MAGGIS JULIENNE-SOEP Binnenland. Uit de Provincie Vrijlating van verdiensten van steunverleening. geen verband houdt met nieuwe belastin gen of met het oog op militaire doel einden. Bovendien heerscht er onder de landelijke bevolking en de stammen, die in de bergen wonen, nog veel bijgeloof. Deze menschen beschouwen een volks telling als een slecht voorteeken, dat den dood voorspelt. WRIJVING TUSSCHEN WALEN EN VLAMINGEN. Om dr A. Martens. Fransch-gezinde oud-strijdersorganisa- ties hebben aangekondigd, incidenten te zullen verwekken a.s. Zaterdagnamiddag tegen de openingsplechtigheid in tegen woordigheid van den koning van de on langs opgerichte Vlaamsche wetenschap pelijke academie, omdat tot lid van de academie van geneeskunde werd benoemd dr A. Martens, die in den oorlog we gen 3 activisme bij verstek werd veroor deeld en die zich te Middelburg had gevestigd. Hunnerzijds hebben de Vlaamsche oud strijders, die 83 procent uitmaakten van de effectieven van het IJzerleger, mede gedeeld, dat zij de Fransch-gezinde be toogingen tegen een Vlaamsche perso naliteit niet zullen dulden en eventueel tot tegen manifestaties zullen overgaan. De regeering houdt zich met het geval bezig. DS NIEMöLLER. De parochianen van ds Niemöller, die nog voortdurend tijdens, iederen dienst de twee kerken van Dahlem tot de uiterste .hoeken vullen en iederen dag bidden voor hun voorganger, geven openlijk als hun meening te kennen, dat ds Niemöller slechts uit het concentratiekamp van Sachsenhausen zal worden vrijgelaten, als hij een document teekent, waarin hij „vrijwillig" zijn ontslag indient en be looft nooit meer zijn parochie te betre den. Ds Niemöller heeft gisteren verlof ge kregen, zijn echtgenoote en zijn broeder te spreken. Zijn lange gevangenschap heeft haar sporen op hom achtergelaten, doch hij is niet ernstig ziek, zooals word gemeld. Hij is de eenigo in het kamp van Sachsenhausen, wiens haar niet kort geknipt is. VERHOUDINGEN IN HET BAKKERS BEDRIJF. Het ligt in het voornemen van den mi nister van Economische Zaken om mede op grond van de economische toestanden die aan den dag zijn gekomen bij. de voorbereiding van een verbindendverkla ring van den minimum-broodprijs in Am sterdam, in het geheele land een onder zoek in te stellen naar de verhoudingen in het bakkersbedrijf. WIE GELASTTE JUSTITIEEL ONDERZOEK? Vragen aan mr Geseling. Het Tweede-Kamerlid, de heer Wijn koop, heeft aan den minister van Justi tie enkele vragen gesteld over den handel in erfpachtsgrondon te Amsterdam. Deze vragen luiden als volgt: „Ia het juist, dat er in Amsterdam sinds eenigen tijd een justitieel onderzoek plaats vindt ten aanzien van den handel in erfpachtsgronden; en zoo ja, wil de minister dan mededeelen wat de aanlei ding was om dit onderzoek in te stellen? Wil de minister tevens mededeelen of dit onderzoek geschiedt in opdracht of al thans met medeweten van den minister? Is het verder juist, en zoo ja, behoor lijk, dat er van dit onderzoek, althans tot aan de publicatie van het geval in de pers, geen mededeeling is gedaan aan den burgemeester van Amsterdam? Indien dit juist is, wil de minister dan de gronden aangeven waarop deze mededeeling is nagelaten? PROVINCIALE ALMANAK VOOR ZEELAND. Bij Littooy en 'Olt'h'off te Middelburg verscheen de Provinciale Almanak voor Zeeland ivoor het gaar 1939. Samenge steld door J. F. Magendans, Referen daris ter Provinciale Griffie van Zee land. De Provinciale Almanak, een boekwerk van plm. 600 bladzijden, geeft wel zoo ongeveer al'les wat voor het provinciale leven van beteekenis kan Worden geacht. Allereerst wordt na een korte uiteen zetting van het provinciaal bestuur de samenstelling gegeven van de Provinciale Staten. Volgt een staatje van de bevolking der Provincie. Deze bedroeg op 31 December 1936, 253.857 en een jaar later 253.924, een vermeerdering alzoo met 67 inwo ners. Dit is uitsluitend een gevolg van de toename op Walcheren van 68.163 tot 68.666 inwoners. In de overige deelen der Provincie was overal achteruitgang. Voorts geeft deze almanak allerlei bij zonderheden omtrent de Provinciale griffie, Provinciale waterstaat, Provin ciale wegen, -stoombootdiensten, -bedrij ven, -verordeningen enz. Een belangrijk deel van dit boek is in beslag genomen door de samenstelling van de Gemeentebesturen en van de pol-, ders en waterschappen. Hieruit blijkt, dat onze kleine Provin cie niet minder dan 106 gemeenten telt, en dat er zijn 119 vrije, waterkeerende polders of waterschappen, 200 vrije, niet- waterkeerende ipol-der of waterschappen, 28 calamiteuze polders of waterschappen '(binnen-beheer), 20 waterschappen voor het besturen, beheeren en bekostigen van de zeeweringen en oeveriverdedigingen van de calamiteuze polders of water schappen ('buitenbeheeren), 13 uitwate ringswaterschappen, waarbij dan nog komen enkele interprovinciale- en inter nationale polders en waterschappen. Wie bijzonderheden wenscht inzake be- stuurapersonen, grootte, zielental enz. kan 'hier terecht. In het hoofdstuk Bestuur van het Rijk vindt men opgaven omtrent samenstel ling van de Staten-Generaal, het beheer der departementen" en wat in onze Pro vincie tot het ressort van de verschillen de departementen behoort. Wat wij reeds meermalen opmerkten, kan hier worden herhaald: wie belang stelt, in ihet provinciale leven of krach tens zijn functie daarmee op de hoogte moet zijn, ivindt hier een volledige en betrouwbare gids. Dammen. Damuitslag van den in de 2de kl., afd. B., van den Z. D. B. gespeelden Damwod- strijd tusschen Goes D. I. B. II en Ierse- ke II. M. v. d. Linde-®, v. Boven 11; J. Knulst-K. de Wee 02; Jac. Rouw-F. v. d. Boomgaard 11; J. Fokke-W. Poley 02; J. Stokmans-J. Goeman 02: J. D. Fokke-J. Lindenberg 02; W. Dekker- J. Ridderhof 02; J. Schipper-H. Bom 20; G. Proos-J. Zuidweg 1<1; J. v. d. Kreeke-L. Oom 02. Off. uitslag 515. MIDDELBURG. Het nieuwe abattoir. Het werkfonds heeft zich bereid ver klaard de voor den houw van het abattoir benoodigde gelden te verstrekken tot een maximum van f250.000, tegen een rente van 2.5 pet. per jaar. Het voor den bouw benoodigde terrein aan den Seisweg is thans nog eigendom van het bestuur der godshuizen, dat be reid is op zeer billijke voorwaarden deze gronden aan de gemeente te verkoopen. VLISSINGEN. Een kerk die voorloopigi niet gesloopt mag worden. De R. K. kerk aan de Singel is belang rijk vergroot. Van 1 Januari af is de Si Jacobskerk aan de Wilhelminastraat bui ten gebruik gesteld. Het kerkbestuur heeft besloten de oude kerk geheel te sloopen, waarmee dezer dagen dan ook reeds is begonnen. Daar genoemde kerk echter op de lijst van de commissie van monumentenzorg staat, mag vooralsnog niet tot slooping worden overgegaan en moet de beslissing van de regeering worden afgewacht. ZUID-BEVELAND Kloet,inge. Grondonderzoek. In de Woensdag gehouden algemeene ver De installatie vata den burgemeester van Zeelamds kleinste gemeente, 'sHeer Abtakerke, den heer I. A. de Moor, had Dinsdag plaats. Het omhangen van den ambtsketen door den looo-bua'geimteester, den heer J. Telboek. MAGGIS JULIENNE-SOEP is een heerlijke, volledige soep. Bevat het beste wat Hollands groentetuin ons biedt. Per tablet voor 2-3 borden 8 cent. pak 4-6 15 Voor H.H. Winkeliers verkrijgbaar bij Firma GEBRs. DUVEKOT GOES. gadering der Landbouwvereeniging, beeft Ir. G. J. Droogendijk, Rijkslandbouw- consulent te Goes, gesproken over: Grond onderzoek. Bij de bemesting houdt men practisch slechts alleen rekening met deze vier stof fen: stikstof, fosforzuur, kali en kalk. Toch zijn er ook nog andere stoffen, die, wianneer zij in niet voldoende mate in den bodem aanwezig zijn, invloed op de plan ten kunnen laten gelden; denk maar aan mangaangebrek en bartrot bij bieten door afwezigheid van borium. Men heeft, zooals te begrijpen is, al lang gezocht naar eenvoudige methoden om de mestbehoefte in een perceel te lee- ren kennen. Wat het scheikundig onderzoek van den grond betreft, kan men zeggen, dat vele landbouwers nog van meening zijn, dat men hierdoor een nauwkeurig inzicht kan krijgen in de mestbehoeften. Men denkt, dat, indien bekend is wat er in den grond zit en wat de planten noodig hebben, men met bemesting een eventueel tekort naar behoefte kan aan vullen. Zóó eenvoudig is het echter niet. Immers, al weet men uit een grond-on- onderzoek, hoeveel van de plantenvoeden- de stoffen in den grond voorkomen, dan weet men nog niet welk deel daarvan nu voor de planten opneembaar is. Al is het nu niet mogelijk om aan de hand van een scheikundig onderzoek de nauwkeurige gegevens te krijgen voor een bemestingsadvies, toch heeft men ge tracht in deze richting iets te bereiken. Zoo zal een onderzoek op het kalkgehalte wel kunnen uitmaken of een kalkbemes- ting op zijn plaats is. Helaas, geeft een onderzoek op het ge halte aan stikstof, juist de duurste der plantenvoedende stoffen, geen betrouw bare aanwijzigingen. Een voorraad stik stof vormen in den bodem, zooals bij' het fosforzuur mogelijk is, gaat niet. Het fosforzuur is in den grond de minst beweeglijke der vier plantenvoedende stof fen. Het oplosbare fosfaat wordt in den bodem hoofdzakelijk door kalk vastgelegd en spoelt dan niet uit. Fosforzuur is bo vendien betrekkelijk goedkoop, zoodat er gewoonlijk geregeld en ruim mee bemest wordt. De kali is meer beweeglijk dan fosfor zuur en kan op zandgronden dan ook ge makkelijk uitspoelen. Op de klei, en vooral op de zwaardere klei behoeft men daar voor echter niet zoo- te vreezee Kalk is als voedsel voor de planten slechts weinig noodig. Ze is echter van groote beteekenis met het oog op den zuurgraad en dikwijls ook in verband met de structuur. Een goede kleigrond behoort een zekere hoeveelheid koolzure kalk te bevatten, liefst niet minder dan Vs1 procent. Zit er minder dan een half procent in, dan is bet verstandig maatregelen te nemen. Wanneer een onderzoek beeft uitge maakt, dat een bekalking van den grond gewenscht is, heeft men de keuze tusschen verschillende kalkvormen. Behalve op kalkgehalte, moet men bij aankoop ook letten op fijnheid; hoe fijner boe beter. In de laatste jaren heeft men aan het Bedrijfslaboratorium voor grondonder zoek ook getracht bij het grondonderzoek het fosforzuur en de kali te betrekken. Op zandgronden, waar de bodemkundigo kwesties veel eenvoudiger zijn dan op de klei, heeft men op dit gebied wel iets be reikt. Voor de kleigronden evenwel ver keert men eigenlijk nog in het stadium van beproevingen. Bij den tegenwoordigen stand van. hot onderzoek zijn veldproeven nog onmis baar. Wil een landbouwer verschillende ge gevens over zijn grond weten, dan kan hij een monster ter onderzoek inzenden naar het Bedrijfslaboratorium voor Grond-on derzoek te Groningen. Wil men uit een bepaald gebied monsters laten onderzoe ken, dus een regionaal onderzoek laten verrichten, dan kan dit gemeenschappe lijk geschieden en wordt reductie verleend, afhangende van het aantal monsters. Het nemen van de grondmonsters moet goed geschieden. Op een regelmatig ge vormde grond neemt men op -520 plaat sen per ha een monster. Deze monsters worden zorgvuldig gemengd, zoodat men op deze wijze een gemiddelde krijgt, dat onderzocht wordt. Op bouwland neemt men de monsters ter dikte van de bouw- voor. Op grasland wordt het gras kort af gesneden en dan een monster genomen niet dieper dan 5 cm. lerseke. Tentoonstelling. Woens dag werd in do zaal Nolet een tentoon- i stelling gehouden van aangeslagen pan nen, pannenoesters en verklere attracties verband houdende met de cultures der Zeeuwsohe Stroomen. Deze tentoonstel ling werd georganiseerd door de Ver- eeniging ter bevordering ivan bet Zeeuw- sche Oesterbedrijf „De Zeeuwsohe Oes ter". Ongeveer te 2 uur opende de voorzitter der vereeniging, de hi eer H. Bol, deze tentoonstelling met een hartelijk wel komstwoord. Bij de opening merkten wij onder de aanwezigen o.m. op Dr Kor- ringa en Dr Grijns te Bergen op Zoom, Mr van de Beke Callenfels, voorzitter van het Visscherijbeatuur, burgemeester H. C. J. Gunning en andere autoriteiten. Er waren pannen, oesters en meer an dere dingen. Dat er van alles het beste was, behoeft geen nader betoog. Maar ook voor ben, die niet bij de oestercul- tuur geïnteresseerd zijn, was er veel moois te zien. Zoo noemen wij de attrac tie die was ingezonden door den heer J. 'G. Scheele. Deze was bewonderens waardig. Oesterizeven ter groote van een lucifersdoosje, waarop kleine panoesters trokken aller aandacht, alsmede de in zending van dhr Bol, waar diverse soorten oesters werden tentoongesteld, afkomstig van alle doelen der wereld, waarbij de soms eigenaardige vorm de aandacht trdk, en allerlei andere zeedieren, voor komende in de Zeeuwsohe Stroomen, hetgeen een zeer mooi geheel vormde. De jury, bestaande uit de heeren Pb. J. Bom, Joz. van der Endt, Job. D. van der Endt, P. de Koeijer, E. J. G. Poel man, M. Scheele, allen te lerseke en M. Lindenbergh te Wemeldinge, hadden big de toekenning der prijzen geen gemak kelijke taak. De prijzen werden als volgt toegekend: Pannen 1937: le prijs Jac. de Koeijer- Hirdes, medaille; 2e pr. W. van der Endt f 1.50; Se pr. J. Verlare, tulband. Pannen 1938: le pr. A. Boone, reis naar Londen le klasse; 2e pr. A. van Sprundel, medaille; 3e ipr. Joz. de Koeijer Douw, oliejas; 4e pr. L. van der Have, gummi-handschoenen; 5e pr. Fr. 'van den Boomgaard, tulband; 6e pr. Jan van den Boomgaard, idem; 7e pr. L. Ph. Pekaar, idem; 8e pr. Jac. Meijaard Az., idem; 9e pr, E. van den Boomgaard, idem; 10e pr. J. W. Boll—Sinke, idem; lie pr. M. Daa- ne Lz., idejm; 12e pr. Joh. de Koeijer Pz., idem; 13e pr. Jac. Minnaard, 1 paar wanten; 14e Joh. van Stee, 1 bus cacao; 15e pr. Joh. van der Jagt, idem; 16e pr. Adri v. d. Plasse, idem. Panoesters 1937: le ipr. P. b'ijssen, ha- rometer. 2e pr. NijssenKosten, medail le; 3e pr. L. Hoebeke, idem; 4e pr. J. Verlare, vulpen; 5e pr. N. Versehuure, tulband: 6e pr. I. de Wee, idem; 7e Joh. de Koeijer Pz.; 8e Joz. de Koeijer-Douw, idem; 9e P. Everse Zn., idem; 10e A. Mol Wz., idem; lie H. Bol, idem; 12e D. van Boven, idem; 13e Joz. Luteijn, 1 bus cacao; 14-e Esdra Boone, idem. Panoesters 1938: le pr. H. Bol, tegel tableau; 2e D. van Boven, medaille; 3e J. Lindenberg, medaille; 4e J. de Koeijer-de Jager, vulpen; 5e W. M. ivan Haver, tul band; 6e Jac. Steketee, idem; 7e Jan Bol, idem; 8e 'M. Meijer, idem; 9e A. J. v. d. Plasse, idem; 10e Joh. de Koeijer, idem; 11e Ph. Pekaar Jacz., idem; 12e Jac. van Oosten, idom: 13e J. W. Bol, bus cacao; 14e Nico Oele, idem; 15e Jan de Ja^er, tulband. Mooiste inzending: J. C. Scheele, me daille. Eenige beperkende bepalingen. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen ten vervolge op zijn circulaire van 31 December j.l. be treffende de vrijlating van verdiensten door dienstboden het volgende medege deeld: 1. Onder gezinsleden mag niet worden geregend de vrouw van den ondersteun de of tewerkgestelde. 2. De vrijlating van verdiensten geldt zoowel voor uitwonende ais voor inwo nende meisjes. 3. Lite gezinsledenbijslag mag worden doorbetaald. Artikel 10 sub a der steunregeling, ver meldende dat de steun plus de gezinsin komsten niet booger kan zijn dan ander half maal het steunbedrag van den on dersteunde, mag ten aanzien van de ver diensten, welke mogen vrijblijven, buiten werking worden gesteld. 5. De vrijlating geldt ook voor de ver diensten van zoogenaamde werksters, uiteraard met inachtneming van betgeen onder sub 6 is opgemerkt. 6. De te verrichten bezigheden moeten uitsluitend betreffen gezinsarbeid van huishoudelijken aard. Voor werkzaamhe den verricht in een gezin, doch niet van huishoudelijken aard, b.v. verpleging, of voor werkzaamheden als schoonhouden van ziekenhuizen, scholen enz. geldt de vrijlating van verdiensten niet. 7. Evenals alle inkomsten moeten ook de onderhavige op de gezinsinkomsten- briefjes worden vermeld. Tevens beeft de minister namens zijn ambtgenoot van economische zaken me degedeeld, dat bij de berekening van de vergoeding, welke aan z.g. B- en C-boe- ren en tuinbouwers mag worden toege kend, de inkomsten als bovenbedoeld, eveneens buiten beschouwing mogen wor den gelaten, Grootste oester, Jan Scheele, tulband. Grootste mossel: Chr. Paauwe, tulband. Grootste Slipper. J. Tolhoek, tulband. WALCHEREN Oostkapelle. Woensdagavond hield de afdeeling van den Ned. Gbr. Landarb.bond haar jaarvergadering onder voorzitter schap van dhr S. Roelse. Be jaarverslagen getuigden van een opgewekt vereenigings- leven. Zes nieuwe leden traden toe, zuo- dat het ledental thans 4-9 bedraagt. De penningmeester sloot zijn rekening met een batig saldo af. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Door den afgevaardigde van het hoofd bestuur werd gesproken over: „Waarom C'hr. vakorganisatie noodzakelijk is". De afgevaardigden van het Districts- 1 bestuur en van den besturenbond brach ten hun felicitaties over. O. en W. Souburg,. Gisteravond hield alhier de afdeel'ing van den C. B. T. B. haar jaarvergadering. De voorzitter, dhr Koole wekte de lfeden op het nieuwe jaar mot vollen moed in le gaan, hun vertrou wen stellende op God. Uit het jaar ersiag van den secretaris bleek, dat de vereeni ging in ledental stabiel b'.eef en goede vruchten afwerpt. De kas sloot met een 'batig slot \an f 15.21. Dhr P. de Kam, boekhouder van den C. B. T. B. sprak over de politie van den Landbouw in onzen tijd. O.m. behandelde hij de overneming der crisismaatregelen door de organisaties. Hier volgde ten zeer aangename 'bespreking op. Domburg. Woensdag bezocht de Com- l missaris der Koningin deze gemeente j teneinde op het gemeentehuis een bespre king te houden met eenige leidende per sonen op bet terrein van de luchtbe scherming. Ter beproeving van het in strument reed een auto met loeiende si rene, wat voor de bevolking het sein is: „Luchtgevaar aanwezig". Daags tevoren was echter per omroeper medegedeeld, ciat dit niet voor het personeel bij den luchtbeschermingsdienst beteekende het sein tot melding op de aangewezen pos ten. Zeeuwsohe beliangisltelling tijdens de installatie van den nieuwen burgemeester van 's Heer Abtskerke, den beer I. A. de Moor, welke Dinsdag j.l. plaats vond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2