3/2% BataafschePetroleum Mij N.V.Kendrikse&C=Bank Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland De Nederlandsche jeugd. De versterking van onze Weermacht. Buitenland. De strijd in Spanje. Binnenland. Hoe veilig men per trein reist. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. WOENSDAG 18 JAN. 1939 53c JAARGANG - No. 93 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening -44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J.FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs *2.85 pes legertaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting De „Maasbode" licht uit een artikel in 't „Berliner Tageblatt" over: „O e j e u g d van het naburige Hollan d" de volgende passages: „Als men tegenwoordig de wereld be reist, treft men overal ontwortelde men- schen. Het geringste aantal slap pelingen en vertwijfelden vindt men, ondanks de werk loosheid, in het Konink- rijk der Nederlanden. Zijn godsdienstzin is den jongen Nederlander een steun. Maar ook zedelijkheids- en fat- soensgevoel leven sterk in hem. Zeker, het gaat de Nederlandsche jeugd thans niet goed. Maar vrees voor haar toekomst en daarme de voor de toekomst van het geheele volk is over bodig en onnut. De Nederland sche jeugd zal de tegenwoordige crisis overwinnen en te boven komen. En als het Europa weer beter gaat, als weder om een ware vrede het deel van Europa zal zijn en daarmede welstand en geluk en opbloei, dan zal ook aan deze jeugd een treurige na-oorlog-tijd op z'n hoogst als een spookbeeld voor den geest staan". Voor de N. S. B.-pers, die dag aan dag in de weer is om in het buitenland en met name in Duitscbland den indruk te vestigen, dat hier een toestand van diepe verwording heersebt en dat ons volk, met uitzondering van de volgelingen van den profeet uit Utrecht, uit slappelingen en vertwijfelden bestaat, een lastig geval. Immers, wat uit Duitschland komt is voor baar boven alle verdenking. Met blijdschap constateeren wij intus- schen, dat ondanks het gewroet van de N. S. B. de waarheid omtrent ons volk ook in D'uitschland niet verborgen kan blijven. EEN ARTIKEL VAN MINISTER OR J. J. C. VAN DIJK. In het Nieuwjaarsnummer van het „Soerabajasch Handels blad" is een artikel verschenen van de hand van den minister van Defensie, Dr J. J. C. van Dijk, waarin de schrijver er op wijst, dat bij versneld tempo der bewapening het voor ons land zaak is, te zorgen, dat de bescherming van de on afhankelijkheid en bet ongeschonden be zit van het gebied in bet moederland zoo wel als overzee zoo goed mogelijk gewaar borgd zijn. Onze daden dienen een bevestiging te zijn van deze houding. Daartoe (behoort in de eerste plaats de versterking van onze weerkracht. De heer Van Dijk schrijft dienaangaan de onder meer het volgende: Wanneer ik zeer in het kort aangeef wat op dit gebied wordt verricht, moge, in verband met de omstandigheid, dat deze woorden tot Indië zijn gericht, de nadruk op de marine vallen. Immers, waar dit deel van onze weer macht voor een zoo belangrijk deel zijn taak in Indië vindt, is het niet meer dan natuurlijk, dat aldaar een bijzondere be langstelling naar de vloot uitgaat. Daarbij komt, dat een zeemacht is een machtsorgaan van den Staat van bij uit stek imperiale beteekenis, dat op het ge bied van de nationale verdediging de een heid des rijks in het bijzonder belichaamt. Immers, de vloot kan naar haar aard overal op de wereldzeeën worden geroe pen voor de bescherming van Nederland sche belangen, terwijl zij alle deelen van het Rijk ten dienste staat naar de mate waarin dit noodig is. De uitbouw van de marine is in 1937 met kracht ter hand genomen, in bet af- geloopen jaar is er in versterkte mate aan vortgewerkt. Niet minder dan 160— l'O millioen zijn en zullen in de vier ja ren van 1938 tot en met 1941 voor den >ouw van marine-materieel worden uit gegeven. Binnenkort zullen zich in bouw hevmden: 2 kruisers, 1 flottieljeleider, 4 groote torpedobootjagers, 9 onderzeeboo- en, 3 kanonneerbooten, benevens een niet geringe hoeveelheid lichter materieel, waaronder een groot aantal vliegtuigen, motortorpedobooten enz. Het grootste deel ran dit materieel is in de eerste plaats loor de verdediging van Indië bestemd. n Onzienlijke uitbreiding van de per soneelssterkte vindt plaats. D'e opleidin gen werken daartoe op uiterste capaciteit, lettemin zal de uitbouw van de vloot, oowel in materieel als in personeel op mat eenige jaren vergen. va i !TOOrleSer ln Nederland is de erking in vollen gang. Do eerste oefe- ningstijd, die voor het grootste gedeelte der dienstplichtigen &*/i maand was, is verdubbeld en dus op 11 maanden ge bracht. De lichtingssterkte is met ruim 60 pet. vergroot, voor een bedrag van om streeks 140 millioen wordt nieuw materi eel aangeschaft. Voor de grens- en kust- beveiliging zijn verschillende voorzienin gen en maatregelen getroffen. Groote offers worden voor dit alles ge bracht en zullen ook in de toekomst noo dig zijn om het apparaat dat wordt ge schapen, in stand te kunnen houden. Zij vormen een nationale inspanning, die ook in den tegenwoordigen tijd van ten top gevoerde bewapening 1 niet kan na laten te betuigen van onzen vasten wil om baas in eigen buis te blijven. Het is telkens weer in de geschiedenis gebleken, dat een hoog moreel bij een strij dend volk in staat is de ongunst der ge talsterkte tegenover een vijand voor een groot deel te compenseeren, waarbij nog te bedenken valt, dat de ontwikkeling van den modernen oorlog den verdediger in niet geringe mate voordeel heeft gebracht tegenover den aanvaller. FRANCO NOG SLECHTS 55 K.M. VAN BARCELONA. De opstandelingen hebben Montalegre ingenomen en staan thans oip 12 K.M. afstand van Igualada. De afstand, he melsbreed 'gemeten, die hen thans nog van Barcelona scheidt, is nog slechts 55 K.M. Hoezeer de verwarring zich van de regeeringstroepen beeft meester gemaakt, aldus wordt van de zijde der opstande lingen verteld, blijkt wel uit bet feit, dat tusscben Montblanch en de zee gevan genen van niet minder dan twaalf divi sies werden gearresteerd. Gisteren werden aan het Catalaansche front niet minder dan 1100 soldaten krijgsgevangen gemaakt. Volgens een officieels opgave zijn gedurende het ge heele Catalaansche offensief 38.000 krijgsgevangenen gemaakt. Nagenoeg de 'geheele 24ste devisie der republikeinen is in den sector van Taragona gevangen genomen. Van semi-officieele Duitsche zijde wordt gemeld, dat men in politieke krin gen te Berlijn volkomen eensgezind is met Italië over de wijze, waarop wordt opgetreden tegen zekere, van Fransohe zijde ondernomen pogingen, om de Pa- rijsc'he regeering er toe te brengen de Spaansche regeeringstroepen te steunen. Ook te Berlijn i men van oordeel, dat een dergelijke Fransche interventie zeer verontrustend zou zijn. De steun van Italië aan Franco is dat blijkbaar niet. De mededeeling van Mussolini, dat Italië zijn volledige vrijheid van hande len terug zou nemen en dat de politiek van niet-inmenging als geëindigd be schouwd zou kunnen worden, wanneer in de komende dagen interventie zou ko men van de mogendheden, welke de re geering van Negrin gunstig gezind zijn, wordt in Duitsche kringen goedgekeurd. Kanongebulder hoorbaar ie Barcelona. In de buitenwijken van Barcelona is voortdurend kanongebulder hoorbaar. De stad blijft kalm. Er heerscht een inten sieve activiteit. Voortdurend rijden vrachtauto's en ambulances af en aan. Stroomen vluchtelingen dringen onop houdelijk de stad binnen. Zoo snel als mogelijk is worden zij met hun hebben en houden in groepen bijeengebracht en met vrachtauto's naar steden en dorpen, in het Noorden, die niet bedreigd wor den door het oorlogsgevaar, vervoerd. De oorlogsindustrieën werken intensie ver. Alle ivalide mannen beneden de 50 jaar, die niet voor militairen dienst zijn opgeroepen en niet in oorlogsindustrieën werken, worden ter beschikking gehou den van de ingenieurs, 'om aan de ver sterkingen te werken. MEDISCHE STUDIE IN DUITSCHLAND BEKORT. Bij decreet is bepaald, aldus meldt de Arbeiderspers-Timesdienst, dat te begin nen met 1 April, wanneer bet nieuwe universitaire collegejaar begint, de stu dietijd voor de medische faculteit in Duitschland verminderd zal worden met twee jaren. Dit is een gevolg van het tekort aan medische studenten. Zooals destijds gemeld, is de studietijd voor ingenieurs en andere technische faculteiten in het algemeen oo!k al ver minderd. Er studeert thans nog maar de helft af van het aantal chemici, dat noodig is in fabrieken en laboratoria. Het gebrek aan studenten wordt ver klaard uit den tegenzin van jongelui, om na twee-en-een-'half jaar arbeidsdienst en militaire dienst nog te beginnen aan een langdurige universitaire studie, terwijl zij: wegens het tekort aan arbeidskrach ten gemakkelijk dadelijk een betrekking kunnen vinden, welke salaris oplevert. Deze kortere studietijd zal aan de be kwaamheid van medici, ingenieurs enz. in Duitschland niet ten goede komen. DE FRANSCHE VLOOT VAART UIT. Groots manoeuvres vaim bijna tachtig oorlogsbodems. Twee eskaders van de Atlantische en Middellandsche vloot zijn gistermorgen bij het aanbreken van den dag uit Brest en Toulon in zee gestoken voor bun win- tercampagne, waarbij buiten de kusten van Afrika en in de Straat van Gibraltar groote manoeuvres gehouden zullen wor den, waaraan de generale staf van de Fransohe vloot de grootste beteekenis hecht. Bijna tachtig oorlogsbodems, onder wel ke drie pantserkruisers, tien kruisers, een vliegtuigmoederschip en een transport watervliegtuig, met in het geheel bijna 25.000 opvarenden, zullen aan deze oefe ningen deel nemen. Het uit Brest vertrekkende eskader keert daar eerst 17 Februari terug, dat uit Toulon eerst in begin Maart. 'Gamelin en Darlan hebben reeds in Oc tober j.l. en vervolgens tijdens de reis van Baladier de defensie van Tunis bestu deerd. Op den terugweg zal het Middel landsche Zee-eskader langs de Afrikaan- sohe kust varen tot Tunis en daarbij ver scheidene havens aanloopen. HET BOMMEN-COMPLOT IN ENGELAND. Scotland Yard heeft om het geheele complex der Britsche eilanden een dicht net gespannen, waardoor het wel uiterst moeilijk is te ontsnappen. Op grqote schaal is het ondervragen begonnen van alle reizigers, die ook maar in het minst verdacht geacht kunnen wor den. Vooral geldt dit voor hen, die tus schen Engeland en Ierland reizen. Het minutieuze onderzoek te Londen concentreert zich thans vooral op zes per sonen, van wie er vier, naar men gelooft, onlangs uit den Ierschen Vrijstaat geko men zijn. Ook doet de politie alle moeite, de her komst der explosieve stoffen te vinden. In Downingstreet zijn bijzondere voor zorgen genomen. De politie patrouilleert daar voortdurend. De leiders der I. R. A. te Dublin weige ren zich uit te laten over de berichten om trent de bomaanslagen en de vraag, of deze tot de activiteit der I. R. A. beboe ren. De autoriteiten meenen, dat een reus achtig complot bestaat. Als alle bommen ontploft waren, zou het geheele lichtnet in de Midlands gestoord zijn geweest. CHINA VRAAGT EMBARGO OP BENZINE VOOR JAPAN. In de vergadering van den Volken- bondsraad van gisteren, beeft Welling ton Koo, de Ghineesche gedelegeerde, een embargo op vliegtuigen en benzine voor Japan bepleit, aangezien dit de eenige doeltreffende methode zou zijn om te ver hinderen, dat de Japansohe luchtstrijd krachten voortgaan met hun vernielings werk. Wellington Koo zeide: De Japansehe wensohen gaan uit naar onderwerping van Azië en zelfs naar overheersohing van de wereld. Wellington Koo vroeg boycot van den Japanschen export, financieelen en eco- nomischen steun aan Ghina en faciliteiten voor den doorvoer naar Ghina en het transport v^k Chineesoh oorlogsmateriaal WERKLOOSHEID DOOR DE VORST. Percentage eind December sterk gesteyen. In één week. 7,3 pet. meer. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling deelt mede, dat blijkens door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek verstrekte voorloopige gegevens in de week van 26 tot en met 31 December 1938 bij gesubsidiëerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 569.923 personen (onder wie 74.932 land arbeiders). Van de 494.991 verzekerden, buiten de landarbeiders, was het werkloosheidsper centage 32.5 (in de vorige verslagweek, 5 tot en met 10 December 1938, was dit percentage 25.2). Van de 569.923 verzekerden, met inbe grip van de landarbeiders, was het werk loosheidspercentage 35.8. Geen enkele reiziger In 1937 en 1938 door spoorwegiongevai om het leven gekomen. Naar we vernemen zijn de Ned. Spoor wegen in 1938 wederom gelukkig geweest, wat betreft de voorgekomen ongevallen. Evenals in 1937, kwam in 1938 geen en kele reiziger door een spoorwegongeval om bet leven, hetgeen zeggen wil, dat op een totaal van tweemaal 90 millioen of 180 millioen reizigers en een afgelegd aantal van ongeveer 90 millioen reizigers kilometers, in de beide laatste jaren, geen enkele reiziger, door een spoorwegonge val bet leven liet. Iets wat in dezen tijd, met zijn enorm aantal verkeersongelukken niet zonder waardeering kan blijven. Hierbij moet worden opgemerkt, dat de thans in beschouwing genomen week viel in een periode van strenge vorst. In de overeenkomstige verslagweek van December was het werkloosheidspercen tage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de land arbeiders buiten beschouwing worden gelaten): 1932: 33.5 (32.4); 1933: 37.4 (32.7); 1934: 33.8 (32.4); 1935: 39.5 (36.7); 1936: 33.7 (32.3); 1937: 32.2 (29.9); 1938: 35.8 (32.5). Op 31 December 1938 waren bij de organen der openbare arbeidsbemidde ling ingeschreven 450.577 werkzoekenden, van wie er 431.181 werkloos waren (n.l. 416.345 mannen en 14.836 vrouwen). Van den directeur-generaal voor de Werkverschaffing en Steunverleening is een voorloopige opgave ontvangen, be trekking hebbende op den datum 17 De cember 1938, omdat gegevens van een la- teren datum in het jaar 1938 een onjuist beeld zouden geven in verband met het feit, dat na genoemden datum de werk verschaffingen gesloten waren. Op ge noemden datum bedroeg het aantal te werk gestelde werkloozen 65.553 en het aantal gesteunde werkloozen 153.135, te zomen 218.088 verzorgden. (Hierin begre pen een aantal verzekerden, wier steun bestaat uit een aanvulling van de uit- kcering uit hun werkloozenkas.) Voorts was een aantal werkloozen in cuitureele zorg (cursussen en kampen). Hun aantal bedroeg in October 17.976. SERUM TEGEN MOND- EN KLAUWZEER. De prijzen In Nederland en België. Op de vragen van den heer W ei t- k a m p betreffende den prijs van het reconvalesoentserum tegen het mond- en klauwzeer, heeft de minister van Econo mische Zaken geantwoord, dat de prijs van het dusgenaamd serum in Nederland niet f 8, doch f 7 per liter bedraagt, ter wijl het serum in België niet f0.60, doch 150 franc of ongeveer f 9.50 kost, afge zien nog van het feit, dat men in België tot de seruminspuiting niet overgaat ten zij de veehouder vooraf verklaart, zijn vee gratia voor het verder afnemen van bloed ter beschikking te stellen. Voorts deelt de minister mede, dat het serum in ons land, alvorens te worden afgeleverd, op sterkte en type wordt onderzocht. Overleg en arbitrage Land- en Tuinbouw bedrijf. De minister van oeconomische zaken heeft aan een aantal werkgevers in het land- en tuinbouwbedrijf op het eiland Tholen en Schouwen en Duiveland, mede gedeeld, dat zij verplicht zijn overleg te plegen met de hoofdbesturen van de land arbeidersbonden over de loonen en ar beidsvoorwaarden der bij hen in 1939/ 1940 te werk te stellen arbeiders. Leidt dat overleg in den loop van dit voorjaar niet tot overeenstemming, dan zal aan de voormelde landbouwers wederom ver plichte arbitrage worden opgelegd. De landbouwers te Rilland-Bath, Krab- bendijke, Kruiningen; Kapelle, Biezelinge, Wemeldinge, Kloetinge en 's Heer Arends- kerke hebben aan de landarbeidersbon den medegedeeld, dat zij niet bereid zijn mede te werken om de bestaande loon regeling, welke voor 1938/1939 bij arbi trale uitspraak van prof. Gerbrandy is vastgesteld, te verlengen tot einde Fe bruari 1940. Zij hebben daarom de be staande loonregëling opgezegd. Autodief gearresteerd. Een paar maanden geleden werd te Bresïens een auto gestolen van den heer W. de Bols aldaar. Kort daarop vond een auto-diefstal plaats op de markt te A x e 1, alwaar de dief de auto van den heer Kerckhaert te Hulst meenam. Thans heeft men den dief kunnen ar- resteeren te Waereghem (B.), zekeren M. Binnenland, Stijging der werkloosheid door de vorst. Vergadering van de Kamer van Koophan del te Terneuzen. Minister Van Dijk over de versterking der weermacht. Buitenland. Fianco nog slechts 55 K.M. van Barce lona. De geheimzinnige bomaanslagen in Edge- land. UITGIFTE a lOOVs pCt. rustige en solide geldbelegging. Inschrijvingen worden tot uiterlijk Donderdag 19 Jan. aangenomen door van der Moeren uit Gent. Enkele jaren geleden vertoefde v. d. M. nogal eens in de omgeving van Zuiddorpe en Sas van Gent, waar hij zich bezig hield met smok kelhandel. Later werd in Zeeuwsch- Vlaanderen bekend, dat hij gepoogd had gestolen auto's op te koopen, waarna op hem de verdenking viel, dat hij in con tact stond met den autodief, die iu Bres- kens en Axel zijn slag geslagen had. Toen hij wegens een anderen diefstal een tien- lal dagen geleden aangehouden werd, bleek al spoedig, dat hijzelf de beide auto's gestolen had. De auto van den heer W. de Bois had hij te Gent verkocht. Deze wagen kon reeds opgespoord en aan den eigenaar te Breskens terug gegeven wor den. De auto van den heer Kerckhaert verkocht v. d. M. te Brussel. De Belgi sche politie stelt pogingen in het werk om ook deze auto terug te vinden. Van der M. werd gearresteerd onge veer tegelijkertijd met een bende autodie ven te Brussel en een paar Belgische autodieven te Amsterdam. D'e meeste wa gens waren verkocht aan een zekeren Lo- kest, een garagehouder uit St. Ghislain, nabij Bergen (B.), die eveneens achter slot en grendel zit. Dammen. Damwedstrijd in de 2e klasse afd. B van den Z.D.B. tusschen Kruiningen II en Kapelle III. M. v. NieuwenhuizeP. v. d. Vliet 0—2; J. v. d. ParelC. Veerhoek 2—0; M. Blok —niet opgekomen1) 20; J. Meier—C. de Klerk 0—2; Joh. Koster—C. Kramer 0—2; A. BauwerM. Ganseman 11; L. Baaij- ens—Joh. Ossewaarde 1—1; A. v. d. Berge —Joh. Hoogstrate 20; P. Penneweertr- J. Op 'tHof 0—2; M. Goeree—C. Sulsters 11. Off. uitslag is 911. Voorloopige standen groep A en groep B om het kampioenschap van Zeeland. Groep A: M. v. d. Parel gesp. 5, gew. 3, rem. 2, verl. 0, 8 punten; M. de Jonge, resp. 5, 3, 2, 0, 8; J. Sinke, resp. 4, 2, 1, 1, 5; P. Brasser, resp. 4, 0, 4, 0, 4; I. Pasman, resp. 5, 1, 2, 2, 4; J. v. d. Parel, resp. 4, 1, 0, 3, 2; L. Dekker, resp. 5, 0, 1, 4, 1. Groep B: J. Strooband, gesp. 2, gew. 2, rem. 0, verl. 0, punten 4; D. Trieller, resp. 2, 1, 1, 0, 3; J. Konhaar, resp. 2, 1, 1, 0, 3; J. Boogaard, resp, 2, 1, 0, 1, 2; J. va,n Eenennaam, resp. 2, 0, 1, 1, 1; W. Cijsouw, resp. 3, 0, 1, 2, 1; W. Lente, resp. 1, 0, 0, 1, 0; C. van Biemen, resp. 0, 0, 0, 0, 0. 1) Gewonnen wegens niet opkomen. MIDDELBURG. Wethouder Onderdijk hersteld. De heer J. Onderdijk, die na de raads vergadering op 14 December ongesteld was geworden, heeft gisteren weder de vergadering van B. en W. bijgewoond. De stationsbrug. Nu de Stationsbrug reeds sedert begin November buiten dienst is en reeds eeni ge weken aan „De Schelde" te Vlissingen ligt voor verschillende werkzaamheden, is men ook druk in de weer om de plaat sen, waar de brug bij den wal aansluit, den dam, waarop aan de stadszijde het vaste deel rust en ook het metselwerk, waarin de spil van de brug staat, goed onder handen te nemen. De hekken, de hardsteenen randen, en een deel van het metselwerk zijn of wor den verwijderd en later door beton ver vangen, maar ook de spil waarom de brug draaide, hééft door den tijd zoo veel geleden, dat ook hij moet worden verwijderd, wat ook nog een karweitje van beteekenis is. Dit alles heeft tot gevolg, dat het nog lang zal duren eer de Kanaalbrug weer op haar plaats ligt. Vooral voor de zware bussen en vracht auto's is de huidige toestand niet aan genaam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1