r\ DE ZEEUW wr^m De wereld lijdtaan ondervoeiiing Repringstomatensoep. LOUISIANA I iU. 1 TWEEDE BLAD FEUILLETON MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. Krabbendijke. Dinsdagavond had in de feestelijk versierde consistorie der Ned. Herv. Kerk een 'feestelijke herdenking plaats van 'het 20-jarig bestaan van de Ned. Herv. Zondagsschoolvereeniging. koop SUNLIGHT ZEEP hierboven ver- jondienst widen ,ns niet toegela- overschot aan fn, zoodat de n vrij groot is, er velen, welke geholpen, naar oop wat te kun- ag worden, dat •achtige Neder- len emigreeren, n mijin reis ge- an de mogelijk- lke nog niet al imt men in de bevolkte land- een hooge prijs itaald hoewel |e landprij'zen in waar echter mde voordeelen ^.v. de afzetmo- [kkelde gebieden grootere bevol- terwijl verder joren, zooals een Idkwaliteit, enz., |zich ontwikkeld en. men de minder meest Noor de- geheel Canada Irste plaats een jat gedeelte van van Oost naar Columbia, de uitstrekt, ter- Noordelijk ge- Iz.g. prairiepro- lewan en Mani- fegenstelling met [en, echte prai- ösoht is en vrij neer 'heuvelach- landschap, de Iers in dit arti- iig gekomen, ifl het Oosten rgte, de Rocky van het Zuid sten tot aan de (Nesten door de Zuiden Britsdb gde Staten van De oppervlakte »r die van Ne- sele gebied wo- ichen. Als men |er dan de helft Vancouver en in de stadjes George in Cen- 'oont, kan men stelling maken flkingsdichtheid de bevolking ening van den VAN DONDERDAG 19 JANUARI 1939, Nr 94. De Economische Afdeeling van den Volkenbond heeft een rapport gepubli ceerd, waaruit blijkt, dat het grootste deel van de beschaafde volken van de we- reid aan ondervoeding' lijdt. Het door de bedoelde afdeeling inge steld onderzoek begon ongeveer drie jaar geleden en het had een tweeledig doel. In de eerste plaats is nagegaan, of de licha melijke kwaliteiten der diverse volken op peil bleven, en in de tweede plaats of de nood, waarin de landbouw algemeen ver keert, niet verlicht kan worden door een universeels verhooging van den levens standaard, Het is gebleken, dat in de landbouw gebieden vooral behoefte bestaat aan een grootere afwisseling wat de producten be treft. Hoewel de meeste landen in staat zijn, in verhouding tot hun bevolkingssterkte een groote hoeveelheid levensmiddelen voort te brengen, is het gemiddelde ver bruik aan levensmiddelen per hoofd der bevolking zeer laag. Zelfs in een land als de Vereenigde Staten is gebleken, dat een aantal gezinnen geen geld genoeg heeft om voldoende voedsel te koopen. In andere landen bestaat evenwel een onmisbaar tekort aan levensmiddelen^ betzij omdat er geen levensmiddelen ge produceerd of ingevoerd kunnen worden, hetzij omdat de distributie in bet betrok ken land van dien aard is, dat eventueels overschotten in de productie niet ter be schikking van den binnenlandschen con sument leunen komen, hetzij ook omdat er niet voldoende afwisseling in de produc ten bestaat. In Engeland, waar de voeding op elk gebied op vrij boog peil staat, be draagt de melkproductie nog niet de helft van wat voor de volksgezondheid noodig zou zijn, en er is voorts een tekort aan fruit en groente, dat nijpender wordt naarmate men de lagere loonklassen in oogenschouw neemt. Het probleem der distributie speelt een groote ïol bij' de volksvoeding. Noor wegen b.v. heeft voor zijn bevolking per jaar 80.050 ton boter noodig. Het produceert er slechts 9285, waarvan 5000 ton vermengd wordt met margarine. Niettemin voert Noorwegen boter uit, te gen een prijs, die ongeveer een derde la ger is dan de binnenlandsche kostprijs. D!at er op zoo groote schaal ondervoe ding heerscht, is mede een gevolg van de eentonigheid van het voedsel. In vele landbouwgebieden is brood het hoofd- voedsel; soms zelfs vormt het 75 pet. van de g'eheele voedselvoorziening. In F r a n k r iji k is de volksvoeding vol doende, behalve in de achterbuurten, en de kookkunst beantwoordt overal aan be hoorlijke eiscben. In de Vereengde Staten vereischt 40 tot 60 pet. van de maaltijden van geheele families evenwel verbetering. Amerikaansche huisvrouwen besteden 25 tot 40 pet. van het totale in komen aan voedsel, doch zij krijgen voor hun geld geen voedingswaren van vol doende waarde. In verscheidene landen zijn maatrege len genomen om de volksvoeding te ver beteren en de tekorten in de voeding dei- arme klassen op te heffen. Als voorbeeld noemt het rapport de verstrekking van melk aan Ehgelsche fabrieksarbeiders en het gedurende de wintermaanden gratis beschikbaar stellen van het door prof. Sehlötz samengestelde „Oslo-ontbijt" aan Noorsche schoolkinderen, die daarvoor in aanmerking wensehen te komen. D;t ont bijt bestaat uit ruim een hal ven liter melk, en voorts bruinbrood met boter, kaas, een halven sinaasappel, een hal ven appel of een rauwen wortel en een dosis levertraan. door FRANCES H. BURNETT. 30.) _0_ HOOFDSTUK XIII. Een nieuw plan. Do ovenstTOomdng in 'den polder te Haskordijiken bij Heereniveon veroorzaakt voel ongoriof aan do bewoners, Roeibootjes voMnlen thans oen uitstekend communicatiemiddel. „U dacht niet dat ik zóó slecht was, is twel?" zei ze, „Maar dat was ikl Dat was ik!" „Louisianny", zei hij, en zijn stem klonk onvast, „kom hier. 'tls volstrekt met noodig dat je jezelf op die manier beschuldigt. Je bent wat opgewonden." „Wees niet vriendelijk tegen me!" zei zp „Werkelijk niet! Ik moet u alles ver- lellen woord voor woord. Ik was zoo slecht en trotsch en boos, dat ik me voor nam het tot het einde toe vol te houden, en dat probeerde ik ook alleen was ik met slecht genoeg voor één ding, vader 'k was niet slecht genoeg om me te scha men over u, of te kunnen verdragen dat rf ij in m^n beleedi'gden. Zij' be doelden 't wel niet als een beleediging was alleen omdat ze zoo'n schrandere manier hadden om de dingen te bezien DE RIJKSWEG DOOR ZEELAND. Het weG'Vak Kruiningcn-Kloeiinge. Gisteren zijn weer enkele werken aan besteed, welke behooren tot den aanleg van het wegvak Kruiningen-Kloetinge van den rijksweg Bergen op Zoom-Goes- Vlissingen. De K. N. A. G. schrijft daaromtrent: Het eerste Oostelijke gedeelte van dit wegvak, Kruiningen-Schorebrug, is op 15 October 1938 voor het verkeer vrijgegeven, doch was voor het verkeer van weinig be lang, zoolang nog geen gebruik kon wor den gemaakt van de nieuwe hooge brug bij' Vlake over het druk bevaren kanaal Hansweert-Wemeldinge en 'het aanslui tende nieuwe wegvak tot Biezelinge, van waar af via Kapelle weer aansluiting ge- vonden kan worden op de oude route. De brug zou oorspronkelijk eind December 1.1. worden geopend, doch tengevolge van de vorstperiode kon de afwerking van het brugdek niet plaats vinden. De opening van de brug en het aansluitende wegvak naar Biezelinge hebben thans plaats ge had op 15 Januari 1.1. De nieuwe rijksweg kruist Oostelijk van Kloetinge de spoorlijn Roozendaal-Vlis- singen middels een viaduct en meer wes telijk hiervan a niveau de tramlijn Goes- Wemeldinge, waarop slechts sporadisch een oonvooi passeert. Het ligt in het voornemen het ge'heele wegvak in Juli a.s. voor het verkeer open te stellen. Vergoeding volgens de L.O.-wet. In verband (met de verschillde bereke ningen zal over 1936 moeten worden uit gekeerd aan de school S'ingelstraat (U.L. O.) voor gemiddeld 96 leerlingen voor de kosten per leerling totaal f 1422,41 en voor vergoeding vakonderwijzers voor 1093 lesuren f 1902,07; ©obool Nieuwe Haven (U.L O.) voor gemiddeld 98% leerlingen f 1051,69 en voor vakonderwij zers oor 249 lesuren f520,41; voor schooi ■Singelstraat (L.O.) voor gemid deld 211% leerlingen f 2161,09 en voor 182 lesuren f231.14; school Heeren gracht (L.O.) voor gemiddeld 166 leer lingen f 1698,18 en voor 208 lesuren f264,16; school Zuidsingel (L.O.) voor gemiddeld 196 leerlingen f 2005.08 en voor 208 lesuren f264,16; school Graven straat (L.O.) voor gemiddeld 254l/2 leer lingen f 26^3,54 en voor 208 lesuren f264,16; school Wal (L.O.) voor gemid deld 220 leerlingen f 2250,60 en voor 156 lesuren f 198,12; school Verwerij'istraat voor gemiddeld 138 leerlingen f 1011,54 en voor 208 lesuren f264,16. maar ik had u lief. Gij waart alles wat mij overgebleven was, en ik wist, dat gij duizendmaal beter waart dan zij! Dachten ze dan dat ik uw warm, goed hart 1 uw vriendelijk, trouw hart zou willen ge ven voor alles wat zij geleerd hadden, of voor alles wat zij1 ooit zouden kunnen loeren? 't Pijnigde me ontzettend hen te zien en te hooren! 'tWas me alsof ik op kolen vuur stond, E'n ik zei hun de waar heid dat gij mijn vader waart, en dat ik u liefhad en trotsch op u was dat ik me zou kunnen schamen over mijzelf en over al het andere, maar niet over u nooit over u want dat ik niet waard was uw voeten te kussen." Gedurende een oogenblik keek haar vader haar aan, zijn mond half geopend en met trillende lippen, 't Scheen alsof hij trachtte te spreken, maar 't niet kon. Toen viel zijn blik, met een nederige, ver baasde, vragende uitdrukking op zijn, door groote, ziware schoenen omsloten, voeten de voeten, die ze, zooals ze ge zegd had, niet waard was te kussen. "Wat hij daarin zag, dat hem zoo deed ontroe ren, zou moeilijk te zeggen zijn maar hij scheen opeens alle zelfbeheersching te verliezen, strekte zijn hand uit om naar zijn stoel te gTijpen, en toen hij zich daar in had laten zinken, begon ook hij te snikken. Zij verliet aanstonds haar zelfgekozen verbanningsplaats, liep naar hem toe en Verzekering tegen molest-rlsico. Naidat de Raad op 19 Deo. 1017 besloten, had de geimieentegebouwen te verzekeren tegen oorloigsmioilest i© de gemeente tot 1 Januari 1922 lid gebleven van de desbe treffende vereenliging „Molest-risioo". Helaas is sindsdien de internationale politieke hemel weder dermate donker geworden, -dat B, en W. zich ernstig heb ben afgevraagd of bet niet geboden zou zijn de gebouwen ram de gemeente we derom tegen het risico van molest te ver zekeren. Ziji stellen voor toe te treden tot de te Amsterdam gevestigde Vereeniging „M!o- lest-Ris'ioo", aangesloten bij de Coöpera tieve Vereeniging „Centraal Beheer" G.A. Bij toetreding tot het lidmaatschap is f 10 entréegeld verschuldigd en moeten de zegelkosten ad 18 cent per f 1000 ver zekerde waarde worden voldaan. Ter latere verrekening met zijn aandeel in de lasten is ieder lid verplicht telken jare een voorschot^prernie te voldoen, wier bedrag berekend wordt naar de ge taxeerde waarde en de soort der goede ren. Daarvoor is een indeeling in 4 klas sen gemaakt. De tarieven volgens de klasse-indee ling liggende tussohen 4 en 8 ct. per f 1000 worden vervijfvoudigd, wanneer Neder land in een oorlog betrokken is of een toestand is ingetreden, die met oorlog kan worden gelijkgesteld. D© op dit oogenblilki tegen brand ver zekerde waarde der Middelburgsohe ge meente-eigendommen beloopt f 5.083.940. Op dit bedrag gebaseerd, verkrijgt men de volgende optelling voor de uitgaven in het eerste verzekeringsjaar: entrée geld f 10; f 3.013.400 tegen 7 per f 1000 is f210.94; f891.140 tegen 6 per 1000 is f53,17; f 1.179.400 tegen 4 ct. per 1000 is f 47.18; zegelkosten ad 19 ct per 1000 is f 195,50. Kinderzorg. De busjescollecte voor de stichting Kin derzorg te Middelburg heeft in 1938 'in totaal opgebracht f 6843.23 (v. j. f6793.80). Hansweert. Het Nederlandsehe motor schip „Wilcor", geladen met stukgoed van Rotterdam naar Antwerpen is Dinsdag namiddag tijdens dikke mist nabij de Paal (Westerschelde) omhoog gevaren en blijven zitten. Gisternacht tegen hoog wa ter is het schip met behulp van de sleep boot „Holland" vlotgekomen en met zware lekkage in de haven van Walsoorden bin nengesleept. Het schip wacht daar een px- pert af. knielde naast hem neer. „Of" riep ze, „heb ik uw hart gebro ken? Heb ik uw liart gebroken? Zal God mij ooit vergiffenis schenken? Ilc vraag u niet mij te vergeven, vader, want ik verdien het niet." In 't eerst kon hij niet spreken, maar Ij ij sloeg zijn arm om haar heen en lei haar hoofd tegen zijn borst, en 'twas haar, ondanks al de liefde en teederheid, welke zij gedurende haar geheele leven van hem ondervonden had, alsof zij' nim mer zooveel liefde en teederheid gekend had, als hij in deze enkele beweging uit drukte. „Louisianny", zei hij, met trillende stem, toen hij weer tot spreken in staat was, „jij bent het die mij vergiffenis moet schenken." ,Ik!" riep ze uit. Hij hield haar met zijn arm omsloten, zoo dicht, dat zij: zijn hart voelde kloppen. „Te denken", zei hij fluisterend, „dat ik je niet rechtvaardig heb beoordeeldl Te denken dat ik je niet genoeg kende om je rechtvaardig te beoordeelen! Te denken, dat je eigen vader, die je altijd bij zich heeft gehad, zich de mogelijkheid heeft kunnen voorstellen dat je niet zoudt zijn waarvoor hij' je altijd hield, en waarvoor je moeder je gehouden heeft en wat je ook waart, kind." „Ik begrijp niet begon ze stame lend. Verkoop een volledig succes. Verzoeken uit het buitenland om export. De tomatensoep in blik, welke het Cen traal Bureau voor de Veilingen in den handel heeft gebracht, gaat er goed in bij het Nederlandsehe publiek. Als het zoo doorgaat als in de afgeloopen twee maanden, gedurende welke men met den verkoop en aflevering bezig is, zullen spoedig de liSfa millioen blikken soep in Nederlandsehe magen verdwenen zijn. Op 19 November van het vorig jaar is men met den verkoop begonnen en tot Dinsdag, 17 Januari, waren in totaal 1.814.746 bussen soep afgeleverd. Het duurt nog bijna een half jaar, voor dat de goedkoope versche soeptomaten weer aan de markt komen, maar het laat zich aanzien, dat reeds lang vóór dien tijd de voorraad tomatensoep in blik zal zijn uitverkocht. De sombere voorspellingen van sommi ge pessimisten, dat de tomatensoep in blik, geen aftrek zou vinden bij het Ne derlandsehe publiek, zijn dus niet in ver vulling gegaan. Het schijnt intusschen, dat de tomaten soep in blik meer aftrek vindt in de steden dan op het platteland en dat de beter gesitueerden er meer gebruik van maken dan de minder met aardsche goe deren bedeelden. Het Centraal Bureau voor de Veilin gen heeft met de tomatensoep-actie een uitstekende propaganda gemaakt voor een kostelijk product van den Nederland- schen tuinbouw. Het is te verwachten, dat het volgend'jaar de conservenfabrie ken op eigen initiatief tomatensoep zul len gaan maken om aan de groote vraag, welke thans door de campagne van het Centraal Bureau is ontstaan, te kunnen voldoen. Zoo hebben de millioenen kilo's op de veilingen „doorgedraaide" tomaten, die anders naar de mestvaalt zouden zijn verhuisd, thans een heel wat nuttiger bestemming gekregen. En ook ligt er een waardevolle les in deze tomatensoepgeschiedenis, n.l. deze, dat door het conserveeron van tuinbouw producten in tijden van overvloed deze in tijden van schaarachte zeer goed te pas kunnen komen. Het merkwaardige is, dat de reclame campagne voor het tomatenproduct ook stimuleerend heeft gewerkt op andere inmaakproducten. Zoo zijn in de afge loopen periode liefst 2400 vaten met ge sneden boonen geconsumeerd, hetgeen een verheugend verschijnsel genoemd mag worden. Evenals met de tomaten is dit voor den Nederlandschen tuinbouw een veelzeggende vingerwijzing, dat er onder de 8 millioen Nederlandsehe con sumenten groote mogelijkheden zitten. De leiders van den tuinbouw zullen dus voor de naaste toekomst hiermede ernstig rekening moeten houden, want het geldt hier een groot landsbelang, niet het minst met het oog op het scheppen van voorraden in geval van internatio nale conflicten. Deze proef met de tomaten is zóó in geslagen, dat men uit het buitenland ver zoeken om export heeft gekregen, doch vooralsnog wenscht men hierop niet in te gaan. Het Centraal Bureau voor Vei lingen in Nederland, dat, zooals men weet, met de leiding is belast, wenscht het artikel in Nederland te houden. Kapelle. De A.-R. Kiesvereen. Kapelle- Biezelinge kwam onder voorzitterschap van dhr A. Slabbekoorn bijeen. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter den ernst der tijden, maar herin nerde hij ook aan de blijde dagen van ons Vorstenhuis en onze Koningin. De voorzitter bracht verslag uit van de Centrale, waarna een geanimeerde bespre king volgde. Voor de groslijst candidaten Prov. Sta ten werden 12 personen genoemd. D'e heer W. Slabbekoorn Hz. verklaar de zich bereid om op de e.k. vergadering de werkwijze van de Prov. Staten te be handelen. Ds Scheele sloot met dankge bed. Na opening door den voorzitter J. Tol- hoek, werd door eeniee oud-leerl;ngen der Zondagsschool een welkomstlied gezon gen. De eere-voorzitter Ds Baarslag sprak een inleidend woord. Dten heer J. van Baren, 'die van de oprichting af onder wijzer der Zondagsschool is geweest, werd dank gebracht voor de vele lessen aan de jeugd gegeven. Namens de ver eeniging werd hem een boek overhan digd getiteld „Paulus met het Romein- sche Rijk". Vervolgens werd hem toe gezongen Psalm 134-3. Uit het verslag van den penningmeester de heer P. Kok bleek, dat de ontvangsten oiver 1938 wa ren f 457, uitgaven f 264, batig saldo f 193. De secretaris J. van Baren behandelde daarna „Het kind van vroeger en nu". In de pauze 'had een tractatie plaats en werden onder leiding van den heer J. van Baren enkele liederen gezongen. Hierna behandelde de heer J. Koster het onderwerp „En verhindert ze niet". De secretaris gaf een overzicht over 20 jaren Zondagsschool. H ...EN NOOIT ZEEP VAN OMBEKENDE HERKOM§T« „Ik ben 't, die daar bij de deur zou moeien staan, zei hij. Ja, ik wist elk woord van de eerste helft van wat je me hebt verteld. Louisianny, Ik heb je van klein kind af zoo lief gehad en je altijd zoo nagegaan, dat ik wel moest merken wat er eigenlijk gaande was. Ik zag 't in je gezicht, toen je daar in het portaal stond en trachtte te lachen, terwijl die menschen in de zitkamer wachtten. Dat was geen natuurlijke meisjeslach, dat hoorde ik wel, en toen je dacht dat ik niet op je lette, lette ik wel degelijk op, en dacht over alles na, en begreep veel van 'tgeen je voor me wilde verbergen. Maar ik zag meer in de zaak dan er in was, kindje, en ik beoordeelde je niet rechtvaardig en ik ben er voor gestraft ook. Ik zei tot me zelf: „Ze schaamt zich over mij. Ik ben 't over wien ze zich schaamt en ze wi'1 niets meer van me weten, ter wille van een vreemdeling!" Het meisje trok zich een weinig terug en keek met een uitdrukking van verba zing naar zijn gelaat op. „Heeft u dat gedacht!" zei ze. „En toch zei u mij niets, en trachtte u me te vreden te stellen „Ik had je beter moeten kennen", zei hij': „maar ik heb er voor geboet, Loui sianny. Ik zei tot mij zelf: „Al die jaren dat we elkaar hebben liefgehad en voor elkaar hebben gezorgd, en in dagen van zorg en ziekte elkaar hebben vertroeteld en gekoesterd, zijn voor niets geweest. Ze wil niets meer van me weten, ter wille van een vreemdeling. Niet dat ik het in je laakte, kindje. Ik wist wat een onder scheid er tusschen ons wasl Ik bad dat onderscheid .al lang gezien, voordat i-'ï 't gezien hadt. Maar dit scheen me toch iets anders toe dan wat ik me had voor gesteld, en 't viel me in 't eerst wel eenigs- zins moeilijk 't te moeten gelooven. En toen g'ingen die menschen weg, en je ging niet met hen mee, en er was iets binnen in je aan 't werk, waarover je, dat begreep ik, liever niet met me wilde spreken. En ik zat er over te denken en je na te gaan, en ik bad, en lag 's nachts dikwijls wakker, steeds vervuld met de gedachte daaraan. En ik kwam tot het besluit, dat ik, omdat ik de oorzaak van de moeilijkheid ge weest was, ook behoorde te probeeren wat er aan de zaak zou kunnen gedaan wor den. Ik hen altijd van gedachte geweest dat ouders verplichtingen hebben tegen over hun kinderen. En ik zei: „Er zijn sommige dingen die veranderd kunnen worden, en sommige die 'tniet kunnen. Laten we dan de dingen veranderen, die veranderd kunnen worden!" Zij herinnerde zich die woorden heel goed,'en nu zag zij duidelijk in welk een grievende smart daarin toen lag uitge drukt; zij sneden haar door de ziel. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5