DE ZEEUW TWEEDE BLAD LO U I S I A N A 168 /AALWIJK No. 579. larkt. [evoel, kind een I" ■tachls evalle tegen want J nacht. De Indische Defensie. livers id" kosten ler f 0.85 Uit de Provincie FEUILLETON MIDDELBURG. GOES. Voor de aid. ZL- en N.-Beveland van het Alg. Ned. Verbond en voor de afd. Z.- Beveland van de Kon. Ned. Vereen. „Onze Vloot" sprak gisteravond voor een wei nig talrijk gehoor in het Schuttershof de heer H. Th. de Booy te Amsterdam, over: „De toestand in het verre Oosten en de verde diging van Nederiandsch O o s t -1 n d i ZUID-BEVELAND WALCHEREN. NOORD-BEVELAND. VAN VRIJDAG 20 JANARI 1939, Nr 95. Is de instelling van een weermachtsfonds te verwachten Met de uitbreiding van de Indische defensie in het tempo, waarmede zij dit jaar voortgezet wordt, zullen de betref fende uitgave-posten op 'de begrooting 1939 ongetwijfeld opnieuw overschreden worden. Het „Nieuws" verneemt, dat er sprake van is, dat bin nenkort de n oodige voor stellen tot indiening ivan een aanvullende begrooting van circa twintig millioen be handeld zullen worden. In verhand met het defensieprogram herinnert het blad aan een kwestie, welke verleden jaar werd aangeroerd, namelijk de oprichting van een „weermachtsfonds" zooals dit in Nederland tot stand is ge bracht. Toen de plannen in Nederland vaste vormen hadden aangenomen, is van de zijde van het opperbestuur bij de Indische regeering de suggestie gedaan ook in In- dië een dergelijk fonds te stichten. In de hooge regeerin-gsinstanties 'heeft men vanzelfsprekend alle aandacht besteed aan deze wenk van het Plein, doch zoo wel van den kant ivan het hoogste regee- ringscotlege als van het departement van financiën kwamen zooveel bezwaren los, dat men het plan heeft laten varen. 'Gezien echter de noodzaak van een versnelde uitbreiding der Indische de fensie, waarover geen enkel meeningsver- sc'hil bestaat, is het vraagstuk van een Indisch weermachtsfonds thansi weer 'op den voorgrond getreden. Het blad meent te weten, dat de tegen kanting ivan een jaar geleiden, die voor namelijk gebaseerd was op een misschien al te conservatieve begrootingspolitiek, thans verminderd is en dat de instel ling van een weermachtsfonds waar schijnlijk dit jaar meer kans van slagen zal hebben. Werkkamp voor jeugdige werkloozen. Het Prov. Comité in Zeeland van de Centrale voor werkloozenzorg deed aan de plaatselijke comité's een circulaire toe komen, waarin medegedeeld werd, dat het nieuwe werkkamp te Ghaam 6 Fe bruari zal aanvangen. Aan dit kamp mo gen die jeugdige werkloozen deelnemen welke 16 jaren zijn en den leeftijd van 25 jaar nog niet hebben bereikt. In verband met de nieuwe regeling van bet Departement van Sociale Zaken mag iedere deelnemer maar één kamp mede maken in één kalenderjaar. Het kamp zal 9 weken duren. D'e deelnemers ontvangen een vergoeding van f 1.75 per week. Aanmelding voor deelname moet vóór 28 Januari geschieden bij den secretaris van het Prov. Comité, den heer J. Lorier te Middelburg of via de plaatselijke com missies Liberale candidatenlijst voor de Prov. Stagen. Door de onder-centrale West-Ze uw'sch- Vlacnderen werd de volgende' candida tenlijst samengesteld voor de Prov ncia'e Staten. 1. P. Erasmus te Oostburg. 2. A. I. Leenhouts te Retranchement. 3. A. J. Cambier te Breskers. 4. A. A. Risseeuw te Groede. J. P. M. Eeelaerts van Eirmichoven te Oostburg. 6. F. A. van Rosevelt te Schoondijke. 7. J. van Bortel te IJzendijke. 8. Iz. Brevet te Sluis. '(M. C.) door FRANCES H. BURNETT. 31) o— „0! vader", riep ze uit. „Hoe kon u het doen" „Ik had je beter moeten kennen,* Loui sianny", herhaalde hij. „Maar dat deed ik niet. Ik zei: „Al wat door geld en zorg en vriendelijkheid kan gedaan worden, om haar heur opgeruimdheid terug te ge ven, dat zal gedaan worden. Ik zal haar net kwaad, dat ik baar onwetend heb be rokkend, trachten te vergoeden. En ik Smg naar Oakvale en bekeek daar alles u* en ik liet het huis veranderen, en stelde voor je naar Europa te laten gaanhoewel, wat ik zooal gehoord had ^an de gewoonten van de menschen daar, en van de roovers en dat alles, me 't ne en van een besluit erg moeilijk naakte. En ik verloor als 'tware geen rainuut het plan dat ik voor je gemaakt ad uit het oog maar ik beoordeelde je met rechtvaardig, en leed volstrekt niet br rf ^an ver(Iiende. En toen je daar y de deur stond, kindje, met je oogen vol anen, en je mij vertelde van 't geen je Dammen. Om het Damkampioenschap van Zee land, groep B. Te Middelburg werd om het kampioen schap voor Zeeland, groep B) gespeeld. De uitslagen luiden: W. LenteC. v. Bie- men 20; J. Boogaard-W. Lente 02. Besmettelijke ziekten. In de week van 8 tot en met 14 Janu ari kwamen in onze provincie drie ge vallen van roodvonk voor, n.l. twee te Oost- en West-Souburg en één te Aarden burg. Wijziging benoemingsbesluit. In de vergadering van den Raad van 14 D'ecember is de heer J. 'H. Buising benoemd tot leeraar in vasten 'dienst in de valktheorie en -teekenen aan zetters aan de Avondschool ivoor N.O. Naar aan leiding van een opmerking van den Min. van Onderwijs, 'Kunsten en Wetenschap pen stellen B. en W. voor nader te be palen, dat de heer Buising benoemd is tot leeraar in vasten dienst in de vak theorie en tot tijdelijk leeraar in 'het vak- teekenen voor den cursus 1 October 1938 1 October 1939. Eervol ontslag. B. en W. stellen den Raad voor eerivol ontslag te verleenen overeenkomstig diens verzoek aan Ir J. P. Corver, als tijdelijk leeraar in natuurkunde en werktuigkun de aan de Avondschool voor N. O. Ofschoon hun bezwaren tegen een der gelijk overhaast vertrek van een leer kracht niet gering zijn, gelet op de moei lijkheden en de stoornis voor het onder wijs als zoodanig, zoo willen zij' toch ten slotte een mooie promotie 'van betrok kene in zijn hoofdbetrekking niet in den weg staan, te meer, waar ook de Konink lijke Maatschappij1 „De Schelde" te Vlis- sin-gen daaraan 'hare onmisbare mede werking heeft verleend. Leeraar Gymnasium. Ter definitieve voorziening in de vaca ture Dr 'H. A. W. van der Vecht als leeraar in Nederiandsch en geschie denis aan het 'Gymnasium beveelt het College van Curatoren niet alphabetisch aan: 1. Dr E. Cohen, Conrector van het Gymnasium en leeraar aan de R.H.B.S. •te 'Gorinchem en 2. M. J. F. Robijns, thans tijdelijk in de vacature werkzaam en wonende alhier. De benoeming wil len B. en W. doen ingaan op 1 Septem ber a.s., als eerstgenoemde benoemd wordt en 1 Maart als op tweede genoem de de 'keuze valt. Het verre Oosten en de verdediging van Indië. Hij werd ingeleid door den burgemees ter, den heer M. van Dhsseldorp, die den spreker voorstelde als een kenner van Indië en van de marine. Ook beval de burgemeester beide bovengenoemde ver- eenigingen in de belangstelling van het publiek aan. De heer De Booy wees eerst op de spanning rond den Grooten Oceaan, ver oorzaakt door Japan. Dit is een mogend heid, waarmee het Westen wel zeer ern stig rekening moet houden. De Japanners beschikken over een enorme vitaliteit, hebben in verschillende a oorlogen successen behaald, maar worste len met een te groote bevolking op een be trekkelijk kleine oppervlakte vruchtbare grond. Het was aangewezen op industrialisatie omdat emigratie uitgesloten was. Wij zien er daarom een enorme ontwikkeling der industrie, waarin vaak de arbeiders wer ken tegen ongehoord lage loonen. Japan moet zijn grondstoffen in hoofdzaak ech ter importeeren, wat wel zijn kwetsbare plek is. China is als import- en exportgebied voor Japan van groote beteekenis. Japan zag echter met leede oogen, dat Wester- sche mogendheden het daar vóór waren. Vandaar, dat telkens naar incidenten en motieven wordt gezocht om te kunnen in grijpen met militaire macht. In China is echter ook wat gaan groeien: een toene mend nationalistisch gevoel. Japan heeft bereikt, dat China steun zoekt bij Rusland. Ongelooflijke moeilijk heden wachten Japan in China. Het ge vaar is oo'k niet denkbeeldig, dat China juist door dit conflict met Japan tot groo- tere eenheid wordt gebracht. Aan de hand van lichtbeelden gaf Spr. nu een overzicht van de vele problemen in het verre Oosten, wees hij' op de vele gevaren en conflicten, die er dreigen, op de economische en strategische positie van Japan, Amerika, Engeland en Rus land, die alle doen wat zij' kunnen, om zich vooral maritiem sterk te maken, ma rine-bases aan te leggen enz. In deze uiterst precaire situatie neemt Nederlandsch-Indië geografisch, eco nomisch en strategisch een buitengewoon belangrijke, ja zelfs critieke positie in. Het heeft grondstoffen, die vooral in oorlogstijd van groote beteekenis zijn. Het heeft tal van punten, die als steun punten voor vloten goede diensten kun nen bewijzen. Daarom moeten wij in on ze neutraliteitspolitiek zoo voorzichtig zijn, temeer omdat toch reeds in Japan wordt gezegd, dat wij een geheim ver drag met Engeland hebben. Indië is voor Japan van groot belang, maar ook voor Engeland als schakel tus- schen Engelsch-Indië en Australië. Enge land heeft er groot belang bij, dat wij buiten een conflict blijven. Ook hebben wij als koloniale mogendheid een goeden naam. Maar dat alles neemt niet weg, dat wij in een conflict betrokken kunnen wor den. We moeten daarom niet alleen onze neutraliteit handhaven, maar ook het hoofd kunnen bieden tegen een aanval op een bepaald punt. We moeten ook berekend zijn op een of andere plotselinge daad van Japansche militaire zijde, zonder dat de Japansche regeering hiervan afweet. In zulk een geval moeten we van ons af kunnen slaan. Wanneer we in Indië geen baas in eigen huis kunnen blijven, loopen we alle kans in een conflict betrokken te worden. Lukt het niet om een aanval van den vijand af te slaan, dan moet de marine dien vijand in zijn zwakke plek (de han delsscheepvaart) kunnen treffen. Spr. herinnerde daarna aan het gesol met de vlootwet. De Tweede Kamer wilde .jaren aaneen niet voldoende geld voor onze marine beschikbaar stellen. Het was een donkere tijd voor onze vloot. Na de verwerping van de vlootwet kregen we het vlootplan-Deckers van 1930 (het hal ve minimum), later het uiterste halve minimum, en per saldo moesten we ge noegen nemen met nog minder dan dat. Op het oogenblik wordt echter veel voor de marine gedaan. De oogen zijn open gegaan. Er staan veel schepen op stapel en het aantal vliegtuigen wordt belang rijk uitgebreid. Maar het ellendige is, dat nu voor al met het personeel zulk een achter stand moet worden ingehaald. Zoowel het materiëel als het personeel der ma rine moet aan de allerhoogste eischen beantwoorden. De geest onder onze marine is nu weer goed. Het minderwaardigheidsgevoel is weg. Men heeft niet langer het gevoel het met achterlijk materiëel te moeten doen. Spr. eindigde zijn met groote aandacht gevolgd en van bijzondere deskundigheid getuigend betoog met de belangen der marine met kracht bij de aanwezigen aan te bevelen, Hansweert. De lading stukgoed van het motorschip Wi'lcor is overgeslagen in het motorschip Verandering, die inmiddels naar Antwerpen is vertrokken. De Wilc-or wordt met een noodreparatie gedicht en naar Rotterdam gebracht, alwaar men de schade zal repareeren. Rilland-Bath. Woensdagavond verga derde de A.R. Kiesvereeniging alhier. De secretaris bracht verslag uit van de laatst gehouden vergadering der Centrale. Hierop werden enkele namen genoemd voor de groslijst der a.s. Statenverkiezing. Tot afgevaardigde naar de a.s. vergade ring van het Prov. Comité werd benoemd de heer W. Elshout. Hierop werd door den heer W. Eishout, een inleiding ge leverd over Souvereiniteit in eigen kring, waarop een aangename bespreking volg de. Besloten werd dit voorjaar nog een spreker uit te noodigen met het oog op de a.s. verkiezingen. De vergadering was druk bezocht. Kapelle. Woensdagavond vond in het lokaal „Obadja" de jaarlijksche uitvoe ring plaats van welpen en verkenners der „Ridder van der Maelstede-groep". Voor een stampvolle zaal sprak hopman van Gelderen het openingswoord uit. Het uitgebreide programma werd op vlotte en keurige wijze uitgevoerd. Aardige num mertjes waren „De tooverfluit", de „K 19" en vooral de zigeunerband „The Cappell Boys", die later op den avond op veler verzoek voor een tweeden keer optrad. Na de pauze volgde „Arendsveer ver mist", een Indianenspel in 4 bedrijven, dat heel goed gespeeld werd. Met het zingen van het Wilhelmus werd deze avond besloten. Vele padvinders uit Goes en de omliggende dorpen waren aan wezig. Heinkenszand. Op de gisteren alhier gehouden vergadering van de Geitenfok- vereeniging waren van de 90 leden 21 leden aanwezig. Voorzitter A. v. d. Repe. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten hadden bedra gen f 67,45, de uitgaven f 52,79, goed slot f 14,66. Als bokkenhoudster werd weder benoemd mej. Wed. L. Traas. In 1939 hoopt de vereeniging weer een geiten keuring te houden. Gisteravond vergaderde het mus- schengilde alhier. Aanwezig waren 24 leden. In totaal waren ingeleverd 8009 musschen, waarvan 2093 door den heer J. Wirtz, aan wien daarvoor een premie van f9 werd uitbetaald. Aan degenen, die overigens de hoogste aantallen had ingeleverd werden 7 premiën uitbetaald. De inkomsten over 1938 hadden bedragen f 84,74, de uitgaven f 7404, goed slot f 10,70. Schore. De heer C. Zuijdwegt te Sehore, thans waarnemend brugwachter aan de Schorebru'g, is met ingang van 16 Febr. a.s. benoemd tot brugtknecht aan de .Post- hrug over het kanaal Wemeldinge Hansweert. Oudelande. 'Gisteravond hield de A.R. Kiesvereeniging jaarvergadering onder voorzitterschap van dhr A. W. Buteijn. Het ledental verminderde 'door vertrek met 1 (3 vertrokken en 2 traden toe). Er is een batig saldo van f 22.86. De aftredende bestuursleden J. Bottenberg en C. D'ouw werden herkozen. Verslag werd uitgebracht van de Centrale „Gots". Ver schillende afgevaardigden werden be noemd. 1 nieuw lid trad toe tot de ver eeniging. had gevoeld en gezegd en (zijn stem begon te beven van aandoening) van dat wat je, naar je meende, niet waard was te doen, toen begon me het bloed in de aderen te trillen en mijn hart begon zoo hevig te kloppen, en ik kon me niet goedhouden, en ik begreep toen dat de Heer het beter met mij gemaakt had dan ik dacht, en dat ik, zelfs toen ik 't meest van je hield en 't meest trotsch op je was, je toch nooit volkomen recht heb gedaan en dat ook nooit zou kun nen doen!" Er was thans geen gevaar meer dat zij elkaar verkeerd zouden begrijpen. Toen ze kalmer waren geworden, bespraken zij te zamen hun moeilijkheden, op eem voudigen, vertrouwelijken toon, en zonder iets terug te houden. „Toen je me zeide, Louisianny", zei haar vader, „dat je niets noodig hadt dan mij, hinderde me dat bijna nog meer dan al het andere, want ik zei tot mezelf: ,,'t Is niet waar, en ze moet er zeker eenigszi: s ongevoelig voor geworden zijn, anders zou ze 't niet gezegd hebben, 't Scheen me toe, alsof al de moeite die ik deed, eigen lijk toch niet zou baten. Hoe onrechtvaar dig beoordeelde ik je toch!" Ze wenschten elkander ten laatste goe den dacht. „Want je ziet bleek", zei hij. „En ik ben zelf deze laatste twee of drie weken wat van streek geweest. Mijn pijn in de zij is den laatsten tijd erger dan vroeger. We moeten voor ons zelf zorgen, kindje, want we zijn maar niet ons beiden meer, en wij hebben elkaar immers zoo lief, niet waar?" Hij- ging met haar naar de deur, en daar zei hij nog zijn laatste woorden tot haar. „Ik ben er blij' om, dat we er vanavond over gesproken hebben", zei hij, op een toon van gerustheid en dankbaarheid. „Hoe blij ben ik dat we er vanavond over gesproken hebben! Verondersteld dat er eens iets met een van ons beiden ge beurd was, en dat de ander was achterge bleven zonder te weten hoe 't er mee stond. Ik ben héél blij' dat 't niet langer geduurd heeft, Louisianny." En zoo scheidden zij voor den nacht. HOOFDSTUK XV. „I a n t h y." 't Was later dan gewoonlijk, toen Loui siana den volgenden morgen ontwaakte. Ze ontwaakte plotseling, waarschijnlijk door 't fluiten van een vogel op den boom voor het raam. 't Gefluit was zoo luid en schel, dat het haar gehoor onaangenaam aandeed, en een vaag bewustzijn van ver moeienis en afmatting in haar opwekte. 't Scheen haar in 't eerst toe dat zich beneden in huis niemand verroerde, maar na verloop van enkele minuten hoorde zij in haar vaders kamer iemand praten op snelle, eentonige manier. „Wie kan dat zijn?" zei ze tot zichzelf, en ze bleef achterover in het kussen lig gen, met een gevoel van vermoeidheid, en half droomerig luisterend naar het schelle gefluit van den vogel, en naar ae vreemde stem die tot haar doordrong, j En toen hoorde ze zware schreden op de trap en ze luisterde er naar met een onrustig, zenuwachtig gevoel, totdat de schreden voor haar deur stilhielden, en deze zonder plichtplegingen geopend werd. Ee negerin Nancy stak haar hoofd in de kamer. „Juffrouw Louisianny, (kind," zei ze, „zijit ge nog niet oip?" „Neen." „Ge deed beter -op te staan, kind en beneden te komen." Maar het meisje bewoog zich niet. „Waarom?" vroeg ,ze, op vermoeiden, lustel'oozen toon. „Uw vader, kind hij' is zoo vreemd. Ilijl schijnt niet heelemiaal wel te zijin Ik merkte het dadelijk toen ik naar binnen ging, oimj zijn kachel aan te maken. Hij,..." Louisiana was in bed overeind gaan zitten. De zware tres donker haar, die over haar eenen schouder hing, deed haar nog bleeker schijnen dan ze was. OVERAL RHEUMATISCHE PIJNEN. Kruschen maakte een ander mensch van hem. Rheumatisehe pijn is verraderlijk; zij treedt zonder waarschuwing op. Het komt in een arm of been en langzamer hand breidt het zich uit over het geheele lichaam, tenzij er iets gedaan wordt om het tegen te houden. Kies dan het juiste middel, evenals deze man, die ons schrijft: „Ongeveer 10 maanden geleder leed ik vreeseiijke rheumatisehe pijnen. Mijn geheele lichaam 'deed pijn en soms kon ik niet eens naar mijn werk gaan. Men raadde mij' Kruschen aan. Ik nam het en 'het gevolg was, dat de pijnen lang zamerhand verdwenen. Ik ga 'sindsdien onafgebroken naar mijn werk, dank zij Kruschen-, en voel mij een ander mensch". A. R. Kruschen Salts spoort uw afvoerorganen, lever, nieren en ingewanden aan tot krachtige, geregelde werking, waardoor uw organisme gezuiverd wordt van scha delijke afvalstoffen zooals urinezuur, dat de oorzaak kan zijn van uw rheumatisehe pijn. Neem iederen morgen „de kleine dagelijksche dosis" en uw pijnen zullen spoedig verminderen om tenslotte geheel te verdwijnen. Kruschen Salts: is uitslui tend verkrijgbaar hij alle apothekers en drogisten. (Advert.) Kloetinge. Woensdagavond hield de Chr. Jeugdclub „Het Mosterzaadje", pre sidente mevrouw -Oostingh, in het ver- eenigingsgebouw alhier 'haar 13e jaar vergadering. De avond werd begonnen met een litur gie, waarna ds Boersma een openings woord sprak. Eten- rijk en afwisselend programma werd hierna op vlotte wijze afgewerkt. Vooral het stuk „Feest in Holla^idsch tuin", trok door goed spel de aandacht, terwijl ook het zangspel „Lentebloemen" zeer goed tot zijn recht kwam. Het jaarverslag getuigde er van, dat het deze vereeniging goed gaat. De zaal was wederom geheel gevuld met belangstellenden. Kruiningen. Donderdagavond werd al hier de Groene Kruis-film „Roeping" vertoond. Er was groote belangstelling voor. In de pauze bracht een collecte ruim f 35 op. De propagandist, d'hr v. Velthuizen wekte op om het Groene Kruis te steunen, odk do-or oud paipier te ver zamelen, waarvoor zakken bij' den secre taris, dhr J. J. v. Dijke, beschikbaar zijn, welke gevuld, kosteloos door de Ato naar de papierfabriek worden vervoerd. De opbrengst kinderpostzegels be droeg te Kruiningen f 164.30, die van kinderkaarten f26.11. Afgedragen aan het ho-ofdcomité f 190.41. (Belangeloos bericht.) Souburg. In de vacature ontstaan door het vertrek van den heer J. v. Soelen, is tot raadslid benoemd verklaard zijn opvolger op de C.-H. lijst, de heer S. de Pagter. Kortgene. In de goed -bezochte jaar vergadering van de onderlinge ve-everze- kering maatschappij „Noo-rd-Be-veland", welke stond onder leiding van haar direc teur, den 'heer A. Harto-g, bleek uit het -door den administrateur uitgebrachte jaarverslag o.-m., dat het ledental weer was toegenomen. Er zijn n.l. 131 'led-en iverzekerd met hun paarden en 75 met hun melkkoeien. De afdeeling paarden maakte een gun stig jaar door, doch de afdeeling melk koeien had meer uit te keeren dan ooit te voren, wat een gevolg is van het mond en klauwzeer, dat nog steeds slachtoffers eischt. De heeren A. Hartog en W. C. van der Weele werden respectievelijk a'ls direc teur en bestuurslid herkozen. Colijnsplaat. Onder leiding van -dhr A. v. d. Wal, hield op Woensdagavond -de Gere-f. Knapenvereen. „Samuëii" en de Meisjes vereeniging „Dient den 'Heere", een gecombineerde feestvergadering. Na dat de jaarverslagen waren uitgebracht, leverde Corry Dourleijn een opstel -over „Vader!" zei ze. „Hij was -gisteravond toch volkomen wel. 't Was na midder nacht toen we naar -bed gingen, en hij was toen heel wel." De vrouw draaide, met een verlegen, onrustige beweging de deurknop in haar hand om en om. „Ge m-o-et u niet te veel ongerust ma ken, kindlief," zei -ze. „Misschien is het niets maar 't kwam imle voor alsof hij me niet kende." Louisiana was uit bed gesprongen en begon zich haastig aan te kleeden. „Hij was gisteravond heel wel," zei ze. hevig versoh-rikt. „Nog maar enke-le uren ge-leden. Hij was wel en sprak tegen me en. Ze hield plotseling op, om naar de stem, die ze beneden hoorde, te luisteren want een nieuwe, vreeseiijke gedachte had zich van haar meester gemaakt. „Wie -is bij -haml?" vroeg ze. „Wie praat tegen hem?" „Er is niemand bij hem?" was het antwoord. „Hij is alleen, kind." Louisiana was bezig de knoopen van baar kleedje dicht te do-en. Een zoo he vige schrik maakte zioh van haar mees ter dat ze dat werk niet ten einde kon brengen. Ze liet het kleedje zooals het was, en Nancy op zij duwend, snelde ze -de trappen af, door -de vrou-w gevolgd. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5