan boord van vliegtui gen van leden van de V. O. S. De heer Justus Heymans, een van de leden van de V. O. S., deelde hier omtrent nog het volgende mede: „Nog niet zoo lang geleden hebben een aantal sportvliegers, leden van verschil lende aero-cluhs de hoofden bij elkaar gestoken, omdat zij begrepen, dat er voor de Nederlandsche sportvliegers nog wel iets anders te doen was dan het maken van pleiziervluchtjes en zakenreizen. De sportvliegers konden zich voor het land verdienstelijk maken, door een organisa tie te vormen, zoodat op ieder uur van den dag een der leden met een vliegtuig beschikbaar was, indien in een noodgeval hulp moet worden geboden. Sedert is de V.O.S. opgericht en circa 50 leden met ongeveer 12 vliegtuigen steunen de organisatie, welke zich reeds in vele gevallen verdienstelijk heeft kun nen maken. Aanvankelijk bestond het werk voor namelijk uit het maken van oefenvluch- ten, welke soms eens in groot formaat werden uitgevoerd, soms echter ook door slechts enkele leden, die dan met een speciaal doel een vlucht maakten. Eerst in den winter werd de V. O. S. ran een vrij zware proef onderworpen, v n het resultaat was alleszins bevredi gend. Toen de K.L.M. na eenige vluchten be- slocc den dienst op het eiland Urk, dat geheel door ijs was omgeven, te staken, in verband met de geringe afmetingen van het landingsterrein, werd de V.O.S. te hulp geroepen. Met de kleine sport» vliegtuigen van de leden der vereeniging was het mogelijk Urk regelmatig van het noodige te voorzien, toen de postboot ge vangen zat in den greep van het ijs; twaalf vluchten werden toen uitgevoerd. Later kwam de aanvrage van de firma Goedkoop om te trachten verbinding te krijgen met de Daniël Goedkoop, welke buiten de Oranje-sluizen in het ijs zat. Bij deze vluchten bleek, dat een samen werking tusschen de V.O.S. en de bin nenscheepvaart zeer gewenscht is. Immers, toen men verbinding met de Daniël Goedkoop wilde krijgen, ging lan gen tijd heen voor men in de lucht de moeilijkheden aan boord van het schip kon begrijpen. Hiertoe moesten eerst uit het vliegtuig briefjes worden uitgewor pen, en, nadat de bemanning van de Goedkoop na verloop van tijd de briefjes had gevonden, bleek, dat zij den inhoud niet precies had begrepen, zoodat nieuwe briefjes met aanwijzingen moesten wor den uitgeworpen. Op deze wijze ging veel tijd verloren alvorens men in het vlieg tuig antwoord had. Thans zijn wij dan ook bezig, aldus de heer Heijmans, met het ontwerpen van een soort code, welke aan de binnen scheepvaart zal worden gegeven, zoodat de bemanning van een in nood verkee- rend schip met één letter, welke op het dek kan worden geschreven, de vragen kan overbrengen. De onderhandelingen, waarvan hier boven sprake is, zijn nog niet ten einde, doch reeds mag de verwachting worden uitgesproken, dat het resultaat gunstig zal zijn. Een gezelschap van 32 Zuid-Afrikaansche studenten, die een bezoek aan ons land brengen, arriveerden in de hoofdstad, waar zij door de V.V.V. werden ontvangen. Ghr. Geref. Kerk. Beroepen te Oosterbeek, E. du Marchie van Voorthuyzen te Urk. Geref. Gemeenten. Tweetal te Aagtekerke—Oostkapelle, M. Heikoop te Utrecht en W. G. Lamain te Rotterdam-Zuid. 1 D s G. J. I. Sluyk f. Te Baarn is plotseling overleden in den ouderdom van 68 jaar ds G. J. I. Sluyk, predikant bij de Gereformeerde Kerk in Hersteld Verband aldaar. Ds Sluyk werd 20 Maart van het vorige jaar als predikant te Baarn bevestigd, zoodat hij de gemeente nog geen jaar heeft gediend. Donderdagochtend had hij nog een rede voor de microfoon van de N.C.R.V. gehouden. D's Sluyk was eerst in den dienst der Indische Kerk werk zaam. 'Geslaagd voor de boek'houddiploma's Mercuriu's en Ver. v. Leeraren, W. Sinke Hz., Seroosikerke (W.). 'Geslaagd, voor Mercurius^diploma boekhouden de heer A. C. Sonke te 's-H. Hen driksk in deren Export naar Duitschland. Voldoende onderwijskrachten. Handhaving areaal voor fabrieksaardappelen. De eerste 'afd. van 't Kon. Ned. Lanid- 'bouwoomitó behandelde 'de volgende iamdbouwaangelegenh eden In landbouwkringen stelt men vaak de vraag of wel steeds alle mogelijkheden, om door middel van rudltransaoties d'en export onzer landbouwproducten spe ciaal naar D'untsohlanid te verruimen, worden uitgebuit. Waar imien van oordeel is, dat dit vraagstuk, hetwelk ook een grondige kennis van andere bedrijfstak ken vordert, door den georganiseerden landbouw dun studie moet worden geno- men, zal nuen aan de andere centrale landbouworganisaties voorstellen zich ter oriëntatie gezamenlijk te wenden tot den Nat. Goöp. Raad. Geklaagd wordt over het systeem, dat gevolgd wordt bijl het uit de markt nemen van ongeschikt ge- bruiksvee: aan 't eind van de markt worden door daartoe aangewezen koop lieden een aantal 'dieren aangekocht, blijkbaar met de bedoeling deze zoo goed koop mogelijk ifcu 'handen te krijgen. Dit is zelk'er niet de manier om een stimuleerende werking op de rundvee prij zen uit te oefenen. Er bestaat een groeiende belangstelling voor het landbouwonderwijs, die reeds gevoed wordt door het feit, dat voor de WieTingermeer en elders ge diplomeerden de voorkeur genieten. Nu werd de vraag, of men moet streven naar verplichting tot het vol gen van landbouwonder- w ij' s voor toekomstige landbouwers, als nog ontkennend beantwoord. Maar de vraag is gewettigd of de bestaande in richtingen en de personeelsbezetting vol doende 'zijn voor de behoefte. Daarnaar zal tmien te bevo-egder plaatse informee- ren. Men betreurt het feit, dat de regeering he.t f a bideksaard appel areaal voor 1939 met 2000 h.a. heeft verminderd, hetwelk ook de vruahtwisse- ling alweer bemoeilijkt en bovendien met het oag op de groote plaats gehad heb bende transacties niet verwacht werd. Mlen zal de andere G. L. O. voorstellen, alsnog bij de regeerimig stappen te doen om het areaal van 1938 gehandhaafd te krijgen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2