Merkwaardige voorspelling. GELD N.V. Fin. Mij. „Zeelandia" Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. De strijd in Spanje. De strijd in China. mma. VRIJDAG 20 JAN. 1939 53e JAARGANG - No. 95 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. De leiding van het Rijksministerle van economische zaken In Duitschland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Uit de Provincie MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND beschikbaar voor den aankoop van een Automobiel ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Kerknieuws Onderwijs. Predikbeurten. was „Aan Sir den jongen deze nam het laakte het pak iut in te zitten bevond zich raarin zich en- jvonden. voorw. met een G. te Vlissingen voorw. met een nitie voorhanden eim f 5 b. en f 2 rdverklaring van fc: C. F. M. H. te h. wet: A. C. de N. imen zonder ver- nde, visschen op (gebruik gegeven: f5 b. s. 5 d. h. I: P, P. N. te Ber- d. h.J. J. B. te V. te Goes f2 ari 1939. en 301,5 M. 8,00 20 VARA. 12,00 30 VPRO. 9,00 X)—12,00 VARA. 8,30 Gram. 10,00 '0,40 Gram. 11,00 lA-Orkest. 12,00 Ber. 12,40 Sport- EtO-Amusements- Causerie „Hoe stad en buiten?" Gram. 5,00 Voor ralda", en gram. erie. 6,50 Ham- L-Kalender. 7,03 gebrek aan vita- 7,30 Ber. 7,35 Middeleeuwen en piano. 8,30 Cau- Gogh. 9,00 De age met muziek. Stem des Volks, Ber. ANP. 10,40 ■1 en piano. 11,30 Gram. M. Algemeen KRO. 8,15 Ber. 10,00 causerie. 12,00 KRO-Operette- ram. 2,15 Orgel, 'iano. 3,303,45 KRO-Melodisten n. 6.00 Land- en iRO-Orkest. Om .userie „Rondom 7.35 Sportre- ïer. ANP. 8,15 it en solist. 9.15 Regiment Hu- 0.30 Ber. ANP. ,00 Gram. ERBERICHT. hedenmorgen ingen betrokken; sratuur 7; mini- rslag afgeloopen hedenavond tot uur: iland, Drente en dijk mist, overi- m of zwaar be- teekenis, zwakke vind. cies iets kouder, f zwaar bewolkt, enis, zwakke tot I. :ddag 3 u.: Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f 2.50 per kvm-taai Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertenties 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting De „N. R. Crt." brengt nog eens in herinnering een artikel, geplaatst op 29 December 1925, ruim 13 jaar geleden dus, onder het kopje: „Na 1 9 30 ge brek aan arbeis krach te n", van den volgenden inhoud „Het Tijdschrift van den Nederland- schen Werkloosheidsraad ontleent het volgende aan een artikel van 'den Regie- rungsrat Dr Strunden over „Geburtenaus- fall und Arbeitsmarkt", dat voorkomt in het Duitsohe „Reichsarbeidtsblatt" van 24 November j.l.: Over ivier jaar zullen de in het eerste oorlogsjaar geboren kinderen hun intrede op de arbeidsmarkt doen en van dien tijd af zal 'de geboortedaling, welke in den oorlog heeft plaats gevonden, haar in vloed doen gelden. Voor het eerst daalden de geboorten tengevolge van den oorlog in April 1915, welke daling baar laagste punt bereikte in November 1917, toen het aantal ge boorten1 50 pet. lager was dan in 1913. In 1920 is het aantal geboorten weer normaal geworden. In de jaren 1915 tot en met 1919 werden er 3.3. mlllioen kinderen minder geboren dan verwacht kon worden. Het verlies aan menschen- levens door dooden en gewonden bedroeg twee mil-lioen zielen. Als men aanneemt, dat 10 pet. der kinderen, die de lagere school hebben doorloopen, niet direct op de arbeids markt komen, dan zal men tegenover den nog normaal te noemen toevloed van nieuwe arbeidskrachten1 in 1928 een ver minderd aanbod krijgen: in 1929 80.000 jongelieden in 1930 500.000 jongelieden in 1931 570.000 jongelieden in 1932 640.000 jongelieden in 1933 590.000 jongelieden. In 1933 zullen er dus ruim twee mil lioen krachten minder op de arbeids markt zijn. Voor de volwassen arbeiders zal deze achteruitgang zich eerst in 1937 doen gelden, als de laatste in den oorlog geboren kinderen het 18e levensjaar 'heb ben overschreden. De schrijver voorziet, tiat, in iplaats van groote werkloosheid, een groot ge brek aan arbeiders zich in de jaren 1930 1940 zal voordoen." Gebleken is, dat de schrijver van dit artikel een juiste kijk op de zaak beeft gehad. Er 'is in Duitschland een steike ver mindering ivan het aantal arbeidskrach ten. En hiermee valt samen een enorme uitbreiding van de weermacht, en de te werkstelling van tienduizenden arbeiders in verband met de herbewapening. Zoo gezien is bet verklaarbaar, dat verschillende takken van bedrijf, met een tekort aan arbeidskrachten hebben te worstelen. ag 3 u.; 752. etsers: Troepenconcentraties bij Gibraltar? Versterking van Spanje's Pyreneeën-grens Reizigers, die uit bet Zuiden van Spanje te Gibraltar aankomen, deel en mede, dat in de omgeving van Ronda, zes tig kilometer ten noorden van Gibraltar, en zestig kilometer ten Westen van Ma laga, op groote schaal troepen van Franco worden geconcentreerd. Volgens deze zegslieden bestaan de daar bijeen ge brachte troepen uit gemengde brigades Italianen, Mooren en Spanjaarden. In Gibraltar heeft bet gerucht van deze concentraties veel opzien gebaard. Ook wordt verzekerd, dat generaal Franco de versterking van de geheele Py- reneeëngrens beeft bevolen. Door den generalen staf van Franco is san alle in het buitenland gelegen garni zoenen bevel gegeven, eenheden te leveren ■<oqr een snel aan te vangen bouw van mitrailleurnesten en forten onder leiding yan Italiaansche en Duit- acne specialisten op het gebied van den vestingsbouw. Men vraagt zich af, of dit bevel ver- rand houdt met de onzekerheid aangaan de de vraag, of Frankrijk in het Spaan- scne conflict zal intervenieeren. Franco's trcepen wordn uit zee gesteund. ®arcel0Ila meldt Reuter, dat de strijdkrachten van Franco in Catalonië steun ontvangen uit zee, waar drie oor logsbodems de stellingen der regeerings- troepen aan de monding der rivier onder vuur nemen. De „Times"-correspondent te Barce lona meldt, dat de militaire situatie rus tiger is geworden. Barcelona blijft op merkelijk kalm. Het is evenwel geen kalm te uit wanhoop, want overal heerscht groote werklust en activiteit, en worden voorbereidingen getroffen om aan den toestand het hoofd te bieden. Het ministerie van defensie te Barce lona deelt mede, dat in alle sectoren van het front verbitterd is gestreden. Ten koste van zeer zware verliezen is de vij and er in geslaagd de vooruitgeschoven liniën bij Pons en Pont de Armentera te verbeteren. De strijd duurt met hevig heid voort. Aan het front in Estremadura belemmert slecht weer de krijgsverrichtin gen. De luchtmacht van Franco heeft giste ren Sitges, Villanueva en Geltru gebom bardeerd, ten gevolge waarvan onder de burgerbevolking slachtoffers zijn geval len. Tsjang Kai Sjek brengt hulde aan zijn guerrilla-benden in Midden-China. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft gisteren hulde gebracht aan het optre den van de 'Chineesche guerrilla-benden in Midden-Ohina. Tussch-en één en tien Ja nuari hebben zij 3800 Japan- ache officieren en manschap pen gedood en zich meester gemaakt van aanzienlijke voorraden Japan s-che wape nen, munitie en ander mate riaal. Van Chineesche zijde te Hongkong wordt gemeld, dat Japan versterkingen zendt naar China, met het doel, verder door te dringen langs de Westrivier in Kwangtoieng. Naar verluidt, zijn vier divisies, in to taal 80.000 man, op weg naar Kanton, terwijl verwacht wordt, dat binnenkort nieuwe versterkingen Japan zullen ver laten. Het eiland Wai Tsjau voor de Zuid- Westkust van Kwantoeng in de Tong Kong-baai, is herschapen in een ware vlo-otbasis van Japan. Japan voelt zich bedreigd. Tokio meldt 'dat de marine daar een pamlet publiceert, waarin wordt be weerd, dat de Chineesch-Japansche oor log nog steeds voortduurt tengevolge van bet feit, dat Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten aan de zijde van Tsjang Kai Sjek staan. Volgens 'dit pamflet is gebleken, dat het feit, dat de Japanners ter zee al daar heer en meester zijn, niet naar de wensc'hen van de andere mogendheden is, zoodat zij een gewelddadige houding aannemen. D'e yergrooting van 'de oorlogsvloten der U. S. A., van Engeland en van Rus land beteekent een obstructie tegen de vestiging der „Nieuwe Orde" in Oost- Azië, vooral wat Rusland betreft, dat de grootste onderzeevloot ter wereld heeft, namelijk 110 duikbooten, waarvan er 69 in de Aziatische wateren zijn. LLOYD GEORGE RICHT EEN FELLE PHILIPPICA TEGEN CHAMBERLAIN. In een redevoering heeft Lloyd George een feilen aan val gericht op Chamberlain en den premier er van 'be schuldigd, te huigen en te kruipen voor de dictators. Chamberlain's bezoek aan Rome heeft volgens Lloyd George de vrees voor oor log slechts doen toenemen. De meest ware en grimmige commen taren op de resultaten van de bezoeken aan Miinchen en Rome kunnen, aldus Lloyd George, gevonden worden in de twee 'dingen, die er op gevolgd zijn. Het eene is, dat Chamberlain onmiddellijk na zijn terugkeer uit München, toen hij vrede voor onze generatie aankondigde, een nieuw ministerie vormde voor de be scherming van Britsche steden tegen Duitsche luchtaanvallen, en het andere, dat na zijn terugkeer uit Rome de eerste twee collega's, die hij Voor overleg ont bood, de ministers waren voor de be scherming tegen luchtaanvallen en de militaire' vliegtuigproductie. Wel verre van een bevrediging te kno pen, beeft de beruchte overgave van Mün chen de dictators aangemoedigd tot nog groo-tere tentoonspreiding van onbe schaamdheid. Wij zijn thans tot het punt genaderd, waarop 'de democratieën niet meer kun nen toegeven zonder een vernedering, welke zelfs ivoor de weekhartigste en domste ministeries in Engeland en Frank rijk te verachtelijk is. DE BOMONTPLOFFINGEN IN ENGELAND. De geheimzinnige actie der bomaan slagen schijnt van Londen verplaatst te zijn naar het Noorden en naar Schotland. Dë nasporingen naar verborgen ont plofbare stoffen duurt voort. Een blad in Birmingham heeft een cor respondentie-kaart ontvangen. De tekst luidde: „Waarschuwing. Londen, Man chester, Liverpool, Battersa, Rhyadder en Coventry zijn thans aan de beurt en dit maal zullen er geen vergissingen plaats hebben". Opvallend is, dat „Rhyadder" geschre ven is inplaats van Rhayader, al is het duidelijk, dat dit laatste bedoeld is. Rhay ader is de plaats, vanwaar Birmingham zijn water betrekt. ATTLEE VRAAGT NOGMAALS EEN VERVROEGDE BIJEENROEPING VAN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Attlee, de leider der oppositie, heeft een nieuw schrijven gericht tot den minister president Chamberlain, waarin hij dankt voor het antwoord, dat hij op zijn eerste schrijven heeft ontvangen. Hij verklaart verder, met verbazing te hebben verno men, dat de minister-president nog de oude stelling huldigt, dat afschaffen van de politiek van niet-inmenging in Spanje zou leiden tot uitbreiding van het con flict, alsmede dat het conflict in Spanje niet langer den vrede in Europa bedreigt. Attlee is van oordeel, dat de toestand thans zóó ernstig is, dat het dringend noodzakelijk is, op" groote schaal in te grijpen, wil men voorkomen, dat er vele vrouwen en kinderen den hongerdood sterven. Hij hoopt derhalve, dat Cham berlain alsnog er in zal toestemmen, on verwijld het parlement bijeen te roepen. De „national Concil of Labour", die het vakvereenigingsoongres, de arbeiderspar tij1 en de parlementaire fractie dezer partij vertegenwoordigt, heeft in een schrijven aan Ghamberlain geëischt, dat onverwijld stappen worden genomen, om de overeenkomst inzake niet- inmenging in Spanje op te zeggen. In de motiveering van dezen eisch wordt gezegd, dat Duitschland en Italië zich nimmer aan de overeenkomst hebben ge houden. „HAMER EN SIKKEL" TE WEENEN. De politie op zoek naar communisten. De „Daily Tëlegraph" meldt uit Wee- nen, dat de politie aldaar op zoek is naar lieden, die „hamers en sikkels" hebben geschilderd 'of gekalkt in vrijwel iedere straat te Weenen en zelfs in openbare ge bouwen. Alle personen, die men er van verdenkt, communistische sympathieën te hebben, worden scherp gecontroleerd. Des te opmerkelijker is het, dat overal deze Communistische emblemen thans ver schijnen konden. VERBOD TOT VIERING VAN 's KEIZERS VERJAARDAG. Ten opzichte van de maatregelen in Duitschland in verband met den tachtig- sten verjaardag van den keizer meldt het Vad. het volgende: D'e opperbevelhebber van bet leger, ge neraal von Brauschitz, heeft aan alle ac tieve en reserve-officieren van het leger verboden om den keizer ter gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag gelukwen- schen te doen toekomen. Men zal zioh herinneren, dat in vorige jaren in de casino's, in bet bijzonder de casino's van de z.g. traditieregimenten, die door bun naam de herinnering aan roemrijke regimenten uit den keizertijd hoog houden, de officieren op des keizers verjaardag feesten van meer of minder intiemen aard plachten te vieren. Deze feesten zijn thans, voor zoover het bet leger 'betreft, verboden. Ook hebben de officieren en reserve officieren van het leger aanschrijving ge kregen, dat, indien zij deelnemen aan de particuliere bijeenkomsten op den verjaar dag van den keizer, zij deze hebben te ver laten ingeval deze bijeenkomsten mochten worden besloten of een aanleiding moch ten geven tot toasten op den keizer. Eeni- ge prinsen van het keizerlijk huis, klein zonen des keizers, zijn actieve officieren KAPITEIN VAN WEERDEN POEL MAN AFGEKEURD. Naar de „Tel." verneemt is de kapitein vlieger Van Weerden Poelman afgekeurd voor den militairen vliegdienst aangezien zijn oogen niet "meer aan de gestelde voorwaarden voldoen. Hiermede is een roemrijke vliegers loopbaan helaas afgesloten. Wel blijft ka pitein Van Weerden Poelman voorloopig rog commandant der jachtvliegtuigaf- aeeling op Schiphol doch zelf zal hij niet meer aan den knuppel van zijn vliegtuig zitten. Uit BERLIJNDe vervulling van de aan het bedrijfsleven voor den herbouw van Groot-Duitschland te stellen extra taken vereischt een uniforme leiding der econo mische geld- en kapitaalmarkt-politiek. Om deze reden heeft de Führer bepaald, dat de leiding van bet Rijks Ministerie van economische zaken en die der Rijks bank weer wordt vereenigd. De pührer beeft dientengevolge den president van bet directorium der Rijks bank, Dr Schacht, van zijn functie ont heven en den Rijksminister van economi- sohe zaken Funk met behoud van zijn functie van Rijksminister van economi sche zaken, voor den duur van vier jaar benoemd tot President van het directori um der Rijksbank, Dt Schacht zal in zijn hoedanigheid van Rijksminister lid blijven van de Rijks- regeering. Hij is bestemd voor de verzor ging van zaken van bijzonderen aard. Binnenland. De Indische defensie. De leening van de Bataafsche. Buitenland. De economische en financieele leiding in Duitschland. Troepenconcentraties bij Gibraltar? Lloyd George tegen Chamberlain. Tjang Kai Sjek tevreden.' DE HEFFING OP BOTER. De heffing en de steunuitkeering op boter zijn behoudens tusschentijdsche wij ziging voor de week van 19 tot 26 Januari vastgesteld op 60 cent per kg. HET CONSERVEEREN VAN LITHAUSCHE VARKENS IN NEDERLANDSCHE BUSSEN. Op de vragen van het Tweede Kamer lid W e i t k a m p 1. Is het waar, dat de te Steenwijk in de Unileverfabrieken verwerkte Lithau- sche varkens, geconserveerd zijn in met een Nederlandsch merk voorziene bus sen? 2. Zoo ja, is dan de minister bereid om, ter voorkoming van minder juiste con currentie met het Nederlandsche product, te gelasten, dat in 't vervolg geen buiten- landsch, alhier verwerkt vleesch onder Nederlandscben naam mag worden uit gevoerd? beeft de minister van economische za ken geantwoord: 1. Door de N. V. Pasman's Export slachterijen te Steenwijk worden in entre pot Lithausche varkens verwerkt tot vleeschwaren in blik, voorzien van het fabrieksmerk „Pasman Steenwijk (Hol land", alsmede de aanduiding „Gefabri ceerd in Holland (prepared in Holland)". 2. De ondergeteekende is niet bereid te bevorderen, dat deze aanduiding aan be doelde vleeschwaren wordt onthouden, aangezien de aan het product hier te lande toegevoegde waarde relatief zeer hoog is en de grondstof een ingrijpende verandering ondergaat, zoodat de aandui ding „gefabriceerd in Holland (prepared in Holland)" gemotiveerd en in overeen stemming met de werkelijkheid is. Aanrijding. Vanmorgen had op de Markt bij het Stadhuis een aanrijding plaats tusschen een wielrijdster, die naar de Lange Viele wilde rijden en een motorrijder, die de Vlasmarkt in wilde. De motorrijder kwam met zijn mater in aanraking met het ach terwiel van de fiets van het meisje. Bei den kwamen te vallen. Toen ze uit den wirwar te voorschijn waren gekomen, bleek, dat alles wonder boven wonder goed was afgeloopen. Alleen de kleeren van bet meisje waren beschadigd. De po litie- stelt -een -onderzoek in. Geweigerde collecte. Op aandrang van enkele N. S. B.-ers hebben eenige werkloozen een rekest ge- teekend, waarin aan den burgemeester werd verzocht een bijzondere inzameling te houden ten bate der gesteunden. Aangezien bet hier meer een politieke manoeuvre betrof dan de zorg voor de werkloozen, beeft de burgemeester 't ver zoek afgewezen. lerseke. Een visschers-leen- b a n -k. Dezer dagen is tot stand geko men de Visschers-leehbank alhier, welk lichaam zich zal bezig ho-u-den met bet verstrekken van .wekelijksche voorschot ten aan kleine oesterkweekers (panneboe- ren), die wel over pannen of oesters be schikken, maar tijdelijk behoefte hebben aan levensonderhoud. De voorschotten zullen worden afgelost, zoodra de handel in het product zich voldoende heeft ont wikkeld. Tot zoolang strekken de pannen en oesters of andere goederen als onder pand. Het dagelijksch bestuur bestaat uit dhr De Rijke, voorzitter; burgemeester op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt inlichtingen. Gunning, eere-voorzitter; dkrn Scheele en Cornelisse en als Commissie van Toezicht dhrn: I. Willemsen, voorzitter; J. G. van der Burgbt G. de Jager en M. van Har- melen, terwijl als directeur optreedt dhr H. L. Baaij. Mej. I. van Stee-Wisse had het on geluk in de Langeville te vallen, waarbij een der gouden stukken haar even boven het oog in het hoofd drong, waardoor een groote wonde ontstond, en zij zich onder heelkundige behandeling moest stellen van Dr Polderman. Zaamslag. J. S t o 1 k f Hedennacht is in het Ziekenhuis te Gent op 63-jarigen leeftijd overleden de heer J. Stol-k, sinds 1911 gemeente-secretaris alhier. Verder was hij ontvanger-griffier van den cala- miteuzen Margaretha-polder en van den Zaamslagpolder. Hook. De afd. Hoek van den Ned. Chr. Landarb. Bond hield Donderdag haar 8e jaarvergadering. Een openingswoord werd gesproken door Ds J. A. Vink. Uit bet jaarverslag van den secretaris bleek, -dat de afdeeling thans 97 leden telt. D'e feestrede werd uitgesproken door dhr A. Vingerling uit Goes, hoofdbestuur der van den N. G. L. B. Inleidingen, voordrachten en samen spraken wisselden elkander af, zoodat het een gezellige en leerzame avond was. Ds E. Raams sprak een slotwoord. Ne-d. Herv. Kerk. Beroepen te Hagestein, P. M. van Ga len, cand. te Monster. Te Nieuw-Dor- drecht, Dr K. H. E. Oppenheimer, cand. te 'Groningen. Geref. Kerken. Tweetal te Middelburg, Dr N. J. Hom mes te IJlst en H. J. Riphagen te Schoo- nebeek. Ds G. van Ramshorst. f In den ouderdom van 57 jaar is te Nijmegen overleden Ds G. van Ramshorst, pred. bij de Nederl. -Herv. Gemeente aldaar. De overledene werd op 19 Juli 1908 in het ambt bevestigd te Dedemsvaart, waar hij eerst als hulpprediker werkzaam was geweest. In 1917 vertrok hij naar Bram men vanwaar in 1930 een beroep naar Nijmegen werd aangenomen. Kleverskerke. In 'de Ned. Herv. Kerk alhier -werd als ouderling 'herkozen dhr W. Besuien en gekozen als diaken, in -de plaats van den heer J. G. Vader, die zich niet meer herkiesbaar stelde do 'heer W. -Gorré. Arnemuiden. De opbrengst visschers- busjes bedroeg voor de diaconie Ned. Herv. Kerk f 279.71, lijst aan de huizen f 312.50, gift van Jbr Rademaker Schorer van Nieuwkerke f 100. De opbrengst vis- sohersbusjes voor de diaconie der Geref. Kerk bedroeg f 48.90. (Belangeloos be richt.) Tot onderwijzer aan d-e Jan van Nassauschool te 's-Grawenhage is be noemd de heer J. v. Liere te Ove- z a n d e. ZONDAG 22 JANUARI 1939. Op Zuid- en Noord-Beveland. Ned. Herv. Kerk. Baarland, vm. en ntn. ds Dagevos (Dankz. H. Av.).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1